I.EEKEPREEKEN Nationale Spaar- en Emissiebank f125." r Een mijnramp in Zuid-Limburg ?f 40.- 1 4 pCf. BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16906 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 13U.' Ons beursoverzicht wordt op aanvrage gratis toegezonden. Gasontploffing in de Staatsmijn „Hendrik' Vermoedelijk 12 slachtoffers Nog verschillende arbeiders bevinden zich in de mijn De reorganisatie bij het loodswezen te IJmuiden Goedkoope trein naar Gelderland De toestand van den Burge meester van Hillegoni De plannen van Costes De expeditie-Sora gered Groote vreugde over de successen van de „Krassin" Amundsen bij de groep Allessandrini Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Duizenden buitenlanders naar de Olympische Spelen Auto door den trein gegrepen De Eerste Kamer op Zomerreces De Sociale maatregelen voor de werkloozen Ontslag bij Jurgens te Oss Ongeval aan boord van de „Nieuw Zeeland" NIJMEGEN Bijkantoor nassaulaan is HAARLEM. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-s per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT OVERTENTIEN 35 ct. p. rege VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. J4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel racer 15 ct.. bij eooruitbeL Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Hisschen den tekst 60 ct. per regel. Dij een ongeval met _btj verlies van een band. Atle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekermgsvoorwaarden 0(1(111 Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door f7CO Dij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU.'" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 ÜU.-doodelijken afloop; 1 uoU.'een voet of een oog; 11/6 J."duim oX wijsvinger; 1UU.' been of arm bij verlies van een fCft anderen vinger. 246 PRIESTER EN GEZIN Hebben wij den priester beschouwd in zijn eigenlijke en voornaamste functie, nd. als eeraar der godsdienstige waarheden en be- 'ienaar des altaars; hebben wij zijn ambt verheven genoemd om hem in het open- >are leven in den politieken strijd te be dekken, er blijft nog een ander terrein, daarvan de priester niet te weren is, nJ. het sociale. En dan onderscheiden wij daarbij weer tweeërlei, n.l. de kleinste, doch voornaamste maatschappij, welke de grond slag van de heele samenleving vormt, het gezin; en op de tweede plaats de groote •maatschappij in de sociale orde, waarvan wij allen deel uitmaken en die ons leven zoo sterk beïnvloedt. Vooreerst dan de verhouding van den •priester tot het gezin. Toen het eerste artikel van deze nieuwe reeks verschenen was, ontving ik een briefje van „een vurige lezeres", waaruit ik het volgende wil citeeren: ..Als D nu toch over beroepskeuze schrijft en het eerst Priester-roeping, of liever het beroep van den priester kiest, dat zoo diép, diép ingrijpt in het leven van den Katho liek, o, dan zou ik U bijna willen smeeken: zeg nu toch eens, dat zooveel priesters die roeping niet begrijpen ten opzichte van de lagere standen in de Roomsche wereld. De verbazend groote afval onder dien stand, onder pressie van socialisten, komt voor een zeer groot deel daaruit voort, dat de pries ters niet met die menschen leven. Verga deringen, preeken, geestelijk adviseursschap, dat Is alemaal niets, geloof me; huisbezoek is het eenige, omgaan met hen, zóó meele ven, dat ze in het gezin den harteklop van den priester voelen, dat maakt en behoudt in het gezin van den arbeider den Katho liek; de priester moet het aanvoelen, wat in dien stand een bezoek van pastoor of kapelaan of pater is „Priesters hebben den grooten, zwaren plicht om de wereld te overtuigen, dat de Kerk niet heult met het kapitaal en toch! ea toch! Zouden we niet het scherpste wa- slaan uit de handen van socialisten en ^mmunisten, als wij,' Katholieken, door ons s°ber, eenvoudig leven, ons meeleven en dee- !eh met de misdeelden dit daadwerkelijk tegenspraken! En zouden al onze priesters hiervoor dan niet allereerst in aanmerking tomen?" Ziehier de kern van den brief. Ik heb ge- s-arzeld. of ik deze ontboezeming welke Vermoedelijk wel niet voor publiciteit ge schreven is hier zou afdrukken. Zulke taal is in een Roomsch blad ongewoon en te recht. Maaronze pers stalt zoo dikwijls uit, wat kerk- en godsdiensthaters regen °aze priesters en heilige instellingen uitkra men, om dit dan te weerleggen en aan de haak te stellen; waarom zullen wij ook niet eens de critiek van eigen vrienden en ge- loofsgenooten gelegenheid geven zich te uiten? Ik weet zeker, dat deze schrijfster de stemming en de meening in velen weer geeft. Welnu, haar regels brengen ons dus midden ln ons onderwerp van vandaag, dat ■wij op deze wijze zeker niet eenzijdig kun nen bekijken. Ende kritiek heeft reeds hij voorbaat haar spreekbeurt gehad! Wat Wil men meer? Huisbezoek door de geestelijkheid! Ziedaar een onderwerp, dat op alle thee- en koffie- kransjes, ja, zelfs in de bitteruurtjes der heeren al jaren lang een onuitgeput thema vormt. In onzen tijd van openbaarheid en vrije critiek is het echter ook al een onder- Werp van openbare discussie geworden. Het is voor niemand een geheim, dat onze pas ontslapen groote Bisschop Callier bij iedere gelegenheid, waarbij hij met zijn geestelijk heid in contact kwam, op nieuwjaarsrecep ties, bij retraiten e. d. altijd hamerde op ditzelfde aambeeld: huisbezoek! En de nieuwe instelling van het leekenapostolaat, dat hier en in het buitenland in de steden san het groeien Is, dankt aan niets anders haar ontstaan dan aan de steeds wassende Macht: er is te weinig contact tusschen het volk en de geestelijke voorgangers. Wij voor ons hebben niet de pretentie dit blijkbaar zoo moeilijke vraagstuk ir. een enkele kolom druks van een dagblad op te lossen. Het loont echter de moeite enkele bezwaren en moeilijkheden daaromtrent on der de oogen te zien. Wat wil men eigenlijk; welke is de klacht; wat is noodig en wat kan redelijkerwijze gevergd worden? Als idealen toestand stelt menigeen zich voor, dat de herder der parochie en zijn hel pers dag aan dag zouden leven te midden hunner schapen. Men heeft wel eens ge hoord van den patriarchaten dorpspastoor, die niet veel meer te doen heeft aan 's och tends de mis te lezen en zijn brevier te bid den en die verder heel zijn dag besteedt met door zijn dorp te loopen; eerst naa. de zie ken, dan naar de behoeftigen; die een oogje m het zeil houdt DU de gakken in geloof en zeden, in één woord, die zijn schapen b:j elkaar houdt als een herde: die ze allen kent in hun lichamelijke en geestelijke be hoeften en die als het roerend tafereel uit het Evangelie nacht en dag zou .open, n e rusten zou, wanneer hii er één verloren had. Inderdaad dit is een ideaal. Maar we hebben het al zoo vaak gezegd idealen zijn er om naar te streven; volledig bereiken doen we ze nooit. Bovendien, de grondslag, waarop de hier geschilderde ideale toestand is gebouwd, veronderstelt twee zeer voor name dingen: een patriarcnale verhouding in een klein dorp, waarin de geestelijke na genoeg geen bezigheden heeft en een pastoor met een ideaal karakter, die boven de eischen van zijn gewonen phcht, zichzelf ge heel geeft voor zijn gemeente. Vergeten wij bij onze critiek op het huis bezoek niet al te vaak, dat wij niet meer leven in een patriarchalen tijd? En op de tweede plaats, dat, wanneer wi; tot het priesterambt slechts volmaakt.» menschen, dus heiligen, zouden willen zien bevorderd, heiligen, die wij geen van allen zijn, dat wij het onmogelijke zouden vragen? Iste: de verhoudingen van oudtijds zijn verdwenen. De parochies in de groote steden lijken veel op missiestaties; de katholieken zijn er schaarsch gezaaid, moeilijk te vin den in de huurkazernes, waarin de men schen vier, vijf hoog boven elkaar gestapeld zijn; waarin de overgroote menigte modern heiden Is. Het parochieleven kan in zulke steden niet'anders tot zijn recht komen dan in de kerk. Vandaar, dat. veel meer dan vroeger de geloovigen naar de kerk getrok ken worden in mis en lof en vespers, in con gregaties en broederschappen, In H. Familie, Derde Orde, in triduüms e. d. Vergelijk ook eens, wanneer gij op middelbaren leeftijd zijt of ouder of anders vraag het aan oudere geloofsgenooten: hoeveel trekt de kerk dooi de propaganda voor de veelvuldige communie meer dan dertig, veertig jaar geleden. Maar hoezeer zijn door dit alles de werkzaamhe den der geestelijkheid niet verzwaard? Zon der overdrijving kan men zeggen: bij een kwarteeuw geleden vertienvoudigd. Het gaat er hier niet om, eventueele verzuimen goed te praten;, het gaat slechts om het zoeken naar de waarheid. Welnu, schrijver dezes is nog al eens vaak ln de gelegenheid ge weest, de zakboekjes van stadsgeestelijken ln te zien en open en eerlijk met hen over huisbezoek te praten. En de bevinding? Deze, datde geestelijken van onze steden en stadjes want het zijn al niet enkel meer de heel groote steden met hun werkzaamheden in de kerk, hun ziekenbe zoek, patronaatslessen, cathechismusonder- richt in kerk en school, bijwonen van verga deringen in de vele vereeniglngen, waarvan zij directeur of geestelijk adviseur zijn, zóó danig zijn'bezet, dat daardoor alleen reeds alle tijd voor studie en noodzakelijke ont spanning ontbreekt. Wanneer dan nog het verplichte jaarlijksche huisbezoek van een maal per jaar bij iederen parochiaan wordt gedaan, kan men in zeer veel gevallen al van overbelast spreken. Waar dan den tijd te vinden voor wat als ideaal wordt ge dacht: geregeld contact met alle maatschap pelijk behoeftigen en zwakken naar de ziel? Nog eens: het gaat hier niet om goedpra ten. Een ieder meent uit zijn practijk en ervaring wel gerechtigd te zijn gevallen te noemen, waarin het toch zoo hoe® noodig was „dat er eens een geestelijke kwam", zooals dan de geijkte term luidt. Het zij ons genoeg te weten, dat de Kerkelijke Overheid daarop het oog heeft en onze bisschoppen, zeker zoo goed als wij, leeken, weten wat er aan hun priesterschap ontbreekt en zij alleen de macht en den invloed hebben, om noodige verbeteringen aan te brengen. Ander zijds toetsen wij ons oordeel en ons verlangen naar den idealen herder, die dagelijks met zijn schapen verkeert aan de harde practijk van het moderne leven. Het lijkt zoo gemak kelijk te zeggen: dan moeten onze priesters al die andere bemoeiingen, vooral die met de sociale vereeniglngen e. d. maar van zich afschuiven; dan krijgen zü meer tijd voor het veel noodiger huisbezoek! Het lijkt mij toe, dat wie dit zeggen, den invloed van den geestelijk? in het moderne gezin over schatten en zijn beteekenis voor het sociale leven onderschatten. Daarover den volgenden keer nog een enkel woord. HOMO SAPIENS. Naar wij vernemen zullen de vroeger (reeds gepubliceerde) voorgenomen plannen tot reorganisatie van het dienstdoende per soneel van den loodsdlenst te Helder, met 1 September a.s. een voldongen feit worden. Met 1 September dus worden de loods- schoeners, welke tot heden dienst hebben gedaan voor de haven van Helder, buiten dienst gesteld en zoo zal dan in den ver volge dé loodsdienst worden waargenomen door een der sloepbooten van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden. Tengevolge dezer reorganisatie heeft er onder het dienstdoende personeel een ver schuiving plaats, in hoofdzaaje onder de oudsten van de bemanning, zoowel te Hel der als te IJmuiden. Vobr wat IJmuiden betreft, zullen de loodsschipper 1ste klasse K. Schol, de zee- loodsen P. Vinke, T. Gemes en J. Marleveid, en de matroos-kok P. Witte op wachtgeld of pensioen gesteld worden. Men seint ons uit Heerlen: Gistemamiddag heeft in de Staatsmijn Hendrik een ernstig ongeval plaats gehad, vermoedelijk veroorzaakt door een gasont ploffing bij het schieten. Vier personen werden gedood en eenige gewond. Naar enkele arbeiders, die zich in de mijn bevinden wordt gezocht. Vervolgens is de mijn ontruimd. De middagdienst is niet afgedaald. Tien dooden en een groot aantal gewonden? Dit Heerlen wordt ons Vrijdagavond ge- lefoneerd: Het ongeval in de staatsmijn Hendrik schijnt van veel groeten, omvang te zijn, dan uit het eerste bericht, een offi- cieele mededeeling van de directie fler Staatsmijn, Hendrik zou- blijken. Er kan van - een mijnramp in het Zuid- Limburgsche mijndistrict gesproken worden. Volgens de piet-officieele jnlichtïijKen die wij hedenavond konden verkrijgen heelt de ramp reeds Vrijdagmiddag tusschen 12 en 2 uur plaats gehad. In de mijn werd mijn- gas waargenomen, blijkbaar spoedig ge volgd door een mijngasontploffing. Inmiddels werd de geheele mijn afgezet. Dit geschiedde door gemeentepolitie van Brunssum, waar de staatsmijn Hendrik ge legen Is, de militaire politie en de mare chaussee. De ontploffing moet hebben plaats gehad korten tijd voordat de ochtendschicht de mijn verliet. Er schenen reeds een aantal mijnwerkers boven te zijn geweest. Hoe de ramp zich heeft toegedragen is tot nu toe nog niet bekend geworden. De middagploeg, die tegen 2 uur moest afdalen ging niet meer naar beneden. Omtrent het aantal slachtoffers kan met zekerheid niets medegedeeld worden, doch het schijnt belangrijk meer te zijn dan vier. Volgens onze inlichtingen zou het aantal dooden ongeveer 10 bedragen. Er zijn 15 ge wonden, terwijl naar verluidt nog 6 mijn werkers vermist werden Eenige tientallen mijnwerkers zijn door de reddingsbrigade van de mijn, die onmiddellijk aan het werk toog, bewusteloos uit de mijn gehaald. Zij werden op de mijn door ontboden doctoren en verplegingspersoneel bijgebracht. De ge wonden werden overgebracht naar het St. Jozefsziekenhuis. De mare van de ramp verspreidde zich tegen half drie door Brunssum. Het duurde dan ook niet lang of vele honderden verdrongen zich voor den ingang van de mijn. Vooral bevonden zich onder hen vele vrouwen, die kwamen infor- meeren naar hunne echtgenooten. Ontroe rende tooneelen speelden zich af, wanneer bekend werd, dat de gevraagde tot de ver misten behoorde. i Van de zijde der directie van de Staats mijn konden wij tot hedenavond half tien geen nadere inlichtingen omtrent den om vang van de ramp verkrijgen. Een onderhoud met een mijnwerker Vrijdagavond wordt ons uit Heerlen gete lefoneerd Wij hadden hedenavond een onderhoud met een mijnwerker van de middagploeg. Volgens zijn mededeeling was hij te 2 uur 25 naar beneden gegaan. Toen had de ontplof fing reeds plaats gehad, want dit moet om streeks 2 uur zijn geschied. Hij was dan ook nog niet lang beneden (hij werkt tusschen 410 en 316 meter) of er kwam een order, dat allen onmiddellijk de mijn moesten verlaten. De ontruiming van de mijn geschiedde orde lijk. Hieruit blijkt dus, dat cje ontploffing heeft plaats gehad tijdens de wisseling der ochtend- - en middagschichten. Onze zegsman werkte boven de kolen- laag, waar de ontploffing heeft plaats gehad Deze gebeurde namelijk op de verdieping 537. Hoe de ontploffing in zijn werk is gegaan, is tot nu toe niet bekend. Het schijnt dat zich in de mijngang mijngas bevond, zonder dat dit is bemerkt. Wanneer zulks bemerkt wordt, mag niet geschoten worden en moet de afdeelingsopzichter worden gewaarschuwd. Hedenmiddag schijnt er geschoten te zijn terwijl er mijngas ln de gang stond, hetgeen tot de ontploffing moet hebben geleid. Onze zegsman bemerkte, toen hü weer bO' ven den grond kwam, dat reeds een tiental bewusteloozen uit de mijn naar boven waren gebracht. Op deze mijnwerkers werd kunst matige ademhaling toegepast. Omtrent het aantal slachtoffers kon onze zegsman ons geen inlichtingen verstrekken, daar hij on middellijk de mijn moest verlaten. Ook Is niet bekend of de slachtoffers Nederlanders zijn dan wel buitenlandsche arbeiders, van wie er velen in de mijn werken! Een officieele mededeeling Volgens de officieele mededeeling van de directie der Staatsmijn waren tot Vrijdag avond elf uur vier lijken uit de mijn Hen drik geborgen. Er bevinden zich in de mijn nog vijf tot acht mijnwerkers, voor wier leven men zich ernstig bezorgd maakt. Het totale aantal slachtoffers zal waarschijnlijk ongeveer tien bedragen. Volgens de officieele mededeeling zijn er zes gewonden, behalve de bewusteloozen, die bijgebracht werden. Drie gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgeno men, terwijl de andere drie naar huls kon den worden vervoerd. De namen van de vier slachtoffers, die tot nu toe geborgen zijn, luiden als volgt: Jongen, uit Brunssum, meesterhouwer, Ne derlander; W. Rademakers, uit Brunssum, houwer, Nederlander; W. Schmltz, Heerier- Het bleef den geheelen middag en ook hl heide, houwer, Nederlander; A. Latawio, uit de avonduren rumoerig ln de omgeving van Brunssum, Pool. Alle vier waren gehuwd, de mijn. Deze was echter, zooals gezegd, Hoewel er weinig hoop bestaat tot redding van de overigen, worden de reddingspogm- streng afgezet en niemand werd op de -J gen voor(,gezet £>e avondploeg is niet ln de toegelaten. i mijn afgedaald. Door1 de Nederlandsche Spoorwegen is een goedkoope trein (2e en 3e klasse) in gelegd van Enkhuizen, Bovenkarspel.Gr., Hoogkarspel, Westwoud. Blokker, Hoorn, Avenhom, Oosthuizen, Kwadijk-Edam, Pur. merend, Oosfczaan, Zaandam, (Haarlem) en Amsterdam C.S. naar Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug op Zondag 22 Juli 1928. Ofschoon de-toestand van den burgemees ter van Hillegom, den heer D. Wenthold, nog zorgelijk blijft, heeft de zieke minder benauwdheden. De zieke is doodelijk zwak. zoodat niemand bij hem wordt toegelaten. Costes, de Fransche vlieger, is voornemens binenkort over den Oceaan te vliegen. Wanneer hem dat lukt, zal hij, na New- York te hebben bezocht, doorvliegen naar San Francisco, dan naar Japan, om zoo doende te probeeren de vlucht om de wereld te maken in 14 dagen. De vlieger Drouchin wil in de tweede helft van Augustus van Parijs naar New- York vliegen over de Azoren. De Russische IJsbreker „Krassin" heeft medegedeeld, dat de leden van de expeditie- Sora aan boord van den Ijsbreker zijn ge nomen. Dit zijn, zooals men weet, de men schen, welke vanaf de Krassln gezien wer den, toen dit schip zich naar de Viglleri- groep begaf. In het gezelschap van deze Sora-groep bevindt zich ook de Nederlander Sjef van Dongen. Het Noorsche Tel.-Ag. meldt uit Konings baai, dat de Krassin met de geredden naar de Advent-baai koers zal zetten om kolen in te nemen. Amundsen bij de groep van' Alessandri? Een Wolff-berlcht uit Moskou d.d. 13 Juli meldt: Volgens een bericht van het Telegraaf- agentschap der Sowjert-Unie is, gelijk de jongste berichten melden, de verblijfplaats van de groep-Alessandri, die met den bal lon van de „Italia" was afgedreven, 80 gra den 45 minuten Noorderbreedte en 30 gra den 31 minuten Oosterlengte. Bekende Pool reizigers achten het vermoeden van Nansen waarschijnlijk, dat Amundsen die groep Alessandri heeft bereikt en zich bij haar bevindt. De redding der Viglieri-groep V. D. publiceert de volgende officieele mededeeling uit Moskou: Donderdagavond te 21.50 uur heeft de Russische ijsbreker .Krassin" de groep- Viglieri aan boord genomen. Professor Sa- moylowitsj zag de tent van de vijf schip breukelingen op drie mijl afstand, evenals het wrak van het vliegtuig van Lundborg. Als antwoord op het loeien van de sirenes van de „Krassin" gaven de Italianen rook signalen. Toen de „Krassin" tot de groep-Viglieri genaderd was begaven de professor en eenige andere opvarenden van de „Krassin" zich naar de Italianen, die hen dankten. Zj omhelsden hen van vreugde over de red ding en verklaarden hun hoop op de ..Krassin" gevestigd gehad te hebben. Zij hadden echter niet verwacht, dat de ijs breker zoo snel zou arriveeren. Alle leden van de groep-Viglieri zijn gt>ed; alleen Ceciotü heeft een gebroken been, dat evenwel reeds gezet is. De „Krassin" nam, behalve de leden van de groep ook alle bagage en ook het be schadigde vliegtuig van Lundborg aan boord. De „Krassin" naderde de ijsschots, waarop de Viglieri-groep zich bevond terwijl de mist kwam opzetten. Deze trok later even wel op. Malmgren's ltfk niet aan boord van dc „Krassin" V.D. verneemt uit Londen: Volgens hier uit Moskou ontvangen be richten, ontkent de commandant van de „Krassin", dat het Hjk van professor Malm- gren geborgen is. Het bericht daarover zou afkomstig zijn van de Russische steun-com- missie, die voor de redding is ln het leven geroepen en niet van de „Krassin" direct, Een slechts zeer geringe kans zou er nog bestaan, dat Malmgren, die op het ijs moest worden achtergelaten door zijn metgezellen nog üi leven is. In de Staatsmijn „Hendri"*' in Zuid-Lim burg heeft gisteren een ernstige ontploffing plaats gehad. Verschillende mijnwerkers werden gedood en gewond. Nog eenigen worden vermist. De Eerste Kamer is op zomerreces gegaan. Opzegging van het collectief contract la de tabaksindustrie. De ziektegevallen aan boord van het s.s. „Insulinde". De redding van Nobile's mannen. Ook de Sora-expeditie gered. De nota omtrent een door Litauen aan Po len voorgesteld verdrag, die bij den Volken bond is ingediend, is gepubliceerd. De Duitsche Rijksdag hechtte zijn goed keuring aan het amnestie-ontwerp. Bij Bordeaux is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken: Zondag 9.44 en Maandag 9.43. Het laat zich nu aanzien, dat de belang stelling van uit het buitenland voor het tweede gedeelte van de Olympische Spelen morf?en in een korte spanne tijds over ge- Amundsen gesignaleerd? V. D. meldt uit Oslo: Naar uit Spitsbergen verluidt, zou het he den gelukt zijn ook de ballon-groep op het ijs te ontdekken. Volgens een bericht van andere zijde echter zou hier niet van de ballon-groep, doch van Amundsen sprake zijn. Een officieel bericht hieromtrent is even wel nog niet ontvangen. Dankbetuigingen Nadat reeds het bericht van de redding van majoor Mariano en majoor Zappi te Rome groot enthousiasme had verwekt, ver oorzaakte het bericht van de redding van de groep-Viglieri door den Russischen ijs breker „Krassin" gisteren nog grooter vreug de. Het bericht werd eerst in den vroegen ochtend bekend. Het bericht van de redding was gisteren- aanmerkelijk grooter zal zijn, dan voor het eerste gedeelte. Er komen, althans naar het Persburjnr Vaz Dias verneemt, dagelijks stapels orieven bij het Huisvestignsbureau binnen met verzoek om logeergelegenheid, tijdens de Olympiade. In nagenoeg alle Amsterdamsche hotels zul len alle kamers meerendeels door vreemdelin gen ingenomen zijn, terwijl op het oogenblik reeds door het Huisvestingbureau meer dan 8000 buitenlanders bij particulieren, pension houders en kamerverhuurders zijn ingedeeld Op den onbewaakten overweg te Zoeterwoude Een der inzittenden gedood Gistermiddag omstreeks h^lf vier ls aan den onbewaakten overweg te Zoeterwoude aan den Ommerdijk, een personenauto, be stuurd door den heer P. uit Leiden, door den trein ln de richting Utrecht gegrepen en een eind meegesleurd. P. is er zonder eenig letsel afgekomen, doch de medelnzittende werd ernstig aan hoofd en beenen verwond. Hij is naar het Elisabethgasthuis te Leiden vervoerd. Hij ls daar aan de bekomen ver wondingen overleden. De auto ls totaal ver nield. heel Italië verspreid. Algemeen is de deelne ming met het overlijden van den Zweed- schen professor Malmgren en algemeen de waardeering voor het werk van den Russi schen ijsbreker „Krassin". Men hoopt, dat deze er in zal slagen ook de overige vermis ten van de bemanning der „Italia" en Amundsen en Guilbaud te vinden. Uit Rome meldt een V.D.-bericht: De Ita- liaansche minister-president Mussolini heeft het volgende telegram gezonden aan profes sor Somoyowitsj, den leider van de Russische hulp-expeditie aan boord van de „Krassin": „U hebt een taak volbracht, die historisch zal blijven in de ondernemingen in het Pool gebied en tusschen de uitingen van men- schelijke offervaardigheid. Ik dank u ln naam van het Italiaansche volk en verzoek u mijn dank over te brengen aan al uw medewerkers". Volgens een uit Oslo geseind bericht van het Noorsch Tel. Bureau zal ook de Bra- ganza" trachten de Russische vliegers die bij kaap Platen een noodlanding deden te verlossen. Met Nobile gaat het beter. Als een bijzon derheid meldt het genoemde bureau, dat zijn hond Titina het uitstekend maakt. handlgde den volkscommissaris van buitenl. zaken Tsjitsjerin een nota, waarin de Zweed- sche regeering de sovjetregeering voor de heldhaftige pogingen der equipage van den ijsbreker „Krassin" tot redding der Malm- grengroep den hartebjken dank van het Zweedsche volk betuigt. In zijn antwoord geeft Tsjitsjerin uiting aan het leedwezen der radenregeering naar aan leiding van den tragischen dood van Malm gren. De Eerste Kamer is gistermiddag, na alle op de agenda staande ontwerpen te hebben aangenomen, op zomerreces gegaan. Ten vervolge op de beantwoording van de vraag van den heer Knottenbelt, betref fende het verstrekken van gegevens nopens de kosten van Rijk en Gemeenten van de in het belang der werkloozen getroffen maatregelen, antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat de ln 1927 ten behoeve der werkloozen getrof fen maatregelen, hebben gekost aan: het rijk 5.967.035.55; de provinciën 146.142.68; de gemeenten 14.349.322.76; te zamen dus 20.462.500. Naar de „Msb." verneemt, is aan het technisch personeel van een smederij en de bankwerkers van de firma Jurgens te Oss, aanzegging gedaan, dat zij binnen 13 weken naar ander werk moeten uitzien, daar deze afdeelingen worden opgeheven. Ook verschillende opzichters kregen zulk een aanzegging. Het W. B. meldt uit Moskou: De Zweedsche gezant Heldenstam over- Aneta seint uit Batavia: Aan boord van de „Nieuw Zeeland" der Kon. Paketvaart Mij., is eenige uren na het vertrek uit Sydney de hooge druk-turbino aan stuurboord emstig beschadigd ten gevolge van het vastloopen van den' labv- rinthzuiger. De schade ls vrij belanTiilr o.m. is de rotor-as verbogen. J ^el,SChlP f*1 Sydney gerepareerd wor den, waarmede een tiental dagen gemoeid is. (Direct ingaande) Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur mn Zaterdag van 59'(- uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1