FASCISME OP STRAAT SUPP05IT0RIA TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 24 JULI 1928 BLADZIJDE 4 CASCADE - DROPS lescht Uw dorst, waardoor ze dus overmatig drinken voorkomt Zijn kameraad zat nog in huis Het weer in Juni Indrukken van een passieven voorbijganger CAMORRA Zij die van het vvasscnen hun beroep maken zijn zeker op dit gebied de menschen van ervaring. Zij laten niets aan het toeval over, doch gebruiken de zeep die haar de beste resultaten geeft SUIÏLK Een kerkinwijding RECHTSZAKEN Om tulbandpoeder KERKNIEUWS. Na een welbesteed missie-leven Een fabrieksongeval RADIO-NIEUWS De K. R. O. UIT ONZE OOST Een nobele figuur HANDEL EN NIJVERHEID De rubberkwestie KUNST EN KENNIS Mevr. Esther de Boer van Rijk Dr. H.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) ƒ1.75 p.doosv. 12 stuks. INBRAKEN ZONDER BUIT Dezer dagen hebben twee lieden inbraken gepleegd te Muiden, Weesp en Weesperkar- spel, zonder er in geslaagd te zijn om zich ook maar iets van waarde toe te eigenen. Er werd een bezoek gebracht bij den melkventer v. E. te Muiden, aan het huis van mej. de wed. v. d. 8. aan den Korte Muiderweg te Weesp, en bij den heer C. V., wonende naast het hotel „De Roskam" te Weesp. Toen ze maar weinig van hun gading von den, trokken de dieven verder, nu langs den Stammerdijk te Weesperkarspel. Een van hen brak in bij den melkventer d. M. Zijn kameraad bleef iets verder op den uitkijk st^an. Toen de inbreker, die ook hier niets van waarde had kunnen ontvreemden, zich door een raam naar buiten wilde begeven, werd hij, zoo meldt de „Tel.", verrast door den bewoner. Deze greep den indringer vast, doch deze riep hem toe „Mijn kameraad zit nog in huis i" Op hetzelfde oogcnblik hoorde de M. zijn vrouw gillen. Hij liet nu ijlings den inbreker los en begaf zich naar binnen, waar hij zijn vrouw alleen vond, die den gil geslaakt had in de meening, dat haar man het buiten met den inbreker erg te kwaad had gekregen. De dief had inmiddels kans gezien, zich uit de voeten te maken. In een roeiboot, toe- behoorende aan den veehouder S„ stak hij de vaart over, om langs het Weesper Zandpad te verdwijnen. De man, die op den uitkijk had gestaa werd later door een rijksveldwachter aange houden en naar de woning van den gemeente veldwachter overgebracht, alwaar hem een verhoor werd afgenomen. Hij bleek te zijn een tuinder, wonende te Amsterdam (Sloten). Op hem werden o.a. bevonden stoomtram kaartjes AmsterdamMuiden. Hoewel hij verklaarde, dien nacht gehee1 alleen te zijn geweest, bleek uit de tramkaartjes, dat hij met een kameraad gereisd had, althans dat door hem voor twee personen betaald was. Hij is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam en aldaar voorloopig vastgehouden. Het bleek, dat hij reeds eenige malen met de justitie in aanraking was ge weest. Daar echter een huiszoeking voorloo pig geen bezwarende resultaten opleverde, werd de man weer op vrije voeten gesteld. Vingerafdrukken, genomen in de woning aan den Korte Muiderweg te Weesp, waar het tweetal dien nacht ook inbrak, zullen misschien nog bruikbaar bewijsmateriaal kunnen opleveren. Aan het maandelijksch overzicht der weers gesteldheid in Nederland, van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, ontleenen wij Gedurende de geheele maand was de lucht druk hoog in het N., N.W.; of N.O., van den 6en af ook in het Z., Z.W. of Z.O. Van 5 tot 7 vormde de N.-lijke hooge druk een uitlooper tot over W.-Europa, van 11 tot 13 vormde zich een verbinding van de beide gebieden, eerst in het W. en later over onze omgeving. Van 1 tot 5 lag een starionnaire depressie op den Oceaan ten W. van Por ugal. Een groot aantal depre-sie trek n N .O.-lijke of O.N. O.-lijke richting over de Britsche eilanden naar de Noorsche Zee of de Botnische Golf die van den 14engafzwaren storm in ons land. In de eerste dekade waren O.-lijke en Z.-lijke, in de tweede vooral W.-lijke, in de derde W.- lijke en vooral Z.W.-lijke winden talrijker dan normaal. De windkracht was in de tweede en derde dekade boven normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, he gemiddelde ma ximum en het gemiddelde min mum respec tievelijk 1,0 gr., 1.2 gr. en 1.1 gr. beneden normaal. De temperatuur was in alle dekaden te laag, de afwijkingen waren resp. «.4 gr., 0.4 gr., 1.4 gr. 2.3 gr., 2.5 gr., 1.8 gr. —0.1 gr., —0.6 gr., 0.2 gr. De hoogste temperatuur 27.3 gr. werd waargenomen te Sittard op den 13en, de laagste 0.0 gr. te Wijster op den 5en. In de eerste dagen der maand kwam no? vrij algemeen nachtvorst voor. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over .iet geheele land, bedroeg 55 mm tegen 57 normaal. In Zuid-Holland en Groningen viel ongeveer 15% minder dan de normal: hoe veelheid, in het overige deel van het land wa ren de afwijkingen niet grooter dan 10%. Friesland, Utrecht, Gelderland en Zuid- Limburg hadden een geringe overmaat, de andere provincies een gering tekort aan neer slag. Onweer kwam vooral voor op den 9en, 10, 15, 17, 18 en 20, verspreide berichten op den 7, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 21, 22, 26 en 27. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, bedroeg 224 tegen 192 normaal, de 3e dekaden telden respectievelijk 74, 71 en 79 uren. venprijzen IX waschvrou beste resul taten krijgen Z.E12P Mgr. N. van der Pas, Apost. Prefect van Malang, heeft, naar de „Koerier" meldt, het Javanen-kerkje ingewijd, dat door de goede zorgen van den administrateur gebouwd is bij de grens der onderneming Baieardjosari. Het eenvoudig doch sierlijk steenen kerkje, staande op een heuvel en reeds op eenigen afstand zichtbaar, biedt plaats voor onge veer honderd geloovigen en was bij de plech tigheid haast te klein. Het kerkje dient speciaal voor het perso neel der onderneming. Men schrijft uit Bali Papan aan de „Koerier". Op 12 Juni is hier in het ziekenhuis van de Bataafsche Petroleum Maatschappij overle den de Zeereerw. Pater "Van Dinteren van de Congregatie der H. Familie te Grave, mis sionaris te Laham Zuider- en Oosterafdee- ling van Borneo Z.E. vertoefde hier voor dienst. Reeds hadden Samarinda en de terreinen Sanga- Sanga en Louise hun beurt gehad en ver bleef Z.E. al een paar weken te Balik-Papan. Niettegenstaande hij zich niet te best in orde gevoelde en men hem tot rusten aan maande, liep en sjouwde hij in zijn vurigen ijver rond om de Katholieken te bezoeken en al te sporen catechismus te geven en met e vuur toe te spreken en te vermanen. Spoedig bleek echter, dat hij te veel van zijn klachten vorderde en werd hij tot rust gedwongen weldra moest hij vervoerd worden naar het ziekenhuis der Maatschappij, I waar hij den 12den Juni 's middags om 12 uur stil en kalm overleed, bijgestaan door een paar brave Katholieken. Pastoor Van der Linde die vanuit Laham werd gezonden om hem te gaan vervangen, kwam te laat, een dag te laat om hem nog de H.H. Sacramenten te kunnen toedienen. Alleen de kerkelijke begrafenis heeft hij zijn dierbaren medebroeder kunnen bezorgen. Pastoor Van Dinteren was 42 jaar oud en gedurende eenige jaren missionaris in Bra zilië, sinds Januari 1927 missionaris in de Oosterafdeeling van Borneo te Laham. Moge de voorbeeldige en ijverige missio naris het loon voor zijn arbeid reeds ont vangen hebben. Een bakkerskwestie voor het kanton gerecht te Wageningen Voor het kantongerecht te Wageningen is behandeld een zaak tegen den bakker H. M. te Renkum, gedagvaard wegens het ten ver koop hebben van krentenbrood, waarin was verbruikt geel, zgn. tulbandpoeder, wat geen normale grondstof is voor de bereiding van krentenbrood. Als getuigen werden gehoord een keur meester, een scheikundige en de directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Arnhem, die verklaarden, dat het poeder geen normale grondstof was voor de brood- bereiding. Een getuige a décharge verklaarde, vol gens de Msb., dat het poeder bij de bakkers algemeen gebruikt wordt. Het maakt het brood aantrekkelijker, aan den prijs van het brood weet ieder, dat er geen eieren in verbakt zijn. Het O. M. betoogde, dat het poeder geen normale grondstof was, welke voor brood bereiding mag gebezigd. Wel mag volgens het meelbesluit ook gekleurd meel gebezigd, maar dat wil niet zeggen, dat het ook mag ge bruikt voor brood. Spr. vroeg, waar het hier ging om het principe, of gebruik van derge lijke poeders geoorloofd s, f 15 of 10 dagen. Verd.werd, namens den fabrikant van het bewuste poeder, verdedigd door mr. H. Sanders te Rotterdam, die betoogde aan de hand van hetjiroodbesluit en het meelbesluit, dat meel onschadelijke kleurstoffen bevatten mag. Het O. M. heeft nagelaten den rechter in te lichten, wat nu eigenlijk het poeder in kwestit is. PI. noerrd: het een geoorloofde normale grondstof, tarwebloem, gemodi- ceerd door toevoeging van een onschadelijke kleurstof, waardoor het krijgt aroma, tijd bespaart en het bakken bevordert. Hij legde een attest van dr. Hofman, te Den Haag, over, dat het poeder onschadelijk is, en verklaarde met den heer Lietaert Peerbolte, inspecteur der Volksgezondheid, over de zaak te hebben gesproken. Deze had hem gezegd, dat men handelsusances niet mag tegengaan. PI. vroeg ten slotte ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter heeft bij schriftelijk vonnis den verd. vrijgesproken het O. M. is van deze uitspraak in hooger beroep ge gaan. De Leidsche kantonrechter heeft behan deld de zaak tegen den heer C. H., direc teur van de Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp, ter zake, dat hij een arbeider een In beweging zijnde machine had laten smeren, waarbij deze op het loopvlak is uitgegleden en door de machine ernstig werd gewond. Hij had als gevolg hiervan S'A week in het ziekenhuis moeten ver toeven en een stijven arm overgehouden. Nadat eenige getuigen waren gehoord, achtte het O. M. den heer H. schuldig aan het ten laste gelegde en vorderde 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. De heer H. verdedigde zich met op te merken, dat het ongeluk aan de schuld van den arbeider zelf is te wijten. Reeds onge veer 20 jaar wordt de machine op dezelfde wijze gesmeerd "en nog nooit is er een on geluk uit voortgekomen. De kantonrechter zal over acht dagen vonnis wijzen. De K.R.O. zal de bespeling van den St. Jansbeiaard te 's Hertogenbosch door Toon van Balkom op 2 Aug. (verjaardag Koningin- Moeder) van half 2 tot half 3 uitzenden en evenzoo de beiaardbespeling op 31 Aug. Men schrijft uit Weltevreden aan ..de Koe rier": In treffenden eenvoud is op elf Juni te Weltevreden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Zuster Veronica, in leven mej. C. Matthes, hoofd der R.K. lagere school te Mr. Cornells. Geboren te Makassar in 1883 werd zij in de normaalschool der Ursulinen te Weltevre den opgeleid voor onderwijzeres en verliet na het behalen der hulpakte deze inrichting, om korten tijd daarna examen te doen voor assistent-apothekeres. Zij keerde terug naar het leven harer jeugd, dat haar voldoening en bevrediging had gegeven. Zij wilde zich geheel wijden aan den dienst van God en de opvoeding der kinderen. Na de hoofdakte te hebben behaald, is zij jaren lang eene Moeder en een steun geweest voor de kinderen. Ook voor hare mede-zusteren was zij een toonbeeld van geduld en verdraagzaamheid en gedurende het langdurig en pijnlijk lijden kwam geen enkele klacht over haar lippen. Bij de gedachte aan deze nobele figuur bul gen wij eerbiedig het hoofd en bidden voor haar: „Rust in Vrede" HOUDING DER REGEERING In aansluiting aan het eenige dagen gele den gepubliceerde bericht betreffende de audiëntie bij den Minister van Koloniën van drie leden van de commissie ter behartiging van de Nederl. rubberbelangen, ingesteld door de Intern, Ver. voor de rubbercultuur, kan nog worden medegedeeld, dat de minis ter de vorige week aan den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië een schrijven heeft doen zenden, waarin genoemden bewindsman de aandacht der Indische regëering vestigt op het groote belang, dat de rubbercultuur heeft bij het betrekken van de zgn. bevol kingsrubber in een eventueele actie tot rege ling der productie. De Nederlandsche regeering verzoekt de Indische regeering te overwegen, welke maat regelen van regeeringswege mogelijk zouden zijn om de particuliere planters in de actie te betrekken. De meest gewenschte toestand zou zijn, indien deze planters, wanneer hun aandacht gevestigd wordt op het groote be lang van een gefixeerden rubberprijs vrij willig een organisatie vormden, waarbij de regeering hulp zou verleenen. Indien de particuliere planters niet geneigd zijn vrijwillig zich tot een organisatie Aaneen te sluiten, zou de Minister gaarne van de In dische regeering vernemen, welke andere we gen bewandeld moeten worden. Zoo wordt in bedoeld schrijven de mogelijkheid genoemd van beoerking van den rubber-aanplant, van een tijdelijke verhooging van het uitvoerrecht op rubber en tenslotte van een toezicht door het B. B. De 75ste verjaardag van mevr. Esther de Boer van Rijk, zal a. s. Zaterdag avond door haar confraters gevierd wor den in den Kon. Schouwburg in Den Haag. waar mevr. de Boer dan optreedt in haar nieuwste creatie „Juffrouw Domey" in „De medailles van een oude vrouw". Op Zondag 29 Juli hoopt mevrouw de Boer haar verjaardag in huiselijken kring te Amsterdam te herdenken. In den loop van het a.s. tooneelseizoen zal mevrouw de Boervan Rijk haar 55- jarig tooneelpubileum vieren bij Het Schoqwtooneel (directeuren Adr. v. d. Horst en Jan Musch), waar zij voor het nieuwe seizoen aan dit gezelschap ver bonden is. Rome, 16 Juli Een Duitsch journalist rende onlangs in een week door Italië en schreef daarna een geweldig aantal kolommen van het „Berliner Tageblatt" vol met indrukken. Eén van die indrukken was deze: dat"onder het fascistisch regime het Italiaansche straatbeeld zoo ver anderd was: wèg waren de lastige alomte genwoordige bedelaars; wèg waren de onfris- sche, op straat slapende landloopers; wèg wa ren de vuige types, die deels poogden met soms afzichtelijke wonden en verminkingen het meelijden der massa op te wekken, deels met misdadige gezichten en loerende oogen een blijvende bedreiging richtten naar de vreemdelingen. Een Romeinsche krant las dat en vatte vuur. Ze vroeg den collega op den man af wat hij zich van-uit Berlijn wel had voorge steld van het fascisme. Ze schetterde een beetje in het algemeen op de buitenlandsche pers, die schimpen blijft en geen redacteur naar Italië kan sturen zonder dat deze enthousiast terug komt. (De pennevrucrtWn van niet-enthousiasten komen van-zelf niet over de grenzen). En ze eindigde haar twee- kolommig artikel met deze gedenkwaardige, ongetwijfeld beter bedoelde dan geschreven woorden: „Al dat canaille, meneer de journa- list, hetwelk een smet wierp op de straling van het herboren Italië, al dat canaille het welk u, als zoo vele vreemdelingen, hier scheen te komen zoeken, al dat canaille wij herhalen het draagt nu het zwarte hemd!" Die krant vergaloppeerde zich. Maar zon der het te willen, sprak ze de waarheid. Ik bedoel niet dat 't fascisme een triomfeeren- de rapalje-partij is. Het tegendeel lijkt waar! Maar in een ander opzicht sprak ze de waar heid: Italië is Italië gebleven! Zeker, het draagt het zwarte hemd. maar onder dat zwarte hemd klopt het Italiaansche hart. Zoo kon het gebeuren, dat uit de „nieuwe vlam, een geheel zwarte vlam. die. onder het gefluit der mitrailleuse, oplekte uit het slag veld"!) nog een andere, veel oudere en veel zwartere vlam opwapperde: de Camorra! Iets wat ook een ander overkomen kan, overkwam één mijner Italiaansche vrienden: zijn vader vond dat hij genoeg ge-tennis-d had, ge-auto-d en ge-sport in het algemeen, en dat hij nu maar eens aan het werk moest gaan. De kerel had er als een goede Ita liaan tamelijk het land aan. maar aarzelde eveneens als een goede Italiaan, geen moment om aan zijn vader te gehoorzamen. Zijn zin was het aan een bank te komen. en door den invloed van zijn vader had hij al spoedig succes met een sollicitatie. Hem werd verzocht zich te komen voorstellen. Alles ging vlot en hij beschouwde zich reeds als impiegate (beambte), toen men hem -ie i volgende vragen stelde „Is u oorlogsgewond e?" „Neen meneer." „Oud-strijder?" „Neen meneer." „Wat deed u dan in den oorlog?" „Studeeren. Ik moet nog zeven-en-twintig worden!" „Maar dan is u toch minstens lid van de fascistische party?" „Ik niet, meneer!" jaehHoor u eens: Hoe wilt u dan dat wij u werk geven?!" Hii kreeg een brief meê voor zijn vader wiens vriendschap de directeur niet verliezen wilde. Zgn werkelijk-goede diploma's verdwe nen in een lade. Nu trof het dat de jongen het kale tracte- mentje dat een Italiaansche bank betaalt L 350 tot L 700, hoogstens L 800 heele- maal niet noodig had. Zijn vader wilde hem echter aan het werk hebben en toen begon nen Ze samen de Camorra. Ze noodigden iemand met een „kei" van een betrekking bij de fascisterij op een diner-tje. De man raakte dadelijk in een goede stem ming, omdat het diner-tje goed, de wijn uit stekend was, en misschien ook omdat elke bank voor het papiertje, dat hij onder zijn bord vond, zonder bezwaar L 1000 zou uit betalen. Na het diner-tje werd er gepraat. De man met de „kei" van een betrekking zeide: „Hoor eens, beste jongen, je bent student in de medicijnen." „U vergist zich. Ik bent student in de medicijnen! Pre cies! Anders konden ze wei eens denken dat je om een baantje verlegen zit. Je weet: slechts in hoogst zeldzame gevallen wordt nog iemand toegelaten tot het lidmaatschap der party. Dus: je bent student in de medicijnen?" „Ja meneer!" „Ga dan morgen naar het algemeen bestuur en vraag om toelating!" Mün vriend ging en zag zich. een beetje verbouwereerd binnen loodsen by iemand met een reuzen-betrekking. Hij nam zijn hoed af, boog en stak. onder het prevelen van zijn naam, den ander zyn hand toe. zyn verba zing stolde in ontsteltenis, toen deze hem zonder antwoord de deur wees. Dien avond kwam de man met de „kei" van een betrekking zeer nerveus aanloopen en vertelde, dat alles verloren was. Myn vriend was zoo stom geweest om zijn hand te reikenin plaats van den fascisten-groet te brengen De vader van mijn vriend bracht hem tot bedaren met een sigaar. De man van de „kei" peuterde het briefje van L 1000 er af, zeide dat hy buiten wel zou rooken en verdween. Mün vriend ging voor de tweede maal naar het algemeen bestuur, zwaaide zich onder weg een lammen arm en mocht toen een kaart invullen: naam, geboorte-datum, adres, mededeelingen betreffende ouders, enz. Ver der: jeugddenkbeelden op sociaal terrein, po litiek verleden, meening over de toekomst van het fascisme, reden van aanvrage om toelating tot de fascistische partij. J De kaart werd ingevuld en het afwachten begon. Lang duurde dat niet. Denzelfden avond 1 kwam de man van de „kei", nu volslagen j krankzinnig van wanhoop, aanrennen met de kaart I Of dat een manier was van invullen? De vader van mün vriend bekeek de kaart. vouwde haar op, stopte er L 1000 in en liet I zijn zoon met de „kei" alleen. Toen werd er een brief geschreven, waarin mün vriend loog al zoo lang en zoo dikwijls aangedrongen te hebben op het roemryk lid maatschap der glorieryke zwarthemdenry, zonder dat het hevig verlangen van zün voor Italië gloeiend kloppend harte werd gestild. ZUn jeugddenkbeelden op sociaal terrein waren vage droomen geweest van een grooten, sterken man die Italië roemruchtiger zou maken dan het ooit was geweest. zyn politiek verleden werd gekenmerkt door heftige gevechten met de kinderen van socialisten die hU, op school, niet kgn uit staan. De toekomst van het fascisme. enfin, voor zulke dingen leent zich de Italiaansche taal beter dan de onze Mjjn vriend heeft een betrekking aan een bank wat zfln zin was met zeer goede vooruitzichten. Lo Zar non Morto! De czaar is niet dood! Nog lang niet! En dit wel zeer ten ongerieve van degenen die hem nieuw leven I ingeblazen hebben. Deze brief stamt inderdaad uit Rome en niet uit Moscou. In Rome nameiyk werd de czaar tot het leven teruggeroepen. En het zün „de Tien" die het hebben gedaan. En hpt zijn „de Tien" die hem nu ongetwyfeld wel dood zouden willen kyken! De zaak is niet zoo gecompliceerd als zy er uitziet. Lo Zar non Morto! is een roman en „de Tien" zyn de kopstukken van het fas cistisch syndicaat der literatoren. Van die Tien is Marinetti, de man die de uitvinder van het futurisme wil zün, de meest bekende: ook in Holland waar hy herhaaldelyk lezin gen hield. Een kort overzichtje van de moderne Ita liaansche literatuur. De grootste literator is dat spreekt Mussolini. Op school leeren de kinderen zyn speeches net zoo goed uit het hoofd, als wij. gymnasiasten, vroeger Cicero's Catilinaria deden. Trouwens, het „Camicie Nere. a Noi!" 2) klinkt, by een beetje oefening, niet zoo heel veel beroerder dan het „Quousque tandem!" 3) Op Mussolini volgen de twee groote rich tingen Strapaese en Stracitta. die er vooral over vechten wie van beide het felst fascis tisch is. Langen tyd had hier Curzio Mala parte. leider van Strapaese, de leiding boven Massimo Bontempelli. leider van Stracittè, doordat de laatste niet kon verhinderen dat velen van de te Parijs wonende, voor het fascisme gevluchte fuorusciti zyn richting aanhingen, en omdat hy zich niet kon ont doen van zyn trouwen medewerker Ilya Ehrenbourg. achter welken vrouwennaam zich een man bleek te verbergen, lid van het bolsjewistisch gezantschap te Parijs. Tenslotte kwam Bontempelli toch zegevierend uit den stryd en gerulmen tijd verstond men onder 900 a!dus de welluidende naam van Italië's moderne literatuur eigenlijk alleen de Stracitta, welke valt onder te verdeelen in futurisme, geleid door Marinetti; expressionis me, geleid door Bragaglia; imaginisme, geleid door Barbaro: impressionisme, geleid door Mina d. P. laten wy haar pseudoniem niet schenden zich noemende Diot.ima. Wanneer u er prijs op stelt, kan ik u eenige passieve indrukken van die menschen wel ge ven. Ik ga niet te ver, want ik heb het ze ook persoonlyk aan het verstand probeeren te brengen. Marinetti is vrywel idioot! Bragaglia is een juweel van een zakenman; Barbaro is een sympathieke jongen die het te ver zoekt; Mina d. P. oftewei Diotima zou zeker niet zoo overspannen zyn, wanneer ze wat vroeger naar bed ging in plaats van nacht aan nacht in haar futuristischen kelder veel te zware sigaretten te rooken: Massino Bontempelli houdt in zyn kunst veel te veel rekening met de lieve centen. Enfin, de Stracitta dreef dus boven en Curzio Malaparte deed daar met zyn in der haast opgericht weekblad „Le Conquista dello Stato" 4) bliksems weinig aan. Toen kwamen er plannen voor een mon ster van fascistische bellettrie. Daar werd Malaparte niet eens bygeroepen en de Tien brachten het voor elkaar. Ze schreven Ik) Zar non Morto! Welke roman met een kolos sale reclame werd toevertrouwd aan het feuilleton van „II Lavore d'Italia", het dag blad der corporaties. By de verschijning van het eerste vervolg, hadden de Tien een goed diner-tje. Z.Exe. Fedele, de man die als grondwerker begon en In zes jaren opkiom tot minister van onder- wys, at ook mee en vertelde tusschen twee toasten door, dat de dooie czaar in den ver volge het voorbeeld van fascistische bellettrie zijn zou, en dat de Tien nu, op bevel van den duce, tot een litteraire academie waren be vorderd. Dit Het Curzio Malaparte niet over zijn kant gaan en de Camorra lekte uit, werd op geblazen, ontplofte De Tien hadden zelf het honorarium van hun meesterwerk vastgesteld en wel op het lieve sommetje van honderd en vyftig dui zend Lire. Heusch, op ander-halve ton! En ze hadden zichzelven dat peuleschilletje maar uitbetaald ookuit de kas van het syndicaat der fascistische litteratorenwat ze doen konden, omdat ze nagenoeg het geheele bestuur vertegenwoordigden. En nog een grootere knal klonk er.... Iemand die zeer on-Italiaansch wat van vreemde talen afwist, verkondigde in het flink verspreide Bologneesche dagblad „II Resto del Carlino", dat hij dien dooien czaar al jaren geleden gelezen hadin het Rus sischHet was de geschiedenis van Ras putin, welke de Tien bijna letteriyk hadden vertaald! Thans is ook de Russische graaf, die het origineel schreef, op de proppen ge komen ende man wil meedeelen van de anderhalve ton Nu heeft Massimo Bontempelli een nydig communiqué laten drukken in de bladen, waarin hy zegt, zyn bestuurszetel ter beschik king te stellen, omdat aanvallen van wan gunst op zijn persoon de zaak, de „groote" zaak. dreigen te schaden. En ook minister Fedele is getuimeld. Ik wil van den man geen kwaad zeggen of den ken, maar de coïncidentie is opvallend. De Tien echter blijven een academie en een voorbeeld: niet voor pick-pockets, maar voor de Italiaansche litteratoren. Als om de maat te doen overloopen, publi ceert de regeering een decreet waarin wordt verklaard: dat het allen die in de fascisti sche party een leidende positie bekleeden, in den vervolge verboden is tegen belooning of anderszins examinandi van aanbevelingen voor hunne examinatoren te voorzien; en dat zij (de regeering dus) zulke examinatoren desnoods openlijk zal verdedigen tegen de mondelinge of schriftelijke bedreigingen van fascistische autoriteiten in geval van nlet- slagen van een aanbevolen examinandus. Er schijnt toch werkelyk somenthing rotten te zyn! JAN HOEK 1) Ofschoon een beetje door elkaar gehas peld, zijn dit de volledige beginwoorden van het fascisten-lied Giovinezza, 2) Zwarthemden. aan Ons! aldus Mus solini's gebruikelijke wyze om een speech te beëindigen. 3) Hoe lang nog! iets dat we Cicero'» stopwoordje kunnen noemen. 4) De verovering van den staat. de naam van een litterair weekblad, die niet het vertalen waard ïykt. J- H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8