Stadsnieuws Electriciteit I Amsterdamsche Beurs StoSzuigerhuis MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. Ho. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 24 JULI 1928 BLADZIJDE 2 heringa Wuthrïch, Haarlen Agenda 25 Juli Nog eens: het doodelijk ongeluk aan de Draad- nagelfabriek Regen verlangd Het afscheid op de Bisschop pelijke Nijverheidschool te Voorhout Zal de Amerikaansche Senaat het Anti-Oorlog verdrag goedkeuren De nachtloopers in Haarlemmermeer Ongeluk bij het zwemmen Wegverbetering Personalia Brand in de timmerfabriek „Padox" te Warmond De stikstoffabriek te IJmuiden Internationale Zangwedstrijd „Inter Nos" te Haarlem MUZIEK J. S. BURGERLIJKE STAND Goedkoope trein Herinneringsborden van ..De Porceieyne Fles" te Delft Volksfeest te Zuid-Schalkwijk De Ringvaart Examen hoofdakte Vacantie-matinee's in het Rembrandt-Theater Reis naar Lisieux Gemeentezaken Statuten Paard met wagen op hol Janswegvereeniging Onze industrie Personalia De Bisschopswijding van Mgr. Aengenent 150 Buitenlandsehe ruiters brengen H. M. Koningin- Moeder een bezoek Demonstratie „Puffed Rice" Verlof Drankwet Vragen aan B. en W. OVERVEEN. LAATSTE NIEUWS De staking der Amsterdam- sche Taxi-Chauffeurs Vier kwaadwilligen in het Bakongansche neergelegd Apex Stofzuigers f 90- De Turksche deelnemers aan de Olympiade Een Amerikaansch Chineesche conferentie Groote warenhuisbrand te Milaan Vier alpinisten doodgevallen Op een rif geloopen DE SPA4RNEB4NK Haarlem - Amsterdam 373 3793 5583 445i 187 538 (Adv. Ing. Me dj Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Haarl.. In koop-Combinatie .8 uur Bestuur „Arbeid Adelt" 8 uur Bevölkingsbureau l uur Boeren- en Tuinders-Onderlingen 8 uur Leerlingen-Commissie stucadoors 5 uur Bestuur Bakkers. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 810 Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" 8 uur R. K. V. „Zwaluwen" Elftalcommissie. Heemstede Groenendaal 8 uur Avond concert H. O. V.- Prinsenhof Statenzaal half 2 uur ver gadering van den Gemeenteraad. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uiir Bioscoopvoorstellingen J.l. Zaterdag hebben wij in ons blad mel ding gemaakt van het diepdroevig ongeluk, waardoor een werkman aan de Draadnagel- fabriek aan den Phoenixweg alhier, tijdens zijn arbeid werd getroffen. Alle lezers zijn ongetwijfeld vol medelijden bewogen geweest met het droevig lot van dit slachtoffer en van zijne nabestaande bloed verwanten. Wij willen nog eens weergeven, de wijze waarop volgens bekomen inlichtingen het ongeluk zich heeft toegedragen: Het slachtoffer raakte met een knoopsgat van zijn jas aan den kop van een trekbank vast. Door eenhaak.die hier aan is bevestigd, werd hij meegetrokken. Zijn hoofd is tegen een ijzeren voorwerp aangeslagen, zoodat het hoofd in den romp werd gedrukt. De man was op slag dood. Bij het lezen hiervan werden wij herinnerd aan de propaganda, welke het Veiligheids museum te Amsterdam in woord en beeld sinds jaar en dag voert voor de invoering van veilige beroepskleeding. Nog maar al të vaak wordt het nut hiervan niet ingezien. Het leek ons nu het juiste moment, nu iedereen nog diep onder den indruk is van dit droevig sterfgeval, aan deze propaganda te herinneren. Wij zouden de werkgevers in overweging willen geven o min hunne werk plaatsen, waar daartoe eenige aanleiding be staat, te doen ophangen een of meer platen van het Veiligheidsmuseum, welke het dra gen van veilige beroepskleeding propagee- ren. En aan de arbeiders zouden wij willen toe roepen: sla dezen raad vooral niet in den wind! Dit zij de droevige les welke het slachtoffer, dat bij de Haarlemsche Draad- nagelfabriek gevallen is, aan allen toeroept. Verlangend wordt zoo zoetjesaan door den land- en tuinman uitgezien naar regen Vooral de hooger gelegen weilanden krijgen het door de langdurige droogte zwaar te ver antwoorden. Alleen dis gewassen, die z.g. het veld flink inhebben, kunnen de warmte goed weerstaan. In sommige gewassen be gint ook de luis schrikbatend op te treden. Voornamelijk zijn het de boonen, die van deze plaag het meest te lijden hebben. Men meldt ons uit Voorhout: De eer, welke de bisschoppelijke Nijver heidsschool te Voorhout ten deel viel om Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengcnent gedurende den tijd, welken hij voor zijn bisschopswij ding in geestelijke afzondering doorbracht te mogen herbergen, werd hedenmorgen te half 11 in plechtige receptie besloten. In de feestelijk versierde tooneelzaal van het huis, waren de broeders en leerlingen der school aan weerszijden van den bisschop- peiilken zetel geschaard, toen Mgr. gevolgd door den Zeereerw. rector, den Zeereerw. algemeenen overste der congregatie en den Eerw. broeder overste, binnentrad. De receptie nam een aanvang met een huldelied, dat Mgr. staande werd toegezon gen. Daarna werd door den leerling J. van der Cammen namens de leerlingen een toe spraak gehouden, waarin Mgr. bedankt werd voor zijn minzaam bezoek en waarbij hem de verzekering werd gegeven, dat de leer lingen dei Bisschonnelijke Nijverheidsschool In de toekomst steeds zouden trachten van Mgr. trouwe diocesanen te zijn. Een andere leerling bood Mgr. namens de school een sierlijken bidstoel aan, die door de leerlingen zelf was vervaardigd. Vervolgens werden door eenige iongens 'n paar vrije gymnastiekstanden vertoond. Hierna nam Mgr. hét woord om te be danken vöor de bewijzen van liefde en hulde. Het was voor Mgr. een groote vreugde zich op deze plaats, waaraan zooveel dierbare herinneringen voor hém waren verbonden de laatste dagen voor, zijn bisschopswijding te mogen doorbrengen. Mgr. memoreerde hoe hij hier ais stucfent aan het Klein seminarie Hageveld den moolstën tijd van zijn leven, zijn jongelingsjaren had doorge bracht en eenige jaren later hier zeven jaar lang als leeraar had gewerkt en geleerd. Het was hem dan ook een genoegen hier voor het eerst een huldiging als bisschop te mo gen ontvangen, vooral omdat deze huldiging werd aangeboden door jongens, die Mgr. zoo dierbaar zijn. Mgr. wekte de jongens op, tot dankbaar heid jegens de broeders, die hen hier vorm den tot ware beginselvaste Katholieke vak- menschen. Verder vermaande Mgr. de Jongens te strijden tegen de slechte invloeden, die hen hun geloof zouden kunnen ontrooven. Tot slot deelde Mgr. den jongens mede, Öat Iri) den Zeereerw. directeur had ge vraagd de vacantie met een week te ver lengen, welk verzoek was toegestaan. Be grijpelijkerwijs werd deze mededeeling met luid gejuich begroet. Na het zingen van Roomsche Blijdschap verliet Mgr. de zaal om nog even de ten toonstelling der werkstukken van de leer lingen te bezichtigen. Hierna werd nog een kort bezoek gebracht iaan het Bisschoppelijk Juvenaat, waarna Mgr. uitgeleide gedaan werd door al de broeders en leerlingen, om per auto naar Haarlem te vertrekken, alwaar Mgr. zijn Pauselijke bulle aan het Kapittel zal too- pen. Naar de „Chicago Tribune" uit Washing ton meldt verklaren personen, die nauw contact hebben met het Witte Huis dat de Senaat het anti-oorlog-verdrag in zijn huidigen vorm zal goedkeuren. Een invloedrijk democratisch lid van de Staatscommissie voor Buitenlandsehe Za ken gaf als zijn meening te kennen, dat zijn partij met de republikeinen daarin eensgezind is, dat beide partijen het anti oorlog-verdrag toejuichen. De deuren van de lang» den geniedijk ln Haarlemmermeer gebouwde z.g. schuilplaat sen waren in de laatste jaren niet afgesloten, zoodat deze bokken veelal door allerlei per sonen werden gebruikt om er den nacht in door te brengen. Aan het voornemen om deze voor militaire doeleinden wel niet meer noodig zijnde schuilplaatsen weg te breken, werd tot heden ge-en uitvoering gegeven. Wel zijn er nu voor- loopige maatregelen getroffen om het onge- wenscht nachtelijk gebruik ervan te voorko men door de ingangen met zware in den grond geslagen Ijzeren staven af te sluiten. De militair B. d. B., afkomstig uit Naarden, kwam nabij Aalsmeer bij het zwemmen, ter wijl hij van den kant dook, zoodanig met het hoofd op den grond terecht, dat zijn nekwer- vels vrij ernstig gekneusd werden. Hij werd naar het militair hospitaal te Utrecht over gebracht. Over de mede ter bestrijding van de zoo hinderlijke stofplaag tot stand gekomen ver betering van den Stationsweg en den weste lijken Hoofdweg te Hoofddorp, is men nog niet tevreden. Het is ten minste nog lang geen stofvrij kolfbaantje, zooals er verwacht werd. De een meent nu, dat er bl] de bewerking van het toegepaste teersysteem te weinig van dit anders toch zoo „heilzaam werkend goedje" is gebruikt en de ander dat de be- noodlgde keislag te grof was. Hoe dit zij, er is terecht opgemerkt, dat het gewenschte re sultaat nog niet is bereikt. Misschien was het slechts een voorloopige behandeling en is het Polderbestuur nog voornemens dit gedeelte weg nog eens extra onder handen te nemen. Aan het Pensionaat „St. Louis" te Amers foort slaagden voor het Mercuriusexamen in Boekhouden o.m. C. Eeltink te Edam, G. van Meeuwen te Aerdenhout en L. Vollaerts te Haarlem. Te Warmond is gistermiddag omstreeks half twee brand ontstaan in het machine gebouw van de timmerfabriek „Padox", in het gedeelte waar de houtkrullen liggen op gestapeld. De brand werd door het personeel spoedig ontdekt zoodat met de fabrieksspuit het vuur in zijn eerste begin kon worden aan getast. De brandweer van Warmond verscheen ha eenigen tijd ook ter plaatse en met behulp van het fabriekspersoneel werd met deze spuit eveneens het vuur bestreden. Omstreeks half vier des middags was het vuur geheel gebluscht. De brand ls tot de opslagplaats der hout krullen beperkt gebleven. De machines hebben eenigszins van het water te lijden gehad, doch het bedrijf, waarin ongeveer 300 arbeieders werkzaam zijn, behoeft hier door geen stagnatie te ondervinden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. In October van het vorig jaar is in het zelfde gebouw eveneens brand ontstaan, echter toen van grooteren omvang dan thans. Naar we vernemen zal spoedig worden be gonnen met den bouw van de op' een ter rein benoorden het Hoogovenbedrijf in de Breesaap te IJmuiden op te richten stik stoffabriek. Reeds is een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden, o.m. het plaatsen van loodsen etc. De inschrijving voor bovengemelden wed strijd is gesloten. Het aantal kwartetten en koren bedraagt 62, waaronder 10 uit Begië en Duitschland, Bovendien zijn er 25 deelnemers voor de afdeeling Prima Visita Dameskoren, welke op verzoek is ingesteld en voorafgaat aan de afdeeling Kleine Gemengde Koren, op 20 October des avonds. Zondag 29 Juli a.s. zal de loting worden gehouden om 14 uur in Hotel „Royal". In het eere-comité hebben tot dusverre zitting genomen: eere-voorzitter, C. Maar schalk, burgemeester van Haarlem; voorzit ter: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijtfsen, wet houder van Haarlem, lid van de Eerste Ka mer der Btaten-Generaal: leden (alphabe- tisch)J. C. Bunge, Aerdenhout; W. J. Bur- gersdijk, dir. N. Z. H. Tramw. Mij, Haar lem; Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, Heemstede: T. Bruin Pzn„ notaris, Haar lem; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; D. J. Gorter, majoor garni zoenscommandant, Haarlem; W. Gaillard, kapitein ind. district Haarlem; W. A. J. v. d. Kamp. lid v. d. gemeenteraad. Haarlem; mr. T. van Löben Seis, Haarlem; Vincent Loosjes, lid v. d. gemeenteraad, Haarlem; M. Lugt, dir. Nat. Bank Vereen., Haarlem; N. Levenkamp, dir. Haarl. Bankvereen., Aerdenhout; Jhr. J. C. Mollerus, voorzitter Vreemdelingenverkeer. Haarlem en omlig gende gemeenten, Bloemendaal; Jac. van Munster Van Heuven, notaris, Haarlem; J. C. Peereboom, dir. Haarl. Dagblad, Haar lem; Jhr. J. C. Reigersman, voorz. Bank vereen., Haarlem; J. de Ronde Bresser, ka pitein eerst aanw. ingenieurs der genie te Haarlem; J. C. Tadema, voorz. „Toon kunst", Haarlem; Jhr. P. Teding van Berk hout, dir. Haarl. Bankvereen.. Haarlem; N. Vos, gemeente-secretaris. Heemstede; Mr. Th. A. Wesstra, voorz. „Koninginnedag", Haarlem; L. M. Weterings, Nieuwe Haarl. Courant Haarlem BONDSCONCERT BOND VAN ZANG- VEREENIGINGEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN BRONGEBOUW Na drie weken te zijn uitgesteld had giste renavond het Bondsconcert plaats van boven-r genoemden Bond, met welwillende mede werking van het Haarlemsch Symphonie- Orkest „Euterpe", directeur de heer J. A. Meng. Begunstigd door heer ijk zomerweer, wa ren talrijke bezoekers opgekomen naar het Brongebouw, waar even over achten al dade lijk de heer Meng met zijn dapper corps met een voorgiftje de stemming er in wist te bren gen. Zoowel de Deutschland's Marsch als de Ouverture „Lustige Weiber von Windsor" werden in een pittig tempo gespeeld, al waren enkele instrumentengroepen nu en dan on zuiver vab toongeving en slordig in het volgen der aangegeven maat. De musici moeten niet vergeten, dat, ook als ze welwillend meewer ken, ze hun beste beentje voor moeten zetten en er steeds consciëntieus moet worden ge musiceerd. Overigens niets dan lof voor de weergave van de beide nummers, welke ivij. reeds noemden en de laatste programmanum mers „Si j'étais Roi" v. Adam en de Carmen- fantasie van Bizet, welke wel het meest in sloegen, getuige het luide applaus van het aanwezige publiek. Verder zouden dezen avond optreden het gemengd koor „Vox Humana" uit Santpoort, aangevoerd door den heer de Haas, het Man nenkoor „Proza en Poëzie" te Haarlem onder leiding van den heer Booda, en na de pauze het Gemengd Koor .(Polyhymnia" uit Haar lem, onder leiding van Willem I-Iespe en het Mannenkoor „Caecilia" eveneens uit Haar lem, aangevoerd door den heer Nico Hooger- werf. Maar „Proza en Poëzie" is spelbreker gé worden en liad, naar de mededeeling, welke vanaf de tent werd gedaan door een der Be stuursleden, yvegens „drukke repetities" ge meend dezen avond niet op te moeten komen. Of dit een voldoende motief is zullen we in het midden laten, maar zeker is het, dat zulk een handelwijze niet bevorderlijk is voor den goeden naam, van deze vereeniging, terwijl het bovendien de Concertbezoekers ernstig du peert. Maar.re venons a nós moutons. Het gemengde koortje uit Santpoort zong de beide gekozen nummers „Nachtgezang" van C. v. d. Linden en „Woudzang'* van Isr. J. Olman lang niet onverdienstelijk. Hetbas- senmateriaal was zelfs uitstekend, zij het dan ook nu en dan, vooral in 't eerste nummer, wat te zwaar tegenover de lichtere, ofschoon goede andere partijen. Relatief gesproken was de zang van deze dertig, veertig menschen veel beter dan van het veel sterkere (in aantal al thans) koor Polyhymnia, waarover Willem Hespe den wel wat al te gelijkmatigen scepter zwaaide. Waarmee wij maar willen zeggen, dat noch de opvatting van „Haec dies" van Alph. Vranken, nóch die van „Prés du Fleuve étranger" van Gounód ons konden bekoren. Het miste alle blijheid, het tweede alle droeve stemming. Alleen bij het slot kwam er wat meer leven in overigens werd alles gediri geerd met hetzelfde monotone dirigeer-ge- baar, zonder werkelijke begeestering. Daarbij kwam nog, dat de stemverhouding zeer in het nadeel der heeren uitviel, zoodat we ons nu en dan verbaasd afvroegen of er wel heeren stonden. Den mooisten en edelsten zang hoor den wij van het koor van den heer JHooger- werf. Dat was af. Tevoren had een kwartet van „Caecilia" een paar nummers ten beste gege ven om de leemte door het wegblijven van „Proza en Poëzie" veroorzaakt, aan te vullen ze zongen heel verdienstelijk, de tweede tenor nu en dan even tegen den toon aan, „Das ist der Tag des Herrn" en „Avondlied". De heer Hoogerwerf weet.zijn zangers werkelijk, fraai te laten zingen. Vooral het eerste-nummer „Le ménestrel" van Boiedieu" was een ju weeltje van schakeering en fijn afgewogen dynamiek, een juweeltje ook van opvatting en zuiver aanvoelen. Jammer, dat het „Vexilla Regis" van Neumann, een mooie compositie, wat hoog ligt voor de nog al scherpe eerste te noren. Het fijnst zingen ze met blanke stem men, maar de tweede tenoren hoeden zich vooral voor1 grof zingen, want in 't slot klonk hun solistisch gedeelte lang niet fraai. Wan neer deze hymne over het geheel wat donker der gekleurd ware gehouden zou het een prachtig nummer zijn geweest nu was het ondanks alles toch nog wel zeer bevredigend en zeker het mooiste gedeelte van dezen avond. Geboren: 21 Juli. z. van A. J. v. Straaten Heemskerk. d. van J. C. W. Warmer—v. d. Ende. d. van E. C. M. Poierrié—Miks. z. van J. C. Faasv. Haastrecht. z. van H. Reinholdv. Groningen. 22 Juli. d. van M. J. H. v. KesselGoedemans. z. van M. C. B. Schuck—Balm. 23 Juli. d. van M. v. Zalen—Broers. z. van A. M. Hollander- Bank. Overleden: 21 Juli. J. A. v. d. Heijden, 34 Oosterstr. C. Bals, 72 j„ Bosch en Vaartstr. C. A. Wagener, 58 j., Ruijsdaelstraat. M. Vlaanderen—v. d. Voet, 73 J., Begastraat. - 22 Juli. J., 4 d., z. van G. J. Zondag, ten Katestraat. A. 22 d., z. van F. J. Jacobs, K. Wijngaardstraat. Woensdag 1 Augustus zal een goedkoope trein van Rotterdam tot en met Haarlem naar Helder loopen. Nadere inlichtingen zijn aan de stations te verkrijgen. Naar aanleiding van den 70sten verjaardag in Augustus a.s. van H. M. de Koningin- Moeder, de bij het volk zoo algemeen ge liefde en geëerbiedigde Vorstin, vervaardigt de Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek „De Porceieyne Fles" twee blauw-Delftsche herinneringsborden, naar ontwerpen van P. Senf. Deze bordenindustrie breidt zich elk jaar meer en meer uit. Het wordt namelijk meer en meer de ge woonte om bij feestelijke gebeurtenissen, zooals geboorte, huwelijk, 25-jarig en 50- jarige echtvereeniging herlnneringsbordèn té geven, waarvan de prijs, in verhouding tot hetgeen men er voor ontvangt, matig is. Het grootste van dezê beide borden symbo liseert in 't middenmotief, met name 'thart met den egelantier, omgeven door zonne stralen, de gestadige en volkomen toewijding, waarmede Koningin Emma zich aan het welzijn des volks gegeven heeft en den wel- dadigen invloed, dien zij van zich heeft doen uitgaan. Het hartmatief in den rand en daarin de woorden: „Van hart tot hart" dui den er verder op, hoezeer deze hartelijke ge negenheid van onze Koningin-Moeder bi) het volk weerklank gevonden heeft. Het kleinste bord vertoont als hoofdmotief de vereenigde symbolen van geloof, hoop en liefde, die inderdaad de symbolen van geheel het leven en werken van Koningin Emma genoemd mogen worden, daaromheen een decor, van bloemen, als zinnebeeld van het Koninklijk feestgetij. De twee borden zijn tegen den prijs van 14 en 8 "bij de fa. H. en J. Lamp, Bartel- jorisstraat 13, welke de vertegenwoordigster voor deze fabriek te Haarlem is, te verkrij gen. Evenals andere jaren zal ook dit jaar het volksfeest te Zuid-Schalkwijk, gegeven dooi de Oranje-vereeniging „Zuid-Schalkwijk", worden gehouden op het terrein van den heer Petri op Dinsdag 21 Augustus a.s. Wegens werkzaan.nedeu aan de damsluis nabij de Vijfhuizen zal dc Ringvaart daar ter plaatse op 25 Juli van 9 tot 10 uur voor doorvaart gestremd zijn. HAARLEM, 23 Juli Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Toegelaten de dames: M. Jurriaans, M. Koningen, M. Stolk, G. M. van den Berg, allen van Amsterdam en O. P. Westerveld van Purmerend. De directie van het „Rembrandt Theater" verzoekt ons mede te deelen dat Vrijdag, Maandag, Dinsdag, Donderdag a.s. speciale middagvoorstellingen in haar theater zullen worden gegeven. Voor deze matinee's is een bijzonder rijk varieerend programma samen gesteld. Als hoofdnummer zal worden gegeven de de Tom Mlx-fllm „De laatste Rit". Toegan- 'kelijk voor alle leeftijden. Woensdag- en Zaterdagmiddag zal het gewone avondprogramma worden vertoond. Naar aanleiding van een in dit nummer voofkomende advertentie, wijzen wij er op, dat onder leiding van pastoor L. Offermans een reis naar Lisieux en Parijs ondernomen wordt en wel van 2123 Augustus. B. en W. stellen voor, J. A. Tjaden, ten behoeve van den bouw van een tijdelijke bergplaats aan de President Steynstraat, vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 10. 2a, der Bouwverordening, Ter vervulling van vacatures in het college van regenten van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis ontstaan door periodieke aftreding van de heeren mr, H. Ph. Visser 't Hoofd en D. A. C. v. d. Hoorn, zïjh de volgende voordrachten opgemaakt: T. «ir. H. Ph. Visser' 't Hooft, 2. jhr. O. van TlCnnCp en 1. D. A. C. v. d. Hoorn, 2, mr. P. E. Barbas. B. en W. stellen voor, tot definitieve leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs te benoemen de heeren H. Felix, Ir. L. W. P. Bianchi, N. G. Schultheiss en H. A. Oosterlee en tot tijdelijke leeraren de heeren G. Brakel en A. Wensing. B. en W. stellen voor, in te trekken het besluit van 23 Februari 1927 tot benoe ming van, den geneeskundige W. J. H. Maschhaupt. B. en W. meenen, dat hij weer volledig ter beschikking van de gemeente moet komen en de toekenning van adjunct- directeur aan hem gerechtvaardigd is. B, en W. stellen voor, met Chr. Rompel- man eenige ruiling van grond aan te gaan aan' Sen Vergierdeweg. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Handelmaatschappij tot voort zetting van de zaken van G. D. Mar^dant, alhier. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht sloeg een paard, gespannen voor een wagen met balen suiker, nabij het wijnhuis „De Gulden Druyf", op hol. Het paard is door den chef van „De.Gul- den Druyf", den heer Stam.de Jong, tot staan gebracht. Het bordje „Verboden in te rijden" is omvergereden. De verkeersagent waa bij heb ongeval aanwezig. Gisteren, 23 Juli, had een intieme huldi ging plaats van den oud-secretaris van de Janswegvereeniging, den heer H. J. F. War- meskerke, welke van de oprichting dei- ver eeniging af tot zijn vertrek uit de gemeente Haarlem deze functie heeft waargenomen. Het geheele bestuur was daartoe naar Beverwijk, de tegenwoordige woonplaats van den heer Warmeskerke, 'getrokken, alwaar hem bij monde van den voorzitter der vereeniging, den heer Wesseling, met een hartelijk woord van dank en waardeering voor het vele wat de heer Warmeskerke als secretaris in het belang der Jansweg vereeniging heeft verricht, als aandenken een souvenir werd aangeboden. De heer Warmeskerke, getroffen door deze huldiging, aanvaardde met een har telijk woord van dank het aangeboden souvenir, bestaande uit een prisma-kijker en memoreerde de prettige samenwerking gedurende zijn secretariaat met bestuur en leden der Janswegvereeniging. Door het bestuur werd den heer War meskerke het eere-lidmaatschap der ver eeniging aangeboden, hetwelk hij met waardeering aanvaardde. Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des na middags 1 uur, tot 6 Augustus e.k. 's voor middags ten 11% ure, ter gemeente-secre tarie (7e afdeeling) ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlage van de N. V. „Cuprea" om vergun ning tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van technische en luxe metaalwaren in hot perceel aan de Lange Heerenvest no. 122 kad. sectie D No. 8649 en het daarin plaatsen van 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 14 P.K. voor het in beweging brengen van diverse werktuigen. Op de Woensdag 18 dezer gehouden be stuursvergadering is de heer Alex Huljkman te Haarlem benoemd tot eerelid van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkellersvereenigingen met toeken ning van de gouden eere-medaille voor de vele diensten en leerzame lessen aan de Ned. schoenmakers bewezen, hetgeen op de Haag- sche Tentoonstelling door de uitgebreide in zending van verschillende Orthopaedische gevallen weer zoo duidelijk tot uiting is ge komen- Orde maatregelen Voor iedereen zal de toegang tot de Kathe draal morgen tusschen half tien en tien uur zijn gesloten. Dit geldt zoowel voor houders van kaarten als voor het publiek zonder kaarten. Deze laatsten hebben allen toegang door de groote deuren aan de Noordzijde (Westergracht) van de Kathedraal. Mocht iemand te laat komen, dan moge hij weten, dat hij in ieder geval tot na 10 uur moet wachten om in de Kathedraal binnengelaten te worden. Achter op de entrée-kaarten, waarvan 12 verschillende soorten zijn uitgegeven, staat een plattegrond van de Kathedraal getee- kend met cijfers, aangevende de toegangen, waarlangs de genoodigden toegang tot de Kathedraal kunnen krijgen en door welke uitgang zij de Kathedraal weer kunnen ver laten. Houders van kaarten gelieven goed te letten op de voor hen aangegeven toegang. In het Patronaat aan de Westergracht zal na afloop van de plechtigheid aan de geeste lijken, reculiere en sequliere, en aan theolo ganten van het Seminarie Warmond gelegen heid gegeven worden iets te gebruiken. Op den plattegrond is dit Patronaat gemerkt met 9. Het is gelegen hoek Leidsche Vaart en Westergracht. Naar het „Hbld" verneemt, zullen de deel nemers aan de Olympische rulterwedstrijden op 3 Augustus a.s. gezamenlijk een bezoek afleggen bij H. M. Koningin Moeder ten Paleize te Soestdijk, ter gelegenheid van haar verjaardag. De ruitertroep van meer dan 150 buitenlanders, wordt 's morgens te half 10 opgesteld op de Schuttersheide te Hilversum, waar de afmarsch naar Soestdijk begint. Hedenmorgen reed door de stad een hel gele auto versierd met groote zwarte letters „Puffed Rice" Het voedsel geschoten uit ka nonnen. Het doel was om met dit nieuwe handelsartikel reclame en demonstraties te geven. De rijstkorrels worden bij een warm te van 550 graden Fahrenheit verhit en tot 2 of 10 maal harer natuurlijke grootte opge blazen. Zij behouden intusschen al haar voedingswaarde en behoeven voor direct gebruik slechts even verwarmd te worden. Nadere inlichtingen zijn aan den wagth te verkrijgen. Burgemeester eif Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is in gekomen een verzoekschrift van Mej. R. Olie om verlof, Ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan de Gierstraat 28. De heer Jóh. Visser (Chr. Hist.), lid van den Gemeenteraad, heeft aan B. en W, de volgende vragen gesteld: Is het met toe stemming van Burgemeester en Wethou ders, dat de plaat „Sport is leven" enz. thans op de openbare aanplakplaatsen geplaatst is zij het dan met de opschriften in de Engelsche en Spaansche talen? Is het B. en W. bekend, dat de plaat met Nederlandschen tekst geplakt is op het transformatoren-huisje by de Groote Hout- brug? Hebben B. en W. hier eveneens toe stemming voor gegeven? BEZOEK AIKMAARSCHE KAASDRAGERS De Alkmaarsche kaasdragers op hun doortocht naar Amsterdam brachten heden morgen een bezoek aan Hotel van Ouds het Raadhuis te Overveen, waar na het zingen van hun bondslied de koffie werd gebruikt. De gildeleden waren allen gekleed in wit costuum met stroohoeden en linten. De kaas dragers waren ten getale van 32 leden, met den leider, den kaasvader, den heer Bosman, alsmede de waagmeester en marktmeester. Dit gezelschap werd vergezeld door de R.K. Muziekvereeniging St. Louis, directeur de heer Kohier, welke voor het Hotel eenige stukjes ten gehoore gaf, waarna een foto werd genomen. Het oorspronkeiyke doel van dit gezelschap was een bezoek te brengen aan de Bierbrou- wery De Gekroonde Valk voorheen firma van Vollenhoven en Co. te Amsterdam. Het gilde der Alkmaarsche kaasdragers wellicht het oudste en thans nog bestaande in ons land dateert reeds van 1625. De kaasdragers zeer aan de oude traditie gehecht preferee- ren ook heden nog hun oorspronkeiyk kaas- dragersbier boven een ander soort, oor spronkelijk leverde de firma Witte te Alk maar hun bier, doch deze brouwerij werd in 1925 opgeheven. De kaasdragers richtten toen een verzoek aan de brouwery De Ge kroonde Valk of deze bereid was hun voor taan het kaasdragersbier te leveren, waarin de brouwerij toestemde. Uit dankbaarheid brengen zij thans aan de brouwerij in de hoofdstad een bezoek, waarbü kazen en bloemen worden aangeboden. Men meldt ons uit Amsterdam: De staking van de Amsterdamsche taxi chauffeurs duurt voort. De bond van werk gevers in het taxi-bedryf, tegen wien den stryd gaat, heeft gisteravond een huishou delijke vergadering gehouden, waar de toe stand besproken is. Naar wij vernemen heeft de vergadering zich gesteld op het standpunt, dat aan de elschen der chauffeurs niet kan worden toe gegeven. De in den bond georganiseerde werkgevers zyn ontstemd dat de chauffeurs geweigerd hebben het aanbod van een toeslag van 10 pet. op de loonen gedurende de Olympiade te aanvaarden, terwyi de werknemers met een zelfden toeslag, door de Amsterdamsche Rytuigmaatschappy toegezegd wel genoegen hebben genomen. KOTO RADJA, 24 Juli. Een brigade onder commando van majoor W. A. Gras huis, heeft in het Bakongansche vier kwaad willigen neergelegd- Te Zandvoort aangekomen Men meldt ons uit Zandvoort: Heden middag te 1 uur zijn alhier gearriveerd de Turksche deelnemers aan de Olympische Spelen te Amsterdam. De ploeg, bestaande uit 23 man, waaronder hoofdzakeiyk athle- ten, worstelaars en roeiers, nam zijn intrek in hotel „Noordzee". Uit Washington wordt gemeldt, dat vol gens inlichtingen va* betrouwbare zijde Kellogg verklaard heeft, dat de Ver. Staten bereid zijn over de kwestie van de herzie ning der verdragen met de Chineesche na tionalisten te onderhandelen. Naar verluidt, zouden reeds voorbereidin gen voor een Amerikaansch-Chineesche con ferentie getroffen zyn, aan welke conferentie ook andere mogendheden zullen kunnen deelnemen. MILAAN, 24 Juli Een aan de buiten- zijde der stad gelegen warenhuis is door een geweldigen brandt in deasch gelegd. De schade wordt op 2 millioen lire geschat. TRENTE, 24 Juli. Twee broers, beiden student aan de Universiteit, zyn om het leven gekomen by een val van den Catenac- cio-berg, dien zij op een alpentocht beklom men. Twee Alpinisten zijn onder geiyke om standigheden in de Dolomieten doodgeval len. BATAVIA, 24 Juli. De opiumjager „Argus" heeft naby Karimen op Java, ge durende twee dager, op een rif vastgezeten. Het vaartuig is thans opgenomen in een droogdok te Tandjong Priok, waar de lichte avery wordt hersteld. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 24 JULI. Koersen Heden opening alaaisleeuingen. 6% Nederland 1819 Nederland 1918 4H NederL 1917 6% N.-Indië 1923 D 4% N.Ind. 1926 B ioi2 102J 100% 101% 99VW Banken. Koloniale Bank Oert. Handel lay. 247 165J 178 178 2463 166 178 178 Industrieën. Nederl. Kunstzyde HolL Kunstzyde Oude Philips 217J 460| 203 222 722? 722J 217 4653 204 220 750 744 Industr. Buitenlan 133| 135 1373 Gew. Peruvian 217„ Handelsondern. Comp.comm. du 1630 Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebcng 189 138 1 186 137 1 Petroleum. Geconsolideerde Kon. Olie \391 1 1903 409| 81% 392 1 408f 82 1 Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber V. 1. C. O. Allied Intercontin Rubber 2331 158% 67 188| 103 135 J 64 103 2343 158 190 105 138 64 103 Scheepvaart. Holt Amerika I4Jn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart My. Nederland Rotterd. Uoyd Scheepvaart-Unie 76J 73 86 1 230 191 b 186 b 2093 5%b 37 76 b 73| 2093 6 Suiker. H. V. A 690 107' 164 142 691 106 b 164 b 144 Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust 556 445 186% 5373 Spoorwegen. Southern Rails Chlo. Mllw. St. Paul Kansas City South 1441 19lf 70% 34»/» 48 51 1913 72 353 48 52 Prolongatie.— 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2