Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST CHEQUE-KOERSEN T I I I Telegraphisch Weerbericht Heringa Wuthrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT - - - VAN EEN POLIS DER - - EO 1Z Levensverzekering Mij. I\es Ika Nassansmgel 3 te Nijmegen Stolzuigerhuis MAERTENS öarteijorisstr. 16 Tel. flo. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f175.- EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1928 BLADZIJDE a Agenda 15 Juli Agenda 16 Juli Herwonnen Levenskracht Personalia Eindexamen HL B. S. Haarlem (Tweede H. B. S. B.) Begrafenis G. B. E. Rosenmiiller Examen handenarbeid Herman Moerkei - Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem Jubileum J. Groeneveid Toelatings-examens Middelbare School voor Meisjes Examens Hoogere Burgerschool A met 5-jarige cursus Burgerlijke Stand Verkeersongevallen Botsing tusschen auto en hooiwagen Vernielzucht? Opening Standaard-Theater aan de Kleine Houtstraat Bouwopdracht WATERVLÏEGfuiG GEDAALD Rembrandt-Theater VRAAGT INLICHTINGEN DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. D. J. AENGENENT Toelatingsexamen R. K. Lyceum te Overveen Doodelijk ongeluk in de Rollandstraat 4-jarig knaapje gedood Tentoonstelling Albert Loots T oelatingsexaraens ,,'t Kopje" te Bloemendaal Opening nieuwe zaak Diefstal Rijwiel Spoorwegberm in brand Uitvoering in het Stads-Armen- en Ziekenhuis LAATSTE NIEUWS Mijnramp xin Zuid-Limburg Heeft Tsjoekhowskï zich zelf kunnen redden? Op vrije voeten De scheepsramp van de „Angamos" Een nota der Nanking- regeering Het spoorwegongeluk bij Bar-sur-Aube DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam I Sociëteit „St. Bavo" half 12 uur Proza en Poëzie. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 122 uur en half 710 uur geopend 8half 10 uur verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Den Hout half 3 uur Middagconcert H. O. V. Theeschenkerij Houtrust half 5 uur ma- tinée, concert H. O. V. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 8 uur Repetitie Rederijkers ,.St. Genesius" 810 uur Clubavond Dam club „T. en P." Kembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN De Zo«dag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen: door de Firma Grijseels Van Hees, L. Veer. straat 14, Tel. 11000- L. Schoorl, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch, en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13296. Het Is -feitelijk overbodig een aanbeveling te schrijven voor de collecte van „Herwon nen Levenskracht" en een aansporing te richten tot alle Katholieken, om ruim te offeren voor dit bij uitstek goede werk. Het doel van „Herwonnen Levenskracht" spreekt voor zichzelf: hulp te brengen, aan de medemenschen, die aangetast zijn door een vreeseliike ziekte, hulp te brengen, door naar krachten bü te dragen in de kos ten, welke gemaakt moeten worden om den slachtoffers dezer ziekte nieuwe levens kracht te geven. Het is echter mogelijk, dat niet ieder on middellijk denkt aan het mooie doel van Herwonnen Levenskracht en niet denkt aan de verheugende resultaten, waartoe ieder kan meewerken, aan het prachtige sociale werk, dat men verricht, ook door een klein financieel offertje te brengen. Wanneer men daarvan is doordrongen, moet men wel het werk van „Herwonnen Levenskracht" steunen. Ondanks vele voorzorgen tegen de sloo- pende t.b.e., ondanks de hygiënische maat regelen welke tegenwoordig worden geno men, om de verwoesting door de ziekte aan gericht te beperken, zijn er nog velen, meer dan men zich misschien voorstelt, die door de kwaal worden aangetast. Men stelle zich eens de angst voor in het huisgezin, waar de verschrikkelijke vijand wordt ontdekt, de zorgen voor de toekomst, als de man het slachtoffer der ziekte is, de vrees voor de donkere toekomst, die men tegemoet gaat Er is maar al te veel reden tot angst en zorg. Wanneer bij een der kinderen symp- tonen der ziekte aan den dag treden, wan neer wat nog erger is, de moeder van het gezin is aangetast en de middelen voor mo gelijke genezing ontbreken, dan is de ramp zwaar te drageij. Wanneer een vader van den geneesheer moet hooren dat hij aan de gevreesde ziekte lijdt, wanneer de ver schijnselen duidelijker worden en hU zijn krachten meer en meer voelt verminderen, wanneer hij dan weet dat redding mogelijk is als de kosten van verpleging en genees middelen slechts geen onoverkomelijk be zwaar waren, dan wordt er in zoo'n gezin bitter geleden en moet men een zekeren on dergang tegemijet zien. „Herwonnen Levenskracht" nu wil hulp brengen in dien nood. Het wil het gebod der naastenliefde in practijk brengen, het heeft een taak op zich genomen, het wil onze medemenschen redden van ziekte en onder gang. Het streeft een doel na, dat aller steun verdient. Dien steun moet het wel van alle zijden ondervinden, indien men slechts dacht aan de kwaal die H. L. bestrijdt, een kwaal die zoo ontzettend vee! ellende brengt. Herwonnen Levenskracht bestrijdt de t. b. c. het gaat om menschenlevens! Wanneer men daarvan is doordrongen, moeten morgen de collecte-bussen wel zeer zwaar worden. Het doode geld zal velen nieuw leven schenken. Met ingang van heden is de heer J. M. C. Obdam, van hier, benoemd tot politieagent bö het politiekorps te Rotterdam. Geslaagd zijn de heeren: L. N. v. Asperen. D. G. de Boer, A. F. Bunge, F. L. Göllner, D. C. P. Grin, A. 8. Groen, P. Kuitert, J. A. A. v. Meeteren, J. F. Pape, E. v. Voolen, A. Donkervoort, G. Hanneman, K. L. Koel, C. J. v. Mansum, Th. J. G. Pardoen, Ch. Scherpenhuysen, P. G. de Vries. Geslaagd zijn de dames; A. S. Bleeker, J. Held, G. C. Luining, M. P. Stol, C. Val. Eén candidaat kon wegens ziekte niet aan het examen deelnemenn. Afgewezen 2. Hedenmorgen zeven uur, half acht en acht uur werden in de Kathedrale kerk 8t. Bavo de H.H. Missen voor de zielerust van den heer G. B. E. Rosenmöller, vroeger directeur van Vroom Dreesmann te Haar lem, opgedragen en om half 10 de plechtige Requiemmis door den Hoogeerw. heer ple baan L. A. A. M. Westerwoudt, geassisteerd door de Weleerw. heeren kapelaan P. L. Bangert en G." Keizer, resp. als diaken en subdiaken. Zeer veel geloovigen woonden de H. Mis bij; o.a. waren aanwezig de heeren Vroom Dreesmann. afdeellngschefs der firma en vele leden van het personeel. Op het St. Adelbertskerkhof te Bloemen, daal werd de absoute en beaarding verricht door den Hoogeerw, heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg en den Weleerw. heer J. van MuUen te Bloemendaal. Ook op het kerkhof was er zeer veel be langstelling. Vele bloemen dekten de baar. De zaak van de firma Vroom Drees mann was ten teeken van rouw At 'smid. dags 2 uur gesloten. Haarlem, 13 Juli. Nutskweeksehool.- Ge slaagd de dames: M. C. Eterman, S. C. P W. Beth, M. Kuiper, J. M'. Bert hel, C, C Honig,A. C- J. W. van der ïeen. J. A Nederhoed, P. J. C. Hovy en w M. Bitter- lich. Herman Moerkerk zal, bij gelegenheid van zijn vertrek uit Den Bosch, op Zon dag 22 Juli, 's avonds ten 8 uur, in het Casino te 's Hertogenbosch, doe»- een comité uit de burgerij gehuldigd worden. Voor de te Utrecht gehouden examens van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst slaagde voor het theoretisch examen mej. Neli Verdel, leerlinge van de afdeeling muziekschool te Haarlem, uit de klasse van den heer M. J. Livisen. De heer J. Groenevelt vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum bij de Ned. Spoor wegen. Des middags werd de jubilaris te zij nen huize gehuldigd door collega's en direc tie. Namens de directie was ir. B. J. Nache- nius ingenieur der fractie van Amsterdam gekomen. Deze prees den heer Groenevelt als een plichtsgetrouw ambtenaar en roem de den vlotten gang van zaken op het kan oor van het locomotieven-depot, waar de jubilaris chef de bureau is. Spr. bood namens de directie de oorkonde en het gebruikelijke couvert aan. De chef van het depot, de heer T. M. Kentgens sprak namens de ambtenaren. Deze noemde den jubilaris een ijverig en be kwaam ambtenaar, die liefde voor het werk heeft, en bekend is om zijn aangenamen omgang en prettige samenwerking met technische en administratieve ambtenaren, hetgeen het bedrijf slechts ten goede kan komen. In een bloemrijke speech schetste spr. de loopbaan van den jubilaris tot de tegenwoordige hoogte. Als geschenk der ambtenaren werd een lamp aangeboden. Van vele zijden ontving de heer Groene velt bloemstukken, geschenken en felicita ties. De feestdag werd tot 's avonds laat ge vierd. Toegelaten tot de 1ste klasse der Middel bare School voor Meisjes met 5-jarigen cur sus te Haarlem H. G. Bergmans, G. M. Beun, C. Bogtman, J. Bunschoten, E. ten I Cate, E. van Eerde, H. E. Elfring, A. J. Tooy, I C. A. Elaan, W. M. Hartog, E. H. Heis, E. G. M. van der Heijden, J. M. van der Heij den, M. Hofland, F. Hoon, H. A. Hopman, M. Hiesslage, W. Jansen, M. E. Meyer, A. M. Nugteren, E. Pauw, E. M. Potjer, L. Rodri- gues Pereira, J. M. Roos, J. Savrij, J, C. Schol tens, J. C. Steffelaar, T. E. UtterwajÉ, A. M, Verkoren, Th. Visser, C. Vos, B. de Vries, G. Weiner. Tot de 2de klasse M. van der Capellen. Tot de 3de klasse N. Boelhouwer. Bij het toelatingsexamen voor de eerste klasse van het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaaj, zijn 21 candidate» afgewezen. Aan een vrij groot aantal candidaten kon de ver klaring van toelating worden afgegeven, maar geen plaats worden verleend. Het Lyceum met Kennemer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs zal in den cursus 19281929 worden bezocht door ongeveer 330 leerlingen, verdeeld over 16 klassen van Onderbouw en Bovenbouw-afdeelijigen, Gymnasium, Wiskundige H.B.S., Literair Economische en Litterair Historische H.B.S. Aan de eindexamens der Bovenbouw- afdeelingen werd deelgenomen door 36 candidaten, waarvan werden afgewezen 3, n.l. voor de Litterair Economische afdeeling één, voor de Wiskundige H.B.S.-afdeeling geen; voor de Gymnasium-afdeeling twee. Bij het verlengd examen voor de Gymnasium- afdeeling slaagden alsnog de candidaten H. Rijk van Ommeren en H. de Vries, respec tievelijk voof het diploma A en B. Aan een der candidaten van de Litterair Economische afdeeling is, wegens ziekte, een nader exa men in September toegestaan. (H.H.S. en H.B.S. met 3-jarige cursus met aparte handels-eindklasse) Geslaagd voor het toelatingsexamen: Voor de le klasse: W. J. Akkerman, J. Andringa, Maartje Ardesch, Cath. M. Baay, H. H. Baudert, Wilh. C. van Bllderbeek, J. Bismeyer, Jo hanna Blitz, H. Boeree, A. Bogert, M. Boole- man, G. G. Braams, E. J. Broekers, Johanna H. Bronkhorst, J. Chottel, J. Conzy, J. Das berg, T. Dik, F. C. L. Erwich, Betty R. Felleman, Susan I. Felleman, E. Frank, W. F. Frank, A. Goud, D. Goud, Jacoba van Gulik, G. van den Haak, E.Haverschmidt, Mathilda C. L. Jagt, E. A. Kemper, H. de Kiewit, Johanne G. Koning, Marg. C. Koning, A. Kruyer, M. Kruyff, Willy J. Kruymel, W. Latensteln van Voorst, A. van Leeuwen, H. J. Leupen, O. A. A. Lomap, dementia P. Mantel, Geertr. E. C. MargÊ- dant, W. D. Margadant, S. Meek, H. J. Mensink, Hendrlka L. Meyst, J. Noach, M. Otger, Hendrika R. Rinkema, Hetty Riné, D. Roemers, Alida Roos, G. Roos, Jeannette H. Schellingerhout, K. H. H. Scholten, H. C, Smit, B. Snoeck, C. van der Stad, A. D. van Steenbergen, A. P. Varekamp, P. H. W. Velthuys, M. Visser, J. J. Voogd, B. H. Wee- nink, P. de Wilde, W. F. Zanen, Aaltje W. H. Zwart. Voorwaardelijk: Cath. M. J. Leeuwrik. Voor de 2e klasse: J. Leeuwrik. Voor de -4e klasse: Magd. Nicolai. Voor waardelijk R. Kammeijer. Geboren: 12 Juli: F. WarmerdamHUter- man, d.; C. M. AdriaanseRoosendaal, z. W. van Bilderbeekv. Loevestijn, z.; 13 Juli E. Schoonede Custer, d.; Th. V. Ejjsvoogel Pijnacker Hordijk, z.; H. G. Bannink—Huij- boom, z. 12 Juli: S. H. van den BoldSpie ring», d.; H. H. van der Zwet—Buijs, z. Overleden: 12 Juli: J. A. L. van Duuren, 65 j., Kamperlaan; W. J. Wailbrink, 47 j„ Olieslagerslaan. Aanrijdingen te Overveen. Vrijdagavond hadden op den Tetterodeweg en Bloemendaalseheweg niet minder dan vier aanrijdingen plaats, waarvan een vrij ernstig. Mevrouw T. uit Haarlem, kwam per fiets van den Tetterodenweg enreed ln de rich ting Bloemendaal, toen juist een auto van tegenovergestelde richting kwam. Hierboven maakte zij de bocht te groot en kwam tegen de garage van den heer van Maren terecht. Zij werd bij den heer van Maren »binnen- gebracht en bleek haar hoofd bloedend ver wond te hebben. Dr. Bos constateerde ver moedelijk bloeduitstorting. Per tram is zij naar haar familie te Haarlem gegaan. Van de fiets was de voorvork gebroken. Gistermiddag heeft te Noordwijk een on geluk plaats gehad, dat, gezien de omstan digheden, beter afliep dan verwacht kon worden. Toen de heer W. met een wagen, beladen met hooi, huiswaarts keerde, kwam een Ford-auto hem met een vaart van 70 K.M. achterop rijden. Van de tegenoverge stelde richting kwamen een kleine auto en een autobus aangereden. De Ford-autobe stuurder wilde den hooiwagen passeeren, doch zag juist op het laatste oogenblik de auto's van de tegenovergestelde richting aan komen. Goede raad was duur en daar de remmen niet deugdelijk waren, reed hij met volle vaart op den met hooi beladen wagen, waardoor deze met een geweldigen stoot tegen het paard aankwam en de heer W. kwam te vallen. Het paard sloeg op hol en rende met den volgeladen wagen weg. Daar de wagen nu onbestuurd was, slingerde hij geweldig en sloeg dra om, waardoor het paard tot stilstand kwam. De heer W Kwam met slechts lichte verwoningen en den schrik vrij. De Ford-auto werd nogal beschadigd, doch kon op eigen kracht wegkomen. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Door den aannemer L. werd aan den poli tiepost te Overveen kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht van vier in aanbouw zijnde villa's aan de Prins Hendriklaan te Bloemendaal, het lood was afgerukt en in de nabijheid weder teruggevonden. Van een in aanbouw zijnde villa aan de Oranje Nassaulaan te Bloemendaal, werd on geveer twee Meter looden pijp ontvreemd. Vermoed wordt, dat dit ook wel op de een of andere plaats zal gevonden worden. Het geheel wijst er op, dat men hier met sabotage van stakende loodgieters te doen heeft. Gisteravond had de openingsvoorstelling plaats van het geheel gemoderniseerde en gerestaureerde „Standaard-theater", de nieuwe naam voor het vroegere Scala-thea ter. Een bezoek, dat wij vroeger eens aan het Scala-theaWr gebracht hebben, maakte op ons, wat comfort betreft en aankleeding der zaal, nu niet een gunstigen indruk. De zaal had toen meer het uiterlijk van een schuur met stoelen, waarin een film werd afgedraaid. Het Standaardtheater doet ech ter alle vroegere ongemakken vergeten. Tusschen publiek en orkest is in tegen stelling met vroeger, een flinke afscheiding gemaakt, wat naar onze meening toch wel de primitiefste eisch is, welk men aan een theater mag stellen. Centrale verwarming is aangebracht, ter wijl ln de zomermaanden een aangename koelte in de zaal heerscht. De beschildering is in modernen geest op gevat. De uitvoerder van dit werk, de heer van Leeuwen, heeft reeds in Amsterdam 't Tuschinsky- en Roxy-theater gedecoreerd. Rood en groen zijn de hoofdkleuren, af gewisseld door gouden banden. De zaalverlichting geschiedt door intiem aandoende schemerlampjes. Ook de koffiekamer is vemiewd. Voor de pauze had de officieele opening en huldiging van den nieuwen directeur F. de Korte plaats. Nadat de conferencier deze opening had ingeleid en namens het publiek en orkest de nieuwe energieke directeur met enkele hartelijke woorden was gehuldigd, nam de heer de Korte zelf het woord. Deze vertelde van de vele moeiten en zor gen, welke met dit werk gepaard gaan, dankte allen voor hun medewerking en gaf in het slot van zijn speech de verzekering, da hij niet alleen het financieel gedeelte, maar ook hetartistieke gedeelte op hooger peil zal voeren, hetgeen een belofte voor de toekomst Inhoudt. Over het programma niets dan lof. Er was getracht zooveel mogelijk variatie te brengen in welke poging men uitstekend ge slaagd is. Het journal gaf ons een reeks van schit terende natuurtafereelen uit Canada en 'n beeld van de moeite en vele zorgen, welke daar aan den aanleg der wegen besteed worden. Na een komische film, met zijn Ameri- kaansche loopen, smijten en rennen, kwam een der hoofdnummers, „Het geheimzinnige portret" genaamd. Een zeer goede film, die na een reeks van verwikkelingen en spannende oogenblikken „the happy end" bracht. De andere hoofdfilm na de pauze was van beter gehalte, hegeen voornamelijk te danken was aan het goed aangevoelde spel van de kleine Frankri Darro. De Jukitos, brachten door hun goochel toeren en andere verbazingwekkende expe rimenten, de noodige variatie. Een versterkt orkest zorgde op uitsteken de wijze voor de muzikale illusratie. #Dan rest ons nog te vermelden, dat de directie een 20-tal schiterende bloemstukken ontvangen had, benevens een groot aantal brieven en telegrammen. Den eigenaar veel succes in zün nieuwe onderneming. Het uitbreiden der St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan te Heemstede, onder architectuur van den heer N. J. Nljman te Heemstede, waarvan de openbare aanbeste ding j.l. Maandag heeft plaats gehad, is door het Kerkbestuur van den „H. Bavo", aldaar, gegund aan den aannemer C. A. M. Jonckbloedt te Heemstede. Gistermiddag te 12 uur daalde te Noord- wijk aan Zee in zee voor het Oranje Hotel een 5-tal marir.e-watervliegtuigen, gemerkt W, no. 53, 61, 62, 66 en 67. Op ongeveer 10 meter afstand van het strand werd ge ankerd. Nadat de inzittenden met de boot van Zeebad waren afgehaald en eenigen tijd hadden verpoost, vertrokken zij te 2 uur weder onder zeer groote belangstelling van badgasten en ingezetenen. Aanvankelijk hadden wij een tikje anti pathie tegen de film „Eerst de Jantjes". Waarom wisten we zelf niet en daarom was het natuurlijk geheel en al ongemo- teveerd. We dachten direct aan een soortgelijke film als „De Jantjes" naar het gelijknamige tooneelstuk van Herman Bouber en aange zien alle imitaties parasiteeren op de repu tatie van het origineel, zoo is het te begrij pen, dat wij er eenigszins sceptisch tegen over stonden. Aanstonds laten we hierop echter volgen, dat we ons vergist hebben. „Etrst de Jantjes" geeft een episode weer uit liet Amerikaansche Mariniersleven met Lon Chaney in de hoofdrol. Lon Chaney van de Metro en Victor Mc Laglen van de Fox zijn twee filmspelers van ongeveer gelijke reputatie. Beide zijn even stoere figuren, die meestal een comi-tra- gische, doch faire rol spelen en daarom bij het publiek zoo geliefd zijn. Op hun spel valt zelden wat aan te merken, daar zij zich gelijk blijven van het begin tot het einde. De Amerikaansche leger-autoritslten, die bij de vervaardiging van deze film hun medewerking verleenden, zijn oorzaak, dat er werkelijk een buitengewoon, goede rol prent is gemaakt kunnen worden, waarbij het gevoel van beknoptheid (wat men bij studio-films nogal eens heeft) totaal ont breekt. Wel heeft de regisseur zich er hier en daar wat al te gemakkelijk van dl ge maakt en momenten half uitgewerkt, maar dit doet gelukkig geen schade aan het lo gische verloop. De Rembrandt-bezoekers van deze week zullen zich dan ook zeker wel hiermede amuseeren Op het tooneel „Joc en Fallon", English eccentric dancers van buitengewone kwali teit. Niet alleen door hun beschaafd re pertoire en de dito uitvoering, maar zeer zeker door de geestige dansen, die zij geven, is dit een nummer van groote verdienste. De eehtg Engelsche liumor, die een wereld vermaardheid geniet „spreekt" als 't ware geruischloos gramophonisch uit de beenen en de body van de little Joe. Een eerste klas variété-nummer. Een natuuropname en een komische twee- acter completeeren, terwijl in het Rem- brandt-nieuws eenige zeer fraaie opnamen voorkomen o. a. van den Niagara-water- val, genomen uit een vliegmachine en van den werking zijnde Vesuvius. Daar het binnen veel koeler was dan buiten, kon men met smaak het programma savoureeren. De restrictie voor onvolwassenen is wel op haar plaats. Bij de Bisschopswijding van Mgr. J. D. J. Aengenent zullen Mgr. L. J. A. H. Schrijnen en Mgr. P. A. W. Hopmans assisteeren. Men is bezig met de verzending van d.e uitnoodigingen tot bijwoning van de plech tigheid der bisschopsconsecratie. Toegelaten zijn tot de eerste klas: L. Alders, J. C. M. Berghuis, F. C. Bos man, J. C. Bosse, L. H. J. Brinkmann, J. P. M. Commandeur, H. J. Cornet, H. M. J. Dazert, M. K. Dousi, G. T. van Franken- huysen, A. van Gooi, A. Th. van Heivoort, P. Hoogevecn, H. de Jong, J. Karskens, A. M. Kokkelkoren, D. H. Kranendonk, G. Kromhout, J. F. Kuiper, R. J. Laming, G. Lommerse, N. H. C. van Loene, F. R. Meltzer, W. G. J. Mennes, J, J. M. van Pelt, A. M. C. J. Philips, G. S. F. van de Pol, J. J. A. Preyde, H. J. van Sambeek, N. P. M. Sips, G. A. M. Slinkert, J. G. M. Smit, Th. Stevens, W. F. M. Straatmans, P. Stuif bergen, F. Veerman, G. A. M. van Wayen- burg, W. C. Wiesman. Afgewezen 15 candidaten. Van klasse la bevorderd R. P. J. Bomans, J. p. Boutellier, C. A. C. van den Broek, H. van Cranenburgh. D. Deutekom, Th. P.M. Everard, N. J. de Graaf, F. Henfling, A. J. Kemper, A, Kockx, P. G. Kraakman, H. Prenen, Lamb. J. M. Roozen, L. Schellings, F. G. Seveke, L. M. Smit, J. Verbeek, E. M. M. J. van Vlymen, G. Vugts, E. R. Wesseling, P. Richardson Bennernagel, P. van der Vlugt. Herexamen geen afgewezen 8. Van klasse lb bevorderd J. P. Bolle, H. C. van den Bos, M. J. Bou- man, B. J. M. Coebergh, R. H. van Dam (met lof), G. J. van Dusseldorp, P. F. J. Everard, P. J. Goossens (eervolle vermelding), C- van Kan, H. J. Koehorst, A. G. Krouwels, W. R. Nas (eervolle vermelding) L. Povel, M. E. R. Rahusen, Leo M. Roozen, B. A. H. Schmeink, H. Seveke, B. Sprorik, Th. H. Vermeulen, j. J. M. de Vos, P. J. M. van V/ayenburg, A. Yland, B. Hbogesteyn, W. J. M. Meuskens, J. H. Voorvelt. Herexamen geen afgewezen 5. Van klasse 2a bevorderd J. Castelein (eervolle vermelding), C. Deute kom (met lof), F. Kaase, W. van Blees (voor waardelijk), W. Hoogantink, H. Huls bosch (met lof), J. Laming, G. van der Meer, J. Reygersberg, J. Sanders, Th. Smit, W. Speller. Herexamen F. v. Niel en A. van Weezen- beek afgewezen 5. Van klasse 2b bevorderd B. Bal (met lof), G. Bomans, J. Bosse, F. Deuling, H. Everard (eervolle vermelding), A. van Hecke (met lof), A. Huizing, C. Jans- sens, J. Keyser, C. Nelis (met lof), C. Olie, B. van Pelt, J. de Ruig, A. Speekenbrink, L. Spoorman, A. Wijle, J. Tack. Herexamen geen afgewezen 2. Bevorderd van 3 H.B.S.b. Th. Bosman (eervolle vermelding), A. Brandenburg, F. van den Broek, W. Duyn, J. Hirsch, K. Kraak man (eervolle vermelding) ;J. van der Linden, J. Oostdam, R. van Rossem, Ch. van Rooy (voorwaardelijk), R. Snel, E. Spierenburg (eervolle vermelding), J. van der Vossen. Herexamen geen afgewezen 1. Van klasse 3 Gymnasium bevorderd C. van den Bergh, S. van der Heyden, E. Hoogeveen, M. IndenBosch, G. Lindner, J. P. Nelissen, H. Roozen, A. van der Storm, G. Wanna. Herexamen P. Deeleman afgewezen 1. Van klasse 3 H.B.S.a. bevorderd J. van den Berg, A. van Buchem (eervolle vermelding), W. Faase, H. Hartog, P. Huig, P. Klauwers, F. Koster, A. de Neyn van Hoogwerff, S. Reygersberg, J. Reynen, E. Schürmann, J. Smolenaars, R. Verhoeven. Herexamen geen afgewezen 2. Van Klasse 4 H.B.S.b. bevorderd J. Bosse (met lof), F. Claassen, F. Kamp- meyer, G. Lamp, J. van Lunenburg, E. van Ravensberg, A. Reestman, Th. O. Smit. Herexamen H. Klementkow afgewezen 2. Van klasse 4 Gymnasium bevorderd J. Babeliowsky, P. van Empelen (met lof), J. van Hooff, G. Zeeuwe. Herexamen geen afgewezen 1. Van klasse 4 H.B.S.a. bevorderd A. van Hooff, S. Hooy, A. van der Mey (eervolle vermelding), P. Nieuwendijk, C. Schade, J. Scheerder, K. Walenkamp. Herexamen geen afgewezen geen. Van klasse 5 Gymnasium bevorderd M. van Buchem (voorwaardelijk), P. Hui zing, W. Kloosterman (met lof) J-. Nieuwen- huys (voorwaardelijk), W. Paulik (eervolle vermelding), Th. Ruysenaars, B. Vrijdag, J. van Wayenburg (eervolle vermelding), P. Wouters. Herexamen geen; afgewezen geen. j De aanvang van den nieuwen cursus s Dinsdag 4 September met een plechtig H. Mis in de Kathedraal 's morgens om half acht. Het speelveld (niet de tennisbaan) is wegens ae retraite gesloten Maandag 16 Juli tot en met Vrijdagmorgen d.a.v. Overigens kunnen de lyceïsten gedurende de vacante van het terrein gebruik maken. Gisterenavond omstreeks 8 uur speelde J. V., oud vier jaar en wonende Rollandstraat lb in dezelfde straat. Van de Leidschevaart kwam een auto van den garagehouder J. D. wonende Rollandstraat li, de straat inrijden. Het knaapje speelde met een hoepel op het trottoir. Op 1% M. afstand van de auto rolde de hoepel de straat op. Het kind ging het speeltuig achterna, met het noodlottig gevolg, dat het een klap van de auto bekwam. Het is naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, al waar het in den loop van den avond is over leden. x Den autobestuurder treft geen schuld. Hij reed langzaam, remde onmiddellijk, doch kon het ongeluk niet vermijden. De heer Albert Loots, die gedurende eenigen tijd in Frankrijk heeft gewerkt, zal morgen (Zondag) in de zaal van de firma Keunis. Wagenweg 7, een tentoonstelling openen van schilderijen en studies uit Frankrijk medegebracht. Toegelaten tot de eerste klasse: J. Adam, A. Teding van Berkhout, H. Teding van Berkhout. H. Bloemendaal, L. Büller, M. Ch. de Haan, M. ter Haar Romeny, C. Ingen Housz, B. Meltzer, A. van Tienhoven en B. van Weel. Tot de 2e klasse: G. van Oosterzee. Tot de de klasse: A. van Pallandt en P. Schorer. Tot de 4de klasse: A. Elink Schuurman, L. Havelaar, A. Henny A. Kroesen, M. Lede- boer, M. Lieftinck, M. van Rossem, W. Scheurleer en W van Sloterdyck. Hoogste barometerstand Tfo.i m.M. te Le Havre. Laagste barometerstand 746.m.M. te Jan Meyen. Verwachting: zwakke, veranderlijke wind, helder of lichtbewolkt, droog, behoudens kans op onweer, warm of zeer warm. Heden opende de heer B. de Leeuw, zijn zaak in foto- en aanverwante artikelen in de Tuchthuisstraat 4. Vroeger was deze zaak gevestigd op de Botermarkt, doch deover plaatsing was noodzakelijk, tengevolge van de beperkte plaatsruimte aldaar. In het nieuwe perceel is echter in dit ge brek voorzien. De winkel is opnieuw geschil derd in donkere kleur, afgezet met zwarte randen. Het behang is van Hollandsch papier, dat op uitstekende wijze harmonieert met de beschildering, zoodat het geheel een rustlgen en voornamen indruk maakt. Verder is er gezorgd voor stof dichte éta lages en kasten, terwijl tevens alle artikelen stofdicht verpakt zijn. Specialiteit van deze zaak Zijn Welta— camera's en Quick-platen en chemicaliën. Verder een keur van fotografische Vrtike- len, zooals platen, papieren en films van Wellington, Gevaert, Mimosa en Agfa. Ook de bekende Kodak-camera is in al zijn verschillende soorten aanwezig. Vele bloemstukken waren reeds ontvangen. Kortom een zaak, welke ongetwijfeld zijn weg bij het publiek zal vinden. Bij de politie is aangifte gedaan van den diefstal van een rijwiel dat geplaatst was voor een tapperij aan den Schoterweg. Vrijdagmiddag is de 6poorwegberm aan de Julianalaan in brand geraakt, wat vermoede lijk veroorzaakt is door vonken uit de locomo tief. Het vuur is door eenige spoorwegarbei ders gedoofd. Begunstigd door fraai zomerweer gaf Schoten's Kinderkoor onder leiding van den bekwamen dirigent, den heer Jac. Zwaan een wèlgeslaagde uitvoering in den tuin van het Stads Armen- en Ziekenhuis. Mej. Geidorp begeleide aan de piano, terwijl de zangnum mers afgewisseld werden door solo-zang van mej. Betty Dijkstra. Behalve de ouden van dagen, woonden ook de oudste kinderen van het Kindertehuis de uitvoering bij. Dat allen genoten, spreekt wel van zelf. Namens allen sprak de directeure de heer Glastra, woorden van dank tot gemeentebe stuur, Burg. Armbestuur en uitvoerenden. A.s, Donderdag zullen de oudjes een auto tocht maken. 12 slachtoffers? Naar het Persbureau Vas Diaz Zaterdag morgen uit Heerlen verneemt, zou het aantal slachtoffers van de gasontploffing in de staatsmijn „Hendrik" zeer waarschijnlijk 12 bédragen. De reddingsbrigade heeft den geheelen nacht doorgewerkt. Tot hedenmorgen wist zij 4 lijken van de slachtoffers te bergen. Op het oogenblik worden nog 4 arbeiders vermist. Omtrent hun lot vreest men het ergste, zoodat het totaal aantal slachtoffers van deze mijnramp zeer waarschijnlijk 12 bedraagt. Zaterdagmorgen wordt aan het Pers bureau V. D. uit Heelen gemeld: De werkzaamheden in de Staatsmijn „Hen drik" gaan nu weer haar gewonen gang. De oorzaak der ontploffing, die gistermid dag in de mijn heeft plaats gehad, kan nog niet met zekerheid worden medegedeeld. Vast staat evenwel, dat het een mijngas- ontploffing van zuiver plaatselijken aard is geweest. Hierdoor is het ook mogelijk, dat het bedrijf zoo spoedig weer op gang kon worden gebracht. Behalve de reeds genoemde slachtoffers, zi;n er in den loop va/ den nacht door de reddingsbrigade nog naar boven gebracht: het lijk van den hulphouwer Anton Lunen burg, Nederlander uit Hoensbróek; den houwer Eduard Hartman, Nederlander uit Brunssum; den houwer J. Ruter, Duitscher uit Nieuwenhagen, en den houwer R. W. Huisman, Nederlander uit Woubach. Dezen waren allen gehuwd. Vermist worden nog 4 mijnwerkers, nl. den houwer A. Skovronski, Oostenrijker uit Rümpen, gehuwd; de houwer L. J. H. Kamper, Nederlander uit Rümpen, gehuwd; de hulphouwer A .Strach, Joegoslaaf uit Heerlerheide, ongehuwd, en de seingever J. Lendiek uit Heerlen, gehuwd. In het ziekenhuis zijn drie gewonden op genomen. Van een van hun, de hulphouwer H. J. Heidens, Nederlander uit Brunssum, gehuwd, is de toestand ernstig. De toestand van de beide andere gewonden is goed. Naar de oorzaken van de ontploffing wordt een onderzoek ingesteld. OSLO, 14 Juli. In tegenstelling met de berichten volgens welke Alessandrini aan boord van de „Krassin" zou zijn, wondt uit Spitsbergen gemeld, dat wel bekend Is, waar de groep zich bevindt, zoodat het redden de zer groep eerst zal plaats hebben, nadai de ijsbreker zijn kolenvoorraad heeft aangevuld. Op Spitsbergen hoopt men, dat ook Amund sen en zijn metgezellen zich bi) deze groep zullen bcvmcVi. Naar verder uit Spitsbergen gemeld wordt, zou het den Russischen vlieger Tsjoeknowski gelukt zijn, zichzelf te redden. Hij zou zich reeds aan boord van de „Krassin" bevinden. De redding van Sora en zijn metgezel, den Nederlander v. Dongen, had plaats door Zweedsche vliegers, volgens aanwijzingen van de „Krassin". De vliegers landden bij Foyn-eiland op een open plejk en hebben de beide mannen naar de kust gebracht. Zij hebben zich gedurende de laatste veertien dagen gevoed met het vleesch van de door hen geslachte hónden, daar zij over geen andere levensmiddelen beschikten. Ook wórdt de redding van den Deensciheh inge nieur Varming gemeld. Dezer dagen werd gemeld de aanhouding op last van den officier van Justitie te Maas tricht van den waamémenden kantoorhouder J. L. verdacht zich ten kantore te Bieijerheide uit een aangeteekenden brief 500 dollars te hebben toegeëigend. L. ontkende alle schuld. Na verhoor door den rechter van Instructie is hij nu op vrije voeten gesteld. Onjuiste positie opgegeven. LONDEN 14 Juli Naar uit Santiago ge meld wordt, is uit het onderzoek gebleken, dat de scheepsramp van de Angamos op de Chileensche kust zeer waarschijnlijk het ge volg is van een vergissing bij de vaststelling van de positie van het schip. In de S.O.S.- signalen welke de Angamos uitzond, werd de positie opgegeven in de nabijheid van 't Santa Maria eiland. In werkelijkheid be vond het schip zich echter 20 mijlen daar van verwijderd. LONDEN, 14 Juli. Volgens een telegram van de te Londen verschijnende Evening News, heeft de regeering te Nanking een ge lijkluidende nota gericht tot de regeeringen van Groot Brlttanië, Amerika, Japan, Frank rijk en Italië, waarin het terugtrekken der oorlogsschepen van de Yangtze geëischt wordt. De Nankingregeering grondt haar ver zoek op 't feit, dat de militaire operaties in het binnenland geëindigd zijn, zoodat er geen rede is de schepen nog langer op de rivier te doen blijven, ter bescherming van de bul- tenlandsche onderdanen. Er wordt aan toe gevoegd, dat de aanwezigheid van oorlogs schepen in strijd is met het internationaal recht. Drie gewonden overleden PARIJS, 14 Juli. De machiniste, de sto ker en een vrouwelijk passagier, die bij het spoorwegongeluk met den sneltrein, ernstig gewond werden, zijn aan de bekomen ver wondingen overleden. MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG 14 JULÏ Berlijn 59.15 59.25 Parijs 9.70 9.80 34.60 34.70 Londen 12.08 12.09 ZUrlch 47 .80 47.90 Rome 13.— 13.10 Madrid 40 .90 41 34.90 2.48 33 New-York (cable i 2.49 Praag 7.30 7.40 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.35 ë6 .45 66 .35 66.50 66.45 66.60 Stockholm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2