KENNEMERLAND UIT OEN OMTREK Miga Wufhricb, Raai?em Barteljorisstr 16. Tel. No-10756 JSSSTde «g Apx Klop-Veeg-Stofzuigers f175 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 23 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kenneraerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN-OQST Marktbericht Rijksvischaf slag Staat van besommingen HALFWEG ZANDVOORT Het Bloemencorso te Zandvoort Ernstig ongeluk bij de Hoogovens OVERVEEN HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL Met het s. s. „Monte Olivia" naar de Noordkaap Centrale Verwarming De watervoorziening van Vogelenzang Een rozententoonstelling te 's-Gravenhage Examen M.U.L.O. Uit een hooiberg gevallen De 1928 a. f 120000.— b. 14500.— c. 34500.— d. 71000.— 1926 f 98367.07 13525.23 „33103.93 „51737.91 opcentenheffing op de personeele belasting. Het lid van den raad, de heer P. F. C. Roelse, heeft aan B. en W. verzocht antwoord te mogen vernemen op de navolgende vra gen 1. Hoeveei zal naar chatting, gegrond op de uitgereikte aanslagen, de opbrengst be dragen der opcenten voor de gemeente op de heffing der personeele belasting over het loopende dienstjaar over de geheele gemeente Velsen over het deel der gemeente, ressortee- rende onder het kantoor van den rijks-ont vanger te Beverwijk c. over het deel der gemeente ressorteeren- de onder het kantoor van den rijks-ontvanger te IJmuiden, voorzoover dit bij de heffing van deze belasting is ingedeeld in de derde klasse. d. over het deel der gemeente, ressortee- rende onder het kantoor te IJmuiden, voor zoover ingedeeld in de vijfde klasse 2. Willen B. en W. hierbij even releveeren, hoe hoog die bedragen waren voor de deelen der gemeente, hierboven sub b. tot en met d. genoemd over de voorafgaande 2 dienstjaren 3. Bijaldien de opbrengst, waarnaar hier boven sub la. gevraagd, beduidend hooger mocht zijn dan het bedrag, voor déze post op de begrooting 1928 uitgetrokken, hetgeen bij de discussies, aan de vaststelling der verorde ning, naar welke thans de heffing der opcenten is geschied, voorafgaande, door B. en W. als uitgesloten werd beschouwd, maar door den steller der vragen e.a. op grond van de over gelegde becijferingen waarschijnlijk geacht, kan de Raad dan van B. en W. een voorstel tot verlaging dezer opcenten zóó tijdig tegemoet zien, dat hieromtrent door den Raad een be sluit kan worden genomen, zonder hierbij de kans te loopen, de reeds voor 1929 door B. en W. opgezette ontwerp-begrooting te ont wrichten dus vóórdat deze reeds in con cept zou zijn opgemaakt 4. Hebben B. en W. sedert hun laatste mededeelingen daaromtrent aan den Raad nog verder pogingen aangewend om tot een meer malen als wenschelijk bepleite herclassificatie voor verschillende deelen onzer gemeente voor de heffing der personeele belasting te komen, zoo ja, met welk resultaat, en geven de sub 1, b tot en met d verkregen uitkom sten B. en W. ook aanleiding hierop opnieuw bij den betrokken Minister aan te dringen om ook langs dien weg voor den vervolge de voor talloos vele ingezetenen, in strijd met de strekking dezer wetswijziging, aanmerkelijk verzwaarde heffing althans eenigermate te verlichten B. en W. antwoorden hierop het volgende 1. en 2. Volgens bericht van den Inspec teur der directe belastingen, enz. te Bever wijk 1927 f 111236.58 13618.73 36917.77 60700.08 3. Door B. en W. werd reeds eerder aange geven op welke wijze zij kwamen tot hunne raming van pl.min. f 105000.-. Daaruit blijkt, dat bij deze berekening is uitgegaan van de toenmaals bekende raming der opbrengst over 1927 ad. f 104368.76. Den 3en April 1928 werd door den Inspecteur medegedeeld, dat de tóen afgesloten kohieren een totale op brengst aangaven van 111236.58 alzoo f 6867.82 meer dan oorspronkelijk was opge geven. Om dus na te kunnen gaan of de door B. en W. opgemaakte berekening uist s ge weest dient men dit bedrag af te trekken van de raming over 1928 ad f 120000.-, zoodat resteert f 113132.18. Dan dient nog rekening te worden gehouden met de vermeerdering der kwade posten. Op de begrooting is hier voor geraamd pl.min. f 3500.-. De uitgaven over 1927 bedroegen reeds f 6408.-, zoodat gezien de toename der belasting aangenomen kan worden, dat aan kwade posten pl. min. f 4000.- te laag is geraamd, Vermindert met het bedrag ad f 113132.18 met f 4000.- dan houdt men over f 109132.18, alzoo f 4000.- meer dan berekend werd. Dit verschil vindt vermoedelijk zijn oorzaak in de herschatting. De Inspecteur raamde de hoogere opbrengst tengevolge van de herschatting in de hoofd som op f 20000.-. Dit bedrag is blijkbaar iets meegevallen waardoor de opcenten-opbrengst de raming met netto f 4000.- kon overschrij den. De opcenten brachten bruto op in 1-921 f 55021.— 1922 60074.— (toen. .923 73017.— 924 S2470. 925 90443.— 926 96338.— .927 „112921.— iS28 (ram.) 120000.— De toename over 1928 blijft beneden de gemiddelde toename en bewijst, dat de ge middelde druk der n euwe verordening, wel ke 1 Januari 1928 n werking trad, niet zwaar der is dan die van de vorige. Van invloed op de steeds stijgende opbrengst der opcenten is ie uitbreiding van het aantal woningen. Was leze uitbreiding over de jaren 1922 tot en iet 1925 ten hoogste 363, in 1926 was de oename 649 en in 1927 778. Een voorste tot verlaging der opcenten is i-m ook niet van B. en W. te verwachten. Het slot van de vraag is het College niet echt duidelijk. Naar de meening van B. en f. kan de verzwaarde heffing alleen haar oor- uk vinden in het feit, dat vóór de herschat- ing bedoelde groep, in verhouding tot dege- :n, die naar de werkelijke huurwaarde waren -..ingeslagen, in een bevoorrechte positie erkeerden ten opzichte van de laatstbedoel de groep. Men mag aannemen, dat door de crschatting alle aanslagen in overeenstem- ling gebracht zijn met de werkelijke huur- aarden. OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL B. en W. stellen den raad voor met ingang van 1 September a.s., tot de volgende overplaatsingen te besluiten a. het hoofd van school D te IJmuiden, J. W. van Oosterom, naar de nieuwe school aan de Eksterlaan te IJmuiden b. de onderw(jzer(es) van bijstand aan de opgeheven school E te Velsen, G. Brunink en Mej. C. M. H. van Nieuwenhuize, naar d# nieuwe school E aan de Eksterlaan te IJmuiden 0. het hoofd van school "*C te IJmuiden, 3, v. d. Werf, naar school D te IJmuiden d, het hoofd der opgeheven school B I te IJmuiden. P. Plejjler, naar school C te IJ- mulde°' Concert Programma van het concert, te geven door do Harmoniekapel der Kon. Papierfabrieken „De Eendracht", ln 't park „Velserbeek" op 27 Juli a.s. des avonds van half 8half 10 uur: 1. Occident et Orient, Marsch voor Mili tair Muziek, O. C. Saint Saëns. 2. Ouverture „Der Freischütz", O. M. von Weber. 3. Wiener Maedeln, Wals, Zlehrer. 4. Fantasie uit „Lohengrin", R.Wagner 8. Ouverture „Heimkehr ous dem Fremde", F. Mendelssohn.Bartholdy. 8. Balletmuziek uit de Opera „d'Isoline", A. O. P. Messager. f 5053.—) 12943.—) 9453.—) 7973.—) 5895.-) 16583.—) 7079.—) 7. Verzameling van Oud-Nederlandsche liederen, Oomes. 8. Florentiner Marsch, J. Fu?ik. Voor de Olympiade Gisterenmorgen te half twaalf kwam alhier binnen het Itali- aansche s.s. „Selunto" uit Genua. Dit schip hetwelk naar Amsterdam is opgestoomd, zal aldaar dienst doen als Hotelschip voor de Italianen, die deelnemen aan de Olympiade Visscherij nieuws Onder de gisteren alhier binnengekomen stoomtrawlers bevond zich de stoomtrawler „Petten IJM. 49, welk schip de visscherij op de Westkust van Engeland had beproefd en nu met een vangst van 400 manden, waarvan 300 man den hacke was binnengekomen. Gisteren te circa zes uur kwam eveneens binnen de Engelsche haringdrlfter „A Rose" IJ. H, 69. Het schip was j.l. Woens dag vanuit Yarmouth (Engeland) ter ha ringvangst gevaren en kwam nu hier bin nen met circa 400 manden versche haring. Oud-Volendam Zaterdagmiddag heeft de opening van „Oud-Volendam" ln het Pa tronaatsgebouw plaats gehad. De Zeereerw. Pater Alexander wenschte bij deze gelegenheid een woord te spreken en wel in de eerste plaats van grooten dank. Wanneer men hier in het knusse Volen- dam is, dan heeft men dat te danken aan de energie van den technlschen adviseur, den heer Verzijlberg, voor wiens toewijding de Eerw. spreker een woord van dank bracht. Aan de opvatting van den heer Verzijl berg is het te danken, dat er een aardig ge heel is tot stand gebracht, hetwelk bijzon der in den smaak is gevallen. In de tweede plaats wenschte de Eerw. Pater een woord van dank te spreken tot allen, die geholpen hebben om de zaak zóó te doen marcheeren en tot de dame., en heeren, die traditiegetrouw de toezegging hebben gedaan om hier in verschillende functies werkzaam te zijn. De Eerw. spreker wilde hieraan toevoegen een woord van hoop en van verwachting. De vorige maal is de bazar 'n schitterend succes geweest. Toen er over gesproken werd om een feestweek naar dezen trant in te richten sloeg Pater de vrees om het hart, gezien de enorme uitgaven, welke de orga nisatie van zoo'n feestweek vorderden. In werkelijkheid echter heeft de daad getoond vruchtbaar te zijn, want de vruchten voor patronaat en jeugdwerk zijn schitterend geweest. Wanneer dus, gezien het verleden, beslo ten is om deze kosten te maken, dan hoopte de Eerw. spr, dat het vruchtbaar zal zijn. De Eerw. spr. spoorde dan allen aan om hun beste beentje voor te zetten. Eigenlijk is dit iets vanzelfsprekends, want de Eerw. spreker kende zijn volkje wel. Pater Alexander sprak dan nog een woord van welkom tot de standhouders en wenschte hen veel succeB toe, waarna de Pater besloot met den wensch uit te spre ken, dat hier bewaarheid zal worden het spreekwoord: door eendrachtig samenwer ken zullen we groote dingen beleven. Hierna zette het strijkje „Utile Dulci" vroolijke muziek in en Oud-Volendam was gereed om de bezoekers te ontvangen. Gisteren was er een tamelijk druk bezoek. Kegelen en schieten was een sport, die al dadelijk zeer druk beoefend werd. Maar ook de attracties trokken reedt veel aandacht. Het eiken blok b.v. toont reeds een groot aantal krom geslagen spijkers. Van de stands noemen wij die van de Gez. Hamers, die een groote verscheiden heid van smaakvolle religieuze artikelen exposeeren. Een stand, welke zeer de aan dacht trekt. Blijkens een advertentie ontbreekt ook thans de heer Balm niet. Hij is met zijn be roemd artikel aanwezig en in „Oud-Volen dam" wordt 't gewaardeerd als nergens an ders. Verwacht wordt, dat het bezoek steeds drukker zal loopen. En terecht. Men kan er een paar genotvolle uurtjes doorbrengen. Tarbot Per K. G. f 1.15 0.36 Griet per 50 K. G. 41— 14.50 Tong per K. G. 2.35 1,20 Groote Schol per j>0 K. G. 35— 34— Middel Schol per 50 K.G. 28— 17— Zet Schol per 50 K. G. 30— 21— Kleine Schol per 50 K. G. 20— 3.70 Schar per 50 K.G. 12— 7.30 Tongschar per 50 K. G. 45— Rog per 20 stuks 15.— 14.50 Vleet per stuk 3.50 1— Pieterman en Poon P- 50 K.G. 18— 1.50 •Gr. Schelvisch per 50 K. G. 30— 22— Midd. Schelvisch per. 50 K. G. 25— 17.50 KI. midd. Schelv. p. 50 K.G. 17— 11.50 KI. Schelvisch 9— 1.90 Kabeljauw per 125 K. G. 64— 42— Gullen per 50 K. G. 18— 4.60 Leng per stuk 0.65 036 Heilbot per K. G. 1.50 Wijting per 50 K.G. 5.50 2.60 Koolviscn per stuk 0.75 0.35 Makreel per 50 K. G. 19— 10.50 Succes Op het concours te Aalsmeer behaalde de Muziekvereeniging ..Eensgezind heid" van Halfweg in de eere-af deeling fan. faren den lsten prijs met 179 punten. Ook in den eere-wedstrijd wist zij beslag te leg gen op den lsten prijs met 177 punten. Tevenskreeg zij nog als extra-prijs voor het hoogste aantal punten van den eere. wedstrijd een zilveren medaille, aangeboden door den Commissaris der Koninging in de provincie Noord-Holland. Al was het weer heel wat gunstiger dan verleden jaar op den dag van het Bloemen corso, toch was het niet de stralende zon nedag, zooals men dat zou wenschen op een feestdag van de bloemen. Toch was het weer wel zoo, datmen recht had op een grootere belangstelling dan thans betoond werd. De Jury bestond uit Mevr. Van Wave- ren Mispelblom Beyer, mevr. Diemer Kool Dolleman, Jhr. Quarles van Ufford en Bur gemeester van Alphen. Van de auto's waren vier ingeschrevenen niet opgekomen. Het kleine aantal maakte de keuze voor de jury daardoor niet gemak kelijker, terwijl de teleurstelling voor de niet bekroonden daardoor een beetje minder ge makkelijk te dragen viel. Den eersten prijs verwierf Baron Von der Heydt met zijn auto. De smaakvolle versie ring in groote rose bouquettten uitgespreid over den glansenden wagen, deed het direct door de fijnheid van de kleurschakeering en de oordeelkundige bloemverdeeling. Tweede prijs: de heer Balestra van Over- veen, die me zijn oranje rozen en irissen een schitterend geheel had gemaakt van zijn wagen. Derde prijs: de heer Olivia van Amster dam, die ook een bloemgroepeering had aan gebracht, uitmuntend door fijnheid van smaak. Viearde prijs: de heer Cramer van Zand voort. Deze auto trok naast de bloemen pracht, waarmede de wagen versierd was, vooral de aandacht door de kunstig aange brachte zijstukken, waarop tusschen de bloe men een paar allerliefste kleuters het ge heel flankeerden. Kinder-auto's. Eerste prijs Ant. Hoek. Groepen. Eerste prijs O. S. S. De wakkere directeur, de heer Dreijer, had weer wat nieuws voor zijn corps bedacht: een rups. De tasters, het kopschild en de ringen wer den gevormd doe bogendragende leden van O. s. s. Tweede prijs. Mejuffrouw van Ruystee Bies te Heemstede, 't Was een alleraardigst span netje met de hond als trekdier voor het ver sierde strandwagentje. Derde prijs. Zandvoortsch visscherspaar Vierde prijs. Zuioo. Vijfde prijs. Zeilboot. Een aardig uitge voerd idee, waarbij alleen het roer vergeten was. (F. Harshagen en P. van Katwijk uit Amsterdam). De fietsen gaven een groote verscheiden heid en de keuze zal voor de jury niet ge makkelijk geweest zijn. Zeker was het, dat de eerste prijs aan mej. Annie Verhoef ook ten volle de instem ming van het publiek had. Tweede prijs. Leendert Roetman. Een mooie boogversiering door bloemen in de Zandvoortsche kleuren gehouden. Derde prijs. Jan Verzijlbergen. Zeker als kleuter van 2% jaar wel de jongste deel nemer aan dit bloemenfeest. Vierde prijs. Mary Hofman. Een leuk vis- schersmëisje in een keurige boogvorming bo ven de twee wentelende wielen. Vijfde prijs. Gerhard Vol'nand. Deze had zijn bloemen ook aan de duinflora geleend en verdiende voor zijn versiering daardoor de bijzondere aandacht. Zesde prijs. F. Wames. Zevende prijs. Henny. Achtste prijs. Jan Nunater. Vliegende Hollanders. Eerste prijs. De Z. R. B. boot, bemand met F., H., E. en F. Dukers, Tweede prijs, Maartje Vader. Een kleuter. Des avonds werden in Hotel d'Orange de prijzen uitgereikt door Burgemeester van Alphen. Hij wees er bij zijn openingswoord op, dat men eerst overwogen had het corso uit te stellen, totdat de gedrukte stemming iets geweken zou zijn. De bloemententoonstelling in het Kurhaus was eenigszins een maatstaf geweest. Spr. bracht een woord van dank aan den heer Hoek van Hotel d'Orange voor diens medewerking. Een zilveren beker werd uitgereikt aan den heer Holtheyer, als vertegenwoordiger van Baron van der Heydt. De heer Balesra verwierf de medaille van de gemeente Zanvoort. De heer Olivia een zilveren beker en bloe men, die onder applaus werden uitgereikt. O. S. S. verwierf den zilveren beker van V. V. V. Bijzonder wees Burgemeester van Alphen op het origineele idee, dat weinig geld kost te bij den derden prijswinnaar, den klei nen Verzijlbergen. De andere prijzen bestonden uit kunst voorwerpen en dat, wat voor kinderen als bezit het meeste verlangd wordt. Aan het slot dankte Burgemeester Van Alphen bijzonder de heeren Meyer, Poolman, Muller en Rouffaer, waarna hij zich tot allen richtte. Qlnftnn3 rïavfi n«c M A 17 T? T17 WR Imoeten worden gelegd, welke naar blobale CliufiAsli^BOlulS i'i H. Ei i\ 1 Iv i 9 berkening op een bedrag van ongeveer van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers Ommering 3013— Marta 1667— Concordia t» 1428— Derika 7 2613— Pan 1269— Witte Zee >1 1732— Friesland 1119— Tubantia 1495— Amsteldljk 1600— Derika 10 II 1200— Derika 14 >8 2400— Holland 5 fl 1300— Kamperduin ft 1600— Petten 4000— Aneta 2100— Annie IJm. 8 11 1100— Clivia 1600— Reiger 2000— Carolina 1700— Op het terrein van de Hoogovens moest de groote opslagkraan worder», stopgezet, om dat de kopdraad defect was. Bij de herstel- lmgswerkzaamhedcn geraakte de bankwer ker P. H„ in de kat van den kabel bekneld, waardoor hij aan beide beenen ernstig werd gekwetst. Na overbrenging naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk, moest een zijner beenen geamputeerd worden. Gemeenteraad. De burgemeester heeft een openbare vergadering van den raad der gemeente belegd op Donderdag 26 Juli 1928, des namiddags 7uur ten Raadhuize, ter be handeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot ver bouw school C en onderwijsmaatregelen. 3. Voorstel van de heeren Druyf en Fraenkel om de straatbelasting ln te trekken. 4. Vaststel ling van eene verordening betreffende hand having van orde en tucht op de openbare scholen. 5. Voorstel om de aanstelling van een tandarts voor de scholen voor een jaar uit te stellen. 6. Wijziging der Algemeene Politie verordening. 7. Het verleenen van eervol ont slag aan mej. C. A. Polak, alhier ais school arts aan school D; 8. Benoeming hoofd school A. 9. Overplaatsing van mej. H. J. Bekker als onderwijzeres van school C naar school B; 10 Ruiling van grond bij den Beltweg; 11. Aan koop van grond aan de Piet Heinstraat; 12. Voorstel van de heeren Druyf en Fraenkel om het gemeentelijk badhuis uit te breiden; 13. Voorstel om machtiging te verleenen huur ders, die huurschulld aan de gemeente heb ben, gerechtelijk uit de woning te doen "zetten. 14. Voorstel van den heer Forrer om aan den concierge Bol een gratificatie te verleenen. 15. Interpellatie van den heer Forrer betreffende het verkeer. 16. Verzoek van G. Kraayenoord om verdere uitkeering van ziekengeld: 17. Verzoek om alhier een wintercursus te stich ten voor hen, die zich in het schildervak wil len bekwamen; 18. Wijziging reglement volks- baden; 19. Behandeling belastingreclame. PLECHTIGE H. MIS VAN DEN WELEERW. HEER P. N. M. SCHOUTEN Ter opluistering van dit priesterfeest werd door de R. K. muziekvereeniging „Euphonia," dir. de heer J. W. Leféber, ZaterdagavoA 1 een feestconcert aangeboden, in den a giorno verlichten tuin van de woning van den neomyst, dat door vele familieleden werd bij gewoond. Bij monde van den heer J. G. van Kessel werd de jonge priester, ouders en familie leden namens de R. K. muziekvereeniging gelukgewenscht. Na 't laatste nummer „Aan U o Koning der Eeuwen," dankte de Wel- eerw. Father Schouten in bewogen termen voor de hulde hem gebracht. Zondagochtend om 10 uur droeg de nieuw - gewijde priester de plechtige eerste H. Mis op in de Parochiekerk van O. L. Vrouw On bevlekte Ontvangenis te Overveen, met as sistentie van den Zeereerw. Heer Pastoor G. Niekerk, presbyter-assistens, de Zeereerw. Heer J. P. Reijnenberg, diaken, de Zeereerw. Heer Pastoor J. W. Geeve, sub-diaken. Als ceremoniaris fungeerde de Weleerw. Heer kapelaan G. J. J. v. Dijk. Verder hadden op het priesterkoor plaats genomen, de Zeereerw. Heer Pastoor H. A. V. IJzermans, de Zeereerw. Pater Rector Th. Vlaar, de Zeereerw. Heer Pastoor J. F. v. d. Meer, de Zeereerw. Heer Pastoor A. A. Ver- berne en eenige Theologanten van Warmond, waaronder ook een broer van den jongen Missionaris, de Weleerw. Heer H. Schouten. Het hoogaltaar en priesterkoor waren prachtig met een tropische plantenweelde en bloemen versierd, evenals de kerk en 't zang koor. Het zangkoor onder leiding van Oiiv. Koop en J. Nieland als organist verhoogde niet weinig de feeststemming met de uitvoering van de Missa Festiva van Refice voor jon gens en mannen, terwijl de Gregoriaansche wisselzangen zeer mooi werden uitgevoerd door de Theologanten van Warmond, deel uitmakend van de Schola Cantorum onder leiding van den Weleerw. Heer J. Kat. De H. Dienst in zijn volle liturgische schoon heid maakte op alle geloovigen een diepen indruk. Na 't Evangelie beklom de Zeereerw. Heer Pastoor Reijnenberg den kansel en hield een predikatie op den tekst; „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend ik u. Nog altijd wordt dat woord gesproken door Jesus Chris tus, den Hoogepriester, telkens als de Katho lieke Kerk door hare Bisschoppen de levieten wijdt tot het heilig Priesterschap. Vandaag acht dagen geleden werd dit woord ook gesproken tot den jongen priester, die nu voor het altaar des Heeren gezeten is, om er in tegenwoordigheid van zijn geluk kige ouders, bloedverwantenen vrienden zijn eerste Plechtige Offerande op te dragen. Om die Goddelijke zending jubelt zijn ziel en met hem zijne ouders. Alle parochianen deelen in die vreugde. Wij Katholieken, begrijpen wat er omgaat in het hart van een vader en moeder, wan neer zij in een hunner kinderen bemerken dien geheimzinnigen roep tot het Heiligdom ials dat kind, zéker nog onbewust van de grootsche levensroeping, die 't zich uitkiest, zoo eenvoudig antwoord geeft op de vraag, wat 't worden zal: ik wil priester worden. Deze jonge Missionaris zal binnenkort ver trekken, alles achterlatende om Christus te dienen, om te werken aan het zieleheil van die groote scharen, welke Christus nog niet kennen. Na de Hoogmis werd door het zangkoor ten gehoore gebracht Sacerdotes Domini, door J. Nieland. Hierna begaven zich allen naar de pastorie, waar door de Theologanten van Warmond eenige Gregoriaansche gezangen werden uitgevoerd. !s Middags was van 2 tot 2'A uur receptie ten huize van den Neomyst. De jonge priester was nu 't wit gekleed; vele Katholieken kwamen om .un gelukwenschen aan te bie den', waaronder ook vele geestelijken, profes sor de Jong, van het Seminarie Hageveld, Rector Kok, de Weleerw. Paters van de St. Antoniuskerk te Haarlem. Veie telegrammen en gelukwenschen werden ontvangen. 's Avonds half acht werd door den Neomyst een plechtig Lof gecelebreerd met assistentie van den Zeereerw. Heeren Pastoor Reijnen berg, Pastoor v. Niekerk, Pastoor Vermeer en den broeder van den neomyst, den Weleerw. Heer H. Schouten. Tot sluiting van den feestdag werd door 't zangkoor gezongen Te Deum Laudamus van Thermiznon. Egyptenaren aangekomen Zaterdag zijn 7 van de 21 Egyptenaren, die deel zullen ne men aan de Olympische Spelen, in Overveen aangekomen en hebben hun intrek geno men in hotel „Van ouds het Raadhuis". De andere heeren zijn ï.og in Parijs achter gebleven, maar zullen dezer dagen wel vol gen. 't Gezelschap heeft voor den duur van zijn verblijf te Overveen, dat is pl.m. 3 we ken, een groote autobus, afgehuurd, om er mee naar 't. stadion te rijden en om er tocht jes mee in do omstreken te maken. Ter eere van de Egyptische gasten waait van het Raadhuis de Egyptische vlag uit, n.l. een witte halve maan met witte sterren op een groen veld. Zal deze vlag bok ln 't Stadion geheschen worden? De heeren zien er wel naar uit, dat op hen van toepassing is: Je kunt er beter mee eten, dan mee worstelen, speerwerpen, kogelstooten of iets dergelijks. van het nieuwe gebied, geen kapitaalsüitga ven uit hoofde van uitbreiding aan de wa- tferwinnings- en -zuiveringsmiddelen behoe ven te worden gedaan, en ook dat geen extra-voorzieningen behoeven te worden ge troffen voor het onder behoorlijken druk le veren van het water in Vogelenzang, zal toch als gevolg van vorenbedoelden nieuwen aanleg en van de overneming een belangrijk bedrag in de watervoorziening uwer gemeen te moeten worden vastgelegd, welke de ren tabiliteit nadeelig zal beïnvloeden. Bekend is, dat jaarlijks een bedrag van ongeveer 2300 op de exploitatie zou moeten worden toegelegd. Wanneer men de schadevergoeding, die de Provincie zal moeten vragen voor ten deele overbodig geworden werken en voor een ma tige, ook met de toekomst rekening houdende winstderving, wél in aanmerking neemt, dan stijgt dit jaarlijksch tekort nog tot ongeveer het dubbele. Het lijkt mij voor uw gemeente de meest rationeele oplosing, indien u aan de Provin cie zou verzoeken, dat het P. W. N. aan de ingezetenen van Vogelenzang het water gaat leveren volgens de taraieven vn uw gemeen telijke waterleiding, waarbü dan uw gemeen te zich zou bereid verklaren jaarlijks aan het P. W. N. te vergoeden het verschil tusschen de aldus verkregen wateropbrengst en die, welke zou zijn verkregen volgens de P. W. N.-tarieven. Volgens de gemaakte voorloopige bereke ning zou de gemeente bij een regeling op den vorengenoemden grondslag een bedrag van ongeveer 2300 per jaar op de water voorziening van Vogelenzang moeten toeleg gen. De door de gemeente te vergoeden kosten worden dus tot ongeveer de helft terugge bracht van hetgeen zij zouden bedragen bij eigen exploitatie na overneming van het bui zennet der Provincie en schadeloosstelling van het P. W. N. voor ten deele overbodig geworden werken en voor winstderving. Bo vendien kan bovenvermeld verschil nog ver minderen, zoodra de tarieven van het P. W. N. t.z.t. verlaging zouden ondergaan. Resumeerende de diverse mogelijkheden om aan het Vogelenzangsch verzoek te vol doen om geen hoogeren waterprijs te betalen dan in het overige gedeelte van de gemeente, meent de Bedrijven-Commissie, dat aan dit verzoek niet zonader groote, jarlijks terug- koeerende, geldelijke opoffering zou kunnen" worden voldaan. De vraag doet zich zelfs voor of, ingeval aan de bewoners van Vogelenzang eene ver goeding aan waterverbruik werd uitbetaald, de thans geldende waterprijs zou kunnen blijven gehandhaafd. Daarbij komt, dat het de Commissie onge- wenscht wil voorkomen het geven van toela gen voor velschillende gedeelten van de ge meente. De bewoners van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout zouden derhalve evengoed als nu door de bewoners van Vogelenzang tel opzichte van den waterprijs geschiedt, een"; vergoeding kunnen vragen voor het meer dere dat door hen, in vergelijking met Voge lenzang, betaald wordt aan gasverbruik. De Commissie ziet zich dan ook genood zaakt, ongunstig op het verzoek te advisee- ren. Aangezien B. en W. zich volkomen kunnen vereenigen met de inzichten der Commisi®, stellen zij voor, geen wijziging te brengen in de regeling der watervoorziening, gelijk deze tot heden Vogelenzang geldt. 3 (Gedeeltelijk gecorigeerd.) Een mooi succes Vanwege de afdeeling Haarlemmermeer van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" werd bij gelegenheid van het te Hoofddorp gehouden concours Hippique een bloempjesverkoop georgani seerd ten bate van de tuberculosebestrijding Een 25 tal jongedames had zich daarvoor geheel belangeloos beschikbaar gesteld en heeft de door haar met veel ijver en toewij ding volbrachte schoone taak met groot succes beloond gezien. Na aftrek van alle gemaakte onkosten bleek er nog 325. als netto-opbrengst beschikbaar te zijn om aan het „Witte Kruis" te kunnen worden gedragen. Voorwaar een mooi succes. GEMEENTERAAD. Een openbare ver gadering van den Baad der gemeente Bloe mendaal wordt gehouden, Donderdag 26 Juli 1928 te 14 ure ('s namiddags 2 uur) op het Baadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stkken; 2. Verleening eervol ontslag aan P. Blankevoort als lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Benoeming onderwijzeres aan school C vac. Mej. J. H. van Leeuwen de voor dracht luidt: No. 1 Mej. I. Brinkman, te En schedé; No. 2 Mej. J. H H. van Bossum te Haarlem; No. 3 Mej. A. Paap te 's-Graven- hbgei 4. Benoeming onderwijzer aan school D vac. W. J. Haencn de voordracht luidt no. 1 de heer J. Buijs Jr. te Boermond no. 2 de heer B. Boeschoten te Woudenberg; no. 3. de heer J. de Haan te Ede. 5.Toekenning vergoedingen over 1927 inge volge art, 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van bijzondere scholen. 6. Aan vrage crediet voor aanschaffing van school- meubelen en aanstelling tijdelijke leerkracht in verband met ingebruikname gymnastiek lokaal. 7. Verleening medewerking inzake beschikbaarstelling van gelden voor stichting eener school van „De Haarlemsche Buiten school". 8. Verleening medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 inzake be schikbaarstelling van gelden voor schoolmeu- belen voor a. de E. K. Jongensschool te Overveen b. de B. K. Meisjesschool te Over veen. 9. Overname van grond van de pro vincie Noord-Holland, ter verbetering van den Militairenweg 10. Uitgifte in erfpacht van een terreintje in het Bloemendaalsche Bosch aan het P.E.N. 12. Aanvrage crediet voor stichting clubhuisje ten behoeve der voetbal- vereeniging B.V.C. „Bloemendaal". 13. Definitieve vaststelling van het uitbreidings plan voor Bijnegom 14. Definitieve vaststel ling van het uitbreidingsplan voor de terrei- (N i 11 - O f f i c i e e 1). 448e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 23 Jail 1928. Ie Klasse Ie Uist Hooge prijzen 10621 J 20.000. 12890 5 000. 9933 2.00U. 5715 13340 1.00.7. 6661 1097 15979 17217 400. 15323 200. 10629 12643 14062 17418 100. 65 84 90 130 153 16! 165 184 210 219 340 411 425 601 603 658 673 67S 679 686 746 780 930 939 966 ico; 1103 1122 1139 1200 1288 1302 1371 1444 1470 1544 1609 1656 1717 1724 1735 1774 1775 1783 1S08 1841 1878 1907 1918 1956 1098 2100 2115 2156 2207 2262 2281 2283 2336 2339 2350 2356 2386 2470 2477 2478 2506 2537 2556 269 J 2794 2797 28,32 2872 ?924 2937 2945 2992 3022 3066 3117 3173 3209 3229 3294 3318 3367 3373 3487 3517 3566 3588 3627 3637 3656 3726 3906 4081 4178 4237 4239 4249 4283 4341 4362 4377 4418 4428 4492 4494 4547 4585 464.3 4708 4719 474Q 4776 4838 4947 5072 5097 5101 5163 5211 5293 5307 5437 5469 5504 5526 5538 5683 5766 5797 5812 5906 5976 6033 6053 6068 6083 6114 6116 6169 6? J8 6269 6329 6334 6372 6413 6445 6457 6681 6698 6702 6805 6818 6860 6939 6951 6955 6979 6986 7066 '7086 7100 7113 7124 7147 7186 7273 7283 7284 7337 7338 7373 7408 7490 7615 7670 7732 7733 7734 7829 7852 7939 7940 7989 8121 8203 8234 8243 8276 8282 8301 8425 8501 8558 8616 8739 8754 8774 8789 8805 8843 8875 8878 8928 9002 9114 9267 9424 9465 9539 954.3 9575 9596 9601 9604 9636 9656 9706 9786 9850 9869 9922 9934 9970 9982 9997 10018 10097 10154 10221 10226 10229 10320 10426 10481 10543 10572 10605 10609 10623 10670 10717 10744 10850 11047 11097 11121 11142 11182 11188 11256 11338 11345 11407 11423 11446 11462 11521 11537 11557 11559 11565 11584 11598 11645 11670 11678 11691 11738 11742 11768 11802 11849 11862 11867 11876 11880 i 1948 11994 12007 12191 12204 12262 12265 12293 12335 12467 12489 12553 12572 12615 12616 12657 12663 12674 12708 12728 12742 12761 12802 12831 12951 12972 13029 13041 13043 13082 13101 13127 13277 13294 13304 13310 13379 13387 13544 13563 13367 13591 13640 13644 13654 13683 13807 13877 13905 1399,5 14003 14005 14065 14241 14284 14341 14370 14411 14424 14J44 14513 14516 14524 14535 14567 14590 14593 14614 14673 14692 14787 14836 14990 14995 15089 15094 15123 15124 15165 15192 15248 15312 15329 15346 15429 15490 15603 15663 15732 15798 15867 16015 16071 16086 16088 16159 1G166 16187 16256 16261 16270 16377 16477 16546 16547 16642 16685 16690 16753 16806 16876 17126 17145 17229 17238 17291 17461 17468 17516 17559 17598 17602 17627 17630 17728 17745 17804 17853 17878 17936 17939 15020 18120 18175 18203 18211 18218 18263 18279 18312 18348 18349 18388 18472 18527 18556 18662 18623 18626 18673 18730 18756 18759 18770 18881 18978 18950 19182 19194 19206 19249 19325 19333 19383 19415 19421 19483 19637 19655 K679 19707 19716 19796 19830 19859 19888 19964 19978 19994 20004 20023 20085 20104 20225 20281 20287 20353 20364 20399. 20444 2052,3 20534 20545 20570 20594 20602 20730 20836 20842 2C852 20865 20871 20982 21000 Rees te Bloemendaal en J. G. de Vries te Velsen. Voor diploma B slaagde C. Verburg te Am stelveen. Gisterenmorgen reeds te 5 uur arriveerde in de haven van. IJmuiden het ss. „Monte Olivia", waar zich aan boord bevonden circa 1200 toeristen en passagiers van vreem de nationaliteiten. Op dit vroege uur was er al een ongewone drukte en bedrijvigheid in de haven. Zoodra het grootsche schip het pantserfort was gepasseerd, werd met eeni ge zeesleepbooten van het bureau Wijsmul ler het schip gezwaaid, zoodat toen het schip aan den Toeristensteiger gemeerd was, het met den voorsteven naar zee lag. Verschillende auto's kwamen, al te IJmui den aan, welker inzittenden hun buiten- landsche vrienden en bekenden kwamen be groeten; ook gingen er velen van boord om per extra electrischen trein een bezoek te brengen aan Haarlem, terwijl zeer velen IJ muiden met den sluisbouw, de Visschersha- ven en de Rijksvischhal bezochten. Opmer kelijk was het groote aantal vreemdelingen, die de H.H. Missen bijwoonden. Uit de omliggende plaatsen kwamen er velen om het groote zeekasteel te bezichti gen. De politie, die haar maatregelen had ge nomen, zorgde bij de drukte, die steeds grooter werd, voor een goede orde. Het duurde niet lang meer, of zij, die de zeereis zouden medemaken (200 Nederlan ders en 1200 buitenlanders), begaven zich aan boord, over den Toeristensteiger of per groote motorsloep no. 11 van de „Monte Olivia." Tijdens het inschepen van de passagiers en hun bagage, werden er, om den tijd van wachten wat te veraangenamen, eenige muzieknummers gegeven door de aan boord zijnde scheepsharmonie-vereenigtng. Te kwart voor 12 uur werd per stoomfluit het vertrek aangekondigd, welk sein in alle apartementen van het schip werd doorge zonden. Om 12 uur werd de statietrap bin nenboord gehaald en maakte de sleepboot „Nestor" zich voor en de sleepboot „Nestor" zich achter aan de „Monte Olivia" vast. De trossen (6 stuks) werden los gemaakt en heel zachtjes aan, terwijl door de Har monie het „Wilhelmus" werd gespeeld, ging het schip van den steiger. Direct daarop volgde het Dultsche Volkslied, hetwelk door vele Duitschers aan boord werd mede ge zongen. Midden in de haven gekomen, zette men.aan boord van de „Monte Olivia" de machines in werking; een zware stoot op de fluit volgde en het schip koos zee. Het uit geleiden geschiedde door vele familieleden, vrienden en bekenden, die zich aan boord van de sleepbooten van een plaatsje hadden voorzien. Nabij de Semaphore en op dc Zuid- pier hadden zich velen opgesteld, om allen een goede en voorspoedige reis te wenschen. Door den raad van Bloemendaal was aan B. en W. verzocht, eén onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid, den bewoners van Vogelenzang even goedkoop water te ver schaffen als den anderen inwoners der ge- B. en W. hebben zich dienaangaande ge- j nem gelegen tusschen den spoorwegJHaarlem wend tot den directeur van het Prov. Water- M leidingbedrfjf. Deze heeft daarop o.m. het volgende geantwoord: Het bijzondere van het geval ls hierin ge legen, dat elke eenigszins ervaren waterlei ding-exploitant reeds op het eerste gezicht moet zien, dat de exploitatie der waterleiding in Vogelenzang -een vrij belangrijk tekort moet opleveren, ook al zoudt u daarbij in het geheel geen rekening houden met een scha deloosstelling, waarop de tegenwoordige ex- ploitante (de Provincie), die op uw eigen verzoek als zoodanig ls opgetreden, onge twijfeld aanspraak kan maken. Indien uw gemeente, daartoe eventueel ln staat gesteld door de overdracht van het net en van de daarop aangesloten clientèle, zelve de watervoorziening ter hand neemt, zal een aanvoerleiding tusschen uw bestaande bui- Overveen en de Kleverlaan. 15. Definitieve vaststelling van het uitbreidingsplan voor een terrein, gelegen tusschen den Johan Ver- bulstweg en de Alb, Thijmlaan 16. Onthef fing bepalingen der Bouwverordening; 17, Voorloopige goedkeuring van hot plan tot ont eigening van grond tot afronding van den hoek Julianalaan-Bloemendaalsche weg. Een bekroning Op de rozententoonstelling, welke te 's Ora- venhage in de zalen van den Dierentuin ge houden is door de vereeniging „Nos jungunt Rosae" ls de zilveren medaille van H. M. Koningin-Moeder toegekend aan C. J. Post- huma te Aerdenhout. Tevens behaalde de heer C. J. Posthuma in de afdeeling afgesneden kasrozen ee' groote gouden medaille. Bij het te Amsterdam 'gehouden M.U.L.O.- examen slaagden voor diploma A: S. M. v, Andel, L. A. Groenendaal, O. Kohn, P. J. Krispijn en P. Vinke te IJmuiden, J. Weber te Zandvoort, F. O. A. Wiesenhaar te Haar- lem, C. Luyt en G. Oosterhoorn te Kromme- zennet en dat in Ge buurtschap Vogelenzang1 nie, K. Zwolsman te Zaandam, R. Ph. A. v. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den landbouwer V. te Vogelenzang een man op het erf gekomen, om den nacht in den hooiberg door te brengen. De man is er slapend uitgevallen en werd des morgens door de bewoners bewusteloos op den grond gevonden. Dr. van Aalst werd gewaar schuwd, die den man onderzocht. Hij klaag de over inwendige pijnen. Hij gaf op te zijn de 57-jarige V., afkomstig van Tilburg. Op advies van Dr. van Aalst werd de patiënt per ziekenauto naar St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2