m m Telegraphisch Weerbericht De wijding van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent w BUREAUXNASSAULAAN 49. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 20 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16912 VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN .VERLIES VAN ALLÉ PFr'HTFN. PFSCHIFDEN UITFFI.J'K DPFM A Sl LUMEN IN COELO - PAUS LEO XIII Lumen in Coelo, een licht aan den hemel, die heden 25 jaar èeleden in het Vaticaan te Rome stierf Het reddingswerk voor de Nobile-expeditie VAN ONZE RECHTBANK Generaal Nobile naar Rome Brand in de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. De Zuivelfabriek Eemlandia te Bunschoten in asch gelegd Verkeersongevallen Na den brand bij de fa, Kaub Het haar uitgekamd De folklore-dag te Borculo Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Opgepast Weest voorzichtig bij het baden en zwemmen! Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN li tusschen den tekst 60 ct. per regel, r Alle abonné's op dit blad ztjn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 001111 Levenslange gelieele ongeschiktheid tot werken door f"7CZ(\ oij een ongeval met i O. fl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uilUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 JU."" doodelyken afloop; 1 uCU.' Ou verlies van een hand, ftOC bij verlies van een fRfl DlJ 11 breuk van voet of een oog; 1ILO." duim of wijsvinger; 1 UU." been ot arm; bij verlies v. een 'anderen vinger. Albert Thomas, de directeur van het in ternationaal arbeidsbureau te Genève, heeft In zijn rapport dit jaar o.m. het volgende geschreven over de werkzaamheden der Ka tholieke Kerk op het gebied der sociale en economische politiek: „Met aandacht en in den geest van begrij pende waardeering moeten wij de godsdien stige bewegingen van den modernen tijd vol gen, welke geheel van den socialen geest ver vuld zijn en welker macht maar al te vaak onderschat wordt. Langs verschillende we gen ondervindt de internationale arbeidsor ganisatie van deze zijde een steun van on loochenbare beteekenis. „Zoo toont de groote beweging, welke in den schoot der Katholieke Kerk, bevrucht door de Encycliek Rerum Novarum, gegroeid is, onverminderd haar vruchtdragende kracht. „Het zou van de grootste beteekenis zijn, deze beweging hier in bijzonderheden te on derzoeken. De plaatsruimte dwingt ons he laas! slechts de groote leidende gedachten weer te geven. „Aan den geest van de Encycliek „Rerum novarum" is de Katholieke Geestelijkheid trouw gebleven en zij streeft er naar dien geest meer en meer in het volk te doen door dringen. Op de conciliën der kerkprovincies, in de herderlijke brieven der bisschoppen, in den catechismus vindt men de beginselen van Leo XIII inzake een werkelijk Katholieke so ciale organisatie, inzake het rechtvaardige loon, de geoorloofde staking, het scheidsge recht. de solidariteitsplichten der arbeiders in het kader der vereenigingen, welke op christelijke wijze de belangen der arbeiders verdedigen, terug. Te midden van de sociale omwentelingen der laatste jaren, als gevolg van de economi sche conflicten tijdens en na den oorlog, kón er gebeuren, wat wilde, maar de Katholieke Geesteliikheid stelde steeds alle pogingen in het werk om die leer zuiver te handhaven en in de practijk te brengen." Tot zoover het rapport van Albert Thomas. wy hebben niet meegedaan aan den jubel, die in sommige Katholieke kranten over deze passage, deze erkenning in het rapport van het internationaal arbeidsbureau, is losgebro ken, omdat onze vreugde daarover maar be trekkelijk groot was. Onze vreugde was maar betrekkelijk, want zij geleek meer op „schade- freude." wijl de ontwikkeling van onze maat schappij ook socialisten en liberalen eindelijk tot de erkenning brengt van de innerlijke, opbouwende, stuwende kracht van onze Ka tholieke maatschappijleer. Tot nu toe wordt in niet-christelijke krin gen gedaan of er slechts socialistische, com munistische, anarchistische en liberale leer stellingen in de wereld zijn, die elkander het térretn betwisten. Maar steviger fundament is het solidarisme voor den opbouw der Maat schappij, voor de oplossing der sociale kwes tie. Het solidarisme, dat het liberalisme met zijn personencultus verwerpt evenzeer als het socialisme of een ander stelsel, dat het maatschappelijk organisme aan de overheid wil toeschrijven, neemt het Juiste midden tusschen de twee in. Wie, onbevooroordeld, de sociale kwestie overziet, moet, ook afgezien van alle reli- gieuse overwegingen, tot de conclusie komen, dat het solidarisme de grondslag is voor den socialen vrede. Maar de christelijke of katholieke maat schappijleer werd tot voor kort vooral in het buitenland in liberale en socialistische kringen niet gekend, zeker niet erkend; aan de meeste universiteiten werd het solidarisme als een onbeduidende kleinigheid behandeld; in leerboeken werd er door liberalen en so cialisten nauwelijks of in het geheel geen aandacht aan geschonken. Dat eindelijk de zon van deze kerngezonde leer door eigen overheerlijke kracht doorbreekt, zooals uit het rapport van Thomas blijkt, stemt ons tot vreugde, maar deze is betrekkelijk omdat de erkenning zoo laat en misschien noodge dwongen komt. Maar het rapport van Thomas is ons een welkome aanleiding om te wijzen op de groote figuur van Leo XIII, die heden 25 jaar ge leden stierf en als een lumen in coelo, een licht aan den hemel, dat lang en weldadig schitterde, uitging, maar blijft stralen in on- verdoofbren glans door de kracht van zijn heerlijke Encyclieken. "rielsfldig waren de talenten van dezen grooten Paus. Hij was de Paus-Kerkvader door zijn apologetische, leerstellige, zede- kundige geschriften; hij was de Paus-Vrede- stichter, de Paus-Wijsgeer, de Paus-diplo maat, de Paus-dichter, de Paus-bevorderaar der Wetenschappen, de Paus-strijder, maar in onzen van socialen strijd zwangeren tijd zal hij eeuwen ook als de sociale kwestie in haar huidigen scherpen vorm mocht zijn opgelost in de herinnering van de volkeren voortleven, vooral als de Paus-socioloog, die Axjais een vereerder eens over hem schreef m het tijdperk van stoom en electriciteit, van ijzeren machines en ijzeren menschen- harten (werkgevers en werknemers beiden) ae vele misstanden en ellenden, de godde loosheid en de menschonwaardigheid in de Maatschappij aanschouwende, daarheen zijn 6üuvereinen Zendbrief Rerum Novarum zond, uit zijn hart gevaren als een gouden pijl, om er goud d.i. menschenadel en menschenliefde, reentvaardigheid en plichtsbetrachting te brengen. Met welk een Juist inzicht heeft Leo XIII de middelen aangewezen, die genezing kon den brengen in dezen donkeren tijd van sociaal gevaar en sociale woeling! Geen me- taphysische beschouwingen alleen, maar mid delen, die vierkant in de werkelijkheid van bet leven ingrijpen. Hoe prees hij de reorga- nisatie van de Maatschappij aan op den or- ganischen grondslag, waarop zij stond in dc middeleeuwen. Wat niet wilde zeggen, dat men de middeleeuwsche maatschappij moest terugwenschen, maar moest trachten te her stellen de sociale beginselen, waarop die maatschappij was gebouwd. De organische grondslag der middeleeuwsche maatschappij onze tegenstanders kunnen het niet ont kennen bezat de kracht om den vrede tus schen kapitaal en arbeid te handhaven. Het is op dien organischen grondslag, dat Leo XIII, dat de Katholieke sociologen de huidige maatschappij willen herbouwen en dat deze basis geenszins te eng is om er een nieuwe maatschappij op te zetten, wordt nu ook erkend door de neo-socialisten, die echter pas veel later laat ons niet zeggen op het voorbeeld der Rerum Novarum tot die er kenning zijn gekomen. Met genlalen blik heeft Leo XIII dat door zien en zoo wij, katholieken, een maatschap pijleer hebben, die de wereld zal veroveren, dan danken wij den grondslag, de grondwet daarvan aan Paus Leo XIII. Dat mag heden in herinnering worden gebracht. Zonder aan zijn andere verdiensten, af breuk te doen. Wij noemden Leo XIII Kerkvader, Vrede stichter, Wijsgeer, Dichter, Diplomaat, Staatsman. Over al deze hoedanigheden, die in den grooten Paus in schitterenden vorm aanwe zig waren, zou een verhandeling te schrijven zijn. Geen bladzijde van het leven of hij heeft er zijn stempel op gedrukt. De internationale Pers van schier alle richtingen was één en al lof en waardeering over hem en men zou een lijvige bloemlezing kunnen samenstellen van al hare lofspraken op „een van de groote, heldere lichten der wereld," den man, voor wien „de handen van millioenen zich vouwden tot een innig gebed." Om 4 uur 4 minuten 's namiddags 20 Juli 1903 stierf de Paus aan „een uitputting door longontsteking, gevolgd door borstvliesont steking" in den hoogen ouderdom van 93 jaren, 4 maanden eri 18 dagen. Zijn Pontifi caat had 25 jaar en 5 maanden geduurd. Het afgeleefde, tenger lichaam was ge sloopt, maar zijn geest zou blijven leven. Jaren lang. Het is dit moment, dat wij heden geden ken. Uitspraken van Donderdag 19 Juli 1928 H. C. P., fabrieksarbeider, wonende te Haarlem, thans gedetineerd; Art. 249 W. v. S. een jaar en zes maanden gév. straf o. v. m. a. pr. hecht. C. H., los werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd; Diefstal, acht maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v. E. A. H., loodgieter, wonende te Haarlem, thans gedetineerd; Diefstal, zes maanden gev. straf m. a. pr. heoht. o. v. S. Z., los werkman, wonende te Zandvoort; Appèl overtr. art. 453 W. v. S. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. J. B. A. F., portier, zonder vaste woon plaats, thans ged., diefstal door middel van braak, 1 jaar gev.-straf met a. prev. hecht, o. v. Naar de „Lok Anz." uit Kingsbay meldt, zal generaar Nobile binnen eenige dagen naar Rome terugkeeren. Het is niet bekend, of dit geschiedt op be vel van zijn superieuren of dat Nobile uit eigen beweging naar Italië terugkeert. De Zweden keeren terug- Blijkens een Wolff-bericht van 19 Juli uit Stockholm zond de Zweedsche regeering kapitein Thornberg een telegram, waarin wordt bevolen de Zweedsche hulpexpeditie te doen terugkeeren. Een stefani-bericht uit Rome houdt in- dat overeenkomstig de instructies van de regeering de geredden van de „Italia" on middellijk van Spitsbergen zullen vertrek ken. De „Cittè di Milano" zal hen naar Narvik brengen. Mussolini gaf het bevel, dat alle leden der expeditie zich zouden hebben te onthouden van inlichtingen en interviews De „Cittè di Milano" zal weer naar de Koningsbaai teruggaan om deel te nemen aan de verdere opsporingen naar de groep Alessandrini. De openbare meening. V.D. seint uit Stockholm: De rapporten die in de laatste twee dagen zijn uitgebracht over de ramp van de „Italia", en voornamelijk de verklaringen van kapitein Lundborg en den piloot van de „Uppland" sergeant Nilsson, hebben een zeer geruststellende uitwerking op de Zweed sche publieke opinie gehad. Men hoopt algemeen, dat de Italiaansche regeering zonder daartoe gevraagd te zijn de Zweedsche regeering in de gelegenheid zal stellen alle omstandigheden, die in ver band staan met den ondergang van dt „Italia" giondig na te vorschen. Op dezr wijze zullen verschillende rapporten var. Spitsbergen op voldoende wijze kunnen wor den opgehelderd. De Zweedsche machine „Uppland" is te rug ontboden naar Zweden en te Narvik ge land. De Malygin. De Russische IJsbreker .Malygin" heeft bi) het zoeken naar Amundsen de Zuid-Oost kust van Spitsbergen bereikt. De ijsbreker is reeds 31 dagen onderweg en de bemanning is zeer vermoeid. De vlieger Baboesjkin treft voorbereidin gen voor nieuwe verkenningsvluchten. Lundborg vertelt Een H.N.-telegram uit Stockholm luidt: Uit Kingsbay wordt gemeld, dat kapitein Lundborg tegenover journalisten verklaard heeft, dat hij Nobile het eerst heeft gered omdat de generaal bijna even ziek als Cec- cionl was en Lundborg bovendien van mee ning was, dat de redding van Nobile het verdere reddingswerk zeer zou bevorderen. Het was aan een zuiver toeval te danken dat hij de roode tent op het ijs ontdekte. Ten gevolge van den toenemenden mist stond hij op het punt, om te keeren, toen plotseling zijn oog op de tent viel. Lundborg heeft van de Quest ook een rapport over zijn actie uitgebracht. Hij geeft daarin een schildering van den onder gang van de „Italia" aan de hand van het geen hij tijdens zijn verblijf bij de Viglieri- groep heeft vernomen. De bijzonderheden daarvan zijn voor het grootste gedeelte reeds bekend. De „Italia" werd door een Noord- Oosten wind, die een kracht van 40 meter per seconde had, tegen het ijs gesmakt. Ten tijde van den ondergang hing er een dike mist. Eerst sloeg de motorgondel tegen 'net ijs, waarbij Tommellia werd gedood en terstond d'aarop de twee gondel. De rest van het luchtschip verdween in den mist. Toen hij eenige mijlen ver was, zag men groote rookpluimen, die waarschijnlijk dooi de ontploffing veroorzaakt waren. De Vig- lieri-groep acht de bemanning die met dc rest van het luchtschip verdween verloren De Malmgrengroep is in de richting van Kaap Bruun vertrokken, om te trachten hulp te zoeken. Malmgren was aan zijn lin kerschouder gewond. Lundborg vermoed: dat hij zijn sleutelbeèn had gebroken. Malm gren hal zelf voorgesteld, met 2 kameraden op stap te gaan om hulp te zoeken. Toen men van de redding hoorde De manieren waar in Italië de families van de verschillende geredden het heuge lijke nieuws vernamen, loopen uiteraarc nogal uiteen. Meestal waren het journalisten, die de ge lukkige menschen opbelden. Zoo geschiedde het b.v. bij ne echtgenoote van Ir. Trojanl die in Rome woont Haar broer greep on middellijk naar de telefoon, toen hij van het goede nieuws hoorde. Doch hij kon niet meer als de blijde boodschapper fungeeren MevrouwTrojani was juist een paar mi nuten te voren opgebeld! Heel eigenaardig en bijzonder toevallig ging het volgens de „Msb.", bij de familie van Zappi, die in het staclje Mercato Sara- ceno bij Bologna woont. Men had daar een radiotoestel, waarmede door een broer van Zappi de laatste weken ingespannen naar de mededeelingen van hat Romeinsche station San Paulo werd geluis terd. Maat in den laatsten tijd waren de be richten zóó ontmoedigend geweest, dat nie mand het apparaat meer aanzette. Op den dag van de redding kwam er ech ter een jongetje in den huize Zappi. op be zoek. Om het kind tevreden te stellen he: wilde met alle geweld naar de radio luis teren werd hét toestel aangezet en spoedig hoorde men toen onverwacht de vreugdevolle tijding! Natuurlijk werd het nieuws in het stadjr rondgebazuind. De klokken luidden en vele menschen brachten Zappi's moeder een ovatie. Korten tijd daarna kwam er een te legram- van den geredde zelf: „Op miracu leuze wijze gered. Ik omarm u, mama, heb vele malen om u geroepen, naar u verlangd Pippo". De „Latham" in den storm vergaan? Het Zweedsche vliegtuig „Upland" en het Finsche „Turku" zijn te Narvik in Noor wegen geland. Een vertegenwoordiger van het Noorsche telegraafbureau had een ge sprek met den piloot /ah de „Upland", ser geant Nilsson. die zeide niet te gelooven aan de mogelijkheid van het vinden van Malm- grens lijk Er moest z.i. echter wel worden getracht Malmgrens aanteekeningen te vin den. die zeker door hem waren achterge laten. De „Upland" had naar de Latham 41 gèzocht, overal waar die had kunnen vlie gen. Naar Nilssons meening moest het Pransche vliegtuig tengevolge van een mo- 'orbeschadiging genoodzaakt zijn geweest te dalen op zee en was het daarna door een storm verongelukt. De „Upland" vertrol; kort voor de Latham van Noorwegen en het was toen ruw weer op zee. Gisteravond omstreeks 8 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de hout opslagplaats van de Haarlemsche Scheeps- bouw-My. aan het Noorder-Buiten-Spaarne. In deze loods lag al het bewerkte hout opgestapeld, dat benoodigd was voor een schip, dat op stapel stond. Er was gevaar voor groote uitbreiding van den brand, want in de onmiddellijke na bijheid lag een groote voorraad benzine, koolzuur en olie. De Haarlemsche brandweer slaagde er echter in, den brand tot de loods te be perken. Doordat dit industrie-terrein zeer moeilijk te bereiken is, kon de motorspuit niet dich ter dan op 600 meter afstand naderen en slaagde zij er niet in tijdig voldoende water te geven. De brand had echter niet veel te betee- kenen; hij vond plaats in de timmermans werkplaats, welke in het land stond, ter zijde van den „Zwarteweg". De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend; het vuur is echter ontstaan in zaagsel en houtwol. Een 3-tal houtbewerk- machines werd dusdanig beschadigd, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden. Ook ontstond veel waterschade. De brandweer had veel moeite met het leggen der slangen door de landerijen. Een groot aantal jongens was haar daarbij be hulpzaam. Op he', terrein werd nog een man ernstig verwond, doordat hy by 't inslaan van een ruit de slagader van den pols gedeeltelik afsneed, zoodat de man per ziekenwagen van den heer Mathot naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De wtg in den Waarderpolder, zag den ganschen avond zwart van menschen. die allen, door nieuwsgierigheid gedreven., een kïkje wilden nemen. De brand bleef beperkt tot de timmer manswerkplaats. Van officieele zyde deelt men ons uit Warmond mede: In verband mot de priesterretraite te Warmond en de consecratie van Z. D. H. Mg. J. D. J. Aengenent, zal a.s. Woensdag sneltrein 1016, die te 8.40 uur uit Leiden naar Haarlem vertrekt en te Haarlem om 9.02 uur aankomt, te Warmond stoppen, tot het opnemen van eerw. heeren retraitan- ten, die de Bisschopswyding gaan bijwo nen. Hedenmiddag legde Zijne Doorl. Hoog waardigheid Mgr. J. D. J. Aengenent, be roemd bisschop van Haarlem, in handen van Sijne Excellentie Mgr. Schioppa in de kapel .Ier Nuntiatuur den eed af, die steeds door 'Jen Diocesaan-bisschop vóór zyne Consecra- ie moet worden afgelegd, n.l. den eed tegen 't riodernisme en de geloofsbelijdenis. Als ge- r.igen fungeerden Mgr. Taskin, Vicaris-Capi- .ularis en de Hoogeerw. Heer v. Dam, deken ,-an Den Haag. Hedenmorgen tegen half vier ontstond door onbekende oorzaak brand in de Coöp. Fabriek van Melkproducten „Eemlandia' te Bunschoten. De vlammen grepen snel om zich heen en in betrekkelyk korten tijd werd het fabrieksgebouw met pakhuis in de aseh gelegd. Alleen de muren zijn intact gebleven. Alle machinerieën en groote voor raden melkpoeder gingen verloren. De dorpsbrandweer kon tegen de vuurzee wei nig uitrichten. De fabriek was verzekerd. AANRIJDING TE OVERVEEN Woensdagmiddag half twee had op den Korten Zijlweg 'n aanrijing plaats tusschen een auto en een wielrijdster. De 15-jange jongedame De J„ uit Aerdenhout, reed per fiets rechts van den weg, toen eenige auto's naderden en een daarvan zoo onvoorzichtig was om door te rijden, alhoewel zulks niet mogelyk was. Het gevolg was, dat het meisje werd aangereden, tegen den grond v.el en zich vry ernstig bezeerde. Dr. Bos werd ont boden en constateerde een beenbreuk. Per ziekenauto van de firma Mathot is zy naar de Maria-Stichting vervoerd. Tegen den be stuurder van den auto werd proces-verbaai opgemaakt. BOTSING Gister 11 uur had op het kruispunt Lyn- oaanwegNieuwe Zeeweg te Noordwyk Bin nen een aanryding plaats tusschen een auto, oestuurd door J. v. D. D., alhier en een motorrywiel bestuurd door W. E. wonende te Den Haag. De aanrijding werd veroorzaakt doordat E. bij het passeeren van het kruispunt rem- i'e, waarbij zijn voet van den voetrem af gleed en hy tegen den auto van v. d. D. op reed. Het motorrijwiel werd beschadigd terwyi E. -en hoofdwonde bekwam. VAN DEN WAGEN GEVALLEN Het zoontje van den heer V., dat op een wagen geladen met hooi, mocht mede: yden, viel er af en brak een arm. AANGEREDEN Een wielrijder, woonachtig te Leiden, werd .angs, de Leidschevaart onder Noordwyk dooi den chauffeur van den heer v. R. met diens auto aangereden. De fiets werd in elkaar ge reden. Gelukkig bekwam de beryder geen let sel. De schade wordt vergoed. GOED AFGELOOPEN Op het kruispunt DourastraatPickestr. Bronckhorsstraatv. Limburgstirumstraat te Noordwyk had weer een autobotsing plaats. Nu tusschen de auto's van de heeren J. Heemskerk en C. P. Alkemade. Beide auto's gaven flink signaal, maar hoorden blykbaar sikaar niet. De auto van den heer A. be kwam schade, de ander niet noemenswaard. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar wy vernemen bestaan bij de directie der N.V. Timmerfabriek v. h. J. E. A. Kaub. plannen om de afgebrande fabriek weder op te bouwen. De plannen houden echter ver band met de regeling der schade en de ver zekering; zoolang hieromtrent alles niet de finitief is geregeld, kan niets met zekerheid over deze plannen worden medegedeeld. In dien de plannen echter worden uitgevoerd, wordt de fabriek in elk geval weder te Half weg gebouwd. Het bedryf wordt thans te Zaandam uit geoefend; de houtkoopery is sinds den brand op denzelfden voet voortgezet. Tusschen de bewoners G. en L. aan den Bennebroekerweg te Nieuw-Vennep, was het geregeld minder pais en vree, totdat dezer dagen de strijd, ontbrandde, zodat de twee families eert waren veldslag leverden. Ge wapend met stukken hout, gingen ze elkan der te iyf, waarby de vrouwelijke leden el kander ook nog het haar „uitkamden" Het eind van den oorlog was een bezoek by de politie. Zools reeds eerder werd aangekondigd, zal op 25 Augustus a.s. te Borculo een folkloredag gehouden worden. Dg bedoeling is een beeld te geven van de folklore in de geheele Graafschap, waartoe de medewerking van alle dertig Graafschap- sche gemeenten is verzocht. Het hoofdnum mer van den dag is de optocht, waar.n het leven en bedryf, de feesten en hoogtijden van den Graafschapschen boer zullen wor den voorgesteld van dén eersten Januari tot den laatsten December, voorts de ambach ten en bedryven, enz. enz., zoodat het aantal groepen de honderd ver te boven zal gaan. Tot de groepen behooren: schuttery met bie- lémans, vendelzwaaiers, herauten met vlag gen en wapenschilden, de wapens van alle dertig gemeenten, oude postwagen met pos tiljon, spinnen, maken van een merklap, be zembinden, mandenmaken, stoelendraaien, vastenavond-gekken, boerenerfhuls, boeren- verhuizing, mestkar met ploeg en eg, zaaiers, waschvrouwen, mutsenmaaksters, Palmpa- schen, Paaschos, Fastchvuur, karnwagen, rietdekker, schoorsteenveger, eekschillers, Pinksterkroon, plaggenwagen, een bruiloft met bruidswagen, bruidskoe en bruiloftsgan- gers, hooiwagens, kippenkremer, oogstwa gens, knollenzaaiers, brai-dweer, vlasbewer king, aardappeloogst, marskramers, imkers wagen, weefgetouw, dorschen, jachtgroep, slachtvisite, St. Maartensganzen, St. Nico- laas, nachtwacht. Na afloop van den optocht zal op het ter rein een en ander worden gedemonstreerd, (oud-Geldersche dansen, kinderzang, zang verenigingen, ambachten, bedryven enz Getracht wordt, om een kinderkoor te doen zingen, waarvan kinderen uit alle gemeen ten zullen deelnemen. Het reddingswerk voor de Nobile-expeditie. Generaal Nobile zal binnen eenige dagen naar Rome terugkeeren. De stand der landbouwgewassen op 16 Juli 1928. Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan inzake de verduistering van 15.000 ten nadeele van de H. T. M. II. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn ■>p haar Noorsche reis te Finse aangekomen. Te Vlaardingen zyn drie schilders door vergiftige dampen van verf bedwelmd. Een hunner is overleden. Te Parijs is de kortgeleden gebouwde Concertzaal Pleyel uitgebrand. De tekst van het Britsche antwoord op de voorstellen van Kellogg. De te Sjanghai aangehouden wapens en munitie, uit Duitschland afkomstig, vrij gegeven. Het lijk van bankier Loewenstein zon gevonden zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Achteruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.37. Hoogste barometerstand 770.3 m.M., te Valencia. Laagste barometerstand 750 mJVÏ., te Hernösand. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, licht tot haifbe- wolkt, waarschynlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Dezer dagen werd een waarschuwing gepu bliceerd, uitgaande van den Justitieelen dienst der Amsterdamsche politie, tegen de Hollandsche comm'ssiebank H. W. Lochner Co., ook wel zich noemende Nederlandsche Odd. Felowbank, beide gevestigd Tolstraat 110 I te Amsterdam. Thans biykt uit een waarschuwing in Duitsche bladen, dat de firma aldaar slachtoffers maakt onder de liefhebbers va, hypotheken, zy biedt n.l., zooals de Keulsche politie in de bladen me dedeelt, geld op langen termijn aan tegen zes of acht procent zonder provis'e. Heeft de hypotheeknemer zich by de „Schwindelfir- ma" de naam is van de Keulsche politie in Amsterdam aangemeld, dan krijgt hij mededeeling, dat de bezittingen van den hypotheeknemer nader dienen onderzocht te worden (boekenonderzoek, verzekeringspolis of kadaster-uittreksels). Ofschoon dergelijke stukken niet opgevraagd worden, zenden toch vele hypotheekliefhebbers ze naar Am sterdam op, krijgen behoorlyk bericht van ontvangst benevens de mededeeling, dat zy zich moeten wenden tot den makelaar Her mann Schneeweisz, Liüenstrasse, Berlyn, die verder het onderzoek zal doen en overleg zal plegen voor de regelmatige betaling van de termijnen. Na deze mededeeling komt er dan van den bovengenoemden makelaar een bericht, dat voor te maken onkosten vooruit 180 Mark moeten worden gezonden. Biyft deze betaling achterwege dan zendt de firma in Amsterdam ook de gezonden stukken niet terug. Nader verneemt het „Hbld" thans, dat deze firma ook slachtoffers maakt in andere landen en ook in het binnenland, zoodat een herhaalde waarschuwing niet overbodig blykt. De burgemeester van Zandvoort verzoekt ons opname ran het volgende: Hoewel reeds menigmaal op de gevaren bij het zwemmen en baden werd gewezen, Iykt het my toch wel dienstig nog eens een waarschuwend woord te laten hooren. Het viel mij tijdsns de buitengewone druk te van 1.1. Zondag, toen duizenden in zee verkoeling zochten, op, dat onder deze groo te schare er zoovelen waren die niet kon den zwemmen en zich dikwyls onbewust aan gevaar blootstelden. Nu zou ik wel vele kolommen kunnen vul len met aanwyzingen, opmerkingen en raad gevingen, doch ik wil de gastvrijheid van de redactie niet misbruiken en daarnaast mij niet ontveinzen dat hoe uitgebreider de waarschuwing, hoe geringer het resultaat veelal is. Ik wil mij daarom slechts beper ken tot een enkelen raad: Kunt gy niet zwemmen, zijt gU onbekend met de zee en baadt gy zonder gebruik te maken van een badinrichting en zonder toe zicht; „Ga dan nooit dieper dan tot a*n nw middel in zee. Gaat gü dieper dan stelt gij aan verdrinkingsgevaar bloot"!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1