TranspïreerenfleYoeten Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 20 JULI 1928 BLADZIJDE 3 BINNENLANDSCH NIEUWS De reis van H.M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen Dr. H. C. L.E. Berger Mgr. L. Schioppa De winkelsluitingswet en de Banketbakkers Nederland in den vreemde De corruptie in het gas bedrijf ,;|ik MM Door vergiftige verfdampen bedwelmd De Algemeene Rekenkamer In een greppel gevallen Een vuurtje gestookt Een laschapparaat gesprongen Nog juist bijtijds RECHTSZAKEN. De verduistering van f 15000 ten nadeele van de Haagsche Tramweg Maatschappij Onvoorzichtig Door een kipwagen overreden en gedood De droogte De ontploffing van het oude kanon De hondsdagen Ëen ongeluk komt zelden alleen Een Tsjecho-Slowaaksche ziet Holland Amersfoort door stank verpest In zee verdronken Voor de zooveelste maal hetzelfde grapje STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS ea transpirerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooi- poeder. zijnde de meest afdoende poe.- der daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth en Drogisten. De Marseillaansche Landru. Het verhoor van Pierre Rey, den man, die beschuldigd wordt op de wijze van Landru eenige door huwelijksadvertenties aange lokte vrouwen om het leven te hebben ge bracht, is nog steeds niet geëindigd. Ook is men thans tot het hooren der getuigen over gegaan: een aantal vrouwen, die door toe val aan het gevaar, dat haar dreigde, zijn ontsnapt. Een zekere Mme Vanel verklaarde, dat zij had geschre en op een advertentie, die den 12en Januari van dit jaar in een blad te Marseille was verschenen. Acht dagen later maakte zij kennis met Gaillard, alias Rey. Hij sprak mot haar over zijn fortuin, dat hij op 400.000 francs schatte en over zijn huwe lijksplannen. Hij beloofde een villa van 100.000 francs voor haar te koopen. Hij voegde er aan toe, dat hij zijn geheele for tuin zou nalaten aan het kleinzoontje van Mme VaneL daar hij 't den Staat niet gunde. Het „prar Je" ging op zoek naar een huis. De keuze viel op 'n villaatje ,1'Eglantine", Mme Var 1, die zelf wat geld had, verbond zich J60C.) tiancste storten. Edoch, spoedig zag Mme Vanel in dat Rey te veel waarde aan haar geldelijke positie hechtte, en zij maakte het „af" Tot haar geluk. Verder werd gehoord een meubelmaker, die in Itetzeifde huis woonde van Rey, waar de lijken van twee vrouwen, o.a. de Neder- landsche gouvernante Ebel, werden gevon den. Hij vertelde, dat hij in het geheel vier vrouwen bij tusschenpoozen de woning van Rey had zi betreden. Uit zijn beschrijving kon de indentiteit van al deze vrouwen wor den vastgesteld. Van twee dezer heeft men de lijken gevonden, de derde is Mme Vanel, van de vierde weet men niet waar zij is. Voorts de°"de hij nog mede, dat hij Rey den 15en Juni met een grooten zak op zijn rug het huis had zien verlaten. Bevond zich een lijk in den zak? Intuschm weigert Rey nog steeds voedsel tot zich te nemen Hij drinkt slechts melk. De in vrijheid gestelde communisten Naar thans eerst bekend is geworden, ontstonden bij de invrijheidstelling van de gevangenen te Sonnenburg, die tengevolge van de amnestie de vrijheid terug kregen, groote moeilijkheden. Onder leiding van Max Hölz (thans zooals gemeld werd, voor- loopig in vrijheid gesteld) hadden de ge vangenen ree's de voorafgaande dagen ob structie gevoe d, n.l. in koor telkens de In ternal- nr.te izongen en de vrijlating van Hölz tteëlECht. De in vrijheid gestelden wei- gerder dear: a zonder Hölz te vertrekken, zoodat zi.' me;, geweld op draagbaren uit de gevangen.s moesten worden verwijderd. Voor het gebouw werden zij door communistische volksverti genwoordigers in ontvangst geno men; one er het zingen v: i communistische rijdllederen en den telkens herhaalden 1 reet: „Stelt H r en c r,v'po.i iko ge- angenen in vwjhe.dl" trokken z.j naar 'Cüstrin, waai het eveneens tot betoogingen kwam. Hölz had een langdurig onderhoud met zijn verdediger, wien het eindelijk gelukte zijn cliënt over te halen van verdere ob structie en gezang en gebrul af te zien. Een medewerker van het „Berl. Tag." heeft in die woelige dagen een bezoek ge bracht aan Sonnenburg en vertelt van het tumult, hetwelk in de gevangenis voortdu rend heersrhte. Geen gevangene of beambte kon s nachts slapen van het geschreeuw en gezang; de bevolking van het kleine stadje liep 's avonds en 's nachts te hoop voor het gebouw in één woord: heel Son nenburg heeft eenige dagen op stelten ge- Staan. Ook in andere gevangenissen hebben de veroordeelden -'ch niet onbetuigd gelaten. I J het zwemmen verdronken. Naar uit Keulen gemeld wordt verdronken bij het baden tusschen I17 Juli in de rivier van Koblenz to; den Beneden-Rijn niet minder dan 60 personen, van wie 30 in het gebied van Keulen. Norsk Telegrambureau meldt d.d. gisteren uit Oslo: Koningin Wilhelmina en prinses Juliana kwamen dezen morgen te Finse aan, waar zij enkele dagen zullen vertoeven voor haar vertrek naar Nederland. De koningin en de prinses maakten met gevolg tochten door Jotunheimen en bezoch ten de meest bekende plaatsen. De heer dr. H. C. L. E. Bergen hoofdin specteur van de Volksgezondheid, tevens di recteur van het Veeartsenijkundig Staatstoe- sicht, zal 6 Augustus a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren aan de toenmalige Rijksveeartsenijschool te Utrecht thans facultatief aldaar het diploma van vee arts verwierf. bestedings- of leveringsvoorwaarden op te nemen) aan aannemers en leveranciers be treffende het geven of aanbieden van ge schenken, in welken vorm ook, aan perso nen van de betrokken instellingen. Aan zulk een verbod zou kracht bijgezet kunnen wor den, door op overtreding als straf te stel len uitsluiting van levering aan de Neder- landsche Staatsdiensten en het openbaar maken van den naam des overtreders. Voorts zou het wellicht aanbeveling ver dienen, in verband met het bedoelde euvel de bepalingen van de artikelen 177 en 362 van het Wetboek van Strafrecht aan te vullen. De voorzitter van den Raad van Ministers deelt in een noot hierbij mede, dat deze zaak nog bij de Regeering in onderzoek en in overweging is. Woensdag heeft Z.Exc. Mgr. L. Schioppa een bezoek gebracht aan Walcheren. Des morgens om half 9 uur droeg Z. Exc. in de kerk te Middelburg een stille H. Mis op. Daarna werden de stad en het eiland, be zocht. Des avonds is de internuntius weer vertrokken. Gisteren werd de prijsuitdeeling in het R.-K. Lyceum voor meisjes aan de Reinier Vinkeleskade te Amsterdam, telken jare reeds een feestdag voor de scholieren, dit maal een bijzondere plechtigheid door de aanwezigheid van den Internuntius Z.Exc. 1 Lorenzo Schioppa, die zich welwillend oereid had verklaard de behaalde bekronm- ge: voor in het afgcloor jaar betoonden ijver en leergierigheid uit te reiken. Daarbij heeft Mgr. een sympathie toe spraak tot zusters en leerlingen gehouden. Het hoofdbestuur der Ned. Banketbakkers- vereeniging schrijft ons o.m. het volgende: Het onlangs bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp is door den geheelen winkelstand, maar in 't bijzonder door de banketbakkers met de grootste belangstelling tegemoet gezien. Was het voorontwerp der Wet aan een ieder bekend; het daarna herziene ontwerp bleef een geheim stuk (om welke gewichtige reden van staat is ons nooit duidelijk ge worden) zoodat, de direct en meest belang hebbenden, slechts langs omwegen te weten kwamen, tot welke wijzigingen de inge diende bezwaren tegen het voorontwerp, aan leiding hadden gegeven. 't Is nu bekend, en het voornaamste ls wel behalve dat auto- en motorrijders Zondags gerust van honk kunnen gaan de verschillende tegemoetkomingen aan Israëlitische zaken zijn uitgebreid en de verkoop van banket en koek etc. op Zondag is toegestaan gedurende vier uur. Wanneer men bedenkt, dat in het voor ontwerp den banketbakker de Zondagsver koop geheel ontnomen werd, dan lijkt die concessie van vier uur heel wat. Wie echter den toestand kent zooals die door de Hollandsche levensgewoonten is ont staan, zal direct moeten toegeven dat deze vier uur geheel onvoldoende zijn en niet minder dan een ramp voor tal van onze be drijven. Voor ongeveer 60 pet. onzer bedrijven (in hoofdzaak de Volkszaken) is de Zondags- verkoop dé voornaamste bron van Inkomsten. Het hoofdbestuur der Nederl. Banketbak kers Vereeniging heeft een onderzoek inge steld, waaruit bleek, dat die Zondagsverkoop in genoemde zaken van 30—50 pet. en bij enkele zelfs 60 pet. van de w.eekpntvangst bedraagt, zoodat een beperking van den Zondagverkoop tot vier uur, enorme schade aan die zaken zal toebrengen omdat ban ketbakkersartikelen zelden vooraf gekocht worden en evenals andere genotmiddelen voorzien in de behoefte van het oogenblik. De bevoorrechte positie die de Israëlitische banketbakkers bij deze wet verkrijgen, door op Zondag den besten verkoopdag in ons bedrijf den geheelen dag open te mogen ziin, wordt hun niet misgund. Maar de bil lijkheid eischt dan toch dat aan niet Jood- sche banketbakkers, wat meer vrijheid wordt gegeven en de verkooptijd op Zondag- van half 128 uur worde bepaald. Volgens uit België ontvangen berichten, is de'film over Nederland eigendom der ver eeniging „Nederland in den Vreemde", al daar in de laatste maanden voor meer dan 35.000 personen vertoond, overal met groot succes. Allerwegen werd de film met veel sympathie ontvangen. f:vV Drie werklieden het slachtoffer Eén hunner overleden Gistermiddag omstreeks 12 uur was een drietal Rotterdamsche werklieden aan boord van de zeesleepboot Flip, voor eenige dagen door de Amsterdamsche Droogdok Mij. af gebouwd en liggende in de Koningin Wilhel- mina-haven te Viaardingen, bezig met het schilderen van het inwendige van de voor- piek, met een speciale soort verf. Een der werklieden, de 42-jarige B. J. K., voelde zich plotseling onwel en ontdekte tegelijkertijd, dat zijn beide makkers, de 28-jarige F. L„ en de 35-jarige H. v. d. S. bewusteloos lagen. Hij riep onmiddellijk de hulp in van het aan boord aanwezige deel der bemanning, dat hen terstond in de buitenlucht bracht. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen en stelde dr. L., met behulp van een zuurstof-apparaat pogingen in het werk om de levensgeesten weer op te wekken. F. L. was spoedig bijgebracht, bij v. d. S. mocht echter geen hulp meer baten. Na anderhalf uur moest men de pogingen opgeven. Vermoedelijk zijn de mannen, naar de „Msb." verneemt, bewusteloos geraakt door vergiftige dampen in de verf. Het slachtoffer was gehuwd. Provisie bU leveranties Aan het verslag van de Algemeene Re- senkamer over 1927 wordt het volgende ont leend De talrijke gevallen in den laatsten tijd aan het licht gekomen, dat ambtenaren van gemeentebedrijven z.g. retourcommissies hadden aangenomen van leveranciers, ieid- den ook in verband met een artikel in het Tijdschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel van 15 November 1927 tot een schrijven van de Rekenkamer aan den Raad van Minis ters. Zij vreesden, dat het euvel van de retourcommissies, indien het inderdaad zoo verbreid was als de schrijver van het ge noemd artikel meende, ook wel in den Staatsdienst zou zijn doorgedrongen, al mocht daarvan naar buiten nog weinig zijn ge bleken, en zij achtte het daarom ten zeer ste gewenscht, dat naar maatregelen werd uitgezien, ter beteugeling, kan het zijn: voorkoming van dit misbruik. Als bestrijdingsmiddelen gaf zij aan: le. zooveel mogelijk gebruik te maken van open bare, of, voor zooveel de werken of leverin gen zich daartoe niet leenden, het voor zooveel mogelijk verplicht vragen van prijsopgaaf aan verschillende leveranciers; 2e. een verb'i (in alle bestekken en aan- Te Assen In de gisteravond gehouden raadsverga dering van Assen, kwam het voorstel van den heer Nathans (V.D.), waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, weder in stemming. De heer Nathans selfje daarin voor aan den directeur der gasfabriek, wegens het aannemen van steekpenningen, een beris ping toe te dienen, hem gedurende twee jaren geen verlof te verleenen en de genoten 1250 te doen storten in de gemeentekas. De voorzitterdeelde mede, dat de directeur dezer dagen 1250 heeft gestort. Het voorstel Nathans werd daarop ver worpen met 9—8 stemmen. Na schorsing der vergadering, stelde de heer Kramer (C.-H.) voor, dat de raad scherpe afkeuring uitspreke over de hande lingen van den directeur, hem veertien dagen te schorsen en het salaris te vermin deren met 100 per jaar. Dit voorstel werd aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Ernstig ongeval te BornerbroeJc. Te Bomerbroek speelden dezer dagen eenige jongens op het Maatveld. Het zoontje van den metselaar W., al daar, viel daarbij in een droge greppel en kwam met zijn zijde te vallen op een scherpen boomstronk. Toen hij bleef liggen, kwamen zijn kame raadjes, die eénst dachten, dat het een grap was, hem te hulp en brachten hem weer op de been. Het bleek dat hij onmogelijk staan kon. De in de nabijheid wonende S. bracht hem daarna op zijn fiets naar huis, waar dr. Bloemen uit Delden hem de eerste ge neeskundige hulp verleende. Deze vond den toestand echter zoo gevaarlijk,, dat h(j op neming in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het ventje werd naar het R. K. ziekenhuis te Almelo ge' l acht, waar hij een operatie moet ondergaan. Het bleek, dat een nier zeer gekwetst was, zoodat deze moest ver wijderd worden. De toestand is zeer ernstig; het ventje is van de laatste H. H. Sacramenten voor zien. By Nymegen is brand uitgebroken op een terrein aan den Kwakkenberg. Jongens, die een kamp opgeslagen had den, hadden er vuurtje gestookt dat plot seling zoo'n omvang nam dat de jongens het vuur niet Jneer meester konden blyven. Spoedig stond een groote opervlakte in vlammen en moest de brandweer alle krach ten inspannen om erger te voorkomen. Het bosch bleef gelukkig gespaard. j Dezer dagen had by den smid J. M. Brun- ncitreef aan de Langestraat te Hengelo een ongeval plaats, dat wonder genoeg tot enkel geringe materleele schade beperkt bleef. Tydens het verrichten van werkzaam heden sprong het autogeen-laschapparaat door onbekende oorzaak plotseling uiteen. De zware kop van het toestel, welke, naar de „Msb." verneemt, enkele honderden kilo's weegt, werd de lucht ingeslingerd en kwam terecht op de binnenplaats achtèr het pand van kruidenier Wolsink. Enkele ruiten in den uitbouw van de wo ning van W. werden vernield. Kort te voren waren nog menschen op de plaats geweest, waar het zware stuk metaal neerviel. Een onderzoek naar de explosie wordt in gesteld. Te Nymegen heeft brand gewoed in een gebouw aan den Ubbergschen weg, dat dient tot paardenstal der fa. Geveling en tot bergruimten van de stoomwasscherij van I Meeteren. De paarden konden bytijds in vei ligheid worden gebracht. Inmiddels greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de bovenverdieping, waar veel hooi geborgen was, in brand stond. Met drie stralen op de waterleiding bestreed de brandweer het vuur, doch kon niet verhinderen dat het ge heele gebouw afbrandde. De oorzaak van denbrand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het Oerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaken tegen de gebrs. Jan Paul en Joost Rijntjes, alle drie thans gedetineerd, die in eerste instantie door de Haagsche rechtbank ter zake van heling, in verband met de bU de H. T. M. gepleegde verduistering van 15.000, waren veroordeeld tot resp. 3, 1J4 en 1 jaar gevangenisstraf. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal mr. Brants, heeft het Hof de vonnissen der rechtbank bevestigd. Even eens werd bevestigd het vrysprekende von nis tegen S. v. d. Eist, die mede had te recht gestaan, en van welk vonnis de offi cier van justitie in beroep was gekomen. Te Viaardingen ontdekte men brand in een der gebouwen van de bokkingrekery der fa. K. op een ingebouwd terrein aan de Kuiperstraat. Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd, welke weldra met vier stralen het vuur aantastte. Hoewel de brand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien had men na anderhalf uur spuiten het vuur beperkt tot de mot opslagplaats en een deel der rookery. Deze brandde echter geheel uit. Men vermoedt dat de brand veroorzaakt is door onvoorzich tigheid van eenige Jongens, die een hoeveel heid mot op de opslagplaats hadden ge bracht. Verzekering op beurspolis dekt de schade. By de werkzaamheden aan het Juliana- kanaal in Zuid-Limburg was gisteren de 15-jarige H. B. uit Geulle bezig met het herstellen van een kipwagen. Een locomo tief reed tegen het wagentje aan met het gevolg, dat dit den jongen over beide beenen ging en deze vrywel werden afgereden. Bovendien bekwam hij nog verschillende andere verwondingen. Nadat hem ter plaat se geesteiyke en geneeskundige hulp was verleend, werd hy naar het hospitaal te Maastricht overgebracht, waar hy eenigen tijd later is overleden. Te Oostelbeers zyn 20 H.A. heide, eigen dom der gemeetne en van Jhr. Mr. A. de la Court te Tilburg afgebrand. Het slachtoffer overleden Gisteren is B. S. uit Oudepekela die, zooals gemeld, tijdens het vuurwerk aldaar op 8 Juli, tengevolge van het springen van een oud kanon ernstig werd verwond en in het ziekenhuis te Winschoten werd opgenomen, overleden aan de bekomen verwondingen. Als de warmste tyd van het jaar gelden, zooals bekend is, de zen. hondsdagen. Deze opvatting is niet geheel juist. De benaming hondsdagen hebben wij van de Grieken overgenomen. Deze plachten de maand, warin de zon In 't teek en van den leeuw staat en waarvan 't begin door den opgang van de hoofd-ster in t sterren beeld van den grooten hond, den beroemden Sirius, was gekenmerkt, als den tyd der hondsdagen aan te duiden. Deze periode, die in Griekenland het hoogtepunt van zo- mersche hitte brengt, is de tijd van 20 Juli tot 22 Augustus, dus een periode van het jaar, die by ons, althans wat het laatste deel betreft, gemeeniyk reeds een merkbare vermindering van warmte met zich brengt. Hier te lande pleegt ln doorsnee de tijd van 15—23 Juli de warmste tyd van 't jaar te zijn. Deze ligt dus nog vóór 't begin der eigenlijke hondsdagen. Het oud-Hollandsche begrip evenwel, dat hondsdagen en periode der grootste warmte eenvoudig met elkaar gelyk stelde, heeft zich zoodanig ingebur gerd, dat wy met veronachtzaming van den opgang van Sirius en het sterrenbeeld van den hond, de warmste weken van het jaar de hondsdagen noemen. Dit jaar schenen aanvankeiyk de honds dagen hun naam eer aan te doen, wat ech ter geenszins regel is. Het komt voor, dat de maand Juli koel ls, en de zomerhitte eerst in Augustus optreedt, soms zelfs in Sep tember of reeds vroeger in Juni doet gevoelen. Feit biyft intusschen, dat de hoogste warmtegraden in doorsnee omstreeks 15 Juli voorkomen. Drie weken vóór en drie weken na dit tydstip vormen, volgens waar nemingen der laatste 200 jaren, de grenzen, waarbinnen record-temperaturen mogelijk zyn. Deze zelden voorkomende hooge warm tegraden zyn sechts mogelijk in de zes we ken, rond den 15en Juli. De gelukkig weinig voorkomende zomers, waarin record-temperaturen voorkomen, zijn ecnomisch ongewenscht en zeer onwelkom voor de menschheid, die met vacantle naar buiten gaat. De zomers met matige temperaturen, die bo vendien dan nog afwisselend regen brengen, zijn gezonder en economisch gunstiger. In den Noorder Legmeerpolder zoo ver telt de „Stand." is Woensdagmorgen een visscher, die op een stoeltje aan den kant van een der polderslooten zat, door een koe te water gestooten. Gelukkig was het ter plaatse ondiep, zoodat de drenkeling zich op het droge wist te werken. Een politie-agent snelde toe en bemerkte, dat de visscher in verboden water vischte. Daarom noteerde hij den overtreder in zyn zakboekie Een der deelneemsters aan het Interna tionaal LeerfilmeOngres, dat eenigen tijd ge leden te Den Haag gehouden is, mevr. Miladt Matulova, schryft in de „Prager Presse' o.m. het volgende over ons land: Holland bezit een bron van groote inkom sten, welke eenig is in zijn soort: nJ. de tulpenteelt. De weg van Den Haag naar Haar- len leidt door louter tulpen-, narcissen-, hyacinten- en crocusvelden. Ik geloof, dat een Tsjecho-Slowakysche boer uit de biet- wortelstreek slechts een verachtelijk glim lachje voor deze geweldige bloemvakken zou over hebben. Maar hij zou zeker met dit lachen ophouden, wanneer hij zou zien de weelderige woonhuizen der tulpenkweekers, dikwijls ware kasteelen te midden van de kleurenzee en hooren van de sprookjesachti ge opbrengst van op dergelijke wyze beplan te bodemoppervlakte. De tulpenbollen gaan de geheele wereld door, hun waarde is in t vierde jaar het grootst. In dat jaar laat de ervaren hand van den bloemist hen voor de eerste maal bloeien, in de er aan voor afgaande jaren worden bloemen afgesneden lang voor hun ontluiking. Tot bossen saam gebonden en omwikkeld met dun papier, lonken de bloemen in alle straten van Den Haag en Amsterdam u tegen. Met hun vurige kleuren pronken zy in de sierlyke vazen der stationskoffiehuizen, der café's, in de eetwagens der treinen, ln de uitstal lingen der winkels en ze zyn het voornaam ste sieraad in de tuinen van de woningen der Hollanders en het voornaamste artikel der bloemenverkoopers. Deze prachtige bloemen ontbreken niet in de knoopsgaten der damesmantels, noch in de smaakvolle versiering van de feesttafel van het Congres. Een trots van de Hollanders zyn ook nog de zorgvuldig onderhouden straten, zooals ook in het naburige Denemarken. Deze voortreffelyke toestand der straten heeft als oorzaak het feit, dat in Holland ieder zich op straat per fiets voortbeweegt. De Hol landsche fietser zwijgt en rydt. Het leven gaat rondom hem zijn snellen gang; de win kels, een lust voor de oogen, bieden hem het mooiste, maar voor hem bestaat alleen de arm van den verkeersagent met de witte handschoenen en de zwart-gestreepte man chetten. In Holland maakt, om kort te zyn, ieder een gebruik van de fiets, groot en méér vindt dan in elk ander land, het meest ziet men er Essex en Studebakers. De by de Essex op den voorgrond tredende kleur, het pastel blauw van de carosserie, stemt om zoo te zeggen overeen met het effen gemoed van den Hollander. 's Avonds kan men de welverdiende rust na gedanen arbeid volkomen genieten, wan neer u naar het Scheveningsche Zeestrand gaat. Vol stille bezieling staan wy op de hooggelegen straat naast het strand. Tever geefs tracht men de hevige aandoening te onderdrukken, welke de geweldige water vlakte van de, vol van gedachten zijnde, ai- tyd beweegeiyke Noordzee by ons opwekt. Het is er zoo mooi by zonsondergang; op het gegolfde grijs van het water, ziet men dan zilveren strepen. De golven krullen hier niet als in Nizza, hier zijn ze lang gerekt en woester, en een heerlyke koelte waait hun vooruit. Het prachtige breede, een half uur ver zich uitstrekkende strand van Seheveningen, behoort voor den seizoentyd van de hier thuishoorende kinderen, die vrooiyk en vol ijver om te spelen in hun groote vorm- löoze klompen rond loopen of met het groot ste genot in de zandgolven der duinen, wit als een veerenbed, rollen. In dezen tijd heerscht nog onbetwist en alleen de majesteit der zee, maar spoedig zal zich daar een ander leven openbaren. Honderden rieten stoelen zullen het strand bevolken, een vierkante meter zandvlakte zal dan een zeldzaamheid zyn, de ruischen- de vloed van badgasten zal zich in de prachtige hotels binnenstorten, de café's in de open lucht, in de nabyheid van het hoog boven de zee uitstekende trotsche Kurhaus, zullen geen stoelen genoeg hebben, om hun, oie komen voor ontspanning zitplaats te bieden. „Wat is het toch eigenaardig, dat gy Tsjecho-Slowaken, evenals de Zwitsers zoo van de zee houdt," zei my een bereisde dame uit Amsterdam, die jaariyks Marien- bad bezoekt, en ze had gelijk. De menschen, die leven aan den zeeoever, zyn armer in him liefde voor de aee, die voor hen een dagelijksch schouwspel ls geworden, dan wy. En nooit zullen zy het weemoedige verlangen ondervinden, dat ons aangrypt, bewoners van een land, ver van die zee, en ook niet de groote vreugde bij het weerzien dier watervlakte. Het onderwerp van alle gesprekken te Amersfoort is het verontreinigde water in beken en grachten. De walging, die opstijgt uit het inktzwarte water, maakt, dat thans de heele binnenstad door een onaangename lucht verpest is. De zweminrichting van den heer Pezie is gesloten, eenige kinde ren hebben huiduitslag opgeloopen, tenge volge van het vuile water. De wasscherijen kunnen in haar bedryf het water niet meer gebruiken, en het vee moet drinkwater ln de weide gebracht worden. De oorzaak is stellig gelegen in het af valwater van fabrieken, vooral van de kunstzydefabriek te Ede, ook de chemi sche afvalproducten van de textleffabrieken te Veenendaal zullen wel tot de verontr< niging bydragen, zy het in mindere mate. De visch gaat in het water dood, en niet alleen hier, maar ook in andere plaatsen langs de Luntersche beek, is het euvel zeer hinderlijk. De heer dr. J. F. B. van Hasselt, te Amersfoort, heeft aan het „Vad." mee gedeeld dat de beek haar zelfreinigend vermogen heeft verloren. In normale om standigheden is het afvalwater uit Ede in Amersfoort voldoende gezuiverd, maar thans is de beek haar zelfreinigend vermogen kwyt. Dr. Van Hasselt ziet drie mo gelijke oorzaken: le. is er te veel vuil in de beek geloosd; 2e. er was tydelyk te. weinig water in de beek; 3e. door groote hoeveelheden chemicaliën in het afval water, ls de flora gedood. Het openzetten van de sluizen bij de Koppel in tyden van veel regenval, heeft veel tot de catastrophe bijgedragen. De aandacht van den inspecteur der volksgezondheid, van Gedep. Staten van Utrecht en van de Regeering is op het euvel gevestigd. De voorzitter van de Commissie van Toe zicht op liet Ryksinstituut voor zuivering van Afvalwater, deélt naar aanleiding van de over bovengenoemde aangelegenheid gepubli ceerde berichten en beschouwingen het vol gende mede: Reeds vóór de oprichting der Kunstzijde fabriek te Ede veroorzaakte het afvalwater van Veenendaal ernstige vervuiling van het beekwater. De aanmerkeiyke uitbreiding der industrie, gepaard met de bevolkings-toename van ge noemde plaats hebben de grens der waarneem baar opvallende verontreiniging in stroomaf- waartsche richting verschoven. Het is dus geenszins een verrassing, dat in droge en warme perioden ook nog te Amersfoort de gevolgen van den huidigen toestand zich zeer hinderlijk doen gelden. De loozingen van de Kunstzydefabriek mo gen dus zeker niet voor den ondervonden overlast verantwoordeiyk worden gesteld. Stelselmatige rioleertag en gemeenschap- peiyke zuivering van de industrieele en huis- houdeiyke afvalwateren welke verbete ringen zoowel technisch als financieel door voerbaar zijn zullen herhalingen van dit euvel afdoende kunnen voorkomen. in verband met de gisteren gemelde ver- dwyning van een 6-Jarig knaapje uit de Karendijkstraat te Seheveningen, kan nog medegedeeld worden, dat zich gisteren by de politie twee jongens aangemeld hebben, die beweerden het knaapje gezien te hebben by het spelen op een der pieren. Zy zagen het ventje in zee glyden en afdryven. Ook deelden zy mede, dat een man, die zich in zee bevond, naar het jongetje toezwom en het trachtte te redden. Dat is echter schyn- baar niet gelukt. De politie tracht thans den man, die de reddingspogingen aangewend zou hebben, op te sporen. Sedert 25 Juni 1.1. verblijven in de straf gevangenis te Breda de beide mannen, die in Maart j.l. een villa te Oisterwyk leeg plunderden. Eén van hen ls de 29-Jarige reiziger F. H. M. D., die politie en justitie al heel wat last heeft veroorzaakt. Zooals de man vroeger al eens in de Amsterdamsche strafgevangenis deed, tracht- klein, te hy ook dezer dagen weer zijn eetlepel schoolkinderen arbeiders, geestelyken, stu-Jnaar binnen te werken. Het geheele eet- denten, ambtenaren, soldaten allen yien ininstrument wilde echter niet door zyn keel- groote stoeten naar hun werk. Alleen de gat. Hij wist echter het breede gedeelte er verliefde paartjes, die tydens het rij'den,af te krygen, waarna hy de steel naar bin- elkanders handen vast houder, of gearmd nen werkte. Toen hy zijn bewaker vertelde, verder gaan, schijnen nog een ander belang te dienen by hun gemeénschappelyken tocht. Wat de automobilisten betreft, die men hier ln verband met de uitstekende straten wat hy gedaan had, werd er geen geloot aan gehecht. Na een onderzoek bleek, dat zijn lepel werkelijk Verdwenen was, waarna men hem dadelijk naar het Ignatius-zleken- huis vervoerde, waar hii me teen Rünteen- apparaat werd onderzocht. In zyn al drie malen geopereerde mag ontdekte de chirurg' inderdaad den verdwenen lepelsteel. Omdat men voor ernstige inwendige verwondingen vreesde het platte ondergedeelte van den lepel bevond zich bij den maaguitgang en het van scherpe bramen voorziene boven einde ter hoogte van den slokdarmuitgang werd D. spoedig geopereerd. De man verklaarde, volgens de „Tel.", ronduit den lepel te hebben ingeslikt, om dat hy in een ziekenhuis meer kans had te ontvluchten, dan in de cel. Het is echter te begrypen. dat men nu op zyn hoede is, om te zorgen, dat D. niet eerder van zijn vryheid zal genieten voor zyn straf is uitgezeten. Hy wordt in het zie kenhuis door maréchaussees streng be waakt en deze lieten hem slechts alleen, toen hy onder narcose op de operatiezaal lag. STOOMVAART MIJ NEDERLAND SAPAROEA (thuisr.) 19/7 nam, 3 uur te IJmuiden vera* KON, NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (uitr.) pass. 18/7 Azoren. ARIADNE 18/7 van Tarragona te Valencia. DOROS 18/7 van Gibraltar naar Oran. EOS van Gibraltar naar A'dam, pass. *9/7 v.m. 5.36 Doven 1 FAUNA (thuisr.) pass. 18/7 Kaap La Hague. GANYMEDES 17/7 van San Pedro de Macoros naar La Romana. HERCULES 18/7 van Smyrna naar Constantinopel. ILOS 18/7 van Lissabon naar Havre. IRENE 17/7 van Rotterdam te Santander. IRIS 17/7 van Danzig naar Stettin. ORESTES van Algiers naar A'dam, pss. 19/7 Dungeness* POSEIDON 18/7 van Vigo naar Lissabon. THESEUS 18/7 van Theceus naar Bilbao. ULYSSES 18/7 van Verna naar Constantinopel. VAN RENSELAER (thuisr.). i'/7 van Barbados naar Ply mouth. VENUS 19/7 van Alexandria l.v. Duinkerken, te Rotter dam. VULCANUS *f/? van Hamburg naar Amsterdam. KON HOL* L* OYD KENNr'PMERLAND (thuisr.) 18/7 te Bahfe, MAASLAND (uitr.) 18/7 van Rio Janeiro. ZEELANDlA (uitr.) Pass. 19/7 v.m. to uur Portsmouth^' HOLLAND—AFRIKA LIJN BILL ITO N (thuisr.) 17/7 te Mombasa. HEEMSKERK (thuisr.) i?/v van Mozambique Dnaar ar-es Saiaam. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 19/7 van Antwerpen naar Amsterdam. RANDFONTEIN (thuisr.) pass. 18/7 Oucssant. RIJPERKERK (uitr.) van Durban naar Loureneo Marques j SPRINGFONTE N (thuisr.) 18/7 van Beira naar Lourenzo Marques. HOLLAND—AMERIKA LIJN DINTELD1TK 17/7 van Rotterdam te Seattle. GROOTENDUK Pacifickust naar Londen/Hamburg/Rot-' ter Jam, 18/7 1000 mijl van Dovre. ROTTERDAM, Rott. naar New York, 18/7 van South ampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN BILDERDIJK (uitr.) 17/7 van Colombo. HOOGKERK 18/7 van Hamburg naar Antwerpen. VËENDUK (thjve.) 18/7 van Co'ombo. HOLLAND- - AUSTRALtë LIJN ARENDSKERK .uitr.) pass. ié, 7 Kaap Bmu BLITAR thuisr. 1 S/jr van Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN CERBS ui f.) n»ss. 16/7 Oues.a r, JAVA NEW YORK LIJN TOSARI, N*W York naar Tava, 18/7 van Gibrafa ROTTERDAMSCHE LLOYD TAPANOELI uitr.m9'7 te Belawar ROTTERDAM—ZU.D-AMERIKA LIJN ALWAKI 18/7 van RotteHam te Hamburir. STOOMV.' i.tii *v,i'J IJURYMEDON, Amsterdam naar Java, pass. 17/7 .-crlmi EMRETCO LIJN JONOE ANTHONY «9/7 van Tunis te Ku;:crdjtn» JONGE JACOBUS 18/7 van Akiere naar Tunis, NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMBULANT, Steenbergen, 16/7 van Hamburg n- VeOe, ANNA EL'SABETH tub., 17/7 van Southampton naar Rumpst. BALDUR mb. 17/7 van Nykjobing te Londen. BALTIC mb. 17/7 tt Londen uitgekl. naar Beverwijk. BATAVIER VI19/7 v.m. 8 uur so van Rott. te Graveurod. CALANDP' EIN 19/7 Dungeness gep. Rott. naar Buenos Ayrbs. CALEDONIA 18/7 van Aberdeen naar Rotterdam. CHRISTINE 13,7 van Braüa naar Alex. DANKBAARHEID, Vel vis. 16/7 van Hamburg n. Preston DUIVENDRECHT 18(7 Kaap Hatteros gep., Texaa City haat TliameShaven. EBENHAEÏER, Heidema 16/7 van Nakskov te Hamburg, ËlBERGEN 18/7 Lizard gep., Rott. naar Wabana. ELLEWOUTSDIJK 17/7 Teneriffe gep. Hamburg naar Brazilië. ENGEL INA II mb. I7f7 van Gravesend naar Arnhem, FOXHOL, Lammere, 18/7 van Boom na»f Londen. H IVY .s., 18/7 van Assens te TrangsunU. .rANTlNE FENNEGINE mb„ 17:7 van Duinkerken te Lon< <1. JANTINA mb., nt7 te Londen uitgekl. naat BroseaL LINQUENDA mb. 17 7 van Antwerpen te Londen. LINQUENDA mb. 17/7 te Londen uitgekl. naar Nteuw- MARTHA mb. 18/7 van Gravesend naar Duinkerken. NEPTUNUS 17/7 te Delfzijl ter reede met defecten motor Sundsvall naar Whitby. OISE 15/7 van Rouaan naar Antwerpen. PENDRECHT >8 7 van Batoum naar Porto PI. ROZENBURG 18/7 van Lissabon naar Bilbao. ROTTUM, Boerma 18/7 van Swansea naar Simnshamne RIJN 18/7 van Geile naar Rotterdam. SEINE 16/7 van Amsterdam te Rouaan. STAD DORDRECHT 18/7 Ouessant gep., Rouaan naw Novorossisk. STAD ZWOLLE tP/7 van Riga naar Rotterdam. THUBAN 19)7 van Sail Nicolas naar Las Palm v.o. VRIJHEID mb. 17/7 van Gravesend naar Antw, pen. WESTPLEIN 19/7 Holtenau grp. Rott. naar '1 ilea. WEST VLAANDEREN 15/7 van Terneuzen tc i'horehan» ZWALUW, Smit 17/7 van Randera te Hamburg. AMSTERDAM, 19 Juli. Aardappeletl. (Bericht v/d* mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche BI. Eigenheimers f 78, Eigenheimers f 5—8, Andijker Muizen f 56, Kleine mui zen f 34 Langedijker Muizen f 6.50. Noord-Holli Blauwe Eigenh. f 78, Rijper Muizer 1 6 Drielingen f 34 Hilleforartief Zandaardappele 1 f 6—7, Drielingen f 5, Katwijker Zand f 78, Drielingen f Westl. A ;i- zen f 6.kleine Muizen f 5.—, Zomc. *.lalta f 1213 .ef 100 kg. AMSTERDAM, 19 Juli. Eieren. (Eierveiling Prin* n- gracht.) Aanvóer deze week 220.000 .stuks, hoogste prijs f 7.25, middenprijs f 5-SO, laagste prijs f 4.25. Eendeneieren f 4.755» Handel iets vlug. BARNEVELfc), 19 Juli. Eteren. Aanvoer 700.000 stuks. Prijs f 5.25—6.70. Handel vlug. EPE, 18 Juli. Heden waren ter weekmarkt aangevoerd 140.000 eieren. Brume f 6.257.25, witte f 5—k o oer 100 stuks. DELFT, 10 Juli. Boter. Aanvoer 147/8 en 716 v. tt k* fr|ls L3 3^5 Per kg. Hai.del vlug.. GOUDA, 19 Juli. Kaas. Ter markt war n 5-40 part en Prijzen f 44—50, rrjksmerk ie s. f 51—55, e 5. f c-v— o zware f 57. Handel martig. 19 Juli* Kaas- Aangevoerd 17 stapels füwnekt- kaas, t 48.50, 26 st. boerenkaas, f 50, 8 st. bocrencoramissie 49.50, 10 st. fabnekscommissie f 52, totaal 67 stacel», wegende 48.455 kg. Handel goed, PURMEREND, 18 juli. („Afslagver. Beemster, Pup- merend en Omstr.") Aardappelen f 0.85—1.38, kl. id. t 0.64—1 per 25 kg. Slaboonen f 0.52—0.58, snijboonen t 0.320.56 per kg. Tuinboonen f 0.37—0.44 per 15 kg, DCUin t,27' Doperwten f 5f 8 per 50 kg., Roode aalbessen f 1758, zwarte bessen f 2836 per aoo kg. Klapbessen f t.303.30 per 10 kg. Perziken f 716 per 100. Frambozen f 0.120.26 p. doosje. Aardbeziën f 0.390.75 per kg. Komkommers f 5.506.50 per 100. Tomaten f 0.120,36 per kg. Bloemkool f 317, roodc kool f 9—12.50 per 100. Postelein f 0.050.09 per kg. Sla f 0.303, andijvie f 0.50—4.50 per ïoo krop. Rabar ber f 715 per too bos. Wortelen f n17 per 100 bos. AMSTERDAM, 19 Juli. Aangevoerd door 7 motorbot- ters en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyter- kade. Besomming der botters van f 68.70364.50. Schar f 2.40—3.20, kl. schol f 4.908.00 per kist, Schelvisch f 0.90—1.30 per 5 stuks. Handschol f 1317.50 per kist Groote tong f 10, midd. tong f 3.20—7.50, kiene tong f Ob8o—2.70 per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het ter rein aal f 0.30—0.60 per pond, bot f 0.25—0.35 per pond. Garnalen b. mand f 46.50. ENKHUIZEN, t8 Juli. Hedenavond hebben 18 vaar tuigen hier aangevoerd 3355 pond garnalen en 330 man den nest. De garnalen golden f 5.40 per kist, nest gold 3ITTK*TTtkË.eifT manJ-Aal gold 60 ct. per pond. IJMUIDEN, 19 Juli. De in de laatste dagen van de ha- rmgvisscherij teruggekeerde schepen hadden op eene h?* hA VltJ:?ndJrin8 na» bijzonder goede vangsten. De prijs ut- 8 1S ans ev,enwel ze** zoodat de opbrengst er ladingen tegen valt. Een deel der aanvoeren wordt dan ok nog eenigen tijd opgehouden, totdat de prijzen at gestegen zim. IJMUIDEN, 18 Juli. Van de treilvisscherij k\.. men. •1 r aan den afsIa£ Stoorntreilers IJ.M. 418 (De- vmet f J770 IJ.M. 385 (Dcrika X) met f 1546 IJ.M. 143 (Balder) met f 1741 IJ.M. ioï (Gerbrig) met I 1283 IJ.M. 81 (Ltn. Gen. De Beer van Poortugacl) met f 1428 IJ.M. 142 (Freia) met f 1735 i IJ.M. 136 (Lobelia) met f 1726 IJ.M. 232 (Westland) met f 933 U-M. 46 (Helga) met f 1067 IJ.M. 56 (Groningen) met f 1. 3? IJ.M. 71 (Zeelandia) met f 734 IJ.M. 4 (Gelria) met f 1 1 IJ.M. 54 (Limburgia) met f 1361 IJ.M. 94 (Peter D.) rttet f 1617 IJ.M. 151 (Forward) met f 977 IJ.M. 154 (Protinus) met f 1555 IJ.M. 93 (Dorothea) met f 1248 IJ.M. 61 (Frisia) met f 1687 IJ.M. 16 (Azalea) met f 1498; IJ.M. 2- (Zwarte Zee) met f 1592 IJ.M. 130 (Eendracht I) met f 1885 IJ.M. 432 (Raaf) met f 1499 IJ.M. 32 (Zee meeuw) met f 1650 *j,M, 90 (Stormvogel) met f xo44 be«?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7