Centrale Tandhsel" kundige Kliniek TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 19 JULI 1928 BLADZIJDE 4 Een bejaarde man dood gereden Geheimzinnig verdwenen Lafaards Een heethoofd In een rioolput bedwelmd Een autobus in brand Slaapziekte Arme kleine De spoorbaan en de warmte Botsing tusschen autobus en motorrijwiel Geen natte luiers meer De zwemtocht Stavoren Enkhuizen gelukt Juweelendieven Voorzichtig bij het over steken van den weg Tragisch ongeval in het R.K. Ziekenhuis te Oidenzaal Een gevecht met haaien Bij het baden verdronken? Een gedenkwaardige datum Aan het stille strand te Scheveningen verdronken Doodelijke val UIT ONZE OOST Kerkinzegening te fort de Koek Fouten bij de „Java" en de „Sumatra" Zes gevangenen ontvlucht Uitgewezen Van modem verkeer gesproken LANDBOUW EN VISSCHERIJ De zalmvisscherij Gebrek aan grondwater Een onderscheiding LUCHTVERKEER Hoe de vliegers St. Roman en Moyneyress omkwamen Levine met de „Columbia" gevallen Een botsing in de lucht Van 50 Meter hoogte neer- neergestort Een onfortuinlijke vliegtocht KENAUPARK 26 VAN 20 JULI TOT 1 AUGUSTUS GESLO 1 EN KERKNIEUWS Mgr. Dr. Jan Olav. Smit Naar de Missie St. Joseph's Congregatie van Mill Hill HANDEL EN NIJVERHEID De invoer in Juni en het eerste halfjaar 1928 Behartiging van de Neder- landsche Rubberbelangen RECHTSZAKEN. Vrijgesproken KUNST EN KENNIS Openluchttheater te Valkenburg RADIO-NIEUWS In Zweden Het eerste Lustrum Gisteravond Is op den Haarlemmerweg bij de Van Hallstraat te Amsterdam, de 78- Jarige Wouda, door een motorrijder aange reden. De oude man kwam onder het mo torrijwiel terecht en werd ernstig gewond. Aneta seint uit Batavia: Een postzak, waarin een waarde van 11.000, is Zaterdag door de post behoor lijk aan den iaatsten trein van Palembang naar Lahat afgeleverd. Sindsdien is er geen spoor meer te bekennen. De daders zijn onbekend. Aneta seint uit Me dan: Een oucic Ci n.et? Ir op de onderneming Timbang Lawan op beestachtige manier mishandeld. Drie jonge landgenooten bon- den hem aan de beenen vast, hingen hem met het hoofd omlaag, waarna zij hem aan de beenen heen en weer schommelden. Ge- durende een kwartier duurde dit, waarna hij met vuisten werd bewerkt. Vervolgens begoten zij hem met petroleum, met het voornemen hem in brand te steken. Een tandil, die tusschenbeide wilde komen, werd door zes Chineezen vastgehouden. Al leen de vrees, dat net kongsiehuis, met het slachtoffer, ook zou verbranden, heeft hen weerhouden de petroleum aan te ste ken. Tenslotte hebben andere Ghineezen den ouden man bevrijd, die naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Negen Chineezen zijn gearresteerd. Aneta seint uit Medan: Een Chineesch, voorgevende een fietsbel te willen koopen, trad des avonds om 8 uur een Chineeschen rijwielhandel aan den Bindjeiweg binnen, waarin zich een tawkeh en twee koelies bevonden. Plotseling trok hij een revolver en schoot op den t. wke'r., zeggend: „Ik zal je leeren Japanschen rom mel te verkoopen". De tawkeh is m den voet getroffen. De order vluchtte, maar werd later gearresteerd. Reeds één slachtoffer Gisteren zijn twee werklieden van Gemeen tewerken te Middelburg in een rioolput be dwelmd geraakt. De 40-jarige Dorleyn is reeds overleden. De toestand van den tweede, Dekker genaamd, is zorgwekkend. Gisterenmiddag geraakte op den weg tusschen Linne en St. Odiliënberg de autobus van den heer Spee uit Grevenbicht in brand. De bus, die een geregelden dienst onderhoudt tusschen Roermond en de kolenmijnen, doch op dat tijdstip nog geen mijnwerkers ver voerde, werd totaal vernield. De chauffeur wist zich nog bijtijds in vei ligheid te brengen. Er doet zich een geval van slaapziekte Voor te 's Hertogenbosch. Een 2-jarig kind van J. v. d. C. te Erp is in een pan heete soep gevallen. De kleine is aan de bekomen verwondingen overleden. Dat abnormale hitte leiden kan tot trein- deraillementen door het uitzetten der rails, heeft men dezer dagen kunnen lezen, toen een dergelijk ongeval gemeld werd uit Win kelRuhpolding, waar een locomotief en twee wagons ontspoorden en van den dijk ftx een bergstroompje tuimelden. Gelukkig heeft dit onvrijwillig bad dat misschien door sommige reizigers wegens en buitengewone weersgesteldheid nog wel kon worden geapprecieerd al zal de schrik aan een juiste waardeering niet di- vect bevorderlijk zijn geweest geen men- schenlevens gekost: slechts drie personen liepen verwondingen op. Hoewel het buitenland c»is deze week glansrijk slaat op het gebied van spoor wegongelukken in Frankrijk niet min der'dan vier achtereer. hetgeen hier in verband met het vele, dat naar aanleiding van de Vink werd geschreven wel eens in t bijzonder naar voren mag worden ge bracht, heeft de Utrechtschu correspon dent van het „Hbld." in de hitte-oorzaak aanleiding gevonden de zaak met enkele deskundigen der Ned. Spoorwegen te be spreken. De ingenieurs Maas Geesteranus en Kemper, wien hij o.a. vroeg, of ongelukken 6oor het uitzetten der rails in Nederland tot de onmogelijkheden behoorden, konden dit niet garandeeren, al achtten zij de kans uiterst gering. In den loop der wintermaanden vertelden zij, vertoonen de rails die nooit geheel aaneensluiten, neiging om zich te verlen gen in de richting, waarin de treinen zich bewegen. Een gevolg hiervan is, dat de on derlinge afstanden na deze koude-pericde kleiner zyn geworden en soms geheel zijn verdwenen. Nu bestaat er een voorschrift volgens 't welk de rails in 't voorjaar bij de eerste warme dagen moet worden losgemaakt om haar gelegenheid te geven uit te zetten, waarna ze opnieuw worden gesteld. Is dit geschied, dan is het gevaar in de zomer maanden miniem daar dan het eigenlijke „zetten" al heeft plaats gehad. Dit los maken en opnieuw weer aanbrengen der verschillende stukken is echter op zich zelf weer aan bepalingen gebonden Het is b.v. met het oog op het schokken der wa gons niet mogelijk de ruimte tusschen twee geledingen zóó groot te nemen dat ongeacht welke temperatuur, een tegen- elkaar aansluiten kan worden voorkomen. Vandaar dat bij overmatige hitte, waar bij zelfs de temperatuur der rails hooger wordt dan die van de lucht, spanning in de spoorstaven niet te vermijden is. Wordt deze te groot, dan treedt het zg- „spat ten" op: de rails buigt op een gegeven mo ment zijwaarts uit. Het spreekt vanzelf, dat in dagen van groote warmte bijzondere aandacht aan den toestand der rails wordt geschonken. Aan het gevaar voor „spatten" is echter een voordeel verbonden: het kan zich nooit 's nachts voordoen En waar men het overdag onder oogen 'kan zien, is de mogelijkheid daf het tot een catastrophe zou voeren, zooals gezegd, ■eer gering. Twee personen ernstig gewond In de buurtschap Gietelo op het kruispunt der rijkswegen Loenen—Gietelsche Brouwerij en ZutphenApeldoorn, is gisteravond een motorrijder uit Zutphen met een dame als duorijdster op weg naar familie te Apel doorn, in botsing gekomen met een autobus van de lijn AlmeloBomeOidenzaal met pleizierreizigers. De motorrijder kwam onder de bus en werd vijftien meter meegesleurd. Hij kreeg een zeer ernstige beenfractuur en werd zwaar aan het hoofd gewond. De duo- rijdster brak een been. Een geneeskundige gelastte overbrenging van beide patiënten naar Apeldoorn. De motor werd vernield, de bus beschadigd. Volgens de Vegetarische Bode heeft me nigeen in onze maatschappij er over nage dacht, hoe aan de natte-luierplaag met al haar onaangename gevolgen voor kind, moeder en omgeving te ontkomen: en is 't eindelijk aan een Duitsche moeder. Frau Studienrat, Anni Weber, in Minden (Westf.) wier naam met eere in de annalen der kinderhygiëne genoemd mag worden, gelukt het ei van Columbus op z'n punt te zetten. De oplossing ligt in de eigenschap van turfmolm (althans van turf van mosplan- ten) om vocht te absorbeeren. maar tevens den stank in zich op te nemen, zoodat die voor de omgeving niet hinderlijk is. Naar dit beginsel is het wiegje ontwor pen. In het wiegje is een metalen bak, waarin de turfmolm, hoog 16 c.M. met doek overdekt, uitgenomen in 't midden, onder het zwaartepunt van het kind een ronde opening in het overtrek, zoodat de uitwerp selen het overtrek niet bevuilen. Over dit metalen bakje is in het wiegje een bamboeraam, waarop een poreus stuk doek strak gespannen is. Op dezen doek ligt de zuigeling hoogstens met één dun luiertje aan, om de faeces bij elkaar te houden Hij wordt toegedekt door een ruim zittend warm wollen dekentje, dat tusschen bam boeraam en wiegje wordt ingeklemd zoodot het niet weggetrapt kan worden en het kind ruime vrijheid van beweging en trap pelen laat. De turfmolm uit het bakje wordt gere geld vernieuwd; de vuile kan uitstekend in den tuin als mest gebruikt worden. Bij ge regelde vernieuwing, b.v 's morgens en 's avonds, is men bevrijd van de vunze kleinkinderlucht, die vooral in kleine ruim ten en bjj kleinen luiervoorraad zoo weer zinwekkend zijn kar.. Mej. Leibbrand is er gisteren in geslaagd van Stavoren naar Enkhuizen in den tijd van 10 uur 33 min. te zwemmen. Gistermorgen om 5 uur 38, is mej. Leib brand, onder zeer ongunstige omstandigheden gestart. Gedurende de eerste 3K uur moest zij tegen den stroom zwemmen en legde daarbij slechts 3 K. M. af. Daarna kwam zij voor den stroom, doch door een wilde zee, waardoor zij meer onder dan boven het water zwom, is zij zeer uit den koers gedreven. Zij zwom echter met buitengewone regelmaat en wel 44 48 slagen per minuut. De afstand StavorenEnkhuizen is 23 K.M., doch mej. Leibbrand heeft in totaal 35 K.M. gezwommen. Gistermiddag om 4 uur is mej. Leibbrand tusschen de lijdammeu by Enkhuizen aan boord genomen. Zy toonde geen teekenen van vermoeidheid en is, zoodra zy aan wal stapte, een wandeling in de stad gaan maken. Opsporing verzocht Op 16 dezer is uit een goudsmidswinkel te Amsterdam een platina damesring ont vreemd. Deze ring wordt als volgt beschre ven: hoog gezet met kleine brillantjes in de scheen, bevattende een briljant, 10.52 karaat, zuiver, kleur cape. Verdacht van dezen diefstal worden twee Duitsch sprekende vreemdelingen, die ver- moedeiyk ook Engelsch verstaan en genaamd zyn: lo. Izaak Dimant, geboren te Lotz 17 Dec. 1888, lang 1.76 M., slank en recht van hou ding, donkerbruin krullend haar, donker bruine oogen, bruine wenkbrauwen, dikke lippen. 2o. Aron Rabinowitsch, geboren te Bara- nowitschl, 13 Februari 1907, lang 1.59 M. haar en wenkbrauwen bruin, oogen lichtbruin, neus groot en gebogen. De commissaris van politie in de 9de sec tie te Amsterdam verzoekt, namens den offi cier van justitie, de opsporing en aanhouding van genoemde vreemdelingen. Inlichtingen worden gaarne ingewacht ten politiebureele Singel 455 Centr. Amsterdam. Te Wassenaar is een bejaarde dame, die per fiets van den Beyleroordweg den Leid- schestraatweg wilde oversteken, door een auto gegrepen en over een afstand van 20 M. meegesleurd, zy kreeg een schedelfractuur en verschillende ernstige verwondingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Men schryft uit Oidenzaal aan het „Huis gezin" Dinsdagmorgen omstreeks half tien ge beurde in het R. K. Ziekenhuis een ongeluk, dat plotseling een der zusters uit het leven rukte. Een gil werd gehoordmen snelde toe en vond de eerw. zuster Petrona met haar hoofd gekneld tusschen de lift en den lift- ingang. Hoe het ongeval geschied is, weet niemand. De lift was daags te voren pas na gezien en perfect in orde bevonden. Onmiddeliyk waren dr. Laan en pastoor Tolboom ter plaatse, maar medische en gees- teiyke hulp kwam te laat. Oogenblikkeiyk was de dood ingetreden. Vrijdagmorgen zal het stoffeiyk overschot van de zoo noodlottig om het leven gekomen kloosterlinge van uit het R. K. Ziekenhuis naar de laatste rustplaats worden gebracht. De reddingboot Robin Hood's Bay was on der commando van den bootsman met den 'Engelschen schryver Leo Wamsley uitgegaan om op wyting te visschen. De zee was spie gelglad en de wyting beet goed, toen opeens drie haaien de boot aanvielen, zy sprongen op tegen het dolboord en zwommen telkens onder de boot door, terwyi zy pogingen deden om haar te laten omslaan. Bootshaken, riemen en alles wat voor de hand lag diende als wapen tot verweer en pas na een kwartier waren de haaien ver dwenen. Een van de visschers werd byna door den grootsten haai de hand afgebeten toen het dier tot het dolboord opsprong en naar zyn hand hapte. Een kleinere boot zou stellig gekapseisd zyn, meent men De aanwezigheid van de haaien in de Noordzee wordt verklaard uit het mooie warme weer en den overvloed van jonge ha ring die er op het oogenblik rondzwemt en die ook een groot aantal dolfynen trekt. Te Scheveningen wordt sinds gister ochtend vermist de 6-jarige C. R. De jongen is het laatst gezien in de na- byheid van den vuurtoren. Men vreest, dat hij in zee gegaan is en by het baden is verdronken. Gisteren was het 500 jaar geleden, dat Schiedam door een vreeseiyken brand wercf geteisterd, waarbij het maar weinig scheelde, of de geheele stad was te gronde gegaan. In de levensbeschrijving van de H. Li- duina van Schiedam, door Hubert Meuffels C.M., by G. Mosmans Zoon te 's Hertogen bosch, dit jaar verschenen, lezen wij daar omtrent het volgende: „In den loop van het jaar 1428 hadden Liduina's huisgenooten haar dikwyls hooren zeggen: „God gaat Schiedam treffen; zyn toorn dreigt op ons neer te komen." Nu brak er, op Zondag den 18en Juli, des avonds om elf uur, een vreeseiyke brand uit in de stad. Hy ontstond na een feest maal, door de harmgvisschers gehouden, al vorens zy weer zee gingen kiezen. In enkele uren slechts, als ware het een kinderspel tusschen al die houten middeleeuwsche woningen, legde de brand heel het centrum der stad in asch, juist het gedeelte waar ook Liduina's woning was gelegen. Reeds had den de groote St. Janskerk en het aangren zend Sint Ursulaklooster vlam gevat. In de algemeene ontsteltenis dacht niemand aan Liduina, die zelf niet de minste beweging kon maken om te ontkomen, zy voelde de vlammen al meer en meer naderen; de hitte werd steeds ondrageiyker. Maar plotseling, juist voor haar houten woning, hield de brand stil. De wind was van richting ver anderd, het nog overeind staande gedeelte der stad was gered. Aan het Stille Strand te Scheveningen, is gistermiddag by het zwemmen in zee ver dronken de 24-jarige loodgieter W. C. A. H., uit de Vaarrivierstraat te Den Haag. Zyn 19jarige broer, die in de nabyheid was, trachtte hem nog te redden, maar diï gelukte met. De man werd door den sterken stroom meegetrokken en verdronk. Het lyk is nog niet aangespoeld. De werkman M. J.. is te Weke in een betonnen bak gevallen. De man is aan de gevolgen overleden. De ,K°erier" schryft Donderdag, Sacramentsdag, 7 Juni, had voor Fort de Koek een gewichtige gebeurte nis plaats. De nieuwe R. K. Kerk zou inge zegend worden. Door de aardbeving van 1926 had de be staande kerk veel geleden en dank zy de goéde zorgen van den prefect van Padang, Mgr. Brans en de voortvarendheid van den beminden parochieherder, pastoor Wester- berg, is de ook te kleine oude kerk vervan gen door een nieuwen tempel, die een sieraad is voor Boekit Tinggi. Het gebouw is aardbevingvrij, en opge trokken in gewapeud beton. De architect, de heer De Vries uit Pa dang, heeft alle eer van zyn werk. Een heerlyk ochtendzonnetje goot zyn gouden stralen over net pitoreske berg- stadje, toen Mgr. Brans, geassisteerd door de zee.reerw. heeen Woestenberg. De Wolf, uit Sawah-Loento en Clerx uit Padang- Pandjang het nieuwe kerkgebouw ging in zegenen. Na de inzegening droeg Mgr. Brans in kerkelyk plechtgewaad het allerhoogste, overkoepeld door een baldakyn, gedragen door stoere onderluitenants in groot-tenue, mee luitenant Visser een soldaten-eere- wacht vormend voor den Allerhoogste, on zen God eh Koning naar het nieuwe kerk gebouw gevolgd door R. K. Kerkbestuur en heeren in zwart en licht. We mogen niet nalaten te vermelden, dat de Eerw. Zusters Melchiorine en Wllhel- mina der Zusters van Liefde uit Padang, die in de processie meetrokken, óók tegen woordig waren by de inzegening der oude kerk, dertig jaar geleden en toen de eenige zangeressen waren, die de plechtigheid op luisterden, wel een bewys, dat de missie op S. W. vorderingen maakt. Circa negen uur werd de eerste plechtige H. Mis in den nieuwen tempel opgedragen. Het fraterkoor zong de gregoriaansche zangen, en gaf als meerstemmige muziek de bekende 3-stemmige Perosimis Na het Evangelie richtte de Zeereerw. heer De Wolff uit Sawah-Loento op de hem eigen welsprekende wyze een kort woord tot de aanwezigen. Na afloop van den H. Dienst werd een druk gebruik gemaakt van de receptie. Weidra zal naast de nieuwe kerk een R. K. gesubsidieerde H. C. S. met Zuster huis verrijzen. Aneta seint uit Soerabaja: Volgens de „Nieuwe Soerabaja Courant" is de rubberlining van de assen van den kruiser „Java" niet zoo erg aangetast als by de „Sumatra". De reparatie by de „Sumatra" zal zeker tien dagen duren voor elke as. Op de „Java" is echter een andere, groote fout ontdekt, nameiyk het invreten van den roerkoning ter plaatse van den roersteven en wel tot een diepte van dertien mili- meter. Reserve-assen, die elk 12.000 gulden zullen kosten, zijn besteld. Op 13 Juni, 's morgens om vier uur, zyn uit de militaire gevangenis, tevens huis van detentie te Tjimahi zes civiele gevangenen ontvlucht. De ontvluchting geschiedde, schryft het A. I. D. „De Preangerbode", door in het privaat aan de Zuidzyde van de gebouwen, binnen den ringmuur een gat te maken, zonder dat dit door bewakers kon worden opgemerkt by de ronde. Deze opening bracht de vluchtelingen aan de buitenzyde der ge bouwen, doch nog binnen den ringmuur. Deze werd overgeklommen aan den Zuid- Westhoek, naby de aan de voorzyde der ge vangenis staande woningen. Daarby werd gebruik gemaakt van een wollen deken, ten einde zich niet te verwonden aan het op den muur aangebrachte glas. De ontvluchting over den muur kon on opgemerkt geschieden, doordat op die plaats de muur een boog vormt; de schild wacht, die de Zuidzijde bewaakt, kan dit deel niet in het oog houden. Hetzelfde is het geval met de voorzyde van het gevangenisgebouw, terwyi boven dien de gebouwen aan de voorzyde het uit zicht belemmeren. Aneta seint uit Medan: Onlangs zyn zes Russen en een Pool van de Oostkust uitgewezen. Het gezelschap was eenige dagen werk zaam by een circus te Binjei, waarvan de manager uit Rangoon kwam. De immigratie te Weltevreden, gaf tele grafisch last tot uitzetting. Gedachtig aan de, ondanks autobus en taxi, nog altyd gunstige exploitatie-resul taten der meeste tramlynen in N.I., welke tot uitdrukking komen in de regelmatig we- derkeerende dividenden, kwa maldus schryft men uit Bandoeng aan het „Bat. Nwsbl", de gedachte bij ons op eens een kijkje te nemen op een, naar wy vermeen den, zeer winstgevende tramlijn, geëxploi teerd door de S.S. op de welvarende en be drijvige Bandoengsche hoogvlakte. We kochten ons derhalve een kaartje voor een reis van Bandoeng naar Tjiwidej, een der belangrijkste verbindingen. De eerste kennismaking viel al niet by- zonder mede. De trein was geformeerd uit zeer oud S.S.-materiaal, de aanblik dezer formatie was noch schoon, noch indrukwek kend, hooge rijtuigen, lange rytuigen; lange wagens, korte wagens. Aan het hoofd van den trein een beproefde locomotief, veteraan van het jaar 1895. Het geheel had veel weg van een caricatuur van een spoortrein. Er waren weinig reizigers, daarentegen veel controleerend en ander S. S.-personeel. Informeerend naar het uur van aankomst te Tjiwidej. bleek het ons dat de reis byna 3 uur zou duren, over een traject van pl.m. dertig K.M. een verkeerssnelheid, welke nu niet direct „modern" mocht wor den genoemd. De tram stop dikwyis, hetgeen getuigt van gezond inzicht in transport-aangelegen heden voor de.-e zwaar bevolkte streek. Het trof ons echter, dat de iyn meestal ver lag van den grooten weg en van de belangryke kampongs en het liep dan ook geenszins storm op den trein. Maar het ergste was wel dat lange, lange wachten op de tusschen- statlons; tien, vyftien soms twintig minu ten! Het was eenvoudig enorm. Op enkele stations werd onze locomotief gerequireerd voor rangeerdoeleinden en dit rangeeren, in den regel verre van oordeel kundig geschiedende, helderde voor ons veel op betreffende het gebruik oude materieel. Dit is een manier om het op te ruimen. Zoo moesten er op zeker station eenige goe derenwagens worden gerangeerd In een der bagagewagens was de chef met eenige „offi cials" bezig lading na te wegen,, waartoe 'n bascule in den wagon was geheschen. Chef en bagageraeester, stonden in geboden hou ding yverig de verdeelsstrepen te bespieden, toen onze veteraan van 1895, de stilstaande formatie ramde het daverend geweld. Chef, bagagemeester, klerk en koelies slaan van de sloffen, en liggen op 'n hoopje door elkaar, gelyk de kegels by een „alle negen". Luid geschreeuw, geschal engejoel, want kyk, door den schok was verderop een der koppelingshaken gebroken en de wa gens daarachter begonnen een afmarsch zonder geleide. Enfin zoetjes aan kwam het zaakje voor elkaar en stoomden wy weer op. Een enkele maal moet er een karbouw van de rails worden verdreven en een ander maal eenige geiten, doch dat waren kleinig heden en der vermelding haast niet waard, omdat het slakkengangetje van den trein een eventueele catastrophe by voorbaat uit sloot. Aan een der stations stoppende, een goede honderd M. van een flinke dessa gelegen, was weder een lange pauze in het vooruit zicht. Er was juist een drukke passar; wy besloten daar eens heen te wandelen en hobbelden over de groote keien, waarmede het stationspleintje was „bestraat" naar de marktplaats, keken eens wat rond en keer den toen y/eet naar onzen trein terug. Nog dient te worden vermeld, dat enkele der stations tevens zyn „hulppostkantoor". Dit beteekent, dat de voor die plaats be stemde brieven en stukken, daar ergens op een tafel worden gedeponeerd en Jan en alleman neust daarin naar hartelust en neemt medeja men zou gevoegeiyk alles mede kunnen nemen, want er schynt geen sterveling op te letten. Te Tjwidej aangekomen misten wy den moed met den trein naar Bandoeng terug te keeren. Nog eens 3'A uurdat was te machtig. We namen dus een der vele auto bussen. steeds vol, die ons in nog geen uur tijds en v oor minder geld, weer terug voerde. Is er, bij een dergelyke exploitatie, eigen- ïyk nog wel sprake van „concurrentie" tus schen auto en spoor? In het Departement van Waterstaat is gisteren de jaarlijksche byeenkomst aange vangen van gevolmachtigden ingevolge art. 10 van het tusschen Nederland en de Ryn- oeversteden gesloten zalm-contract. Minister Kan, heeft by de opening van deze byeenkomst in het Duitsch namens de Nederlandscne Regeering de gedelegeerde van harte welkom geheeten. Het was zeide hy o.a.: een gelukkige gedachte, in het Zalmccntract neergelegd, dat de gevolmachtigden der aan het zalm- gebied van den Ryn grenzende oeverstaten op gezette tyden zouden byeenkomen, ten einde de meest doeltreffende maatregelen te beramen tot het aankweeken van deze edele visch en tot bevordering der zalm- visschery. De voorzitter van de byeenkomst, de Ne- derlandsche gevolmachtigde dr. H. J. Lovink beantwoordde eveneens deze toespraak, eveneens in het Duitsch. Er komen zeide hy onder andere toch zoo veel aangelegenheden by het herstel der zalmvisschery ter sprake, dat het wel eens moeilijk wordt, by de vele tegenstrydige be langen, het hoofddoel niet uit het oog te verliezen. Niettemin zijn alle hier aanwezige ge machtigde der Rynoeverstaten er van over tuigd, dat de in gezameniyk overleg geno men maatregelen met gebruikmaking van hetgeen wetenschap en ervaring ons geleerd hebben, ons telken jare 'n stap verder heb ben gebracht. De bewoners van Hatert, Hees, Neerbosch en van Nymegen, ondervinden in hun land en ooftbedryf groote schade, door de droogte. Het grondwater wordt in de omgeving geheel weggezogen door het kanaal. De bewoners hebben nu geadresseerd aan den minister van Waterstaat, met 'verzoek die maatregelen te treffen, dat het grondwater niet langer meer geheel ont trokken wordt aan den bedell, en een einde gemaakt wordt aan den noodtoestand voor de fruitteelt en het groentenbouw- bedryf, dat met ondergang bedreigd wordt. Op de Deutsche Rosenschau van de Deut sche Rosenverein te München—Gladbach Juli-Oct., werd voor de prijsvraag nieuwe Rozen de eerste prys, eere-prijs van de Stad MünchenGladbach, toegekend aan de al daar uitgeplante groep nieuwe rozen van de firma G. A. van Rossen te Naarden, geheel bestaande uit eigen nieuwe aanwinsten. Een jaar geleden trachtten twee Fransche vliegers, St. Roman en Moyneyress den At- lantischen Oceaan over te steken naar Brazilië: Op 5 Mei 1927 begonnen ze hun tocht uit St.'Louis in Senegal; eenige dagen later kwamen geruchten binnen, dat de vliege niers in nood verkeerden op een verlaten eiland. Een schip uit Pernambuco zocht daarop tevergeefs alle kusteilanden af. Thans is er aan de Braziliaansche kust een flesch aangespoeld van hen afkomstig. De fiesschenpost. gedateerd van 8 Mei 1927, be vat de vreeselijke woorden: „wy hebben op een onbekende klip moeten dalen, en moe ten hier van honger omkomen, S.O.S.!" Aan de authenticiteit wordt te Rio de Ja neiro niet getwijfeld. Hij en zijn metgezel ongedeerd V. D. meldt uit New York: Op het vlieg veld Curtisfield is de Oceaanvlleger Levine met zyn vliegtuig „Columbia" naar beneden gevallen. Levine bleef ongedeerd, evenals zyn metgezel, majoor Fleming. Het ongeval had direct na den start plaats. Tweemaal dreigde Levine met een der han gars in botsing te komen. By de derde po ging om zich te verheffen viel het vliegtuig neer. Twee dooden, twee zwaar gewonden Wolff meldt uit Kowno: Twee militaire vliegtuigen stieten by een oefeningsvlucht op een hoogte van 500 M. tegen elkaar en stortten omlaag. De beide piloten, een kapitein en een onderofficier, werden gedood, de beide waarnemers zwaar gewond. De vliegtuigen waren totaal ver nield. Een aviatenr gedood Reuter meldt uit Brussel: Gisteren is óp het militaire vliegveld Eyère een vliegtuig bestuurd door luit. Decloet," van 50 M. hoogte gevallen. De aviateur vond daarby den dood. Slechts twee van de vyf De Haviliands, die de vorige maand den tocht naar Pajokoem- boeh maakten, zyn in Bandoeng terugge keerd. Inzittenden waren de piloten H. G. B. de Kruyff en Dorsen, C. C. Küpfer, J. J. Zomer en de commandant der luchtvaart- afdeeling, overste P. F. Hoeksema de Groot. Het derde toestel werd vernield na den start te Sarolangan, het vierde bleef te Pajokoem- boeh achter, omdat het een lek kreeg boven in den mantel van den motor, die thans moet worden verwisseld. De vyfde De Havil- land ten slotte werd ginds aangehouden om nummer 4 op den terugweg te escorteeren. Omtrent het gebeurde te Sarolangoen ver neemt het A. I. D. het volgende; Het vliegtuig, bestuurd door luitenant A. M. Groenewegen ging behooriyk op, doch al dadeiyk liep het toerental van den motor belangryk achteruit. Men bevond zich teen op 30 40 meter hoogte. Aan terugkeeren naar het vliegveld was geen denken meer, daartoe was de snelheid te gering. De piloot kon nog juist over een ry hoo rnen hen komen, zette by de gedwongen landing het apparaat op den rechtervleugel neer, die wegkraakte, waarop het gewicht door hem naar het onderstel werd ver plaatst, hetwelk zich mede begaf. Het ge volg was, dat reeds na zes meter het vlieg tuig tot stilstand was gqbracht. Het was een staaltje van superbe stuurkunst, dat hier was vertoond! De beide andere vliegtuigen, van waaruit het gebeurde natuurlyk werd gezien, keerden terug, de noodige maatregelen werden be sproken en daarop is de tocht naar Telok Betong doorgezet, waar men Vrydagmiddag omstreeks 4 uur landde. In Pajokoemboeh zyn achtergebleven de piloten M. Dykstra en Kok, de kapiteinfoto- graaf G. J. Reerink en de monteur Van Pelt. De De HaviUands aldaar zullen zich naar Palembang begeven, om er het maken van fotografische opnamen te herhalen, hetwelk den eersten keer door zware bewolking is mislukt. Deelen wy ten slotte mede, dat het ver nielde toestel tot de oudste bezittingen van de luchtvaart-afdeeling behoorde cn reeds meer dan 1000 vlieguren telde, Het zal daar om, behalve motor en instrumenten, worden achtergelaten. Mgr. Dr. Jan Olaf, Smit is na zyn reis naar het Heilig Land, ten huize van zyn ouders te Deventer teruggekeerd. Vijf eerw. Zusters van het Klooster der E.E.Z.Z. Ursulmen te Bergen (N.H.) zyn naar de Missie in Oeganda vertrokken. Z. D. H. Mgr. J. Biermans, Bisschop van Gargara en Algemeen Overste der St. Jo seph's Congregatie van Mill Hill, heeft de vallende benoemingen gedaan: St. Jo seph's Studiehuis, Tilburg: Fathers W. Wa genaar en P. van der Linden; St. Joseph's Missiehuis, Roosendaal: Father B. Hey- boer; Missiehuis te Venlo: Fathers G. Wiegerink, F. Kömer en J. Reiné; Nieuw- Zeeland: Father R. Hooveld; Kavirondo: Father P. Schouten; Sarawak: Father F. Bunck; Congo: Father A. Kroon. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in Juni 1928; 232, in Mei 1928: 220; in Juni 1927: 217, in Januari/Juni 1928: 1344 en in Januari Juni 1927: 1228 mill. gld. De waarde van den uitvoer in Juni 1928: 148, in Mei 1928: 169, in Juni 1927: 162, in Januari/Juni 1928: 934 en in Januari/Juni 1927: 897 mill. gld. Het saldo-invoer bedroeg in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni resp.: 76.8, 66.1, 73.9, 58.7, 50.7 en 84.0; totaal Januari/Juni 1928: 410.0; totaal Januari/Mei 1928: 326.2 en voor Januari/Juni 1927: 330.5 mill. gld. De commissie ter behartiging der Nedcrl. Rubberbelangen, bestaande uit de heeren: Sanders, Marinus en Enthoven, had gisteren een onderhoud van ongeveer één uur met den minister van Koloniën ter bespreking van de problemen welke zich voordoen by de bestudeering van 't huidige rubbervraag- stuK. De Minister toonde zich bereid terzake zyn volle medewerking te verleenen, zoowel met het oog op de belangen van het Europeesche als van het Inla.ndsche landbouwbedrijf in Indië. Het Bossche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen W. K„ kantoor houder by de Posteryen te Wagenberg, door de rechtbank te Breda vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering en ver oordeeling tot een gevangenisstraf van vier maanden voor de hem ten laste gelegde ver- valsching in de boeken gepleegd. Op de gronden, door den verdediger van verdachte naar voren gebracht, sprak het ge rechtshof verdachte vry van de verduistering en ontsloeg hem voor het tweede ten laste gelegde feit van alle rechtsvervolging. Op Zondag 22 Juli, 's namiddags half vyf, wordt In het Openluchttheater te Valkenburg de .première gegeven van het „Sint Bemar- dusspei" van Henri Ghéon, in de vertaling van H. van Overbeke, door het gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg te Ant werpen. Het aantal ingeschreven luisteraars in Zweden, het land, dat in verhouding tot het bevolkingsgetal de meeste luisteraars heeft, bedroeg einde Mei 363.863, wat in één maand tyd een toename beteekent van ruim 3000. De Tjecho-SIowaaksche radio-omroep her denkt dit jaar zyn eerste lustrum en met trots kan worden neergezien op de prestaties, die in de afgeloopen jaren bereikt zyn. In korten tyd heeft de radio daar de algemeene belangstelling weten te veroveren, zoodat er thans uit Praag, Brünn, Bratislava, Kosice en Mahrisch-Ostrau geregeld uitzendingen plaats vinden. In laatstgenoemde plaats werd eerst kort geleden een nieuwe zender ^in gebruik genomen, terwyl de stations te' Bi*ünn en Bratislava binnen afzienbaren tyd hun ener gie zullen verhoogen. De snelle ontwikkeling der radio in Tsje- cho-Slowakye dateert eerst van 1926. In de eerste jaren werd deze nameiyk zeer gestremd door de tamelijk hooge belastingen, die op de luistervergunningen werden geheven, zoodat er einde 1924 slechts 20.042 ingeschreven luis teraars waren. Het jaar 1926 bracht een om wenteling ten goede, want het aantal luiste raars steeg van 30.722 op 159.944. De grootste toename vond plaats in de maand Maart met nJ. niet minder dan 16.000. Ook in het getal der radiohandelaren in den ruimsten zin des woords teekende zich de vooruitgang dezer nieuwe techniek af. Begin 1927 bedroeg him aantal 185.802, in de maand April van dit Jaar meer dan 225.500.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8