Luchtverkeer Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Vacantie PUROL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 24 JULI 1928 BLADZIJDE 3 Door de lucht naar de Pool Een luchtduivel De verrichtingen van den kunstvlieger Fieseler Tragisch einde van de race om de Kings-Cup SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden Ned. Spoorwegen Ned. R.K. bond voor Groote gezinnen De reis van H.M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen De mijnramp in Zuid-Limburg De voorzitter van de Algemeene Rekenkamer Amoniak in plaats van bitterwater Hij wilde de Maashaven overzwemmen Hulpeloos Uitbreiding van Valkenburg Nederland op de wereldten toonstelling te Antwerpen Het geweten knaagde Arme kleine Het internationaal Katholiek Staatkundig Congres Omdat ze gedropen waren Gestolen Verdronken Te warm voor bont Droevig ongeval te Leiden Nog bijtijds gebluscht Te laag water Ongelukkige samenloop van omstandigheden Geen vakman Een raar heerschap Aangereden en ernstig gewond Bij het baden verdronken Op 't nippertje Ernstig ongeval Door vallend gesteente getroffen Door het springen van een band Angstavond Dr. H. G. Cannegieter geeft in „De Groene Amsterdammer" een overzicht van hetgeen men door het poolonderzoek alzoo te weten is gekomen. Hij maakte wat de poolexpedi ties betreft een onderscheid tusschen die waarin het sportieve element overweegt en die waarbij een vast omlijnd werkprogram ma bü een langdurig verblijf wordt ten uit voer gebracht. Ten slotte stelt hij de vraag, wat voor wetenschappelijk resultaat de vlieg tochten over de Poolzee hebben opgeleverd. De wetenschappelijke oogst der vliegtoch ten kon nog niet groot zijn. Het meest be langrijk zouden de opgedane ervaringen zijn. Immers deze zouden moeten uitmaken op welke wijze het luchtvaartuig in dienst der wetenschap kan worden gesteld. Men moet bewondering hebben voor de oriënteering der luchtvaarders, die met groote zekerheid op hun doel aanstevenden en, zij het soms met zoeken en aarzelen, op hun basis terug keerden. De grootste prestatie leverde in dit opzicht de vlucht van Wilkins en Eülson van Alaska naar Spitsbergen. Zal de strijd tusschen het zwaarder of het lichtere dan de lucht gewonnen worden door het vliegtuig of het luchtschip? Zal het zijn het watervliegtuig of het landvliegtuig, de groote en zware vliegboot voorzien van meerdere motoren, het groote 3-motorige landvliegtuig of het lichte sportvliegtuig met een landingstoestêl op ski's? Zal het kleine luchtschip met relatief geringe snelheid en kleinen werkingstraal den strijd winnen of verliezen van de groote en kostbare, doch hij haar groot oppervlak ook meer kwetsbare Zeppelin, die straks het exploratiewerk ter hand zal nemen? Ziedaar een reeks van 'Tagen waarop het antwoord nog gezocht ze moeten worden. De taak van het lucht vaartuig zal tweeledig moeten zijn. Het zal de topografie van onbekende streken door middel van luchtfotcgrafie moeten bestu- deeren en verder zal het zich in dienst moe ten stellen van en moeten samenwerken met vaste basisstations, die moeilijk anders of alleen door de lucht te bereiken zijn. Door de lucht werd de eerste hulp ver leend aan de gestrande Italianen op het poolijs: door de 'ucht werden Nobile en Lundborg gered. Het luchtvaartuig kan sx-chts een snelle redding brengen indien de antenne van een vasten post in het pool- ebied het S.O.S.-sein uitzendt. Terwijl de •adio afleiding brengt in de eentonigheid van het dagelijksch bestaan zal het denk beeld bereikt te kunnen worden ingeval van nood en de mogelijkheid van hulpverleening den wetenschappelijken werkers in het pool gebied een niet te zegger. moreelen steun geven. De economische mogelijkheid van lucht verkeer van continent tot continent langs den kortsten weg via de poolstreken, kan hier buiten beschouwing blijven. Het eerste noodige is ervaring en degelijke kennis hoe de luchtoceaan boven de Poolstreken beva ren dient te worden. In verband met het vliegfeest te Rotter dam kan nog gemeld worden, dat de hoofd wedstrijd, bestaande uit een startproef, een landingsproef, een snelheidsproef en een stijgproef, als volgt werd gewonnen: le prijs: 1000), Lady Heath, op Moth. 176 VS punt. 2e prijs: 500) Delmottes, op Candron 159.43 punten. 2e prijs: 300) Van Graft, op Pander, 136.52 punten. 4e prijs: 200) Jhr. Sandberg, op Pander, 128.62 punten. Extra-prijs van 300, voor het best ge plaatste toestel, werd toegekend aan Couson op Klenn Daimler. Naar aanleiding van de stoutmoedige verrichtingen van den kunstvlieger Fieseler schrijft de luchtvaartmedewerker van het „Hbld." nog het volgende: Meer nog dan Zaterdag, waren de verrich tingen van den Duitschen kunstvlieger Ger hard Fieseler, buitengewoon interessant, mis schien wel het meest voor den vakman, om dat deze, in tegenstelling met het niet-des- kundig publiek, ten volle kan beoordeelen. hoe buitengewoon moeilijk en daardoor bij zonder verdienstelijk verschillende der uit gevoerde manoeuvres zijn. Ofschoon Fieseler leerde vliegen in 1914, en den oorlog meemaakte als frontvlieger, waarbij hij zich onderscheidde door 19 offi- cieel-erkende luchtkamp-overwinningen, gaf hi) na den oorlog het vliegen op. Hij exploi teerde een drukkerij en keerde eerst Mei 1S26 tot de aviatiek terug. Hoewel geen beginner, moest hij zich toch wekenlang oefenen, om de oude vaardigheid weer terug te krijgen. Eerst daarna kon Fieseler denken aan het uitvoeren van zijn plan, het bestaande lucht- scrobafiek-repertolre, met verschillende wer kelijk nieuwe evolutiën uit te breiden. En hij begon dit werk, niet overijld, doch langzaam aan en geheel systematisch. Van de moeilijk ste verrichtingen, als de voorover uitgevoer de looping, poogde hij eerst de eene helft on der de knie te krijgen, daarna, ook weer af zonderlijk, de andere helft. Eerst toen hij al de vliegtechnische moeilijkheden en de op tredende bezwaren in den bloedsomloop overwonnen had, probeerde hij de volle ma noeuvre. Het toestel waarvan Fieseler zich voor zijn kunstverrichtingen bedient, is een speciaal voor dit doel gebouwde RaabKatzenstein tweedekker, type Schwalbe, uitgerust met een 100 paards Siemens motor. Met het oog op de groote krachten die vooral gedurende de omgekeerde looping optreden, is het toe stel buitengewoon sterk gebouwd. Om den toevoer van benzine naar den motor ook ge durende de lange rugvluchten te verzekeren, is een extra-benzinetank aangebracht op den bodem van het vliegtuig, terwijl de motor voorzien is van een speclalen carburator. Zoowel de boven- ais benedenvleugels zijn voorzien van evenwichtskleppen, welke het toestel buitengewoon snel doen reageeren. Beging de Dultscher Zaterdagmiddag de grove fout, al zijn kunststukjes uit te voe ren met de zon in den achtergrond, instede in een voor het publiek minder oog-verblin denden hoek, Zondag zocht hij een beteren op, hoewel duidelijk bleek, dat Fieseler, met liet oog op eventueele gevaren, toch steeds zoo dicht mogelijk bij het vliegterrein wilde blijven. De eerste verrichting is een vervaarlijke stall, op een hoogte van misschien 100 meter. Sterk trekt Fieseler zijn toestel op, totdat de snelheid er geheel uit is, waarna het toestel met een vervaarlijken duik omlaag komt, om dan laag boven den grond te worden opge vangen. Achtereenvolgens komen dan een snelle rugvlucht over het geheele veld, een tonneau, alsmede een rugvlucht na het vol brengen van een halve looping. Zeer interessant is het volgende nummer. We krijgen te zien, hoe Fieseler zijn toestel sterk optrekt, totdat alle snelheid er uit is, doch instede af te glijden, zooals in de stall, slaat hij ineens loodrecht voorover, en komt omlaag op zijn rug, waarna hij het toestel, met een halve omwenteling om zijn lengteas weer overeind brengt. Het is werkelijk in drukwekkend! Nog is men niet van zijn ver bazing over zooveel meesterschap beko men, of er volgt alweer een horizontale 8- figuur, uitgevoerd vliegende op den rug, als mede twee normale tonneaux. Dan toont de Duitscher een kunststuk, waarin de buitengewone beweeglijkheid van zijn kleinen tweedekker wel heel sterk tot uiting komt. We zien hem een grooten cirkel uitvoeren, maar niet In de normale ligging, doch steeds draaiende om zijn lengte-as. Ge durende die cirkelvlucht, beschrijft hij ach ter elkaar vijf complete tonneaux. Wat hier bij het meeste doet verbazen, is het feit, dat het alles zoo soepel gaat, zonder rukken, zonder schokken. Het is inderdaad een merk waardige, zeer merkwaardige vertooning. Achtereenvolgens komen nu de hoofdnum mers van het programma, te beginnen met de verticale 8. Het bovenste deel van de 8, wordt het eerst uitgevoerd, in den vorm van een normale looping, dus achterover. Daarna volgt het onderste deel, hetgeen dus wordt een looping voorover. Had deze voorover uit gevoerd e looping, als onderdeel van de 8- figuur. een betrekkelijk kleine doorsnee, de Hlgende looping die „binnenste buiten" ge draaid werd, was er een van groote stijl. Met een vervaarlijke snelheid duikt het toestel voorover, zoodat men duidelijk het gieren en huilen der wind door de stijlen kan hooren. Er moet een geweldige vaart in den kleinen tweedekker zitten. Niettemin bemerkt men direct, dat wanneer hij uit den rugstand om hoog komt, de snelheid ineens sterk afneemt. Maar Fieseler „haalt" het toch prachtig. Het zelfde werd nog eens vertoond, doch met dit verschil, dat de vlieger komende uit de rug- ligging, de looping niet normaal voltooide, doch. om zoo te zeggen, na het bereiken van het derde kwartier van het volle uur, een vrille naar omhoog maakte. Zeer indrukwek kend waren aan het einde twee side-slips, een over stuurboord en een over bakboord. Beide malen stond het toestel absoluut zui ver op zijn kant, en kwam in die positie om laag. De groote gevoeligheid der evenwichts- klappen kwam ook bij deze manoeuvre weer sterk tot uiting, want direct na het stoppen der side-slip, lag de Schwalbe weer recht. Het systematische en voorzichtige in Flese- ler's wijze van werken, bleek ons o.m. uit het lijstje der uit te voeren verrichtingen, dat hij achter het windschermpje had bevestigd, en waarop de hoogte van elke toer stond aange geven. Buiten dit lijstje houdt Fieseler meer nog zijn hoogtemeter steeds in het oog, om zoo zeker te zijn, dat hij zijn verschillende, niet ongevaarlijke, toeren, steeds op een eer biedige hoogte uitvoeren. Reuter seint ons uit Londen, d.d. 23 dezer: Het lijk van den deelnemer aan de En- gelsche rondvlucht om den beker des ko- nings, Guy Warwick, een Londensch advocaat na zijn vertrek Vrijdagavond uit New-Castlo naar Glasgow, had men niets meer van hem vernomen is van daag nabij Peebles gevonden. Het rechtspositiccongres Naar wij vernemen, zal bovenstaand congres worden gehouden op Zondag 2 Sep tember a.s., In het Gebouw voor „Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht, terwijl als sprekers zullen optreden: de heer P. Ser- rarens, secretaris van het Internationaal Vakverbond en de Zeereerw. Pater G. Vrfj- moed O.F.M. Het beslag op het loon In verband met het feit, dat bij de Ne. derlandsche Spoorwegen meermalen aan personeel de dienstbetrekking is opgezegd in 1925 zes gevallen, in 1926 vijf geval len en in 1927 zeven gevallen omdat op hun loon herhaaldelijk beslag was gelegd wegens belastingschuld enz., heeft 't hoofd, bestuur van de Ned. Vereeniging v. Spoor, en Tramwegpersoneel zich tot den Minister van Financiën gewend, met verzoek om maatregelen te treffen, dat voor de invor dering van belastingschuld geen beslag meer op het loon, doch op den inboedel van den nalatigen schuldenaar zal worden gelegd. De Bond van Ambtenaren (B. A. N. S.) heeft tegen dit verzoek om - verschillende redenen bezwaar gemaakt. Deze Bond acht „het veel beter, dat door gezamenlijk op. treden van de organisaties bij een moge lijke herziening van het R.D.V., dienstop. zegging wegens schulden tot een zeldzaam heid, of liever nog, tot een onmogelijkheid wordt gemaakt." Centrale bondsvergadering te Nijmegen In de voortgezette vergadering van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen werd het verslag van het fonds „De dag van het Kind" goedgekeurd. Besloten werd aan den voorzitter, secre taris en penningmeester van het hoofdbe stuur een gratificatie toe te kennen voor tijdverlies en kostenvergoeding e.d. De begrooting 1929 werd goedgekeurd. Vervolgens hadden de verkiezingen plaats. Aan de beurt van aftreding zijn de hee- ren: J. W. F. van Meegeren te Venlo, le voorzitter; Chr. v. d. Dries, Utrecht, 2e pen ningmeester, administrateur van het or gaan; Joh. G. Beumer, Amsterdam, com missaris. De heer Jrh. G. Beumer «stelde zich niet meer herkiesbaar; in zijn plaats werd de heer de Lange uit Amsterdam ge kozen. De aftredende leden werden herkozen. Als plaats voor de volgende Centrale Raadsvergadering werd Schoonhoven aan gewezen. Van de behandelde voorstellen der afdee- lingen stippen wij de volgende aan: Het hoofdbestuur zal, volgens voorstel der afdeeling Tegelen, bij de regeering aandrin gen op een wijziging der Postwet, zoodat het verzenden van zedenkwetsende of Neo- Malthusiaansrhe geschriften strafbaar wordt gesteld. Een voorstel van de afdeeling Bergen op Zoom was gericht tegen het „afbetalings systeem". Besloten werd dat het hoofdbe stuur een eventueele actie zal steunen. Ver der zal gewacht worden op het Rapport van de Staatscommissie. De afdeeling Nijmegen stelt voor: „De Centrale Raad draagt het hoofdbestuur op krachtige actie te blijven voeren om de wet op de inkomstenbelasting zoodanig gewij zigd te krijgen, dat de aftrek voor noodza kelijk levensondtrhoud van gehuwden en elk hunner kinderen aanmerkelijk grooter wordt. Het hoofdbestuur zal in dezen dili gent blijven. De afdeeling Valkenswaard stelt voor, dat het hoofdbestuur zich tot de r'egeering richte, subs, tot de R. K, Kamerfractie, met het verzoek een wetsvoorstel in te dienen, waarbij aan hoofden van gezinnen met meer dan zes minderjarige kinderen vrij stelling wordt gegeven van alle directe rijks belastingen. Het hoofdbestuur ontraadt dit voorstel, daar de strekking niet volkomen duidelijk is. De vergadering sprak zich uit confonn het praeadvies van het hoofdbestuur. De afdeeling Venlo stelde voor, dat het hoofdbestuur zou propageeren het oprichten in de plaatselijke afüeelingen van steunkas- sen voor bevallingen. Het hoofdbestuur is hiertoe gaarne bereid; de vergadering sluit zich aan bij het prae-advies. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. Omtrent de reis van H. M. de Koningin deelt men van bevoegde zijde mede, dat na een verblijf van 12 dagen te Fefor, waar H. M. den tijd benutte met schilderen en het maken van kleinere tochten in de omge ving, besloten was tot een 8-daagschen berg- toer door Jotunheim, het grootsche Noor- sche hooggebergte, op dezelfde wijze doch door een ander gedeelte als vorig jaar. De weersomstandigheden werden echter van dien aard, dat, ook in verband met den zwaren sneeuwval de verdere voortzetting van deskundige zijde werd ontraden. Te Spitterstulen (van waaruit deze mededee- lingen d.d. 17 dézer gedaan werden), gelegen tusschen Goldköppingen en Glettertind de hoogste toppen van Noorwegen moest de tocht worden opgegeven en in de lager ge legen streken worden afgedaald, waar men per trein naar Finse vertrok, met het voor nemen van daaruit verschillende tochten naar Stalheim, Voss en verdere plaatsen te maken Men meldt nog uit Oslo: Zaterdag 14 Juli kwam Koningin wilhel- mina met prinses Juliana en gevolg, in storm en regen te Spitterstulen aa.n. Zij kwamen van Röisheim door het. Visdal en hadden overnacht te Fossheim. Lom. (De streek waar H. M. zich hier bevindt, vormt het hart van Jotunheim, het woeste sneeuw- en bergland in 't midden van Noorwegen, waar de bergen stijgen tot een hoogte van 2400 meter). Te Spitterstulen wist men vooraf niets van het te wachten hooge bezoek. Daags te vo ren kwam er een verzoek om een vijf of zes kamers in gereedheid te brengen voor iemand, die van Fefor kwam. Maar toen het bleek, dat het gezelschap bestond uit 18 per sonen en zeven paarden, begon men iets te vermoeden, Als leider en tolk kwam directeur Walter van Fefor mee. Ofschoon doornat, waren Koningin en prinses niettemin in de beste stemming bij haar aankomst. De vor stelijke personen wekten groote bewondering voor haar flinkheid en moed, bij dezen tocht aan den dag gelegd. Men seint uit Oslo d.d. 23 dezer: H. M. de Koningin Wilhelmina.'die nog in Finse verblijft, maakt verschillends tochten in den omtrek. Gisteren beklom H. M. een tweetal berg toppen, terwijl Prinses Juliana een tocht op ski's maakte. Te Finse is er thans mooi win terweer en de Prinses beoefent enthousiast de ski-sport. In tegenstelling met vroegere berichten zal de Koningin tot einde Juli in Noorwegen blijven, om dan over Oslo naar Nederland terug te keeren. Een conferentie met den minister van Waterstaat. Gistermiddag van 2 tot 6 uur is op het Departement van Waterstaat een bespreking gehouden met 2 bestuursleden van den Al- gemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond, 4 mijnwerkers en één arbeiderscontroleur, welke laatste naar den wensch van den Mi nister, aan de eigenlijke besprekingen geen deel heeft genomen. De aanwezigen hebben uitvoerig de wen- schelijkheid betoogd van een openbaar on derzoek, welk onderzoek, naar hun meening, zou moeten loopen over de werking der con tact-commissie over die van het Algemeen Mijnwerksfonds, die der Arbeidscommissie, die der Geschillencommissie en ten slotte over dat der Fondscommissie. Voorts werd gewenscht een herziening van het Mijnreglement 1906, meerdere bevoegdheid voor de arbeiderscontroleurs, bevoegdheid van het scheidsgerecht om ont slag ongedaan te maken en betere opleiding en selectie van de schietmeesters. De Minister meende op geen dezer punten eenige toezegging te kunnen doen, maar be loofde het verslag over de mijnramp, dat hem later zal bereiken, met aandacht, ook in verband met de opgegeven wenschen te zul len nagaan. Gisteren vierde de voorzitter der Alge meene Rekenkamer, jhr. mr. J. H. van Reenen, zijn tachtigsten verjaardag. Van vele zijden heeft men deze gelegen heid aangegrepen om den heer van Reenen, die zich ondanks zijn hoogen leeftijd, nog in een uitstekende gezondheid mag verheugen, blijken van sympathie en hoogachting te geven. Een groote stapel brieven en telegrammen I uit alle oorden des lands bereikte den jarige. Aan het woonhuis van jhr. van Reenen in de Surinamestraat te 's-Gravenhage, werden den geheelen dag door talrijke fraaie bloem stukken gebracht, gezonden door corpora ties en door vrienden. De leden van de Algemeene Rekenkamer boden hun voorzitter een fraaie bloemen- Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen Yoefen> zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand moet men op reis voorzien zijn van mand aan, terwijl namens den secretaris en ambtenaren van dit college eveneens een bloemstuk van zeldzame en duurzame plan ten en bloemen was gezonden. Onder de verdere bloemstukken waren nog, van den burgemeester van Den Haag, van den oud-commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Dtjckmeester, van het Residen tie-Orkest en van Diligentia. Des middags recipieerde de heer van Ree nen ten zijnen huize. •Te Amsterdam heeft een 26-jarige man, aan boord van een jacht, liggende in den Amstel, inplaats van bitterwater, bij ver gissing amoniak ingenomen. Hij is naar 't gasthuis overgebracht. Doch moest het met den dood bekoopen Te Rotterdam is de 64-jarige havenar beider P. Gebraad in de Maashaven ver dronken. Om een glaasje bier had hij een weddenschap aangegaan, dat hij de Maas haven kon overzwemmen. Het lijk is door de politie gedregd en naar Crooswijk over gebracht. Ged. Staten van Limburg hebben bij B. en W. van Valkenburg een nieuw plan voor uitbreiding dezer gemeente ingediend. Het „Limb. Dagblad," verneemt, dat vol gens het om advies aan B. en W. gezonden plan aan Valkenburg zou worden toege voegd: van de gemeente Schin op Geule, hoofdzakelijk de aan Valkenburg aange bouwde kom met den Schaesberg en omlig gend bosch; van de gemeente Hulsberg eveneens de aan Valkenburg aangebouwde kom: verder het Jezuïetenklooster en de berghelling tot den zijweg van Hulsberg van de gemeente Berg en Terblijt het rots park met openlucht-theater en alle wonin gen op aan Valkenburg grenzend grondge bied gebouwd. Te Lemmer is door den motoraak Le. 41, schipper J. S. Visser, en de visschersschouw Le. 86 binnengebracht de motorboot „Ziet op U zeiven", kapitein F. Riksten, van Uit huizen. De motorboot is geladen met aard appelvezels en was op reis van Stadskanaal naar Alphen aan den Rijn. Men vond de boot met een motordefect en noodvlag op hulpeloos ronddrijven in de Val van Urk. Thans heeft de Nederlandsche Regeering besloten, dat, voor zoover het 't Departe ment van Koloniën betreft, deel zal wor den genomen aan de Wereldtentoonstel ling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst, welke in 1930 te Antwerpen zal wor den gehouden. Deze deelneming zal slechts een beperkte zijn en van ambtelijken aard. Bij den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam is een bedrag van 30.000 aan gewetensgeld binnengekomen. Te Delft is op den Spoorsingel het vier. jarig zoontje van den heer Van Noorden uit de Johan de Withstraat bekneld ge raakt tusschen een met zand beladen wa gen en het spoorhek. Het kind werd ern stig aan het hoofd verwond en is enkele uren daarna aan de gevolgen ervan over leden. Doos 30, Tube 80 ct De omlijsting. De leden van het te 's-Hertogenbosch ge houden Internationaal Katholiek Staatkun dig Congres, hebben alje redenen gehad zich voldaan te toonen en zij hebben zich ook voldaan getoond over de omlijsting, waar- In het Congres is gevat geweest, schrijft het „Huisgezin". Op aller-cbarmantste wijze heeft de bur gemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot, hen Zaterdagmiddag aan een lunch vereenigd. Een der fijnste gerechten was de geestige rede van den burgemeester, in drie talen gehouden, waarin de congres-voorzitter, jhr. mr. ch. Ruys de Beerenbrouck op voorname wijze werd geroemd, aan de Duitsche en de Fransche gasten, in verband met de ge schiedenis der stad, beurtelings aangename dingen werden gezegd, en ook eenige fouten van verzuim ten opzichte der stad werden aangestipt. De burgemeester krêeg van zijn gasten een welverdiende ovatie, en op de ovatie volgden hartelijke en geestdriftige redevoeringen van het Rijksdaglid Joos en van den abbê Trochu. Voorzitter Ruys mat de maat vol. Zaterdagavond waren de congres-loden aan den maaltijd de gasten van de R.-K. Rijkskieskring-organisatie 's-Hertogenbosch. Tafelpresident was, vjegens verhindering van voorzitter en onder-voorzitter, mr. Fr. Teulings, die zich, tusschen twee Excellen ties gezeten, met gratie van zijn taak kweet. Er waren verder vier tafelredenaars: de Belgische minister van Staat. Van de Vijvere, het Fransche Kamerlid Champetter de Ribes, de bekende Don Sturzo, van de Fartito Popolare, en het Rijksdaglid Joos Zondagmorgen na gezamenlijk in de Ly ceumkapel de H. Mis te hebben bijgewoond vertrok het gezelschap in autocars naar Helmond. Bij de ontvangst ten stadhuize hield bur gemeester Van Hout een rede, waarbij het bezoek der buitenlandsche gasten geheel werd geplaatst in het teeken van het be zichtigen van den gemeentelijken woning bouw. Een keurig boekje, fraai en rijk ge ïllustreerd in Nederlandschen, Franschen en Duitschen tekst, geheel aan de ontplooiing van dezen dienst aldaar gewijd, werd den gasten aangeboden, waarna persoonlijke be zichtiging der woningcomplexen volgde Het gezelschap, bijzonder de Duitschers en de Franschen, stelde groot belang in het wonir.gbouwvraagötu' en bewonderde het hier bereikte resultaat. De burgemeester vereenigde daarna allenaan een waarlijk gastvrijen disch in Helmonds schitterend stadhuis. En van verschillende zijden kwa men enthousiaste dankwoorden los. Na een voorspoedigen autotocht arriveer de men in de H. Land-Stichting te Nijme gen, alwaar vicaris Suys het internationale gezelschap in den kort toegemeten tijd met zijn heilig idealisme begeesterde, en allen, aanvankelijk vreemd tegenover den opzet dezer stichting staande, er voor veroverde. Van Nijmegen uit vertrokken de congres sisten naar hun vaderland, hoogst voldaan over wat deze dagen aan leerzaams hun hadden gebracht en roemden de ondervon- Dezer dagen verlieten drie jongens uit 's Hertogenbosch die voor hun H. B. S.- examen gedropen waren, de ouderlijke wo ningen en gingen op stap. Doodelijk onge rust lieten de ouders per radio om opspo ring verzoeken. Zondag werd het drietal te Cromvoirt gevonden. Zij hadden zich bij een boer verhuurd om mee te hooien en sliepen rustig in een tent toen ze gevonden werden. Een Amsterdamsche Juwelier heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een briljant ter waarde vap 1180. Te Rotterdam is de 17-jarige schippers, zoon H. H. G. van Nyenhof, thuisbehoo- rende aan boord van het sleepschip „So phia", liggende in de Waalhaven, terwijl hij met een sleephaak een rolletje hout wilde ophalen, over boord gevallen en ver dronken. Het lijk Is op verzoek van de familie door de politie aan boord gebracht. Te Amsterdam zijn uit een werkplaats aan de N. Z. Voorburgwal 31, bontvellen en een damesmantel ontvreemd. Twee jongens verdronken Te Leiden waren gisteren op de Rijn- en Schiekade twee jongens, de elfjarige v. d. Kwast en de tienjarige Witteman, in een kano aan het roeien, toen plotseling de kano omsloeg. Beiden verdwenen in de diepte. Door iemand, die juist de brug pas seerde, werd het ongeval opgemerkt. Hoe wel verschillende personen zich te water begaven en door te duiken hebben getracht de drenkelingen naar boven te brengen, is hun dit niet mogen gelukken. Eerst nadat de politie ongeveer een half uur had ge dregd zijn zij opgehaald. Hoewel men nog geruimen tijd bezig is geweest door middel van zuurstofapparaten te trachten de le vensgeesten op te wekken, is dit niet mogen gelukken. Nabij Amersfoort is een bosch- en heide brand uitgebroken in het natuurpark „De Pan", terzijde van den Amersfoortschen weg. Deze brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch de Zeister politie, geassisteerd door eenige arbeiders van' het park en een aantal militairen, wist het vuur, dat reeds een vrij groote vlakte had aangetast, met takken, schoppen en bijlen te bedwingen. De hoofdingenieur-directeur in de direc tie Gelderland en Overijssel maakt be kend, dat wegens lagen waterstand op de Maas de scheepvaart door de sluis te Heu- men van het MaasWaalkanaal van af heden tot nader order ls gestremd. Tijdens den aanleg van een electrische aansluiting te Stoppeldijk slipte de ladder, waarop de electricien E. K. stond. Hij wilde zich ergens aan vast pakken maar greep in zijn verwardheid een onder stroom staan- den draad. Van een aanzienlijke hoogte kwam hij met zijn hoofd op de ijzeren roe van een balie terecht, waardoor hi) een groote wonde opliep. Hoewel ernstig gewond, bestaat er geen levensgevaar. Bij het aanraken van zijn plaatstroomap paraat van de radio kreeg de 19-jarige V. te Zundert zoo'n geweldigen schok, dat hij bewusteloos in elkaar zakte. Het door hem zelf vervaardigde toestel had eenige fouten, hetgeen levensgevaar opleverde. De Amsterdamsche politie heeft een rei ziger gearresteerd, die zich aan verscheidene verduisteringen van fietsen te Amsterdam heeft schuldig gemaakt. In andere afdee- lingen blijkt de man zich eveneens aan ver duisteringen en ook aan diefstallen van fiet sen te hebben schuldig gemaakt. By de aanhouding is gebleken, dat de man een uitgeversfirma te Amsterdam voor een waarde van 3500 heeft opgelicht. De rei ziger heeft zijn praktijken met valsche bestel bons ten uitvoer gebracht. Hij liet boekwer ken aan bepaalde adressen bestellen en van deze fungeerde bestellingen streek hij 20 pet. provisie op. De dag nadat de boeken bij de door hem opgegeven adressen bezorgd waren, haalde hij de boeken terug, zeggende dat er een vergissing in het spel was. Deze boeken verkocht hij en het geld wendde hij ten eigen bate aan. Te Rotterdam is de 17-jarige P. v. d. Wal, toen hij langs de Waalhaven fietste en in de drukte zijn stuur niet goed wist te hou den, door een auto, bestuurd door J. H. B., chauffeur, wonende Nadorststraat, aange reden. Hij raakte bewusteloos en bekwam een schedelfractuur. In zorgwekkenden toe stand werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Te Renesse (Z.) is de 29-jarige J. M. van Bortel uit Zierikzee bij het baden ln zee verdronken. Te Zwolle is door onbekende oorzaak gis ternacht brand ontstaan in de kruideniers zaak van den heer P. Westerbeek, Hoogstraat 68, Zwolle. De brand werd ontdekt door der kinderen, waarna de bewoners in nacht gewaad zich konden redden. Perceel en In boedel gingen geheel verloren. De brandweer heeft met moeite de belendende perceelen in deze zeer volkrijke buurt weten te behou den. Verzekering dekt de schade. Dezer dagen werd nabij de Halsche Bar rier te Boxtel de 16-jarige v. D. door een auto zoo érnstig aangereden, dat hij op 2 plaatsen zijn been brak. Ook de voet was in ernstige mate gekneusd. Zaterdag waren de mijnwerkers D. Gosek en W. Blaszjewski in de mijn Oranje Nassau 3 te Heerlerheide bezig met het kappen van kolen. Er viel een steen van het dak, welke den eersten doodelijk trof. Hij was 29 jaar oud en vader van twee kinderen. De tweede werd met vrij ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Te Amersfoort sprong op de Barchman Wuytierslaan een band van een motorrijwiel. De duozitter, een korporaal, brak een been. Een juist passeerende Roode Kruis-colonne spalkte het been en bracht het slachtoffer naar het Militair Hospitaal. Daar aangekomen moest de patiënt naar het hospitaal in Utrecht worden overge bracht. Even buiten Nieuwveen klonken dezer da gen, zoo vertelt ,,de Tijd," uit een perceel geluiden, welke er op wezen, dat er niet op de gebruikelijke wijze werd geconverseerd. Ee aard dezer geluiden deed vermoeden dot er een ernstige botsing plaats had tusschen het „sterke en het zwakke vat" der echte lijke samenleving. Een en ander werd afge wisseld door het gerinkel van brekend glas en aardewerk. De buren en belangstellenden, op de geruchten bijeengekomen, vormden een cordon om het perceel des gewelds en bespraken de kansen der strijdende partijen en de oorzaken van een en ander. De stem ming tegen den echtgenoot was tot het uiter ste stadium van woede opgevoerd en de wet tige echtgenooten van de linksche en recht- sche buurvrouwen stroopten de mouwen reeds op om tot daadwerkelijke hulpverlee ning over te gaan, toen de deur plotseling geopend werd en een mannelijke gedaante in het schemerlicht zichtbaar werd. De snel heid waarmede deze gedaante zich mani festeerde was een zoodanige, dat een der buurvrouwen, welke in de portiek een luister post had ingenomen, letterlijk omver ge- loopen werd. Doch dit liet zij niet ongestraft doen. Zich haastig oprichtende gaf zij den vluchtenden vrouwenbeul een geduchten slag in den hals, die hem onmiddellijk „vloer de" Door de gemeenschappelijke buren en belangstellenden werd de „vrouwenbeul" van semi-finaal knock-out geslagen. Juist toen een der mannelijke deelnemers als slot dezer rechtspleging een „directe" op de kin van het slachtoffer wilde plaatsen, kwam hij tot de ontdekking, dat zij afweek van het iet wat scheeve model, dat het hoofd des gezins bezat, terwjjl bij beter beschouwen ook de andere trekken des aanschijns verschilden 1 Spontaan kwam men ten slotte tot de ont dekking, dat men per vergissing den ver keerde had geslagen. Een vergissing, die men trachtte te herstellen, door den „verkeerde", t.w. den kostganger, die nota bene hulp wilde gaan halen, met eau de cologne wat op te monteren. De eigenlijke fout was echter niet meer te herstellen, aangezien het werkelijke hoofd des gezins van de alteratie had gebruik gemaakt om de beenen te nemen, iets waar toe hij uit strategisch oogpunt gedwongen werd, aangezien een slag met een pook, hem door zijn liefhebbende echtgenoote en der kinderen zorgzame moeder toegebracht, zijn neusbeen ietwat gekraakt had. De kostgan ger zal het thans „hoogerop" zoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7