ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. kéralain BLADZIJDE 1 ZATERDAG 14 JULI 1928 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIERDE BLAD DE MISDAAD VAN KERK EN SCHOOL Cursus voor opvoedster GEMENGDE BUITENL, BERICHTEN (Wordt vervolgd) ï»e OostenrUksche kanselier, leider van een pelgrimstocht Oostenrljksche afgevaardigden en profes soren der Universiteit hebben het plan ge maakt om einde Augustus, onder leiding van den Oostenrijksehcn kanselier Mgr. Seipel, een pelgrimstocht naar het H. Land te maken. De pelgrimstocht waaraan onge veer 100 katholieken deelnemen, zal een ge heel particulier karakter dragen. De deelne mers zullen zich ongeveer 14 dagen in Pa lestina ophouden. economische werkzaamheid in de Sowjet- Unie. Een gevolg van het optreden der Sowjet- overheden is het, wanneer de moeilijkheden, die zich reeds hebben voorgedaan en waar over besprekingen zijn gehouden, die op het oogenblik zijn afgebroken, nu nog zijn ver- groot door do ondcrvin.din.gcn van liet Schachtyproces. De Duitsche Rijksregeering en de Duit- sche belanghebbenden hebben tot nu toe nog hun best gedaan, om de wederkeenge economische betrekkingen uit te breiden en zoo volkomen mogelijk te maken. Van Duitschen kant wordt er nu den nadruk gelegd, op deze houding, terwijl men van de Sowjet-regeering waarborgen verlangt, dat voortaan kwesties van zuiver economisch verkeer niet meer voor het forum van een politieke crimineele justitie worden ge bracht, zooals dit in het Schachty-proces het geval is geweest. Geen Duitsch industrieel, zoo verklaart de Deutsche diplomatische Korrespon- denz", kan en zal het risico op zich nemen, dat zooals bijv. wegens de omstreden ar- beids-prestatie van een zijner machines, de vertrouwelijke aangelegenheden van zijn werk voor de heele wereld aan een kwaad- gezinde kritiek worden blootgesteld en hij zelf en zijn mannen worden verdacht. Hij kan niet den minsten invloed uitoefenen op de oorzaken van zulk een optreden, daar deze voortvloeien uit de bijzondere Sowjet- omstandigheden. Evenmin kan van in- dustrieele werknemers, die op last van hun firma naar het buitenland gaan, om daar hun beroep uit te oefenen, worden geëischt, dat ze het Sowjet-recht en de Sowjet-men- taliteit nauwkeurig kennen. Volgens het ge beurde schijnt dit noodig te zijn, om ze er voor te bewaren, dat ze worden betrokken in een politiek-crimineel proces. Dat gaat niet aan, al toont men op de Duitsche officieele plaatsen ook begrip voor de eigenaardigheden van de Sowjets. Als er in dit opzicht geen geschikte juridische vei ligheids-formules te vinden zouden zijn, dan zou men van Duitschen kant een ver andering verwachten in de houding der Sowjet-regeering, meer zeli'beheersching en minder wantrouwen, om zoo een waarborg te hebben tegen een herhaling van dei-ge lijke gebeurtenissen. Er zou op de lagere overheden moeten worden ingewerkt, dat ze kwesies van zaken-verkeer niet telkens weer tot een onderwerk van politieke uit eenzettingen maken. Dit moet worden ge ëischt, niet alleen ten behoeve van het DuitschRussische economische verkeer, maar vooral ook in het belang van de poli tieke betrekkingen. Van Duitschen kant wordt al heel veel consideratie gebruikt ten opzichte van de bijzonderheden van de lei ding van staat en economie in de Sowjet- Unie, maar- het is voor de toekomstige uit breiding der onderlinge betrekkingen nood zakelijk, dat de in Rusland werkzame Duit sche ondernemingen en haar onderge schikten, niet enkel pro forma maar ook volgens den wil der Sowjet-regeering, <He levens- en arbeidsvoorwaarden verzekerd krijgen, die in Duitschland en de overige wereld algemeen in zwang zijn voor een ge lijksoortige werkzaamheid. Deze officieuze verklaring is ondubbel zinnig. De Sowjet-regeering heeft dus nu de verdere ontwikkeling der uitsch-Russische betrekkingen in handen. Het zal van Mos kou afhangen, hoe de dingen rich verder zullen ontwikkelen. bewijs voor het b God, den Vergelder Een Eucharistische processie aan boord van een schip Een telegram uit Napels meldt de aan komst van een schip, Saturnia, dat uit New- York komt en waarop voor de eerste maal gebruik gemaakt is van de toestemming van den H. Vader, om de H. Eucharistie op het schip mee te voeren. Gedurende de over vaart heeft een geweldige en verheven godsdienstige manifestatie plaats gehad. Gevolgd door de bemanning en al de pas sagiers, 1200 in aantal is het H. Sacrament over het geheele schip gedragen. Na de be ëindiging zijn per radio telegrammen gewis seld tusschen het stoomschip en den H. Stoel. ERNSTIGE TREINBOTSING IN BOHEMEN REICHENBERG (Bohemen), 13 Juli. Heden is op het hoofdstation te Reichenberg een ernstig treinongeval gebeurd, doordat twee goederentreinen op elkaar liepen, gen binnenkomende goederentrein reed n.l. op een stilstaanden goederentrein met zoon kracht, dat 13 wagens geheel vernield wer den en verscheidene andere ernstig bescha digd. Doordat de wagens geladen waren met goederen van allerhanden aard, is 'n schade van millioenen aangericht. Katholieke Statistiek in de Ver- eenigde Staten Volgens de „Anuaire officiel catholique" bedraagt het aantal Katholieken in de Ver. Staten momenteel 10.689,049 wat dus sedert het voorjaar een stijging beteekc-nt van circa 206.000, het getal priesters bedraagt 25.773 d.w.z. een vermeerdering van 783, het aantal kerken is thans 18.283 dus een stijging van 642. In de diocesen Philadel phia en Detrioit is de Katholieke bevolking het snelst toegenomen. VERBETERING IN GIOEITTTS TOESTAND? ROME, 13 Juli In den toestand van Giolitti is volgens de laatste berichten eeni- ge verbetering gekomen. Congres voor Katholieken in Rio de Janeiro Van 926 September zal de Katholieke jeugd vau Brazilië haar eerste Congres in Rio de Janeiro houden. De werkzaamheden aan het standbeeld van het H. Hart, dat op den top van den Carcovado, boven de Golf van Rio de Janeiro wordt opgericht, vorde ren snel Het beeld zal een hoogte hebben van 38 M., de uitgestrekte armen van Chris tus, een wtidte van 30 M. In het voetstuk wordt een kapel gebduwd, die 500 personen kan bevatten. Het standbeeld zal 's nachts electrisch verlicht zijn. EEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET- HADSJITSJ IN JOEGO-SLAVIë Het reeds lang verwachte kabinet onder een generaal is fchans inderdaad in wording: de koning heeft gisteren den afgetreden mi nister van .oorlog generaal Hadsjitsj met de kabinetsvorming belast, welke opdracht de generaal heeft aanvaard. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Belgrado meldt, heeft generaal Hadsjitsj, die als een volstrekt vertrouwens man van de kroon geldt, bij het verlaten van het paleis verklaard opdracht te heb ben een regeering te vormen uit leidende personen uit alle deelen van het koninkrijk. Hij verwachtte eenige dagen daartoe noodig te hebben. Op grond van de ontwikkeling van den toestand tot dusver, spreekt de correspon dent van de vorming van een neutrale, extra-parlementaire regeering. Generaal Hadsjitsj zou daarbij als premier optreden, terwijl de portefeuille vau binnenlandsche zaken zou worden toevertrouwd aan een anderen militair, n.l. generaal Sjewkowitsj, thans commandant van de garde en even eens vertrouwensman van de kroon en van het leger: voor Buitenlandsche Zaken wordt genoemd de gezant te Rome, Rakitsj; voor Justitie en Onderwijs twee agrarische pro fessoren. Ofschoon de vorming van een neutrale regeering door Raditsj en Pribitejewitsj is aangeraden, vermoedt men, dat beide oppo sitieleiders zich tegen een eventueele regee- ring-Hadsjitsj zullen keeren, wanneer deze tot taak heeft verder te werken met dit par lement, de verdragen van Nettuno te doen aannemen en de kwestie van een buiten landsche leening te regelen. Beide leiders blijven op hun standpunt staan, niet te wil len samenwerken met dit parlement. Niettemin neemt men aan, dat Hadsjitsj in het parlement zal verschijnen met zijn regeering en een motie van vertrouwen zal vragen, om dan spoedig de volksvertegen woordiging naar huis te zenden en in het najaar verkiezingen te laten houden. Aangezien het hier een compromisregeling geldt tusschen het standpunt van Belgrado en Agram, hoopt men in leidende kringen in de hoofdstad, dat de oppositie de zaak voorloopig zal aanzien en de vorming van een nieuw parlement zal afwachten, waar mede althans tijd gewonnen zou zijn. Een niet-Christelijk blad roemt de Katholieke Missie-werkzaamheden De Japansche courant „Times and Mail" een niet-christelijk blad, dat buitengewoon veel gelezen wordt in het Oosten, spreekt met de grootste waardeering over den Ka tholieken Missiearbeid, vooral op gebied van opvoeding. Het verklaart, dat er geen enkele andere christelijke missionaris ooit zoo'n grooten en blijvenden invloed In Japan ge had heeft als de H. Francisucs Xaverius, wiens werk evenals dat van zijn opvolger 'n internationaal karakter had, wat men van geen enkele Protestantsche Secte zeggen kan. De Pauselijke Legaat van het In ternationaal Eucharistisch Congres in Sydney. Kardinaal Mgr. Ceretti, de pauselijke le gaat op het Internationaal Eucharistische Congres te Sydney, zal zich einde Juli in Napels op de „Orama" inschepen. Geduren de zijn oponthoud in Australië zal hij den eersten steen leggen van de nieuwe kathe draal in Brisbane en in naam van den H. Vader het „Corpus Christi" Seminarie in Werrchee, in de provincie Victoria, inwijden. Zijn terugreis die in het begin van Septem ber bepaald is, zal de kardinaal over de Ver. Staten maken. Wie het kind heeft, heeft de toekomst; wie één kinderziel voor God won, won voor Hem een geheel toekomstig geslacht. Zoo heeft de Aartsdiocesane R. K. Vrou wenbond het begrepen, en daarom besloten tot het geven van een cursus voor jeugd leidsters en opvoedsters in het pensionaat Sacré Coeui. Velperweg, Arnhem, van 1 tot 3 September. Aanleiding hiertoe is geweest de jcugd- dag op het onlangs te Den Haag gehouden R. K. Vrouwencongres, waarvan zeker het glanspunt was de rede van Pater Plus S.J. over: „Onze waardigheid als gedoopten en gevormden". De cursus nu bedoelt op deze waarheid voort te bouwen en haar te nemen als fun dament voor ons geheele katholieke opvoe dingssysteem: daarbij strekkende naar vol komen harmonie tusschen zuiver bovenna- tuurlijken zin en practische toepassing. Voor wie nu is deze bijeenkomst bestemd? De vrouwenbond noodigt er allen toe uit, die hier te lande en zelfs daarbuiten werken aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd: in patronaten, jongevrouwenbonden, meisjes bescherming, onderwijs, enz.: dus: religieu zen, leeken, maar ook moeders van aanko mende meisjes! Deze cursus is ten slotte voor allen, die begrijpen, dat opvoeding is „zielenwerk" en wijs genoeg zijn om te er kennen dat niemand op dit gebied ooit vol leerd is. Ruim tijd zal er gegeven worden voor on derlinge leering en bespreking een uitste kende gelegenheid dus om als echte bonds- zusters, samen te zoeken naar de oplossing van de vaak gemeenschappelijke moeilijk heden. Cosmologie, 1). Natuurphilosophie of blz. 228. DE DOODSTRAF IN DE VER. STATEN Zeven personen geëlectrocuteerd EDDYVILLI (Kentucky), 13 Juli Ze ven wegens moord veroordeelde mannen, 4 blanken en 3 negers zijn te Eddyville (Ken tucky) geëlectrocuteerd. De Priesterwijdingen in Ierland. 181 Seminaristen hebben in de laatste dagen in Ierland de H. Priesterwijding ont vangen. In ééne stad, Maynoeth, bedroeg het getal dtr Neomisten alleen reeds 61. Onderscheidingen van Zusters door de Fransche Academie. De Academie voor zedenleer en politieke wetenschappen in Parijs, heeft den grooten prijs ter waarde van 40.000 frs. toegekend aan de zusters van Villeponte, bij Parijs, voor werken van deugd en naastenliefde. De zusters bedienen een reusachtige sana torium met 500 longlijders, vrouwen en meisjes. Doos30'60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Drogisten de vaste overtuiging, dat er geen enkel be wijs bestond voor het- aandeel, dat hij aan den moord van den markies de Kéralain had genomen en in dit opzicht was hij niet het minst ongerust. Toen Matteo hem den terugkeer van zijn neof had medegedeeld, was evenwel 't ver moeden bij hem opgekomen, dat deze zulk een gevaarlijken stap niet zou hebben ge waagd, als geen gewichtige redenen hem daartoe hadden aangespoord. In elk geval meende hij zijn voorzorgen zoodanig te hebben genomen, dat hij van dien kant niets vreesde, integendeel! Zijn grootste zorg bestond hierin, dat hij meer en meer wanhoopte, de fortuin van Yvonne de Kéralain te kunnen bemachti gen. Deze fortuin was hem namelijk thans noodzakelijker dan ooit. Door het spel had hij aanmerkelijke som men verloren, die hij binnenkort zou moe ten betalen, als hij tenminste een schan daal wilde vermijden, waardoor de oogen der douairière zouden zijn geopend ten op zichte van zijn slechte levenswijze, zoodat hy dan ongetwijfeld hare gunst geheel en al zou verliezen. In deze omstandigheden was het gevaar, waaraan de markies de Ké ralain zich blootstelde, in zijn voordeel. Eindelijk hoorde hij stappen naderen en zag hij Yvonne binnentreden. Hij ging haar tegemoet en sloot zorgvuldig de deur ach ter haar toe. Verwonderd zag mevrouw de Kéralain hem aan. Nauwelijks gunde hij haar den tijd zich op een stoel neder te zetten. Vergeef mij, waarde nicht, dat ik een voorwendsel gezocht heb, u hier te laten komen, zoo begon hij. Een voorwendsel? maar ik moest u noodzakelijk over een ernstige aangelegenheid spreken. Ik begrijp u niet, antwoordde Yvonne koel, want niettegenstaande hare begeerte het gesprek te rekken, had zij niet genoeg zelfbeheersching den afkeer te verbergen, dien Bertrand haar inboezemde. Ik ben hier gekomen, zoo ging zij vooit., om te zien, welke reparatie aan de broeikassen noodig is. Wilt ge mij dit aanwijzen? Bertrand lachte spottend en zeide: P'k juist het voorwendsel, waarover ik mij wilde verontschuldigen. Er is hier geen reparatie noodig. Wat zegt ge? Ik zeg u. dat er aan de broeikassen geen reparatiën gedaan behoeven te wor- ^enMaar als ik u eenvoudig om de eer van een onderhoud had verzoc zoudt ge mij dit waarschijnlijk hebben g veigerd. Best mogelijk. En daar ik u noodzakelijk moet spreken, heb ik een kleine list gebruikt. Wat hebt ge mij te zeggen? Dit kunt ge wel raden. Ik vraag u nog eens: wilt ge met mij trouwen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13