KENNEMERLAND UIT BEI OMTREK Maria-Stichtin< TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1928 BLADZIJDE 3 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerlard BREESTRAAT 121 - B EVER WIJK - Tel. 2213 VELSEN CASTRICUM IJMUIDEN Verkeersongevallen IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK. HEEMSKERK BINNENLANDSCH NIEUWS HILLEGOM BLOEMENDAAL OVERVEEN LIJNDEN VIJFHUIZEN VOGELENZANG HAARLEMMERMEER. C. Smitf Meyendell UIT ONZE OOST Communisten veroordeeld RECHTSZAKEN KERKNIEUWS Uit de Missie KUNST EN KENNIS Het internationaal Congres voor de Chemie Een modern openlucht avondspel Loodwit in de thee Niet strafbaar CASCADE - DROPS is een ware uitkomst voor den dorstigen wandelaar en tourist. De landarbeid voor kinderen RADIO-NIEUWS Een nieuwe groote omroep- zender voor Noorwegen Nieuwe vliegtuig - radio - toestellen Nieuwe zegels SOCIAAL LEVEN Uit de Textiel - Industrie LANDBOUW EN VISSCHERIJ Verdwenen grootheid lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Aankoop van grond Voor de verbetering van den Velserduinweg achten B. en W. het gewenscht, dat de gemeente de beschikking krijgt over een gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 173.50 M2., van de perceelen, welke in eigendom toebehooren aan K. Dekker te IJmuiden en H. Oudshoorn te Velsen. Deze eigenaren zijn bereid de grondstrook, ter oppervlakte van ongeveer 108.50 M2., aan de gemeente af te staan om niet. Een ge deelte, ongeveer groot 65 M2., wordt door hen echter n' bouwterrein beschouwd, waarom zij hiervoor een kostprijs vorderen van 4 per M2., - zoo van in totaal 260. Dit aanbkomt B. en W. alleszins aan nemelijk voor. Zij stellen dan ook voor tot den aankoop over te gaan Arbeidsb' nr'ddeling Ingeschreven op 21 Juli 1928 2 bankwerkers; 1 sigarenmaker; 1 zeeman; 1 kantoorbediende; 27 los arbei ders. Totarl 3;;. Gemeent ut- d Suppletoire agenda voor de openbi re vergadering van den raad der gemeente oir sn, op Dinsdag 24 Juli, des na middags 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 2a. Overplaatsing van onderwijzend perso neel. Punt 2b. Vas'stelling van de 2e suppletoire begrooting v n het Grondbedrijf, dienst 1927. Straatnaa. u B. en W. sellen voor aan de straat, loopende van de Burgemeester En- schedelaan tot den Middenduinerweg, voor den aanleg, waarvan bij raadsbesluit van 5 Juni j.l. de vereischte machtiging werd ver leend, den na m te geven van „Netscher- laan". De jaarijiksche uitkeering aan de ge meente Van Gedep. Staten dezer provin cie is een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van artikel 1 der Wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente Velsen be hoort te worden uitgekeerd, is vastgesteld op 55.768,32. Groote drukte. Het is thans met de boo ten voor de Papierfabriek een groote drukte. Donderdag l"g het Duitsche s.s. „Rostock" te lossen, tervyl in het Noordzeekanaal lagen to waoh'eo de stoomschepen „Leer- sum", „Kroonsiid" en de „Asti". Het En- gelsche s „The Barm" dat cellulose aan de Pap rvfab* k kwam laden, heeft de la ding ingenomen in de binnenhaven nabij de Groote Sluis aarheen de cellulose in lich ters is vervoerd. ONGELUKKIGS VAL j.oen gisteren middag de ecucgenoote van den veehouder J. G. alhier zich op den hooizolder bevond en naar beneden wilde langs de ladder, gleed deze uit, waardoor zij zoodanig kwam te vallen dat een harer armen op twee plaatsen was gebroken. VALSCHE NAAM Gistermiddag be keurde de gemeenteveldwachter een vreem deling wegens het venten zonder vergunning. Dharr deze zeer eigenaardig en verdacht op trad, meende hij hem te moeten overbrengen naar het arrestanten-lokaal, omdat het vermoeden was gerezen, dat hij een valschen naam opgaf. In het eerst meende hij door brutaal op treden en het voornemen zich te verzetten eenigen indruk te maken, doch toen de veld- ichter dat ";et zoo erg vond en daarbij aoor den to. gallig passeerenden rijksveld wachter werd b >estaan, was de grootdoenerij ten einde. In het politiebureau werd hij in nader verhoor genomen en nadien telefonisch inlichtingen ingewonnen bij de politie van Amsterdam. Toen nu bleek dat hij niet ge signaleerd stond, werd hij na eenige uren weder in vrijheid gesteld. Het vervolg zal wel zich ;n Alkmaar af spelen, omdat hij nu twee processen-verbaal krijgt., een wegens venten zonder vergun ning en een voor het opgeven van een val schen naam. VEILING Gisteren waren aan de veiling van „Ons Belang" aangevoerd 3484 manden aardbeien. Was de verwachting niet hoog ge spannen omdat de prijzen ^gisteren op de vrije veiling alhier en te Heiloo en Beverwijk zakkende waren, toch werden alhier wederom goede prijzen besteed en wel van 48 tot 56 cent per K.G. De aanvoer erwten bedroeg 300 zak van 20 K.G. waarvan de prijzen als volgt waren Doperwten van 13 tot 22 centraspers van 19 V2 tot 26 cent De aanvoer tuinboonen bedroeg ook 3 zak en werd van 5 V) tot 10 cent alles per kg. De aanvoer zwarte bessen was met zoo groot als gisteren. De prijs bedroeg 40 cent per kg. Vergoeding ingevolge de L. O.-wet B. en W. stellen voor aan het bestuur der R. K. Jongensschool te IJmuiden een voor schot te verleenen op de vergoeding, be doeld bij art. 101 der L. O.-wet. ERNSTIG ONGELUK TE IJMUIDEN- OOST Gistemamiddag te circa 1 uur heeft er op den IJmuiderstraatweg te IJmuiden-Oost een ernstig ongeluk plaats gehad. Het 5-ja- rig zoontje van den heer v. K. wonende te IJmuiden-Oost, werd door een luxe-auto, bestuurd door Jhr. B. G. v. A. v. W. uit Zandvoort ove.rreden. Het knaapje was aan het spelen nabij de goot, waar een juffrouw aan het schrobben was. Uit de Frans Nae- renboutstraut kwam de auto den hoek om. De chauffeur had een dame en een heer per rijwiel voor zich en moest toen uitwijken voor een handwagen. Hij zag het gebogen zittende knaapje niet, zoodat de kleine werd overreden. Beide wielen gingen over het ventje heen, dat aan het gezicht ontvellin gen opliep. Dr. Bekker verleende de eerste hulp en liet het ventje, daar hij vermoedde, dat het een schedelfractuur had bekomen naar het St. Antonius ziekenhuis vervoe ren. Gisterenavond was het ventje nog niet bij kennis. AANRIJDING Gisterenmiddag heeft een ongeval plaats gehad nabij de ijsfabr. van de Vischhan.ver- eeniging. Daar ter plaatse waren eenige kin deren, waaronder het 3-jarig zoontje van den heer M. Plotselin; stak dit ventje den weg over, juist toen de heer v. d. H. met zijn luxe-auto kwam aanrijden. De heer v. K. die trachtte het ventje nog te grijpen, kon niet verhoeden .lat het door de buffers van den auto tegen den grond werd geslingerd en onder den auto terecht kwam. Door het krachtig remmen stond de auto op hetzelf de moment stil. Het knaapje werd hevig bloedend onder den auto vandaan gehaald en in de ijsfabriek binnengedragen alwaar men zorg voor hem droeg, terwijl Dr. v. d. Kooi ontboden werd. Deze nam het vent je mede naar zjjn woning, alwaar hij het verbond, om het vervolgens met zijn. auto later naar zijn ouders in de Prins Hen driklaan te vervoeren. De kleine heeft een lichte hersenschud ding bekomen. Den chauffeur treft geen schuld. AANGEREDEN Gisterenmiddag is op den Zeeweg te IJ muiden-Oost een 10-jarig meisje H. C. T. uit Driehuis aangereden door een vrachtauto. Het meisje liep lichte verwondingen op en werd bij den heer F. binnengedragen waar Dr. Oistrwijk haar verbonden heeft. Daarna kon zij huiswaarts keeren. De chauffeur van den auto was doorgereden, de politie stelt ■;ea onderzoek in. OM ONDER DAK TE KOMEN Deze week had G. C. te Helder een rij wiel gehuurd, waarop hij naar IJmuiden- Oost kwam. Daar heeft hij het rijwiel ver kocht, waarna hij te Haarlem bij de politie aangift deed. De Haarlemsche politie bracht hem naar IJmuiden Oost ter onderzoek. De man verklaarde ten einde raad te zijn en wilde zoodoende graag onder dak in de ge vangenis. Op reis Zondagmorgen te 5 uur wordt alhier verwacht het Duitsche ss. Monte Oli via van den Hamburg Sud Amerikaansche Dampfshiff Gesellschaft. Bij aankomt te IJmuiden bevinden zich 1200 passagiers aan boord, terwijl te IJmuiden nog 200 passa giers zich aan boord zullen begeven. Zooals reeds eerder is gemeld, zal het schip een plezierreis maken naar de Noordkaap, (Noorwegen). Het vertrek vanuit IJmuiden is bepaald op Zondagmiddag 12 uur. „OUD VOLENDAM" Hedenmiddag om 4 uur wordt de bazar „Oud Volendam in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg geopend. Gisterenmiddag hebben we alvast een kijkje genomen in de groote zaal, waar de metamorphose volkomen is en voortref'elijk geslaagd. Men kan zich zoo voorstellen, dat het hier in „Oud-Volendam" gezellig zal toegaan. Het schilderachtige interieur, de vele leuke attractie's, muziek, etc. zijn wel in staat om de bezoeksters en bezoekers die onge twijfeld in grooten getale zullen komen te amuseeren. De groote zaal of „Oud-Volendam" ziet er keurig uit. Het tooneel is herschapen in hotel, volkomen in stijl, met de „basalt keien" aan den voet van den dijk en met een prachtig uitzicht op Volendam en de Zuider zee. Aan beide zijden van de zaal staan ver schillende stands en vermakeijlkheden op gesteld achter schilderachtige geveltjes en met Volendamsche bewoonsters. Men vindt er een hoeplatent en de inrichting voor prijs- visschen en balgooien in verschillenden vorm. Midden in de zaal is het podium voor de muziek opgesteld, waarom de stands met de prachtige prijzen, welke er op Oud-Volen dam te winnen zijn. Zooals reeds bekend wordt de muziek verzorgd door „Utile Dulci". Buiten is een flinke kegelbaan aangelegd, waarop concours om mooie prijzen wordt gehouden, terwijl op het plein achter het gebouw nog verschillende attracties zijn, zooals schieten, touwtrekken, de grabbelton enz., terwijl ook het hoofd van Jut niet ont breekt. De verlichting is schitterend verzorgd. De leiding van de voorbereiding en den bouw heeft berust by den heer J. Verzylberg, wien daarvoor zeer zeker een woord van lof toe komt. We kunnen eenieder dan ook gerust aan raden om „Oud-Volendam" te bezoeken. Er is van alles, maar er is vast plezier. Het is hedenavond tot 11 uur 'geopend, en morgen (Zondag) van 3 tot 11 uur. Ge durende de week zijn de openingsuren van 7 tot 11 uur, met uitzondering van Woens dag en Zaterdag, waarop het van 3 tot 11 uur geopend zal zijn. DE DUITSCHE ZANGERS Het be kende Dubbel-Mannenkwartet „Schubert" uit Essen-Fintrop, dat alhier het vorig jaar met veel succes een concert gaf in het gebouw der K. S. A. zal, zooals wij onlangs reeds in en kori bericht aankondigden, in de maand Augustus wederom een bezoek aan Eever- wijk brengen. Wij zjjn thans /n de gelegenheid daarom trent nadere bijzonderheden mede te deelen. Het gezelschap, dat uit een 30-ta! dames en heeren bestaat, zal Maandag 6 Aug. des n.m. te 4 uur in Beverwijk arriveeren. Deze dames en heeren verleenden vorig jaar gastvrijheid aan de leden onzer Beverwijksche Harmonie- kapel en zij zullen thans op hun beurt genie ten van de gastvrijheid der Beverwijksche vrienden ter versterking van de eigenlijk reeds in 1925 bij het bezoek van het groote Duitsche koor gesloten vriendschapsbanden. Op denzelfden avond, Maandag 6 Aug., wordt in het gebouw der K. S. A. door het Dubbel-Mannenkwartet „Schubert" onder directie van den heer E. Schürbusch een con cert gegeven, waarvan het eerste gedeelte gewijd zal zijn aan Schubert. Bovendien worden de zangliefhebbers weer in de gelegenheid gesteld den vermaarden baszanger Willy Witte te hooren. De heer Witte is tegenwoordig als eerste Bassist aan het Magdenburger-Stadtheater verbon den en blijkens de talrijke uitstekende recen sies in vele Duitsche bladen moet zijn stem in de laatste jaren prachtig ontwikkeld zijn. Wij herinneren ons dezen zanger nog van 1925 toen hij eveneens als solist optrad in het K. S. A.-gebouw en toen algemeen zijn so noor geluid, van zoo'n magnifiek timbre, bewonderd werd. De heer R. Hofmeester, dir. van de Be verwijksche muziekschool is aangezocht den zanger aan den vleugel te begeleiden. Tenslotte zal de Beverwijksche Harm mie- kapel medewerken en het instrumentale gedeelte van het concert verzorgen, en dit zal, als gewoonlijk, uitstekend in orde zijn. Door het kwartet zal als groot werk worden uitgevoerd „Ritonelle" met soli van den heer Witte, een nummer, dat ongetwijfeld het glanspunt van den avond belooft te worden. Men kan zich er dus van overtuigd houden, dat een prachtig concert zal worden gegeven, waarvoor de entréeprijzen (resp. f 1 en f 0.60) zoodanig zijn, dat een eivolle zaal mag wor den verwacht. Het geselschap maakt Dinsdag of Woens dag nog een boottocht naar Marken, terwijl Donderdag een bezoek wordt gebracht aan de bezienswaardigheden van Amsterdam, van waar de reis naar „der Heimat" weer wordt aangevangen. De Beverwfjksche wegschaatsen-wed strijd Voor dezen wedstrijd, welke op 31 Juli n.m. om 6 uur gehouden wordt, bestaat reeds veel belangstelling, ook in omliggende plaatsen. In verband met de contróle zal om 5 uur dien middag de Bi eestraat worden afgezet, waarna alleen toegang wordt verstrekt op vertoon van een plaatsbewijs. De deelnemcis aan den wedstrijd worden te 4 uur ontvangen met muziek. Des avonds zal op de Meerkade een schit terend vuurwerk worden afgestoken. Loting Militie 1929. De loting voor de lichting 1929 zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 8 Augustus a.s„ 's middags 12 uur te Beverwijk in de Gymnastiekzaal aan de Carel Hendrik Moenstraat. Verloren: I portemonnaie met inhoud. Gevonden: 1 belastingm. Inlichtingen bij den gemeentebode. Burgerl. Stand Getrouwd: H. Jonkman en E. Bakker M. D. Berrevoets en M. H. Pors. Geboren: d. van J. A. J. GortVries d. van M. H. S. RusmanRoeien. Overleden: M. J. van RiekGroot, vr., 30 j. P. J. Perfors, m., 5 j. M. Galjaard, m., 75 j. Aanbesteding Namens het R. K. Schoolbestuur van St. Martinus werd door den heer A. Leliveld aanbesteed het maken van afsluitmuren, kap, luifel en betegelen van een speelplaats achter de bestaande Jongensschool aan de Mariastraat. Uitslag als volgt: K, Verweij 3990; Joh. Seijsener en Zn., 4215; Nijman—Rusman 4450; E. Schuit 5317; Gebr. Reeuwijk 5735. Alle inschrijvers wonen te Hillegom. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Jeugdtuinen Gisteravond was er gele genheid voor belangstellenden don stand van het gewas in.de Jeugdtuintjes bij den Vijverweg in oogenschouw te nemen. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Het Christ, fanfarecorps „Sursum" hielp I de gezelligheid verhoogen, door een aantal j muzieknummers ten beste te geven. Toen wfj tusschen de verschillende goed onderhouden tuintjes liepen, konden w« ons moeilijk voorstellen, dat een gedeelte van het terrein nog zeer kort geleden volslagen woestyn was en dat het kinderhanden zyn geweest, die deze verandering hebben tot stand gebracht. Behalve aan bloemen is er ook aan meer nuttig gewas gedacht. Verschillende groen- tensoorten waren goed vertegenwoordigd. Maar veel was er ook al verdwenen naar de keukens. Onder de aanwezien merkteVi wij verschil lende raadsleden op, o.a. de beide wethou ders, de heeren Laan en Van Nederhasselt. Personalia Aan de R. K. Vakschool voor meisjes te Leiden slaagde voor leerares ko ken en voedingsleer, mej. B. Elderlng, alhier. Voor het examen hoofdakte slaagde te 's Gravenhage de beer W. J. Meister, alhier. Wanneer verbetering? In afwachting dat de provincie het werk aan de Spaarnwou- derweg ter hand neemt, heeft de Haar- lemmermeerpoider in geruimen tyd niets meer aan genoemden weg gedaan. Wat hiervan de gevolgen zijn, laat zich begrij pen. Groote scherpe keisteenen zyn los- gereden en diepe gaten zijn hierdoor ont staan zoodathet levensgevaariyk wordt vooral voor automobilisten er langs te gaan. Te vlug geweest. Ofschoon wat het weer betreft er een zeer gunstige hooibouw is geweest, schynt het toch wel, dat sommige landbouwers wel wat viug zijn geweest met het binnenhalen van het hooi. Vandaar dat een drietal landbouwers hier in de omge ving zich genoodzaakt zagen, hun hooiberg plaats, om brand te voorkomen voor een gedeelte te moeten uitgooien. Ook liier een beperking voor de „kilo metervreters". Het bevreemdde ons al meer dan eens, dat in ons dorpje wat op de mooie zonnige zomerdagen rük aan door gaand autoverkeer is, doch waar overigens geen kip de vredige rust verstoort, nog geen beperking gemaakt was voor degenen, en dat zijn er niet weinigen, wier eenigst ple zier .bestaat in racen, den ander trachten in te halen. Tweedehandsch Fordjes zien wy hier nog wel op deze mooie gladde wegen een vaart van 60 K.M. halen. Goed Is dan ook gedaan met het plaat sen van een zeer fraai bordje, op het kruis punt Bekslaan-Vogelenzangseheweg, om aan het hardrijden paal en perk te stellen. Ma ximum snelheid 30 K.M. BURGERLIJKE STAND Van 17 tot 20 Juli. Geboren Marrigje, d. van G. Oskam en D. A. L ichol Neeltje Cornelia, d. van C. de Weerd en N. A. Vermeulen Hendrika Chris- tina, d. van J. H. Oldenburg en G. C. H. van der Beek Pieter, z. van D. J. G. Slootweg en A. K. Hoogvliet Bart, s. van J. Baartse en A. van der Luit Anna Maria, d. van K. Schoorl en C. J. Meiman Jansje Adriana, d. van IJ. Pruissen en E. Enthoven Johan nes Coenraad, z. van A. J. van den Berg en P. van der Dolder Johannes Antonius,- z. van Th. Lamers en M. W. Kroezen Din- gena Petronella, d. van J. H. van Berkel en A. M. van Bodegraven Jan, z. van W. Huigen en J. van der Stelt Jannetje, d. van G. Slootweg en W. Brands Gerrit, z. van W. C. Eikelbooenboom en H. Ellen. Ondertrouwd Evert Prins, 21 j. en Alida Hendriks Jacoba Berlijn, 21 j. Cornelis Kramer, 49 j. en'Pietertje Eogerwerf, 33 j. Gijsberius Govert Boellaarö, 26 j. en Jan netje Hemelaar, 18 j. Johannes Kinkel, 22 j. en Matje Spaargaren 19 j. Johannes Wubben 28 j. en Cornelia Maria van Leeuwen 29 j. Jacob Smit, 31 j. en Agnes IJda Lam- mers 27 jaar. Getrouwd Joannes Hendricus van Hete- ren, 28 jaar en Maria Catharina Kauffman, 25 j. Ferdinand Antonie Dol, 26 j. en Maatje Louwerse, 27 j. Dirk Coenraad Engel, 33 j. en Cornelia Jannetje Enthoven, 29 j. OverledenPetrus Johannes Cornelis van der Kwast, 76 j., geh. met A. Dekker Cornelia Ouwerkerk, 66 j. geh. m. H. C. Wesselius. In den ouderdom van 63 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer C. Smit, die gedurende vele jaren, byna van de op richting af, verbonden was aan de redactie van de „Residentiebode". jaar Pinksteren voor het eerst gespeeld op de Landeiyke conferentie van den V. C. J. B. en bestaan er plannen om dit stuk, welks op voering te Soesterberg een groot succes was, ook geschikt te maken voor een opvoering in den Stadsschouwburg te Amsterdam, hoewel het geheel voor een openluchtavondspel is geschreven. Wat het spel Didoler wil geven is in het kort gezegd dit: een moderne verbeelding van wat in alle tijden in het menschelijk leven drüfveer is geweest om waarachtig te kunnen leven. Krachtens besluit van den Haagschen ge meenteraad van 1 December 1927 werd aan den Staat ten behoeve van radio-proefne- mir.gen verhuurd een gedeelte van een per ceel onder Meyendell, tot het opstellen van een loods en leggen van een kabel, voor het tydvak 1 Januari30 Juni 1928. Thans verzoekt de Staat deze verhuring tot en met 31 December 1928 te verlengen en tevens een tweede loods te mogen plaat sen. B. en W. van 's-Gravenhage geven den raad hunner gemeente in overweging aan dit verzoek te voldoen. Aneta seint uit Solo: Uitspraak is gedaan in de laatste zaak, die tegen communisten aanhangig was: 24 beklaagden werden veroordeeld tot straffen varieerende tusschen zes maanden en een jaar en zes maanden, vyftien werden vrij gesproken. Er was weinig belangstelling van de zyde van het publiek. Weer een stap op den goeden weg Uit Dar-Es-Salaan (Oost-Afrika) meldt Agentia Fides: De regeering zal voor het onderhoud der inlandsche onderwijzers op de katholieke scholen van Tangajika, een subsidie vast stellen voor drie kath. normaalscholen. Dit is weer een stap op den goeden weg tot vaststelling van een programma voor het ontwerpen van een schoolsysteem in Britsch- Afrika tot samenwerking tusschen de missies en den Staat. De drie inrichtingen waarvan hier sprake is zyn reeds door de katholieke overheden ge opend. De huidige reglementen eischen dat het territoire Tangajika de helft der bouw kosten zal betalen. De priester-directeur zal 300 per jaar krijgen 3600.—) en zijn as sistent ook salaris. Bovendien zal de school een Toelage van 24.per hoofd ontvangen voor het onderhoud der leerlingen. Ten incident Agentia Fides meldt uit Ernakulam (Z. Voor-lndië) De kastentraditie is in Indië zoo sterk, dat zelfs na hun overgang tot het Christendom, het sociaal gebruik nog van kracht blijft. Dit doet het incident dat zich de vorige week af speelde, des te meer naar voren komen, toen katholieke families deze sociale uitsluiting terzyde zetten, en bij gelegenheid van een huwelijk tusschen menschen buiten'de kas ten, zieh met deze pasgehuwde menschen samen aan tafel zetten. Op zich een eenvoudig feit, doch zij die op de hoogte zijn met de sociale problemen in Indië, zullen het belang hiervan inzien. Dit voorval is het gevolg van een jonge bewe ging in indië, nog zwak en niet populair, die tracht de strengste kastenbeperkingen te doen verdwijnen, waardoor de verschillende klassen in het land van elkaar verwyderd blijven. Het bovengenoemde huweiyk vond plaats te Shertallag in Trarancore. Gisteren vergaderden de Raad en het Be stuur der Union. Verder werden vergaderin gen gehouden van de volgende commissies: voor de hei-vorming van de nomenclatuur der biologische chemie en der analytische chemie, voor de documentatie, voor de tafels der con stanten, voor de ceramische producten, voor den wetenschappelijken en den industrieelen eigendom, ook kwam de commissie van het bureau der standaarden bijeen. De dames der gedelegeerden brachten een bezoek aan het Vredespaleis. Gisterenmiddag hebben de gedelegeerden en hunne dames zich naar het buitengoed van den heer S. van den Bergh, de Wiltzanck onder Wassenaar begeven, waar hun door mevr. van den BerghWilling een thee werd aangeboden. De voorzitter van de Union, prof. Ernst Cohen, heeft de gastvrouw en den gastheer in een rede, in het Fransch, Duitsch en En- gelsch, hartelijk dank gezegd voor de gulle ontvangst. Men deelt ons mede: De Vereeniging' tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.) heeft het aangedurfd om op 14 Augustus a.s. het moderne avondopenluchtspel „Didoler" van ds. E. D. Spelberg en Frans Huysmans in het openlucht-théater te Bergen te doen geven. Voor dit moderne openluchtavondspel, werd de medewerking verkregen van de drie plaat- seiyke Tooneelvereenigingen te Bergen, ter- wyi de hoofdrollen vervuld zullen worden door de heeren Kommer Klein van den Stads schouwburg te Amsterdam en Gerard Cloeck van „Bilderdijk" te Alkmaar. Ruim honderd personen werken aan dit stuk mede en houden daarvoor reeds twee maal per week repetitie. De heer Eernstman te 's-Gravenhage schreef de muziek voor dit werk, welke mu ziek, onder leiding van den modernen com ponist Jac. Jansen, door een symphonie- orkest zal worden uitgevoerd. Costumeering van het huis Davidson te 's-Gravenhage. Volgens gegevens van den kunstenaar Frans Huysmans wordt er voor dit stuk een speciaal podium van 25 X 18 M. gebouwd op 2 M. hoogte, met een ondergrond en ver schillende trappen, terwijl alles door een hori zon van 25 X10 M. zal worden afgesloten, waarop door zoeklichten van drie lichttorens met een speciale moderne tooneeltechniek ge werkt zal worden. De V. V. V. laat op het terrein een 2400 zit plaatsen aanbrengen. Naar wij vernemen werd dit stuk het vorig De Zwolsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen J. B., verdacht van een po ging tot doodslag. De verdachte, 37 jaar oud, wonende te Hattem, die in zijn kosthuis al lerlei huishouöeiyke bezigheden verrichtte, bracht aan zijn mede-kostganger H. Bijster bosch 's morgens altyd thee en brood op bed. Op 21 December j.l. heeft hij loodwit in de thee gedaan en op het brood gestrooid, het geen Bijsterbosch tijdig bemerkt heeft. Verdachte zegt, aldus de „Tel.", by deze daad alleen uit goede bedoelingen te hebben gehandeld. De dokter had gezegd, dat Bijs- terbosch, die veel kroegen bezocht, rust moest hebben en lang moest slapen. Daar verdachte groote genegenheid voor Bijster bosch gevoelde, had hy hem een middel willen geven, waardoor hij zich moe zou voe len en vroeg naar bed zou gaan. De man ontkende geweten te hebben, dat loodwit doodelijk voor een mensch kan zijn. Hij vroeg een schilder tevoren naar de uitwer king van loodwit op het menschelijk gestel. Deze had geantwoord, dat men er alleen niet goed van werd. Verdachte kocht een half pond loodwit en deed er een theelepel tje vol van in de thee, die hij aan Bijster bosch in de week voor Kerstmis bracht. Op 22 December ontving Bijsterbosch acht boterhammen, die bestrooid waren met lood wit. Toen verdachte vernam, dat het loodwit doodelyk was, heeft hij de rest weggeworpen. Na getuigenverhoor nam de officier van Justitie requisitoir. Spr. vroeg zich af, welke bedoelingen verdachte kon hebben gehad met de toediening van loodwit. Het staat vast, volgens den officier, dat verdachte Bijsterbosch van het leven wilde berooven. Wegens poging tot doodslag eischte het O. M. ten slotte zes jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. H. J. Bouman, vroeg vryspraak, subs, een voorwaardelyke veroordeeling. De uitspraak werd over 14 dagen bepaald. De arr. rechtbank te Zwolle deed uitspraak tegen een caféhouder te Dalfseri, waarbij in hooger beroep uitgemaakt moest worden of de z.g. Bajasso-automaat al of niet ge rekend moet worden tot de hazardspelen en derhalve in vergunningslokaliteiten aan wezig mag zijn. Conform den eisch sprak z.'j verdachte vry en gelastte de teruggave va,: den in beslaggenomen automaat. Thans is verschenen de memorie van antwoord van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot voorbehoud der be. voegdheid tot toetreding tot het ontwerp, verdrag betreffende den leeftyd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw. Dat voor den kinderarbeid in den land bouw een afzonderlijk verdrag is tot stand gekomen, verdient eer toejuiching dan af. keuring. Het werken op het land kan niet zonder meer gelijkgesteld worden met het werken in fabrieken, daartoe zijn deze soor ten van arbeid zelf en de omstandigheden, waaronder zij verricht worden, te verschil lend. Dat de Intern. Arbeidsconferentie hiermede rekening heeft gehouden, geeft bewijs van haar practischen zin in dezen. Daarin ligt een groot voordeel, want 't maakt de toetreding tot het verdrag ge- makkelijker. Hetgeen het ontwerp-verdrag beoogt, is door de Leerplichtwet reeds in hoofdzaak in onze nationale wetgeving belichaamd, en het mag uitgesloten worden geacht, dat een afwijzend standpunt van andere landep tegenover het ontwerp-verdrag ons land et toe zou kunnen brengen, leerplichtige kin. deren tijdens hun schooltyd tot het ver. richten van landbouwondernemingen toe te laten. De regeering kan voorts, in verband met art. 423 van het Vredesverdrag, geen aan leiding vinden om van regeeringswege het initiatief te nemen tot het In het leven roepen van een orgaan met interpretatieve bevoegdheid ten aanzien van den tekst van gesloten verdragen. Ten slotte merkt de regeering op, dat, waar zij geen reden heeft om met hèt tref fen van de door dit verdrag noodzakelijke voorzieningen te talmen, het stellen van een termyn, binnen welken die voorzienin. gen moeten Eyn getroffen, ook overbodig is. In scherpen concurrentie-stryd tusschen Marconi, Western-Electric en Telefunkèn is door Noorwegen de bouw van een groot zendstation voor den radio-omroep opgedra gen aan Telefunken. De nieuwe zender zal alles overtreffen, wat tot nu toe op dit gebied werd gecon strueerd. De installatie zal uit vier trappen bestaan, waarbij de laatste trap niet minder dan twaalf watergekoelde zendlampen van 20 K.W. elk bevat. Met de beroemde Telefun- ken-lampen komt men tot een gemiddeld telefonie-vermogen van ca. 60 K.W. en dit station wordt dus ongeveer dubbel zoo sterk als de tegenwoordige „Deutschlandsendeï". Het Italiaansehe vliegtuig, dat op het oogenblik houder is van het wereldrecord met een vliegduur van 48 uur 40 minuten, is gedurende den geheelen tijd, dat het in de lucht was, in radioverbinding geweest met de vlieghaven. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een nieuw type Telefunken-radiostation. De zen der omvat den stuurzender, den energiever sterker en den modulator en wordt gevoed door een dubbel-generator, die 1500 V. plaatspanning levert en 14 V. gloeidraad- spanning, zoodat het medenemen van batte- ryen van accumulatoren overbodig is. De ontvanger werkt met drie lampen en heeft evenals de zender een golfiengtebereik van 3001300 M. Ook de proeven met radiopeiling voor vlieg tuigen maken snelle vorderingen, daar met behoud van absolute betrouwbaarheid en bedrijfszekerheid de daarvoor benoodigde toestellen steeds lichter worden. De nieuwe Telefunken-radio-peiler voor vliegtuigen weegt slechts 9 K.G. en het peilraam bevindt zich tusschen de draagvlakken boven de ca bine. Ook is het gelukt speciale vlieg-radio- kappen te vervaardigen, die geheel „geluid- dicht" zijn en dus een duidelijke accoustische opname van de peilsignalen mogelijk maken. ARGENTINIë. De uitgifte word gemeld van eea seri? vliegzegels, bestaande uit 19 waarden 5 c. tot en met 3 p. 60 in vier verschillende voorstellingen uitgevoerd. CEYLON. Watermerk C A schrijfletter veelvoud, tan ding 14: 1 c. bruin. ENGELSCH INDIë. Type 191126. Inschrift „India Postage" watermerk ster veelvoud: tanding 13| z 14: ar.nas violet. GUADELOUPE. Evenals in Nieuw Caledonu iu Gurde» loupe een fraaie serie zegels zse henen in de volgende waarden: 1, 2, 4, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 65, 75, 90 c., 1 fr., 1 ff. 05, 1 fr. 10, 2, 3, 5, 10 en 20 frs. Verder dienen vermeld de volgende port- zegels: 2, 4, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 50 en 60 c.J 1, 2 en 3 frs. GNALIQR. Dienstzegel: 1 R. groen en bruin rood van Engelsch-Indië 1927 met opdruk, Tanding 12: 35 c. groen. HAÏTI. In de vergadering van de arbeiders der N.V. Ramaer's Textielfabrieken werd verslag uitgebracht over de conferentie, gehouden tusschen de besturen der Alg. Werkgevers- vereeniging en van den Ned. R. K. Textiel- arbeidersbond ,,£t. Lambertus". Op deze conferentie werd geen oplossing verkregen. De besprekingen zullen worden voortgezet. Het gestelde ultimatum werd een week opgeschort. Het aangezegde ontslag der viergetouwen wevers, zou eveneens een week later ingaan. De eens beroemde hengst Artist de La- boureur te Nieuw Vosmeer, die bij aankoop 110.000 heeft gekost en waarover later met een verzekeringsmaatschappy geprocedeerd is, welk proces verloren werd, is nu ver kocht voor minder dan 1000. Een leelljke strop voor de boeren. KISHENGARH, Punttanding: anna groengeel, 2 annas karmijn. 1 LETLAND, In het type 1922 en 19^4 vcrscnenen met watermerk: hakenkruis 2 s. geel-oranje en 1, L. donkerbruin. LIBANON, Drie opdrukken 2 P. op 1 P. 25, olijfgroen; 4 P. op 0 P. 25 bronsgroen, 7 P. 50, op 2 P; 50 blauwgroen. LITAUEN, Type 1927, tanding 14: 5 e. groen. MAURITIUS-, Met de beeltenis van koning George, wa termerk C A, schrijfletter veelvoud, i nding 14: 15 c. blauw. ML ilCO. Dienstzegels 5 q. en 10 q. typ: 19 021 met opdruk „Official". Naar het „Bulletin mensuel" meldt, werd tot uitgifte dezer hooge waarden besloten ingevolge de verhooging van het luchtposttarief. De oplagen zjjn resp. 300 en 500 exemplaren. Het bestaande vliegzegel van 25 c. wordt groen en bruin. v OARAGUA. Van de zegels van 191423 versehenr i met paarsen opdruk „Ressello 1927" 2 c, karmijn en 10 c. geel. POLEN. Verwacht wordt de uitgifte van een z - -el van 25 gr. rood met de beeltenis van gene rs ai Joseph Bem- Links onderaan de a 1794—1831 en rechts 1848—185 i Het be staande zegel van 25 gr. blijft to jsiükert 'd in koers. PORTUGAL. Van den Olympisehen postzegel 15 c. rood en zwart is de oplage 1.900.000 exemplaren, van den Olympisehen postzegel 300.000 exem plaren. SOEDAN (Egyptisch Dienstzegels. Van de postzegels van 1927 met watermerk S.G. veelvoud werden de; 5 m. zwart en bruin 10 m. zwart en rood en de 2 P. oranje en lilabruin voorzien van de per foratie S.G. TSJEOHO-SLOWAKIJE: Zonder watermerk tanding 14 x 1312 kr. blauw. URUGUAY, Nieuwe serie met tanding 12/ 5 m. zwart, 1 c. violet, 2 c. groen, 3 c. olijf, 5 c. karmijn, 8 c. donkerblauw, 10 c. oranje, 15 c. blauw, 20 c. bruinzwart, 24 c. rose, 50 c. grijsviolet, i|P. geelgroen 2 P. blauw en bruin 3 P. kar mijn en zwart. IJSLAND." Vliegpost: De 10 aur rood van 192Q - scheen met als opdruk een vliegmaohin.-. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7