Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Doorzitten PUROL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1928 BLADZIJDE 3 Het verslag over 1927 van de Algemeene Rekenkamer Naar Ned.-Indié De Nederlandsche vlag in Engeland LANDBOUW EN VISSCHERIJ Fruit- en Warmoezerij- gewassen Een zonderling legaat Met verlof naar Europa Het 80ste Ned. Landhuis- houdkundig congres Strenge maatregelen De Indische Volksraad RECHTSZAKEN De Marischka-revue contra de Residentiebode Een scheepsmotor in brand gevlogen UIT ONZE WEST Een gevaarlijk experiment Wordt door een staking de arbeidsovereenkomst niet verbroken Brand in een fabriek te Aarle Rixtel Jongen onder een auto geraakt De mijnramp in Zuid-Limburg Brandstoffen Arme kleine Een dure lever Insluiping UIT ONZE OOST Samenscholingen Brutale inbrekers Ernstige botsing te 's-Gravenhage Bij het baden verdronken Hij had zichzelf vast gebonden Brand in het ss. „Nereus" te Rotterdam De ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" Tot den grond toe afgebrand Herkend Een gevaarlijke spong Een tragisch einde van een pleizierreisje l De onregelmatigheden bij het Centraal Bureau voor de Statistiek Aan het verslag van de Algemeene Re kenkamer betreffende haar werkzaamhe den over het jaar 1927 is nog het volgende ontleend Vorderingen op vreemde Mogendheden. De stand der vorderingen van Nederland op vreemde Mogendheden ontstaan door den oorlog 19141920 was op 12 Januari 1928 als volgt: A. Kasvoorschotten, niet ten laste van de Staatsbegrooting gebracht, totaal 128.980.965 19 X. B. Voorschotten ten laste van de be grooting gebracht: totaal 35.639,385,77. Totaal van rubr. A en B: 164.620.350,96X. Aflossingen in 1927: België. Op 30 Juni is van de schuld in hoofdsom afgelost 1.297.000: op 31 Decem ber nog 1.329.000. Duitschland De schuld van 34.347,48, vermeld in het verslag over 1926 is (na ver mindering, by rectificatie, met 233,20) op 5 Juli geheel afgelost. Polen (kleedingcrediet). Op 7 Mei is afge lost 1.481.166,66 Andere schulden afge lost 10.400 Hongarüe. In 1927 geen aflossing. Op 2 Januari 1928 afgelost 25.495,47. College-, inschrijvings- en examen gelden bij de Ryks-universiieiten Het voortgezet onderzoek betreffende de betaling en verantwoording van inschrij vingsgelden bo de Ryksuniversitoit te hei den over de laatstvoorgaande jaren, heeft aan het licht gebracht, dat een bedrag van ruim 10.000 voor een gedeelte -liet door de studenten betaald, voor een ander gedeelte niet in de schatkist gestort is. Bij gebreke van voldoende gegevens was het tpt dusver niet mogeiyk, de bedragen nauwkeurig - te bepalen. Een gedeelte van de achterstallige betalingen is inmiddels nage vorderd, terwyi ook overigens maatregelen zijn genomen om de schade voor het Rijk te beperken. Voorts drong de Kamer by den Minister van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen aan op veel scherper toezicht op het bijwo nen van colleges door studenten, die niet waren ingeschreven en ook op een betere re geling van de taak der pedellen bij de uni versiteiten, voor zooveel daarbij 's Rijks gel- deiyke belangen zijn betrokken en van het toezicht op de uitvoering van die taak. In een kantteekening deelt de Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen het volgende mede: Aan de Ryks-universiteit te Leiden heb ben curatoren onvoldoende toezicht uitge oefend op het innen der college- en exa nen- gelden. Aldaar bestond dienaangaande de minder goede praktyk, dat de pedellen met deze taak waren belast, terwijl bovendien ten onrechte de meening bestond, dat de pedellen wel aan den rector-magnificus, maar niet aan den secretaris van curatoren verantwoording schuldig waren. Thans is in dit opzicht vebeterlng in de administratie gebracht; de werkzaamheden der pedellen zullen voortaan geconcentreerd en de admi nistratie gecentraliseerd worden. Ten aanzien van de contróle op de in- schrüving en het betalen van collegegelden 1s thans een regeling getroffen, waardoor s'le colleges ten minste tweemaal per jaar dor controleurs zullen worden bezocht. De burgemeestei der gemeente Leiden stelt ambtenaren der gemeente-politie voor die contróle beschikbaar. Voorts kan de Mi nister mededeelen. dat een wijziging van de instructie der pedellen in voorbereiding is "«■nomen. De onregelmatigheden bij het Centraal Bureau voor de Statistiek Voorts wydt de Kamer uitvoerige be schouwingen aan de onregelmatigheden by het Centraal Bureau voor de Statistiek- By een op verzoek van den Minister ingesteld onderzoek nadat de zaak tegen den refe rendaris-titulair K. in handen der justitie was gegeven bleek aan de Kamer, dat ten minste 25.000 wegens gedane ontvang sten onverantwoord was gebleven door de zen ambtenaar, die belast was met den ver koop van publicaties en andere onderwer pen van geldeiyk beheer, zy stelde daar bij vast, dat een behoorlijke boekhouding van ontvangsten en uitgaven had ontbroken en tevens, dat controle vanwege de admi nistratie op het kasbeheer van den reken- plichtige blijkbaar geheel achterwege was gebleven, althans in den laatsten tijd De Kamer meende in het midden te kun nen laten, wie van de meerderen van den ontrouwen ambtenaar vooi het verzuim van contróle aansprakeiyk mocht worden ge steld, zij achtte het echter volstrekt, nood- zakelyk, dat afdoende maatregelen voor het vervolg werden getroffen. In de eerste plaats zou daartoe moeten behooren de in voering van een goedsluitend stelsel van boekhouding, in de tweede plaats de zorg voor kasopneming met gelijktijdige veri ficatie van de boeken door of vanwege den directeur van het Centraal Bureau. Echter diende de uitgifte van publicaties in eigen beheer op den tegenwocrdigen voet te eindigen. Voorts verzocht de Kamer den minister nauwkeurig de vraag te overwe gen, of het geen aanbeveling zou verdienen, den verkoop van publicaties voortaan weer als vroeger geschiedde aan den bock handel op te dragen. Deze zou daarvoor weliswaar provisie moeten genieten, maar het was nog de vraag, of de kosten "in een goede administratie, de kosten van verzending enz. bij verkoop in eigen beheer niet nog hooger liepen dan dergelijke pro visie. De minister kon zich in hoofdzaak met de opvatting van de Kamer vereenigen; met name was hy ook van oordeel, dat de directeur van het Centraal-Bureau onvol doende controle had uitgeoefend en doen uitoefenen en dat afdoende maatregelen te gen herhaling moesten worden getroffen, in de eerste plaats door ivoerlng van een goede boekhouding. In een kantteekening merkt de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op, dat thans vanwege den directeur van hot Centraal Bureau voor de Statistiek af doende contróle wordt uitgeoefend. De betrokken ambtenaar genoot sedert vole Jaren het volstrekte vertrouwen en daaraan is het toe te schryven, dat door den internen dienst van het Centraal Bureau voor de Statistiek is nagelaten op de boekhouding de noodige geregelde con trole uit te oefenen. Het overleg met den di recteur aangaande de uitgifte in eigen be heer en den verkoop van de overige publi caties is nog gaande. De torpedoboot jagers „de Ruijter" en „Evertsen" zullen, behoudens onvoorziene omstandigheden, den 27sten September ge- zamenlyk de reis naar Ned.-Indië aanvaar den. Met het bevel over dit smaldeel wordt belast de luit. t/z. der le kl. H. Ferwerda Ge durende de reis zullen worden aangedaan: Marseille, Tripoli, Port-Said, Djeddah, Aden, Colombo, Calcutta en Sabang. Reuter seint uit Londen: Drie Nederlandsche torpedobootjagers en een duikboot zijn gisteren in de Firth of Forth aangekomen en hebben 21 saluutscho ten gelost, welke werden beantwoord. De flottille blijft eenige dagen te Leith. De stand op 16 Juli Het hieronder volgend overzicht betref fende den stand van het fruit en de war- moezerygewassen op 16 Juli j.l is, onder medewerking der Rykstuinbouwconsulenten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw en ontleend aan de „St.Crt." Het fruit De meeste fruitsoorten zijn den invloed van het ongunstige weer niet meer te boven kunnen komen; 1928 zal een slecht frult- jaar biyken te zijn. Aan de gewassen onder glas echter is ongetwyfeld de vele zonne schijn ten goede gekomen, zoodat bij deze eene belangrijke standverbetering valt waar te nemen. De appelen staan algemeen slecht; de verwachtingen zyn thans nog veel geringer dan de vorige maand. Uit de Gelderscho IJselstreek meldt men, dat de bellefleur nog het meeste belooft welke soort ln Utrecht echter al evenmin als de sterappel vruchten draagt. Daarby komt dan nog, dat In ver schillende streken bladluizen veel schade veroorzaken en schurft in veel sterkere mate optreedt dan in andere jaren. Alleen enkele zoete soorten zijn goed bezet. Van de peren is de stand wel gunstiger dan van de appelen toch kan het gewas weinig meer dan matig genoemd worden, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat op sommige plaatsen de boomen nog ruien. De druiven staan goed tot zeer goed. De warmoczerügewassen De stand van de tomaten is eveneens, mede als gevolg van het vele zonlicht, goed tot zeer goed. Voor de verschillende sluit- koolsoorten echter zyn de vooruitzichten minder gunstig geworden. In Noord-Hol land treedt veel draaihartigheid op in de kool, terwyl ook vry veel schieters en val- lers voorkomen. Ten gevolge van koude en wind zyn de stam- en snyboomen ln de bovengenoemde provincie eenigszins achterlijk, terwyl elders veel bladluizen in de boonen optreden. Samenvatting. Leidt men uit de opgegeven cyfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende streken, het cyfer af voor- het geheele land, dan verkrygt men het volgende resultaat, waarby het tusschen haakjes geplaatste cyfer aangeeft hoe de stand was op 25 Juni 1928. Appelen 32 (41), peren 53 (54), pruimen 58 (57), druiven 78 (70), perziken (onder glas) 69 (60), perziken (natuur) 55 (50) frambozen 61 witte kool 63 69), roode kool 57 (69), savoye kool 62 (69), bloemkool 62 (62), pootuien 69 augurken 56 erwten 77 (71), tuinboonen 77 (70), andere boonen 56 tomaten 76 (66). Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 - uitmun tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vry slecht, 30 slecht en 10 mis lukt. commandant, om 9 uur 's avonds daarvan op de hoogte gesteld, nam onmiddellyk maat regelen en verschillende Europeesche infan- terièpatrouilles werden op onderzoek uitge zonden. Zij troffen saamscholenden aan, aan wie werd gecommandeerd naar de kazerne te gaan. De oorzaak van de oneenigheid tusschen de soldaten van Javaansche en Ambonneesche compagnieën van 't twaalfde bataljon had reeds dagenlang gebroeid en uitte zich telkens in schelden en het gooien van steenen. Later is gebleken, dat de saamscholende militairen in Gang Solitude een Europeesch fuselier hebben afgeranseld. Den volgenden dag zyn de troepen op ma noeuvre gezonden. Aneta seint uit Batavia: De regeering machtigde den gemeenteraad van Madioen tot het aanvaarden van de erf stelling van mejuffrouw Manuel, die aan de gemeente een ton gelegateerd had, op voor waarde, dat de gemeente voor haar begrafe nis zou zorg dragen, dat alle leden van den raad er by tegenwoordig zouden zijn en dat op de plaats van haar huis een schouw burg gebouwd zou worden. Aneta seint uit Batavia: Volgens het „Bat. Nieuwsblad" hebben de hoofden van de departementen het denk beeld besproken om het minimumsalaris, dat ambtenaren moeten genieten alvorens recht te kunnen doen gelden op verlof naar Euro pa, te verhoogen van 125 tot 400 gulden per maand. Op 24, 25 en 26 September te Eindhoven Op het 8Cste Nederlandsch Landhuis, houdkundig Congres, dal op 24, 25 en 26 September a.r. te Eindhoven zal worden go- houden, zi jlen de navolgende vraagpunten worden li geleid „De organisatie van de jonge landbou. vers een steun voor het landbouwver'enl- gingsleven". Inleider ir. D. Stieltjes, Ryks. landbouwconsulent te Mepc-1. „Toesian-J en vooruitzie) - der byenhou. de-ij in Nederland". luie.Ier ir A. Minder, houd .'lijksbijenteeltconsiitut te Wage- ningen. „Is het mogeiyk den afzet van varkens op coöperatieve basis te organiseeren, zon. der daarby te vervallen in het stichten van eigen slachterij-bedrijven?" Inleiders: de heer Y. Tamminga, voorzitter van de Frie. sche Coöperatieve Exportslagerij te Leeu warden, contra en de heer Saai van Zwa nenburg, ged commissaris van de N. V. Zwanenburg's Slachtery en Fabrieken te Ny. megen, pro. „Kan .de suikerbietencultuur in ons land onder invloed van de bescherming, die deze teelt in vele andere landen geniet, loonend blyven en hoe kan haar rentabiliteit wor. I den verhoogd?" Inleider de heer N. G. Ad- dens te Bellingwolde. „De uitgifte van de gronden der Zuider zeepolders". Inleider de heer H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer der Staten. Generaal, te Amsterdam. „Is voor de bevordering eener algemeene bestrijding der tuberculose onder den Ne derlandsehen rundveestapel het „merken" van reactie-dieren gewenscht?" Inleider 1r. H. A. Zwynenberg. dierenarts te Enschedé. Na afloop van het Congres heeft de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken den congres sisten een excursie naar eenige harer fa brieken en instellingen toegestaan. Aneta seint uit Soerabaja: Strenge maatregelen worden genomen van bestuurszyde tegen de actie voor het boycot. Een Chineesch journalist is preventief gezet, verdacht van medeplichtigheid aan den bru talen aanslag op den Chineeschen handelaar. Voorts zijn zes vooraanstaande Chineezen door den resident ontboden en is hun op het hart gedrukt zich niet bezig te houden met illegale actie. De vestiging van Katholieke geestelijken in Sibolga Aneta seint uit Batavia: In den Volksraad heeft by behandeling van de begrooting voor Onderwys de regee- ringsgemachtigde, de heer Hardeman, o.m. het volgende gezegd: De vestiging van katholieke geestelijken te Slbolga is niet toegelaten, omdat het concor daat insluit missie-arbeid onder de niet- katholieken en de toelating hiervan beperkt moet worden in verband met de maatschap- pelyke orde. De regeering erkent de gods dienstige behoeften van de katholieken te Sibolga, om welke reden zij twee dienstreizen van den kerkvoogd naar Sibolga voor haar rekening heeft toegestaan, terwijl het aantal dienstreizen, dat voor eigen kosten wordt gemaakt, ongelimiteerd is, indien geen mis sie-arbeid wordt verricht. De heer Hardeman verklaart, dat de regeering by het beoordee- len van de vraag van orde en rust by dub bele zending moet afgaan op het oordeel van het hoofd van gewesteiyk bestuur. Zij zal daarom de beschouwingen van den Volks raad onder de aandacht brengen van den resident van Tapanoelie, opdat nader over wogen kan worden, „of de vestiging van katholieke geesteiyken ook thans nog een zoodanige bedreiging voor orde en rust zou vormen, dat het bestuur den toestand on voldoende zou kunnen beheerschen." gedeelte van het verstopte geld kwamen weghalen, zyn door verdekt opgestelde po- litie-agenten gearresteerd. Daarna zyn nog drie personen, bij deze inbraak betrokken, aangehouden. Het zijn alle Fransch spre kende personen, die reeds bekend waren, en uit vrees voor wie een paar jaar geleden de verschillende bankdirecties een speciale bewaking der bankgebouwen gedurende den nacht gevraagd hebben. Zij zijn toen weg- j gegaan en nu onder valsche namen terug- gekeerd. Door de politie is met het op de boven verdieping gevonden geld in totaal een be drag van ongeveer 13000 in beslag geno men. Een bedrag van 35000 is nog niet gevonden. Marischka in het ongelijk gesteld De vacantiekamer van de Haagsche recht bank heeft heden uitspx-aak gedaan in de procedure van den heer Marischka, directeur van het Weensche revuégezelschap, dat thans optreedt in 't Gebouw voor K. en W. en de N.V. Dagblad „De Residentiebode" die deze revue bestempeld had als „Weensch vuil", waardoor de heer Marischka, die de revue importeerde, zich beleedigd gevoelde en waarin hij tevens zag een onrechtvaardige daad, weshalve hy schadevergoeding en sancties vroeg. De rechtbank heeft den heer Marischka zyn eisoh ontzegd en hem veroordeeld in de kos ten zijnde 200, o.m. tterwoog de rechbank dat het verweer van gedaagde niet bekend te zijn met den inhoud van het artikel, niet kan opgaan, omdat de Statuten van het dagblad voorschryven, dat dit o.m. tot taak heeft ver- spi-eiding en verdediging der Kaholieke be ginselen, ook op maatschappelijk gebied. Daaruit moet bekendheid met den inhoud van het blad voortvloeien. Echter achtte de rechtbank de uitdruk king „Weensch vuil" niet beleedigend voor den heer Marischka persooniyk, aangezien zy is gericht tegen de revue en niet tegen den persoon. Verder overwoog de rechtbank, dat de sub sidiaire eisch (onrechtmatige daad) naast de actie uit beleediging van art. 1403 B. W. wel bestaanbaar Is, doch in casu niet voor toe wijzing vatbaear is. De gebezigde uitdrukking druiseht niet in tegen de zorgvuldigheid, die in het maatschappeiyk verkeer betaamt, al had gedaagde den afkeer jegens de revue in gematigder vorm kunnen gieten. Aneta verneemt uit Makassar: De boot van de Kon. Paketvaart Mij. „Bengkalis", die naar Pare-Pare vertrokken was, keerde terug wegens het in brand vlie gen vaix een scheepsmotor. De tweede ma chinist kreeg daarby lichte brandwonden. De „Bengkalis" is den volgenden dag weer naar Pare-Pax-e vertrokken. Naar de „Amigoe" meldt, is op de Isla een treurig ongeval gebeurd. De employé, de heer Taets van Amex-ongen, een jongeman van 22 jaar, was ergens op een toren aan het werk, en liet zich, in plaats van de lad der af te gaan, afglijden langs een kabel, die er is aangebracht om in geval van brand als noodhulp te dienen. De kabel was echter niet strak gespannen en kwam daax-door in aanraking met de electrische leiding. De kabel brak en de hoer T. v. A. viel op een sluitstuk van een buis. Ernstig inwendig gekneusd en met een schedelbreuk werd. hy opgenomen en naar het Sanatorium ver voerd. Dezer dagen diende voor den kanton rechter te Utrecht een zaak tegen 13 sla gersgezellen. De slagerspatroons poogden indertyd deze gezellen te dwingen een stuk te teekenen, waarin zij vex-klaarden met de bestaande arbeidsvoorwaarden tevreden te zyn en geen collectief contract te wenschen. Toen zij weigerden daaraan te voldoen, kwam er een conflict, hetwelk tot een sta king leidde. Het feit, dat de gezellen toen zonder op- zeg'termyn het werk verlieten, was voor de werkgevers aanleiding tegen hen een schade-actie in te stellen, wegens zooge naamd verbreken der arbeidsovereenkomst door de stakende gezellen en werd tegen eiken gezel een vordering ingesteld, gelyk- staande aan ongeveer een wqek loon. De kantonrechter te Utrecht uitspraak doende, stelde vast, „dat een dag wegbiyven van het werk niet als een eenzydige werk staking der arbeidsovereenkomst is te be schouwen en dat in dit bijzonder geval niet, nu er moeiiykheden bestonden tusschen de slogerspatroons en de vakvereenigingen der. slagersgezellen" en „dat in het alge meen door een werkstaking de bestaande arbeidsovereenkomst niet wordt verbroken, al moge soms op den duur een beëindiging van de dienstbetrekking daarvan het ge volg eyR." De door de slagerspatroons gestelde eischen werden dan ook ontzegd en de eischers werden veroordeeld in de kosten. 80.000 schade 50 personen werkloos Gi.'fteren is te Aaffle-Rixtel brand uit gebroken in de textielfabriek der fa. Van Vyfeiken. In een oogenblik was de geheele fabriek één vuurzee. Het geheele gebou wencomplex met alle machinerieën werd een prooi der vlammen. Ongeveer 50 per sonen worden hierdoor werkloos. Verzekering dekt de schade, welke onge veer 80.000 bedraagt, gedeeltelijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Gistermiddag is in de Lepelstraat te Amsterdam een 10-jarige jongen onder een vrachtauto terecht gekomen, waarvan hem een der wielen over de borst ging. Het ia. geluk gebeurde, toen de vrachtauto een an deren auto passeei'de, waaraan een 10-jarige jongen, op een fiets rijdende, zich had vastgehouden. Tydens het passeeren is de jongen van de fiets gevallen en onder den passeerenöen auto geraakt. De knaap is naar 't ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand is niet onrustbarend. In verband met de mijnramp te Bruns- sum, is dezer dagen het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwer- kersbond in spoedvergadering bijeengeko men. De besprekingen duurden geruimen tyd. Daarna is door het dagelyksch bestuur, in aansluiting op de gevoerde besprekingen van Maandagavond j.l., he volgende tele gram aan den Minister van Waterstaat ver zonden: „Hoofdbestuur Alg. Ned. Mijnwerkersbond verzoekt u dringend in verband met ramp op „Hendrik" een onderhoud toe te staan en deputatie mijnwerkers te willen ont vangen". In antwoord op het door den Alg. Nederl. Mijnwerkersbond gedaan verzoek aan den minister van Waterstaat om een onderhoud toe te staan aan een deputatie mijnwerkers in verband met de ramp op „Hendrik", heeft de minister naar wii in „Het Volk" lezen den Bond medegedeeld, dat het gevraagde onderhoud Maandag a.s. te drie uur zal wor den gehouden. Naar „Het Volk" verneemt is in de dezer dagen gehouden jaarvergadering van den Bond van Brandstoffenhandelaren *n voor stel aangenomen, waarin het hoofdbestuur is opgedragen by de regeering stappen te doen, om de zwarte brandstoffen onder de Waren wet te brengen. Het voorsel was ingediend door de afd. Utrecht om de groote knoeieryen, die bij het afleveren van anthraciet voorkomen, te kun nen tegen gaan. Een slager te Balkbrug, die een afgekeurde varkenslever, welke door den keurmeester begraven was, weer opgroef en verkocht, is door de Zwolsche rechtbank veroordeeld tot 200. boete, subs. 100 dagen hechtenis. Aneta meldt uit Meester Cornelis: Een aantal Javaansche recruten schoolden j in Boekit Doeri in Gang Solitude samen met het doel wraakplannen te beramen tegen Ambonneesche militairen. De plaatselijke Maandagmorgen 18 Juni werd ontdekt, dat er was ingebroken in het kantoor van de Hollandsche Bank voor West-Indië te Wil lemstad. Boven het kantoor der bank zyn kantoorlokalen gevestigd. De inbrekers heb ben den aparten toegang tot dit bovenhuis met een valschen sleutel geopend, met een electrische boor een gat in de zoldering van de Bank gemaakt en zich met behulp van een geknoopt touw laten afzakken, meldt de „Amigoe". Na eerst een poging te hebben gedaan, om met sleutels, die zy in enkele laden vonden, de brandkast te openen, welke poging echter ydel was, is met behulp van boren en breekyzers de kleine brandkast ge forceerd. Een waarde van ongeveer 17.000 aan zil vergeld is meegenomen. Met een gedeelte van dit geld hebben zij zich daarna iangs denzelfden weg verwijdei-d als zy gekomen waren om het geld in veiligheid te brengen. Biykbaar was het zilvergeld te zwaar om al les in eens mede te nemen, en het schijnt wel zeker te zijn dat zy nog een tweede maal in het bankgebouw zijn gweest, om de rest te halen; doch biykbaar zyn zij toen in hun opzet gestoord geworden. Deze ver onderstelling wordt bevestigd door het feit, dat op de bovenverdieping een groote hoe veelheid zilvergeld, men spreekt van on geveer 8000 klaar lag om te worden me degenomen. De tweede maal hebben de inbrekers ech ter een anderen terugweg genomen, n.l. door een venster te openen van het naast gele- I gen clubgebouw „De Gezelligheid", en de j voordeur te forceeren, gelukte het hun onge merkt buiten te komen, al was het dan zon- der buit. Twee mannen, die later op den dag een 1 Een strafzaak, waarvan de belangrykheid omgekeerd evenredig was aan het aantal getuigen, diende gistermiddag voor de va cantiekamer der Rechtbank te Amsterdam. Desondanks vertelde de dagvaarding van den 23-jarigen H. v. d. W. en den 32-jarigen H. K., die in de beklaagdenbank plaats na men, een aantal heel leelyke dingen. Verd- dachten, die er, vóór zy in het Huis van Bewaring gratis logies kregen, dageiyks met den veddenkar op uit trokken, bleken ook voor meer waardevolle zaken, speciaal voor net gedragen dames- en heerenkleeding, daadwerkelyke belangstelling té koesteren. Maar zij eigenden zich een en ander toe op een bij de wet strafbaar gestelde manier. De dagvaarding hield rekening mat de mogeiykheid, dat v. d. W. in het meereru óeel dezer gevallen de insluiper is geweest, terwyl kameraad K. buiten een oogje in het zeil hield. Verdachten ontkenden verontwaardigd, Dat de meeste kleedingstukken bij hen gevonden zouden zyn, verklaarden zij, of trachtten dat ten minste te doen, door op te merken, dat er in Amsterdam een Waterlooplein is, waar men alles kan koopen, ook garderobes! Met innig gevallen herkenden de ve'lo getuigen, die gehooi-d werden, hun dierbare eigendommen, welke op een tafeltje voor den president lagen opgestapeld en door den bode een voor een werden uitgespreid. Hoewel er natuurlijk over eventueele terug gave niet gediscussieerd werd. Met O. M„ mr. Waszink, meende, dat, wat het bewijs aangaat., elke zaak apart slap genoemd zou kunnen worden. Doch door de aaneenvolging dezer vier gevallen, is hst bewys z.i. veel sterker geworden. Volgens spr. staat vast, dat verdachten zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal. Het rapport, over v. d. W. uitgebracht, ziet geen termen voor een voorwaardeiyke veroordeeling; K. heeft reeds elf vonnissen achter den rug. Rekening houdende met een en ander eisch- te de Officier tegen v. W. één jaar en tegen K. één jaar en acht maanden gevangenis straf. Uitspraak 31 Juli a.s. Te Amsterdam is gisteren de 4-jarige H. H. in de woning van zijn ouders in de Nicolaas Beetsstraat in een emmer met kokend wa ter gevallen. Het kind kreeg zoodanige brandwonden dat het spoedig aan de gevol gen overleed. Te 's Gravenhage is op de Koninginne gracht een motorrijder gebotst tegen een auto, die plotseling den hoek van de straat om reed. De berijder van het motorrywlel werd zwaar gewond en in emstigen toestand in 't Ziekenhuis opgenomen. Hij is langen tyd buiten bewxistzyn geweest. De eohtgenoote van den motorryder, die op de duo zat, werd eveneens gewond maar niet ernstig. Zy is echter ook in het Zieken huis opgenomen. By het baden in het Kanaal by Cothen, is verdronken de 21-jarige Koudys uit Doorn. Zijn broer werd eveneens bewuste loos opgehaald, doch na ruim een uur mocht men er in slagen de levensgeesten van den laatste weder op te wekken. Het werk van een fantastisch aangelegd drukkers - assistent Een bewoner van de Pieter Vlamingstraat te Amsterdam bemerkte dezer dagen, dat er iets niet in orde was in een kleine druk- kery, welke tegenover zyn woning gelegen ls. Hy ging er heen en bevond, dat er in derdaad een zonderling voorval had plaats gehad. De jeugdige drukkersknecht lag op den grond en was met een touw vastgebon den. Dit touw was om zijn beenen geknoopt, liep achter den rug naar den nek en be reikte zoo aan den voorkant de handen, die ook gebonden waren. Een doek was voor den mond geknoopt. De politie werd er by gehaald. Het bleek, dat de jongen buiten Westen was geraakt, weshalve de Geneeskundige Dienst ook by deze gebeurtenis betrokken werd. De jon gen kwam echter spoedig weer by, zoodat de wagen ledig terugging. De commissaris, de heer J. W. Haarman, nam den jongeling een verhoor af. Deze verklaax-de, dat hy de eenige is, die in het kleine drukkerytje werkt. Donderdagmiddag ging plotseling de deur open en traden twee mannen binnen. De grootste van dit tweetal gaf hem een slag, waardoor hy bewusteloos geraakte. Wat er verder gebeurd is, wist hij niet. De politie twijfelde van het begin, reels aan het verhaal, omdat waargenomen was, dat de doek vry los voor den mond gron den was, terwyl ook de wijze wcarop he, touw geknoopt was, nog al zonderling te noemen viel. Nadat de commissaris deze op merkingen gemaakt had, kwam de jongeling met een tweede lezing, die nog onwaarschijn lijker was dan de eerste. Het binden zou ge schied zyn door een kameraad en de or doe ling van beiden zou zyn de aandacht op den drukkersknecht te vestigen en zoo geld te krijgen. Toen ook dit verhaal geen geloof vond, werd de derde lezing gegeven en deze werd geaccepteerd. De jongen had zichzelf gebonden. Hij was danig met zijn werk achter en om de aan dacht van den patroon hiervan af te leiden, haalde hy de grap uit. Verder had hij 100 vel verknoeid, terwijl 50 hem toegestaan waren. Nadat de commissiaris hem. een flink standje had gegeven, werd de fantastisch aangelegde drukkers-assistent weggezonden. Met dat al heeft, aldus besluit de „Tel." dit verhaal, het gebeurde in de bqurt toch nog vrij wat sensatie verwekt. Te Rotterdam is gisteren brandontstaan in het leege Griekjphe s.s. „Nereus", dat 6763 bruto eix 4118 netto register tons meet en bij de Rotterdamsche Droogdokmy. mo menteel in reparatie ligt. By het wegbranden van een schot in ruim IV moet de brand ontstaan zyn. Het vuur vond direct voedsel in mastiek en kurk, dat by het opruimingswerk te voorschijn geko men by het ruim lag. zoodat de brand spoedig een vry ernstig aanzien kreeg. Men moest het ruim verlaten en gaten bo ren in enkele tusschenschotten om hierdoor de mondstukken van de straalpypen te kun nen steken. De drinkwaterboot „Maas II" kwam het eerst ter plaatse en bracht met 2 slangen 20 ton water over in het brandende ruim; echter slechts met resultaat, dat er buiten gewoon veel rook ontstond. Het blusschmgs- werk werd overgenomen door de brandweer, die met 24 stralen het vuur bestreed. Het vuur was inmiddels overgeslagen uit ruim IV in ruim III. Een party ammoniak- flesschen kon tydig worden weggehaald. Eenige stralen werden tegen den buiten wand van het schip gericht, daar deze ter hoogte van de brandende ruimen te heet was geworden. Na eenige uren was men het vuur vrijwel meester. Door al het water dat in het achterschip was gebracht, helde dit toen ruim 3 voet achterover. Daar men den eigen- ïyken vuurhaard niet kon bereiken werd de afdeeling brandbluschmiddelen met rook- maskers gecommandeerd. Uit de ruimen werd nog eenig hout weggehaald. Nog eenigen tijd bleef de brandweer aan wezig om een nieuw uitbreken van het vuur te vooi'komen. Onverdiende blaam op de Lloyd? Aneta seint uit Batavia: Het „Bataviaasch Nieuwsblad" heeft een onderhoud gehad met het hoofd van den Dienst der Volksgezondheid, den heer Van Lonkhuyzen, die mededeelde, dat men ook op andere schepen dan de „Insulinde" den laatsten tijd te kampen heeft gehad met gevallen van anchina terwyl deze ziekte reeds geruimen tyd te Batavia heerscht, maar de gevallen verliepen op ongevaariyke wyze. Men droeg van geen enkel doodelUk of ernstig geval kennis, terwijl de „Insu linde", na de kustreis te Soerabaja geheel v?r. Lonlchuyien acit de ernstige beschuldiging aan het adres van de Lloyd over onvoldoende ontsmetting, onverdiend. Naar zijn meening zou het voorval zonder ontsmetting precies hetzelfde verloop hebben gehad, omdat de oorzaak van de ziektegevallen gezocht moet worden in levende bacillendragers, zoodat ook van officieel® deskundige zyde er geen enkele reden is om niet het volste vertrouwen te stellen in de maatregelen van de maat- schappyen ter verzekering van de veilig heid van den overtocht. Te Buinen zyn de woningen van J. Roo- band en A. Copinga tot den grond toe afge brand. Weinig kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het te Lobith opgevischte lijk is herkend als te zyn van den 17-jarigen F. J. Nossling uit Hamborn. Donderdag is een Duitsch dienstmeisje, dat uit Ouderkerk a. d. IJsel was vertrokken, tusschen Winschoten en Winschoterzyl uit den trein gesprongen. Ze is gisterenmorgen fe Winschoterzyl gevonden en op genees kundig advies over de grens gezet. Te Wassenaar is gisteren een 11-jarige knaap, Snyders genaamd en behoorende tot de leerlingen van een school te Krimpen a. d. IJssei, welke onder leiding van eenige on- derwyzers een uitstapje hadden gemaakt naar Wassenaar, door een auto overreden. De jongen kreeg een zware hei'senschud» ding en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden over gebracht. bij Wiel rijden en 'n door de Zon verbr andeHuid, Schrijnen enSmet- ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11