Seringa Wuthricli, Haarïem Stadsnieuws LOTTGERIN G 1 Amsterdamsche Beurs Telegraphisch Weerbericht Centrale Verwarming- VOOR STOOMEN - EN VERVEN - Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzulgers f 175 - EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 16 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 17 Juli Ontroerend Dijkbrand N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Mij. Do Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" De R.-K. Middenstandsvereeniging N.V. D. Hogenbirk en Zoon's I.Izer en Staalindustrie te Haarlem De z.g. „Dikke Molen" aan den Haarlemmerweg afgebrand. M. T. S. te Haarlem Houtstraat 5 a Tel, 10771 Ernstig spoorweg ongeluk bij Munchen De extra-trein rijdt op den voortrein Tien dooden en verscheidene gewonden Het antwoord van Italië De hittegolf Houtzaagfabriek te Zaandam afgebrand VERDRONKEN Fuikenlichters Mesthoop midden in de stad Hedenmorgen üen uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje op één der terreinen van de firma Feye aan de Leid- schevaart. De grootste zomerhitte en de hondsdagen De mijnramp in Zuid-Limburg De moord te Sittard De Fransche Socialistische partij Autobus-ongeval De ondergang van de „Italia" DE SPA4RNEB4NK Haarlem - Amsterdam LAATSTE NIEUWS Nog een treinongeval Bij het zwemmen verdronken 200} 669 668 200 6814 1635 168 134 J 387} 1951 403 81 229} 150} 66 175} 102 129 60 10} 741 70Ï 63% 228} 191 187 2C9% 2304 !79"b 180 b Voornaamste Nieuws Barometerstand 9 uur v.m. 7.70 vooruit. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.43 uur. Zeven arbeiders bedolveif Tegenstrijdige berichten over Amundsen Amundsen nog niet gevonden V. D. meldt uit Berlijn: De Alpenjagers aan boord van de Malygin Het anti-Oorlogsverdrag schedelbreuk en zware Inwendige kneuzin gen. Leden van den ongevallendienst waren spoedig ter plaatse en verleenden hulp. Per ziekenauto van Mathot, la de ongeluk kige vervolgens naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwon dingen Is overleden. De gedcode W. Heukels laat een groot ge zin achter. Het officieele politierapport luidt: Op de Amsterdamsche Vaart reden Zon dagochtend omstreeks vier uur op 500 Meter van den spoorwegovergang van den Haarlem- meermeerspoorweg aan den kant van Am sterdam, een luxe-auto en een motorrijwiel. Deze kwamen door een tot nu toe onopgehel derde wijze met elkaar in botsing. De motorrijder H. de Vries, wonende Am sterdam, werd aan het hoofd gewond. Zijn schoonvader, W. Heukels, eveneens wonende te Amsterdam, die op de duozitting zat, werd zeer ernstig aan het hoofd en de beenen ge wond. Beiden zijn door den Ongevallendienst naar het 6t. Elisabethsgasthuis vervoert. W. Heu kels is later aan de bekomen wonden overle den. De toestand van H. de Vries is, naar wij vernemen goed. Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Rechts kundig bureau 8 uur Trampersoneel 8 uur Bestuur Pluimveevereen. 8 uur „St. Caecilia". St. JosephsgezeUenvereeniging, Jansstraat 59 -8-10 uur Repetitie vioolclub. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. Onder alle H.H. Missen Is in de Spaarne- kerk gisteren een brief van pastoor Schrandt voorgelezen, waarin deze afscheid neemt van zijn parochianen, hun dank bracht voor den ondervonden steun en hulp gedurende de jaren van zijn pastoraat te Haarlem, hun verontschuldigingen aanbood voor eventueele tekortkomingen en zich dringend in aller ge beden aanbeval. Zondagochtend, omstreeks 11 uur, ont stond door het uitspringen van een vonk van een locomotief, brand in den berm van den spoordijk ter hoogte van de viaduct over den Julianaweg. De Bloemendaalsche Brandweer was di rect aanwezig en wist den brand spoedig te bedwingen. Staatscourant 134 bevat de Koninklijke goedkeuring op de statuten der N. V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers Maat schappij te Haarlem. Het kapitaal bedraagt 300.000 waarvan geplaatst en volgestort 120.000, deels door inbreng van een bedrijf van onroerende goederen, auteursrechten of storting van geld, deels op andere wijze, De groote dag van „Herwonnen Levens kracht" is gisteren, begunstigd door mooi zomerweer, gehouden. Reeds vroeg in den morgen, bij het uit gaan der H.H. Missen van half zes en zes uur, hadden zich ijverige verkoopsters en v&rkoopers opgesteld, om met den verkoop der mooie, gele speldjes een aanvang te nemen, In den morgen was de animo bevredigend, maar toen in den namiddag de gloeihitte ra de straten hing, allen de stad ontvlucht, ten en een toevlucht zochten in bosch, dui nen en strand en men ües middags de men- sehen m de Groote Houtstraat en Kruis straat wel tellen kon, was dit alles tezamen niet bevorderlijk voor een succesvollen dag voor „Herwonnen Levenskracht". De opbrengst 2200 kan onder deze omstandigheden bevredigend genoemd wor- n en, hetgeen vooral te danken is aan den nvermoeiden arbeid der dames en heeren, uie hitte en alle andere ongemakken trot- cerden en wier werken en zwoegen allen .of verdient. In het Hoofdgebouw van „Herwonnen Le venskracht heevaobte des morgens algemee- ue drukte. Reeds om 12 urn' kwamen de verkoopsters met hpn busjes binnen, die door de hitte niet meer in staat waren den verkoop voort va zetten. Door het bestuur was voor de dames, die mejj in grooten getale hadden aangemeld, ^en wedstrijd gehouden; zij, die het mooi ste kussen hadden, zouden een prijs ont vangen. Velen hadden zich hiervoor aangemeld. Zoo waa er een kussen, versierd met zonne stralen en zonnebloemen in de kleuren en initialen van „Herwonnen Levenskracht" Een ander had het origineele idee om een kussen te vervaardigen in den vorm van een verpleegster. Alles bijeengenomen is het eenigszins tegengevallen. Den verkoopsters treft geen schuld. Maar die hitte In Overveen is men zeer tevreden over de opbrengst der collècte. Dit was voorna melijk te danken aan het zomerweer en de daarmee gepaard gaande geweldige drukte in Overveen ep Bloemendaai. Tal van fietsers en wandelaars werden het slachtoffer van de ijverige -'-icpsters. Zelfs liet men tie automobielen stoppen. Bij den uitgang der kerken, op het Bloe mendaalsche strand, overal waren de ver koopsters aanwezig. Tegen vijf ii'V kwam men tc:: .men in de St. Aloysiusschool, waar een verfris- sching voor de dorstige kelen werd aange boden. De opbrengst is 271.41, wat 60 meer is dan verleden Jaar. 12 September a.s. zal den verkoopsters In het gebouw „3t. Bavo" een feestavond wor den aangeboden. Een belangrijke bestuursvergadering Men schrijft ons: In de Vrijdagavond gehouden bestuursver gadering bij Brinkmann, werd het bestuur als volgt saamgesteld: Voorzitter P. J. M. van Tetering; vice-voor zitter W. J. B. van Liemt; le secretaris H. Th. Fibbe; 2e secretaris J. van der Pigge; le penningmeester H. J. L. Klein Schiphorst; 2e penningmeester H. Habraken. Besloten werd, dat het bestuur zoo voltallig mogelijk ter receptie bij den nieuwen Bis schop zal gaan. Ter dankbare nagedachtenis aan den heer Chr. M. Jansen zal een gedenkboek, groot 160 pagina's, tegen den prijs van 1.00 per exem plaar worden uitgegeven. Bestellingen kunnen worden gedaan bij t secretariaat der vereeni- ging, Nassaustraat 14, telefoon 1378. De e.v. ledenvergadering werd vastgesteld op Donderdag, 16 Augustus a.s. Alsdan zal de ziekteverzekering voor Middenstanders na mens de Ver. „Het Wit-Gele Kruis" worden ingeluid door den heer Dr. J. L. B. Gribbing te Delft. Verder zullen behandeld worden de van 't hoofdbestuur ingekomen vragenlijst betreffende contante betaling; alsmede het d.d. 14 Juni bij de 2e Kamer ingediende Winkelsluitingsontwerp; de agenda der Cen trale Raadsvergadering, enz. Het ledenboek voor de Bisdommen Haar lem en Utrecht, plaatsgewijze en ook beroeps- gewijze gerangschikt, zal tegen 15 Sept. a.s. verschijnen. Behalve aan de leden individueel zal het ook worden toegezonden aan de Pastorieën, gestichten en andere Kath. Instellingen, Re- kenpliehtige besturen, enz. De namen en beroepen van nieuwe leden kunnen nog maar een betrekkelijk korten tijd in dit ledenboek worden opgenomen, daar men weldra met afdrukken gaat beginnen. Het hoofdbestuur heeft na een bezoek aan de Moederhulzen der na te noemen Congre gaties, van de Eerw. Oversten de toezegging verkregen, dat dezen aan haar succursalen in overweging zullen geven bij leveranties door Katholieken rekening te houden met den Ka- tholiek-georganiseerden Middenstand a. Eerw. Zusters van de Ver. der Zusters van Liefde te Tilburg; b. Eerw. Zusters Ge zelschap J. M. J. te 's-Hertogenbosch; c. Eerw. Zusters van Liefde Dochters van Maria en Joseph; d. Eerw. Fraters van de Congre gatie van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhar tigheid te Tilburg. Het bestuur besloot, wijzend op dit voor beeld, een gelijk verzoek te richten tot de pastorieën, R. K. gestichten, instellingen en rekenplichtige besturen in deze stad. Op het oogenblik is de toestand in Haarlem zóó geworden, dat er door het fonds van onzen R. K. georganiseerden Middenstand veel meer steun aan Haarlem verleend werdt dan dat Haarlem steun verleent. Dat is na tuurlijk een toestand, welke niet kan soort- duren en op de Santos-eommtssie, bestaande uit den Z.Eerw. Heer Rector J. F. .7. Kok en de heeren H. Holt en J. W. Lampe rust dan ook de groote en verantwoordelijke taak hier aan definitief een einde te maken. Reeds heeft de heer J. J. Brinkman zijn medewerking toegezegd om een kegeleoncours te organiseeren ten bate van dit fonds, op 't voorbeeld van Amsterdam, dat met een der gelijk concours jaarlijks 't fonds met een 1800 versterkt. Moge deze toezegging in het a.s, najaar werkelijkheid worden! Het Santosfonds, gij kent het toch? Het is S(teun) a(an) t(uberculose) o(nbe- middelde) g(tandgenootenl) Een excursie naar de N. E. N, IJ. T. O, te Rotterdam Ten slotte besloot het bestuur een excursie voor de leden en hun oudere zoons te organi seeren naar Rotterdam en wel op Donderdag, 26 Juli, a.s. De circulaires hierover zullen den leden binnen een paar dagen bereiken. Het korte programma luidt aldus: Vertrek uit Haarlem 9 01 uur. Aank. te Rotterdam 10,01 Per tram naar de Maaskade. 11 uur: Per Fop Smit rondvaart door dc Rot- terdamsche Havenwerken. Ca, l uur lunch in 't Hotel Coomans. Daarna naar de Nenijto. Circa 5 uur Réunie bij Coomans en ontmoe ting» der Rotterdamsche collega's, plm. 7 uur diner. Daarna naar 't Lunapark van de Ne nijto. Uit Rotterdam 11.32 uur. In Haarlem terug 0.35 uur, Kosten: reis heen en terug, tramkosten, rondvaart, lunch en diner, 2 x Nenijto 8,00 per persoon. R.K. Middenstan ders, die zich alsnog opgeven, kunnen hieraan óók deelnemen. De gereorganiseerde vakafdeeling der Lood gieters- en Fitterspatroons werd met vreugde begroet. De voorzitter, de heer H. Rijbroek, treedt automatism in het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging- In de algem. vergadering van Aandeelhou ders der N.V. D. Hogenbirk en Zoon's IJzer en Staalindustrie, gevestigd te Bloemendaai, is de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1927 goedgekeurd. De winst werd voor afschrijving gereser veerd. De aan de beurt van aftreding zijnde Com missaris, de heer C. W. de Visser werd her kozen. De Instortende molen veroorzaakt kortsluiting op het spoorwegnet Zondagmiddag is de z.g. „Dikke Molen", een van de twee laatst overgebleven molens langs de Haarlemmer Trekvaart een prooi van het vuur geworden. Bij het instorten van den molen kwam een der wieken fel brandende op den voedings kabel van het electrische spoorwegnet te recht, waardoor de bovenleiding, doordat deze kabel doorbrandde, stroomloos werd ge maakt, Het gevolg hiervan was, dat de electrische treinen in beide richtingen van en naar Am sterdam niet konden passeeren. Op het Centraal Station werden in allerijl, onder leiding van den stationschef, den heer Muller, maatregelen genomen ter voorko ming van al te groote stagnatie op deze hoofdverkeerslijn. Verschillende electrische treinen liet men door locomotieven voorttrekken over het stroomloos geworden baanvak, terwijl de Pa- rijsche trein die om 12.45 uur van het Cen traal Station te Amsterdam moest vertrek ken, over Gouda werd afgevoerd. Omstreeks drie uur in den middag was de voedingskabel hersteld en kon nadat men zich van ongeveer half twee met noodmaat regelen had moeten behelpen, het spoorweg verkeer weer normaal zijn gang gaan. De brand was omstreeks één uur in den middag uitgebroken, vermoedelijk door von ken uit een passeerende locomotief veroor zaakt. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse verscheen de „Dikke Moien" stond even voorbij Sloterdijk op Amster- damsch grondgebied was niet alleen de molen, maar ook reeds de beide belendende houten huizen, bewoond door het gezin van den molenaar Been door het vuur aangetast. Redding van den molen was toen al ho peloos, ook al werd zooals de Amsterdam sche brandweer dit gezamenlijk pleegt te doen het vuur met kracht door de spuit gasten aangevat. Het monument, op welks behoud groote prijs gesteld wordt door velen in den lande, die meermalen en met succes zijn op getreden tegen den hakbijl der sloopers, maar helaas tegen het alles vernietigende vuur niets kunnen uitrichten, evenmin als de brandweer hiertoe heden in staat was, sortte, kort na het uitbreiden van den brand, met donderend geraas in puin. Een deel van het neerstortend puin kwam op de spoor baan terecht, terwijl zooals gemeld een der wieken met den voedingskabel van het spoorwegnet in aanraking kwam. Bij het aftrekken van de wieken van den voedingskabel brak het touw, waardoor een der brandweerlieden met het hoofd tegen de rails viel. De man, die slechts lichte ver wondingen had c; geloopen, kon verder geen dienst meer doen. Den geheelen middag werd de brandweer in beslag genomen, door het blusschingswerk, dat onder leiding van de hoofdbrandmees ters, de heeren Forch en Hartdorf, ge schiedde. Met 6 stralen, gekoppeld aan twee motorspuiten, werd het vuur bestreden. De molen, alsmede de woning van den heer Been en een hooiberg werden door den brand met den grond gelijk gemaakt. Het blus schingswerk werd door duizenden wande laars en fietsers, die op dezen echt-Zomer- schen Zondag den Haarlemmerweg pas seerden, gadegeslagen. Nader vernemen wij nog, dat de E. S. M. geholpen heeft om de vele reizigers aan het Centraal Station te Amsterdam, die door het stroomloos worden van het electrisch spoor wegnet gedupeerd werden, te helpen. De plaatsbewijzen voor den trein werden ook geldig verklaard voor de electrische tram en zoo konden honderden nog per E. S. M, naar Haarlem en Zandvoort gebracht wor den. Aan de Middelbare Technische School te Haarïem is met ingang van 1 September 1928 benoemd tot leeraar in de Werktuigbouw kunde de heer Ir. D. J. Boks, w. i. te Delft, thans ingenieur bij de firma Huygens óf Ge- veke. Ir rl MüNCHEN, 16 Juli Zondagavond tus- schen 0 en 10 uur, toen de Zondagsreizigers bij duizenden in de stad terugkeerden, heeft nabij 't Centraal Station van München een ernstig treinongeval plaats gehad. De extra- trein reed op een voortrein. Twee wagons vlogen in brand. De brandweer gelukte het 't vuur te blusschen. Tot middernacht kon nog niet worden vastgesteld, hoeveel slacht offers het spoorwegongeval heeft veroor zaakt. Hedenmorgen werd officieel mede gedeeld, dat bij het spoorwegongeval 9 doo den, 6 vrouwen en 3 mannen zijn te betreu ren. Bovendien is een der gewonden op weg naar 't ziekenhuis gestorven. Naar 't zie kenhuis werden vervoerd 13 gewonden, 8 mannen en 5 vrouwen. Bovendien is een groot aantal reizigers licht gewond. By het reddingswerk hebben eenige brandweerlieden en leden van den sa- nitairen dienst lichte verwondingen opgeloo- pen. De oorzaak van het ongeval kon niet worden meegedeeld. De oorzaak MüNCHEN, 16 Jul}. Volgens het officieel bericht omtrent het spoorwegongeval bij München blijkt, dat door het aanslaan van de noodremmen de trein tot stilstand kwam. Terwijl de machinist en de hoofdconducteur langs den trein liepen, om te onderzoeken, wat er gebeurd was, reed een volgende trein op den stilstaanden trein in. De beide laat ste wagens werden in elkaar gedrukt en ge raakten in brand Uit de verbrande wagens werden negen lijken geborgen. Zes perso nen konden nog niet worden geïdentificeerd. Tot de slachtoffers behooren, voor zoover bekend, geen vreemdelingen. PARIJS, 16 Juli V.D. De „New-York Herald" meldt uit Rome, dat Mussolini Zondag den Amerikaanschen ambassadeur Fletcher de Italiaansche antwoordnota op he anti-oorlogsverdrag heeft overhan digd. In deze nota wordt verklaard, dat de Ita liaansche regeering, die het laatste ontwerp voor het verdrag ernstig heeft bestudeerd, het voorstel van de Amerikaansche regee ring aanvaardt,, zooals dit in de Ameri kaansche nota van 23 Juli wordt geïnterpre teerd.. Met deze laatste reserve is de Intaliaan- sche regeering bereid het verdrag te tee kenen. Zondagmiddag is te Zaandam te 5 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Houtzaagfabriek „De Breeuwer", staande aan het einde van de Harenmakers- straat in het Westeinderveld van de N. V. Houthandel van gebr. Endt. Toen de brandweer tor plaatse' kwam, stond de van hout gebouwde zagerij geheel in brand en was het duidelijk, dat er geen houden aan zou zijn. De brandweer, die zich langs alle paden en steegen toegang had verschaft, bepaalde zich In hoofdzaak tot bescherming van de machinekamers, van het ketelhuis en den houtvoorraad. Hierin is zij geheel geslaagd. De fabriek brandde tot den grond toe af, terwijl een betrekkelijk kleine hoeveelheid hout verloren ging. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij den burgemeester van Bloemendaai is gisteravond van den burgemeester van Nij megen bericht ingekomen, dat de 21-jarige zoon van de familie Bleijendaal te Bloemen daai bij het zwemmen is verdronken, Door een agent van politie en een rijks veldwachter te Spaarndam zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag 2 personen op hee- terdaad betrapt, terwijl z\j bezig waren met het lichten van een fuik, toebehoorende aan den heer Th. Jukes. vischhandolaar të Spaarndam. Daar een boot ontbrak, moesten beide agenten zich te water begeven om de dieven te bereiken. De daders zijn naar het politie-bureau Smedestraat overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. De vischhandelaren, die van de opbrengst van den fuikinhoud leven moeten, spreken de hoop uit, dat de gemeente Haarlem, onder wier toezicht dit water staat, en die dit wa ter verpacht, ook er voor zorgen, dat het ver nielen en lichten van fuiken in de toekomst voorkomen wordt. Door het aanschaffen van een-motorboot, voor de politie te Haarlem, zou in dezen toe stand veel verbetering kunnen gebracht wor den. Het bleek, dat men daar afval en verder vuil in brand had gestoken. Het vuur werd met een straal op de wa terleiding gebluscht. Het wordt hoog tijd, dat die mesthoop midden in de stad eens verdwijnt. Voor de omwonenden is het een gruwel. Als de warmste tijd van het jaar gelden, zooals bekend is, de zgn. hondsdagen. Deze opvatting is niet geheel juist. De benaming hondsdagen hebben wij van de Grieken overgenomen. Deze plachten de maand, waarin de zon in 't teeken van den leeuw staat en waarvan 't begin door den opgang van de hoofdster in 't sterrenbeeld van den grooten hond, den beroemden Sirius was gekenmerkt, als den tijd der hondsda gen aan te duiden. Deze periode, die in Griekenland het hoogtepunt van zomersche hitte breng, is de tijd van 20 Juli tot 12 Augustus, dus een periode van het jaar, die bij ons, althans wat 't laatste deel betreft, gemeenlijk reeds een merkbare vermindering van warmte met zich brengt. Hier te lande pleegt in doorsnee de tijd van 1523 Juli de warmste tijd van 't jaar te zijn. Deze ligt dus nog vóór 't begin der eigenlijke hondsdagen. Het oud-Hollandsche begrip evenwel, dat hondsdagen en periode der grootste warmte eenvoudig met elkaar gelijk stelde, heeft zich zoodanig ingebur gerd, dat wij met veronachtzaming van den opgang van Sirius en het sterrenbeeld van den hond, de warmste weken van het jaar de hondsdagen noemen. Dit jaar schijnen de hondsdagen hun naam eer aan te doen, wat echter geenszins regel is. Het komt voor, dat de maand Juli koel is, en de zomerhitte eerst in Augustus optreedt, soms zelfs in September of zich reeds vroeger in Juni doet gevoelen. Fe e blijft .ntusschen, dat de hoogste warmtegraden in doorsnee omstreeks 15 Juli voorkomen. Drie weken vóór en drie weken na dit tijdstip vormen, volgens waar nemingen der laatste 200 jaren de gren zen, waarbinnen record-temperaturen mo gelijk zijn. Deze zelden voorkomende hooge warmtegraden, zijn slechts mogelijk in de zes weken, rond den 16en Juli. De gelukkig weinig voorkomende zomeis, waarin record-temperatulen voorkomen, zijn economisch ongewenscht en zeer onwel kom voor de menschheid, die met vacantle naar buiten gaat. De zomers met matige temperaturen, die bovendien dan nog afwisselend regen bren gen, zijn gezonder en economisch gunstiger. Dinsdag zal dc begrafenis der slachtoffers plaats hebben HEERLEN, 16 Juli. Dinsdagmorgen zal de plechtige begrafenis der negen slachtoffers van het ongeval in de mijn „Hendrik" plaats hebben. Te Brunssum worden vier katholieke slachtoffers, n.l. Jongen, Rademaker, Hei dens en Latowitc begraven. De H. Mis van Requiem zal hier te 9 uur plaats hebben. Te Nieuwenhagen worden twee katholie ken, Huisman en Rauders ter aarde besteld. De H. Mis heeft te 8 uur plaats. Te Heer- ïerhelde heeft om 8 uur de begrafenis plaats van den katholiek W. Schniitz, terwijl te 10 uur te Treebeek de Protestanten Lunen burg en Hartman naar hun laatste rust plaats zullen worden gebracht. Aan dc gra ven zullen toespraken worden gehouden. Er wordt groote belangstelling verwacht, daal de „mijnwerkers van de mijn „Hendrik" Dinsdag verlof hebben met behoud van loon. Eerst; Dinsdagmorgen zullen de lijkkisten naar de bovenvermelde plaatsen overge bracht wqrden. De dader meldt zich aan SITTARD, 16 Juli. De dader van den moord te Sittard op de vrouw van den kas telein Balden en den kastelein zelf, die zwaai' gewond werd, de woonwagenbewoner D., heeft zich gisteravond bij de mare chaussee te Sittard aangemeld PARIJS, 16 Juli. V.D. De hittegolf in Frankrijk duurt onverminderd voort. De temperatuur te Parijs bedroeg Zaterdag en Zondag van 34 tot 36 graden. Honderd slachtoffers. WEENEN, 16 Juli. V.D. De hittegolf in Oostenrijk duurt voort. Sinds 1 Juli zijn niet minder dan ongeveer honderd perso nen bij het zwemmen verdronken. LONDEN, 16 Juli Zondag is de tempe ratuur te Londen gestegen tot 90.5 gr. in do schaduw. Zeven personen zijn Zondag bij het zwemmen verdronken. Twee dooden BRUSSEL, 16 Juli Nabij Braine Je Chateau is Zondag een autobus tegen een boom gereden en van den weg gevallen. Twee personen werden gedood, verscheidene gewond. Het overlijden van prof Majmgren STOCKHOLM, 16 Juli In een inter view met de „Degens Nyheter" heeft de eerste minister Ekmam verklaard, dat de Zweedsohe regeering overweegt een officieel onderzoek te doen instellen naar de omstan. digheden omtrent den dood van prof. Malmgren. In antwoord op de order der reegeering te trachten Malmgren te vinden, heeft kapi tein Thornberg, de leider der Zweedsche ex peditie geseind, dat verder zoeken nutte loos is. Op voorstel van kapitein Thornberg heeft de regeering order gegeven de Moth-, Fok ker- en Daimlervliegtulgen met de „Tanja" en hun bemanning huiswaarts te zenden, daar zij verder niet noodig zijn. MAANDAG 16 JULI Koersen van Vrijdag. Heden opening 5% Nederland 1019 6% Nederland 1918 i'A Nederl. 1917 0% N.-Indië 1923 D 4K N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel Uij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Urne., Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm du Llège 1Q1%« 101%, 102%, 100} 102} 100% 10] 101 99% 99%„ Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak MÜNCHEN, 16 Juli. Door het uitzetten tengevolge van de hitte van de rails is te Winkel Euhoiding een trein ontspoord. De locomotief en de beide eerste wagons vielen van den spoordijk in een bergkloof. Drie reizigers werden gewond. De materieels schade is groot, Paul Boncour gehandhaafd als Volkenbond* vertegenwoordiger De Fransche socialistische partij hield Zondag een buitengewoon congres. Met 2229 stemmen werd aangenomen een resolutie van Paul Foures, waarbij het congres zich uit spreekt voor het aanblijven van Paul Bon cour, als vertegenwoordiger voor Frankrijk bij den Volkenbond. Een voorstel, waarbij Paul Boncour werd verzocht onmiddellijk zijn functie als vertegenwoordiger bü den Volkenbond neer te leggen, werd verworpen. BERLIJN, 16 Juli. Zondag zijn bij het zwemmen te Berlijn vier personen verdron ken. Rubber. a'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Berbadjadl Biiau v 1. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem Bigend Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart MIJ Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. SLPauj Kansas City South Erie Raflr Prolongatie,, 244 165 b 175 175} 217 440 198 1324 134'/s 248} 167 !76}-7 217-8 441-3 l98}-94 'i« 36% 760} 368 108% 162 142 527 447} 187 520} 1481 190 mmm 704 70} 33%. 34 47 b 48 51} 51} 3% 138 b 411 130 60 2C9 5% 37 688-90 105 b ex 163 b 142 b 530 450 180 b ex 524 De aloude Plechtige Ommegang te 's Her togenbosch, ter eere van de Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch is gisteren op groot- sche wijze gehouden. Tevens heeft de Kath, Radio-omroep te 's Hertogenbosch gisteren zijn tweede congres gehouden. Nadere bijzonderheden omtrent de mijn ramp te Brunssum. De redding der Sora-expeditie. Thans wordt een poging tot redding van de groep Alessandrini ondernomen. Onder groote belangstelling heeft te Rot terdam de begrafenis plaats gehad van wijlen mr. dr. J. V.'ytema, in leven burge meester van Rotterdam en oud-gemeente secretaris van Haarlem. Te 's Gravenhage is de internationale ten toonstelling van schoen- en lederindustrie geopend. De Amsterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in het Veendammer-proces. Verdachten Möhring en Kortenoever werden vrijgesproken. Verdachte Woltman Sr. werd tot 4 jaar en verdaehte Woltman Jr. to 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld. In verband met de ziektegevallen aan boord van het s.s. „Insulinde" heeft het Ka merlid Albarda vragen gericht tot de minis ters van Waterstaat en Koioniën. Ernstig spoorwegongeval bij München. De extra-trein rijdt op een voortrein. Twee wagons in brand. Tot nu toe tien slacht offers. De zgn. „dikke molen" tusschen Amster dam en Halfweg, is afgebrand. Te Sittard heeft een gruwelijke moord plaats gehad. OPTICIENS FABRIKANTEN Hoogste barometerstand 773.3 m.M„ te Valencia. Laagste barometerstand 748.3 m.M., te Ingro. Zwakke tot matigen N.O. tot N.W. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, min der warm. PARIJS, 16 Juli. V.D. Bt) werkzaam heden aan een tunnel, nabij Charbery, wer den zeven arbeiders door eer. instorting van de buitenwereld afgesneden. Drie van hen konden, zij het ernstig gewond, worden ge red. De vier anderen zijn nog ingesloten en er bestaat weinig hoop, dat zij zullen wor den gered. Uit Moskou wordt gemeld: Te Moskou is bericht ontvangen, dat de Russische IJsbreker Malygln Zondag Amund sen en twee van zijn metgezellen zou hebben gered. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat de berich ten over de redding van Amundsen op een mi#verstand berusten. V/el was het ijs In de nabijheid van Koning Karelland op 't oogen blik toegankelijk. Tot nu toe is Amundsen nog niot gevonden. ROME 18 Juli, Officieel wordt door de Cittó di Milano" gemeld, dat de Malygin èn de patrouille Alpenjagers èn de Italiaansche studenten aan boord heeft. De Fransche nota aan de Amerikaansche regeering PARIJS, 16 Juli Uit den inhoud van de Fransche nota aan de Amerikaansche regeering, welke heden zal worden gepubli ceerd, deelt de „Écho de Paris' het vol gende mede: De Fransche nota neemt kennis van het preambel, dat staatssecretaris Kellogg op 23 Juni aan zijn voorstel van 13 April toe- voegda en van het begeleidend schrijven van den Amerikaanschen staatssecretaris en daar in dit preambel en het begeleidend schrijven de Fransche regeering de reserves vindt, welke Briand in het verdrag wilde opnemen, verklaart de Fransche regeering Juridisch verdrag te kunnen aanvaarde*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2