V ff S 1 tXDVERTENTIEIM 35 ct. p. rege\ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 16 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16906 HET JUBELJAAR VAN DE ZOETE LIEVE VROUWE VAN 's-HERTOGENBOSCH De beroemde plechtige omgang ter eere van bet dubbel jubileum Het teeken van den Katholieken Radio-Omroep Duizenden uit den lande op het congres in Brabant's hoofdstad «f De plechtigheden der Bisschopswijding op 25 Juli Uitspraak in het Veen dammer proces Droevig ongeval nabij Enkhuizen Doodelijk ongeluk op» den Rijksstraatweg Haarlem - Amsterdam en Botsing tusschen auto motorrijwiel £35 BUREAUX: NASSAULAAN49] (Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEmeoten. vo°r Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.: per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den leksl 60 ct. per regc!. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 001)11 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door frjCfl bij een ongeval met f OSfl «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I/OU."doodelijken afloop; VbUM. bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fPft "een voet of een oog; 1 l&ü." duim of wijsvinger; i uli.' bfj 'n breuk van f ft been of arm; I ïU. bij verlies v. een 'anderen vinger. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. (Van onzen specialen verslaggever) ge? ia' lofweerde maagd, h een' zoo echoone, daar dag op daagt, ®n wierdt er ooit geboren: zn waart 8Ü, eene, geboren ooit, 0 lagen aiomme, wij als verstrooid, eilendigen en verloren. (Guido Gezelle) 's Hertogenbosch, 15 Juli van den hoogen toren der Bossche Kathe draal luidde het onvergelijkelijk mooie caril- *ees* Vt- De Stadsbeiaardier, van kalkom, spreidde de bronzen klokkenstem- men over de Hertogsstad en de duizenden, «te ze hoorden, voelden de geestdrift in zich Wammen. S Hertogenbosch was gisteren in de waar- chtig Roomsche blijde stemming om het eest van de Zoete Lieve Vrouwe van den h i?^' leesl. dat lederen Bosschenaar euig is en dat om den Sp0ntanen luister waarmede het ieder jaar weer gevierd wordt heeftndheld °Ver hCel h6t land gekre^en Het wonderbeeld is een kostbaar bezit van «et Centrum van Roomsch Zuiden. Ieder tent het ongetwijfeld. In „Maria's Heiligdommen" geeft Hezen- mans er de volgende beschrijving van: Het beeld is ongeveer 1.15 M. lang, van eewoon inlandsch eikenhout gesneden, de sporen van oude beschildering en verguldsel tijn overal nog zichtbaar. In staande hou ding is de H. Maagd voorgesteld; over de tuniek, die in diepe plooien op de geschoeide voeten valt, is een mantel geslagen, die de borst bedekt en waarvan de voorste panden over de armen hangen. In de rechterhand draagt zij den symboli- schen appel, den appel des lijdens, welken Zy, de tweede Eva, den tweeden Adam, Christus aanbiedt, als de vrucht waardoor hersteld moest worden, wat de appel des voor het menscbdom had doen Woo gaan- Een atonebeeld, niet onge- - b in die eeuwen, bliiu -Imt kort na het jaar 1200 gemaakt is, onbetwistbaar bewezen. Veel grooter nog dan andere jaren was de beteekenis van het feest der Lieve Vrouwe gisteren. Een dubbel jubileum werd her dacht Want het is dit jaar 75-jaar geleden, dat net wonderbeeld der Moeder Gods, meer be kend als de Zoete Lieve Vrouwe van den B°sch, na de ballingschap, waarin het sinds 1629 in België vertoefde, door den Kardi naal Aartsbisschop van Mechelen, Engelber- "-us Sterkx den 16den December 1853 weer "Ah de stad den Bosch werd afgestaan. Sta- en met grootsch feestbetoon, deed de wonderbare beeltenis den 27sten December *653, st. Jansdag, na groote plechtigheden, Weer haar triomphalen intocht in de stad en öe Pompeuze Kathedraal, die van boven tot onder was versierd en verlicht, waar het hoor Z.D.H. Mgr. Zwysen roemrijker gedach tenis werd ontvangen. Maar er is meer. Het tweede jubileum, dat herdacht werd, is de plechtige kroning van het wonderbeeld op 27 December 1878, nu 50-jaar geleden verricht, met bijzondere toestemming van Z. H. Paus Leo XIII door Z.D.H. Mgr. Godschalk, toen bisschop van 's Hertogenbosch. En ten slotte nog een feit van zeer actueele beteekenis. De Katholieke Radio Omroep, die den laatsten tijd tot een lichaam van voorname kracht is uitgegroeid, had het gastvrije 's Hertogenbosch niet vergeten en met nog de sympathieke herinnering in het hart van het gastvrij onthaal, het vorig jaar, had het K.R.O.-bestuur Den Bosch wederom gekozen om dit jaar zijn congres te herbergen en om tevens zijn leden het summum van vreugde te bereiden den datum van het congres doen samenvallen met dien van den plechtigen omgang. Meer dan 7000 K.R.O.-leden waren uit alle deelen van het land toegestroomd om niets van dit superieur gebeuren te verliezen. Was het wonder, dat 's Hertogenbosch het middenpunt was van buitengewone drukte. Zelf hebben wij er machtig mooie oogenblikken doorleefd en wü willen trach ten onze herinneringen en notities, die zich nu huizenhoog opstapelen, zoo te ordenen, dat ook diegenen onzer lezers, die de feesten niet konden bijwonen, er uit proeven, wat het was: „Een dag van 18-karaats Roomsche blijdschap in een Roomsche stad." Strak staat de zon aan den diep blauwen hemel. Geen wolkje te bespeuren. Het weer bericht heeft immers voorspeld: warm tot zeer warm Als ik buiten het Bossche Station de trap pen afloop en midden op het plein kom, waar het gras en de bloemen in het perk zuchten onder een verschroeiende droogte, denk ik onwillekeurig aan de gewaarwordingen, die Guido Gezelle zal hebben gehad, toen hij verzuchtte De zonne zit en steekt mij, in den hals, met al heur' krachten. Het was snikheet in den trein, die, zooals men dat noemt, „afgeladen" vol, ettelijke honderden congresgangers en belangstellen den voor den alouden ommegang heeft aan gebracht. Bij elk station, waar we gestopt hadden, was het 't zelfde liedje. De laatste oogenblik ken voor het vertrek deden het verschil in plaatsbewijs der ettelijke reislustigen plotse ling vervagen en de coupé's le en 2e klasse werden evenals die der derde tot berstens toe volgestopt. Want steeds maar meer passagiers meldden zich aan, zoodat met dit al de trein te laat in den Bosch aankwam. Buiten het station teekent de weg naar de Kathedraal zich doop een druk beweeg van kerkgangers, K. R. O.-leden, met het insigne op de borst. Overal zijn de vlaggen uitgesto ken. Guirlandes van groen met groote em- te >HiMiii wonderbeeld was op je binnenplaats der Branderijen van Pompe en de Man ter vereering opgesteld. blemen, dwars over de straten gespannen zijn voor den Bosch nieuw op den dag van den Ommegang. Immers andere jaren beperkte men zich tot het uitsteken der vlaggen, maar nuer zijn twee jubilea te herdenken en daarvoor mag wel iets extra's gedaan worden. De stad is op haar best. Trouwens in, den Bosch voelt men zich dadelijk thuis. t»e K. R. O.-leden weten dat en herinneren zich de sympathieke uitnoodiging van 's-Hertögen- bosch' burgemeester, toen 1200 luistervinken aan de roepstem gehoor gaven verleden jaar en er het schoons van de bisschopsstad hoorden verklaren en het typische van een echten Bosschen koffiemaaltijd in. den kelder van het Raadhuis genoten. We gelooven ook wel, dat die herinnering heeft meegewerkt om het aantal congressis ten zoo groot te doen zijn. Alleen reeds van buiten den Bosch meer dan 7000. Als wij de kathedraal betreden, vangt juist de H. Mis aan, opgedragen door den geeste lijk-adviseur van den Ned. Bond van R. k. Radio-vereenigingen, rector C. J. Terwischa van Scheltinga. Het hoogaltaar waarboven het miraculeus beeld van de Zoete Lieve Vrouw prijkt, gaat schuil onder een schat van witte bloemen en groen. Heel de kerk is met K. R. O.-leden gevuld Eenige afdeelingen hebben een vaandel naast het altaar geplaatst. Het zangkoor der Kathedrale Kerk luis tert de plechtigheid op, terwijl de organist Kallenbach met enkele orgelsoli de schoon heid van zijn instrument ten toon spreidt. Na het H. Evangelie bestijgt rector Ter wischa van Scheltinga den kansel en spreekt naar aanleiding van de woorden: Salve, Mater misericordiae; Wees gegroet, Moe der van Barmhartigheid, een welkomst woord tot de duizenden leden van den K. R. O., die aan het feest van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch luister komen bijzetten. Spr. wsijt op de groote beteekenis van den Plechtigen Ommegang voor 's-Hertogenbosch en vraagt den zegen van de Zoete Lieve Vrouwe over het nieuwe werk van den Katholieken Radio-omroep, die zulk een grootsche taak te vervullen heeft en voor wien Gods Zegen onontbeer lijk is. Als de H. Mis ten einde is, stroomt het kerkgebouw spoedig leeg en de deelnemers begeven zich naar de hun aangewezen restaurants, om daar de lunch te nuttigen. De begroeting In „Lohengrin" verzamelen zich het be stuur van den K. R. O., van den Ned. Bond van R. K. radiovereenigingen en de ge noodigden. Onder hen bevinden zich pastoor L. R. Perquin O. P., voorzitter van den K. R. o., de heer Speet, secretaris, de heer G. W. Kampschoër, voorzitter van den Ned. Bond van R. K. Radiovereenigingen; rector Marshalt; generaal secretaris van de Inter nationale Radio-commissie uit Keulen; het bestuur van de Bossche Radiovereeniging en de heer Alb. Stokvis, secretaris van Bosch' belang. De heer Kampschoër verwelkomt de aan wezigen in deze stad in feesttooi. Het is voor het bestuur een genoegen het tweede congres ook in Den Bosch te kunnen hou den, waar men nog de goede herinnering heeft behouden aan het vorig jaar. Spr. dankt allen, die dit congres en den bloei van het Katholiek radio-werk mogelijk heb ben gemaakt, in het bijzonder rector Ter wischa van Scheltinga, in wien de bond een grooten steun bezit, iemand die zijn volle sympathie voor den K. R. O. geeft. Verder verwelkomt spr. rector Marshall en spreekt de hoop uit, dat ook dit congres uitstekend moge slagen. Daarna begeeft het gezelschap zich naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst door bet gemeentebestuur plaats heeft. In de raadszaal wordt het gezelschap ontvangen door den burgemeester, jhr. mr. P. J. van Lanschot, de wethouders de hee- ren Houtman en Krijgsman en eenige raadsleden. De burgemeester neemt het woord en wijst er op, dat het geen algemeenheid is, wan neer hij zegt, dat het hem bijzonder aan genaam is het bestuur van den K. R. O. en den Ned. Bond van R. k. Radiovereeni gingen welkom te heeten. Immers Den Bosch bewaart goede herinneringen aan den K. R. O. Zijn niet de eerste K. R. o.-avon- den in Den Bosch gehouden, zijn niet op spr.'s uitnoodiging 1200 luistervinken zijn stad komen bewonderen, heeft niet het feit, dat de K. R. O. op zijn propagandaplaat de Bossche Kathedraal plaatste, veel bijgedra gen om Den Bosch bekend te doen worden en ten slotte is Den Bosch niet het cen trum van het Zuiden, van het Roomsche Zuiden, van de Roomsche cultuur? Nu, op den grooten dag der Mariavereering, den K. R. O. weder te mogen begroeten, is spr. een vreugde en bij deze betuiging voegt spr. de beste wenschen voor den groei van het Katholiek Radiowerk. De heer Kampschoër antwoordt en be toogt dat de K.R.O en de Ned. Bond van R. K. radiovereenigingen zeer erkentelijk is voor deze ontvangst op den dag van het congres. Vooi de tweede maal zfjn de con gressisten naar den Bosch gekomen, wat er reeds van getuigt, dat men weet, in een gastvrije stad ontvangen te worden. Im mers de KR.O heeft veel aan den Bosch te danken waarvoor het bestuur zeer erken telijk is. Met vele vreemdelingen zijn wij hier gekomen,, aldus spr. maar als vele vrienden zullen we scheiden. De K.R.O. acht het zich een eer, door zijn tegenwoordigheid, een steentje te kunnen bijdragen aan de meerdere bekendheid van den Bosch. Met de beste wenschen voor den Bosch en haar bevolking sluit spr. zijn dankwoord. Ook rector Marshall uit Keulen vraagt het woord. In zijn toespraak wijst spr. op het werk der internationale radiocommissie, die kort geleden js ingesteld, waarvan pastoor Perquin, voorzitter is, en welker zetel in Keulen ls gevestigd. Liever had spr. gezien, dat de zetel in Holland, in Amsterdam gevestigd was, maar voor het verzoek van België en Frankrijk om den zetel in Keulen te vestigen en daarmede den eersten stap te doen tot ver broedering van katholiek Duitschland met Frankrijk en België, welke goede verstand houding door den oorlog zooveel geleden heeft, is men gezwicht. Spr. erkende dat deze wensch geëerbiedigd moest worden. Nadat ververschingen waren rondgediend, leidde de burgemeester het gezelschap rond en toonde verschillende historische bijzon derheden van het stadhuis. Het gevolg van Keizer Maximiliaan van Duitschland in den stoet. Na het bezoek aan het stadhuis, had de gemeenschappelijke lunch plaats in Lo hengrin, waar menig hartelijk woord gewis seld werd. Omstreeks half drie brak men op, om zich naar de gereserveerde plaatsen te be geven vanwaar de Plechtige Ommegang in Ogenschouw zou kunnen worden genomen. De Plechtige Ommegang De plechtige ommegang is alleen reeds 'n gang naar den Bosch waard. Wij, in het koude Noorden, kennen zoo iets niet. Den Bosch beleeft het ieder jaar en het vormt een glanspunt van zijn Katholieke leven. Degenen, die den Ommegang reeds eens aanschouwd hebben, weten wat deze voor 's Hertogenbosch beteekent. De „Parade", het groote plein naast de Kathedraal is geheel voor de K.R.O.-leden gereserveerd. Voor het paleis van Z.D.H. Mgr. Diepen hebben het bestuur en de genoodigden plaats genomen. Ook mgr. Diepen met den vicaris generaal mgr. Pompen,, slaan vanuit de vestibule van het bisschoppelijk paleis de processie S%oo grootsch mogelijk is de omgang dit jaar, want twee jubilea, wt) spraken er reedS in den aanvang van, zijn te herden- kCAls de torenklok drie uur slaat, begint de stoet de Kathedraal uit te trekken. Voorop komen de verschillende vereenigingen der stad met haar vaandels en groepen, die het karakter 'dér vereeniging uitdrukken. gensbonden, patronaten en gezellenvereeni- ging. De kweekelingen van de R..K. Bisschoppe lijke Kweekschool vormen een groep. Vier van hen dragen den „Tempel der Wijsheid" mede. Dan volgen de sociale vereenigingen, werkliedenvereeniging, grafische bond, bouw vakarbeiders, tabaksbewerkers, lederbewer kers, houtbewerkers, enz. In een der groepen, n.1. van den R.-K. Politiebond, merken we vier schattige kleine bruidjes op, die bouquetten van witte anjers Giklebroeders, in middeleeuwsche kleedij, dragen de St. Janskerk, een getrouwe copie van de Kathedrale kerk. Vervolgens komen de godsdienstige ver eenigingen en broederschappen, alle mot haar vaandel, waaronder we een bijzonder, mooi ontdekten, n.l. dat van de Mannen- congregatie Utrecht. De Aartsbroederschap van de H. Familie in de St. Jacobskerk volgt met een groep: De H. Familie. Maria en het kind zijn op een ezel ge zeten. St. Jozef leidt het dier. Dan volgt de afdeeling, waarin de historie van het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw wordt uitgebeeld. Wapendragers openen den stoet. Acteer de markante figuur van den geschied schrijver volgt het eeuwenoude ..Boek dei- Mirakelen van Onze Lieve Vrouwe tot 's Hertogenbosch", waarin staan opgeter tnd de gunsten naar ziel en lichaam oor Ma ria's voorspraak van God ontvangen. Dit kostbaar stuk, gebonden in blauw fluweelen band met fraai zilver montuur, is gesloten in een sierlijken schrijn van koper en glas. Het wordt door vier Eerw. Fraters gedragen. Dan komen, omgeven door een stoet van ridders en edelvrouwen. de figuren uit de historie van het Lieve Vrouwe Beeld: Maxi miliaan I. Jonkvrouwe Oda, de H. Petrus Canisius en de H. Leonardus van Vechel. Ten slotte de praalwagen, voorstellende den terugkeer van het Wonderbeeld in 1653 en de plechtige kroning in 1878. Een beeld van O. L. Vrouw is hoog op gericht boven de figuren van Kardinaal En- gelbertus Sterckx. die het wonderbeeld aan Den Bosch afstond, mgr. Zwijsen, plebaan H. van Liempt en mgr Golschalk, destijds bisschop van Den. Bosch. Engelen en bruidjes, met bloemguirlandes en schilden sieren den wagen, welke door paarden wordt getrokken en begeleid wordt door vier in wit-blauw gekleede palfreniers. Het ontwerp van dezen praalwagen is van Frans v. Valderen. Dan volgt de derde afdeeling, waarin in bejld gebracht wordt de grootheid, de ver hevenheid van Maria's plaats in het verlos singswerk van den mensch. Oud en Nieuw Verbond getuigen hier In een reeks van groepen, wat de Moeder Gods beteekent voor de redding en zaligheid der menschen. De eerste groep verzinnebeeldt den mensch in zfjn gelukstoestand van het aardsch Paradijs. Het zijn figuren in witte gewaden met bloemen en lelies. Dan volgt als schrille tegenstelling de zondeval. De figuren van deze groep gaan gekleed in paarse en zwarte gewaden, met dist'elkransen in het haar, de handen ge ketend. Een engel met vlammend zwaard volgt. Dan brengt de derde groep de heerlijk heid der genade, welke de mensch verloor. spannen op dezen devoten stoet van man nen en vrouwen, die eerbiedig den Rozen krans baden. Katholiek den Bosch heeft een prachtig voorbeeld gegeven en zijn naam van Maria- stad hooggehouden. Het K. R. O.-congres Nauwelijks is de stoet voorbijgetrokken of de groote schare K. R. O.-leden formeert zich achter het vaandel en begeeft zich naar den tuin van het Casino, waar het open lucht-congres aanvangt. De heer Kampschoër spreekt het ope ningswoord en uit zijn vreugde over de groote opkomst, die ook aan de Mariaver eering meer luister heeft bijgezet. Dit congres is belegd om actie te voeren voor den K. R. O., opdat deze week nog het aantal van 40.000 leden bereikt kan worden. Het bestuur beschouwt het ais een eer voor den K. R. O. te kunnen werken, maar spreker vraagt daarbij ook den steun van allen voor dien arbeid, welke zoo noodig ls voor de Roomsche zaak. Dank zij den ijve- rigen pastoor Perquin heeft de K. R. O. een eigen zender en pastoor Perquin is voor zitter geworden van de R. K. Radio-interna tionale. Hulde brengt spr. aan pastoor Per quin voor zijn werk, waarbij hij tevens me moreert, dat pastoor Perquin vandaag 63 jaar wordt. De congressisten antwoorden met een luid: „Lang zal hij leven". De heer Kampschoër wijst verder op het belang van een groot ledental van den K. R. O., want als straks de zendtijd verdeeld zaj worden, zal deze afhangen van het aan- Z% «orden afgewisseld door mu^kkormeir 'Eerst de jongeltngen-vereenigfngen, jdïfr tfti Mlsteraitrs. Dan is het woord aan rector Marshall uit Keulen, die de groeten van de Duitsche Katholieke radio-organisaties overbrengt en hier voor 't eerst komt uiteenzetten, wat de taak zal zijn van de nieuwe Internationale R. K. Radio-commissie. Elk land zal een vertegenwoordiger zen den in deze commissie, aan wier hoofd pas toor Perquin staat. Daarnevens wordt een bijraad gevormd. Reeds dezer dagen zal zij haar taak begin nen. Spr. schetst wat met deze commissie bereikt zal worden. Vooral zal zij er toe bijdragen de belang stelling voor de Radio in alle landen leven dig te maken en door onderlinge samenwer king der landen zal zeer veel bereikt kun nen worden. In een slotwoord wijkt spr. even van zijn onderwerp af en brengt een woord van hartelijken dank voor hetgeen Holland deed voor het arme Duitsche kind. Op voorstel van den heer Kampschoër be sluit het congres onder applaus een drietal hulde-telegrammen te zenden, n.l. aan Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Mgr. A. Diepen en Mgr. J. D. J. Aengenent. Dan treedt pastoor Perquin naar voren en spreekt een enthousiast propagandawoorü voor net groote belang van den K. R. O. Spr. zegt dat het bestuur wel tevreden is, maar niet voldaan. Nog duizenden kunnen lid worden van den K. R. O. en spr. wijst met klem op het groote belang van een zoo groot mogelijk, aantal leden in verband met den zendtijd, die straks verdeeld zal worden. Spr. komt er tegen op, dat sommige Katholieken nog critiseeren op den K. R. O. Laten liever allen nu eendrachtig samen werken om te bereiken, dat de K. R. O, de eerste omroep des lands wordt en de katho lieken krijgen, wat hun toekomt. Spr. vraagt enthousiasme voor de Katholieke zaak en doet een beroep op eenheid en samenwer king. Luid applaus onderbreekt meermalen dit geestdriftig woord Nadat de heer Piet Kasteel, van het gilde der Klare Waarheid nog heeft gesproken, sluit de voorzitter het Congres. De stille Ommegang, door velen gemaakt besluit den schitterenden dag. Na een echten Bosschen koffiemaaltijd ge bruikt te hebben, vertrekken de K. R. o.- leden weer naar alle deelen des lands, met zich meedragend de herinnering aan een on vergetelijk schoonen dag in het gastvrij Den Bosch. EENIGE BIJZONDERHEDEN Op den feestdag van den H. Apostel Ja cobus, 25 Juli, zal in de kathedrale kerk van Haarlem de plechtige Consecratie plaats heb ben van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent tot bisschop van Haarlem. Om tien uur 's morgens beginnen de plech tigheden doch omhalf tien dienen de geloo- vigen en genoodigden reeds in de kerk aan wezig te zijn. Voor het publiek is de ingang aan den zij kant der kathedraal. Ook de hoofdingang, die nu door den af bouw der kerk is afgesloten, wordt voor die gelegenheid tijdelijk in gebruik gesteld om Z. D. H. Mgr. Aengenent te ontvangen, met de autoriteiten, die, daartoe uitgenoodigd, zich vooraf in het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht zullen hebben verzameld en vandaar naar de kathedraal zullen zijn vervoerd. De plechtige Consecratie wordt verricht door Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselijk nun tius in Den Haag, met assistentie van HM. D.D. Iloogwaardigden Mgr. L. Schrijnen, bis schop van Roermond, en Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. By de plechtigheden zullen ook nog ver schillende andere bisschoppen aanwezig zfjn. O.m. Z, D. H. de Aartsbisschop van Utrecht en Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogen bosch. Vermoedelijk zullen er in het geheel zeven of acht bissschoppen bij de plechtig heid aanwezig zijn. Tot de genoodigden behooren voorts de katholieke gezanten van vreemde Mogendhe den in Nederland, de katholieke Ministers en leden der Eerste- en Tweede Kamer van de Staten-Generaal, H.H. Excc. de Commissaris sen der Koningin in de provincies Noordhol land, Zuid-Holland en Zeeland, de katholie-, ke leden van Ged. Staten, de burgemeester van Haarlem, alle Seculiere geestelijken van het Bisdom Haarlem, de katholieke professo ren van de Universiteiten, voor zoover zij in het diocees Haarlem woonachtig zijn, de fa milieleden van Z. D. H. Mgr. Aengenent en anderen. De religieuse congregaties,die gevestigd zijn in het Bisdom, worden in de gelegenheid gesteld zich door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. De diocesane orga nisaties door één afgevaardigde en de plaat selijke organisatie door één afgevaardigde. Het totaal aantal genoodigden bedraagt 1000 tót 1200 personen, maar hieronder zijn alle priesters van het Bisdom, die natuurlijk niet alle kunnen komen. Verwacht wordt, dat de plechtigheden der .conaectatie, omstreeks 12 ,uur zullen afgeloo- pen zijn. De Kathedraal wordt versierd. Het Bisschoppelijk Hoogkoor tot en met de ruimte van het parochiealtaar is gereser- veer voor uitsluitend geestelijken. De leeken nemen daarachter plaats. Van half twee tot half drie wordt in het Bisschoppelijk Paleis receptie gehouden, uit sluitend voor de geestelijkheid. Het ligt in de bedoeling voor Jeeken op een anderen dag gelegenheid te geven hun gelukwenschen aan den nieuwen bisschop aan te bieden. Zij, die daarvoor worden uitgenoodigd, ver eenigen zich op denzelfden dag aan een feestmaal, dat gegeven wordt in het semina rie „Hageveld" te Heemstede. Tijdens de H.H. Missen werd gisteren in de kathedrale kerk de volgende mededeeling gedaan:. Het kerkbestuur der kathedrale kerk ziet zich verplicht de parochianen er van in ken nis te stellen, dat op 25 Juli het gebruik der vaste verhuurde plaatsen niet ten volle kan worden verzekerd. Een en ander is het noodzakelijk gevolg van het groot aantal officieele personen, wel ke Z. D. H. bij de plechtigheid Zijner wijding zal moeten inviteeren (zooals de geestelijk heid van het Bisdom, diplomaten, vertegen woordigers der Diocesane organisaties en familieleden.) Intusschen belooft het kerkbestuur gaar ne alles te zullen doen, om met de bestaande rechten zooveel nog mogelijk ls rekening te houden. I erdachten Möhring en Kortenoever vrijgesproken. Verdachte Woltman Sr. veroordeeld tot 4 jaar en Woltman Jr. tot 1 jaar gevangenisstraf De 4e kamer der Amsterdamsche recht bank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de Veendammer Hypotheek bank. Naar men weet, hebben in deze zaak na aer genaae, weme ae mensen verloor. 52 iaar erteT^P t^wTt'611 J' Woltman, De boodschap des Engels aan Maria, de te^vergum en A wSh Jw' beiden geboorte van Christus, de voltoolng op M B Korten™' en mr" E- Calvarie en Maria, middelares aller e-ena- t,;;' beiclen ult Den Kaag. en Maria, middelares aller gena- den, gaan vooraf aan de hoofdgroep, waar in ten slotte alles culmineert: De heerlijk heid des Hemels. Maria in de glorie met Christus, omgeven door heiligen en zingende engelen. Het voorbijtrekken duurde ruim een uur Maar heel dien tijd bleef de aandacht ge- Bu ontstentenis van den president dezer kamer, las mr. C. Briët het vonnis voor De verdachten Möhring en Kortenoever werden vrijgesproken en J. J. Woltman Sr. werd veroordeeld tot 4 jaar en verdachte J. p, h. Woltman Jr. werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, beiden terzake van bedrie- eehike bankbreuk. Twee personen verdronken Te Hemp onder de gemeente Enkhuizen heeft Zaterdagavond ongeveer half acht een droevig ongeval plaats gehad. De 19-jarige C. Veeken was in het bassin van de Groen temarkt aan het baden. Op een gegeven moment geraakte hij in een kolk, waar hier vroeger een sluis is geweest. Hij verdween in de diepte. De veehouder v. Kempen, die een paard in de wei bracht, hoorde hulpgeroe pen. Hij snelde naar de plaats van 't onge val en sprong gekleed te water. Hoewel hy een uitstekend zwemmer is, verdween ook hy in te diepte. Het gelukte na een kwarier de beide slachtoffèrs boven te brengen. Po gingen van Dr. de Heer Cloots, om de le vensgeesten op te wekken, mislukten. Gistermorgen omstreeks half 5, heeft na- Riik«tr«n?aëIletiSChe begraafP*aats op' den gehad'6rnStig ongeluk Plaats gekost heeft. aan lomand het Jeve" Op een motorrijwiel reden vanuit de rich- Amsterdam H- <*e Vries en W. Heukels, belden wonende te Amsterdam. De laatste was op de duo. gezeten. Waarschijnlijk door aengrooten damp, welke hing, is een uit de richting Haarlem komende auto. niet onge lkaar 611 botsten auto en motorrijwiel tegen De beide motorrijders werden er afgeslin- ISSr.t? werden eewond, waarvan de heer Heukels teer ernstig. 0.m. bekwam hii een 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1