Gemengd Nieuws ©p Reis TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 17 JULI 1928 BLADZIJDE 3 De mijnramp in Zuid-Limburg Een beschouwing over de oorzaken van mijnontplof- fingen en hoe ze te voorkomen Een officiëele uiteenzetting van de Directie Felle brand te Alkmaar De ziektgevallen aan boord van het s. s. „Insulinde" Onvoorzichtig De postdiefstal van 500 dollars te Kerkrade Tragisch Een ongelukkige samenloop van omstandigheden Zwaar weer Slachtoffer van de warmte Een geheimzinnig geval Het was maar een vulgaire basterdvloo UIT ONZE OOST Wegen, bruggen en radio De suppletoire begrooting voor 1928 Het intemeeringskamp op Digoel LUCHTVERKEER Een record Vergiftigd Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij Een goede dag voor de K.L.M. Vanwege de K. L. M. wordt medegedeeld, dat Zaterdag 14 dezer voor de Maatschappy een recorddag is geweest, zy vervoerde dien dag op haar internationale lynen 174 passa giers en 3200 K.G. goederen. Hiermede is de reoorddag van 1927 geslagen, toen op 30 Juü 121 passagiers en 1800 K G. vnerterwi warden vervoerd SOCIAAL LEVEN De Katholieke Inter nationale van den Arbeid RECHTSZAKEN. De uitspraak in het Veen dammer-proces In verband met de ramp in de mijn Hen drik te Brunssum schrijnde heer H. P J. v. Nimwegen, leeraar aade R. K. H. B. S. te Helmond aan de „Msb." het volgende, bewerkt naar een opstel in de „Illustrlerte Zeitung": In da diepte der kolenmijnen loert lede ren dag en ieder om- als een dreigend spook het gevaar van mijngasontplofflngen, die jaar in jaar uit duizenden zwoegers uit het leven wegrukken. Tot dusver stond men machteloos tegenover dit gevaar, dat als een blind noodlot nu hier, dan daar zijn slachtoffers maakte. Machteloos tot nu toe. Sinds kort is de geheimzinnige sluier, die de oorzaken der mijngasoniploffingen bedekte, opgelicht en daarmede de mogelijkheid ge geven deze vooruit aan te zien komen en rampen, als die van j.l. Vrijdag door doel treffende maatregelen te voorkomen. De theorie van het wereldijs. die reeds licht heeft ontstoken in menig geheim, geeft ook hier de oplossing van oer-oude raadsels, in zoover zij bewijst, dat mijngas- ontploffingen ontstaan door den invloed der zonnevlekken. Reeds lang was het be kend, dat beide verschijnselen steeds ge lijktijdig optraden. Het zoeken naar oorzake lijk verband lag dus voor de hand. Over het ontstaan der mijngasontploffin- gen door zonnevlekken is in het kort het volgende op te merken: Zonnevlekken zouden namelijk ontstaan, doordat groote blokken ijs, die in de we reldruimte rondzwerven, terecht komen in de zonnemassa. Zoo n blok Ijs zal daarbij niet plotseling en volledig smelten en ver dampen. Integendeel: er vormt zich veeleer rondom dit ijsblok een korst van slakken, die bestaat uit gestolde bestanddeelen van het zonnelichaam. Proeven met stukken ijs, die men in de vloeibare ertsmassa van 'n hoogoven wierp, bevestigen de Juistheid dezer theorie. Binnen in de slakkenkorst, die steeds verder in het zonnelichaam door dringt, smelt nu langzaam het ijs; het ge vormde water begint langzaam te koken, totdat tenslote de oververhitte stoom de „slakkenbouw" doet uiteenspringen en een al naar de grootte van 't ijsblok min of meer hevige exploiste doet ontstaan, waarbij de gevormde waterdamp de wereld ruimte wordt ingeslingerd. De aan de op pervlakte der zon gevormde „granaattrech ter" doet zich aan ons voor als een zonne vlek. De waterdamp, die de wereldruimte wordt ingeslingerd, verandert door de kou de in uiterst fijne ijsnaalden, die met een snelheid van 2000 èi 2500 K.M. per seconde als corona-stralen van de zon worden weg geslingerd. Treft nu zulk een crona-straal de aarde en dit is meest het geval, wan neer een zonnevlek ontstaat op een naar de aarde toegekeerd punt der zon dan ver oorzaakt zij op de aarde een reeks van elec- tro-magnetische en meteorologische ver schijnselen, die wij als Noorderlicht, onwe- ders en magnetische stormen waarnemen. Opmerkelijk zijn in dit verband de be richten. die verleden week onmtrent derge lijke „stormen" binnenkwamen van de ver schillende expedities tot redding van de ge strande Noordpoolonderzoekers. Treft nu een sterke „ijsstraal" de boven ste lagen van onzen dampkring, dan oefent zij daarop een stoot uit, die zich voortplant in de bovenste luchtlagen en daarna weer een omgekeerde werking uitoefent, doordat onmiddellijk na den stoot de ontlasting in treedt. De coronastraal Immers heeft ondertus- schen de aarde reeds lang weer verlaten. Deze drukverminderlng deelt zich ook mede aan de benedenste luchtlagen, die zich naar boven uitzetten en de barometer vertoont een lagen stand. Was de stoot zeer sterk, dan moet dus na enkele uren een belang rijk „minimum" optreden, dat tot in de diepte der mijnen merkbaar is. Deze lage druk nu in de diepte der mijnen doet de in het gesteente der miinen opgesloten gas sen naar buiten stroomen en daarmede zijn dan de voorwaarden geschapen voor het ontstaan der gevreesde müngasontploffin- gen. Een der ijverigste voorstanders van de theorie van het wereldijs, Hans Fischer, geeft in zijn bij R. Voigtlander te Leipzig verschenen boek, „Rktsel der Tiefe", een uiteenzetting van al deze verschijnselen in hun onderling verband en spreekt den wensch uit, dat er een observatorium worde opgericht, dat zich uitsluitend zal bezighou den met geregelde waarnemingen der zon nevlekken, om zoo de waarschijnlijkheid' van ontploffingsgevaar vooruit aan te kon digen. Het spreekt vanzelf, dat hier alleen spra ke kan zijn van waarschijnlijkheden, maar dat zou reeds een belangrijken vooruitgang beteekenen vergeleken met de tot nu toe heerschende onzekerheid en de daaruit voortvloeiende onmacht. Het oprichten van dergelijke observatoria is een sociale plicht, want het leven van duizenden nijvere zwoegers „in 's aardrijks ingewand" staat op het spel. Nu de oorzaken van de mijngasontplof- fingen bekend zijn, mag er geen minuut langer dan noodig gedraald worden, om van deze wetenschap partij te trekken. De directie der Staatsmijnen publiceert het volgend communiqué omtrent de mijn ramp: Op Vrijdag 13 Juli omstreeks 2.40 uur n.m., terwijl de ochtenddienst naar boven ging en de namiddagdienst afdaalde, kwam van de 401 M. verdieping de telefonische me- dedeeling dat er uit de afdeelingen S en B rookwolken opstegen, welke zouden kunnen wijzen op een brand of een ontploffing in afdeeling S in laag VII. Daar zich in ge noemde af de-ding zoowel pesonen van den ochtenddienst als van den namiddagdienst konden bevinden, werd onmiddellijk de reddingsbrigade opgeroepen, die na korten tijd zich naar de drie veriepingen begaf waarlangs de afdeelingen 8 en B te be reiken zijn. Tegelijkertijd werd opdracht ge geven de mijn te ontruimen, behoudens de personen belast met het reddingswerk. Intussehen was reeds aan den voet van tussohenschaoht 103 op de 837 meter ver dieping een houwer, Robek genaamd, in bewusteloozen toestand gevonden die door toepassing van kunstmatige ademhaling spoedig weer tot bewustzijn kwam, "Hooger- op in de tusschensehaeht vond men den hulphouwer Heidens bekneld tussohen afge storte laddervloeren en ladders. Heidens bleek een schedelbreuk te hebben, waaraan hij den volgenden dag in het ziekenhuis te Heerlen is overleden. Daar verder doordringen zonder zuurstof- apparaten ondoenlijk was, werd gewacht op de komst van den eersten reddingstroep, die ziekte, zeer snel ter plaatse aankwam. Bij het op klimmen in de tusschensehaeht, bleken de laddervloeren weggeslagen te zijn en de lad ders afgestort. Met groote moeite langs de ten gaan en in het ziekenhuis aldaar te doen opnemen. Haar ziekte had echter met de een of andere keelziekte niets te maken. In Sabang heeft een groot deel van de passagiers zeebaden genomen, wellicht dat men hierbij de infectie, waarvan de ernstige keelziekte het gevolg geweest is, heeft opge- loopen. Toen we op eenige dagreizen van Sabang verwijderd waren, deden zich de eerste ziek teverschijnselen voor. Een dame, die als een der eersten door de keelontsteking werd aan getast, overleed na drie dagen. Zij was steeds in haar hut verpleegd. Een chinees, die als passagier meereisde werd aangetast door de ook hij stierf spoedig. Het aantal ziektegevallen nam snel en onrustbarend toe, zoodat het geneeskundig personeel dag en nacht aan het werk was om allen te verzor gen. De scheepsdokter werd bijgestaan door standigheden niet te zeer mag toerekenen. In Aden was de geneeskundige inspectie heel schappelijk, wij mochten aan den wal, dat vergoedde véél. Maar te Port-Said, de stad op de Indische vaart, mochten wij niet debarqueeren, waarop het intense gemopper en het spreken over de „pokkenboot" weer begon. Dit is echter, volgens mijn leekenoordeel een groot verzuim, men behoeft zelfs geen deskundige te zijn om dat te constateeren, dat er niet in voldoende mate serum aan boord was. Menschelijkerwijze gesproken zou, ware dit voldoende aanwezig geweest, velen heel niet te vergeten leed zijn bespaard." ijzeren betimmeringen opklimmende, ge- j een militair geneesheer, die als passagier aan lukte het den reddingstroep de tusschen- galerij te bereiken. Hier bleek aan de Oostzijde de weg ver sperd door een zware instorting. Aan de Westzijde vond men op korten afstand van de tusschensehaeht den houwer Latawic, die zwaar gewond, en eenige meters verder den houwer Rademakers, die dood was: beiden i boord was en door mej. Hoekendijk, een on derwijzeres, die op de thuisreis was en zich als een zeer hulpvaardig verpleegster liet kennen. Hun werk verdient veel lof en dank. De militaire geneesheer wist een leerling- kok door operatief ingrijpen van den dood te redden. Toen de Insulinde dicht bij Aden was, wa- waren met brandwonden overdekt. Latawic j ren er reeds vier dooden, die, daar de ontzag - werd zoo -moedig mogelijk naar de verband- j lijke hitte dit noodza!»ilijk maakte, overboord kamer getransporteerd, waar hij direct na j moesten worden gezet. Een hunner was een aankomst overleed. officier van de Kon. Paketvaart Maatschap- Bij het verder vooruitpaan naar de West- j pij, een andere een dame, Het lichaam van zijde stortte men ook hier op een zware in- i den officier werd met militaire eer aan de storting. Deze verhinderde een verder voor- j golven toevertrouwd. In Aden werden de uitkomen van den reddingstroep, die vanuit j Chmeesche passagier en een meisje van tien de 537 M. verdieping tot den ontploffings- j jaar begraven. haard trachtte door te dringen. Nadat v/as j Hier is een serum aan boord gebracht, vastgesteld, dat er zich geen kooloxyd meer waarmede enkele passagiers zijn behandeld, in den luchtstroom bevond, werden de red- Een deel van het eerste klasse-dek werd dingstoestellen afgelegd en werd met het i als hospitaal ingericht. De ziekte woekeide opruimingswerk begonnen. voort, doch minder ernstig. Ongeveer 100 De tweede reddingstroep begaf zich naar passagiers werden licht aangetast. Vreeselljk de 401 M.-verdieping, waar reeds het vol gende gebeurd was. De dienstdoende hulnop- zichter van den namiddagdienst van afdee ling S ontdekte bij het gaan naar zijn afdee ling dichte zwarte rookwolken. Hij waar schuwde de arbeiders van den namiddag dienst en verbood hun de galerij te betre den. Hij vernam toen, dat reeds eenige ar beiders vooruit waren gegaan en zich in de rookgassen bevonden. Geholpen door enkele arbeiders gelukte het hem vier personen, die zich in de galerij bevonden, na zeer korten tijd uit de rookgassen te halen. Deze personen kwamen na toepassing van kunst matige ademhaling spoedig tot bewustzijn. Bij het verder onderzoek werden nog twee personen in bewusteloozen toestand aange troffen. Beiden werden ten spoedigste in den verschen luchtstroom gebracht, waar men kunstmatige ademhaling toepaste. Ter wijl de eene arbeider weder tot bewustzijn kon worden gebracht, hadden deze poging-/ bij den houwer Schmitz geen resultaat. Hij werd naar de verbandkamer getransporteerd, waar de kunstmatige ademhaling nog langen tijd werd voortgezet, doch tevergeefs. Inmiddels was de tweede reddingstroep aangekomen, die langs een kolenpijler trachtte af te dalen, doch den weg versperd vond door een instorting. Na ook hier te hebben gecontroleerd, dat de lucht geheel zuiver was, werden de zuurstofapparaten af gedaan en bleek het mogelijk zonder appa raten de instorting te passeeren. Men vond de drie houwers Rautert, Hartman, Huls man en den hulphouwer Lunenburg onder in den pijler, blijkbaar door vergiftige gas sen gedood. De derde reddingstroep, die op de 316 M. verdieping In de zuidelijke hoofdsteengang tot aan het tusschenschachtje, waar de lucht van de afdeelingen S en B werd afgevoerd, op onderzoek was uitgestuurd, vond drie men- schen bewusteloos in de steengang liggen. Pogingen tot opwekking der levensgeesten hadden bij den dienstdoend-hulpopzichter Jongen helaas geen resultaat meer. Het mocht gelukken de beide anderen na korten tijd weder tot bewustzijn te brengen. Nadat geconstateerd was, dat zich op geen der bereikbare punten nog menschen bevon den en dat geen giftige gassen meer aanwe zig waren, zoodat alle gevaar was geweken, werd besloten de nachtploeg op de gewone wijze tot de mijn toe te laten. In de twee betrokken afdeelingen werden echter geen arbeiders toegelaten dan die met het op ruimingswerk waren belast. Intussehen was vastgesteld, dat nog vier menschen werden vermist, die als verloren moesten worden be schouwd. Het zijn de houwer Campers, de tusschenschacht-seingever Lentink, de schiet- houwer Skovronski en de hulphouwer Strach. Aangenomen moet worden, dat de eerste drie gedood zijn in de omgeving van den ontplof- fingshaard en de 4de op zijn terugweg naai de tusschensehaeht 103 onder neervallend gesteente is bedolven. Het opruimingswerk wordt dag en nacht met volle kracht voortgezet. Omtrent de vermoedelijke oorzaak is thans nog niets bekend. Voordat hierover iets met eenige zekerheid kan worden vastgesteld moet worden gewacht totdat de ontploffings- haard toegankelijk is. Daar de weg hierheen echter over een afstand van pl.m. 100 meter is versperd, wordt verwacht, dat dit pas over eenige dagen mogelijk zal zijn. Te Alkmaar ontdekte Zondag de bewoner van perceel Eer.drachtstraat 8, Pool, ge naamd, brand in zijn woning. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een minimum van tijd het geheele huls uitbrandde. De belendende perceelen 6 en 10 kregen belangrijke waterschade. Passagiers vertellen van de verschrikkingen gedurende den tocht over zee was de angst, die de moeders hadden, dat hun kinderen zouden worden aangetast. Het aantal dooden klom tot acht. Met de vlaggen half stok en zonder dat er muziek werd gemaakt of spelen werden gedaan, is het schip naar Suez doorgestoomd. Daar aangekomen kregen alle passagiers gelegenheid zich aan boord te laten inenten tegen diphtheritis, daar men dit als de ge vreesde ziekte beschouwde. Van Suez werd Port-Said aangedaan, uit sluitend omdat gebunkerd moest worden. Het schip was besmet verklaard, zoodat geen der opvarenden van boord mocht gaan. Velen werden hierdoor gedupeerd, daar men geen gelegenheid had geldzaken af te doen of Europeesche kleeren te koopen. Terwijl men 's morgens in Port Said was aangekomen, vertrok men reeds dienzelfden avond. Doordat in Port Said de smetstof bacterio logisch was onderzocht, kreeg men op weg naar Marseille een radiogram, waarin ver meld dat de ziekte geen diphtheritis was, doch een zware angina. De patiënten waren inmiddels voor het grootste deel beter geworden. Het geheele schip is op reis door de Mid- dellandsche Zee ontsmet. Een Fransch dok ter, die, voordat Marseille bereikt werd, aan boord was gekomen, heeft het schip vrij ver klaard, zoodat toen men gisteren in Marseille aankwam, iedereen van boord mocht. Een deel van de passagiers is toen on middellijk met de rapide vertrokken, een deel maakt de verdere reis per schip of op andere wijze. Aan boord zijn thans nog de lijken van een dame en een jong meisje. De stemming aan boord is buitengewoon droefgeestig. In den Indischen Oceaan, vertelde ver der een dame, is de narigheid begonnen en vóór de Roode Zee waren zeven dooden te betreuren. In de Roode Zee is nog iemand aan een beroerte overleden. „Het was een verschrikkelijke reis. De kapitein was er ka pot van," aldus deze dame. „Hoeveel zieken? In totaal dacht ik mèèr dan ongeveer 40, acht menschen zijn ge storven, maar daarvan slechts vier toch aan de keelontsteking, die zooveel beroering bracht". „U kunt u niet voorstellen, hoe deprimee- rend het was." vertelde een heer. „Eiken ochtend aan dek te komen en dan gauw te kijken, of de vlag soms weer halfstok gehe- schen was. Een heele opluchting was het dan. als er weer geen doode was bijgeko men". Ook deze passagier zeide, dat maar vier menschen overleden waren aan de keelont steking. Aan boord dacht iedereen, dat zij met diphtheritis te maken hadden, maar een telegram, dat de gezagvoerder in de Middellandsche Zee uit Suez heeft ontvan gen maakt melding ervan, dat daar niet diphtheritis, maar een kwaadaardig soort angina is geconstateerd. Het was een on gelukkige samenloop, dat vier passagiers aan andere doodsoorzaken overleden, en dat vier anderen onder deze kwaadaardige, besmette lijke keelontsteking vielen. Een der passagiers verklaarde, dat men aan bcord, klaarblijkelijk op dergelijke epi demische verschijnselen, medisch niet vol doende voorbereid was. In een der haven plaatsen is serum ingenomen, waarmede passagiers, die den wensch daartoe te ken nen gaven, konden worden ingespoten. Voor zoover onze zegslieden er over konden oor- deelen, hebben velen van de gelegenheid tot inenting gebruik gemaakt. „Het was een droevige reis, om nooit meer te vergeten", was het oordeel van een ieder. Op een gegeven oogenblik heeft er zelfs iets van een paniek geheerscht. De mensehen wilden van de boot af, maar konden en mochten natuurlijk niet. De heer D. Breukelaars uit Zaandam, secretaris van Meester Cornelis, die te Ba tavia aan boord van de „Insulinde" was ge gaan, deed aan het „Hbld." nog de volgende verklaring: „Na Sabang kwam 't eerste geval, iemand kreeg het in de keel en de scheepsdokter „stipte aan".- Het werd niet ernstig be schouwd, doch later, in den Indischen Oceaan, kwamen er méér gevallen. Het viel hem toen op, dat de ouderen er vrij van bleven, ook degenen, die rookten; over het algemeen werden dames en kin deren aangetast. De eerste overleden slacht- Aan boord van het s.s. „Insulinde" van de Qffers werden ln den Indischen Oceaan Rott. Lloyd hebben zich, zooals men weet, P'echt*S overboord gezt. Toen het aantal ernstige ziekteverschijnselen voorgedaan, 8r°Oter werd, werd ter kennis gebracht, dat waarbij 8 slachtoffers vielen. er geen looden kisten meer waren en de tlm- Begrijpelijk dus, dat dit bericht in Neder- morman voor houten omhulsels zorgen zou. land groote ontroering gewekt heeft. Geen opwekkende mededeeling, al werd Gisteren is de Lloyd Rapide, de sneltrein die aanvankelijk slechts aan enkelen bekend. uit Marseille in Holland gearriveerd, met zich voerend de eerste reizigers van de „In sulinde", die inmiddels te Marseille was aan gekomen. Deze passagiers hebben verschillende bij zonderheden van hun reis met de „Insulinde' Want het toonde den ernst van de ziekte en de vrees dat het aantal van hen die hunne laatste reis maakten, nog zou ver- grooten. Het spreekt van zelf dat die in kleinen kring gedane mededeeling, ln het varend maatschappijtje, waarin over niets verteld, waaraan o.m. het volgende ontleend I anders dan over het ziektegevaar gesproken is. werd, gauw algemeen bekend was. Woensdag 20 Juni, aldus een passagier,Hoe mooi de vaart ook was, de schitte- verlieten wij Batavia, alles was wel aan rRnde zee' de goede accommodatie van de boord. Na korten tijd werd een dame vrij boot dat alles maakte geen indruk bij de ernstig ziek, zoodat de scheepsdokter het £fdachte aan het rondwaren van den dood, raadzaam oordeelde, haar op 25 Juni, toen d'e allen vervulde. wij in Sabang aankwamen, van boord te la- Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, 80 ct. Ook de verontwaardiging klom. Het bleek dat er slechts een zeer klein aantal serum tubes aan boord was. bovendien werd bij menig patiënt het serum te laat toegepast. Die al in een ver gevorderd stadium der ziekte waren, knapten er niet van op, ik zou als leek haast zeggen: Integendeel. Slechts lijders in het eerste stadium von den baat. Maar, zooals ik zei, er was veel te weinig. De stemming aan boord was vooral droe vig als wederom overledenen aan de zee wer den toevertrouwd, doch later kwam de ver ontwaardiging boven, wat men de bevolking van zoo"n drijvende stad onder zulke om- Te Scheveningen hadden zich Zondag drie jonge dames bij het zwemmen te ver in zee gewaagd, zoodat zij in levensgevaar verkeer den. Door eenige jongelui werden de dames weer op het strand gebracht. Zooals gemeld, is de waarnemende kan toorhouder J. L. uit Kerkrade, een 28-jarige jongeman van een hoogst gunstig bekend staande familie. Donderdagavond plotseling uit de preventieve hechtenis te Maastricht ontslagen. Dien middag was hü in de gevan genis opgesloten, verdacht uit een aangetee- kenden brief, verzonden door een zuster klooster in Amerika aan den Eerw. Broeder Evarlstus te Bleijerheide, een biljet van 500 dollars te hebben ontvreemd. Ondanks zijn ontkenningen én voor de politie te Kerkrade èn voor de justitie te Maastricht, werd L. gedetineerd. Toen L. Donderdag door een rechercheur van de politie te Kerkrade naar Maastricht was overgebracht, werd hij aldaar langdurig verhoord door den rechter van instructie. L. persisteerde bij zijn ontkenning en her haalde dat hij niets met den aangeteekenden brief had uit te staan. Circa 1 uur werd hij naar het Huls van Bewaring overgebracht. Des avonds tegen 7 uur kwam hem een ge vangenbewaarder mededeelen, dat hij bij den rechter van instructie moest komen. In de z.g. advocaten-kamer werd L. nogmaals on dervraagd. L. kon niets anders verklaren, dan dat hij onschuldig was. Toen kreeg L. een bewijs van invrijheidstelling. De rechter van instructie gaf L„ naar deze mededeelt, de verzekering, dat hij zou wor den gerehabiliteerd. Des avonds laat keerde hij in het ouderlijke huis terug. Nader verneemt de „Msb." nog, dat uit den aan bedoelden Broeder verzonden brief afzendsters waren eerw. Zusters en niet Broeder Joseph, algemeen Overste der Broe ders van den H. Franciscus, verdwenen is de kleine enveloppe, waarin zich ook het 500 dollars-biljet voor de Zusters te Aken be vond. Het 500 dollars-biljet voor Broeder Evarlstus was nog aanwezig. Aan de achter zijde van den brief was met kantoornaalden gehecht het zg. bericht van ontvangst. Deze kaart bedekte de heele achterzijde. Toen de aangeteekende brief ten kantore Kerkrade kwam, is de brief afgestempeld op de achter zijde der betrekkelijk kleine enveloppe. Het z.g. avis van ontvangst, de kaart, moest daar toe opgelicht worden. Met andere stukken is dit aangeteekend stuk in een niet-verzegel- den postzak naar het kantoor te Bleijerheide gebracht. Broeder Evaristus constateerde de schending van den brief. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat zich de laatste jaren te Kerkrade drie belangrijke postdiefstal-zaken hebben afgespeeld. Telken male werd een verdachte naar de gevangenis te Maastricht overgebracht, die later op vrije voeten moest worden gesteld, omdat hij de dader niet was. Later werd de eigenlijke dader opgespoord. De heer H. Durieux, directeur der Bollnes Motorenfabriek te Ridderkerk, heeft gis teren een ernstig ongeluk gehad. By het duiken in de rivier de Nieuwe Maas is hU op het hoofd terecht gekomen, waardoor de halswervel ernstig is gekwetst. Hy is opgenomen in het ziekenhuis Eudo- kia te Rotterdam, zyn toestand is ernstig. Dezer dagen zou de aannemer Sch. te Delft die een paar maanden geleden op het Jaagpad onder de gemeente Ryswyk door 't slippen van zyn motorrijwiel een been had gebroken, per auto van het St. Hippolytus- zlekenhuis naar de ouderiyke woning worden vervoerd, toen hij in het ziekenhuis het on geluk had zoo leelijk te vallen, dat hy weer een been brak. In den pacht van Zondag op Maandag heeft boven Meppel en omgeving een zwaar onweer gewoed; de bliksem sloeg in het achterhuis van de kapitale boerdery van den heer J. van de Woude te Hesselingen. zonder echter veel schade te veroorzaken. De boerderij van den heer J. de Jong te Bremerberg by Nyenveen en eigendom van den heer Pol te Ruinerwold brandde echter geheel af. De bewoners konden zich nauwe- Hjks redden. Te Tholen (Z.) is de slager P. v. O., door de warmte onwel geworden. De onmiddeliyk ontboden geneesheer kon door eene injeotié het leven nog zoolang rekken, dat de zeer- eerw. pastoor nog het H. Oliesel kon toedie nen. Spoedig hierop overleed de man. Als tragische by zonderheid kan worden gemeld, dat de slager juist zyn 57en verjaardag vierde. Op den weg van Roosendaal naar Oud- Gastel is gisteren het iyk gevonden van ze keren L. met ingeslagen hersenpan. Het ïyk werd in een in de nabijheid staande boer dery binnen gebracht. De politie die weldra ter plaatse ver scheen stelde onmiddellijk een onderzoek in. Vermoedeiyk heeft men hier met misdryf te doen en in dit verband zyn reeds twee per sonen verhoord. Uit Waalwijk schrijft men aan het „Huis gezin" 150 vlooien, allen gedreseerd. Doorloopen- dc vo. rstelling! Waariyk, dat was nog nooit in Waalwük gezien, wel vlooien, maar geen honderd vyf- tig b« elkaar en zeker geen gedresseerde. Begrypeiykerwyze bestond er voor c' aangekondigde vertooningen niet gering, belangstelling. Inderdaad het was een heeie menagerie van haast microscopisch kleine parasieten, die voor affuiten gespannen, dapper en resoluut de koperen kanonnetjes voorttrokken in keurig gekleurde balletr'ok- jes de gracieuse evoluties van een Nem- schimova, een Leistikow of 'n La Argentina na -otsten. Het was bewonderenswaardig met welk een geduld de exploitant .an het theater zyn diertjes had weten te dressee- ren en vol trots demonstreerde hy met zyn kleine volkje voor de nieuwsgierige toe schouwers om hem heen geschaard. Met zenuwachtig gebaa. zocht hy naar zyn meest bekwame solo-danseres Celine, die aan de beurt van optreden was en plot seling was verdwenen. Ondanks alle na sporingen, bleef zy onvindbaar. „Of iemand soms zyn Celine gezien had?", werd er gevraagd, en zelfs werd er een be looning uitgeloofd, die Celine ongedeerd zou terujtozorgen. Intussehen ging de voor stelling toch door. Plotseling ontstond .r eenig gedrang, een smoezelige, korte jongedame met rood haar en sproetig gezicht, drong naar voren met tusschen duim en wijsvinger een diertje, dat in kleur, vorm en grootte verrassend veel overeenkomst had met de wezentjes in de glaze doozen. Biyheid glinsterde in de oogen van den directeur van het vlooien theater. Dankbaar aanvaardde hü de ver loren gewaande prlm ballerina. Teleurge steld wendde hij zich echter weder tot de jonge dame en met een vleugje ironie in zyn stem, zeide hy-. ,,'t Spijt we wel lieve, maar dat is myn Celine niet, dat is slechts een vulgaire basterdvloo!" Aneta seint uit Batavia: Biykens de sup pletoire begrooting wordt voor wegen en bruggen ruim elf ton uitgetrokken, waarvan byna vier ton voor Atjeh en Boektt Asem. Aan kapitaalsuitgaven wordt 529.000 uitge trokken en voor de radiotelefonie 330.000. Aneta seint uit Batavia: De suppletoire begrooting voor 1928 bevat o.m. een post voor de bezoldiging van een hoofdambtenaar voor het instellen van een onderzoek naar het levensverzekeringsbedrijf en voor een voorzitter van een commissie tot het nagaan en voor het verzamelen van ge gevens over de welvaart van de inheemsche bevolking, wat een voortzetting bedoelt van de zoogenaamde welvaartcommisie. Aneta seint uit Batavia: De Ambonsche gewesteiyke commandant, majoor Bajetto, heeft na een inspectietocht in Digoel aan den correspondent van de „Koerier" medegedeeld, dat de geest van de militaire bezetting zeer goed is. De omgang tusschen communisten en militairen is uiter aard streng verboden. Ook de geest onder de communisten is over het algemeen goed, er is geen sprake van een gedrukte stemming. De houding tegenover de autoriteiten is cor rect, er wordt beleefd gegroet en op correcte wüze worden vragen beantwoord, waaruit evenwel niet geconcludeerd mag worden, dat de communisten terugkeeren van hun geeste- ïyke dwalingen, hetgeen biykt by de aankomst van een nieuw transport, waarby het eigen muziekcorps een vrooiyk nummer inzet, ter- wyi een rood vaandel met de sovjet-emble men op den kleinen heuvel aan den oever wordt geplant. Er is slechts zeer weinig land bouw zichtbaar, zoodat het binnen afzien- baren tyd onmogeiyk zal zijn, dat de bevol king van 1500 zielen zelf voldoende in hun voedsel zal voorzien. Dat is hoofdzakeiyk een gevolg van het geringe aantal landbouwers onder de geïnterneerden. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft Ma- ryse Bastier, een Fransohe avjatrice, te Danzig het wereld hoogterecord voor lichte vliegtuigen met passagier geslagen. Na het gebruik van melk, waarin eenlgen tyd 'n aluminlumlepel had gestaan, hebben zich in het gezin van den timmerman W. aan den Genledyk te Aalsmeer vergiftigings verschynselen voorgedaan. De man en de vrouw, die beiden van de melk hadden ge bruikt, zyn ernstig, doch niet levensnevaar- ïyk ziek geworden. Te Amsterdam is ten kantore der Ne- derlandsche Handel My., ten overstaan van notaris F. H. van den Helm, de aote van oprichting der Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappy verleden. In den raad van commissarissen zullen zitting nemen de heeren: D. Birnie, ir. A. G. Böeseken, J. D. Brand, H. Costerus, Her. bert Cremer, mr. W. A. van Embden, F. H. Fentener van Vlissingen, P. W. Jansen, lr. J. E. F. de Kok, N. H. ter Kuile, W. Labohm, P. van Leeuwen Boomkamp, E. A. Pan, jhr. H. L. Quarles van Ufford, W. Ruys, O. T. Stork, P. E. Tegelberg, E. Tweer, F. P. J. Vester. In den raad van bestuur zullen zitting nemen de heeren: dr. C. J. K. van Aalst als voorzitter, E. 8. Enthoven als vice- voorzltter en als leden: mr. D. A. Delprat, mr. G. H. van Hasselt en H. Jacobson. Als directeuren treden op de heeren Ir. H. J. Anslngb en A. Plesman. Het ligt verder in het voornemen eenige plaatsen ir den raad van commissarissen en in den raad van bestuur te doen bezet ten door eenige heeren, aan te wijzen door de K. L. M. Het congres te Keulen Te Keulen is het internationale congres der Katholieke arbeidersvereenigingen ge opend, dat byzonder druk bezocht is. Na een korte harteiyke begroeting door den Verbandspraeses, dr. Müller uit Mün- chen-Gladbach, werd afgevaardigde Joos met algemeene stemmen tot president van het congres gekozen. Van den apostolischen nuntius, Mgr. Pa- celli, was een belangrijk schrijven ingekomen. Daarin zegt de nuntius o.a. dat de Kerk zich de grootte en zwaarte der taak bewust is, waarvoor de sociale nooden en de sociale schuld eener vermateriallseerde maatschap- py-opvatting haar stellen. De nuntius spreekt den wensch uit. dat de Katholieke sociale beginselen toepassing mo gen vinden en uit de hoop, dat het eerste in ternationale congres van Katholieke arbei dersvereenigingen Gods rijkste» zegen moge erlangen en vruchtbaar moge zyn in zyn be raadslagingen en besluiten. De eerste groote rede werd gehouden door den heer Jos. Maenen uit Heerlen, secretaris van den Limburgschen Katholieken Werklie- denbond, over het wezen der staatsorganisa ties en de noodzakeiykheid der (Katholieke) internationale. Spr. betoogde, dat een Katho lieke arbeidersinternationale enkel en alleen op den bodem der Katholieke arbeidersorga nisaties mogeiyk is. Er mag niet langer ge aarzeld worden. De rede werd met grooten bijval begroet. Hiermede eindigde de eerste besloten zit ting van het congres. In de 2e zitting, welke Zaterdag gehouden werd, zyn vastgesteld de statuten van de Kath. Arbeiders Internationale. Besloten werd tot stichting van een inter nationale van Kath. arbeiders-standsorgani saties, waarvan het doel is: in het licht der katholieke beginselen, die het algemeen volkswelzün als opperste wet erkennen, door middel van de internationale samenwerking der alom noodig gebleken ka tholieke arbeidersstandsorganisaties, gezonde maatschappeiyke, geesteiyke, zedeiyke en economische voorwaarden en verhoudingen te bevorderen en speciaal op deze wyze krachtdadig mede te werken aan de christe- ïyke hervorming' der maatschappy. De Internationale zal dit doel nastreven door: a. het leggen van een vasten band om de nationale arbeidersstandsorganisaties, tot voortdurende en gereglementeerde samen werking; b. het vaststellen en het doorvoeren van een programma van actie; c. het beleggen van internationale congres sen, waar gewichtige vraagstukken, waarby het arbeidersbelang betrokken is, kunnen be sproken worden; d. het bevorderen van eenheid in de opvat ting en in de verwezeniyklng van de stands organisatie; e. het verspreiden van de kennis der katho lieke beginselen omtrent de maatschappeiyke verhoudingen en de rechten en plichten der arbeiders; f. het vertegenwoordigen van de katholieke arbeiders op internationale byeenkomsten, waar dit voor de katholieke arbeidersbewe ging noodzakeiyk of nuttig is; g. het stichten en onderhouden van een in ternationaal bureau. De zetel der Internationale zal te Utrecht worden gevestigd, terwyi ook het eerstvol gend congres in Nederland gehouden zal worden. Zooals wy gisteren reeds meldden, heeft de Amsterdamsche rechtbank gisteren uit spraak gedaan in de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank. Woltman Sr. werd tot 4 jaar, Woltman Jr. tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, terwül verdach ten Möhring en Kortenoever werden vryge- sproken. Aan de overwegingen van dit vonnis ont- leenen wij nog het volgende: De rechtbank verwierp de voorgestelde nietigheid der dag vaarding op grond dat de dagvaarding een genoegzaam duidehjke omschrijving geeft van hetgeen aan de verdachten ten laste wordt gelegd. De rechtbank verklaarde bewezen, dat de verdachten Woltman (vader en zoon), zich hebben schuldig gemaakt aan het medeple- gen van het als bestuurder van een naaml. vennootschap, die in staat van faillissement is verklaard, ter bedrieiyka verkorting van de rechten der schuldeischers aan den boe del onttrekken. Van al het overige, dat hun ten laste werd gelegd, werden zy vrijgespro ken, als zynde niet bewezen. De Rechtbank spreekt in haar vonnis als haar overtuiging uit, dat de contract ta* niet weergaven het feiteiyk gebeuren, en met betrekking tot de op te leggen straf overwoog zy, dat de feiten van buitenge woon ernstigen aard zyn. Er is niet alleen een groot leed toegebracht aan vele kleine spaarders, die hun zuur verdiende spaar penningen verloren, maar er is ook 'n schok toegebracht aan 't vertrouwen dat 't Neder- landsche publiek in hypotheek! anken moet kunnen stellen. Daarby hadden de verdach ten. die de gewetenlooze handelingen M dreven, een zeer ruim bestaan. Verder overwoog de Rechtbank dat aa* vader Woltman een zwaardere straf moet worden opgelegd dan aan zoon Woltman. Ook meent de Rechtbank by de strafmaat rekening te moeten houden met de particu liere omstandigheden van zoon Woltman. Voor belden verliest de rechtbank niet uit het oog, dat rechtsgeleerden bereid waren de gewraakte handelingen in een juridischen vorm te gieten. Wat de verdachten Möhring en mr. Kor tenoever betreft, dè Rechtbank sprak beiden zooals reeds eezegd, vry van het hun ten laste gelegde De Rechtbank achtte het zeer wel aannemeiyk, dat zij onkundig zyn ge houden van den inhoud en de bedoeling van het contract van 25 Juni 1937. Ten.opzichte van verdachte Möhring biykt wel, dat hy ln enkele opzichten roekeloos heeft gehandeld, maar de Rechtbank heeft niet de overtui ging verkregen, dat hy het voor 't misdrijf strafbare object heeft gehad. Wat de subsi diair ten laste gelegde handelingen betreft, deze achtte de Rechtbank niet bewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7