Stadsnieuws r]ieIeman6lfros' CHEQUE.KOERSEN Het Molen-album Telegraphisch Weerbericht Heringa WuJhrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties Sfoizuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 4pex Klop-Veeg-Stofzuigers f175 - EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 22 Juli Agenda 23 Juli Afsluiting van den Rijks weg VelsenAlkmaar Doorïeüjk ongeluk op de Haarlemsche Draadnagelfabriek Man door een trekschijf gedood BURGERLIJKE STAND. Verkeersongevallen Personalia De speeltuin in het Amsterdamsche Kwartier Extra-uitkeering aan amb^naren Bekroningen Een promotie „summa cum laude" Tentoonstelling Verwarming van de hal in het stadhuis Het Haarlemsche Tramfanfare corps. R.-K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem Stadsarmen en Ziekenhuis op stap Stichting Parkherstellingsoord Gemeenteraad Verkooping Rembrandt-theater. Paard met woonwagen op hol Kon. Ned. Toonkunstenaars- Vereeniglng R.-K. Handelsavondschool voor Meisjes, met 3-jarigen cursus Afscheid J. G. Nijk LAATSTE NIEUWS Examen hoofdakte Boerderij afgebrand Braziliaansch bezoek De Nenyto Tramongeluk te Berlijn HEEMSTEDE Toenadering tusschen Nanking en Moekden Locaaltrein in botsing met een goederentrein Dreigende uitsluiting in Lancashire HUen Terrv t Molen album Oud-minister Colijn bedankt als lid der Tweede Kamer Mahomed Saïf Pasha f Spoorwegongeluk op de lijn Dusseldorf—N euss Het lijk van bankier Loewenstein De strijd in China medegedeeld door DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Sociëteit „St. Bavo" half 12 uur Proza en Poëzie St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Van 122 uur en van half 710 uur geopend Van 8half 10 uur ver plichte opkomst 8 uur Spaarkas. Den Hout half 3 uur Middagconcert H. O. V. Theeschenkerij Houtrust half 5 uur Matinée. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 an kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Ge- nesius" 8—10 uur clubavond „T. en P." Rembrand-Theater Groote Markt 7 en kwart over 7 uur Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIEN STEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de firma H. Remmers en Zn. Kruis straat 20. Tel. 10354. De Minister van Waterstaat brengt ter openbare kennis, dat wegens daaraan uit te voeren werkzaamheden, het vak van den Rijksweg VelsenAlkmaar van K.M. 25 tot den Stationsweg onder de gemeente Heiloo, zal gesloten zijn voor alle verkeer, rijwielen uitgezonderd, in de richting AlkmaarVel sen, gedurende ongeveer 3 maanden, op werkdagen en zoo noodig ook op Zon- en feestdagen, zooals door waarschuwingsbor den op den weg zal worden aangegeven. De te volgen omweg zal door richtingspij len worden aangeduid. Hedenmorgen half 7 was de 34-jarige J. van der Heyde, draadtrekker, wonende Oostenstraat 31 te Haarlem, in de Haarlem sche Draad- en Draadnagelfabriek aan den Phoenixweg, werkzaam aan een electrisch gedreven trekschijf, waaraan een haak be vestigd was. Plotseling raakte de man aan den haak vast, met het noodlottig gevolg, dat zijn lichaam om den haak werd geslagen en daarna werd ingedrukt. Een andere arbeider, die zich vlak bij den verongelukte bevond, schakelde den electri- schen motoi uit en bevrijdde den ongeluk kige. Oogenbllkkelijk werd hulp geboden, doch de man was op slag gedood. Het lichaam werd naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd, waar de dood moest worden geconsta teerd. Naar de pastorie in de Jansstraat werd bericht van het ongeluk gezonden. De Weleerw. heer kapelaan A. J. I. Leesberg begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De ongelukkige was toen reeds overleden; kapelaan Leesberg diende hem daarop voorwaardelijk het H. Oliesel toe. Van de ztide der fabriek deelt men ons nader mede. dat het ongeluk als volgt heeft plaats gehad J. van der Heyde raakte met een knoops gat van zijn jas aan den kop van een trek- bank vast. Door een haak, die hier aan is bevestigd werd hij meegetrokken. Zijn hoofd is tegen een ijzeren voorwerp aangeslagen, zoodat het hoofd in den romp werd gedrukt. De man was op slag dood. Ondertrouwd: 20 Juli: J. A. Schellinger en H. M. Heemskerk. P. C. J. Souwer en H. J. v. Eskert. Geboren: 19 Juli: A. M. v. Dijkv. Kam pen, z. 20 Juli: A. J. J. GoudeketBeek, d. 19 Juli: P. C. StevenhagenTouw, z. D. A. v. d. HeuvelRobbé, d. W. C. SenftSelier, d. H. C. Szerkowski—v. Rooijen, z. 18 Juli: M. J. J. de Bruin Meerman, d. 20 Juli: C. Damsm<(Dinkla, d. 19 Juli: J. Schefferv. Veen, d. Overleden: 19 Juli: J. G., 7 uur, z. van G. J. v. d. Linden, Nachtegaalstraat. A. Eer hartde Haan, 62 jaar, Ceciliasteeg. H. Polak, 52 jaar, Kamperlaan. 18 Juli: A. WersonLeurs, 87 jaar, Hagestraat. TE WATER Waarschijnlijk doordat hij een te groote vaart had, reed de 12-jarige H. de Jong met zijn rijwiel, toen hij den IJweg te Vijfhuizen in wilde draaien vanaf den hoogen dijk in den Spaarnwoudertocht. De jonge drenkeling wist zich zelf fe red den, doch door -den val had hij zich inwen dig nog al bezeerd. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de dames: W. M. H. Bossink en J. D. M. van Berkel, alhier. Wij lezen in „Het St. Jansvuur", het pa rochieblad van het Amsterdamsche Kwar tier, het volgende: Naar men ons meldt, heeft de Haarlem sche R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen het initiatief genomen om te trachten ook de kinderen van haar leden gebruik te laten maken van den speeltuin aan de Zomer- vaart. Tot dit initiatief is de vereeniging in staat gesteld door de onlangs in de Ge meenteraad aangenomen motie, waarin het volgende werd bepaald: „Aan andere ver- eenigingen, werkzaam op het terrein van Jeugdorganisatie wordt de speeltuin in ge bruik; gegeven op nader, in overleg met den inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding en het bestuur van de speeltuinvereeniging „Het Costerkwartiep','. yastite stellen tijden." Volgens betrouwbare mededeelingen, die wi) ontvingen^ is de subcommisie van de Vereeniging voor groote gezinnen al druk aan het werk. Wij kunnen niet anders doen dan dit initiatief van harte toejuichen, en hopen dat de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor groote gezinnen hier succes mee zal hebben. Doer haar actie voor de Vacantie-uitstapjes heeft de genoemde vereeniging bewerkt, dat wij ons daarvoor niet meer bij neutrale ver- eenigingen behoeven aan te sluiten; laten wij hopen, dat zij nu ook den speeltuin aan de Zomervaart toegankelijk zal kunnen stellen voor onze katholieke kinderen. De heer Joosten heeft de volgende vragen aan B. en W. gesteld: 1. Is het B. en W. bekend, dat in de plaat selijke bladen het bericht is verschenen, dat door hen aan een aantal ambtenaren een extra-uitkeering is gedaan, in verband met extra-werkzaamheden tengevolge van de grensuitbreidlng der gemeente? 2. Kunnen B. en W. meedeelen, of bedoeld bericht juist is? 3. Indien dat bericht juist is, kunnen B. en W. dan mededeelen, aan welke ambtenaren die uitkeering is gedaan en tot welke bedra gen? 4. Indien het bericht juist is, kunnen B. en W. dan mededeelen, krachtens welke be voegdheid zij dat besluit hebben genomen? Op de Internationale tentoonstelling voor Schoenen- en Lederindustrie behaalde de firma F. van Diggelen Zn., alhier, in de groep: luxe schoeisel een verguld zil veren medaille en in de groep: orthopae- dlsch schoeisel een eervolle vermelding, ter wijl de firma Alex Huykman, alhier, in de groep: luxe schoeisel een zilveren medaille en in de groep: orthopaedisch schoeisel een verguld! zilveren medaile met extra vermel ding van lof behaalde. Donderdagavond is Pater Lector Vincentius Kuiper OH., uit Haarlem, gepromoveerd tot Doctor in de Philosophie aan de Universiteit van Freiburg, in Zwitserland. Zoowel voor zijn proefschrift over den Duitschen philosoof Hegel (Hegei's Denken: Die Erhebung zum Spekulativen Sjtandpunkt)als voor het door hem afgelegde examen, werd hem de hoogste lof „summa cum laude" toegekend. WERKEN A. LOOTS, Huis van Kunstnijverheid, firma P. Kennis, Wagenweg 7. In het huis van Kunstnijverheid exposeert de heer Albert Loots schilderijen, die ontstaan zijn tijdens zijn verblijf in Frankrijk, waar uit hij nu tijdelijk is teruggekeerd. Mochten wij reeds bij een vorige tentoon stelling over dezen jongen schilder met waar deering schrijven, wij vinden die in nog meer dere mate voor deze buitenlandsche serie, waaronder fraaie exemplaren voorkomen. Zijn grootste, hier geëxposeerde doek „de Kruisgroep" ontstond in den Vastentijd van dit jaar en werd op Goeden Vrijdag voltooid. De Christus-figuur is van een pakkende, smartelijke tragiek, waartegenover de neven figuren bijna nuchter aandoen. O.i. heeft hier de schilder te sterk en te uitsluitend „den Man van Smarten" verbeeld en te weinig de Maria- en Johannesfiguren in de stervens- smart doen deelen. Uit de geheele compositie spreekt intusschen een krachtige, persoonlijke visie en 't weinig menschelijke, dat de Chris tusfiguur na zijn lijden behield is van een aangrijpende realiteit. De schilder ontleende verder zijn onder werpen aan Parijs en omgeving. No. 5. Landschap bij Parijs, is zuiver van toon en geeft zeer karakteristiek het Fran- sche landschap. De beide doekjes naast de Kruisgroep, het kleine station, en de huizengroep, vormen wel de beste, wat hier geëxposeerd wordt. In „Een gezicht op Noret Sur Loug" is het schilder achtige van een oud Fransch stedeke goed gezien, en in een fraaie compositie vastge legd. Van een vlotte peinture en sterk per soonlijk is nr. 8 Stilleven. In verband met een tijdens de behandeling van de begrooting voor 1928 geuiten wensch om de hal van het Stadhuis te doen ver warmen, was door B. en W. toegezegd, dat zou worden onderzocht of door gas- of elec- trische verwarming voorloopig verbetering in den bestaanden toestand kon worden ge bracht. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat verwarming van de hal kan plaats heb ben door het aanbrengen van een installatie voor warme lucht in den voormaligen poli tiepost onder die hal. Bij het raam in de hal aan de zuidzijde zullen in den vloer enkele roosters dienen te worden aangebracht voor toevoer van de door middel van gas ver warmde lucht. De kosten van aanleg wordpn geraamd op 1.500.—. Als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen het Haarlemsch Tramfanfarecorps gedaan heeft voor de collecte van ieder jaar ten bate van T.B.C., heeft dit corps van de directie van Hotel Lion d'or een verguld zilveren medaille ontvangen. Huishoudkundige: Diploma „Huishoudkun dige" toegekend aan de dames: H. Coebergh, A. Kahman, E. Kraakman, D. Lammers, H. Roozen, W. Sweerts. 1 Niet bevorderd. Hulp in de Huishouding: Bevorderd tot de 2e klasse: J. Koop (voorw. wegens ziekte), J. Knol, G. Lamp, G. Rozenhart, M. Walen kamp, W. v. Opzeeland. Getuigschrift „Hulp in de Huishouding" uitgereikt aan: A. Bakker en F. Velu. 1 leer linge niet bevorderd. Costuumklassen: Bevorderd tot de 2e klasse: Cl. Bersée, J. Brink, C. de Brouwer, C. Dekker (voorw. wegens ziekte), L. Loer akker, H. Metzelaar, J. Snellens, M. Termeer, (voorw.) W. de Vogel (voorw. wegens ziekte). Bevorderd tot de 3e klasse: M. Bos, J. Gie bels, C. Schackman (voorw.) M. Schoen, Fr. Steinhoff, A. Zuidhoek. Diploma „Costuumnaaister" uitgereikt aan: A. Bakker, C. Eichhorn, J. Hendrik^ L. Kie- wied, C. v. d. Veldt, W. v. Velzen, en Fr. Wolfshagen, 1 leerlinge niet bevorderd. 't Was Donderdag weer een gezellige dag voor het Buitenhuis. Ieder jaar weet de di recteur weer iets anders op het programma te brengen om de bewoners een genoeglij ken dag te bezorgen. Een woord van dank voor den heer S. Glastra en zijn helpers is dan ook zeker op zijn plaats. Men moet die oudjes eens gesproken heb ben en gehoord, als ze het hebben over hun Directie. lederen keer iets anders en hoor hen zeggen: ,,'t Was nog fijner dan ver leden jaar. Was 't verleden jaar 'n boottocht langs de Vecht, nu was het een autotocht door het Gooi. Van kwart over 8 's morgens tot half negen 's avonds. In twee groote autocars trokken ze door Amsterdam, al zingend en juichend, over Muiderberg en Naarden het Gooi in. Van Noord tot Zuid zijn ze het landschap doorgereden, al maar bewonde rend. Nu eens de mooie lanen, waarlangs de villa's als kleurige kralen door een snoer van rozen verbonden lagen, dan weer de rustig kabbelende beekjes waarop de zeil bootjes tot een tochtje noodden, later weer hoogten met blauwe dennen begroeid of weiden en voorts de Zuiderzee in kalme rust. Bussum, 's-Gravenland, Hilversum, Baarn, Eemnes Laren, Blaricum, Huizen, werden bezocht. 't Bosch van Bredius en Spanjerswoud zijn van alle kanten bekeken, 't Paleis van H. M. de Koningin-Moeder en de Naald hebben de luitjes gezien en wat altijd een groote factor is op reis, er is heel wat ver orberd. Onderweg werd zoo nu en dan eens halt gehouden om een snoepje of een roo- kertje uit te deelen en eenige malen werden de auto's veriaten om koffie te drinken, te middagmalen of de avondboterham te nut tigen en om de stijve beenen weer eens wat losser te loopen, ja, ze hebben geschommeld en gedraaid in den „molen". En toch waren zij tusschen de zestig en vijf en tachtig. Of ze genoten hebben! 't Valt niet te betwijfe len. Ge moest ze maar eens gehoord hebben toen ze thuis kwamen. Ze verlangden wel naar bed en naar rust maar konden niet nalaten, terwijl ze op hun bedden lagen, elkaar aan het heerlijke van dag te herinneren. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" verzocht van de gemeente in huur te mogen verkrijget het terrein met op stallen aan den Rijksstraatweg, ten einde daarop een Parkherstellingsoord op te rich ten. Dit plan der afdeeling wordt door B. en W. gaarne gesteund. Zij stellen daarom voor het gevraagde in huur af te staan en Wel een perceel tegen een huurprijs van ƒ1.800.per jaar en een perceel tegen een huurprijs van 550.— per jaar. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 25 Juli 1928, des na middags te half 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Kohier Straatbelasting enz. dienst 1928. 3. Rekening enz. 1927 bewaarschool in v.m. Barbara Gasthuis. 4. Vrijstelling art. 10 2a, der Bouwveror dening tijd. bergplaats Pres. Stetjnstraat. 5. Schrijven Burgemeester en Wethouders inzake onderwijs in de Fransche taal op Gymnasium en middelbare scholen. 6. Aanschaffing automobiel-brandspuit. 7. Verhuring terrein enz. Rijksstraatweg aan afd. Haarlem en Omstreken „Het Ne- derl. Roode Kruis". 8. Herziening positie-regeling geneeskun dige W. J. H. Maschhaupt. 9. Verbetering voetpaden gedeelte voorma lig Heemstede. 10. Aanleg centrale verwarming perceel Donkere Spaarne 34. 11. Verwarming hal raadhuis. 12. Bestemming tot openbaren weg van grond aan Zijlweg en Zijlstraat. 13. Verkoop grond: a. Populierstraat (Versteeg en Eckhard); b. Van Nesstraat (Wed. v. Waardev. Schie) c. Kempstraat (C. J. A. Molenaars). d. idem (W. F. v. Leeuwen en K. H. J. Wolzak). 14. Stichting en opheffing school voor la ger onderwijs. 15. Overdracht voor straat bestemden grond aan Voltastraat en Lorentzkade. 16. Uitgifte grond in erfpacht Byzantium- straat (J. Dekker en H. W. Landru). 17. Ruiling grond Nachtegaalstraat. 18. Interpellatie-Joosten inzake toekenning gratificatiën. 19. Benoeming: a. twee regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; b. een leeraar Ned. taal en geschiedenis, Gymnasium; c. een leeraar in de oude talen, Gymna sium; d. een leeraar in aardrijkskunde, id. e. een tijd. leeraar in de oude talen, Gym nasium; f. een tijd. leeraar in de Fransche taal, id. g. leeraren in vasten en tijd. dienst, gem. avondschool voor nijverheidsonderwijs. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notaris huis", Bilderdijkstraatl, bij den Zijlweg. Notaris B. M. SERNé No. 1. Een huis met erf te Haarlem aan het Zuider Buiten Spaarne No. 118, Kad. Sectie K No. 854, groot 1 are, 21 centiaren, 8555, H. C. Louw q.q. Notaris L. VAN DOESBURGH No. 2. Een huis en erf te Haarlem aan de Iordensstraat No. 48, Kad. Sectie I No. 340, groot 1 are 34 centiaren, 7980, op gehouden. Notaris N. J. HOEFLAKE No. 3. Een pakhuis, een werkplaats en twee bovenwoningen met erf en vrije poort te Haarlem aan de Bakenessergracht Nos. 48zwart, 43rood, 48a rood, 48b rood, groot 1 are 20 centiaren, 6975, opgehouden. Notaris J. WILDSCHUT No. 4. Het huis. verdeeld in afzonderlijke beneden- en bovenwoning, met erf te Haar lem aan het Prinsen Bolwerk No. 14zwart en rood, Kad. Sectie B No. 2455, groot 1 are 5 centiaren, 9325, J. A. de Land meter. Notaris D. M. KLIJZING No. 5. Een huis en erf te Haarlem aan de Brouwersstraat No. 146, Kad. Sectie H No. 94, groot 83 centiaren, 300, opge houden. No. 6. Een pakhuis en erf te Haarlem aan de Westerboogaardstraat No. 3, Kad. Sectie C No. 1414, groot 87 centiaren, 2000 opgehouden. Notaris W. A. DOLLEMAN te Velsen No. 7. Een huis, erf en schuur te Sant poort aan den Terrasweg No. 33, Kad. Gem. Velsen, Sectie F No. 3214, groot 1 are 70 centiaren, 4425, opgehouden. No. 8. Een huis, erf en schuur te Sant poort aan de Kruidbergerweg No. 59, Kad. Gem. Velsen, Sectie F No. 3192, groot 2 aren 62 centiaren, 4950, opgehouden. Notaris N. J. HOEFLAKE No. 9. Een winkelhuis met woning en werkplaats en erf te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat No. 2, met uitgang naar de Hagestraat, groot 88 centiaren, 9975, opgehouden. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage) Rembrandt Theater biedt zijn bezoekers deze week een zeer varieerend en aangenaam programma. Der Bettelstudent, naar de bekende operette van C. Millöcker is door de Aafa met veel succes in een film omgezet. Men kent de geschiedenis van den verloopen student die, om aan een wraakgevoel van een kolonel te voldoen, zich moet verlieven op een gravin, onder het pseudoniem van een prins en ten slotte bemerkt, werkelijk op haar verliefd te zijn geworden. Hoewel het een oprechte warme liefde is, kan zij ons betrekkelijk koud laten, ware het niet, dat de film zoodanig in eikaar was gezet, dat het genoeglijke en amusante den hoofd toon voert, en dat het liefdeselement tot nebensache wordt gedegradeerd. Hier komt nog bij, dat de opnamen buitengewoon ge lukkig geslaagd zijn en men (op enkele uit zonderingen na) een vrij zuiver filmextract gekregen heeft waarmee zelfs de meest ver stokte druiloor zich best zal amuseeren. Harry Liedike speelt bovendien de hooflro) en al moge zijn spel door zijn typische zelf bewustheid niet geheel en al te waardeeren zijn, zijn aangename goedlachsche kop is hier zonder twijfel op zijn plaats, terwijl hij bovendien door zijn promotie tot „lieveling der dames" niet zoo sterk zal worden becri- tiseerd als zijn minder fortuinlijke collega's. „Ce que femme veut.... enz." Door het noodzakelijk ontijdig afreizen van de vorige specialiteiten zong de vorige week Mej. Hilde Bakker eenige liederen ervoor in de plaats. Hoe goed het aanvanke lijke paar ook was, toch hebben de bezoekers met deze verandering zeer zeker geboft. Het enorme succes, dat zij oogstte bewees over duidelijk dat zij stormenderhand de harten had veroverd. We hopen haar dan ook nog eens gauw weer te zien, zonder dat dan het toeval een rol meespeelt. Het dubbelmannenquartet „De 8 Rem- brandtzangers" zongen met uitstekende or kestbegeleiding een fragment uit de Opera Carmen, het Wolgalied en La rêve posse en bewees hiermede tot de eerste klas speciali teiten te behooren. „De trek der zalmen", een zeer leerzame en niet-vervelende film toont hun die er nog niet mee bekend waren eenige eigenaardig heden van de zalm, (alvorens zij gerookt en in blik verpakt wordt natuurlijk), terwijl de „Verborgen Vrijer", een 2-acter klucht zooals gebruikelijk vol zotheden en zonder inhoud is. Summa Summarum een programma waar mede men zich ongetwijfeld zal amuseeren. Gistermiddag omstreeks half drie sloeg op den Rijksstraatweg, nabij de Liduina-kerk een paard, gespannen voor een woonwagen, op hol. Het paard reed in woeste vaart den weg af, en reed een wielrijdster, de 26-jarige Rika Dekker aan. Haar rijwiel werd deerlijk ge havend, terwijl zij zelf eenige onbeduidende schaafwonden opliep. Het dier werd door eenige burgers gegrepen en had geen letsel bekomen. De wagen bleef onbeschadigd. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeni- glng, slaagde voor het theoretisch examen mejuffrouw Netty Wynands, leerlinge van de muziekschool van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst afdeeling Haarlem, uit de. klasse van den heer Lürsen. bet bestuur maakt bekend, dat de aan gifte van leerlingen voor den nieuwen cur sus, die 3 September a s. begint, kan geschie den op Dinsdag 24 en Vrijdag 27 Juli a.s., 's avonds van 7 tot 8 uur in de M. U. L. O.- School, Kleine Houtweg 22. Aan deze R.-K. Handelsavondschool wordt onderwijs gegeven in: Boekhouden, Handels- rekenen, Ned. Taal, Handelscorrespondentie, Eng. Taal en Handelsaardrijkskunde. Naast den handelscursus wordt ook een cursus gegeven voor gewoon vervolgonder wijs: o.a. nuttige handwerken, rekenen, taal. algemeene ontwikkeling, gymnastiek en godsdienstleer. In verband met het aftreden van den heer J. G. Nijk als directeur van de Rijks kweekschool voor onderwijzers had heden morgen te tien uur in het gebouw in een of- ficieele samenkomst door leerlingen van kweekschool en leerschool van den direc teur afscheid plaats. In den namiddag, te twee uur, zou de heer Nijk in het schoolgebouw receptie houden. Wij komen op het verloop van dit af scheid a.s. Maandagavond terug. groote zonnescherm had aangetast, en dit nu in lichte laaie stond. Doch de brandweer was het vuur reeds 10 minuten na haar optreden meester. Het vuur woedde in de woonkamers naast de slagerij en in hoofdzaak in den hoek der kamer, waar de brand vermoedelijk is ontstaan in een trapkast, waarin zich veel perkamentpapier bevond, benevens andere papieren en boeken. De bewoners die circa kwart over 11 zich ter ruste hadden begeven, werden gewekt door den hond, die in een portaal tusschen de voorkamer en slaapkamer verbleef. Toen de heer A. het dier weer in het portaal wilde doen, zag hij de voorkamer vol rook, terwijl hij ook vuur ontdekte. Direct werd alarm gemaakt en getracht met een tuinslang en emmers water het vuur te blusschen, wat echter niet mocht ge lukken. Het vuur moet spoedig in hevigheid heb ben toegenomen, want tot het naar bed gaan hebben de huisgenooten van den heer A. in de kamers vertoeft. Ook hebben 2 man van zijn personeel in den loop van den avond circa 10 uur in die kast werkzaamheden aan de rioleering verricht, waarbij alleen ge bruik gemaakt is van 'n electrisehe lantaarn. Zij beweren hierbij niet gerookt te hebben of ander licht te hebben gebruikt. Zooals gezegd, was de brandweer met een slang op de waeterlelding, benevens een slang op den motor binnen een kwartier den brand meester. Toen de rook wat opgetrok ken was, gaf de kamer een troosteloozen aanblik. Wat niet door het vuur verteerd was, had enorm veel waterschade geleden. Ook de trap, die leidt naar de bovenverdie pingen, heeft brandschade. Op 2 plaatsen was zij reeds doorgebrand en de ramp was niet te overzien geweest als de brandweer iets later was gekomen, want dan zouden ook de bovenverdiepingen zeker door het vuur zijn aangetast. Nu bepaalde de schade die door verzeke ring gedek wordt, zich alleen tot de voor kamer en trap. De brigadier der ryksveldwacht van Zand- voort, de heer A. Wesseling, die in den aanvang juist passeerde maakte zich ver dienstelijk door hulp te verleenen aan de bo venbewoners. En dat geheel in het donker, dus het electrisch licht ook in de bovenwoningen weigerde, benevens door het waarschuwen van de brandweer, waarvoor hij ook nog een autobestuurder requireerde. De brandweer had nog eenig werk aan het opruimen der papiermassa uit de kast en het gedeeltelijk sloopen der trap, om het laatste vonkje vuur er tusschen uit te ver wijderen. Om kwart over 2 werd inrukken geblazen. Op het terrein was aanwezig de geheele staf der brandweer. Van den inboedel kon alleen gered wbrden een mooi schrijfbureau. Gelukkig had de heer O. zijn vleeschwa- ren achter den winkel in een koelkast, zoo dat hij heden zijn bedrijf voort kon zetten. De winkel naast het belendende perceel kreeg alleen wat waterschade. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. HAARLEM. 20 Juli. Geëxamineerd 8 vrou welijke candidaten. Geslaagd de dames: J. Gerhard, Amsterdam; A. Korvinus, Haarlem; S. M. G. Obbema, Uitgeest; C. Ruyterman, Hauwert; M. C. A. Tool, Alkmaar. WIJDE WORMER, 21 Juli. Hedenmorgen 10 uur is vermoedelijk door hooibroel brand ontstaan in de boerderij van den heer Klomp aan den Zuiderweg, alhier. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrich ten. Alles is afgebrand. Verzekering dekt de schade. ROTTERDAM, 21 Juli. Gistermiddag heeft een gezelschap Brazilianen, onder wie de Braziliaansche gezant in Den Haag, Luiz Guduemaraes, ne secretaris van 't gezant schap en de consul van Brazilië, de Nenijto bezocht. ROTTERDAM, 21 Juli. Wanneer alle voorteekenen niet bedriegen, zal morgen middag de 600.000ste bezoeker of bezoekster de hoofdentree der Nenijto betreden. Dit beteekent, dat gedurer.de de 56 dagen, welke de Nenijto geopend is, zij gemiddeld per dag door circa 10.200 betalende bezoekers is be zocht. Zeven gewonden BERLIJN, 21 Juli Vrijdagavond heeft in het Zuiden van Berlijn een ernstig tram ongeluk plaats gehad. In de Lutherstrasse kwam een tram in volle vaart in botsing met een vrachtauto. Beide wagens werden ern stig beschadigd. Zeven personen werden ge wond en werden naar het ziekenhuis ge bracht. Zes van hen konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling van een nieuwe rooilijn voor de Oostzijde van het Raadhuisplein. B. en W. stellen voor, de straat, uit komende op de Iepenlaan, te noemen Esch- doornlaan en die, uitkomende op deze laat- ste laan, te noemen „Echdoornkade". B. en W. stellen voor, van J. W. H. van Overvest gratis over te nemen 48 M2. grond, gelegen aan de Zandvoortschelaan tegenover de Orchideeënlaan. B. en W. stellen voor, in te trekken het raadsbesluit in zake het bouwen op voor ,den weg bestemden grond en de N. V. Anjerkweekerij ,,'t Clooster" geen toestem ming te verleenen tot het bouwen van een kweekkas. B. en W. bieden ter vaststelling aan een reglement voor de werklieden. B. en W. vragen een crediet van 1557 aan voor de aanschaffing van autobanden. BINNENBRAND Vannacht om ruim half 1 rinkelden de brandweerschellen. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de woonkamer van den sla ger Ackermans, Zandvoortsche laan 20. In eenige minuten was de motorspuit bemand, en 15 min. na het eerste sein was alles ge reed voor het blusschingswerk. Toen de eer ste spuitgasten de Zandvoortsche laan In reden, liet de brand zich ernstig aanzien, daar het vuur door een bovenlichtje het MOEKDEN, 21 Juli. Volgens berich ten uit Japansche bron zouden de voor waarden voor een overeenkomst tusschen Nanking en Moekden zeer verbeterd zijn. PARIJS, 21 Juli. Vrijdagavond is op het gare de Lyon te Parijs een locaaltrein in botsing gekomen met een goederentrein. Twee wagons van den locaaltrein en de lo comotief stortten om. Zes reizigers werden gewond. LONDEN, 21 Juli. Tengevolge van een sta king in de katoenspinnerij te Oldham dreigt een uitsluiting in alle spinnerijen van Lan cashire. Zij zal ongeveer 50.000 arbeiders om vatten. LONDEN, 21 Juli. De bekende tooneelspeel- ster Ellen -Terry is hedenmorgen op 60-jari gen leeftijd overleden. In Tieleman Dros' Molenalbum vindt ge een bijzonder interessan' te beschrijving der verschillende Molentypes. Het is geïllustreerd met 50 in aquareldruk uitgevoerde af» beeldingen der mooiste Hollandsche Molens. De albums zijn verkrijgbaar voor 75 ets. bij de winkeliers die onze artikelen verkoopen or tegen inzen ding van het bedrag aan postzegels bij onze Afdeeling Reclame. De plaatjes ontvangt U door het in zenden van bons, zooals deze voor komen op de verpakkingen der: Blikgroenten, Vleeschconserven, Plats du Jour, Soepen, Pickles, Jams, Limonades, etc. Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Skilly. Laagste Barometerstand 743 m.M. te Haparanda. Verwachting; Meest matige n. tot w. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Wij vernemen, dat oud-minister Colijn, die in de vacature-Schurer benoemd is verklaard tot Tweede-Kamerlid met het oog op zijn vele werkzaamheden in de ko mende wintercampagne voornemens is zijn benoeming niet te aanvaarden. In dat geval zou Mr. V. H. Rutgers aan de beurt van be noeming zijn, die, naar vernomen wordt, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ook voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal bedanken. Alsdan komt de heer Heukels voor een benoeming tot Kamerlid in aanmerking. LONDEN, 21 Juli. Volgens telegrammen uit Alessandrië is de vroegere minister-pre sident van Egypte Mahomed Saïf Pasha Vrijdagmiddag overleden Een machinist gedood. DUSSELDORF, 21 Juli. Op de lijn Dus seldorf-Neuss nabij bet blokhuis Rhein- brücke heeft hedenmorgen omstreeks 3 uui een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een uit Krefeld komende goederentrein reed op een uit de richting Neuss komenden goederentrein in. De machinist werd op slag gedood terwijl een conducteur ernstig werd gewond. De botsing was zoo hevig, dat 10 goede renwagens ontspoorden. De materieele schade is zeer groot. Een onderzoek naar de oorzaak van het onge val wordt ingesteld. Misdaad in 't spel? PARIJS, 21 Juli. Over de aanleiding tot het laten openen van het lijk van den bankier Loewenstein op verzoek van de familie ver klaarde de zwager van den bankier, mr. Convert, dat hij van het Engelsche ministe rie voor de luchtvaart een brief heeft ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat een ongeval onmogelijk is, daar één persoon niet in staat is de deur van een vliegtuig te ope nen. Er bestaat ook het vermoeden van zelf moord, doch deze gedachte wordt door hen, die Loewenstein goed kennen, niet aanvaard. Wij zijn van meening, aldus verklaarde mr. Convert, dat een misdaad niet onmogelijk is. Wij verdenken niemand, doch wij willen niet, als later het stoffelijk overschot van Loewenstein begraven zal zijn, dat een cou rant of financieele instelling zal beweren, dat Loewenstein vóór het vertrek is vergif tigd en daarna uit het vliegtuig geworpen is. Botsing tusschen Japansche en Chineesche troepen LONDEN, 21 Juli. Volgens 'n officieus be richt uit Tsihanfu heeft tuschen een Japan sche troepenafdeeling en Chineesche soldaten 'n botsing plaats gehad. De botsing zou ver- ooraakt zijn door 't betreden door Chinee sche soldaten van de Japansche spoorweg- zóne, waarop de Japansche autoriteiten een afdeeling soldaten naar de bewuste plek zon den, om de Chineesche troepen te ontwape nen. Nadere bijzonderheden zijn niet be- end. ZATERDAG, 21 JULI Berlijn Parijs Brussel Londen Ztlrich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.25 9.70 34.55 12.08 47 .80 13.— 41 '35.— 2.48 7.30 27.— 66.35 66.35 66.50 59.35 9.80 34.65 12.09 47.90 13.10 41 .10 35.10 2.49 7.40 27.10 66.50 66.45 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2