UIT HET RADIOLABORATORIUM RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1928 BLADZIJDE 1 Geen vliegtuig zon dei- radio Luidsprekers in de rechtzaal Verhooging van energie De kwaliteit van radio-weergave Radio-omwenteling in Frankrijk Steeds meer In memoriam Z.H. Paus Leo XIII UIT ONZE OOST Het varkensfeest .99 ^7&zarSê/n. RADIO - MOORS Brabantsche Brieven NAAR BUITEN Naar buiten mét een radiotoestel. Ook Op dit, voor de gramofoon de „Peter Pan" zoo bij uitstek geschikt afzetgebied zal het ontvangtoestel dv. concurrent worden. Men ziet in ons land de ontvangtoestellen in koffervorm nog weinig. Zij zijn dan ook prijzig en voldoen,, helaas, niet altijd aan de verwachtingen Het antenne-toestel brengt zijn eigenaar dige moeilijkheden mede. Het moet wel een ras-amateur zijn zoo een die nooit buiten Radio-ontvangst kan die zich wel de moeite wil getroosten een provisorische antenne op te richten en een aan de eischen voldoende aardleiding te maken. Vooral de „goede" aarding van het toestel is veelal niet zoo gemakkelijk. Maar wie voelt er niet alles voor om, uit rustende van den dagelijkschen strijd om het bestaan, ver van de groote steden met het jachtend verkeer, toch met „de wereld" in contact te kunnen blijven, net zoo vaak en net zoo lang als men zelf verkiest? Wie voelt er niet voor om, picknickend in het bosch of op de hei, op een plekje waar alles „rust" ademt, naar eigen verkiezing opwek kende muziek of een ernstig woord zoo maar uit de lucht te halen en dat te meer, daar de „ontvangst" in vele opzichten zoo mooi kan zijn, ver als men is van de vele sto ringsbronnen der groote steden? En als men daarbij niets doende heeft met antenne- en aardleiding het gemak dient den mensch vooral op die momenten dan kan men haast wel spreken van een „ideaal". Een toestel dat den eigenaar stellig niet teleurstellen zal, is de „Radiomobile", type E, speciaal ontworpen voor den van de bui tenlucht houdende Radio-enthousiast. Het is een handig draagbaar ontvangtoestel ten gebruike bij Watertoerisme, Autotochten, Picknick's enz. De Radiomobile is een raamontvanger, geen antenne-aanleg en geen aardleiding dus. Twee ledereu koffers (zie afbeelding 2) be vatten alles, wat noodig is voor goede Radio ontvangst, de groote koffer bevat het toestel met de raamentenne en een ingebouwden luidspreker de kleinere koffer de accubat terijen voor gloeistroom en plaatstroom. Voor het in bedrijf stellen behoeven slechts door middel van de aanwezige plugverbin- ding beide koffers electrisch met elkaar ver bonden te worden, vergissen is uitgesloten. De fabrikante, de firma H. R. Smith te Amsterdam, was zoo vriendelijk voor ons dit toestel te demonstreeren en van het toege paste schema een en ander mede te deelen. Het schema, een principe-schema, volgt hieronder. Het toestel heeft dus twee trappen h.f. versterking een detector en twee trappen l.f. weerstandversterking (2. 1. 2). Doordat aperiodische h.f. versterking is toegepast kan de bediening beperkt blijven tot één af stemknop. Voor de koppeling van de h.f. kringen zijn toegepast de Thomson-Houston aperiodische h.f. transformatoren met ijzer kern. Met den aan het raam parallel geschakel- den condensator kan het toestel afgestemd worden, terwijl voor regeling van de gevoe ligheid parallel over de 4 Volts-accu een weerstand var. 200 ohm is geschakeld. Het toestel is ontworpen voor ontvangst van lange- zoowel als kortegolf. Daartoe is een omschakelaar ingebouwd, die door mid del van een knop op de frontplaat te bedie nen is. Bij schakeling op korte golf-ont- vangst worden een aantal windingen van het raam kortgesloten en tevens een aantal windingen van de h.f. aperiodische transfor matoren. De laatste hebben daartoe 3 aftak kingen (in het schema aangegeven, een stippellijntje toont aan, welke aftakkingen bij k.g. ontvangst door verbonden worden). Ten slotte is op de fmotplaat tevens een in- en uit-schakelaar gemonteerd. Het schema, gegeven in fig. 1 is niet vol ledig. het geeft bovendien alleen maar het h.f. deel. Het is dus niet gegeven als werk schema Voor de volledigheid moeten wij er tevens op wijzen, dat zich eigenaardige moeilijkheden voordoen bij den bouw van een dergelijken ontvanger, die wel speciaal veroorzaakt worden door het feit, dat het raam om het toestel gebouwd is. De fabri kante is er in' geslaa,gd deze moeilijkheden op te lossen, dat bewees de demonstraties De zelf-bouw van dit toestel moeten wij dan ook de ontraden aan die amateurs, die niet reeds hun sporen verdiend hebben op het gebied van toestelbouw. Fig. 2. De „Eadiomobile", type E. Fig. 2 toont den handigen, compacten vorm waarin het toestel gebouwd is. Daar het raam, zooals reeds boven medegedeeld werd om het toestel gemonteerd is, moet het ge- heele toestel gedraaid worden om het raam in de. voor de ontvangst van een bepaald station, meest gunstigen stand te brengen In de kleine koffer bevindt zich een gloei- stroom-accu van 4 Volt en een anode-accu- batterij van 80 volt. Voor de voeding van de lampen is deze combinatie de meest praktische oplossing gebleken te zijn. „Telefunken" kondigt een nieuwe serie ontvanglampen aan, die bij den aanvang van het seizoen 1928/'29 door haar in den handel gebracht zullen worden. Het zijn de Ren 511, Ren 501 en Ren 601, welke tezamen de nieuwe Telefunken-serie voor directe wis selstroom-voeding vormen. Deze wisselstroomlampen behooren tot de categorie der direct verhitte lampen, waarbij dus de gloeidraad tegelijkertijd als kathode fungeert. De Ren 511 is een beginlamp, geschikt voor h.f., detector- en de l.f. lamp. Het roos ter is volgens een speciaal patent uitgevoerd waardoor deze lamp, indien voldoende ener gie aan het rooster van de detectorlamp wordt uitgevoerd en niet te veer terugkoppe ling wordt gebruikt, een ontvangst zonder wisselstroomtoon geeft. De gloeispanning bedraagt 1 Volt, gloeistroom 0.5 Amp. De Ren 501 is een weerstand versterker lamp. Het rooster is weer zoodanig gecon strueerd, dat ook hierbij geen wisselstroom toon in den ontvanger optreedt. De gloei spanning en gloeistroom zijn als bij de Ren 511. De Ren 601 is ten slotte de eindlamp voor kamergeluid. De anode spanning kan laag gehouden worden (40—150 volt). De gloei spanning is weer 1 Volt. gloeistroom 0.6 Amp. Met deze lampen, die een complete serie vormen, zou het mogelijk zijn ieder be staand Radiotoestel met geen of zeer geringe wijzigingen in wisselstroomtoestellen om te bouwen. De gloeispanning van deze lampen is dus 1 Volt, hiervoor zullen door „Telefunken" binnenkort eveneens passende transforma toren in den handel gebracht worden. Wij hebben deze lampen nog niet in be drijf gehoord, het bovenstaande moet dan ook alleen als aankondiging beschouwd wor den. De resultaten zullen moeten blijken. De Noordpoolvluch't van Generaal Nobile, de jongste transoceaanvluchten, zoomede de groote afstand-vluchten over land, hebben telkens weer het bewijs geleverd, dat het vliegen tot op zekere hoogte beveiligd wordt, indien zich aan boo d van het vliegtuig of iuchts hip een betrouwbare radio-m- stalla ie bevindt. In verband hiermede wordt uit Italië bericht, dat de tegenwoordige vlieg recordhouders, commandant Del Prete en Majoor Ferrarin, in hun machine een radio installatie hadden, waardoor het mogelijk was gedurende den geheelen viiegtijd van 58 uur en 40 minuten in geregelde verbinding met het land te blijven. Het be rof hier een modern-radiostation, systeem Telefunken, waarmede men zoowel zenden als ontvangen kan. Het kan van interesse zijn iets meer te weten" omtrent deze apparaten. Als stroombron dient een kleine lichte dubbel-generator, die door een luchtschroef aangedreven wordt. Het toerental van den generator wordt constant gehouden door een reguleer-inrichting van zeer vernuftige con structie. Deze kleine en lichte dinamo le- i ert alle benoodigde energie voor zender en ontvanger, zoodat geen accumulatoren be hoeven te worden medegevoerd. De zender is een lampzender met een golfbereik van 3001300 Meter. D voornaamste bestand- deelen er van zijn de stuurzender, de energie- versterke en de modulator. De ontvanger heeft drie lampen, waarvan de eerste dient als hoogfrequentversterker, de tweede als detector en de derde als laagfrequentver- sterker. Het golfbereik bedraagt ook hier 3001300 Meter. Ter wille van den eenvoud der bediening is het toestel met slechts één afstemknop uitgerust. De antenne bestaat uit een draad van 70 Meter en is aan het ondereinde met een looden bal bezwaard. Het totaal gewicht van de complete radio- uitrusting bedraagt pl.m. 50 K.G. In een gerechtshof te Weenen wor \j proe ven genomen met microfoons en luidspre kers om de woorden der getuigen en be klaagden duidelijker verstaanbaar te maken, dit ten gerieve zoowel van den rechter, de raadsheeren en den verdediger als van de journalisten, die juist op dezen maatregel hebben aangedrongen. 134, welke aan een flinke emissie een groote versterking paart, terwijl de gloeispanning slechts 3, 4 a 5 Volt bedraagt en ook het gloeistroomverbruik zeer laag is gehouden. Naast een goeden versterker is ook de kwaliteit van den luidspreker van groot belang voor een goede weergave. Het beste toestel, de beste versterker, komt niet tot zijn recht, indien niet ook de luidspreker voldoet aan de eischen, welke men bij den huidigen stand der techniek daaraan kan stellen. In laatste instantie is het de luid spreker, die de kwaliteit van de weergave bepaalt. Met uitschakeling van de verouderde hoornmodellen, kan men de luidsprekers verdeelen in drie groepen: le. de gewone conus-luidsprekers (met al dan niet middelpuntige aandrijving van den conus); 2e. de dubbel-conus-luidsprekers; 3e. de Falz-luidsprekers. Natuurlijk vindt men in deze drie hoofd groepen zeer uit.eenloopende kwaliteiten, welke hoofdzakelijk worden bepaald door: a. de soort van het magneetsysteem; b. de kwaliteit van het magneetsysteem; c. de grootte, de vorm en de afmetingen, zoomede het materiaal van den conus of van het oppervlak, dat de lucht- of geluid trillingen voortbrengt. De categorie onder le. omvat een groot aantal merken van uiteenloopenden prijs en hoedanigheid. De tweede groep omvat slechts enkele merken, welke behoudens een enkele uitzondering, prachtige weergevers zijn. De derde groep is in model geheel af wijkend van de beide vorige en ook hiervan vindt men verscheidene merken, welke ech ter zonder uitzondering een meer of minder geslaagde nabootsing zijn van den beroem den „Arcophon"-luidspreker van Telefun ken. Het voornaamste kenmerk van dit type is, dat hierbij de geluidstrillingen worden opgewekt door een gebogen blad, pertinax. Dit blad is in het midden omgevouwen en de aandrijving heeft plaats juist op de scherpe vouw (vandaar de naam „Falz"-is vouw- luidspreker). De hooge tonen ontstaan in de naaste omgeving van de vouw; de lage to nen boven- en onderaan bij de flauwe boch ten. Deze constructie, althans de origineele „Arcophon," munt uit door een zeer gelijk matige weergave over het geheele gebied der voor het menschelijk oor waarneembare trillingen en wordt, dan ook gebruikt, waar hooge eischen gesteld worden aan zuivere en krachtige weergave. Zoodra de vergunning hiertoe is verkregen, zal Lyon zijn energie verhoogen tot 25 kw. Het station op den Eiffeltoren heeft zijn energie op 100 kw. gebracht en zijn golf lengte verminderd tot 1500 M. Fig. 1. Het principe-schema van het h.f. deel van den „Radiomobile" ontvanger Gedurende de laatste twee jaren is de hoe danigheid der weergave van muziek en spraak belangrijk verbeterd. Zoowel de ontwikkeling van den versterker, als de volmaking van den luidspreker, hebben hiertoe bijgedragen en het kan van belang zijn, eenigszins dieper in te gaan op de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan om de verbeteringen, welke lampen, luidsprekers en koppel-organen heb ben ondergaan, tot haar recht te doen komen. Wat den versterker betreft, is de voor onge veer 21/2 jaar ontbrande strijd om den voor rang tusschen transformator- en weerstands- koppeling nog niet geëindigd, maar een feit is, dat de laatste meer en meer veld wint. De weerstandskoppeling toch leent zich bij uit stek voor bet bereiken van een goede weer gave en mist de nadeelen, welke dgn trans formatoren, ook den besten, nu eenmaal on vermijdelijk aankleven. Met goed gedimen- sionneerde koppel-organen en speciale lampen voor weerstandsverbetering, zooals bijv. de RE 054, welker versterkingsfactor 33 bedraagt, bereikt men bij een twee traps hoogfrequent versterker een geluidsterkte, welke in verband met het vermogen van een normale goede eindlamp beslist niet grooter mag zijn. Van grooten invloed op een goede weergave is vooral de kwaliteit van de eindlamp. Immers het is de eindlamp, welke den luidspreker de electrische energie moet toevoeren ter omzetting in de mechanische energie, die noodig is voor het opwekken der geluidgol- ven. Reeds bij normale kamergeluidsterkte moet de eindlamp over een vrij groote re serve-energie kunnen beschikken om krach tige passages in de muziek onvervormd te kun nen weergeven. Afgezien van speciale scha kelingen (balansversterker) of het gebruik van lampen, die feitelijk als zendlamp gebe zigd dienen te worden, moet men over het algemeen zeer voorzichtig zijn met het op voeren der geluidsterkte en een flinke kamer geluidsterkte niet overschrijden, daar dit slechts gaat, ten koste van de kwaliteit der weergave. Het is de groote verdienste der lampenfabrikanten, dat zij tegenwoordig eind- lampen in den handel brengen, welker ge bruik ook ligt binnen het bereik van den doorsneegebruiker en welke lampen aan hooge eischen voldoen. Een schitterend specimen hiervan bijv. de Telefunken-eindlamp RE In Frankrijk is thans een wetsontwerp aan hangig gemaakt, waarin bepaald wordt, dat de radio-omroep geheel door den Staat zal worden beheerd, terwijl omroepvergunningen verleend worden voor een tijdruimte van 10 jaar. Er zal een omroep-departement in het leven worden geroepen, dat onmiddellijk komt te staan onder den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Aan de lijst van nieuwe stations kunnen we binnenkort weer eenige toevoegen. In Noorwegen zal n.l. te Oslo een nieuwe zender worden opgericht, die met een tweemaal zoo groote energie zal werken als die van den nieuwen Duitschlandzender in Köningswus- terhausen. Voorts zijn in Engeland onderhan delingen gaande tusschen een particulieren maatschappij en de B.B.C. om den aankoop van een stuk grond, teneinde daar e t\ nieuw station te bouwen. Het is deze week 25 jaar geleden, dat de Paus van Rerum Novarum Leo XIII, roem rijker gedachtenis gestorven is. De Katho lieke Radio Omroep wil dit feit herdenken. Daarom zal a.s. Dinsdagavond van 8 uur tot 8.30 van de Studio uit Amsterdam uitgezon den worden een rede over Paus Leo XIII, uitgesproken door den WelEd. Heer Paul de Waart, Redacteur van „De Tijd". De Kaja-Kaja en zijn lievelingsdieren De Zeereerw. heer Pastoor H. Geurtjens, M. S. C., schrijft in de te Bandoeng verschij nende „Koerier": Dan is het zoo'n beetje kermis bij ons. Dat gebeurt wel eens meer, al kunt ge dat niet op den kalender uitzoeken. Voor deze kermis heeft de Kaja-Kaja ook zijn spaar potje, ook een va»kentje, maar niet van potaarde, doch va,n vleesch en bloed. Daar stopt zijn vrouw eiken dag een paar klap pernoten in en het zet uit naar alle kanten en wordt ten leste zoo'n lekkere, smeuïge vetlap, die met dikke plooien op de korte pootjes hangt te wiebelen. Als er zoo eenige in ons dorp rondsjokken, dan kunt ge wel zeggen, dat daar met vette letters staat, dat onze kei-mis, het varkensfeest op til is; al heeft het ook dan nog veel pooten in de- aarde. Dan zullen de hooge oomes er eens over beraadslagen en dan hangt het feest voor taan in de lucht, als is 't dan nog niet nader aan te duiden dan door 'n „vol gende maan"; hetgeen dan net zoo goed de tweede als de derde volgende kan zijn. Maar eindelijk was 't dan toch zoo ver ge komen. Van heinde en verre waren de ge- noodigden toegestroomd, van over de Bian- en zelfs van over de Koembe-rivier. Voor logies was gezorgd. Om het feestterrein maakt men een schutting van bamboestok ken en klapperblaren: aan den binnen kant daarlangs doorloopende britsen onder een doorloopend afdakje en 't kermisbed is gespreid voor alle gasten. Het glanspunt van zoo'n feest is het doodknuppelen der mollige feestvarkens, maar als de klap op de vuurpijl is dit dan ook tevens het slotnummer. Op het feestterein waren ook een paar feesthutten opgericht; groote loodsen met mooie versierde steunposten in 't midden. Daarin had men hoopen pisang en allerlei veldvruchten bijeengesleept. De sago, het hoofdvoedsel, werd met bizonderen luister aangebracht. Een dichte drom mannen kwam tegen den avó^id trommend en zin gend uit het bosch Het strand op. In hun midden liepen de sagodragers paarsgewijs. Aan een lange bamboe droegen ze, ver pakt tusschen sagobladstengels en met wa- tiranken en bonte krotontakjes versierd, de kostelijke weggen van 't rozige deeg. Elk paar dragers was begeleid door tweeik zou haast zeggen pages; kleine jongens, fleu rig opgesierd; 't lichaam steenrood geverfd, om 't middel een schortje van veelkleurige franjes, de borst behangen met blinkende schelpjes en kraaltjes, het gezicht met witte arabesken beschilderd en op 't hoofd een diadeem van paradijsvogelveeren. Aan een bandelier over den schouder droegen ze een roostertje van mooie pijltjes en in de hand hun boogje. Zoo naderde de stoet onder algemeene be langstelling, juichend en huppelend op de maat der trommen, het feestterrein. De zware pakken werden in de feesthutten on dergebracht en door de trommende bege leiders meteen de dans voor den heelen nacht ingezet. De hijgende dragers werden intusschen op een stevigen en welverdien den wati-borrei onthaald. Zoodra de zon boven den ronden disch- rand der zee kwam uitpiepen, om te zien, wat er op de wereld gebeurt, werd de dans gestaakt. Allen begeven zich naar het dorp. Het gewichtige oogenblik is aangebroken. Alsof ze een deuk in den grond gelegen hadden, lagen de logge feestvarkens half in t zand weggewoeld. De vrouw, die zoo'n vleeschberg als dartel-biggetje eertijds zoo vaak op haar armen of in haar mandje gedragen heeft, als ware het haar bloed eigen kind. die het in zijn prille jeugd als een trouw hondje overal volgde; diezelfde vrouw, die hem zoo lang liefdevol gevoed, gekrabd en gevlooid heeft, knielt weer in 't zand, als eiken morgen en eiken avond; ze schuift het etensbakje vooruit, waarin ze malsche witte klappernoot brokkelt en hij hoort weer de bekende lokstem: Salol, ma! ma! ma! De belangstelling rondom doet hem wel wat vreemd aan en maakt hem in het be gin ietwat kopschuw, maar als prots onder de viervoeters van 't dorp, is hij al lang gewoon, zich van heel de omgeving niks aan te trekken, of een sta in den weg hoog stens een knor of een knauw waardig te keuren. Genoeglijk kuchend strekt hij dan ook zijn gragen snuit naar 't volle bakje, waar de heerlijke sappige brokjes nu verra derlijk aas zijn. Een man in vollen feesttooi, met een versierden knuppel in de hand, staat gereed om hem met zwierig gebaar een doodelijken slag op den voorkop te zwaaien. En als hij daar dan kleunend en spartelend neerligt, zullen ook de anderen van de fa milie hem nog een mep komen geven, zelfs de vrouw, die hem zijn heele leven niets dan goed deed. Maar zij zal ten minste weenen en weeklagen, als ze hem, haar lie veling, daar stuiptrekkend zal zien liggen en zich 't gelat/ en 't lijf insmeren met leem ten teeken van rouw als over een dierbaren overledene Zoo hoort het te gebeuren volgens het aloude ritueel. Maar varkens zijn hardkop- pen en 't gebeurt niet zelden, dat wanneer die eerste slag niet goed gemikt is, knus even de kop schudt en aan de kuiten trekt zonder een tweeden af te wachten. Dan stuurt hij natuurlijk het heele varkensfeest in de war en dat is vooral tegenover de vreemde gasten een schandaal, dat verme den behoort te worden. Bij ons werd dan ook een andere manier toegepast, die, wat zij aan plechtigheid in boette, aan grappigheid vergoedde. Wanneer de vrouw haar vetten voedster ling zat te bekoren met malsche klapper brokjes en zoete woordjes, beslopen hem van achter een paar stoere mannetjesput ters: op een gunstig oogenblik knipten ze elkaar een oogje en grepen tegelijk ieder een achterpoot van 't varken beet. Ande ren kwamen ijlings toegesprongen en dan rolde en tolde en spartelde dat allemaal onder vreeselijk gegil en getier over den grond. De honden, die weten dat zij bij een var- kensjacht toch ook een woordje mee te spre ken hebben, keften wel, maar stonden verder beduusd te joekeren en te tandakken om dien warklomp van spartelende beenen en pooten. Ze wisten geen bescheid. Deze wa ren toch de troetelbeestjes der menschen, die zij nauwelijks scheel mochten aankijken, die ze nog geen brokje kokosnoot mochten af snoepen uit het volle bakske, dat ze nauwe lijks op konden; en nu gingen de menschen er zelf zóó tegen te keer! Als ze het zwijn eindelijk goed hadden liggen,'kwam de beul met den versierden knuppel. 't Gebeurde nu nog wel, dat het hevig ZONDAG 22 JULI HILVERSUM, 1060 M. i.oo2.30 Lunchmusick door het Trio Verheij. 3.00 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Het Kesidentie-orkest o.l,v. Ignaz Neumark. Julia Noach, piano. PianobegeJ. van Frits Breekveld. In de pauze zingt het Baarnsch meisiets koor o.l.v. Jac. Hamel. 5.006.45 Concert door het Omroep-Orkest. Sophie Raase-Pieneman, zang. Egb. Veen a. d. vleugel. 6.30 V.P.R.O. Dienst in het Geb! v. d. Ned. Prot. Bond te Hilversum. 8.00 Pers- en sportberichten. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te ocheveningen. Het Residentie-orkest o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. Rosette Anday, zang. In de pauze voor dracht van Pierre Salledux. Verzen van A. v. Scheltema en Alice Nahon. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Ker kdiens K.R.O. ook op 1870 M.) 8.30—9.30 N.C.R.V. Mor genwijding. ro.oo K.R.O. Dienst in de kerk van- O. L. Vrouwe ter Hemelopneming te Zwolle. Ket zang koor der kerk, o.l.v. Ed. Ponten, DeMis: „StelJa IV aria van Gnesbacher, voor 4 st. gem. koor en orgel. Predi katie door A. B. Weenink, Pastoor die parochie Lucasr VII 47. Na de H. Mis „Laudate Dominum de Collis"- van Schmidt, voor 8 st. gem. koor. Daarna „Noël", voor orgel, van Guilmant. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 1.30—2.00 K.R.O. Lit. half uurtje door Herman de Man Pieter Brueghel, :*oo heb ik uit uw werken geroken, door Felix Timmermans. 2.00—4.00 concert. Mevr. Th. Stokvis, mezzo sopraan. K. Jeurgen, clarinet. Mej. Baerken, piano. 4.00— 5.00 Ziekenuurtje K.R.O. Alb. v. d. Hoogte, declamatie. r*,C'SR'missionaris uit Suriname. 5.20 N.C.R.V. Dienst m de Geref. Kerk (H. V.) Utrecht. 71- ^pr" ^r* Smeyers, te St, Michieis-Gestel Het gouden jubilé der Ned. St. Gre- gonus Vereeniging. - 8.15 K.R.O. Concert. Jan Nelissen, banton. Mej. Chr. Alard, sopraan. K.R.O.-orxcst o.Lv. M. v d. Ende 10.00 Persber. 10.45 K.R.O. Epi loog door het klem Koor o.l.v. Jos. H. Pickers DAVENTRY 1600 M. 3-5o Kamermuziek. H. Heijner, bariton. Het Intern. Strijkkwartet. 5.20 Duetten voor twee pianos door Ethel Bartlett en Rae Robertson. 5-55 Bijbelsche liederen. 6.05 Bach-cantate van de St. na s Manchester. Versterkt orkest en solisten. 8.15 Het luiden van de kerkklokken. Daarna kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuws- j Hofet-progranjpia. Dc Wireless Singers en de militaire kapel. 10.25 Pianoconcert door Cecila Dixon. to.35 De Militaire kapel. 10 so Eoilooc PARIJS „RADIO-PARIS" - 1750 M. -TJo ReT gieuse causerie. Muriek en zang. - 1.05-2.10 Concert door het orkest Locatelli. 4.50 Dansmuziek. 8.50 —11.20 Orkestconcert. LANGENBERG 469 P»ï. g.2510.20 Morgenwijding. 12.10 12.40 Het dubbelkwartet „Liederblute". ï*20—-2.50 Orkestconcert. 4.506.20 Orkestconcert. 8.20 Concert door het Klein-Werag-orkest. 9.20 Oude en nieuwe koormuziek. Holles Madrigaalvereeni- ging. 10.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 6.50—8.20 Vroegconcert. 9.20 Morgenwijding. 11.50—1.10 Concert door het Kermbach-orkest. 5.20—6.50 Concert door de Steiner-kapel. 8.50 Tuin- coneert. Het „Neue Tonkünstler"-orkest. 10.50 12.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.35 Morgenwijding. 3.20 Orkes,concert. 5.20 Orkest concert. - 8.20 „Der Rastelbinder", operette van Lehar* Daarna okestconcert tot 11.20. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6.50— 7-50 Orkestconcert. 8.35 Kamermuziek. 9.20— 10.50 Symphonieconcert in de Kursaal Ostende. Sier/YieuHsste in/tacf/o. MAANDAG 23 JULI HILVERSUM 1q6° M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.00—7.45 Concert door het Omroep-orkest. Dick Weiman, zang. Egb. Veen a.d. vleugel. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Sche veningen. Het Residentie-orkest o.l.v. Prof. G. Schnee voigt. Henry Wagemans, viool. In de pauze pianospel door F. Pfeiffer. 10.30 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen. 12.30—1.45 Orgelconcert door R. Kamp, organist te Zwolle. 4.00—5.00 Kin deruurtje o.l.v. Ds. K. den Hollander te Amersfoort. 7.30—8.00 Zangles o.l.v. Jac. Ph. Caro, Utrecht. 8.00 Zang door leerlingen v. h. 5e en 6e leerjaar der Chr. Nat. School te Amersfoort, o. 1. v. D. H. Huygen. Or- gclbegel. J. v. d. Potte. Vioolbegel. J. F. A. de Kruyff. 9.00—io.oo Carillonbespeling van het Kon. Paleis te Adam door J. Vincent. 1. Liederen uit van Woensel- Kooy. 2. Andere Geestelijke liederen. 3. School- en kin derliederen. Daarna persber. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladeconcert (aft-tenor) 12.50 Dansmuziek. 1.20—2.20 Orgelconcert. 4.30 Orkestconcert. 5.2Ö Causerie. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Concert. (Iersche pijper en cello). 6.40 Berichten. 5.60 Nieuwsber. 7.05 Licht concert (vervolg). 7.20 Dram. critiek. 7.35 H. Heijner, bariton. 7.45 Fransche causerie. 8.05 Variété. 8.20 Concert door Welsh's artisten in Cardiff. Dowlais mannenkoor. H. Da vies, viool. J. Morgan, piano. M. Foster, sopraan. G. Mason, harp. T. Davies, tenor. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie Architectuur. 9.50 Nieuwsber. 0.55 „Blue on the Boulevard". Greenbaum strijkkwartet. S. Wilson, tenor. A. Morri son, piano. Koor en orkest. 11.2012.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Concert. L. Radisse, cello. Mme. PaixSeailles, piano. A. Locatelli, viool. 8.50 ix.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 469 M. 1.202.50 Orkestconcert. 6.207*15 Orkestconcert. 8.35—9.50 Concert door het Klein Werag-orkest. 9.5011.00 Collegium Musicum. Oud-Italiaansche muziek. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.055.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6-208.05 Lezingen. 8.50 Gevarieerd concert. O. Urack, cello. H. FrancilloKauffmann, sopraan. K. Zander, declamatie. A. Mersiowski, bandoneon. B Geijsel a. d. vleugel. HAMBURG, 395 M. 4.35 Vioolconcert door V. Ska- lak. 6.20 Walsmuziek. 8.20 „Die grime Stadt" Concert met een inleiding van Sr. Stapelfeldt. Daarnj tot 11.20 Cabaret en dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.205.50 Gramofoonmuziek. 5-5O—6.20 Orkestconcert. 6.507.20 Orkestcon- ccrt* 7.20 Vioolconcert. 8.20—10.20 Concert if den Dierentuin, Anvers. PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM geschrokken dier de aanvallers een eind njee door het zand sleurde en ze dan 't nakijken gaf, maar na een poosje liet het zich dan in zijn lobbesachtige sulligheid wel opnieuw verschalken. Er is heel wat afge- lachen, eer al de feestvarkens daar op een lange rij tegen de wereld lagen. Daarna werden de beesten afgeslacht en daarmee hadden de heerea der schepping hun taak volbracht. De jongemeiskes had den intusschen de wali uitgekauwd en de borrelnapjes volgespuwd. De mannen konden dus meteen even hun hassebasje achter de kiezen slaan en verdwijnen naar 't land der droomen, terwijl de vrouwen nog heerlijker werkelijkheid voor hen zaten gaar te pof tenIn zulke oogenblikken vinden onze Marindineezen het leven beslist waard om beleefd te worden! Ulvenhout, 17 Juli 1A28. Menier. Dooi et bij jullie >k zoo, amico? Hier is 't kolle- laal. 'n Dag of aen gelejen had den me nog gere geld nachtvorsjes, maar nouw is 't op m'nen erf, on der de pereboo- men, om dood te gaan. Maar ik klaag lie, hoore, lot 't maar zomeren. Gin -oud zoo goed veur 't gewas en 't fruit as va zonnehitte. Zelfs m'n ouwe Trui knapt :r van op. D'ren druppel is gladweg ver- lampt. Weggestoomd. De verkens leggen nee lodderoogen, as Tien schellevisch-op- t-droge, in 'n beschauwd plekske van d'r lok te soezen en zijn gewoonweg te lui da je vreten. Menigeen die rentenier is van 5'n ambacht, kan van die krulstèèrten nog leeren! De kiepen die tieren nog 't beste, wilde 3a geleuven. 's Mergens dan maken ze 'n herrie of ze de man 'n dozijn eiers emmen geleed. Maar 's middags graven ze d'r eigen halverwege in 't zand en laten 'n half wit gordijntje over d'r oogen zakken, waar ze onderdeur zitten te kijken as 'n ouw wefke achter de horrekes. En d'n haan zit op d'n mesthoop as 'nen koning op z'nen troon en houw z'n onderdanen, daar ver benejen 'm, mee z'n ouweheeren-oogen in de gaten. Komt er 'n duif op d'n mesthoop, dan krijgt-ie 'n schokske in z'nen nek van inge houwen en trotsche woede. En da's om oewen buik vast te houwen, amico. maar dan staat ie op mee 'n gebaar of die duif lucht is. Maar ondertusschen slaat-ie z'n vleugels zoo „toevallig" uit. net 'nen mensch die z'n eigen 's lui uitrekt, en perbeert ie da duifke zoo toevallig .'n opsallemander te geven. As 't dan wegvliegt, kekt ie 't na als 'nen lastigen heer, 'nen kwajongen, die belleke-getrokken eet bij 'm! 'n Branie as dieën haan heet, da's nie te beschrijven. Hij mot van de demokrassie niks emmen. On danks z'nen rooien baard, amico. De koeien in de wei leggen mee d'ren plumoo de vlie gen als maar weg te slaan en as ze da nie deeën, zoude denken da ze dood waren. Want overigens zit 'r gin beweging en gin leven in, terwijl d'r groote. triestige oogen net zoo troosteloos In de wereld kijken as die van 'n weduwvrouwke da pas d'ren baas kwijt Is. Nou en dan staan ze op en gaan in d'n sloot staan, tot d'ren buik toe dikkels. Da's 'n schoon gezicht, amico! Net 'n schilderij uit 't museum. En m'n perde sta-d-in d'n stal. Da-d-hin- nekt nou en dan net of z'm kietelen en zoo witte nouw hoe of wij 't op d'n hof alle maal stellen mee deuze zomersche dagen. En as g'er zoo de kranten op naleest, dan is 't in heel de wereld zoo wèrm. Zelfs ge- leuf ik, dat daar in 't hooge Noorden, No bile 't benauwd mot emmenDie hee- d-op 't Ijs z'n zitvlak gebraand en zit nouw op de blaren. Maar wel schijnt de hitte in de menschen d'ren bol te speulen. As ik zoo mee Trui saves achter 't huis op d'n erf de krant zit te lezen, mee 'n kouw gloske bier, da 'k uit 'n lekker-koele kruik schenk, die heel d'n dag aan 'n touwke in d'n waterput ee gehangen, dan doe me sa men van alderleie nieuws op en dan is 't soms nét, of de heele wereld 'n groot too- neel is, waar ze de krankzinnigste dingen speulen en Ulvenhout de loge waaruit ge alles ziet gebeuren. „Mottes hooren, Drè," zee Trui giester- avond en ze las 'n stukske uit de krant veur, waar oew verstand bij stil staat, 't Kwam dan hierop teneer, da-d-in Amerika 'nen bond is van kerkhofopzichters, (al 'n ca sueel nieuwke op z'n eigen!), en dat de sik- kretaris ee geklaagd over 't feit nouw koom et dat de jongelui in Amerika teu- geswoordig, as 't donker wordt, gaan zitten vrijen! Op het kerkhof! Ze spreken daar mekaar af; nie op 't hoekske van de Bavelsche laan, of in 't Laantje van boer Jansen of zoo-iets, neeë, ze spreken mekaar af op d'n grafsteen van Jan Pietersen zaliger gedachtenis, of bij d'n treurwilg van Betje Bastiaansen bevoor- beeld. Dat de jeugd teugeswoordig 'nen ouweren mensch veur voetveeg gebruikt, da wiest ik en ek oew al meermalen over ge schreven, maar da-z-oew graf gebruikt as randee-voe, da's eelemaal 't toppunt. Ze bakken ze teugeswoorig wel 'n bietje al te bruin, amico! Trui was 'r heelemaal kepot van. „Zukke sallemaanders," zee ze, ,,'t is Godgeklaagd!" 'n Oogenblikske later, 'k was aan m'n tweede pintje en aan m'n derde pepke, toen had ik 'n nieuwke. „Mottes hooren Trui." zee ik. „As 't weer zooiets is," zee ze, „houd dan 'oewen kop maar toe. dan wil 'k er niks van hooren!" „Neeë." zee ik, ,,'t is over de poiiitieK." En ik las: „Toen Venizeelos, de Grieksche Menister-president in Korinthe, 'n verkiezingsrede wilde houden, trad 'n vrouw op hem toe en verzocht 'm zijn hand te meu- gen kussen." („Zo'n gek merakel," intrem- peerde Trui). „Venizeelos stak de hand uit" („da's toch lief." Trui weer) „waarop de vrouw met alle kracht." (Trui: „in z'n vler ken beet!"), „hem beet." Trui klapte dubbelt van 't lachen en toen ze 'n teugske bier nam om bij te komen, „pfoe spoog ze me heelegaar onder 't pils. 'k Zee: „Trui, bende stapel geworren, Ik ben Venizeelos nie!" „Hihihi, pfoeschei uit, 'k mot er van dood!" „Ge ben wel 'nen zjentelman," zee ik, maar niks mokte indruk op 'r. „As ze mijn zooiete vroegen." „dan stakt oew klevieren ok uit," vulde Trui aan en d'r oogen en d'r neus waterden van 't plezier. Toen ek de kruik maar leeg gemokt en ben in de krullen gekropen en keb geslapen as 'nen os! Keb staan te kijken van da sterfgeval van den Rotterdamschen Burgervader, Me nier Wietema. Nog zoo jonk', ee. Zemmen den mensch 'n schoone begrafenis gegeven en allemaal emmen ze'm geroemd, omdat ie zo'nen goeien mensch was. Da's vandaag, nouw eiken voetballer en bokser en galle- jeerden suldaat beroemd is, nouw zelfs 't pèèrd van Pielsoetskie beroemd is en opge zet werd as standbeeld veur z'n eigen, nouw meskes beroemd zijn omda ze zoo kwiek mee de ballekes kunnen tennissen, nogwel d'n schoonsten roem, die 'nen mensch na kan krijgen: hoog te staan as mensch! 't Is veur Rotterdam, in z'n zeshonderdste jubeljaar, daarom wèl 'nen grooten klap! En ik had 'm gère nog wa rust zien genie ten ok, menier Wietema, want Burgemeester van Rotterdam speulen is gin baantje, amico! Want alleen de raadsvergaderingen daar, die zijn al mee gin tien pliesie-agen-' ten te be-ridderen. En as ik kiezen moest tusschen 't Rotterdamsche Burgemeester schap en mijnen Hof, dan koos ik d'n hof mee Trui erbij! Ofik moes daar meu- gen schieten mee losse flodders, net as in 'n wilde-beestenkooi! Ik zeg maar zoo: de liefde kan nie van .nen kant komen, maar de demokrassie ok me.' Hierboven ha 'k et zoo eventjes over de gallejeerden. En daar koom ik nog 's effekesi op trug. Zemmen in Duitschland weer 'n nieuwe regeering en die hee nouw, net as alle veurgaande, er weer op gehamerd dat de Fransche bezetting uit 't Rijnland mot. Da zouw tijd worren, amico. Die kérels zitten daar nouw al tien jaren op schobberdebonk. En witte wa Frankrijk zeet? „Da's best, maar dan mot 'r 'n bezetting komen van den Volkerenbond!" Wa zegde van zo n avve- katen-truuk? En wa-d-is 't gevolg. Haat kweeken! Want k weet nie of g'et ok gelezen het, maar zemmen in de leste dagen in Landau 'nen Franschen schildwacht overhoop geschoten Da's toch schandalig! Motten er nouw ni tien jaren nog steeds oorlogsslachtoffers worren gemokt? 't Is gin manier-van-doen qm as regeeringsmannen zoo oew menschen mnkriik 0^" haat! De ™ten <"e nouw n°g s van zal Pakken PwTnkaraeT1C0' P°rsie maar aan K°m' „Z0U nog zo°veul kunnen schrij- mot weer 's naar 'fc Iand gaan Kyken. Me zijn aan 't hooien en da's 'n werm kerwei-ke in deus dagen. Keb 'nen emmer kwast gemokt, mee 'nen bonk ys enn, en die za'k 's naar de mannen gaan brengen veur ze 't afpikken. Ontvang veul groeten van Pfoeen gin horke minder, as alty, van oewen toet a voe DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9