Gemengd Nieuws Luchtverkeer TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 23 JULI 1928 BLADZIJDE 3 it* De ziektegevallen aan boord van het s.s. „Insulinde" De schipbrug bij Hedel hersteld Een geheimzinnig geval Een onhoudbare toestand in Veenendaal Tragisch ongeval Aan de verwondingen bezweken In de buik geschoten Een dievenbende Een kinderlijkje gevonden De mijnramp in Zuid-Limburg Tragisch ongeval Brutaal Dat was het slot Een oog uitgestoken Door een vooras aan het hoofd getroffen Door roovers overvallen en geplunderd De motor van een pleizier- jacht ontploft In hun arbeid gestoord Stagnatie in het treinverkeer 'te Den Haag SOCIAAL LEVEN Nederlandsche R. K. Bond voor Groote gezinnen FINANCIËN De Veendammer Hypotheekbank Het vliegfeest te Rotterdam Een vliegveld voor Groningen Een wetenschappelijke hoogtevaart Zelfs de „Bremen" niet veilig De King's Cup LEGER EN VLOOT De „Java" en „Sumatra" RADIONIEUWS. Een uitstekend geslaagd kruisgesprek >A.. Aankomst van het schip te Rotterdam Zaterdagmiddag is het s.s. „Insulinde" na de droeve reis, waarbij acht menschen het leven verloren, aan de Lloyd-kade te Rot terdam aangekomen. Alle vlaggen woeien half sto.k, behalve de gele quarantainevlag en de „b" ie Peter" (een waarschuwingsvlag ten tec'iön dat de boot meer dan 7 Meter diepgang had). 'Ook 'op het terrein van den Rotterdam- schen Lloyd en aan boord van de „Indra. poera" ras de driekleur slechts half ge- heschen. Adn bocid bevonden zich de lijken van mej. 'Gorter uit Hilversum, die op 19-Jarigen leeftijd overleed aan de onbekende ziekte en van mevr v. d. Ven, uit Tilburg, eveneens op deze re;s gestorven. De wc in"'e passagiers, die het schip in Marseille n; 3 niet hadden verlaten, stonden te juichen op het dek. Hun vreugde was begrijpelijk; na al de misère van de lange reis kon moeilijk ver wacht worden, dat zij thans nog bedrukte gezichten zouden toonen, doch niettemin moet deze opgewektheid, welke bi) enkele passagiers zeer luidruchtig tot uiting kwam, buitengewoon stootend zijn geweest voor de in rouw gedompelde familieleden, die in de loods stor.c 1 te wachten, totdat het stof- feli)k overschot van hunne dierbaren van boord zor worden gebracht. Het duurde geruimen tijd eer de bagage van boord mocht worden gehaald; pas daar na werd den passagiers vergund het schip te verlaten. Immers nog steeds woei de quarantaine- vlag. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskunde; en Dienst te Rotterdam, dr. C. H. van Herwerden, verstrekte naar aanlei ding hier ,„.1 en ten opzichte van het on derzoek naar de ziektegevallen aan de „Msb." nog de volgende inlichtingen; De „Ins „linde" is onder quarantainevlag den Waterweg binnengekomen, omdat er eerst een onderzoek naar de ziektegevallen moest worden ingesteld. Daartoe zijn de di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst en de wnd. quarantaine-arts, de heer J. F. A. Rijken, het schip tegemoet gevaren. Z'j waren vergezeld van den hoofd- inspecteur van het Staatstoezicht op de Volks -t: irdkeid, dr. J. J .Th. Doyer, terwijl tevens aanwezig waren de drie leden der commissie i enoemd door de directie van den Re 1 mschen Lloyd, de heeren prof. P. C. f! I. C J. W. Koolemans Beynen en P. Th. L. —an. Het gezelschap ging bij Maassluis aan boord. In over'.gg met het Staatstoezicht wordt het voir oude medegedeeld: Aan boord bevinden zich geen zieken meer. Uit i gewonnen in o^ns'ies en het onderzoek van passagiers en beman ning schijnt net meest waarschijnlijk, dat de ziektegevallen aan roodvonkbesmetting zijn toe te schrijven. Behalve de ernstige gevallen zijn er tal rijke zeer licht verloopende gevallen voor gekomen. Na het onderzoek is het schip tot het vrije verkeer toegelaten op de volgende voor gaarden.: 1. Het geheele schip zal ontsmet worden. 2. Het. vuile linnen en de voorwerpen van bemanning en passagiers, welke als besmet te beschouwen zijn, zullen worden ontsmet. 3. Een verder onderzoek naar de oorzaak der ziekte zal door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, in samenwerking met den Geneeskundigen Dienst en de genoemde c.ommissie worden ingesteld. Onder de passagiers bevonden zich twee nonnetjes, a m gezondheidsredenen re patrieerden .adden den dokter aange boden mede te helpen, doch deze had hun diensten niet willen aannemen. Nadat de passagiers van boord waren ge gaan al hun vuile goed werd, alvorens de loods te verlaten, door den ontsmettings- dienst in beslag genomen werden de lijk kisten van boord gebracht en ir een gerceu staanden auto geladen. Eerst werd de kist met het stoffelijk overschot van mevr. v. d. Ven van het sloe- pendek neergelaten op het plankier en toe gedekt door een driekleur in den auto ge bracht, daarna het stoffelijk omhulsel van mej. Gorten Op elk der beide kisten lag een krans van de reederij en een bloemstuk van de passagiers; die voor mevr. v. d. Ven met paarse, voor mej. Gorter met witte Toen de dooden van boord waren, wer- linten. Toen de dooden van boord waren, wer den de vlaggen weer in top geheschen. De algemeene Dienst van den Rijkswater staat deelt mede, dat de overtocht over de schipbrug bij Hedel hersteld is. Men meldt uit Gemert aan de ,,'sHert. Ct.": de ,,'s-Hert. Crt,: Hedennacht heeft alhier een droevig on geval plaats gehad. De 18-jarige Martien Wassenberg, werd hedenmorgen in nacht gewaad voor de ouderlijke woning dood aan getroffen door huurlieden. Omtrent de toe dracht van het ongeluk tast men tót nu toe vólkomen in het duister. Door dr. Tidderis werd geen ontvelling of kneuzing geconsta teerd, zoodat men van de veronderstelling uitgaat, dat M. in zijn droom uit het slaap kamerraam viel. Reeds is een en ander gemeld over de verontreiniging van de Luntersche beek. Maar ook hier is een ernstige toestand ont staan, die door de droogte en hitte der laatste dagen nog onhoubaarder is gewor den. De menschen, wonende om en bij het water de Grift en de Boveneindsche Grift, moeten dag en nacht hun ramen gesloten houden voor de dampen, die uit den bodem van dit watertje opstijgen. Eenige malen is het reeds voorgekomen, dat des nachts medische hulp moest worden ingeroepen voor menschen, die onwel waren geworden. Klachten bij gemeenten- en polderbestuur hielpen niet, daar een oplossing moeilijk te vinden is. Het inlaten van water uit den Rijn is onmogelijk wegens den lagen water stand van deze rivier, aldus de „Tel." De inspecteurs van de Volksgezondheid uit Arnhem en Utrecht hebben deze week op verzoek den toestand opgenomen, te za- men geconfereerd en medewerking toege zegd. Een "root deel van de ontstane moei lijkheid vi-ri ziin oorzaak in het feit, dat twee derde deel onder Gelderland ligt en bij de gemeente Ede hoort. Genoemde Grif ten en het onderhoud daarvan staan onder het beheer der gezamenlijke polders der exonereerende landen, terwijl de Grift voor een groot deel de scheiding vormt tusschen beide gedeelten van de plaats Veenendaal. Bovendien kunnen de gemeentebesturen van Veenendaal en Ede het blijkbaar niet eens worden over de middelen tot verbete ring van den onhoudbaren toestand. Nog onlangs Is het bestuur der gemeente Vee nendaal het eens geworden met het polder bestuur, om een gedeelte van de Grift te dempen en de waterlossing daarvan naar het omleidingskanaal over te brengen. Om nu echter dat plan met succes uit te voeren, is de medewerking van het andere gedeelte, met name dat onder Ede resorteert, noodig, daar anders het onwelriekende water van de „E. N. K. A,"-fabrieken, dat ook door de Griften zijn weg vindt, niet verwijderd zal kunnen worden en zonder die verwijdering kan demping en omleiding van het water het onheil slechts verplaatsen. Om deze er- vele andere redenen heeft Veenendaal reeds lang aangedrongen op hereeniging van bei de deelen der gemeente, als zijnde dat het eenige afdoende middel tot spoedige oplos sing van dezen onhoudbaren toestand. Te Schagen is de 15-jarige D. P. die uit een kuil een driewielskajr aan t laden was, toen op een gegeven oogenblik de kar achteruit reed er onder gekomen en zoo danig gewond, dat hij na een zeer korten tijd overleed. Dezer dagen geraakten de kleederen van den reeds bejaarden A. v. d. V., wonende op de Stoof te Oud Gastel, doordat hij, terwijl hij in slaap was gevallen, vuur uit zijn pijp verloor, in brand, zoodat de oude man eeni ge ernstige brandwonden opliep. Thans is de man aan de bekomen brandwonden over leden. Zaterdagnacht is aan de Nieuwstraat te Kerkrade zekere A. Hering met een revol verschot in den buik geschoten. Hering is stervende naar het ziekenhuis gebracht. De dader is gearresteerd; hij woont eveneens t« Kerkrade. Het slachtoffer is na enkele oogenblik- ken overleden. Te Hilversum is een 10-jarig meisje aan gehouden, dat door een boekhandelaar in de Havenstraat op hèeterdaad was betrapt hij het stelen van prentbriefkaarten uit zijn winkel. Bij een ingesteld onderzoek in haar ouderlijke woning kwamen vervolgens nog talrijke gestolen voorwerpen voor den dag, o. w. een directoir, handschoenen, een lap landhulsstof, een aantal stukken zeep, kof- fiestroop, puddingpoeder, maizena, thee, bonbonnières, een aschbakje en een bloe- menvaasje, boekjes, enveloppen, portret- lijstjes, fleschjes odeur, punaises, zinkzalf, een broodmes. Inkt, prentbriefkaarten, fles- schen met vruchten, etc. Gebleken is, dat het meisje met medewe ten van haar moeder op roof uitging. De vader van het kind zit in de gevangenis. Toen de arrestatie van het kind bekend werd, heeft de buurvrouw, op verzoek der moeder, een aantal der ontvreemde voor werpen onder haar berusting genomen en verbrand, vernield of verstopt, teneinde ze aan de nasporing der politie te onttrekken. Te Utrecht is dezer dagen in het Mer- wede-kanaal het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. De recherche heeft dank zij den naam van een bakker, die op het papier voorkwam, waarin het lijkje gewik keld was, een spoor gekregen, dat er op wijst dat men met een zigeunervrouw te doen heeft. Haar signalement is bekend, zoodat het de politie niet moeilijk zou val len deze vrouw op te sporen. De „Mijnwerker", het orgaan van den R. K. Mijnwerkersbond, schrijft het volgende in verband met de ramp in de mijn „Hen drik": De directie deed mededeeling van den loop der zaken. De vertegenwoordigers van de vakbonden behoefden bij de besprekingen absoluut geen blad voor den mond te ne men. Op de meest ruime wijze werd door de directie antwoord gegeven op de bemerkin gen, die gemaakt werden. Waar het onderzoek nog werd voortgezet en de vermoedelijke oorzaak bij de directie nog niet officieel bekend was de weg naar de ontploffingsbaan was nog over een afstand van circa 100 M. versperd die nen we met ons eindoordeel te wachten, totdat de rapporten daarover binnen zijn. We willen van deze ramp geen propa gandistisch strijdplan maken. We willen al leen, in het werkelijk belang der mijnwer kers en hunne veiligheid bij hun werk, een zoo zakelijk mogelijk standpunt innemen. Dat standpunt zal niet anders zijn, dan de eisch om voor de grootst mogelijke vei ligheidsmaatregelen in de naaste toekomst trachten zorg te dragen. Eerst de mijnbrand op Staatsmijn „Emma", thans de ramp op de „Hendrik", 't zal voor iedereen duidelijk zijn, dat de eischen van de vakorganisatie omtrent toepassing van de grootst mogelijke veiligheidsmaatregelen in de ondergrondsche werken, zeer groote redenen van bestaan hebben. Daar behoeft bijna geen verschil van op vatting te bestaan tuBschen de directie van de Staatsmijnen en ons. Wanneer we na gaan, welke zorgen en moeilijkheden ook voor haar aan zulke rampen verbonden zijn dan kan 't niet anders, of ze moet in onder linge samenwerking met de vakorganisatie, alle redelijke eischen inwilligen, ook dan, wanneer deze aan het bedrijf geld zullen kosten. Te Hengelo (G.) had op de klompen- fabriek van den heer B. een der arbeiders het ongeluk zich met een cirkelzaag de ge heele hand af te zagen. Te Merkelbach is voor den tweeden keer, in enkele weken tijd, op klaarlichten dag een offerblok in de kerk opengebroken en van zijn inhoud beroofd. De dief werd ge zien, doch kon zich per fiets uit de voeten maken. Toen de firma Gebr. Kronenburg te Cu- lemborg Donderdag met haar autobrandspuit van den grooten brand aan den Oostersingel en de Zandstraat aldaar terugkeerde, werd zij door twee rijksambtenaren geverbaliseerd wegens overtreding van de wegenbelasting. („Vad.'/) Een jongeman uit Jutphaas, als milicien in dienst te Utrecht, was naar Jutphaas getogen, om zijn meisje te bezoeken. Daar had hij, aldus de „Stand.", 'n medeminnaar, die, toen het paartje zich buiten Jutphaas bevond, het latig viel. De militair die ove rigens een oppassende jongeman is, ontstak daardoor zóó in woede, dat hij zijn knip mes trok en zjjn medeminnaar daarmede in het gezicht stak. Ongelukkigerwijs trof hij een der oogen. De getroffene zal het oog moeten missen. De dader, die reeds door de militaire autoriteiten verhoord is, heeft bekend. In de garage vas de A.T.O. te Gelder - malsen is een emstg ongeval gebeurd. De monteur Brinkman, had een zware autobus opgevijzeld, om aan de veerinrichting eenige onderdeden te vernieuwen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de autobus van den vijzel geschoten. De monteur werd door de vooras aan het hoofd getroffen. Ernstig aan het hoofd gewond en met een armfractuur werd hü naar het ziekenhuis vervoerd. Een dame ontvoerd, doch later weer vrijgelaten Een telegram uit AJaccio aan de „Petit Parisien" meldt: Een autocar met vier Nederlandsche dames en een Franschman reed over den Col Verde tusschen Zicavo en Ghisoni, toen een gewapende bandiet den wagen aan hield en alle juweelen en het geld der reizgsters opeischte. Daarna sleepte hij met twee andere, eveneens gewapende bandieten, een der reizigsters mede, doch liet haar na een uur weer vrij. De bandiet Battestl is gearresteerd, om dat men vermoedt dat hij de dader van den aanslag is. Negen personen gewond Het jacht gedeeltelijk uitgebrand Te Amsterdam ontplofte Zaterdagmiddag plotseling de reeds aangeslagen motor van het 17 M. lange pleizier-motorjacht van den heer Smit, dat langs den Ouderkerkerdijk lag. Een brok ijzeren dek werd de hoogte ingeslingerd en kwam eerst 20 M. verder neer. Met dit dekstuk werd een monteur, die vlak bij den motor zat, de lucht in geworpen. Stukken hout en glas vlogen in het rond, terwijl ook dek en binnenwerk vlam vatten. De monteur kreeg over het heele lichaam brandwonden en snijwonden aan handen en beenen. Behalve de monteur bevonden zich een schipper, een knecht, voorts de ouders, een broer en een zuster en twee gasten van den heer Smit aan boord van het Jacht, waar mee juist een pleiziertochtje zou worden ondernomen. Allen liepen brandwonden op. Dr. Heijermans van den Geneeskundigen Dienst, die spoedig ter plaatse was, ver bond de gewonden. Twee motorwagens der Amsterdamsche brandweer met de polderspuit trokken uit ter bestrijding van de vlammen, die het jacht teisterden. Ook de „Jan van der Heij den" begaf zich derwaarts. Hoog sloegen de vlammen op uit het jacht, zoodat men in den aanvang vrees de, dat de geheele boot door het vuur ver delgd zou worden. Dit te meer, waar in het achterschip zehonderd liter benzine lag opgeslagen. Indien de vlammen naar hier oversloegen, was een nieuwe explosie te duchten. Door energiek optreden onder leiding van den commandant, den heer Gordijn, slaag de de brandweer er echter vrij spoedig in de vlammen te overmeesteren. Wel brandde het voorste gedeelte van het jacht uit, doch het achterschip, waarin de benzine, bleef behouden. Te Rotterdam is ingebroken in het fili aal der fa. Goverts aan den Breede Hille, dijk, afd. bedden en tapijten, op no. 73. Waarschijnlijk hebben de inbrekers hun weg genomen langs de poort van de aldaar ge legen openbare school en zich toen door 't uitsnijden van een ruit uit de achterdeur van het filiaal toegang tot de zaak ver schaft. Door stucadoors werd de inbraak ontdekt. De recherche stelde met behulp van een speurhond een onderzoek in. Het signalement der daders is eenigszins be kend. De inbrekers zijn zeer waarschijnlijk in hun werk gestoord, want buiten een, bedrag van ongeveer 30 aan wisselgeld wordt niets vermist. Echter stonden zware pakken goederen voor vervoer gereed. Bu ren hebben een handwagen voor de deur zien staan. Zondagmiddag even na zes uur was men op het emplacement van het Hollandsche Spoor-statlon te Den Haag bezig met het in elkaar zetten van den trein welke hedenoch tend vroeg naar Maastricht moest vertrekken, toen zich bij dezen dagelijkschen arbeid een ongeval voordeed. Door een oorzaak, welke tot op het oogenblik nog niet is opgehelderd, ge raakte, naar het „N. v. d. D." meldt, plotse ling een der personenrijtuigen uit de rails met het gevolg, dat het kantelde en dwars over de rails kwam te liggen en wel zoodanig, dat het verkeer over twee lijnen werd afge sneden. Persoonlijke ongelukken deden zich er niet bij voor. Door van een zijlijn gebruik te maken wist men het verkeer over enkel spoor naar Rotterdam te laten doorgaan. Toch had dit ongeval, dat even bulten de overkapping aan de zuidzijde van het per ron gebeurde, een belangrijke stagnatie ten gevolge, waardoor zelfs eenige treinen moes ten uitvallen. Den geheelen avond heeft men hard gewerkt om den gekantelden wagon van de baan te verwijderen. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de oorzaak Centrale Raadsvergadering te Nijmegen Te Nijmegen is Zaterdag de Centrale Raadsvergadering gehouden van den Ned. R.-K. bond voor groote gezinnen, onder voor zitterschap van den heer J. W. F. van Mee geren uit Venlo. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter aan het tienjarig bestaan van den Bond. Vele afdeelingen vierden reeds haar tweede lustrum. Nijmegen herdacht nu dit jubileum ter gelegenheid van de Centrale Raadsvergadering. Spr. wees er op, dat van Nijmegen de eer ste groote kracht uitging; het kreeg het eerste bereikt dat kinderaftrek werd toegestaan bij de Inkomstenbelasting. Nijmegen ging dik wijls voor in vele acties. Doch de Bond ging niet steeds over rozen; vele moeilijkheden moest hij overwinnen on der leiding van een dr. P. v. d. Heyden en dr. Vriens. Velen hielpen en hulde bracht spreker aan notaris Lobach uit 's Bosch, voor diens moreelen steun. Niet lang geleden heeft de Bond voor een crisis gestaan; hij telde voor eenige jaren slechts 24 afdeelingen met 300 leden. Thans is hij weder hard vooruitgegaan. Vervolgens wees spr. op den ideëelen kant van den bond en op zijn mooie doel: steun en stut ten opzichte van de groote gezinnen, welke de basis vormen van de harmonische ontwikkeling der maatschappij. De H. Fami lie van Nazareth is het voorbeeld voor de groote katholieke gezinnen. Steeds meer wordt de Bond erkend en ge kend in de buitenwereld. Vooral op belasting gebied heeft de actie van den Bond zich doen gelden, dank zij niet weinig de activiteit van den flnancieelen specialist, den heer v. d. Ven. Staat en stad moeten steunend optreden voor de groote gezinnen, waarvan de draag kracht minder is dan van kleine gezinnen. Een gezonde doeltreffende kinderaftrek bij de belastingen voor groote gezinnen is meer dan gewenscht. Dé' Bond wenscht een eerlijke belastingver- deeling waarbij rekening er mee gehouden wordt, dat de groote gezinnen sterke steun punten zijn van Kerk en Staat. Verder wees spr. op de nieuwe actie tegen de weeldezucht, welke zich uit in overdreven snoeplust, sigarettenrooken, dansmanie, bios coopbezoek, overdreven sportlust. In deze be weging tegen weeldezucht nam de Bond een aandeel. Ook vestigde spreker de aandacht op de actie tegen malthusianisme en actie voor betere en billijker schmoolgeldregeling voor kinderrijke gezinnen. Spr. memoreerde verder de wrijving tus schen den R.K. Bond van Groote Gezinnen en den R.-K. Werkliedenbond in het Aarts bisdom Utrecht. Vervolgens werd behandeld het jaarverslag van den secretaris, den heer Kray uit Breda. Aan dit verslag is het volgende ontleend; De Bond telt thans 56 afdeelingen met 8080 leden. Een krachtige actie werd gevoerd in zake een betere regeling der schooldgeldheffing, reductie in schoolgeld, jaarlijksche subsidie, leerplichtwet, kinderaftrek bi) belastingnor men, enz. Verschillende afdeelingen maakten zich zeer verdienstelijk door in eigen kring te wer ken voor belastingverlaging, volkshuisvesting, oudersavonden, kinder-vacantie-uitstapjes, spaarkassen, dansverbod, en tal van andere nuttige zaken in het belang der groote gezin nen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1929 en de uitgaaf werd geraamd op 6300. In verband met de kwestie Utrechtsche Standsorganisatie en R.-K. Bond van Groote Gezinnen, betoogden de afdeelingen Amster dam en Hengelo, dat de Bond, welke èn de arbeiders èn middenstanders als leden telt, het recht moet hebben voor sociale belangen op te komen, o.a. voor beteren woningbouw, wanneer de Standsorganisatie in haar plich ten te kort schiet. Verschillende afdeelingen drongen aan op goede samenwerking en bedachtzame tactiek, waarbij de voorzitter zich aansloot. Vervolgens ging men accoord met het rap- port-Mensing, dat samenwerking tusschen bonds- en standsorganisatie wil bevorderen. De heer Joh. Verhey, wethouder, voerde daarna het woord. Spr. waardeerde zeer het streven van den bond en diens ideëele opvat tingen en wees er op, dat ook het gemeente bestuur van Nijmegen veel voelt voor het groote gezin en dit o.m. toonde in zijn pro gressieve schooldgeldheffing, waarvan de groote gezinnen groote voordeelen genieten. Spr. dankte het bestuur, dat het deze tien de jaarvergadering wilde houden in Nijmegen, de bakermat van den bond en sprak de beste wenschen uit voor den bond. Het verslag van den penningmeester, den heer Ir. Reuser uit Nijmegen werd goedge keurd. Den penningmeester werd décharge verleend. Het verslag van het Orgaan werd goedge keurd. Na afloop der vergadering vereenigden de aanwezigen zich aan een gemeenschappelijk diner, waarna een feestelijke bijeenkomst ge houden werd. De aandeelhouders moeten 90 bijstorten. De aandeelhouders in de Veendammer Hypotheekbank, die indertijd hun aandee- len aan den heer Woltman Sr. hebben ver kocht, hebben bericht ontvangen van den curator, dat zij vóór 15 Aug. 90 pet. bij moe ten storten. Dit heeft groote consternatie in He veen koloniën verwekt. Een trophee voor luitenant Koppen Tijdens den tweeden dag der vliegfeesten op Waalhaven te Rotterdam heeft een huldi ging plaats gehad van luitenant Koppen, waarbij hem de Harmon-trophee is uitge reikt. Dit geschiedde op het ten-as van hotel- Waalhaven. De heer Harmon noemde het een groote eer deze tweede trophee als president van de Ligue Internationale des Aviateurs te mogen overhandigen. Ter gelegenheid van het uit reiken van de trophee aan den piloot Gey- sendorffer heeft Prins Hendrik deze plech tigheid verricht. Het is jammer dat de Prins thans niet aanwezig kan zijn, maar desal niettemin is spr. in de gelegenheid een van de grootste liefhebbers van het vliegtuigwe zen te begroeten in generaal Snijders. We weten allen van de groote praestatie van luitenant Koppen en wat hij heeft ge daan voor Nederlandsch Oost-Indië. Bij deze gelegenheid kunnen we den beroemden en voortreffelijken vlieger eeren. Spr. wenschte ons land ten slotte groot succes in de vliegwereld. Luitenant Koppen den heer Clifford B. Harmon dankend, zeide zeer kort te zullen zijn. Spr. wilde twee wenschen uiten. Ten eerste: wanneer men deze trophee ziet, hoop ik dat men zal denken aan mijn metgezellen Frijns en Ellerman, die de praestatie hebben mogelijk gemaakt. Ten tweede: moge in de naaste toekomst een onzer Nederlandsche aviateurs een zoo groote praestatie verrich ten, dat zijn naam in de internationale tro phee zal kunnen worden gegrift. Ten slotte verzocht luitenant Koppen den vice-voorzitter van de Kon. Nederl. Vereeni- ging voor de Luchtvaart, de trophee in het clubhuis van de vereeniging een plaats te willen geven. jhr. Van de Bergh van Heemstede verze kerde luitenant Koppen dat de trophee steeds een eereplaats in de club zal innemen. De club zal steeds trotsch zijn op dit stuk, den naam van uw voorganger en u hooghoudend. Ten slotte sprak de voorzitter van de R, A. C. een woord van dank aan den heer Clifford B. Harmon, dat hij persoonlijk deze trophee heeft willen overhandigen en een woord van hulde namens de R. A. C. voor luitenant Koppen. Een evenement van den vliegdag waren de prestaties van den wereldkampioen Stunter Fieseler. In den laten avond hadden nachtvluchten plaats, terwijl de dag met een vuurwerk be sloten werd. De Zondag was gereserveerd voor verschil lende behendigheidsproeven, terwijl ook dc kunsttoeren van Fieseler niet ontbraken. Een eere-ronde van de winnaars gepavol- seerde vliegtuigen vormde het slot van het vliegfeest. Het „N. v. h. Noorden" schrijft; Er gaan weer allerlei verhalen omtrent een te stichten vlleghaven, volgens welke het thans niet lang meer zou duren, dat de veel besproken zaak haar beslag zou krijgen. Mid- laren en Eelde zouden ernstig in aanmerking komen. Nu is ons verzekerd, dat op niet min der dan 13 terreinen voor de vestiging van een vlleghaven het oog is gevallen, zelfs in de buurt van Assen. Alle plannen hangen even wel nog in de lucht en wat wordt verteld be rust, naar ons werd medegedeeld, voor 95 pet. op fantasie. Of deze bewering wel juist fs mag intusschen worden betwijfeld. Immers hoorden wij, dat het gemeentebestuur gepolst is over de aangelegenheid naar aanleiding van een bezoek, dat twee vertegenwoordigers der Kon. Luchtvaartmaatschappij misschien twee maanden geleden hier ter stede hebben gebracht, om een onderzoek in te stellen naar de meest geschikte terreinen, waarbij dat achter het'tolhek te Midlaren groot ongeveer 45 bunder en toebehoorende aan den heer Meindersma te Eelde. Maar de kosten, daar van waren zeer hoog, volgens onze inlichtin gen tusschen de 40 en 50000 gulden. Dat men voor belangrijke uitgaven zal ko men te staan, degenen, die zich speciaal met de zaak bemoeien, rekenen er op, zelfs wel op 10.000 per jaar. En ons gemeentebestuur moet niet veel voor de plannen gevoelen, al thans op dit oogenblik niet, waar zoovele an dere, minstens even urgente dingen op afdoe ning wachten, maar bovendien acht het een terrein op eenigen afstand van de stad gele gen ook een bezwaar. Zoodat alles bijeengenomen kan worden verwacht, dat de plannen nog niet binnen afzienbaren tijd uitvoering zullen vinden. Er wordt aan gewerkt; meer ook niet. Want be halve het aanwijzen van een geschikt terrein speelt het geld natuurlijk ook een voorname rol in deze kwestie. De commissie uit de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, welke zich met de kwestie bezighoudt, zal zeker trachten ook hiervoor eene oplossing te vin den en tegelijkertijd waarschijnlijk over een paar maanden wel mededeelen wat het resultaat van hare pogingen is geweest. Landing in een bergterrein. Dr. H. G. Cannegieter schrijft aan het „Hbld.": De data 17, 18 en 19 Juli waren aange wezen als bijzondere dagen voor internatio naal onderzoek der atmosfeer. Het was de bedoeling op een dezer dagen een weten schappelijke hoogtevaart te ondernemen, zoo mogelijk verbonden met een nachtvaart. Op den avond van 17 Juli waren de wind- verhoudingen niet gunstig voor de nacht vaart, doch werd gunstig weer verwacht voor een dagvaart op den volgenden dag. De windwaameming in de bovenlucht te 7 uur op den 18en gaf aan, dat tot 5 K.M. hoogte de luchtbeweging van N. N. W. tus schen 1 en 2 km. hoogte, met toenemende hoogte naar links draaide tot W.N.W., bo ven 4 km. met beneden 5 km. geen snel heden grooter dan 30 km. per uur. In den ondersten kilometer was het nagenoeg wind stil, evenwel was hier een toeneming van den wind te wachten. Bij deze windverdeeling zou het mogelijk geweest zijn te trachten eerst een eind naar Z.Z.O. te varen en dan bij hooger stijgen den ballon naar den omtrek van Venlo te laten drijven. Toen echter dé ballon te 12 u. 10 met zijn bemanning, bestaande uit dr. H. G. Cannegieter als commandant, serg.- majoor Van der Griend van de L. A. te Soesterberg als hulpcommandant en de heer De Vries Robbé als passagier, een beman-, nïng van in totaal nauwelijks 200 kg. vari' de Utrechtsche gasfabriek vertrok, bleelc de wind in den ondersten kilometer West geworden te zijn met een snelheid van 28 km. per uur, waardoor de oorspronkelijk ge dachte vaarlijn zooveel naar het Oosten werd verschoven, dat de vaart grootendeels boven buiteniandsch grondgebied zou moe ten plaats hebben en de gevolgen en het tijdverlies verbonden aan een landing over de grens zouden moeten worden aanvaard. De ballon, die dank zij het geringe ge wicht der bemanning met 435 kg. ballast kon vertrekken, dreef op 1000 m. hoogte over Zeist naar het Oosten. Met toenemende hoogte werd N. Wlijken wind gevonden^ die 'den ballon over Veenendaal en Wage- ningen in de richting Nijmegen voerde. Even na 2 uur bevond men zich op ruim 2000 m. hoogte boven deze stad, een kwartier later werd op 2700 m. hoogte de grens gepas seerd. De Maas te eener en de Rijn te an- derer zijde waren de groote oriënteeringslij- nen. Onder den ballon waren hier en daar enkele ijle wolkjes. Overigens was er niets, wat het vrije uitzicht belemmerde. Regel matig stijgende bleef de vaartrichting aan vankelijk naar Z.O. en werd de lijn Goch- Gelderen-Krefeld gevolgd. Boven 3000 m. veranderde de richting naar O. Z. O. Tegen 4 uur naderde men de stad Duisburg en kreeg men een prachtig overzicht over de enorme uitgebreidheid der steden en havens in dit industriegebied, welke havens niet onderdoen voor die van onze groote handels steden. In de verte lag het groote steden- complex van Elberfeld-Barmen. Dusseldorf, verder op aan den Rijn, lag in zware nevels en was niet duidelijk te herkennen. Nog steeds nam de hoogte toe. Van 4300 m. viel de ballon, toen hooge wólken zich voor de zon schoven, terug op 4000 m. om, na het voorbijtrekken der wolkenbank, tot 4500 m. omhoog te gaan. Inmiddels was Elberfeld- Barmen gepasseerd en lag een uitgestrekt bergland met groote stukken bosch onder den ballon. Als landingsterrein was dit niet juist ideaal te noemen, voornamelijk om een plaats uit te zoeken, vanwaar men met een sneller vervoermiddel dan per ossenwagen weg zou kunnen komen. Op den rand van een groot bosch dicht voor een nauw dal met enkele huisjes langs een grooten ver keersweg, raakte het sleeptouw de boomtop pen. Het was duidelijk dat niet getalmd mocht worden, doch dat de landing voorbij den weg en voor den volgenden bosclirand volbracht zou moeten worden. Snel volgden de handelingen elkaar op, totdat de landing even voor 6 uur „zeer vlot", maar helaas zeer onzacht volbracht kon worden. De landing verliep geheel zonder schade aan derden of aan den ballon, op een afge maaid grasland. Onmiddellijk waren tal- looze arbeiders, die in de buurt met weg aanleg bezig waren, bij de hand om t ehulp- zcam te zijn bij het inpakken van den bal lon. Een vrachtauto werd van het werk ge haald om den ballon en de bemanning naaf het station GummeosoaciU te brengen, van waar men nog denzelfden avond naar Yjm~ len kon vertrekken om te ovemac.. c;i. Behalve de landing had de vaart geen moeilijkheden opgeleverd. Op de grootste hoogte was de temperatuur slechts 6 gr. C. onder het vriespunt. De krachtige zonne straling deed de koude echter niet gevoelen, terwijl ook niemand hinder had van het zuurstofgebrek. Het bereiken van een zoo groote hoogte van 4500 m. met 3 man be manning was op zichzelf reeds een mooi re sultaat. Wolff seint uit Parijs: Aan de „NW-YorK Ileralc" wordt gemeld, dat dc te East Orangt wonende vrouw van den in Lobster Bay 05 Labrador gestationneerden kustwacht een telegram uit Long Point heeft ontvangen waarin haar man een gevecht beschrijft, dal hij en twee zijner menschen tegen visscheri van New-Foundland hebben moeten voeren welke op 6 Juli geprobeerd hebben het vlieg tuig de „Bremen" te stelen. Deze vissche» zijn echter na een gevecht verdreven. De groote vliegwedstrijd om de K igs Cup is, naar uit Londen gemeld wordt, gewonnen door kapitein Lawrence Hope, m> D. H, Moth. (Hope was ook het vorig J .ar win- naar.) Tweede werd C. F. Unwin met Bristol 10 en derde miss Spooner met D. H. Moth, ter wijl kapitein H. C. Broad als vierde aan kwam. Van den commandant der zccrr.clrt in Nederlandsch-Indlë is bij het D:pa"te- ment van Marine een telegraia ontvin gen omtrent den toestand ven de schroefassen der kruisers Java en E ristra. Hieruit blijkt, dat de beschadig van de schroefassen door het Marine-_L. „ele ment te Soerabaja kan worden hersteld. Aanschaffing van reserve-assen wordt voorloopig niet noodig geacht. De kruisers zullen ongeveer 1 Augustus weder gereed voor den dienst zijn. Aneta seint uit Beta via: Vrijdag heeft voor de radio-telefonia eeri tweede historische gebeurtenis gebracht. Er is n.l. een kruisgesprek gehouden tusschen derlandsche, Engelsche en Duitsche jour nalisten te Batavia met collega's in Ne derland. De verbinding werd tot stand gebracht via de stations voor draadlooze telefonie Bandoeng en Kootwijk. Het over brengen van de stem was zeer zuiver en duidelijk. De correspondent van de „L r don Times" te Batavia, de heer Hunter, iad een onderhoud van zes minuten met zijn Nederlandschen collega van den „Daily Mail", den heer Anthcliffe, en een Ne derlandsch journalist had een zeer gezel lig onderhoud met madame De Guberr. 'tis, de Nederlandsche correspondente van de „Petlt Parisien". Twee Duitsche journa listen te Batavia spraken tenslotte met Berlijnsche collega's. De heele demon stratie duurde ongeveer anderhalf uur 1 - l i I-i- .j k. 'u k i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7