CHEQUE.KOERSEN Uw concurrenten Zullen, U zeker Overvleugelen. Voorkom dit! ADVERTEER OOK! UIT OEN OMTREK Mleuwe HaarlemscheOonrani Amsterdamsche Beurs EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 23 JULI 1928 BLADZIJDE 3 AAN De laatste eer DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Tref Uw maatregelen KLEINE KLAAS. LISSE VOGELENZANG. HEEMSTEDE Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen HILLEGOM LAATSTE NIEUWS Waarschuwïngs-nota van Japan aan de N anking-Regeering Staking bouwvakken opgeheven HEEMSTEDE KERKNIEUWS UIT DE MISSIE. DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 99Vn 2181/s 4721 20578 2174 711* 711 133 137Vs 113 213/1» 1630 187i 138'1 390f 190 408f 81Vs 235* 158 69 190 104f 135J 64* 10| 677J 379 1054 163f 143 554 446 189 538V, 145 191 71 34»/i, 477/1# 52 J 4V8 Sovjet-Rusland verklaart zonder genade den oorlog aan den godsdienst indien U niet adverteert LISSE I—R. K. HILLEGOM I. Zondag brachten de R. K. Hillegommers ons een bezoek en hebben blijk gegeven ook een goede partij voetbal te kunnen spelen. Om half drie laat scheidsrechter Bezu tossen. Lisse wint den toss. De eerste aanval len zijn voor Lisse. Bij een aanval trapt de back corner, welke niets oplevert. Nu trekt Hillegom ten aanval, doch de backs zijn in vorm. Lisse trekt nu weder ten aanval en na 15 minuten spelen maakt de rechtsbinnen er 10 van. Twee minuten later trapt de rechtsbuiten met een kogel no. 2 in het doel, 2—0. Hlilegom komt nu opzetten, doch vindt de achterhoede van Lisse in prachtvorm. Uit een strafschop wordt het 3—0. Nu komt Hil legom los doch de keeper bezweert voorloo- pig alle gevaar. Toch weten de bezoekers voor de rust met regelmatige tusschenpoozen den stand op 3—3 te brengen. De thee schijnt den Hillegommers goed te hebben gedaan en het duurt dan ook niet lang of zij maken er 3—4 van. Bij een aan val op Hillegoms doel redt de linksback schitterend. Even later maakt de midvoor van Lisse met een keurig schot gelijk, 44, even later gevolgd door een doelpunt van den rechtsbuiten, 54. De eindstand wordt ten slotte 65. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Gerardus, z. van L. Weyers en N. van Dam; Trijntje, d. van W. v. d. Bent en J. Vlugt. Ondertrouwd: N. H. Hermans en M. Kozijn. Getrouwd: L. J. B. Beugelsdljk en G. de Ree. Overleden: Joh. v. d. Poel, oud 10 j.; Corn, de Vries, oud 7 jaren. Loting. De loting voor de Nationale Militie, lichting 1929, zal voor deze gemlente gehouden worden Woensdag 1 Augustus, des voormiddags te 11 uur, in de Raadzaal van het gemeentehuis te Sassenheim. VEILING Uitslag gehouden droge vei- ing op Vrijdag 20 Juli, des namiddags te 2 are, onder directie der coöperatieve veiling- vereeniging voor Bloembollenkweekers H. B. G. G. A. te Lisse. Aanvoer ruim 3000 mand. Onderstaande prijzen gelden allen voor eerste kwaliteit. EvT. Eose La Reine f 4.EvT. Mon Tresor f 7.95 EvT. Fred. Moore f 3.50 4.—ËvT. Scarlet Due f 2.40—2.50 EvT. Oostenrijk f 2.45 EvT. Witte Zwaan f 1.90 —2.25 EvT. Witte Due Max f 1.55 EvT. Eoi Cramoisie f 2.25EvT. Brillant Star f 3.103.95 EvT. Eose Luisante f 4.55 EvT. Pres. Lincoln f 5.30 EvT. Eose Due f 3.95 EvT. La Eeine Max f 3.50 EvT. Gele Prins f 4.555.EvT. Crimson Queen f 3.503.95 EvT. Prosperity f 3.65 —4.— EvT. Pink Beauty f 13.70; EvT. Grand Due f 8.15—8.25 EvT. La Belle Al liance f 4.50 EvT. La Eeine f 1.752. EvT. Flamingo f 3.90EvjT. Due de Berlin f 4.35 Ev Eleonora f 3.35 EvT. Chryso- lora f 5.355.40 EvT. Proserpine f 5.40 6.20EvT. Verm. Brillant f 4.254.35 EvT. Cram. Brillant f 1.201.45EvT. King o/t. Yellow f 6.DvT. Murillo f 1.90 2.60DvT. Imperator Eubrorum top f 6.D.v.T. Imperator Eubrorum II f 4.70 DvT. Vuurbaak f 4.605.DvT. Salvator Rosa f 4.85 DvT. Cour d Or f 5.6.25 DvT. Thournesell f 5.505'60 DvT. Rubra* Max f 3.80 DvT. Schoonoord f 4.50 DwT. Bartigon f 1.751.95 DwT. Will. Pitt f 2.802.90 DwT. Pr. Elisabeth f 1.55 DwT. Prof. Eauwenhoff f 1.501.60 DwT. Will. Copland f 1.2.50; DwT. La Tulipa Noire f 3.10 EN. Ornathus Max f 5.30 EN. Bic. Empress f 5.10; EN. Red. Beacon f 5—EN. Golden Spur f 4.50—5.60 EN. Ornathus f 1.30—1.80; EN. St. Olaff f 1.30 1.95 EN. Bic. Grandis f 4.EN. Glory of Lisse f 2.75 EN. Princeps f 2.503.10 EN. Queen o,/t North f 1.55 EN. Bic. Vic toria f 4.454.95 EN. Princeps Max f 3.65 EN. Homespun f 2.20 EN. Glory of Leiden f 5.25 DN. Von Sion f 4.—5.60 CROCUS King o/t Blue f 2.2.50 CEOCUS Maximi- liaan f 2.75 CROCUS Mad. Mina f 1.90— 2.50 CROCUS Goudlakensche f 1.802.75 CEOCUS Lady Stanhope f 1.80—2.25 CEO CUS Mont-BIanc f 2.90—3.70 CROCUS Adeline Patty top f 3.15 Colchieum Aut. Maj. 12.DwT. Le Notre f 2.05. Rijdt toch niet zonder licht! Zaterdag avond j.l. reed een wielrijder uit de rich ting Aerdenhout komend, op den Vogelen- zar.gscheweg. welke alleen bij volle maan verlicht is, met een zeer snelle vaart tegen eanige stilstaande wielrijders, doordat hij zonder licht reed. Hijzelf kwam er zon der kleerscheuren af. doch zijn nieuwe fiets was ernstig beschadigd. „Herwonnen Levenskracht" jaar- lijksche alhier gehouden bloempjesdag tot bestrijding der tuberculose, heeft de mooie som van 81.88 opgebracht. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 26 Juli 1928, des avonds om 8 uur. De agende ve1 meldt 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 21 Juni 1928 2. ingekomen stukken 3. uitloting aandeelen geldleeningen4. voorstel tot verkoop van grond behoorende tot Valkenburg (61) 5. voorstel tot aanvaar ding van een strookje grond aan de Zand- voortschelaan (63)6. voorstel tot intrekking van het raadsbesluit inzake bouwen op voor weg bestemden grond (66) 7, voorstellen tot wijziging van de rooilijn aan de Oostzijde van het Raadhuisplein (62) 8. voorstel tot het geven van straatnamen (64) 9. voorstel inzake vernieuwing van het werklieden reglement (65)10. credietverleening aan schaffing autobanden (67) 11. credietver leening voor verkeersverbetering hoek Hee- renweg Zatidvoortschelaan (69) 12. voor stellen inzake schadeloosstelling annexatie 13. beschikking over gelden uit het woning bouwfonds (68) 14. vaststelling kohieren Plaatselijke Inkomstenbelasting 15. ont heffingen van Plaatselijke Inkomstenbe lasting en Schoolgeld. PLECHTIGE EERSTE H. MIS Het was reeds Zaterdagavond vroeg merk baar, dat re iets bijzonders in ons dorp zou plaats hebben. Niet een demonstratie, een muziekfeest of iets van dien aard, maar het Zou iets veel mooiers, veelverheveners zijn,n.l. 'n Priester-zoon va'i de St. Martinus-parochie zou van het Missiehuis Mill Hill naar de ouderlijke woning komen, om in de kerk, waarin hij eenmaal gedoopt, aangenomen en gevormd werd, ook nu nog zijn eerste plech tige H. Mis aan God op te dragen, als het einde van zijn jarenlange studie, als het begin van een nieuw, verheven leven. Toen om 6.10 de trein het station binnenrolde, klonk een luid hoera van het groote aantal belangstel lenden, die den nieuwen priester wilden ver welkomen. Allereerst werd Pater van der Linden eem- ge woorden toegesproken door het lid van de feestcommissie, den heeJ. Schrier Jacz., waarna vervolgens werd plaats genomen in de auto's, die den Pater, familieleden en feestcommissie langs den Stationsweg,Hoofd straat, Meerstraat en Meerdorpstraat, naar de ouderlijke woning brachten. Ook hier had een ontelbare menigte haar opwachting gemaakt, en toen de Priester den auto verliet, klonk we derom een luid hoera. Hier nam Pater van der Linden het woord, om alle belangstellenden te danken voor d: eer, hem in dit uur aan gedaan. Spr. bracht hierbij naar voren, dat hij de overtuiging had, dat niet voor den per soon, maar voor den Priester deze belangstel ling werd getoond. Vervolgens maakte Pater van der Linden van de gelegenheid gebruik, om zijn Missie-orde, bij de ouders, wier kinderen Missionaris willen worden, aan te bevelen. Nogmaals met een luid applaus ging de Pater zijn huis binnen en hiermede was voor den avond de plechtigheid geëindigd. Zondagmorgen toonde het ange klokgelui weer aan, dat er iets heerlijks zou plaats heb ben in het kerkgebouw en ook de gepaste ver siering op het kerkplein deed dit nog meer uitkomen.Om precies 10 uur trad de Neomist het kerkgebouw binnen, geassisteerd door den ZeerEerw. Heer Pastoor der Parochie, om na inzet van het Asperges Me, het kerk gebouw te zegenen. Onderwijl st oomden de geloovigen nog binnen, totdat weldra het kolossale gebouw tot in de uiterste hoeken bezet was. Nu besteeg de Neomist het zeer smaakvol versierde hoogaltaar, om her plech tige dankoffer aan God op te dragen» Zijn Eerw. werd hierbij geassisteerd door den Zeer Eerw. Heer Jos. J. A. M. Krook, Pastoor der Parochie als Presbit. As. den weleerw. Heer D. Schoenm ker, als diaken, den zeereerw. pater Kockelkoorn, prof. te Vel- seroord, als subdiaken, den eerw. heer S. Sraats, als ceremoniaris, terwijl de eerw. heer van der Lans (beide laatstgenoemden studie- genooten van den Neomist) als Thurferarius fungeerde. Het zangkoor voerde op onverbeterlijke wijze de 4 stemmige Mis van Sangel uit, met de 3 st. Credo van Hub. Cuipers, alles onder de bekwame leiding van den Directeur, den heer P. J. Litjens. Na het Evangelie beklom de weleerw. Pater J. van der Linden, uit Rumpen, neef van den Neomist, den kansel om de feestpredikatie te houden, waarvoor Zijneerw. als tekst ge kozen had „Voor mij het Leven van Jezus Christus." Allereerst illustreerde Zijneerw. het leven van Christus als den Godmensch, het ondoorgrondelijk, volmaakt en onveran derlijk wezen, hoe de Priester het leven van den paradoxalen subliemen en verheven Je zus Christus als een levensideaal voor oogen stelt en het vooral door gehoorzaamheid en liefde weet te veroveren. Aan het einde van Jezus' leven, dachten de menschen, dat het 'n mislukking was, maar juist dan was het onze verlossing. Wie zijt gij als Priester God's? vraagt Zijneerw. en antwoordt dan Ge zijt niets en gij zijt alles. Als mensch zijt gij slechts een schepsel, maar ondanks uw niet zijt gij met Goddelijke macht gezegend. Evenals gehoorzaamheid het succes van uw priester schap geworden is, zoo zult ge ook de gehoor zaamheid voor uw verdere leven noodig heb ben. Wij wenschen u toe de heiligheid van Jezus Christus. Groei op in een alleszins vol maakt man, door alles heen, door alle slijk, door alles wat laag is op deze wereld, ten slot te, groei op in uw Priester-ideaal in Jezus Christus. Zoo vragen wij dan, straks al onze wenschen neer te leggen aan het Altaar des Heeren, dicht bij het Lam Gods, opdat zij in vervulling mogen gaan .en uw glorievol leven is bij Die daar troont'aan de rechter hand van den Vader, uw Priester-ideaal Jezus Christus. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet en hadden bij de H. Communie de vader, broers en zusters en verdere familieleden van den Neomist het groote voorrecht het Lichaam des Heeren uit de hand van hun Heer-zoon en Broeder te ontvangen, hetgeen voor de tal rijke aanwezigen een zeer indrukwekkend oogenblik was. Na de H. Mis werd nog ge- Zongen „Jesu dulcis memoria". Onder de talrijke aanwezigen, welke bij het H. Misoffer tegenwoordig waren, merkten we op den Zeergel. heer Dr. J. H. der Weduwen, bij wien de Neomist vroeger jaren als apothekers jongen in betrekking was. Van de receptie, welke van 3.30 tot 4 uur ten huize van den heer van der Linden gehouden werd, werd door zeer velen gebruik gemaakt. De plech tigheid werd gesloten met een door den Neo mist gecelebreerd lof met assistentie. Zwemfeest Hillegomsche Zwemver- eeniging Zaterdagmiddag hadden in de Gemeentelijke Zweminrichting alhier Wa terwedstrijden plaats, bij gelegenheid van het eenjarig bestaan der Hillegomsche Zwemvereeniging. Vroolijk wapperden de vlaggen, waarbij ook de eigen vlag der ver- eeniging. Ofschoon het buiten frisch was en het naar regen dreigde, hield de ucht zich goed en zeer velen gaven van hun belangstel ling persoonlijk blijk. Van de autoriteiten waren aanwezig wethouder De Vreugd, mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris, raadsleden, Dr. Ten Hoopen, Schoolhoofden e.a. Nadat de Hillegomsche Harmoniekapel het Wilhelmus gespeeld had, hield de heer C. J. F. Dolk, voorzitter der H. Z. V. een openingsrede. Hierna werd onder de vroolijke tonen der muziek het programma afgewerkt. Dit be stond uit een twaalftal nummers 1.30 M. vrije slag. 2. 40 M. idem. 3. 40 M. rugslag (zonder armslag). 4. Reddingsdemonstratie door de Haarlemsche Reddingsbrigade. 5. Demonstratie van zwemslagen door Haar lemsche en Leidsche zwemmers. 6. 80 M. vrije slag voor Haarlemsche en Leidsche zwemmers. 7. Idem 40 M. 9. Demonstratie schoonsp ingen. (Dit nummer vooral was een schitterende praestatie), 10. Wisselslag Estafette (4 X 40 M'). Dit werd gespeeld door Haarlemsche en Leidsche Estafette ploegen. 11. 40 M. vrije slag voor leden der H. Z. V., boven 16 jaar. 12. Vèrwerpen met polobal voor idem. 13. Polo-wedstrijd tus- schen een Haarlemsch en een Leidsch zeven tal. Dit was een prachtnummer, waarbij gestreden werd om de Verguld Zilveren Medaille, uitgeloofd door het Gemeente bestuur van Hillegom en welke behaald werd door de Waterratten te Haarlem. Behalve verschillende mooie prijzen en troostprijzen was nog een Medaille beschik baar gesteld door het Departement Hillegom van het Nut en door de H. Z. V. Te rond half 7 was het feest geëindigd, waarna de prijzen werden uitgereikt. Ten slotte sprak de heer Dolk nog een dot- en dankwoord. LONDEN, 23 Juli Volgens telegram, men uit Tokio, heeft de Japansche regee ring tegelijk met een waarschuwings-nota aan den dictator van Noord-Mandsjoerije, Chang Hsu Liang, door bemiddeling van den Japanschen gezant te Peking bij de Nan king.regeering geprotesteerd tegen de .op heffing van het Japansch-Chineesche ver. drag. In de nota kondigt Japan scherpe maatregelen ter bescherming van zfjn rech ten en verlangens aan. Chang Hsu Liang heeft den eisch van Japan, geen onderhan delingen met de Nanking-regeering over de vorming van een unie, aangenomen. Zon dag heeft hij aan Tsjang Kai Sjek een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij tot de interventie van de Japansche regeering gedwongen is de onderhandelingen over een overeenkomst tusschen Zuid- en Noord af te breken. Zijn wensch, den vrede te handhaven, blijft zij koesteren. Tsjang Kai Sjek zou hierop Tsjang Tso Lian ver zocht hebben de bemoeiingen voor den vrede en de eenheid van het Chineesche volk voort te zetten. De Japansche gezant verklaarde aan een journalist, dat Japan een behandeling van zijn onderdanen vo'o.ns de Chineesohe wet ten niet rustig kan aanzien. De gezant voegde er aan toe, dat, wanneer c'e regee ring te Nanking de aangekondigde maat regelen zal doorvoeren, ernstige gevolgen te vreezen zijn. OSLO, 23 Juli De staking in de bouw vakken in Noorwegen is, nadat zij twee maanden geduurd heeft, opgeheven. Tus schen beide partijen werd overeenstemming bereikt. LONDEN, 23 Juli Naar,uit Alexandrië gemeld wordt, is de aldaar door de Wafd- partij gehouden vergadering zonder inci denten verloopen. De voormalige minister president, Nahas Pasha, heeft tot het Egyptische volk een oproep gericht, waarin verklaard wordt, dat de regeering van Ma- mud Mohammed Pasha in een oogenblik verwoest heeft, wat het volk door jarenlan ge bemoeiingen heeft weten te verkrijgen. tDi optreden druischt in tegen grondwet, vrijheid, orde, tegen de natie en ook tegen de beschaving. Gemeentezaken Ter betaling van gelden stellen B. en W. voor, te beschikken over een deel der gelden van het Woningbouwfonds. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 16 tot en met 21 Juli genomen 390 aouchebaden, 38 kuip baden. Aan 21 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Concert der H. O. V. Woensdag 25 Juli а.s., des avonds te 8 uur, geeft de Haarlem sche Orkestvereeniging onder leiding van Eduard van Beinum een concert in Groe- nendaal, Heemstede. Het volgende programma zal worden ten gehoore gebracht: 1. Koninginnemarsch, E. von Brucken Fock 2. Ouverture „Mignon" A. Thomas 3. Sylvia Ballet L. Delibes 4. Piet Hein Rhapsodie Peter van Anrooy 5. Fantaisie „Carmen" G. Bizet Pauze Fantaisie „Qarir.in" g. Bizet 6. Fantaisie „Mad. Butterfly" G. Puccini Men schrijft ons: Zondagmorgen, 22 Juli, vond in do intieme kapel der E. E. Zusters, Hoogewoerd, Leiden, Gesticht de Voorzienigheid, een aangrijpende plechtigheid plaats. De bekeerlingen, die in de laatste jaren in deze stad zeer toenemen, waren bijeengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan de onlangs zoo droevig om het leven gekomen Maria van den Wijngaard. Dit was een laatste eer harer waardig; de bekeerlingen, die vóór en met en na haar tot het geloof der vaderen waren teruggekeerd, devoot en stil meelevend de offerhandeling voor de rust der te vroeg ontslapene, luiste rend naar de zeer indrukwekkende woorden van den priester, over het Evangelie van den dag, over dien rentmeester, die de aardsche dingen wist te gebruiken, om zich vrienden in de toekomst te verwerven, gelijk Christus ons aanmaant op onze beurt te doen. Dat heeft deze Maria gedaan.. Zij heeft al het aardsche omgezet in hemelsche verdiensten, al haar sympathieën, al haar verlangens, haar carrière, haar genegenheid jegens haar fami lie, haar gansche denken en willen daaraan ondergeschikt gemaakt, enkel, wat het ook kostte, en dat was meer dan iemand wist, aan den hemel denkend en Gods H. Wil Zoo schetste haar de priester, die haar goed had gekend onder diepe ontroering der aanwezige medebekeerlingen. Dan naderden allen tot de H. Tafel en ba den voor Maria van den Wijngaard, zoo jong, zoo onverwacht aan 't leven ontrukt. Te liever nog brachten zij haar deze laatste eer, daar dit op het openbaar kerkhof aller minst kon geschieden, en dan ook niet ge schied is. Nu heeft het Roomsch-Katholiekc gemoed bevrediging, nu is voldaan aan wat de broe ders en zusters te Leiden verlangden, voor Maria van den Wijngaard. Zij verlangden haar gezamenlijk de laatste eer te brengen op Roomsche manierEn allen, die met haar het groot geluk hadden over te gaan tot de oude Moederkerk, hebben in die intieme kapel hun dankbaarheid voelen herleven, over dat gene, wat Maria's geluk was en waar zij nu haar kroon voor ontvangt. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 23 JULI. „Agentia Fides" meldt o,a. DE WIJDING VAN TIEN INLANDSCHE PEIESTEES. Sienhsien (Cliihli, China). Op 20 Mei j.l. heeft Z. D. H. Mgr. Lécroart 10 inlandsche priesters gewijd. Het is de eerste maal dat een zoo groot aantal tegelijk wordt gewijd in dit Apostolisch Vicariaat. Er zouden er nog meer zijn geweest, zoo niet een aanta'* stu denten van dienzelfden cursus in de Sociëteit van Jezus was getreden, waar ze thans hun noviciaat vervullen. PEKING (China). De „North China Stan dard" publiceert een correspondentie, af komstig uit Tsinanfu van 19 Mei, van den volgenden inhoud „Begin met de Japaneezen te dooden tracht u vervolgens van de vreemdelingen te bevrijden en eindelijk van de missionarissen". Dit bevel trof men in 't Chineesch geschre ven aan op een bord van de Jonge-Meisjes- school te ïsinan, die onder leiding staat van de Katholieke Duitsche missiezusters, en die thans sinds eenigen tijd dient tot kazerne voor de soldaten van het nationalistische leger. Op verzoek van den Duitschen bisschop Mgr. Herkenrath stelden de Japansche offi cieren een onderzoek in ter plaatse, en von den de overblijfselen van verbrande docu menten, soldaten uniformen, vaandels, bom men, geweren en oorlogsmunitie. Daar de missionarissen een ontploffing vreesden, lie ten ze alles in veiligheid brengen. Mgr. Herkenrath deelde aan schrijver dezes mee, dat ook een priester een vergadering van soldaten en burgers had bijgewoond. De redenaars wendden alle pogingen aan om hun hoorders te overtuigen van de no odzake- lijkheid de buitenlanders te verwijderen „Het is de eenige manier om den vrede in China te herstellen", zeiden ze. De Duitsche priester, die op deze bijeenkomst de eenige buitenlander was, merkte den redenaar op, dat deze zich niet op die wijze moest uitlaten. Als eenig antwoord werd hem gezegdDoet gij uw plicht, ik zal den mijnen doen. Gedurende de bezetting van Tsinan, betrok ken de soldaten den missiepost en voorname lijk de kerk. Verscheidene van hen gingen op het kleine altaar liggen om beter te kunnen slapen. EEN LEIDEE DER MISSIE ACTIE ZAL EEN BEZOEK BEENGEN AAN DE £EE- EENIGDE STATEN. HONGKONG. Men bericht dat Rev. Paolo Manna, Generaal Directeur Overste van het Pauselijk Genootschap voor Vreemde Missiën, wiens hoofdzetel zich te Milaan bevindt, de U. S. A. zal bezoeken na zijn taak in China te hebben voleind. Pater Man na heeft zich verscheidene maanden bezig gehouden met het bezoeken der mis nes van zijn Genootschap in Indië en China. In missiekringen beschouwt men Pater Manna als een der baanbrekers van de te genwoordige actie die beoogt grooter belang stelling te wekken voor de voortplanting des geloofs het is een markante trek van de katholieke kerk in onze dagen. Manna is de oprichter van den Priester-Missiebond. Men ziet in hem een groot voorman, en in zijn hoedanigheid van internationale persoon lijkheid zal hem in de Vereenigde Staten een warme ontvangst wachten. HET OUDSTE MISSIE TIJDSCHRIFT VERSCHIJNT REEDS 60 JAAR. ROME. „De Katholieke Missiën", het voornaamste orgaan van het Pauselijk Lief dewerk tot Voortplanting des Geloofs in Frankrijk, tvierde don 28sten Juni den zestig sten verjaardag van haar uitgave. In 1868 te Lyon opgericht, werd dit blad de voorlooper van talrijke missietijdschriften die thans verschijnen. Ter viering van dezen gedenk dag verscheen een speciaal Jubileum-nummer waarin het begin van de lange en moeite volle loopbaan van deze uitgave wordt ge schetst en waarin de gelukwenschen van den Heiligen Vader zijn opgenomen in een I missive door hem zelf geschreven. Gezag hebbende personen der Katholieke missie beweging in Frankrijk brengen een saluut aan de groote diensten die dit orgaan heeft bewezen. Sinds 1822 worden de „Annalen van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs" te Lyon uitgegeven. Om met meer zekerheid de gewichtige berichten te verkrijgen die door de missies uit alle deelen der wereld worden uitgezonden, riepen de Centrale Comité's van Lyon en van Parijs de hulp in van Rev. Stanislaus Laverrière voor het oprichten van deze uitgave. Rev. Laverrière toonde zich een bekwaam redacteur, en toen hij zich in 1879 genoodzaakt zag, zijn taak om gezondheidsredenen neer te leggen, ging dit tijdschrift een zekere toekomst tege moet. Zijn opvolger Mgr. Theodore Joachim Morei was een eminent geleerde en een groot redenaar; hij had gedurende 40 jaar de leiding. Thans is redacteur Rev. P. Penei hij heeft de schoone traditie van dezen prins der tijdschriften weten hoog te houden. Een teekenend feit in verband met de eerste geschiedenis der „Katholieke Missiën" doet zich kennen in het aantal vertalingen dat men er van maakte in het buitenland. De meeste hiervan verschijnen thans in den vorm van onafhankelijke uitgaven, maar toch blijven er eenige doorgaan met zich te baseeren op het te Lyon aangevangen systeem. Het eerst verscheen een Italiaansche uit' werpen worden in een Museum onderge bracht. Tenslotte verbiedt de we 5 iedere godsdienstige oefening op openbare plaat sen. Men zegt dat deze maatregelen geno men zijn, op aanstoken van de vereeniging der „Goddeloozen" die voortdurend bij de regeering met klachten komen over de uit breiding der godsdienstige invloeden. De vereeniging „Bezbozlinik (Godloos) heeft bekend gemaakt, dat er op het gebied der U.R.S.S. nog 205 godsdienstige secten bestaan, waarvan in Leningrad alleen niet minder dan 200, afgezien van de bibliothe ken en scholen wier doel is een anti-com munistische propaganda. De vijandschap der Sovjet tegenover de Kerk is dus plotseling zeer verscherpt en veel brutaler geworden. En zou zij succes hebben? De grootste gruwelen hebben tot nu toe noch Jn Mexico noch in Rusland het katholieke geloof kunnen vernietigen. Want juist het Russische volk is in zijn diepste binnenste oprecht geloovig. Er valt dus nau welijks aan te twijfelen dat een nieuwe vervolging dit volk niet zal „verwereldlij ken" Integendeel, zij zal er slechts toe bij dragen om het in zijn geloof en zijn tradi ties te versterken en te bevestigen! Berlfjn 59.30 59.40 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Londen 12.08 12.09 Zürlch 47.80 47 .90 Rome 13.— 13.10 Madrid 41 .05 41 .15 35.— 35.10 New-York (cable) 2.48 2.49 7.30 7.40 27. 27.10 Kopenhagen 66.35 66 .50 66.35 66.50 Stockholm 66.45 66.60 gave, den 6den April 1872 daarna volgde een Spaansche in 1873 in April en daarna, in Juli van datzelfde jaar de Duitsche. De Hollandsche vertaling zag den 15en Januari het licht. Later volgden nog drie andere talen; het Hongaarsch in 1881, het Poolsch in 1882 en de Engelsche vertaling in 1885. Iedere Paus en Prefect der H. Congregatie der Propaganda heeft sinds 1868, onder een of anderen vorm de waarde van deze revue voor de uitbreiding van het Evangelie er kend. Het speciale Jubileum-nummer kan er verzekerd van zijn als dienaar der kerk uit alle deelen der katholieke wereld de ver schuldigde hulde tot zich te trekken. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 23 JULI. Koersen Heden opening 5% Nederland 1919 S7r. Nederland 1918 44 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4.4 N-Ind. 1923 L Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel MJJ. Resc. Dito Industrieën. Marg. Urne NederL Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda O. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Sllau V. L O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart Mi). Nederland Rotterd. Lloyd Scheep vaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Pauj Kansas City South Erie Railr 101 le 1024 101 101 Prolongatie.. Volgens de berichten van den correspon dent van de „Times" uit Riga heeft de Sov jet-Regeering een nieuwe wet uitgevaardigd ter bestrijding van de godsdienstige invloe den in Sovjet-Rusland. Deze wet verbiedt iedere vergadering of vereeniging van vrou wen, kinderen en jongelingen met gods dienstige oogmerken. De bibliotheken en de leeszalen der ker kelijke en godsdienstige organisaties en ver- eenigingen moeten gesloten worden. De uit oefening van godsdienstige oefeningen is verboden behalve voor ziekenhuizen en ge vangenissen en wordt ook daar slechts op uitdrukkelijk verlangen van stervenden toe gelaten. De priesters en leden der religieu ze orden en vereenigingen moeten op een lijst aangeteekend worden. Alle bezittingen eener kerk zijn als nationaal eigendom te beschouwen, zij staan tot wederopzeggens toe te harer beschikking. Wordt een kerk gesloten dan vallen zij weer aan de regeering terug, de kunstvoor- die de aandacht trekken door hunne advertentiën binnen afzienbaren tijd door Jac. Spanmacher. Als twee misdadigers stonden ze daar voor hun moeder, die heel boos was de kleine Klaas en de nog kleinere Ursula. De oude Joost de tuinman, had hen naar huis gebracht, naar moeder, en had daar een heel verhaal gedaan. Terwijl Joost aan 't ver tellen was.Viad moeder mets gezegd, maar zij had bedenkelijk het hoofd geschud. Toen de tuinman weer naar zijn werk was gegaan, keek moeder de kinderen streng aan. Klaas, die altijd iets verbaasds had in z'n heldere jo_n- gensoogen, wendde zijn gezicht niet van zijn moeder ai. Zijn voorhoofd gloeide fel onder zijn dichten blonden haarbos. De knaap ziet er onbezorgd uit, heelemaal met bang hij wacht het kalm af. Hij houdt de kleine Ursula stevig aan de hand vast. Zij voelt zich zoo benauwd, omdat moeder zoo leelijk kijkt. Pruilend laat zij haar lipje hangen. Met heur handje, dat ze vrij heeft, wreef ze langs haar bange oogjes en trekt bevend aan de blonde krulletjes, die over haar voorhoofd hangen. Nu kijkt moeder heel boos naar den plas water, die er rond de kinderen is ontstaan. Het blijft maar uit hun kleeren druppelen. De schoenen van den knaap zitten tot aan de rijggaatjes toe vol slijk de kleine Ursula heeft aan 't eene voetje geen kous of schoen tje meer. Het bloote roode voetje draagt nog sporen van alijk en vuil. Over haar schoentje hangt het vuile kousje, dat een uur geleden nog helder wit was, en nu vol modder Ofschoon het verboden was, waren zij door een opening van het oude tuinhek gekropen zij waren door de malsche bonte weiden ge wand ld. naar den vijver. Zij waren naar dien gevaarlijken, diepen, haast bodemloozen poel gegaan, die de kinderen van de ouders weg lokt. Ja, het is zoo verleidelijk, om naar dien vijver te gaan het kwaken van de kikvor- schen lokt zoo geheimzinnig en toch zoo leukdaar zoemen de glazenmakers e springen de vischjes. De vijver verleidt d kinderen om in zijn natte en slijkerige armen te komen dan houdt hij ze vast, totdat zij dood zijn, om zoo de ouders bedroefd te maken tot den dood toe. Die leelijke, diepe vijverMoeder heeft het al zoo dikwijls gezegd. Aan dat alles dacht moeder op het oogen blik. Er staat haar iets verschrikkelijks, iets afschuwelijks voor den geest.... maar een goede engel heeft dat verhoed „Klaas", zoo sprak ze eindelijk, en het kwam er heel moeilijk uit, en er lag een zeke re trilling in haar stem, van de emotie, die zij ondervonden had „ge zijt heel ondeugend geweestIk moet je straffen Wanneer ik het niet doe, dan doet het O. L. Heer. Klaas bleef onbeweeglijk stil staan. Het woord „straf" maakt geen indruk op hem dat treft hem niet. Hij heeft slechts één woord gehoord Onze Lieve Heer Dat sloeg in, dat heeft hem getroffen, en dat was zijn redding. Beurtelings keek hij naar zijn moeder, en nzar het venster. Daar zag hij den appelboom staan, helder wit, die zijn bloesemlied zong 1 En van verre riep de koekoek 't klonk hel der en ver. Daar tusschen kwaakten de kik- vorschen hun lustig concert. Slechts een oogenblik bleef de knaap zoo staan maar in dat oogenblik golfde de heer lijkheid der lente breed in huis. „Moeder", zoo sprak de knaap, „als ik straf moet hebben, laat O. L. Heer het dan zelf geven I" Dit woord van haar jongen plaatste de moe der voor een geheim. Een geheim kan men niet doorvorschen als een geschrift. Dit ge heim heeft haar arm verlamd en haar uitge strekte band neergeslagen. „God zal het doen J" zegt ze bij zich zelf. Niet zonder huivering denkt ze hier over na. Door het geopende venster lokt de lente zang, 't gefluit van vogels, voorjaarsjubel Zegen ontspruit uit gezegend zaad De eeuwige God is dicht bij de menschen...» de eeuwige goedheid is grenzenloos. En tochGod zal straffen 1 God is belooner van het goed, maar ook straffer van het kwaad „Jongen, jongen roept ze uit. Ze slaat hare beide armen om haar kinderen, om ze te steunen met haar kracht, om ze te be hoeden met hare liefde. In haar rechterarm houdt zij Ursula, in haar linker dicht bij haar bang hart, haar dwazen jongen. „Hij weet niet wat hij zegt,", denkt zij bij zich zelf. Straf hem niet Lieve Heer 1 Nooit of nimmer Omwille van mijn angst, om wille van m'n liefde omwille vooral van uw groote liefde. Er rolt een traan uit moeders oog en die valt op de wang van den knaap. „U moet niet schreien, moeder troostte hij. Wij zullen niet meer naar den vijver gaan. Ursula niet, en ik ook niet. De vijver heeft Ursula's lakschoentje uitgetrokken en haar kous afgenomen. We kregen het niet meer terpg 1" „Ach, m'n jongen," zoo antwoordde moe der, „dezen keer was het nog maar een kousje en 'n schoentje. Maar den volgenden keer zou hij Ursula wel eens heelemaal mee kunnen nemen en vasthouden. En dan hadden we geen klein meisje meer! Wat zouden we dan toch aan vader moeten zeggen, als hij des avonds thuis kwam Het kalme gezicht van den knaap begon nu te leven. Hij kreeg nu 'n kleur en er lag iets pijnlijks over heel zijn wezen. Nu be greep hij het gevaar, waarin hij had verkeerd, zijn adem ging snel en gejaagd. Iedere adem haling raakt als een stoot het gezicht van z'n moeder die zich over hem heenboog. Hij stond rechtop voor z'n moeder. „Ik zal voortaan oppassen voor den vijver, dat hij ons niet meer krijgt moeder 1" zoo verzekerde hij: „En toen Joost ons uit den modder haalde, heeft hij gezegd, dat hij mor gen het hek heelemaal dicht maakt, zoo dicht, dat er geen muis meer doorkan." Toen kwam vader binnen. Buiten had Joost hem alles reeds verteld. Hij wilde zijn jongen eens geducht onder handen nemen, opdat hij den vijver nooit meer zou verge ten. Maar moeder hield hem tegen. Zachtjes, maar toch heel gewichtig stond moeder met vader te praten. Toen vader zich omkeerde, sprak hij: „Zoo, zoo jongen, ben jij er zoo één Twee engelen hebben jullie beschermd, terwijl je ongehoorzaam was; ze hebben ie gered en nu zoo weer de straf afgewend. Begrijp je dat Jongen, jongen Klaas begreep niet alles. Maar hij was diep ontroerd. Hij was heelemaal verbouwereerd; hij had een kleur als vuur. Later heeft Klaas alles begrepen; toen wist hij ook wie die twee engelen waren, die zich over hem ontfermd hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3