WOENSDAG 25 JULI 1928 HET VOORNAAMSTE De jeugd van Mgr. J. D. J. Aengenent De plechtigheid in de Kathedrale kerk >ÈÊÉËi±... Ö238«im.*3:»fc DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16916 v prakte aan het slation, ter gelegenheid van de bisschopswijding van Mgr. Aengenent. - [BUREAUX: NASSAULAAN49j {Telefoon No. 13866 (drie iijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en> Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTlÉlM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0(1(111 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fJCfl oij een ongeval met fQnfl bij verlies van een hand, ff OC bij verlies van een flZfl blJ n breuk van* r(| bij ver.ies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I üU.~doodelijken afloop; I/SüU.'een voet of een oog; 11 Aio.'duim of wijsvinger; 1 uil. been of arm; I tu. andeien vmger. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AL.LE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. liet ten ven DE CONSECRATIE l er ïan as- die der de: VAN HAARLEM'S ACHTSTEN BISSCHOP Onze lezers vinden vandaag de courant in feestgewaad gestoken. Als het Katholieke orgaan, verschijnend in de residentie van den Bisschop van Haarlem, meenden wij heden aan ons blad een blijder uiterlijk dan gewoonlijk te moeten geven, nu de opvolger van Mgr. Callier de bisschoppelijke wijding ontvangt; nu het Haarlemsche diocees weer een herdér heeft, nu dit groote bisdom met zijn intense leven, met .zijn vele problemen, het bisdom, waarin het hart klopt van Ne derland, weer met vertrouwen een nieuwe toekomst te gemoet treedt. Voor bijdragen in dit feestnummer kon den wij ons slechts tot enkele personen wen den; slechts weinigen komen in aanmerking, slechts van weinigen leent er zich ambt en verleden voor om over een nieuwen bisschop te schrijven. Wij meenen toch met die wei nigen gelukkig geslaagd te zijn en zeggen hun hier ook namens onze lezers dank. Ons feestnummerstaat uiteraard in het teeken van vreugde en van lof aan den pas benoemden opperpriester. Waar de keuze van Rome viel op eèn zóó beminde en beminne lijke persoonlijkheid als den alom om zijn zonder zijn eigen diocesanen hem de rij van i doorluchtige Haarlemsche kerkvorsten ziet vervolgen, zou voor den nieuwen Bisschop zelf angstwekkend kunnen zijn, ware het niet, dat deze man van studie en plicht, deze evenwichtige wijsgeer slechts één doel in het oog vatte en slechts bedacht was op de goedkeuring van Eén, n.m. van zijn Heer en Meester, Wiens wil hij in de aanvaarding van zijn nieuwe, verantwoordelijke ambt vervul len gaat. Maar deze gedachte en deze wetenschap houdt voor ons, feestvierende diocesanen, een les in. Bij al onze gerechte vreugde en vol doening over den nieuw benoemden Bisschop mogen wij vooral niet vergeten, welk een zwaar ambt op de schouders van Mgr. Aen genent is gelegd. Uit de rustige studeer kamer en de serene sfeer van het groot seminarie, neemt Mgr. Aengenent thans in trek in het groote huis aan de Nieuwe Gracht. Daar wacht hem een reusachtige arbeid. De langdurige ziekte van Mon seigneur Callier moet tal van belangrijke beslissingen hebben doen aanhouden; tal van onderwerpen, voor het katholieke leven van ons bisdom van belang, doch niet hangend aan één dag, hebben doen verschuiven. De wijsheid, het doorzicht en de arbeidslust van onzen nieuwen Bisschop zal zich door Foto van Minister Aalberse bij aankomst schopswijding van minzaamheid en eenvoud gevierden pro fessor Aengenent, daar behoefde niet naar gemeenplaatsen te worden gezocht, daar kon het hart vrij uit spreken, wetend dan het best te worden verstaan en tevens het zuiverste loflied te zingen. Inderdaad, geestelijkheid en leeken juichen op dezen dag, nu zulk een beminnelijke mensch, zulk een rustige geleerde, zulk een vroom priester, zulk een wijs man, die zijn tijd en zijn volk in hart en nieren kent, den bisschopstroon bestijgt. Het vertrouwen en de verwachtingen, waarmee heel Nederland, Roomsch en niet-Roomsch en in het bij- I ,e Haarlem, ter gelegenheid van de Bis- Mgr. Aengenent dit alles moeten heen slaan. Daarnaast wachten hem de toch ook zoo vele gewone bezigheden van een bisschop, welke in dit groote diocees zoo talrijk zijn: de kerkwij dingen, waarin mede door de ziekte van den diep betreurden Mgr. Callier een meer dan gewone achterstand is gekomen; niet min der dan 17 nieuwe kerken en kapellen wachten op een consecratie. Dan zijn er de vormelingen, die sinds de eerste communies van omstreeks Paschen al weer een heel le ger vormen. En zoo wacht er nog ontelbaai veel. Daarom: het is goed en nuttig en heil zaam vandaag den loftrompet te steken en vreugdetonen te doen weerklinken; er is overvloedig reden toe. Maar laten wij het allervoornaamste daarbij niet vergeten, waar toe de H. Kerk zelf het voorbeeld geeft. In iedere H. Mis moet iedere priester, waar ter wereld ook, bij het begin van den Canon bidden voor den Paus en voor zijn Bisschop. Laten wij, christenen en diocesanen van het Haarlemsche Bisdom, dit vooral vandaag ge denken en ons besluit voor de toekomst maken. Bidden wij voor onzen Bisschop! Bidden wij tot den Heer van den oogst en den wasdom, dat Hij Zijn dienaar Joannes de kracht, de wijsheid en de sterkte geve om de volheid van het priesterambt in al zijn verhevenheid te beleven; om zijn breede priesterschaar voor te gaan in zielenijver, om de hem toevertrouwde geloovigen te ver manen en te onderwijzen naar de eeuwige, onveranderlijke waarheden van het Evange lie; in één woord, om de groote kudde van het Haarlemsche diocees te weiden en te voeren naar den hemelschen schaapstal Bidden wij, dat deze, onze nieuwe Herder, moge bereiken, wat hij zich van zijn ver heven arbeid voorstelde, toen hij heel. zijn bisschoppelijke taak samenvatte, in de leus: gerechtigheid en vrede! Wanneer wij van daag en iederen dag weer aan, Gods zegen over dien heerlijken, maar zwaren, dien ze genrijken, maar verantwoordelijken Bisschop- pelljken arbeid afbidden, dan geven wij on zen nieuwen Vader [in Christus het beste, wat wij hem geven kunnen: immers aan Gods zegen te 't al gelegen! De redactie van de „N. Haar). Courant" weet zeer goed in beoefening te brengen het spreekwoord: „Een aanhouder wint". Wel licht heeft zij gedacht aan die aanschouwe lijke voorstelling van Christus als Hij ons het succes wil leeren van het volhardend gebed. Christus spreekt daar van 'n huisva der, die heel laat in den avond visite krijgt, doch zijn hongerigen gasten niets kan voor zetten. Hij snelt daarom naar zijn buurman en klopt hem wakker. Die buurman laat zich echter zoo maar niet overhalen en blijft rusten. Doch het herhaaldelijk ge klop verveelt hem en hij geeft wat hij heeft. Zoo werd ik ook op den laten Zaterdag avond 21 Juli, zoo niet opgeklopt, dan toch opgebeld door de redactie van de N. Haarl. Courant. Terstond flitste het al in mijn ge dachten: dat zal wel in verband staan met den nieuw benoemden Bisschop. En het was zoo. „Zoudt u, Eerw., als neef van den nieuw benoemden Bischop een kort arti keltje willen schrijven over de jeugd van Mgr. U is daartoe het best in staat." De redactie vergat of wist niet, dat die neef tot wien zij zich wendde, pas geboren is, toen de eerste jeugd van Mgr.. al voorbij was en Mgr. den leeftijd van ruim 20 jaar bereikt had en dus niet heel ver meer af stond van zijn priesterwijding. Tijd om in formatie te nemen bij veel bevoegder per sonen had ik niet en daarom meende ik afwijzend te moeten beschikken. De redac tie van de Haarl. Courant liet het er niet bij. zij bleef kloppen, wist mij zelfs in mijn geestelijke afzondering op te sporen met Het faldistorium, de zetel, waarop Mgr. Aen genent tijdens de plechtigheid van 't examen gezeten was. Men lette op de fraaie uitvoering van het Bisschoppelijk wapen. een expresse-brief, zoo smeekend, dat ik niet kon weigeren, te meer daar ik strikt genomen toch wel gaarne iets schreef naar aanleiding van het heuglijk familie-ge beuren. De jeugd van Mgr. Aengenent! Zij is ge weest de jeugd van een gezonden Holland- schen jongen, die graag houdt van een grap, van een vroolijken jongensstreek. Maar het vroolijke ontaardde nooit, doch bleef altijd gedragen door iets diepers, iets innigers, wat Mgr. nooit verlaten heeft: een diepe godsvrucht, zoodat iemand staande buiten zijn familie mij dezer dagen getuig de: „ik heb hem gekend als jongen, want ik woonde in de buurt, en ik was altijd getroffen door zijn echt stichtend gedrag, door zijn godsvrucht. Het zal diezelfde godsvrucht geweest zijn, die hem in latere jaren, ondanks al zijn titel, ambtsbezigheden, sociale of politieke bemoeiingen op de eerste plaats toch „priester" deed zijn. Mgr. Aengenent is lichamelijk stevig en gezond en zal, zoo hoort men in deze dagen wel eens, menschelijkerwijze gesproken het aantal bestuursjaren van zijn Doorluchti- gen voorganger nog wel overtreffen. Toch herinner ik mij, dat ik menigmaal gehoord heb van mijn goede moeder, de tante van Mgr. hoe Mgr. op heel jeugdigen leeftijd heel ernstig ziek is geweest, en het maar weinig gescheeld heeft of hij had dit aard- sche v-rwisscld met het hemelsche. Met een zekeren trots en voldoening hoorde ik mijn moeder dikwijls verhalen, hoe zij haar kleine neefje toen heeft mogen verplegen en door haar hulp en zorg, Drukte aan het station, ter gelegenheid van de bisschopswijding van Mgr. Aengenent. Toen Haarlem vanmorgen ontwaakte koepelde de koperen helm van de kathe drale kerk zich als een reusachtige mijter boven de stad en uit de kruisbloem rekte zich als een enige jongeling, de vader- landsche driekleur met bisschoppelijken wimpel, goud spetterend in de van zon licht overzware blauwe lucht, en wuifde..., wuifde..., wenkte..., noodde Een oproep. De Haarlemmers, die van plan waren naar de Kathedraal te gaan, kleedden zich ter feestvaart, en tram en trein, en auto en rijwiel brachten in drommen de feest gangers van buiten de stad aan. Bij duizendtallen hebben de genoodigden en dat waren allen voor zoover er plaats was in de Kathedraal aan den oproep van de Koepelvlag gehoor gegeven. In het centrum van de stad, vooral in de omgeving van „Sint Bavo" was feestelijke vlaggentooi. maar daartoe bleef dan ook het uiterlijke feestvertoon beperkt. Bijzonder mooi van uitvoering zijn de Bis schoppelijke schoenen en handschoenen. Mej. E. Schouten uit Rotterdam vervaardigde het kostbaar borduurwerk. aan autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties was gezonden, kon zich alleen door vroeg te komen een goede plaats ver zekeren. Om half negen gingen de deuren der Ka thedraal open en spoedig waren de beschik bare plaatsen alle bezet. De politie handhaafde voortreffelijk de orde, wat niet moelijk was, want de kijklus- tigen hadden veel te zien. Zoo om kwart over negen toen een tiental Ridders van den H. G'regorius den Groote in hun schitterende groene uniformen met zil ver gemonteerd en steek en degen zich vanaf het Patronaatsgebouw aan de Westergracht onder groote belangstelling naar de Kathe draal begaven. In de Kathedraal vormde de deputatie een Ad muitos annos. A. HENDRIKS Pr. Misdienaars toonen de offergaven, welke Mgr. Aengenent aan den consecrator zal aan bieden; twee vaatjes wijn, twee brooden en twee groote waskaarsen. die zij met. moeder Aengenent wijdde aan het teere knaapje, den dreigenden dood heeft overwonnen. Het is zéker wel de moeite waard om in deze jubeldagen daar met dankbaarheid aan te denken. Maar bovenal dankbaar te zijn aan den goeden God, die dat teere knaapje heeft doen worden die forsche man van fiere lichaamskracht, zoodat wij, nu hij onze bisschop geworden is, mogen verwachten, dat hij ons vele, zeer veie jaren gespaard zal blijven om met de rijkdom van de nog vele schoonere krachten en vermogens van zijn ziel en verstand onze Haarlemsche Kerk te besturen. Wat de nieuwe bisschop bij het einde van zijn consecratie den con secrator tot driemaal toeroept: dat wen- schen wij allen en in het bijzonder zijn fa milie hem van harte toe. De luisterrijke plechtigheid der bisschops wijding had in de Kathedrale Kerk plaats en aan de weische grootschheid van haar indrukwekkende liturgie heeft Onze Moe der de H. Kerk genoeg om aan de Katholieken van het Diocees Haarlem de heugelijke mededeeling te doen, dat de achtste Bisschop van Haarlem is opgeno men in den kring van de opvolgers der Apostelen. Om half tien moesten de geloovigen en de genoodigden in de kerk aanwezig zijn, maar reeds vroeg in den morgen was het druk in de omgeving van de Kathedraal, want wie niet in het gelukkige bezit was van een uitnoodigingskaart, welke alleen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1