Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. PÖROL PUROL RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 16 JULI 1928 BLADZIJDE 1 73 DE MISDAAD VAN KERALAIN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER De redding der Sora- expeditie Thans op weg naar de groep-Alessandrini Een vliegtuig op straat gevallen Engelsche luchtvaartdienst op Indië Ferrarin en del Prete Doorzitten Stuk loepen Zonnebrand en Smetten KUNST EN KENNIS Het Amsterdamsch Concertgebouworkest KERKNIEUWS Provinciaal der paters Montfortanen SOCIAAL LEVEN Uitvaart en begrafenis van den heer Grundmeyer POLITIE EN SCHIETWAPENS De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd, ■waarbij de vrijheid van de politie om van de vuurwapens gebruik te maken, zooals die be stond volgens de bestaande voorschriften van 15 December 1921, aanmerkelijk wordt inge perkt. Volgens het nieuwe voorschrift mag een politiebeambte van zijn vuurwapenen slechts gebruik maken, wanneer hij zelf of een per soon wordt bedreigd, dien hij onder zijn bewa king heeft. Ook mag hij vuren, wanneer iemand het bevel om een wapen of ander gevaarlijk werktuig uit handen te leggen, weigert op te volgen. Steeds moet een politie beambte een keer waarschuwen, bijv. met de woorden: „halt of ik schiet" of eventueel tweemaal kort achter elkaar in de lucht schieten. Nooit mag het vuurwapen gebruikt worden, zoolang nog andere middelen ter beschikking staan. En scherp moet worden toegezien of het schieten geen gevaar oplevert voor an dere personen. Tegen kinderen mag een vuur wapen nooit gebezigd worden. Bij pogingen om te ontvluchten mag alleen geschoten worden, indien het een persoon be treft, die een misdaad heeft begaan of er van verdacht wordt. v Deze nieuwe regeling is waarschijnlijk het gevolg van de klachten, welke in den laatsten ti d geuit zijn over te spoedig gebruik van de schietwapenen door de politie. Zoo heeft eeni- gen tijd geleden een agent te Hamburg een uit een opvoedingsgesticht gevluchten jongen doodgeschoten. Na een botsing te Charlottenburg tusschen poli ie en communisten, waarbij de politie bij een salvo een jongen communist doodde en twee kinderen zwaar wondde, is de vraag ge ste'd, of bij dit en dergelijke incidenten de gu) mi is tok niet een beter middel ware. De „Voss. Ztg." heeft er toen op gewezen dat het voorschrift van December 1921, het welk paste voor de toenmalige omstandighe den, thans uit den tijd is geraakt. Door den nieuwen maatregel van minister Grzesinski is de oude regeling thans vervallen. DE HITTEGOLF BERLIJN, 15 Juli (V. DJ. Ook Zondag heeft over geheel Duitschland, met uitzonde ring van Oost-Pruizen, de hittegolf voortge duurd. In alle deelen van Duitschland steeg het kwik tot 30 A 35 graden. In Berlijn be- I droeg de temperatuur vanmiddag 32 graden I Celsius. BERLIJN, 15 Juli (V. D.). Uit Parijs wordt I gemeld, dat de buitengewone hitte aldaar reeds verscheidene slachtoffers heeft geëischt. In de streek van Tours werden temperaturen van meer dan 104 graden genoteerd. Het zomerweer in Engeland Londen en het Zuiden van Engeland zijn ten prooi aan een zoogenaamde „hittegolf". Vrijdag was het de warmste dag van het jaar. Duizenden gaan naar het zeestrand om daar verademing te zoeken, terwijl zij, die de stad niet kunnen ontvlieden, uiterst luch tig gekleed zijn. Er zijn er die zich in négli gé vertoonen. LONDEN, 15 Juli (V. D.). De warmte blijft in Engeland op ongekende wijze aanhouden. Op sommige plaatsen werd een temperatuur in de schaduw van zeven en tachtig graden bereikt. Te Londen scheen Zaterdag 1.1. de zon onafgebroken gedurende dertien en een half uur. Door den hitte-nevel in 't Kanaal botste de Duitsche stoomer Augsburg tegen den Italilaanschen „Marigola" Naderhand stootte de Augsburg nog tegen den wal v. d. haven v. Dover en veroorzaakte veel schade. Op 't oogenblik zit de Augsburg vast op een krijtrots ten Oosten van de haven met inge- drukten boeg. KRUITFABRIEK VERNIELD Een geweldige ontploffing I ASSLOCH, 14 Juli i V.D.) Hedenmorgen sterg boven de Hasslocher bergen plotseling eén groote rookzuil op. die verkondigde, dat er op de kruitfabriek Hassloch opnieuw een on; eluk was voorgevallen. list twee jaar geleden is deze kruitfabriek ooi al door een ontploffing volkomen ver nield. Door tot nog toe onbekende oorzaak had hedenmorgen in een van de fabriekslokalen een ontploffing plaats, waardoor spoedig het geheele oude gedeelte der fabriek in vlammen stond. De pastoor van Scholbrunn, die, toen het ongeluk bekend werd, onmiddellijk naar de plaats van het ongeval snelde, werd ernstig gewond. Te kwart over een stond de fabriek nog in lichtelaaie. FRANKFORT AAN DEN MAIN, 14 Juli. (V. D.) De directie van de kruitfabriek te Hassloch deelt mede, dat tot nu toe drie doo- den en een zwaar gewonde als slachtoffers van de ontploffing geborgen zijn. Het aantal lichtgewonden kon tot dusver nog niet vast gesteld worden, daar de in de fabriek aan wezige arbeiders onmiddellijk na het uitbre ken van den brand de fabriek hebben ver laten. Ook de oorzaak van den brand kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Volgens een later bericht zou het aantal dooden vier bedragen, dat der zwaargewon den acht en dat der lichtgekwetsten zestien. Het personeel bedroeg ca. 130 man. Door de ontploffing werden alle venster ruiten in de omgeving verbrijzeld. NUERNBERG, 15 Juli (V. D.). Naar door de directie van de kruitfabriek van Hassloch wordt medegedeeld, was het vuur Zaterdag te twee uur bedwongen. Er werden twee dooden geborgen en tevens twee zwaargewonden, die rpoedig aan hunne kwetsuren bezweken. Het aantal lichtgewonden kon nog niet worden vastgesteld. Hoe de ramp ontstaan is, kon nog niet worden nagegaan. Toen de explosie geschiedde bevonden zich 125 arbeiders in de fabriek. LLOYD GEORGE EN DE LEGER- BEGROOTING Lloyd George heeft in een rede te Ayles bury critiek geoefend op de uitgaven der re geering voor de bewapening. Vóór den oorlog, zeide hij, gaven wij 70 millioen per jaar uit voor dé bewapening en dit jaar 114 millioen, wat een schande was. Er bestond slechts weinig gevaar, dat de landen gedurende de tegenwoordige gene ratie weer met elkaar in oorlog zouden ko men, waarom moest er dan zooveel worden uitgegeven? Dat was een krankzinnigheid. Door te bezuinigen op de bewapening kon Europa voorgaan op den weg naar den vrede. Dat zou beter zijn dan te trachten kwijnende industrieën te doen herleven door gelden uit de belastingen en daarmee den uitdrogenden handel te besproeien. HET PACT VAN KELLOGG Volgens den correspondent te Washington van de „New York Times" meent het depar tement van buitenlandsche zaken dat het anti-oorlogspact einde October te Parijs zal worden onderteekend. indien de besprekin gen een normaal verloop hebben. Er is nog niet besloten of Kellog de plech tigheid zal kunnen bijwonen. De vertraging, die het antwoord op de nota van Kellogg ondervindt, moet worden toegeschreven aan het feit, dat Sir Cecil Hurst, de rechtskundige raadsman van het Foreign Office, zich niet te Londen bevindt. Cecil Hurst is naar Berlijn en Genève ver trokken, waar hy het Engelsche standpunt vergelijkt met dat van zijn Fransche en Duitsche collega's wat betreft de interpreta- toe, toe te kennen aan de Amerikaansche mededeelingen. INCIDENT OP EEN FRANSCHEN KRUISER PARIJS, 14 Juli. Volgens een telegram uit Sjanghai zijn des nachts aan boord van den Fransehen kruiser „Michelet" twee ma trozen de kajuit van den betaalmeester bin nengedrongen. Zij sloegen den betaalmeester bewusteloos en wilden de kas rooven. Een officier, die door het lawaai gewekt werd, liet de beide matrozen in arrest stellen. DE GRONDWETSHERDENKING BERLIJN. 15 JULI (V. D.)Naar het ..Ber liner Tageblatt" verneemt, zal de Ryksregee- ring dezer dagen aan de bevoegde instanties een beschikking doen toekomen, betrekking hebbende op de herdenking van de Grondwet op 11 Augustus. Volgens het blad zullen over al feesten worden georganiseerd, waaraan de bevolking, voor zoover mogelijk, zal kunnen deelnemen. In het bijzonder zal waarde ge hecht worden aan het vlaggen der openbare gebouwen. De Pruisische regeering zal even eens maatregelen nemen voor de viering, die binnen 't gewone kader zal blijven. Te Berlijn zal de oud-Minister van Justitie prof. Rad- bmch waarschijnlijk de feestrede uitspreken. Voorts zal in de feestzaal van Kroll een groot avondfeesL worden gehouden, waarbij door den Rijkskanselier Hermann Müller-Franken het woord zal worden gevoerd. In verband met deze feesten vindt tevens een fakkelop tocht plaats, die ontbonden zal worden op de „Platz der Republik." Ock hier zal een rede worden gehouden. FLAMINGANTEN-RELLETJES TE BRUGGE. BRUSSEL, 15 Juli (V. D.) Bij den intocht van het Belgische kroonprinselijk paar te Brugge is het hedenochtend tot relletjes ge komen, die door de Flaminganten op touw waren gezet. Hier en daar weerklonken uit roepen ais „amnestie" en „leve Borms". Later had een tegendemonstratie plaats voor het Vlaamsche Huis, dat daarop door de politie gesloten werd. Er werden 12 personen, waar onder twee vrouwen, gearresteerd. RELLETJES TE RIO DE JANEIRO RIO DE JANEIRO, 14 Juli. (V. D.) Bij een protestdemonstratie tegen de hooge veergel den is het hier ter stede tot buitensporighe den gekomen, waarbij 38 tramwagens in brand werden gestoken. Het geheele verkeer naar Nictheroy was stopgezet. Er werden ver scheidene personen gewond. Huurkazerne uitgebrand Vrijdagnacht is brand uitgebroken in een huis te Soltau bij Harburg; met zeer groote snelheid greep het vuur om zich heen. In het huis woonden zeven arbeidersgezinnen, in het geheel 40 personen, van wie velen zich slechts in nachtgewaad konden redden. Verschillen de kinderen moesten uit de ramen in red- dingszeilen worden geworpen, die de brand weer op straat gereed hield. De brandweer had overigens niets anders te doen dan de belendende perceelen nat te houden en te beschermen, daar de huurka zerne zelf niet meer te redden was. Een gruwelijke moord Te Oesdorf in het district Saarburg, zoo wordt uit Trier aan de „Köln. Z." gemeld, is een gruwelijken moord gepleegd. De 76-jarige boer Britten werd dood in zijn woning gevonden; aan het rechterdeel van het hoofd was een bloedende wond. Bij het medisch onderzoek bleek, dat een groote spij ker in den schedel was geslagen, waarna in het aldus gemaakte kanaal kogeltjes uit de as van een rijwiel waren gestopt, teneinde het vermoeden van zelfmoord te wekken. On der den rechterarm van den doode lag een oude zakrevolver. Deskundigen hebben echter uitgemaakt, dat zeker in geen jaar met dit wapen was geschoten. Als verdacht van den moord is de 40-jarige ongehuwde dochter van den boer, in wier bed een testament van den vader werd gevonden, waarin zij tot de eenige erfgename werd genoemd, gearresteerd, even als haar natuurlijke 15-jarige zoon, die bei den alleen in huis waren ten tijde, dat de moord gepleegd moet zijn. De „Locarno"-auto te Berlijn aangekomen BERLIJN, 14 Juli (V. D.) Na een rit, die 16 dagen duurde, is Vrijdagmiddag de „Locar- no"-auto, met Fransche en Duitsche vlaggen versierd, te Berlijn aangekomen. De reis was gegaan van Pariis over Maux, Epernay. Brus sel, Keulen, Dusseldorf, Pyrmont. Haneln en Brunswijk naar Berlijn. Reeds vroeg in den morgen begaven zich een groot aantal wagens van leden der Duitsche Automobielclub op weg om hun collega nog buiten de poorten van Berlijn te ontvangen. Spoedig kwam de oude Peugeot-wagen in zicht. De beide chauf feurs, dr. Düsberg, verslaggever van de „Vo- lonté" en van het „8-Uhr Abendblatt" en de Fransche auteur Yronde, werden hartelijk begroet, waarna de stoet via Potsdam naar Berlijn terugkeerde, met een gangetje van 10 a 20 K.M. In de straten van Berlijn werd de „Locarno"-auto met luid gejuich begroet. In Hotel Eden werden de beide chauffeurs met een groote krans geëerd. Vervolgens za ten zij aan een noenmaal, waarbij zij officieel werden begroet door een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken, en door vertegenwoordigers van het Fran sche en het Belgische gezantschap te Berlijn. Door een stofzuiger geëlectrocuteerd. Te Londen werd dezer dagen een 51-jarige vrouw dood gevonden, met de hand aan een stofzuiger. De jury van den lijkschouwer maakte uit dat de dood veroorzaakt was door een defect contact in het handvat en beval aan dat deze instrumenten niet aan het publiek zouden worden geleverd tenzij ze behoorlijk geïsoleerd waren met niet-ge- leidend materiaal. Een- deskundige constateerde dat tenge volge van het defect van het contact het bovenste deel van het handvat onder stroom stond. Dit was naar zijn meening een geval op de tienduizend. Als alle stofzuigers van eboniet voorzien waren, zou volgens zijn oor deel een dergelijk ongeluk niet kunnen voor komen. Daling van het Itatiaansche geboortecijfer. Ondanks de Invoering van prijzen voor groote gezinnen, de perscampagne voor een vërhooging van het kinderental, en de aan gekondigde strenge maatregelen tegenover jonggezellen, beweegt het geboortecijfer In Italië zich in dalende lijn. Volgens de jongste statistiek is het coëffi ciënt van de geboorten in den loop van twintig jaren van gemiddeld 35 per duizend tot op 27 per duizend gedaald. Alle steden, met Rome aan het hoofd, toonen een groote vermindering. DE 14DE JULI IN FRANKRIJK De wapenschouw ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag is gehouden in tegen woordigheid van president Doumergue, de ministers van oorlog en marine, het corps diplomatique en de buitenlandsche militaire attachés. De defileerende troepen werden toege juicht. President Doumergue wenschte gene- raad Gouroud geluk met de schitterende houding der troepen. Vliegtuigen vlogen tijdens de plechtigheid boven de Place de i'Etoile. COMMUNISTISCHE OLYMPIADERS We hebben verteld, dat de Parijsche ge meenteraad een crediet van 5000 francs heeft goedgekeurd ten behoeve van de Fédé- ration „portive du Travail om haar leden in staat te stellen in Augustus aan de „Ar beiders Olympiade" te Moskou deel te ne men. De storm van verontwaardiging, welke deze begunstiging der communistische propaganda heeft gewekt, heeft de Conseil Général van het Seinedep. tot nadenken gestemd. Het crediet van 10.000 francs, dat de Fédération aan den Conseil had gevraagd is met 8 tegen 16 stemmen verworpen. EEN MOEDERMOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD De juryrechtbank te Limburg a. d. Lahn veroordeelde Anton Horn uit Nieder-Zeuz- heim, die in Maart 1.1. zijn moeder met een hamer had doodgeslagen, omdat zij hem eenig geld weigerde, dat hij voor het maken van dood. radiotoestel wilde gebruiken, ter aviateurs rijn voornemens him vlucht naar Rio de Janeiro voort te zetten. VANDALEN OP EEN JOODSCH KERKHOF Groote verontwaardiging heerscht over vandalisme, dat gepleegd is op het Joodsche kerkhof te Kaiserlautem. Niet minder dan 33 grafsteenen zijn daar tegen den grond geworpen en in sommige gevallen geheel vernield, terwijl overal groote Swastikateekens op de paden van het kerkhof waren geteekend en Ingekrast. Men vermoedt, dat deze wandaden bedre ven zijn door twee jonge nationalisten, die de politie op het spoor is. Blijkens een V. D.-bericht, uit Oslo, is uit Spitsbergen gemeld, dat een poging tot red ding van de groep, die met het luchtschip is meegevoerd, eerst zal plaats hebben, na dat de Russsiche ijsbreker zijn voorraad ko len aan de Adventbaai (Westkust van Spits bergen) zal hebben aangevuld. Naar réeds vermeld is. hoopt men, dat ook Amundsen en zijn metgezellen bij deze groep zullen zijn. Volgens een Wolff-bericht, uit Moskou, heeft de Zweedsche minister van ooriog ka pitein Thornberg opgedragen het lijk van Malmgren te zoeken en naar Zweden terug te brengen. Blijkens een Stefani-bericht uit Rome, is officieele van de „Citta di Milano" bekend gemaakt, dat kapitein Sora en de gids Van Dongen, zijn overgebracht naar de Konings baai aan boord van de „Citta di Milano". De arts op de „Krassuv rapnovteerde. dat Mariano koorts heeft dor uitputting, Zappi het redelijk goed maakt en voor luitenant Viglierie, professor Behounek. den ingenieur Trojant en den onderofficier marconist Biagi de toestand normaal is. De chef mecanicien Cecioni lijdt, zooals men weet, aan een beenfractuur. Dc do<H van Malmgren Het W.B. meldt uit Moskou: Het geredde lid der Malmgren-groep, Zappi,, heeft den verslaggever van het Tel. Ag. der U. S. S. R. over den terugmarsch der groep over het pakijs, het volgende medegedeeld: Twee weken na de ramp was Malmgren niet meer opgewassen tegen de moeilijk heden van den tocht. Wij moesten hem op het ijs achtergelaten. Wij beiden (Zappi en Mariano) kwamen op onbegaanbare ijsschol- len, waarop wij toen dagen zonder hoop op redding doorbrachten tot de vlieger Tsjoek- nowski ons bemerkte. Sjef van Dongen. De directie van de Nederland—Spitsber gen Co., te Rotterdam, heeft Sjef van Don gen opgedragen naar Arendsburg terug te koeren en vandaar naar Rotterdam te ko men, om bij zijn ouders te Arnhem eenigen tijd van welverdiende rust te gaan door brengen. Algemeen worden de schitterende presta ties van Sjef van Dongen geprezen. Waarom de Malmgren-groep vertrok. Uit Stockholm meldt men nog aan de „Tel.": „Aftenbladet". had aan generaal Nobile een radio-telegram gezonden, waarin het blad om inlichtingen verzocht nopens de omstandigheden, waaronder Malmgren, Zappi en Mariano de tent hadden verlaten. In zijn antwoord verklaart Nobile, dat de drie mannen, toen op de voortdurend uitge zonden hulpseinen geenerlei antwoord werd ontvangen, de hoop hadden opgegeven, door middel van radio-telegrafie met de buiten wereld in verbinding te komen. Daarom werd besloten, dat zij op weg zou den gaan om- kaap Noord op Noordoostland te bereiken, waar zij levensmiddalen hoop ten te vinden. De generaal legde er in zijn antwoord den nadruk op, dat zijn afsche'd van Malm gren en de beide Italianen smartelijk en ontroerend was geweest en dat met hen een hartelijke verhouding bestond. Van twist is, zoo verklaarde hij, geen sprake geweest. Op weg naar de Alessan- drinf-groep OSLO. 15 Juli. Volgens berichten uit Spitsbergen bevindt de Russische ijsbreker „Krassin" zich op weg naar dé ballongroep. De nasporingen, die het schip verricht, wor den door den hevigen mist ten zeerste be lemmerd. Drie personen gedood Reuter seint uit Palacio (Texas): Een zeldzaam vliegongeluk is hier ge beurd. Een vliegtoestel viel van geringe hoogte en kwam terecht op de straat, waar het verkeer zeer druk was. Het toestel vloog m brand. Drie mannen werden geoood. Het Engelsche Ministerie voor de Lucht vaart deelt mede, dat naast de bestaande overeenkomsten met de Imperial Airways Company op 1 April as. een nieuwe over eenkomst van kracht zal worden en wel ge durende een periode van den jaren vanaf genoemd tijdstip. De overeenkomst zal voorzien in een wekelijkschsn luchtdienst tusschen Engeland en Indië. in combinatie met reeds bestaande en mogelijke andere dagelijksche diensten op bepaalde routes in Europa. Men hoopt, dat de dienst op Indië j van April a s. twee maal per week zal kun- j nen plaats hebben. Reuter seint uit Natal (Brazilië) Het vliegtuig van de Italiaansche vliegers Ferrarin en Delprete, die onlangs het af standsrecord sloegen, Is gerepareerd en de Plannen voor het seizoen 19281929 Volgens het prospectus van het Am ster- damsche Concertgebouw, zal de herdenking van den honderdsten sterfdag van Franz Schubert (19 November) aan het a.s. win terseizoen een bijzonder karakter geven. In de orkestconcerten zal het belangrijkste deel van Schubert's symphonische werken ten gehoore worden gebracht, o.m. zes sympho. nieën, verschillende ouvertures, de Rosa- munde-muziek, voorts de Wanderer-Fanta- sie, het Standchen voor altsolo en vrouwen koor en een aantal liederen met orkestbege leiding. Voorts zal men aan de ontwikke ling der Oostenryksche toonkunst en aan de klassieke en romantische muziek uit den tijd vóór en na Schubert speciale aandacht schenken. De reeks concerten der Concertgebouw- kamermuziek omvat een Schubert-cyclus van zes avonden. De Toonkunstuitvoering, bepaald op Za terdag 8 December, zal door Schubert's belangrijkste kerkelijke compositie, de Mis in Es gr. t. het overzicht van het oeuvre van dén Weenschen meester aanvullen. Tevens bestaat het voornemen op dezen avond, onder leiding van Pierre Monteux, César Franck's „Psyche" ten gehoore te brengen. Het Toonkunstkoor zal voorts zijne mede werking verleenen by de uitvoering van de Tweede Symphonie van G us tav Mahler (18 April) en bü de eerste uitvoering van Ka- minski's „Magnificat" voor sopraan-solo, viola, gemengd koor en orkest (14 Maart). De Kon. Mannenzangvereeniging „Apollo" is uitgenoodigd by de uitvoering van Brahms' Altrhapsodie mede te werken (7 April) De vier en twintig abonnementsconcerten en de zestien Zondsgmiddagconcerten staan onder leiding van dr. Willem Mengelberg, Pierre Monteux en enkele gastdirigenten (Ernst v. Dohnanyi, Ott: Klamper er). Van de reeds bekende solisten zullen optreden: Elisabeth Schumann. Ursula van Diemen, A. NoordewierReddingius, Lotte Leonard, Uona Durigo (zai.g), Bela Bartók. Leonid Kreutzer. Ossip Gabrilowitsch, Wladimir Horowitz, Myra Hess, Leopold Gadofsky, Elly Ney, José Iturbi (piano), Carl v'lesch, Bronislaus Huberman, Adolf Busch, Cecilia Hansen (viool), Paul Hindemith (altviool), Gasparo Cassado, Max Oribio de Castro, Hans Kindler (violoncel)voorts de Ween- sche altzangeres Rosette Anday en de Ame rikaansche tenor Rich. Crooks.. Verschillen de noviteiten staan op het programma: en. kele hiervan zullen door de componisten persoonlijk worden geïntroduceerd (Bartók. Hindemith, Wilhelm Gross) Medewerkenden aan den Schubert„er- muziekcyclus zijn o. m. Boheemsch Stryk- Kreutzer, Elly Ney, Louis Z' „nermann, Ursula van Diemen, Ilona Durigo, Elisabeth Schumann. Het programma vermeldt zes strykkwartetten, strijkkwintet. Forellen- kwintet, octet, piano-trio op. 100, sonaten, pianowerken en liederen. Tot Provinciaal der Nederlandsche pro vincie van de Eerw. Paters Montfortanen (Gezelschap van Maria) is benoemd de HoogEerw Zeergel. Hoer Dr. J. H. H. Hup- perts. DINSDAG 17 JULI HILVERSUM jo6o M- 12.3a—*2.00 Lunchrouzsck door het Trio Verbey. 7.157.45 Gramofoonmuziek. 8.00--9.00 Soh'stcnccncert. Kees Heer kens, piano. Mich. Busch, cello. 9.05 Populair concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nic* Treep. ic.cn Persber. 10.45 Dansmuziek door Ted Stares and his band, uit het Casino te Scheveningen. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend K.R.O. uitzendingen. 12.30--1.30 Concert dour het Trio „Winkels". 6.007.00 Gramoi^onmuziek. 7.30— 8.00 Cursus Kerklatijn door Leo Spcef. 8.008.30 Spr. A. J. Loerakker, voorz. v. d. R. K. Landarbeiders- bond en lid v. d. 2de Kame; Hei bebng van He Landar- beiderswet voor ons platteland. 8-30 Concert. Het Nederlandsch vocaal ensemble o.l.v. Jan Nelissen. Evert Haak, organist. DAVENTRY 1600 M. 10.35 KerkJiensi. 11.2.0 Gra- mófoonmuztek. 12.20 Ket Celtic Harp Trio. 1.20 2.20 Orkestconcert.3.054.10 H. R.H. de Duchëss van York doopt het nieuwe schip „H. M. S. York". 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vacanucpraatje. 5-35 Kin deruurtje. 6.20 Gramoioonmuziek. 6.50 Nieuws- ber. 7.05 Tennis-wcdsfrijd Engeland-WaF' - 7-2f> Maandoverzicht. 7.35 Pianomuziek van Bach. 7-45 Lezing Engines for the road and the air. 8.05 Ccn- cert door de militaire kapel. B. Bam.erman, alt. W. Glyn- ne, tenor. (8.208.50 Lezing The psychology ol Food and Dress). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekle- zing. 9.55 Nieuwsber. 10.00 Maggie Teyte, so praan. M. Meyer, piano. 10.5012.20 Dansmuziek PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.SO—2.10 Wer ken van Mendelssohn en Schmitt door orkest. 4.05 5.05 Orkestconcert. 5.0511.20 „La Favorite", opera van Donizetti. LANGENBERG 469 M. r.25—2.50 Or'rentconcert. 4-355-05 Pianoconcert (4-handig). 6.207.15 Ka mermuziek (piano, fluit, fagoO- 8.35 „Woyzcck", tooneelstuk van Büchner. 9.2c Concert door het Klem Werag-orkest. 10.50 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (IEESEN). 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Woyzeck" tconeelspel van Büchner. 9.2010.20 Concert. Klein-orkest. HAMBURG 395 M. 4.35 Trioconcert. 6.20 Dans muziek. 8.20 „Ingeborg", come die in 3 acten van Götz. Daarna dansmuziek tot ir.20. BRUSSEL 509 M. 5.20 Gramofoonmuzick. 5.50 Orkestconcert. 7.20 Celloconcert. 8.2010.35 Con cert in den dierentuin te Antwerpen. Te Zeist heeft Zaterdag de plechtige uit vaart en begrafenis plaats gehad van den heer Grundmeyer, in leven directeur der Levensverzekerings-MaatEchappij „Concor dia", instelling der R. K. Arbeidersbeweging. Des morgen om 8 uur werd in de pa rochiekerk vr-n den II. Jozef een H. Mis cor ,ie .'ie1 crust va'; en overledene opge dragen. Daarna had om 9 uur de piecntige uitvaart plaats. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Zeereerw. heer Reinders, pastoor der Parochie. Een groot aantal belangstellenden woon de de plechtigheid by: o.m. merkten we op verschillende leden van den Raad van Com missarissen van „Concoria", het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond, vertegen woordigd door de heeren Schutte en Kolk man. het bestuur van den Aartsdiocesanen Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen, vertegenwoordigd door den heer v. d. Laan, den heer Oesterbaar. iir<—f°ur der „Eigen Drukkerij", het bestuur leden van de R. K. Werkliedenvereniging te Zeist, waarvan de overledene secretaris was. Na de H. Mis verrichtte pastoor Reinders de absoute, waarna onder groote belangstel ling de begrafenis op het R. K. Kerkhof plaats had. „U zit ook wat dikwijls in den trein, Eerwaarde. U is zoowat een vaste klant. Gaat U zoo dikwyis uit preeken? Onlangs zei ik nog tegen een collega: Die Pater (hij dacht, dat u een Dominee was) zie je ook overal." Aldus een trein.conducteur. Aardige kerels, die conducteurs. Ik geloof, dat men ver moet zoclu.i, om een groep personen-in-publieken.dienst te vinden, die zoo vriendelijk, gedienstig en goed gehu meurd zyn als ons Nederlandsch treinper soneel. Ik breng ze alle hulde. Ik zeg niet, dat ik nóóit een uitzondering ontmoet heb. Misschien één per jaar: „Lee- Ujke, vDominee, stap je nog in of niet??" Of: „Neen, mijnheer, de volgende coupé. Hier zit een kraai." Mijnheer Kende mijnheer. Ja, je treft wel eens een enkele aan, die bang schijnt te rijn of het op zijn zenuwen krygt, als hij een priesterboordje of een lange, zwarte jas ziet. Ik heb medelijden met dien enkelen stakkerd onder ons extra- fyn treinpersoneel. Het is opvallend dat er, volgens myn ondervinding, nog al veel candidaten voor het Missieleven onder de kinderen der Spoor, mannen gevonden worden, 't Is echter jam mer, dat ze allen niet het salaris van een chef hebben. Een conducteur, of bijvoorbeeld een rangeerder, met tien kinderen, wiens gezin gezegend wordt met een priesterroe. ping, staat wel zeer raar te kyken, als hU van de kosten hoort. Onlangs zeidr my iemand: „U schrijft al- tyd over gevallen van arme jongens. Krijgt U dan geen gegoede ook?" Goddank, ja. Anders zou het er wel erg treurig uitzien. Ja, ik kryg ook een goed percentage gegoe de. Het kostgeld in ons soort instellingen is er echter ook niet op berekend, dat. de gegoeden voor de armen betalen. Waar moet ik dus de onkosten van de onbemid delde mee dekken, tenzij met uw bijdra gen? Hoeveel gegoeden waren er ook weer onder de Apostelen, voor zoover we kunnen nagaan?! Missiehuis. Hoorn Father LEFEBER, Postrekening 120937 Directeur. Toe, doe nu eens wat moeite voor dit Mis siehuis. Als u mij een briefkaartje stuurt, zult u eens zien hoe gauw ik bij u ben om. de zaak te regeler 52 Ge hadt u de moeite wel kunnen be sparen, die zaak aan te roeren. Mijn ge voelens zijn in dit opzicht nog dezelfde gebleven. Omdat ge uw verbeeldt, dat uw man nog niet gestorven is? Misschien. In dit geval staat de nieuwe wet u toe, die banden te verbreken. Durft ge my over echtscheiding spre ken? Uw vader zou zich gelukkig achten, wanneer hy hoorde, dat ge van een onteer - den naam afstand wil doen, om dien van een eerlijk man aan te nemen. Bedoelt ge soms daarmede uw eigen naam? De minachtende, toon, waarop mevrouw de Kéralain deze laatste woorden uitsprak maakte den toorn van Bertrand gaand'. Ge hebt ongelijk, my te willen ont- eeren! riep hij luide. Ge kent my nog niet. Ik ken u, antwoordde Yvonne. Dan zult ge ook begrypen, dat ik zelfs in. staat ben Tot een misdaad! vulde mevrouw de Kéralain aan. Wat zegt ge daar? Ik zeg, dat ge zelfs tot een misdaad in staat zyt. Nu, ja dan! Om het loon van veertien jaren, in vervelende afhankeiykheid hier doorgebracht, niet te verliezen, zou ik er toe kunnen besluiten, u in het verderf te storten. De toon waarop Bertrand deze laatste woorden sprak, was zoo dreigend, dat Yvon ne beefde over al hare ledematen. Het gelaat van Bertrand had dan ook op dat oogenblik een duivelachtige uitdrukking. Luister! zoo ging hy voort. Het is nu geen tyd meer, u om den tuin te leiden. Uw man en dochter zyn nog in leven. O God! Gij wist het al! Ontken het niet. Ja, ik wist het! Nu dan! Beider leven is in myn handen. Begrijpt ge my? zyt ge wel zeker van hetgeen ge zegt? vroeg Yvonne, terwijl zy zich fier oprichtte. Zie daar ginds! Ziet ge dat schip, dat dezen morgen op een mijl afstand van de kust voor anker ligt? Weet ge waarom het hier is? Neen! Dan zal ik het u zeggen. Toen haalde Bertrand bedaard zijn hor loge uit den zak, en terwyi hy het aan Yvon ne toonde, vroeg hy haar op yskouden toon: Hoe laat is het? Elf uur! Luister! Precies om elf uur zal de eige naar van het schip Matteo uit Calabrië, van wicn ge mischien wel gehoord hebt, Cécile medevoeren naar zün bark en haar gevangen houden, totdat ge aan mijn wenschen zult hebben voldaan. Ellendeling! riep Yvonne, terwül zij de deur wilde uitsnellen. Bertrand hield haar met geweld tegen en sloot haar den mond, teneinde haar te beltten, om hulp te roepen. Vervolgens deed hij pogingen, haar handen vast te binden. Nu ga ik de politie kennis geven, waar uw man zich verborgen heeft! ging hij voort. Met bovenmenscheiyke krachtsinspanning gelukte het mevrouw de Kéralain zich los te rukken en de deur der broeikassen te be reiken. Juist wilde Bertrand zijn slachtoffer op nieuw vastgrepen, toen de deur, die tot het park toegang gaf, in stukken vloog. In zijn dolle woede, had Bertrand niet bemerkt, dat al sedert eenige oogenblikken iemand pogingen had aangewend, van de buitenzede die deur te openen. Nu stormde door de opening een persoon naar binnen, die Bertrand bij de keel greep en door zijn woe de bijna geen woord kon uitbrengen. De Kéralain!riep Bertrand vol ontzet ting met gesmoorde stem uit. Het gesprek, dat wy den lezer hebben medegedeeld, was door niemand gehoord, maar toch waren beide sprekers door de gla zen deur bespied geworden, en hij, die ang stig het tafereel had gadegeslagen, dat wij hebben beschreven, wasde markies de Kéralain. Sedert den dag dat deze zyn dochter van een vreeseiyken dood had gered had hy zich volgens afspraak verborgen gehouden, in de herberg, waar hy zün intrek had genomen, en waar hij de berichten afwachtte, die Hen ri de Montgardec hem zou brengen. Het is den lezer reeds bekend, door welke omstandig heden Henri de Montgardec verhinderd was geworden zijn belofte te vervullen. De twee eerste dagen had de heer de Ké ralain geduldig gewacht, daar hy wist, dat er in zyn belang stappen werden gedaan. Ook begreep hy zeer goed, dat de minste onvoorzichtigheid van zijn kant zyn zaak zou kunnen bederven. Daarom hield hij zich persoonlyk van het terrein van den strijd verwijderd, hoeveel dit hem ook kostte. Het valt immers gemakkelyk te begrypen, hoezeer iemand van zooveel wilskracht en onbaatzuchtigheid als de markies de Kéra lain moest lyden bij de gedachte aan de ge varen en de beproevingen, waaraan rijn vrouw en dochter waren blootgesteld, terwyl hy zelf tot werkloosheid was gedoemd. Den derden dag kon hij niet langer aan de ver zoeking weerstand bieden zyn schuilplaats te verlaten en volgens zyn gewoonte zou hij rondom het kasteel zyn gewandeld als niet juist op dat oogenblik tot zyn onuitspreke- lyke vreugde Beppo was aangekomen. Dadelyk had hy dezen op de hoogte ge steld van alles, wat er in den laatsten tyd was voorgevallen en na hem de noodige in structies te hebben gegeven, zond hy Beppo naar Henri de Montgardec. Zooals den lezer bekend is, was deze nog niet naar huis teruggekeerd, tengevolge tan den moordaanslag, waarvan hy het slachtof fer was geweest, maar toch had hij de zynen van dit ongeval in kennis doen stellen en zoo kon Beppo den heer de Kéralain dit nieuws mededeelen. Natuurlyk vermeerderde dit nog de onge rustheid van den markies. Daarom had hy op den bewusten morgen het besluit genomen, persoonlijk te gaan zien v/at er in de buurt van het kasteel voorviel. Volgens zyn gewoonte verschool hy zich tusschen het kreupelhout, vanwaar hij zon der ontdekt te worden van tyd tot tijd Yvon ne en Cécile kon zien wandelen. Dikwyis bleef hy daar geheele dagen verborgen, om zyn vrouw en dochter in het rijtuig te zien stappen maar meestal moest hy weer vertrek ken. zonder iets te hebben gezien. Op den bewusten morgen was hy daar nauwelyks een oogenbiik verscholen geweest, toen hy Bertrand van Maloy zag aankomen, terwijl een kwartier later Yvonne, in een dichten mantel gehuld, denzelfden weg volg de, die Bertrand tevoren was ingeslagen. Haar bezorgd gelaat, de verandering die hy in hare trekken bespeurde, en haar trage gang deden hem besluiten, dat er ernstige gebeurtenissen op handen waren. Spoedig was zyn besluit genomen. Terwy! hij Yvon ne niet uit het oog verloor, sloop hy onder het kreupelhout voort, en kwam zoo bijna ge lijktijdig by den wintertuin aan. Het zou onmogelijk zyn de foltering te be schrijven, die hy gedurende het onderhoud van Bertrand en Yvonne ondervonden. Hij begreep het onderwerp van 't gesprek, hoe wel hij geen enkel woord kon verstaan. Terwijl hy, behoedzaam door het venster glurende, de bezorgde gelaatstrekken van Yvonne kon waarnemen, vroeg hij zichzelven af of deze ontmoeting niet een strik kon zyn, die voor Bertrand werd gespannen en daar om durfde hy niet tusschenbeide ee komen, teneinde de plannen, die in zyn voordeel wer den genomen, niet te doen mislukken. Toen hy evenwel zag dat Bertra-.d de schennende hand aan zijn vrouw sloeg, was hij zichzel ven niet langer meester. Hy snelde naar de deur der broeikassen, trachtte die te openen en toen dit niet gelukte, sloeg hy haar in stukken. De verontwaardiging gaf hem reu zenkracht en spoedig had hy den ellendeling op den grond geworpen. Als een wagen on der zUn bereik gehad had, zou Bertrand er mogeiyk slecht zyn afgekomen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9