V f125 duim of wijsvinger Telegraphisch Weerbericht J3UREAUX NASSAULAAN43 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 24 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16915 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE SPAANSCHE DICTATOR REGEERINGSMOEDE De Bisschopswijding van Mgr. Aengenent DE VLAGGEN UIT Het reddingswerk voor de Nobile-expeditie De dood van Mariano nog niet bevestigd Enorme petroleumbrand in Illinois De Oceaanvlucht van luitenant Paris De moord op generaal Obregon Voornaamste Nieuws 'S J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstige botsing te Medemblik Een duur zeereisje 'I PI!il jTelefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTlÊlW 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- T1ES, I— 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer »5 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct per regeL p Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00(111 1; 1 OUUU. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorfycfl Dij een ongeval met Fncf* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I till."" doodelijken afloop; ltivU. bij verlies van een hand, een voet of een oog by verlies van een f Cf» bij 'n breuk van f fl bij verlies v. een 1 «JU.'" been of arm; L fell."anderen vinger. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Een interview van Dr. A. Revosz met geneaal Primo de Rivera. (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) In populaire Spaansche tooneelstukken ontbreekt zelden de figuur van den „Sym- patico". Dit is het type van den joviaal-vroo- lijken. den optimist, die ondanks een tikje cynisme, toch vóór alles zooals zijn naam uitdrukt sympathiek is. Primo de Rivera behoort tot dit type. Zelfs zijn meest verbit terde vijanden kunnen hem deze eigen schap niet betwisten. Niets aan hem ver raadt den vreeselijken en schrikaanjagen- den dictator. Hii is kloek en flink gebouwd, maar in zijn lach vindt men den goedigen „dikken jongen" terug. Nooit heeft iemand durven voorspellen, dat hij nog eens dic tator zou worden. Voor zijn vrienden was hii alleen maar „Miguelitto" een vleinaam voor „Michael". Hij leidde een vroolijk, onbekommerd leven. Het zou een interes sante, psychologische studie zijn, te be schrijven, hoe deze zorgeloos levende offi cier zich als 't ware in één nacht en enkel en alleen, omdat hij de verantwoordelijk heid der regeeringsmacht voelde, in een ernstia, ja bijna puriteinsch strengen staatsman veranderde, desondanks echter noch knorrig, noch in 't verkeer onaange naam werd. Het afgodsbeeld van het parlementarisme. Het hefigste verwijt, dat Primo's tegen standers tegen hem inbrachten, is, dat hij het parlement ophief en nu zonder parle ment regeert. „Is het uwe bedoeling", vroeg ik hem, „tot de parlementare democratie terug te keeren?" „Daarop kan ik u heel categorisch „neen" antwoorden. Het is mijne diepe overtuiging, dat het parlementarisme der 19de eeuw aan de tegenwoordige eischen niet meer tegemoet komt. Wilt u weten, waar om? Omdat het parlementaire systeem, dat aanvankelijk op reëel-economische basis was opgebouwd, deze nu mist. In Engeland b.v. kwamen de conservatieven hoofdzakelijk voor landbouw-bêiangen op; de liberalen daarentegen voor die der industrieelen en kooplieden. Aldus was het bestaan dezer twee partijen volkomen gerechtvaardigd. Maar nuKunt u misschien het ver schil tusschen de liberale en conservatieve partij in Spanje duidelijk opgeven? Dat verschil bestaat in niets meer, dan dat elk dezer partijen zich om een leider schaarde. In een zeer zeldzaam geval hoorde men „de liberale partij" als zoodanig noemen. Liever noemde men haar aanhangers „Ro- manonisten", naar haar leider, graaf Roma- nones. Ja, er bestond zelfs een conser vative partij, die heel gewoon (en ten minste eerlijk) naar haar leider, Don Juan de la Cierva, „cierviatëi" werd genoemd. En dit bedrieglijke beeld van het parle mentarisme zouden mijne tegenstanders weer ten leven willen wekken? En wien zoudt u willen doen gelooven, dat Spanje snakt naar de wedergeboorte dezer hersen schim, die mijn „tyrannie" aan het land onthoudt? Zoolang het in mijne macht ligt, zal ik niet toestaan, dat dit soort parle mentarisme terugkeert en met zijn be krompen persoonlijken strijd het land te gronde richt. Ik zie niet in, waarom wij den verouderden vorm van het parlemen tarisme der vorige eeuw als een afgods beeld moeten, heiligen en vereeren. Elke menschelijke instelling heeft even onver mijdelijk haar hoogtepunt en glorietijd, als haar tijd van ondergang en niemand kan ontkennen, dat 't parlementarisme nu reeds ziin ceriode van ondergang is ingetreden." De invloed van Mussolini, „Staat u onder invloed van Mussolini?" „Ik heb diepe bewondering voor Mussolini, met wien ik het genoegen had In den herfst van 1923 kennis te maken. Het was enkele weken, nadat Ik het bewind in handen had genomen, bi) gelegenheid van het bezoek van den koning en de koningin aan Rome. Ik bewonder de inteligentie, de vaderlands liefde en de energie van den fascisten leider. Anderzijds ben ik van meening, dat de overige landen het voorbeeld van het" fascisme, dat een uitgesproken product van t Italiaansche karakter is, niet slaafs moe ten navolgen. Het fascisme moet in elk land anders zijn en zich aanpassen aan het karakter van elk volk afzonderlijk. Ik moet evenwel toegeven, dat de stoute staats greep van Mussolini mij den weg gewezen heeft, dien lk moest inslaan, om mijn vaderland aan de dreigende anarchie te ontrukken. Niettemin ben ik er vast van overtuigd, dat ik vroeger of later ook zonder dat Mussolini had bestaan dien weg zou hebben gevonden, want de toe stand in Spanje, speciaal in Catalonië, waar van lk destijds militair gouverneur was, grensde inderdaad aan het onhoudbare. Zeker, de volken vergeten spoedig. En toch geloof ik niet, dat de bloedige anarchie, die toenmaals to Barcelona heerschte, reeds vergeteen is, .toen dagelijks de een of an dere werkgever of arbeider vermoord werd en de gerechtshoven, schuchter geworden door de roode terreur, de moordenaars vrij spraken; in 't kort gezegd: toen het monster van dood en vernietiging in mijn land heerschte. Voeg daarbij nog al de neder lagen en teleurstellingen van Marokko, het dagelijks dreigender aangroeiende deficit, de volslagen wanoorde bij overheid en leger en u zult moeten erkennen, dat een gron dige en radicale verandering onafwendbaar was." De gevolgen der dictatuur „Acht u de dictatuur door hare resultaten gewettigd?" „Feitelijk moet ik u niet op deze vraag antwoorden. En toch geloof ik, ze met „ja" te mogen beantwoorden. Kijk u eens naar Marokko. Deze nachtmerrie bestaat thans niet meer. Het herstel van den vrede in Marokko en de toepassing der strengste bezuinigingsmaatregelen, hebben 't mogelijk gemaakt het deficit van 1 mil liard tot 300 en eenige millioenen terug te brengen. Het binnenlandsch bestuur hebben wij een nieuwen geest ingeblazen; de staatsbeamb ten tot den arbeid bekeerd. Onze spoorwegen zijn beter en precieser; op vele trajecten werd de rijtijd zeer beduidend verminderd. Het kansspel hebben we afgetschaft. Lang zamerhand verloopt ook de beweging tot de scheiding van Catalonië en Baskenland. Op den dag van heden zijn stakingen in Spanje zeer zeldzaam, zonder dat de arbeiders klasse den druk van de dictatuur voelt." De toekomst „Daar u dus de dictatuur noodzakelijk acht, is het u voornemen haar te doen voortduren?" - „Als ik bij mijne persoonlijke gevoelens te rade ga, zou ik liever vandaag dan morgen van de regeering afstand doen. Geloof mij, als ik u zeg, dat de vreeselijke last der ver antwoordelijkheid van het staatsbestuur mij geen onverdeeld genoegen verschaft. Eer zucht is mij vreemd. Rijkdom heeft me nooit aangelokt. Een titel bezit ik en wel dien van Markies van Estella, die van mijn beroemden oom op mij is overgegaan en deze is mij voldoende. Gaarne zou ik mij uit de staatszaken terugtrekken, alleen mij aan het welzijn mijner vijf kinderen wil len wijden en de zorg voor Spanje aan een ander willen overlaten, ik heb echter tegenover mijn vaderland plichten te ver vullen. De openbare meening wil, dat ik mijn materieelen en moreelen saneerings- arbeid voortzet; zij zou mijn terugtrekken niet zonder protest aanvaarden. Het Spaan sche volk duldt niet meer den terugkeer der vroegere politici, die hét zoo na aan den afgrond hebben gevoerd. Zeker ben ik mij er van bewust, dat de heerschappij der dictatuur niet eeuwig kan gehandhaafd blijven en dat terugkeer tot meer normale toestanden ten slotte zal plaats vinden. De eerste schrede daartoe was de Instelling der Nationale Vergadering. „Normale toestanden is evenwel niet gelijkluidend met „terugkeer van het oude regime". De staatsgreep en de dictatuur mogen niet zonder spoor achter te laten voorbijgaan: het parlementarisme moet een algeheele hervorming doormaken, om het bestaan van sterke, gezonde regeeringen te waarborgen, onafhankelijk van de grillen van het parlement. Tusschen de wetgevende en uitvoerende macht moet een scherpe scheidingslijn bestaan. Ik zal met vreugde en genoegen den presidenszetel verlaten of de dictatuur, als u deze term liever is zoodra ik een groep jonge menschen zie op staan, die eerlijk, energiek en intelligent is en zoowel den wil als de geschiktheid bezit het programma van Spanje's wederopbouw te verwezenlijken. Voor mü zelf ik her haal het verlang ik niets. Maar aange zien ik mijn werk eenmaaal ben begonnen kan ik zonder mijn vaderland hierdoor aan de ernstigste gevaren bloot te stellen niet deserteeren. De dictatuur heeft hare rechten, mara ook hare plichten." Eenige bijzonderheden Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt den geloovigen en genoodigden bij de plechtig heid der Bisschopswijding van Mgr. J. D. J. Aengenent verzocht uiterlijk half tien in de Kathedraal te Haarlem aanwezig te zijn. Vóór half tien zullen aan het Bisschop pelijk paleis aankomen de verschillende burgerlijke autoriteiten, die daartoe uitge- noodigd zijn, benevens Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Pauselijke Internun tius, Z. Exc. Mgr. L. Schioppa; de Aartsbis schop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wetering; Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond; Mgr P. Hopmans, Bisschop van Breda; Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van den Bosch; Mgr. J. Biermans, Algem. Overste der Congregatie van Mill-Bill; Mgr. dr. Jan Olav Smit, Apostolisch Vicaris van Noorwegen; Mgr. D. Theelen, Bisschop van Nicopolis en Z. Exc. Mgr. G. Gijlswijk, Apostolisch delegaat te Bloemfontein. Om half tien rijden van het Paleis naar de Kathedrale Kerk, in de voor hen bestemde auto's, de burgerlijke autoriteiten, die aan den hoofdingang der Kathedraal worden ontvangen en naar hunne plaatsen geleid. Om kwart voor tien rijden, eveneens in de voor hen bestemde auto's, Hunne Doorluch tige Hoogwaardigheden in deze volgorde: Eerste auto: Mgr. M. P. J. Möllmann; tweede auto: Mgr. dr. Jan Olav Smit; 3. Mgr. Thee len; 4. Mgr. Biermans; 5. Mgr. Diepen; 6. Z. Exc. Mgr. Gijlswijk; 7. Mgr. H. v. d. We tering, 8. Mgr. P. Hopmans: 9. Mgr. L. Schrijnen; 10. de Wijdeling, Mgr. J. n. J. Aengenent; 11. de Pauselijke Internuntius. Z. Exc. L. Schioppa. De Bisschoppen zijn vergezeld van hunne secretarissen. Precies 10 uur beginnen de plechtigheden in de Kathedraal. Nadat de Bisschopswijding heeft plaats gehad en de Bisschoppen de Kathedraal door den hoofdingang hebben verlaten, rijden zij $er auto naar de Plebanie, alwaar zij den nieuwen Bisschop hunne ge- lukwenschen zullen aanbieden. De familie van den Bisschop en de hierbo ven genoemde burgerlijke autoriteiten en zij alleen zullen zich door de Sacristie naar de groote zaal van de Plebanie begeven, om daar eveneens Mgr. Aengenent te kun nen gelukwenschen. Men verwacht, dat de plechtigheden rond 12 uur afgeloopen zijn. Om half twee worat voor de geestelijkheid receptie gehouden in het Bisschoppelijk Pa leis aan de Nieuwe Gracht. De leeken zullen op een nader aan te duiden datum in dé gelegenheid worden gesteld hunne gelukwen schen aan Mgr. aan te bieden. Tegen drie uur rijdt Mgr. Aengenent per auto van het Bisschoppelijk Paleis naar het seminarie „Hageveld", alwaar om dien tijd de feestmaaltijd voor genoodigden aanvangt. Daarmede zijn de plechtigheden van mor gen afgeloopen. Orde-maatregelen Geen toegang voor kinderen Naar de Hoogeerw. Heer Plebaan Wester- woudt ons mededeelt, zullen bij de Bis schopsconsecratie geen kinderen beneden de 13 iaar in de Kathedraal worden toegelateri, zulks in verband met de groote drukte en om zooveel mogelijk plaatsen voor de vol wassenen vrij te houden. Let op den ingang Er zullen 8 toegangen tot de kerk zijn op den morgen der plechtigheid. Op elke uit- noodigingskaart staat de toegang vermeld en buiten aan de toegangen zal het herken- ningsteeken duidelijk worden aangebracht. De geestelijkheid zal tijdens de plechtig heid plaats nemen rondom het hoogkoor, de leeken ln het schip der kerk. Danklof Woensdagavond wordt om half acht in de Kathedrale Kerk een danklof gecelebreerd. De hoogeerw. heer Plebaan verwacht, dat velen, vooral zij, die door welke omstandig heden dan ook des morgens verhinderd wa ren. de plechtigheden bij te wonen, in het Lof aanwezig zullen zijn om God te danken voor de groote genade op den 25 Juli 1928 aan de Kathedraal en het diocees Haarlem bewezen. De Kathedraal niet vóór half negen geopend! Morgenochtend zullen de deuren der Ka thedraal pas om half negen worden geopend. Niemand krijgt dus vóór dat uur toegang tot de kerk. De hoogeerw. heer plebaan ver zoekt den parochianen van „Sint Bavo", die op dezen dag de H. Mis willen bijwonen of ter H. Tafel willen naderen, dit voor dezen keer in een andere kerk te willen doen. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen, te wier intentie dezen dag H.H. Missen in de Kathedraal worden gelezen. Deze kunnen die H. Missen natuurlijk bijwonen. Zij worden verzocht zich daartoe aan de pastorie aan te melden en door de pastorie naar de kerk te gaan. De Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout van de Broeders Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten heeft de eer Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem als gast te mogen herbergen, gedurende de voorbereidingsdagen voor ',e plechtige Consecratie der Bisschopswijding Zondagnamiddag heeft Z. D. H., heel in tiem in den refter der Eerw. Broeders de huldiging willen aanvaarden van de Congre gatie, waarna Mgr. in hartelijke bewoordin gen blijk gaf van zijn sympathie voor de Congregatie en haar erkend sociaal werk op het gebied van het Nijverheidsonderwijs en vakopleiding. Een aansporing om morgen de vlaggen uit te steken ter gelegenheid van de heu- lijke bisschopswijding, achten wij wel overbodig. Wij herinneren dan ook slechts aan het verzoek, dat Zondag door de Z.. Eerw. heeren Pastoors dezer stad is ge daan, om te vlaggen. Een Hollander is nu eenmaal zuinig op zijn vlag. maar er moge morgen, wat dit betreft, gerust van verspilling sprake we zen. Als het niet erg tegenloopt, zal het mor gen zelfs niet regenen en vervalt dan ook de regen als motief om de vlag ln de kast te houden. Aardig kiekje van de jongedames, die Zondag j.L te Vogelenzang op den bloemjesdag tot bestrijding der tuberculose ijverig: gecollecteerd hebben, en de twee neeren, waaruit het comité bestaat» W. B. meldt uit Oslo: Naar aanleiding van de persberichten, volgens welke een man aan boord van de „Citta di Milano" zou gestorven zijn en de veronderstelling dat'deze Mariano zou zijn, verklaart het gezantschap, dienaangaande niets vernomen te hebben. In het telegram, dat door de „Citta di Milano" verzonden werd, wordt geen gewag gemaakt van een overlijden aan boord. H. N. meldt nog uit Oslo: De berichten omtrent het overlijden van Mariano zijn nog niet bevestigd. Het Itali aansche Gezantschap verklaart, dat het deze berichten onjuist acht. Wat de geruchten betreft, volgens welke Zappi zijn verstand zou hebben verloren, wordt gewezen op de berichten uit Nieuw Olesund, volgens welke Zappi tijdens zijn verblijf aan boord van de „Krassin" vol komen normaal is geweest. Prof. Behounek heeft verklaard, dat Malmgren het kamp niet op zijn eigen ver zoek heeft verlaten, doch slechts is mee gegaan. omdat de Italianen een gids noodlg hadden. De toestand van Nobile. Het B. T. A. meldt uit Moskou, dat prof. Samoilowitsj zich vergezeld van luit. Vi- glieri an boord van de Cittè, di Milano heeft begeven om een bezoek te brengen aan Nobile, die een gebroken been heeft en zeer terneergeslagen is ten gevolge van een hevige zenuwinzinking. Een interview met Tsjoeknowski. Uit Moskou meldt V. D.: Tsjoeknowski heeft in een interview met een Sowjet-persvertegenwoordiger verklaard dat hi,j bij het bemerken van de groep- Malmgren van zijn kleinen voorraad levens middelen niets overboord geworpen heeft, aangezien de ijsschots, waarop de groep zich bevond, uiterst klein was en omringd door water. Men had dus absoluut geen zekerheid, dat de levensmiddelen hun bestemming zouden bereiken. De metgezellen van den vlieger bevestigen, dat zich op het ijsblok twee menschen bevonden, van wie één 'n lap heen en weer bewoog, terwijl een eind ver der een derde persoon gezeten was. De correspondent meldt voorts, dat van Malmgren's bagagt zich slechts zijn com- pas en kleeren in het bezit van Zappi be vinden. Malmgren heeft Zappi geen brieven me degegeven. Uit Oslo meldde V. D. gisteravond: In tegenstelling met vroegere berichten is nog geen bevestiging van Mariano's dcnvi ontvangen. Volgens een ander gerucht zou Zappi krankrinnig zijn geworden. Professor Behounek heeft verklaard, dat Malmgren niet op eigen verlangen uit het kamp is vertrokken doch slechts is mede- gegaan, omdat de Italianen een geleider noodig hadden. Naar uit Narvik gemeld wordt, zullen Nobile en zijn kameraden de reis naar Zwe den op verlangen van de Italiaansche re geering in een geblindeerden spoorwagen maken. Voorts zal de trein niet langs de hoofdlijn, maar langs zijlijnen geleid wor den. Mussolini aan het woord. In den ministerraad heeft Mussolini, naar Stefani uit Rome meldt, in een rede over de binnenlandsche politiek er op gewezen, dat de afloop der poolexpeditie het Ita liaansche volk met diepe smart heeft ver vuld. Alvorens een definitief oordeel uit te spreken, moet men wachten, tot de epiloog van het drama, aldus de Duce. Men kan dus alleen protesteeren tegen de inhumane anti-Italiaansche golf. die zich uitstort over de hoofdpersonen der ongelukkige on derneming, deze mannen, die vóór zij ver trokken, wisten, dat zü een zeer gevaar'ijke exploratie ondernamen. Zij toonden hun moed, hun wilskracht en verdienen de alge- meene achting Eerst wanneer alle mogelijke nasporingen, ook om de andere groep schipbreukelingen te redden, zullen zijn verricht, zal een ob jectief onderzoek worden ingesteld omtrent den gang van zaken ten opzichte van de onderneming, de hulpactie en alle stadia dezer tragedie welke de geheele wereld ont roert. Dit onderzoek zal natuurlijk in Italië door Italianen worden ingesteld. Elke an dere veronderstelling is absurd en kwetsend en indien zij door wie ook werd gedaan, sou zij onmiddellijk moeten worden verworpen. Nadat Mussolini er aan had herinnerd, dat het de Italiaansche viieger Maddalena was, die de schipbreukelingen het eerst ont dekte, verklaarde hij, dat de ministerraad zich tot tolk maakt van de algemeene ge voelens van het Italiaansche volk door dank te brengen aan allen, die zich hebben ge wijd aan de reddingspogingen en door een eerbiedige en ontroerer.de hulde te brengen aan den Zweed Malmgren en den Italiaan Pomella. Nobile en zijn metgezellen naar Rome V. D. meldt uit Oslo: Volgens uit Narvik ontvangen berichten zal de Citta di Milano daar hedenavond of hedennacht aankomen. Tegelijkertijd wordt ook het Zweedsche expeditievaartuig Quest met kapitein Thorn- berg en de andere deelnemers aan de Zweedsche expeditie aan boord, te Narvik verwacht. Waarschijnlijk zullen Nobile en zijn met. gezellen reeds Woensdagmorgen de reis voortzetten en wel in een salonrijtuig le klas. Er is een salonwagen voor 14 personen be steld, zoodat men moet aannemen, dat behalve Nobile de Viglieri-groep en Zappi en Mariano ook nog eenige officieren van de Citta de Milano naar Italië zullen terug- keeren. Het bericht van de reis in een ge blindeerde trein wordt niet bevestigd. Het staat evenwel vast, dat de Italianen order hebben gekregen geen enkele mede- deeling te doen en niet met de buitenwereld in verbinding te treden. Het is waarschijnlijk, dat de Italianen Vrijdag in Duitsehland zullen aankomen en uiterlijk Zondag in Rome zullen zijn. Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, heeft de Russische vlieger Tsjoeknowski opnieuw verklaard, dat hij bij de ontdekking van de Malmgrengroep ongetwijfeld drie personen op het ijs heeft waargenomen. Acht petrolenmtanks in de vlammen Naar uit Woodriver (Staat Illinois) wordt gemeld, is in de stedelijke olieraffinaderijen aldaar een enorme brand uitgebroken. In totaal staan reeds 8 petroleumtanks met een inhoud van een half millioen barrels in brand. De enorme brand, die door een sterken wind wordt aangewakkerd, brengt de steden Hartford, Woodriver en East Alton, waar zich de groote raffinaderijen van de Stan dard Oil Company en van de Roxena Raf- finary Company bevinden, in groot gevaar. De brandweer wordt bij het blusschings. werk door een groot aantal vrijwilligers geholpen. Oponthoud op de Azoren Uit Horta (Azoren) vgjrdt gemeld, dat de vlucht van het Fransche watervliegtuig „la Fregatte" naar de Bermuda-eilanden, ten gevolge van een defect aan den motor, ver traging ondervindt. Luitenant Paris en zijn mecanicien hopen den motor te kunnen herstellen, doch de mogelijkheid bestaat, dat op de aankomst van een nieuwen motor uit Frankrijk moet worden gewacht. De moordenaar heeft een volledige bekentenis afgelegd Volgens een telegram uit Mexico-City heeft de hoofdcommissaris van politie mede gedeeld, dat de moordenaar van generaal Obregon een volledige bekentenis heeft afge legd. De bijzonderheden van deze bekentenis kunnen evenwel nog niet worden gepubli ceerd. De Katholieke geestelijkheid werkt met de politie samen om den moord op te helderen. De minister van Arbeid, die Zondag afge treden is, houdt zich verborgen. De hoofdcommissaris van politie deelt ver der mede, dat degene die den moordenaar in het bezit stelde van een revolver, naar de Ver. Staten is gevlucht. Verder wordt uit Mexico-City gemeld, dat het stoffelijk overschot van kapitein Car- ranza daar met militaire begeleiding is aan gekomen. In de stad wordt half-stok gevlagd. Het reddingswei* voor de Nobile-expe- ditie. De dood van Mariano wordt niet bevestigd. De Centrale bondsvergadering van den Ned. R-K. Bond voor Groote Gezinnen. Te Leiden is een kano omgeslagen.Twec jongens zijn verdronken. v Heft internationaal Katholiek Staatkun dig Congres te 's Hertogenbosoh. Dood el ijk ongeval in de mijn Oranje. Nassau te Heerlerheide. De honding der regeering inzake het rubberprobieem. De Noorsche reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. In den Staat Illinois woedt een enorme petroleumbrand. Luitenant Paris ondervindt op zijn Oceaan- vlucht te Horta (Azoren) oponthoud wegens defect aan den motor. President Doumergue heeft den afgevaar digde Ricklin begenadigd. Chamberlain legt in het Lagerhuis verkla ringen af omtrent de Egyptische parlements- ontbinding. De woudbranden in Zuid-Frankrjjk woe den voort. Barometerstand 9 uur v?m.: 765. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om 9.31. Hoogste barometerstand 768.2 te Skilly en Brest. Laagste barometerstand 748.1 te Hapa- randa. Verwachting: Zwakke tot matigen Wes telijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen verandering in temperatuur. Uit Medemblik meldt men ons: Alhier heeft gisterenavond een ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en eenige „bakken"-schippers, welke laatste in de meerderheid waren en kans zagen de agenten over de straat te sleuren. Dezen maakten daarop gebruik van den gummistok en sabel waarop de toestand zóó ernstig werd, dat van politiezijde ook de revolver moest worden getrokken. Niemand werd ge kwetst. De aanleiding tot deze buitensporigheden was een ouderwetsche Maandag. Des avonds zijn de schippers per sleepboot naar hun „bakken" teruggekeerd, nadat proces-verbaal was opgemaakt. In het anders zoo stille plaatsje, heerschte dien avond groote consternatie. ,reis van Harwich naar Hoek van Holland is uit den koffer van een vrouwe lijke passagier een aantal sieraden t. w. van pl.m. 200 dollars ontvreemd. Het uitstapje van „Santpoort" naar VoleötTam. Kiekje van den voetbalwedstrijd ■eben Volendammen en Santpoorten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1