Sport en iiden TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 17 JULI 1928 BLADZIJDE 4 WIELRENNEN Wegkampioenschappen CRICKET Oostelijke Tour der H. S. C. Excelsior ZWEMMEN 3 K.M. wedstrijd te Schiedam GYMNASTIEK 2e Lustrum der Bloemen- daalsche Gymnastiek- Vereeniging ATHLETIEK Athletiek-wedstri j den „Eendracht", Kerkrade HONKBAL Vriendschappelijke wedstrijd Internationale wedstrijd R. K. S. V. „Santpoort". VERKEER EN POSTERIJEN Postpakketten met vleesch voor Zwitserland DRANKBESTRIJDING Een godsdienstige en tevens een demonstratieve plechtigheid GEMENGD NIEUWS Brand aan de Kon. Stëarine- en Kaarsenfabriek te Gouda Door een stier gedood Bij het baden verdronken Een bruiloft met tragisch einde Hij heeft meer op z'n geweten Een goede vangst? Inbraak in de Ned. Hervormde kerk te Zeist Inbraak in het kantoor van „De Gooi en Eemlander" Onweer en wolkbreuken in Frankrijk Hevige aardbeving te Constantinopel Het Oostenrijksche bankdisconto SOCIAAL LEVEN Het Binnenscheepvaart- bedrijf UIT ONZE OOST Het opzienbarend interview KUNST EN KENNIS 50.000 Francs voor wetenschappelijk kankeronderzoek Het Huis met de Hoofden aan de Keizersgracht te Amsterdam De Ned. Wielren-Unie heeft Maandag voor de eerste maal onder haar reglementen het Nederlandsche wegkampioenschap laten ver rijden op het traject Arnhem, over den Sehelmschen weg naar Teriet, Woeste Hoeve, Beekbergen, Ugchelen, Otterloo, Oud-Reemst, over den Koningsweg weer naar het open luchtmuseum, een afstand van 50 K.M., die door de profs, amateurs en nieuwelingen driemaal en door de veteranen tweemaal moest worden gereden. Er waren 190 in schrijvers. Toen om 10.05 de heer Kruisdijk het start schot loste, vertrokken een 45-tal amateurs, schrijft de Msb., die er direct een stevig tem po inzetten. Met tusschenpoozen van een kwartier startte daarna een achttal proffessionals, de nieuwelingen en de veteranen, 't Was begrij pelijk, dat de profs zich niet erg druk maak ten, nu er maar zoo'n klein aantal mede dingers was. Er werd constant een tempo van 30 K.M. onderhouden en alleen een demarra ge van Koppen vermocht even eenig leven in de brouwerij te brengen. Een tweetal lekke bandjes was de reden, waarom Koppen na twee ronden den strijd opgaf. Ook bij de amateurs en nieuwelingen was de hitte de grootste vijand, terwijl de minder gunstige toestand van de wegen, vooral bij Otterloo een groot aantal lekke banden tot gevolg had, alsmede eenige gelukkig niet ernstige valpartijtjes. Bij de veteranen was het de favoriet Sij- brands, die door een slippertje in het zand uit den strijd geraakte. De profs bleven de eerste ronden bij elkaar; behalve Koppen gaf ook Ikelaar den strijd op. De Amsterdammer G. v. d. Berg werd in de derde ronde door de hitte bevangen, en arriveerde per auto bij den finish. Het stof op de wegen en de meer dan zomersche warmte maakten een juiste krachtmeting onmogelijk en bezorgden den deelnemers een buitengewoon zwaren wed strijd, zoodat het reeds een mooie prestatie kan worden genoemd, als men het geheele traject heeft kunnen afleggen.- De uitslagen, die we hieronder laten vol gen, toonen wel aan, dat het een dag vol verrassingen is geweest. De kampioenen van verleden jaar hebben allen him nationale tricot aan een ander af moeten staan. De uitslagen luiden: Veteranen: 1. J. Snijders, Uithoorn, 3 uur 58 min. 48 sec.; 2. v. d. List, Roosendaal, 4 uur 3 min. 14 sec.; 3. Schouman, Den Haag, 4 uur 30 min. 28 sec.: 4. v. Heijningen, Den Haag. Professionals: 1. H. Bockom, Eindhoven, 5 uur 53 min. 37 sec.; 2. Raaymakers, Lim burg; 3. van Rooy; 4. van Hall. Amateurs: 1. Vermeulen, Heerlen, 6 uur 4 min. 8 sec.: 2. Braspenning, Zundert, 1 wiel- lengte; 3. Duyker, Rotterdam; 4. Scheltjes, Amsterdam; 5. Cremers, Beek (L.). Nieuwelingen: 1. Robbers, Amsterdam, 6 Uur, 18 min. 21 sec.; 2. Aurich, Amsterdam; 3. Nieuwegiessen, Rotterdam; 4. H. Prins, Amsterdam; 5. Goossens, Arnhem. De eerste wedstrijd op den Oostelijken Tour der Flamingo's werd Maandag tegen Hilversum gespeeld. In deze ontmoetingen werd hoog ge seoord. De wedstrijd eindigde in een draw. 11 Hilversum scoorde 307, waarvan H. Boo- ven 41, Wittebol 38, Cooke 56, mr. Ham burger 98 en Glerum 36. De Flamingo's antwoordden met 208 voor 2. Jhr. W. v. d. Bosch 100 not out, Bier man 62 not out. Zondag hield Excelsior een Handicap over pl.m. 30 K.M. Het zeer warme weer was bepaald oorzaak, dat er maar 5 ren ners aan den start verschenen. Het eerst vertrok Sleutel om 9.21, van Beeke 9.22, v. Putten 9.23, C. de Nijs 9.24 en Bonte 9.25. De aankomst was als volgt: 1ste Sleutel. 2de v. Beeke, 3e de Nijs, 4de Bonte, v. d. Putten pech. De snelste tijd werd gemaakt door v. <1 Beeke met 46 min. 7 sec. Kamprechter was de heer v. Dok. Lange-afstandzwemmen Zaterdag j.l. had de jaarlijksche 3 K.M. wedstrijd plaats door de havens van Schie dam, waaraan door 22 dames en 44 heeren werd deelgenomen. Van de Haarlemsche zwemmers en zwemsters hadden er slechts drie ingeschreven n.l. de dames M. van Ga len. D.W.R. en B. Venema, Zignea, die in de damesafdeeling resp. de 7de en 8ste plaats bezetten, en de heer A. J. Gerritsen, D.W.R. die eerste werd in de afdeeling veteranen. Wederom een mooi succes voor den heer Gerritsen, die hiermede voor de zooveelste maal de dikwijls geuite bewijzen heeft weer legd, dat iemand die na zijn 25e jaar nog met wedstrijdzwemmen begint, geen succes meer kan hebben. Onze Haarlemsche dames hebben tot nog toe in nationale wedstrijden op lange baan niet veel succes behaald. Dit komt voor een groot deel hierdoor, dat zij de crawlslag uit sluitend beoefenen op korten afstand. De besten houden dezen slag een paar honderd meter vol en moeten dan afwisselen met den school-, zij- of Spaanschen slag. Hierin zit juist 't kenmerkend verschil met de beste Nederlandsche afstandzwemsters als Fr. Klap wijk, E. Smits en C. van Oort, dat deze een borstcrawl in een vrij hoog tempo gemak kelijk meer dan een uur volhouden. Mej. C. van Oort als eerstaankomende in dezen wed strijd, zwom de laatste 100 M. nog een even soepelen crawl als in het eerste deel van de baan en stond In dat opzicht ver boven hare mededingsters. Alleen een taai volgehouden training van crawlslag op langen afstand kan een dergelijk resultaat geven. Dit krijgt men nooit door 5 of 6 banen crawl te hebben in een zweminrichting en dan met een „nu ben ik doodop" weer aan den kant te gaan han gen. Er zijn onder de Haarlemsche zwem sters vele met voldoende capaciteiten. Laten zij eens toonen wat zij kunnen. Nu iets over den wedstrijd zelf. De wed strijd in Schiedam werd begunstigd door het prachtigste zomerweer. Het water van de Schiedamsche haven vormde hiermede ech ter een schrille tegenstelling. Vroeger werd er voor den wedstrijd duchtig gespuid, of dat nu niet of zeer onvoldoende was gebeurd, is ons niet bekend, doch wel weten we dat er onder de deelnemers maar één roep was n.l. „allersmerigst". Behalve de lagen olie, die op het water dreven waren er afgeslagen brandnetels, allerlei waterplanten, verder afval als koolstronken en stokken, terwijl een der deelnemers zelfs een cadaver van een rat ontmoette. Van het verfrisschende van de zwemsport bleef op deze wijze zeer weinig over. De herdenking van het 10-jarig bestaan der Bloemendaalsche Gymnastiek-Vereeni- ging werd Zaterdag ingezet met een zeer druk bezochte receptie in Hotel Vreeburg. De rij der sprekers werd geopend door den heer J. Hop, die sprak namens den Kennemer Turnkring. Spreker bracht hulde aan de B. G. V., roemde haar groote club liefde en herdacht de oprichters de heeren Kuneman en Kok. Vervolgens voerden het woord, de heeren: P. Dijkstra namens Plato en Gratia uit IJmuiden-Oost, Dankbaar namens de Ver- eeniging Koninginnedag en Bloemendaal sche Jeugdvereeniging, P. Smit, Olympia IJmulden, A. K. P. Vring, Concordia Haar lem, Clay, Korfbalclub-Sport Vereeniging, P. de Reus, Sparta Velsen, Vreenegoor, R.K. Gymnastiekvereeniging Hercules, Overveen, Cassee, BI. Voetbalclub, Kroon, T. V. S. Santpoort, Bank, T. V. IJ. uit IJmuiden en W. Versteeg, Bato Haarlem. Alle sprekers lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van een bloemstuk, zoodat de receptie-zaal spoedig in een fraaien bloe mentuin was herschapen. Des Zondags had op het zoo gunstig ge legen terrein der Bloemendaalsche Voetbal- vereeniging een openluchtuitvoering van den Kennemer Turnkring plaats. Reeds zeer vroeg brachten spoor, tram, bus of fiets verscheidene turnsters en tur ners naar het mooie Bloemendaal en spoed den allen zich naar de verschillende voor kleedgelegenheid beschikbaar gestelde scho len. De uitvoering werd voorafgegaan van een optocht. Ondanks het warme weer werd pit tig gemarcheerd, het was een fleurig gezicht de verschillende vereenigingen te zien voor bijtrekken, alle voorafgegaan van hun ver- eenigingsvaandel, waaraan bij sommige ver eenigingen reeds vele bekroningen prijkten. Om twee uur zwenkte de kop van den stoet het terrein op en nam de uitvoering een aanvang, welke door het warme weer zeer te lijden had. Na den opmarsch en den gebruikelijken vaandelgroet zagen wij de vrije oefeningen der metisjes. Zooals altijd trekt bij het publiek het toe- stelturnen altijd de meeste aandacht, zoo ook nu weer, en waarlijk wat er uitgevoerd werd verdiende die aandacht zeer zeker. Doch niet alleen het toestelturnen, ook de andere verrichtingen verdienden aller aan dacht. Zoo ook b.v. het optreden van de B. G. V. met algemeene vrije oefeningen en het optreden van Concordia Haarlem met Niels Buck oefeningen voor Jongens en heeren en staafzwaaien voor dames. Bij het nummer klassikaal brug werd aan 12 bruggen gelijk gewerkt wat een goed geheel vormde. De oefeningen niet te zwaar van samenstelling, maar daardoor ook goed van uitvoering. Het programma werd besloten met volks dansjes door meisjes. Over 't geheel genomen is deze uitvoering goedgeslaagd, dank zij ook de uitstekende leiding van den Hoofdleider, den heer P. Dijkstra en de groote medewer king van de leden der B. G. V. Vermelden wij ten slotte nog dat de uit voering werd bijgewoond door de heeren Laan en van Nederhasselt, wethouders van Bloemendaal en de heer van Ekeren, secre taris K. N. G. V. Collaris werpt 50,68 M. met de speer. „Holland" geeft het geheel een nationaal tintje en domineert op de loop- en springnummers. Een eigenaardige organisa tie en een slecht terrein. De finales worden beïnvloed door een copieus diner. Zaterdag j.l. vertrokken de „Holland"- cracks, vergezeld door eenige supporters, naar de mijnstad Kerkrade, om voor het eerst, sinds de oprichting van den D.H.A.K., sportief contact te zoeken met de Zuidelijke R. K. arthletiekbeoefenaars. In vele opzichten kunnen de pogingen ge slaagd heeten, waar eenerzijds het Zuiden de taak als gastheer uitstekend aanvoelde en anderzijds de vertegenwoordigers van 't Noorden door woord en daad zeker medege- holpen zullen hebben om organisatorisch het athletiekleven in et Zuiden op ooger plan te brengen. Te veel bleek de athletiek- beoefening hier nog te staan onder invloed der gymnastiek, bleek het wedstrijd-regle ment te soepel aan de omstandigheden te worden aangepast. Waar de athletiek hier in het Noorden reeds lang deze invloed is ontgroeid, de jon gere athleten haar zelfs in het geheel niet hebben meegemaakt, viel het hier te sterker op. Vooral bij de werpnummers zagen wij veel „gymnastische" worpen. Alleen de pracht-athleet Collaris van ver. ..Velocitas' Heerlen, maakte hierop 'n gunstige uitzon dering. De wijze, waarop hij z'n speer wierp dwong de bewondering van een ieder af. De Roermondsche Athletiekbond bezit in Collaris den besten werper van Nederland, want de laatste 2 jaar werd hier te lande de 50 meter niet gepasseerd. Ook het dis cuswerpen en kogelstooten leverden met resp. 35,83 en ruim 11 meter heel goede resultaten, al zal een trainer onder deze forsch-gebouwde pracht-kerels heel goed werk kunnen verrichten. J. van Galen wist zich hier vierde te plaatsen met 9.80 M. Anders was hei gesteld met de loop- en springnummers. Met uitzondering van de 1500 meter, leken de verschillende deelne mers hun kunnen niet over het middelma tige te hebben opgevoerd. Op de 100 M. plaatsten zich D. Ronde en N. de Zwager in de finale. Deze werd des middags onder eigenaardige omstandigheden geloopen. waarover straks. De 400 M. bracht 'n 12-tal loopers aati den start. Eerst werd besloten tegelijk te stareen, daarna in twee series op tijd te loopen De baanlengte was185 meter waardoor ruim twee ronden moest worden geloopen. In de eerste serie startten D. Ronde en L. Koek. Gemakkelijk wisten zij zich los te maken, en Dick plaatste zich achter Koek, om laatstgenoemde eerst in den eindspurt te kloppen, zonder zich tot het uiterste te te hebben ingespannen. In de tweede serie startte W. de Zwager, en wist zich na 'n ongelukkigen start toch nog no. 2 te plaatsen. De uitslagen werden niet op het terrein bekend gemaakt, zoodat we moeten volstaan met te vermelden, dat Dick tweede en Willem derde werd. Op de 1500 meter werd Henneke gedeci- eerd geklopt door 'n Zuiderling, die z'n acht rondjes in 4 min. 35 sec. tolde. Zeer zeker achten wij dezen looDer op eenlede baan tot 4 minuten 20 sec. in staat. Henneke spaarde zich voor de Zweedsche estafette, maar wist zich, ondanks z'n kalm tempo (5 min. 21 sec.), toch nog tweede te plaat sen. De springnummers waren geheel voor „Holland". Het verspringen met aanloop bracht B. Ronde, N. de Zwager en K. Lind- ström in de finale; het verspringen zonder aanloop de twee laatstgenoemden en D. Ronde. De wedstrijden waren 's morgens om half elf begonnen, en om 1 uur werd besloten te pauseeren voor de lunch Het bestuui van „Eendracht" kwam met de verrassende mededeeling, dat zij voor de „Hollanders" een diner hadden besteld, ge deeltelijk in 'n hotel en gedeeltelijk bij een particulier thuis. Alhoewel dankbaar ge accepteerd, was het voor de finalisten min der juist om te gaan dineeren. Intusschen.... 't was 'n prettige tafel. Des middags werd vrij veel tijd in beslag genomen door het officieele gedeelte: de huldiging' van Kerkrade's burgemeester voor z'n vele verdiensten voor den Limb. Gymn.- en Athletiekbond. Daarna werd begonnen met het afwerken der finales. Op de 100 meter werd besloten, daar slechts vier banen beschikbaar waren, in twee series op tijd te loopen. Dick werd de dupe van deze regeling, werd 1 in z'n serie, doch tweede in het totaal-classemtnt; N. de Zwager werd derde. Bij het vérspringen met aanloop klopte N. de Zwager z'n clubgenoot B. Ronde, die met 6.05 M. onder z'n kunnen bleef; G. Lind- ström werd derde. Verspringen zonder aanloop bracht de eer ste plaats aan K. Lindström, 2.76 M., tweede D. Ronde, 2.75 M. en derde N. de Zwager 2.50 M. Volgens de gemaakte tijden'bleek bij de Zweedsche estafette een fout gemaakt te zijn nu werd Holland II eerste en Holland I 3e. Inmiddels was het vrij laat gewordcci en moesten de Hollanders zonder hun kansen op hoogspringen, Duitsche driesprong en pol stok hoogspringen te verdedigen, huistoe. Eendracht's voorzitter overhandigde N. de Zwager een prachtvolle in koper-gedreven vaas, voor de beste vereenigings-prestatie, en sprak den wensch uit, dat dit eerste treffen tusschen Noord en Zuid, veel moge bijdragen tot een betere interdiocesane samenwerking die den grondslag moet vormen voor 'tl Na tionale Athletiek Bond. Ondanks de warmte, wisten de „oranje- broeken" de terugreis zoo gezellig mogelijk te maken, en eindigde deze tweedaagsche tour in een steeds beter wordende verstandhou ding.' Woensdagavond om zeven uur speelt een combinatie van de H. C. Haarlem voor de tweede maal een vriendsohappelijken wed strijd tegen het negental van de H.B.S. te Velsen. De toegang tot het gemeentelijk Sportter rein aan de Kleverlaan is vrij. Dinsdagavond speelt 't Nederlandsche ne gental een wedstrijd tegen een negental uit de bemanning van den Amerikaanschen kruiser Detroit, die Zondag te Amsterdam aankwam. Voor het Nederlandsche negental werden o.a. uigenoodigd de Haarlemsche werpen Smit en de eerste-honkman Vrijgt. Beiden hebben de uitnoodiging aangenomen. Secr. Hagelingerweg H. 222 HALLO? VOLENDAM HALLO!! Uitverkocht!! Ja, dat hadden jullie niet verwacht he, dat er zooveel animo voor dezen boottocht was. Het liep alsof het gesmeerd was, tenminste bij mij, hoe het bij mijn col lega's kaartverkoopers gaat, weet ik niet, ik hoop dat die nog eenige kaarten disponibel hebben, want er zijn er mij nog wat besteld. O, wacht, ik herinner mij nu dat ik er een 25 apart heb, ja ik heb ze nog hoor, nu dat is een bof voor hen, vooral leden, die wat lang wachten met een kaart te koopen. Maar haast u dan, anders kon het wel eens werke lijkheid worden, dat wij uitverkocht zijn. Het zou werkelijk jammer zijn, wanneer wij een of ander teleur moesten stellen, want deze boottocht zal alle voorafgaande overtreffen en die waren toch ook de prijs wel waard? CHRIS Voor den invoer van postpakketten inhou dende vleesch of vleeschpreparaten in Zwit serland zijn beperkende bepalingen gesteld. Slechts voor den invoer van gevogelte, visch en gezouten, in de lucht gedroogde darmen, zijn geen bijzondere voorwaarden gesteld. Overigens moeten vleeschzendingen ech ter steeds vergezeld zijn van een officieel ge stempeld en geteekend certificaat van oor sprong (in de Fransche, Duitsche of Ita- liaanjdie taal), tevens verklaring van den vleeschkeuringsdienst en van een vooraf aangevraagde invoervergunning van het „Office vétérinaire fédéral," in het betrok ken kanton. Alleen een certificaat van oorsprong is vol doende voor vleeschconserven in hermetisch gesloten blik- of glasverpakking, alsmede voor vleesch en bereidingen daarvan tot ten hoogste 2 K.G., afgezonden door particu lieren aan particulieren. Slechts op zendingen, bestemd voor de hoofden van de diplomatieke missiën, geac crediteerd bij de Zwitsersche regeering zijn vorenstaande bepalingen niet van toepas sing. Het van 30 Juli tot I Augustus a.s. te Nijmegen te houden vierde nationaal So- briëtascongres zal, zooals de persberichten luiden, besloten worden met een plechtige toewijding der geheele Nederlandsche Katho lieke Drankbestrijding aan den Koning Christus op de H. Landstichting. Geen beter en waardiger slot had de leiding van Sobriëtas kunnen uitdenken om deze driedaagsche wapenschouwing van het blauwe Roomsche leger in Nederland te be sluiten. De plechtige opdracht zal geschieden door één der Hoogwaardige leden van het Door luchtig Episcopaat in Nederland, den Bis schop van het Diocees, binnen welks grenzen het congres gehouden wordt, Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, den Bisschop van 's Hertogen bosch zelf. Dat deze Prins der Kerk op het eerste ver zoek van het federatief bestuur van Sobriëtas zich onmiddellijk bereid verklaard heeft, die acte van toewijding te verrichten is niet alleen een groote eer voor de katholiek georgani seerde drankbestrijders, het is ook voor drankbestrijders en buitenstaanders het be wijs, dat, naar het oordeel onzer Kerkelijke Overheid, het werk der drankbestrijding ook in onzen tijd nog urgent en noodzakelijk is. En dit bewijs is van veel beteekenis. Immers, de opmerking wordt niet zelden gehoord, dat de drankbestrijding in haar alge meenheid een nuttig werk geweest is, dat zij veel goeds tot stand heeft gebracht, maar hans in onzen tijd vrijwel overbodig zou zijn. Het werk der drankzuchtigenredding wil men ook in onzen tijd nog wel als noodzake lijk erkennen, omdat er hier en daar nog wej enkele van die diep gezonken individuen rondloopen, maar het algemeene sociale werk van de drankbestrijding, de bestrijding van het zooveel breedere alcoholisme, acht men overbodig, omdat, naar het heet, wel hier en daar individueele dronkenschap, nergens meer algemeen alcoholisme zou bestaan. En in dezen gedachtengang doorredenee- rend komt men ertoe het organiseeren van ons Nijmeegsche congres te beschouwen als een laatste redmiddel om de sympathie, die verloren zou zijn, te herwinnen en reeds bij voorbaat wordt dit pogen ijdel genoemd. Maar nu schaart zich hier, naast tal van wereldlijke autoriteiten, het geheele Neder landsche Episcopaat, de geheele Kerkelijke Overheid van Nederland dus, aan de zijde van de drankbestrijders, door zich bereid te ver klaren zitting te nemen in het eere-comité en één dier Kerkvorsten zal actief deelnemen aan het congres en de belangrijkste actie van het geheele congres zelf uitvoeren. Zou, zoo mag hier gevraagd worden, onze Kerkelijke Overheid deze houding tegenover het Sobriëtascongres aannemen, indien het werk der drankbestrijding nutteloos en noode- loos werk van enkele fanatici was Neen, indien geen andere bewijzen waren aan te voeren (bewijzen, die men opgestapeld kan vinden o.m. in het jongste werkje van pater Ildefonsus„Roomsch Nederland, open de oogen"), voor het onverzwakt voort bestaan van de volkskwaal, die alcoholisme heet, dan deze steun aan het congres van de hoogste Kerkelijke Overheid, dan was daarmede alleen reeds het bestaansrecht, ja de bestaansnoodzakelijkheid onzer katholieke drankbestrijding voldoende aangetoond. Zóó bezien, krijgt de plechtigheid op de H. Landstichting tot sluiting van het Sobriëtas congres een propagandistisch, een demonstra tief karakter. Maar zij is méér dan dat, zij is vèör alles een godsdienstige plechtigheid. Door haar werk gansch bijzonder toe te wijden aan en speciaal te stellen onder de bijzondere schutse van den Koning Christus, doet de katholieke drankbestrijding feitelijk niets nieuws. Van den aanvang harer beweging af heeft de Roomsche drankweer haar taak opgevat, niet slechts als een sociale beweging, maar méér nog als een ethische, we zouden bijna zeggen als een religieuze beweging. De tekst van den H. Paulus, die van den beginne af de drankbestrijding als haar lijf spreuk gekozen heeft „Caritas Christi urget nos, de liefde van Christus dringt ons", heeft haar werk reeds dadelijk gezet op een hooger plan, heeft het gemaakt tot een liefdewerk. En bij dit liefdewerk is de gebedsactie nim mer verwaarloosd, integendeel is die altijd krachtig bevorderd. En op dit werk gaat nu, bij het eerste con gres, nadat Z. H. Paus Pius XI aan de wereld heeft voorgehouden de groote beteekenis van het zich stellen onder de heerschappij van den Koning Christus, de kroon gezet worden. Is het wonder, dat, waar de belangstelling voor ons vierde Sobriëtascongres in den lande niet gering is, voor deze sluitingsplechtigheid de belangstelling nog veel grooter is Niet alleen uit de naaste omgeving van Nijmegen, maar ook uit plaatsen ver van St. Canisius' veste, zullen groote groepen leden van Mariavereenigingen en Kruisverbonden zich opmaken om deze sluitingsplechtigheid bij te wonen. In meerdere plaatsen is men reeds gerui- men tijd aan het sparen of formeert men groepen om gezamenlijk naar Nijmegen te trekken op 1 Augustus. Zoo zal, het laat zich aldus aanzien, de eerste Augustus, méér nog dan de beide vorige dagen, een groot aantal drankbestrijders en drankbestrijdsters daar te Nijmegen op de H. Landstichting in grootsche demonstratie be wijzen, dat het niet waar is, dat de drankbe strijding uit den tijd zou zijn, dat het niet waar is ook, dat het blauwe leger geen geestdrift, geen vuur meer zou bezitten. Een Augustus, de sluitingsdag van het Sobriëtascongres, worde een dag vóór alles van innig godsdienstige beteekenis, doch daarnevens een dag van grootsche demon stratieve propaganda voor de Katholieke drankbestrijding. Groot onheil voorkomen In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur, heeft aan de Kon. Stearine Kaarsenfabr. te Gouda een brand plaats gehad, die dank zij 't krachtdadig optreden van 't personeel vrij spoedig kon worden gebluscht. In de afdeeling Kaarsengieterij lagen vele balen stearine en parafine opgestapeld. Bij het wegdragen van een baal parafine heeft de betreffende arbeider tegen een af- sluitknopje van 't electrisch licht gestooten, met het gevolg, dat waarschijnlijk kortslui ting ontstond. Een elctrische vonk sprong tenminste over op de zak parafine, die daardoor in brand geraakte. Meerdere der daar opgestapelde balen volgden toen. De fabrieksbrandweer was in 'n minimum van tijd ter plaatse en bestreed 't vuur met drie stralen op de stoomspuit en twee op de handspuit. De stadsbrandweer werd gealar meerd, doch toen zij verscheen was 't vuur reeds gedoofd. Het bedrijf ondervindt geen vertraging. Op de Forsterheiderhoeve bij Kerkrade werd een knecht, die op het land aan het werk was door een losgebroken stier aangevallen en zoodanig gewond, dat hij aan de bekomen verwondingen overleed. De 24-jarige fabrieksarbeider de Gr. te te Zevenbergen bij het baden in de Mark verdronken. Het lijk kon eerst na eenige uren dreggen worden opgehaald. De Gr. laat een nog jeugdige vrouw achter. Zondagnacht ontstond op een bruiloft te Epe een ernstige oneenigheid, waarbij J. ter V. zoo ernstig werd mishandeld, dat de dood spoedig intrad. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. De vermoedelijke dader, B. B., is door de marechaussees aangehouden. Dezer dagen is te Delft op heeterdaad betrapt een inbreker, die ook in 'sGraven- hage en Leiden bleek te hebben ingebro ken. De man. die sedert in het Huis van Bewaring te 'sGravenhage vertoeft, gaf op te zijn Julius en woonachtig te zijn te Bremen. De Leidsche recherche heeft zich echter in verbinding gesteld met de centrale re cherche te Berlijn en daarheen vingeraf drukken verzonden. Uit Berlijn is nu be richt gekomen, dat men hier met een be rucht inbreker te doen heeft, B. genaamd, die in de gevangenis te Essen was opge sloten. waaruit hij echter heeft weten te ontsnappen. Zijn uitlevering zal door de Duitsche regeering worden verzocht. De vreemdeling, die te Vlissingen opge sloten is, verdacht van een 5-tal inbraken in Vlissingen, is ongeveer 30 jaar oud en geeft op te Kopenhagen te zijn geboren. Hij spreekt verschillende talen en heeft totaal geen papieren bij zich. Men ver moedt te doen te hebben met een interna tionalen dief. Ofschoon hij opgaf nimmer te Vlissingen te zijn geweest, is hij bij con frontatie door verschillende personen her kend. Om aan verdere confrontatie te ont komen, verscheurde hij in de cel al zijn kleeren. Op hem werden verschillende ge stolen voorwerpen gevonden en vermoed wordt, dat hij het overige te gelde heeft gemaakt. De man is voor den Officier van Justitie te Middelburg gebracht. In de Ned. Herv. Kerk te Zeist, is gister nacht ingebroken. Een kluis is opengebroken, waaruit ongeveer- 250 is gestolen. Van de daders geen spoor. Te Hilversum is ingebroken in het kan toor van „De Gooi- en Eemlander" aan den Hoogen Laarderweg. De inbrekers hebben zich, door het open snijden van een tuimelraam aan de achter zijde van het gebouw toegang verschaft tot het kantoor. Zij hebben de brandkast ge forceerd en den inhoud, w. o. kasboeken, onderzocht, doch vonden geen geldswaar dige stukken. Vermoedelijk heeft men hier te doen met dezelfde inbrekers, die reeds eenigen tijd het Gooi onveilig maken; men meent dit te mogen opmaken uit de wijze, waarop men ook hier weer te werk is gegaan. De Hilversumsche politie heeft na den in braak in het bureau van den Gooi- en Eem lander te Hilversum, drie personen uit La ren gearesteerd, tegen wie reeds lang ver denking bestond. PARIJS, 17 Juli Uit verschillende dee- len van Frankrijk worden onweer en wolk breuken gemeld. In Vichy viel zeer veel re gen. Het water drong in de kelders der woningen. De schade wordt op eenige mil- lloenen francs geraamd. In Nancy heeft het onweer eveneens groote schade aangericht. LONDEN, 17 Juli Naar uit Constantino pel gemeld wordt, heeft daar een hevige aardbeving plaats gehad, welke 20 seconden duurde. Verschillende gebouwen werden ern stig beschadigd. De familie van den burge meester van Torbold werd, onder palmen ge zeten, door haar woning bedolven. Alle leden werden gewond. De bevolking brengt den nacht in de open lucht door. WEENEN, 17 Juli De raad van beheer der Oostenrijksche Nationale Bank heeft tot verhooging van het bankdisconto van 6 tot 6 yt pet. besloten. E;a vergadering van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders Zondag j.l. werd door den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Boni- facius" eene vergadering gehouden met ge delegeerden uit de diverse afdeelingen van het binnenscheepvaartbedrijf. De vergadering, welke goed bezocht was, stond onder leiding van den heer F. J. Lindsen en had tot doel stelling te nemen, omtrent het vraagstuk ter verkrijging van betere loon- en arbeidsvoorwaarden in de Binnenbeurtvaart, terwijl tegelijkertijd een landelijke vakgroep zou worden ge sticht. Bij de discussies, omtrent de te treffen maatregelen, ten einde tot een behoorlijke regeling te komen van de loon- en arbeids voorwaarden, bleek, dat de loonen over het algemeen niet bijzonder gunstig waren, terwijl de arbeidstijd buitengewoon onge regeld was en doorgaans overwerk daarbij niet werd betaald. Bij diverse ondernemingen werd, volgens de mededeeling van de afgevaardigden, 80— 90, soms 90100 en meer uren gewerkt, ter wijl er dan ook nog gevallen waren, dat voor een soortgelijken arbeidstijd nog niet eens 25.Ion per week werd betaald. Algemeen was men het er over eens, en in dien zin werd het Hoofdbestuur dan ook opdracht gegeven dat een lande lijke agitatie voor verbetering van de ze wantoestanden moest worden ingezet, waarbij de vertegenwoordigers zich unaniem bereid verklaarden, om aan de uitbreiding van het ledental met veel activiteit te wer ken. Na afwikkeling van dit agenda-punt werd overgegaan tot de vorming van een Bonds- vakgroep, waarvan als voorzitter werd aan gewezen de heer J. Zwaga en als secretaris Critiek op de woorden van den heer Helfferich Aneta seint uit Batavia: Het A. I. D. „De Preangerbode" noemt het interview met den heer Helfferich de af scheidsrede van een buitenlander, die hier mede-gearbeid heeft in vlijtige veeljarige werkzaamheid. Het is de rede van een man, staande buiten onze. nationaal-koloniale „ge schillen" en die volzinnen uitspreekt, die nu eens aan uiterst rechts, dan weer aan uiterst links doen denken. Hij zegt, wat hij denkt. Hij is mede een van de bouwers van het mo derne, bloeiende Indië. De „Javabode" verklaart zich tegen het politiek testament en heeft er voornamelijk bezwaar tegen, dat het meer verzuchting dan wel aanwijzing naar den weg naar verbete ring is. Gesteld, dat het idee van den heer Helfferich om het kapitaal in zijn winsten zwaarder te belasten voor uitvoering vatbaar was, dan zou nog alleen het Indische gou vernement, dus de gemeenschap, daarvan voordeel hebben, terwijl het eigenlijke volks vermogen daardoor niet stijgt. Het „Bat. Nieuwsblad" wijst er op, dat Helfferich's publieke uitspraken nimmer los te maken zijn van Duitsche belangen en on derschrijft de opmerkingen over het karakter van de positie van den Nederlandschen eco- nomischen pionier, die steeds meer verzwakt wordt door de economische concentratie in Nederland, waardoor de koloniale Naderlan- der niet langer baas is, doch zetbaas. Het blad betoogt, dat, terwijl het politieke zwaar tepunt naar Indië wordt verlegd, het econo misch zwaartepunt daarentegen naar Neder land gaat en zegt „hier wringt iets". De positie wordt thans nog gecompliceerder, doordien de inlandsche meerderheiddwingt tot den aandrang om de imperiale zaken principieel in Nederland te regelen, hetgeen onvermijdelijk is, indien het ontwerp tot wij ziging van de staatsinrichting wordt aange nomen. Het Zwitsersch Tel. Ag." meldt: De Maggl-maatschappij heeft aan de Zwitsersche liga voor de bestrijding van kanker een fonds van 50.000 francs toege wezen, bestemd voor wetenschappelijk kan keronderzoek. De afdeeling Amsterdam van de Maat. schappij tot bevordering der Toonkunst heeft zich tot B. en W. van Amsterdam gewend, met het verzoek te willen bevor deren, dat de gemeente haar medewerking verleent, om het conservatorium en de muziekschool een nieuw gebouw te veei- schaffen en daartoe in de eerste plaats rente en aflossing van de voor dit doel op te nemen gelden garandeert en in de tweede plaats haar subsidie zoodanig ver hoogt, dat zij In staat zal zijn de verhoo ging van de exploitatiekosten, die een vestiging in een nieuw en grooter gebouw met zich zal brengen, te bestrijden. Het aan de gemeente toebehoorende Huis met de Hoofden aan de Keizersgracht, waarin thans het conservatorium en ook de muziekschool zijn ondergebracht, beant woordt eigenlijk in geen enkel opzicht meer aan zijn bestemming. Indien mogelijk, dan moesten 't conservatorium en de muziek school worden overgebracht naar een nieuw gebouw in Zuid gelegen. Het bestuur heeft plannen doen ontwer pen, welke B. en W. aan den Raad over leggen. De kosten van dit plan worden geraamd op 225.000. Het denkbeeld is gevezen, dat de Ver eeniging zou trachten het noodige kapitaal bijeen te brengen door het sluiten van een leening. Het bestuur achtte dit echter niet mogelijk, tenzij de gemeente zich voor ren te en aflossing garant zou stellen en de subsidieerende lichamen, n.l. het Rijk, de Provincie en de Gemeente, het door ver hooging der subsidies in staat zouden stellen in rente en aflossing te voorzien. D* gemeentelijke subsidie zou volgens gemaakte berekeningen met 9000 per jaar moeten worden verhoogd. B. en W. stellen den raad der hoofdstad voor aldus te besluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8