In en om Haarlem Teiegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 26 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16917 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. Receptie voor leeken bij Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Het vliegtuig van Mungesssr en Coli gevonden De Concecratie van Haarlem's achtsten Bisschop De strafzaak der Veen- dammer Hypotheek bank Hooger beroep De Feestmaaltijd, Toespraken en benoemingen Oud-Volendam te IJmuiden-Oost Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verkeersongevallen BUREAUXNASSAULAAN 49; ^Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT »,ADVERTEI\ITIEI\I 35 ct. p. regel j VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1-4 regels 60 cl p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 tusschen den tekst 60 ct. per regel, n Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU." Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f yCft oij een ongeval met fQtfl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uü." doodelijken afloop; 16dU.' by verlies van een hand, bij 'n breuk van arm I, flOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van fijn een voet of een oog; 1ILÜ." duim of wijsvinger; 1 oil." been of arm; 1 'ril.' bij verlies v. een anderen vinger. rjSv&i Er bestaat een ijver, die niet onder woor den te brengen valt, zoo die van den Haar- lemschen gemeenteraad om in het hoog-sei- zoen rustig door te vergaderen, alsof er geen instituut bestaat, dat vacantie heet. Zelfs de Amsterdamsche Raad gaat in Augustus nog op zomer-reces. Wanneer zal onze provinciale hoofdstad eens zoo verstandig worden, om de twee zomermaanden niet dan voor zeer spoedeischende gevallen bijeen te komen? Een middag als die van gisteren maakt toch op den meest welwillende nog den Indruk, dat men bijeen is en den tijd volpraat. Zoo was er de nota van B. en W. aan den Raad naar aanleiding van een vroeger ge daan voorstel om te onderzoeken, hoe het ge steld i§ met de leerlingen, die van de lagere school naar het gymnasium en de H. B. S. gaan en van wie er een deel geen en een ander deel wèl de eerste beginselen van het Fransch hebben geleerd. Op grond van aller lei adviezen kwamen B. en W. tot de con clusie zulks naar de ervaring in de prac- tijk van de leeraren der middelbare scholen dat het onderwijs en de kinderen zelf het best gediend waren met zoo noodig In de eerste klasse een schifting te maken tusschen hen, die wèl en hen, die gèèn Pransch heb ben geleerd op de lagere school. Daartegen kwam protest van den commu nist Peper, die hierin een achteruitzetting van het proletariërskind en een in de hand wer ken van de „oneerlijke concurrentie" der bij zondere school zag. Minder scherp stonden de heeren Scholl (S.D.A.P.) en Boes (V.D.) daar tegenover, maar dezen wenschten toch ook de meening van B. en W. niet te onderschrij ven en zochten naar een uitweg om aan een pventueele schifting te ontkomen. Wethouder Bruch, die deze materie natuur lijk door en door beheerscht, zette de rede neering van den heer Peper zóódanig te kijk, dat er niet veel meer dan een rampzalig be toogje van overbleef. De Wethouder toonde aan, dat de heer Peper zich te veel door het advies van den Ned. Bond van Onderwijzers en zijn verkeerd geziene coneurrentievrees van het bijzonder onderwijs had laten leiden. Heel het adres van den Bond was een aan eenschakeling van in onderwijskringen al lang overwonnen en verouderde standpunten. Ge lijk in heel het onderwijs een differentiatie plaats heeft, zoo moet men ook bij de kinde ren der eerste klas Gymnasium en H. B. S. gaan onderscheiden tusschen hen, die wèl en hen, die geen onderricht in het Pransch heb ben gehad. De leeraren der middelbare scho len doen dat belangeloos, met opoffering van eigen vrijen tijd. Dat moest men loven. Ove rigens is het in het geheel de bedoeling niet de schifting als systeem in te voeren; ze zal slechts dan worden toegepast, wanneer alle andere middelen falen. Zoo bezien was er o.i. in de redeneering van lien Wethouder geen speld tusschen te ste ken. In details echter waren wij het niet ge heel met hem eens. Zoo, waar hij beweerde, dat wanneer in één klas de beginselen van het Fransch onderwezen werden aan kinde ren, die nooit een woord Pransch hebben ge leerd en anderen, die daarin al eenigszins ge- Wderd zijn. Dezen laatsten ontneemt men hierdoor, volgens den Wethouder, iederen prikkel tot oplettendheid. Is dat niet een wei nig overdreven? Wij hebben altijd gehoord, dat „de repetitie de moeder van alle weten schap is." Ook de bewering van den Wethouder, dat het hier alleen een zaak van middelbaar on derwijs betreft, leek ons niet geheel volledig. Immers, wanneer heel ons onderwijs practi- scher was ingericht, de programma s der mid delbare scholen niet zoo dwaas overla den, dan moest er een gezonde aansluiting van lagere aaa middelbare school zijn, zon der dat in de «BB eerste leerjaren nog begin selen van Fransch onderwezen behoefden te worden. Kinderen, voor wie de lagere school eindonderwijs moet zijn, doet men heusch geen pleizier met ze in den waan te brengen, dat ze „Pransch" leeren; de middelbare school moest met onderricht in vreemde talen zonder schade, voor de kinderen èn voor het onderwijs, kunnen beginnen. Zoo is er wel degelijk verband ook met de lagere school. Een beroep op „overwonnen standpunten" en „evolutie" in het onderwijs is gevaarlijk. Wie wat langer dan tien of twintig jaar kijkt, weet, dat de lagere school een kwart eeuw geleden en langer in doorsnee beter gevorm- den afleverde dan onze tegenwoordige dure lagere school; en dat er in die „onderwijs- evolutie" heel veel mode is, welke opkomt en weer verdwijnt. Intusschen, het onschuldige voorstel van B. en W., dat in zich zelf heel logisch is, werd goedgekeurd, nadat een motie-Peper, om de schifting te verbieden, verworpen was met 14 tegen 18 stemmen. De verdere punten der agenda waren zeer onbelangrijk. Bij het voorstel tot aanschaf fing van een motorspuit voor de brandweer ontlokte de heer Gerritsz aan den burgemees ter de belofte, dat B. en W. nog eens met een voorstel bij den Raad zullen komen, alvo rens de spuit gekocht wordt, zulks om, zoo eenigszins mogelijk, te beletten, dat er bui- tenlandsch fabrikaat zal woeden gekocht. Toen de belofte gedaan was bemerkte de bur gemeester eerst, dat hij te ver was gegaan en had moeten volstaan met de toezegging, dat B. en W. naar vermogen zullen trachten de spuit in het binnenland te laten leveren. Er kwam ook nog een hernieuwd debatje over de Heemsteedsche voetpaden, waarvoor opnieuw 10.000 werd aangevraagd. Dat was na het debat van verleden jaar inderdaad eenigszins zonderling, naar de heer Van Liemt opmerkte. En de heer Van Kessel was er in het geheel niet over te spreken. Deze zaak moest z.i. wachten tot de begrooting. Toch kreeg de voorzitter er zijn crediet door, zij het zonder toestemming van den heer Van Kessel. Ais laatste punt van de agenda prijkte een interpellatie van den heer Joosten over het bericht in de dagbladen, dat aan een aantal ambtenaren een gratificatie was toegekend in verband met werkzaamheden, vóór, tijdens en na de annexatie verricht. Hoe zit dat? vroeg de heer Joosten? B. en W. kunnen geen gra tificaties geven buiten den Raad om dan al leen voor Zondagsarbeid of overuren. Wethouder Reinalda gaf toe, dat er formeel een fout was begaan. Eigenlijk moest er ieder jaar op de begrooting een' memoriepost wor den uitgetrokken voor gratificaties, door B. en W. te verleenen. Dat kan dan desnoods in het vervolg ook gebeuren. Nu hebben B. en W. zich aan den regel gehouden, dat de Raad alleen aan Directeuren en B. en W. aan alle andere ambtenaren gratificaties verleenen. Zij zijn gegeven aan alle chefs van afdeelingen, die in verband met de annexatie buitenge wonen arbeid hebben moeten verrichten. De heer Peper was het daarmee in het ge heel niet eens. Het moet voor een hoofdamb tenaar een ontspanning zijn, om eens wat in- tellectueelen arbeid te verrichten; de beloo ning daarvoor vindt hij al in het werk zelf. Wanneer er extra beloond moet worden, dan geve men het aan de lagere ambtenaren, die natuurlijk „het werk" hebben gedaan. De heer Van Liemt noemde dit standpunt van den heer Peper verderfelijk voor de ge meente. Evenals in heel de maatschappij is ook de gemeente er bij gebaat, wanneer een ambtenaar meer dan 100 pet. van zijn plicht doet. Een particulier patroon moedigt dit aan door een extra premie of belooning. Dat moet ook de gemeente doen op straffe van anders alle initiatief te dooden. Dit op zich zeer gezonde beginsel van den heer Van Liemt werd wonderlijk niet door den heer Reinalda overgenomen. Hij bleef de gegeven gratificaties op een niet afdoende manier verdedigen, gelijk wel bleek uit de vragen, die o.a. de heeren Castricum en Klein stelden. Het doet n.m. vreemd aan, dat juist alle chefs van afdeelingen eenzelfde gra tificatie hebben gehad, terwijl wel vast staat, dat sommigen nagenoeg in het geheel geen extra werk hebben verricht. De overtuiging ware sterker geweest, wanneer de Wethouder den aard der werkzaamheden en den omvang daarvan buiten de gewone kan tooruren had omschreven. Intusschen voor een motie-van de Kamp, om B. en W. te laten overwegen, of ook de lagere ambte naren nog een gratificatie moeten hebben, was geen aanleiding aanwezig. Terecht zei de heer Loerakker, dat staat buiten deze zaak en B. en W. moeten dat onafhankelijk hier van tóch doen, wat de Wethouder beaamde. De motie kreeg dan ook maar vi«r stemmen. Na de benoemingen regende het vragen. De heer Joh. Visser hield een interpellatie over weer een andere reclameplaat, waarop in het Esperanto (in het Spaansch, zei de heer Visser) staat gedrukt: „Sport is leven, militairisme is de dood". Wethouder Heerkens Thijssen had deze zaak als waarnemend bur gemeester behandeld en had deze plaat niet zoo erg gevonden als die van de S. D. A. P., welke in een vorige zitting besproken werd. Een kwestie van aanvoelen en persoonlijk in zicht, waarop deze discussie dan ook dood liep. De heer Van Liemt stelde vragen over te weinig sproeien in den Hout. De interpellant vreesde, dat hierachter een verkeerde zuinig heidsmaatregel van B. en W. zat. Wethouder Slingenberg deed er het zwijgen toe; maar Wethouder Heerkens Thijssen deelde mee, dat het benoodigde chloor-calcium te laat was aangekomen. Er zal nu voor het verdere deel van den zomer, wanneer de regen uit blijft, beter voor besproeiing gezorgd worden. Na deze verklaring bidt mr. Slingenberg iede ren dag om regen! De heer Peper had weer eens een inter pellatie over werkloozen, een met een langen staart, aan het einde waarvan de burgemees ter terecht zei: wanneer gij uw opmerkingen i nu eens eerst in de kamer van den Wethou der hadt gemaakt, dan hadden we heel dit debat kunnen voorkomen. Het ging over bollenpellen door werkloozen bij de firma Tholen. Doordat we in den heer Loerakker een deskundige op dit gebied in den Raad hebben, kwam onbetwistbaar vast te staan, dat de heer Peper bij dergelijke gelegenheden er maar wat op los praat, zonder behoorlijk onderzoek. Van belang was nog, wat de heer van Liemt opmerkte inzake 't tracé der tramlijnen op 't Kennemerplein. Wethouder Reinalda stelde den heer van Liemt gerust met de mededeeling, dat de bochten-kwestie, waardoor spoedig uitrijden zou ontstaan, niet aan de aandacht van B. en W. is ontgaan. De bedoeling is, het tram verkeer daar links te houden, zoodat een vrije auto-baan wordt verkregen. Er zullen nog onderhandelingen gevoerd worden, waarbij verschillende lichamen zfjn betrokken. Ook besprak de heer v. Liemt den ver- keerstoestand in 't nauwe gedeelte der Kruis straat van Smedestraat tot Ridderstraat en stelde in verband hiermede voor het door gaand verkeer straks langs de Jansstraat te leiden, nu de perceelen hoek Jansstraat Riviervischmarkt het eigendom der gemeen te zijn geworden. Ook hieromtrent kreeg de heer van Liemt van wethouder Reinalda bevredigende toezegging. De Hoogeerw. heer H. Th. van Dam, deken van 's-Gravenlsage is benoemd tot kanunnik van hei Kathedraal Kapittel van Haarlem. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, zal Zondag as. particulieren, zoowel als vertegenwoordigers van corpora ties gac&M in de gelegenheid stellen hun gelukwenschen hem aan te bieden. Monseigneur zal daartoe receptie houden van half 1 tot half 3 uur In zijn pale's, Nieuwe Gracht 80, Haarlem. Men seint ons uit Rome: De Kopehhaagsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat Dr. Frooc, een Deensch geneesheer, aan de westkust van Jutland het wrak van een vliegtuig heeft gevonden, dat beschouwd wordt als cle ma chine, waarin de Fransche officieren Nun- gesser en Coli in 1927 getracht hebben, den Atlantischen Oceaan over te vliegen. Men meldt ons uit «Amsterdam: Betreffende de strafzaak der Veendam- mer Hypotheekbank heeft de substituut of ficier van Justitie booger beroep aangetee- kend ten aanzien van de vonnissen tegen de verdachten Woltman Sr. en Möhring. In he Patronaatsgebouw in IJrauiden Oost wordt gedurende deze week een fancy- fair gehouden die bijzonder de aandacht trekt do orde aardige ensceneering. De x-uime zal is geheel herschapen in een vo- lendamsch marktpleintje, waarop zich een groote schare Volendammer boerinnetjes en boeren rondbeweegt en de bezoekers nar hun stalletjes tracht te lokken, waar men voor enkele centen de meest uitge zochte lekkernijen kan bekomen zooals zuurtjes, enz. Een bezoeker, die zich aan alle entjes waagde, zagen we kindsch naar buiten komen met een rateltje en een i trompet. Wat een critisch bezoeker allereerst op merkt, is. dat de decoratie van de zaal zoo uitstekend is uitgevoerd. Nergens heeft men er maar wat van gemaakt. Netjes staan de leuke geveltjes op een rij en het geheel is bijzonder frisch van kleur. Een tweede punt dat opvalt is. dat het Volendammer cos- tuum toch zoo bijzonder goed staat. Met het moderne damescostuum immers komt meteen de aanstellerij aanzetten, men pro beert zich hoe langer hoe mooier te maken en maakt zich daardoor juist hoe langer hoe leelijker Het Volendammercostuum echter zouden we een soort van eenheids- .costuum kunnen noemen, en men staat er van te kijken, hoe voordeelig iedereen er in dat pakje uitziet. In den loop van den avond werden er enkele volksdansen uitgevoerd, ingestudeerd en op muziek gearangeerd door de eerw. Zuster Stanislaus Fee is een lust om te kij ken naar de frissche uitvoering van deze dansjes Wat is hier een hoop meer fantasie en charme dan in de Amerikaansche im port Wanneer de menschen weer zeó kon den gaan dansen, dan werd dansen weer een volksvermaak een gemeenschapsuiting in een mooier en opgewekten vorm. We kunnen iedereen beslist aanbevelen eens een bezoek te brengen aan deze aar dige fancy-fair; het is gerust de moeite waard cm eens met een klein gezelschapje een buurtverkeertje te nemen We verze keren ook hun. die er voor van buiten of uit de stad moeten, komen een prettigen, ge noeglijken, goedlachschen avond. Tot slot z(j nog vermeld, dat een strijkje in de zaal en een harmonica-ensemble er buiten er voortdurend den gang in houdt. Omtrent den gisterenmiddag te Hage- veld gehouden feestmaaltijd, vermelden wij in aansluiting met de gisteren reeds ver melde bijzonderheden, nog het volgende: De zeereerw. Zeergel. heer dr. Th. Vla ming die als ceremoniemeester fungeerde, sprak een inleidend woord, waarna Mgr. Aengenent zelf de Benedictio Mensas ver richtte. TOAST OP Z.EXC. L. SCHIOFPA De eerste toast werd in het Itaiiaansch uitgebracht, door dr. Vlaming, op den Pauselijken Nuntius, Mgr. L. Schioppa, waarbij hij 'n hartelijk applaus ontlokte voor onzen Heiligen Vader den Paus. De Paus is een consequetntie van St. Pe trus. De Nederlandsche geschiedenis heeft üie consequentie steeds aanvaard. Hiervan getuigt de eerbied voor den Paus. Van tijd en plaats is er traditie op dit punt in Hol land. De katholieke Hcllandsche harten bezitten die liefde voor den Paus. Wij moe ten die traditie voortzetten. „Saremo fe- deli sin al morte", zooals de Martelaren van Gorcum ons ten voorbeeld waren. Daarna werden door allen samen twee strofen van ..Aan U. o koning der Eeuwen" gezongen, als „uno Papali Olandico." MGR. AENGENENT DEELT ENKELE BENOEMINGEN BIEDE Daarna nam Z. D. H. Mgr. Aengenent 't woord en zeide van den Heiligen Vader 'n opdracht te hebben gekregen, tot benoe ming van den zeereerw. zeergeleerden heer dr. Th. Vlaming, pastoor te Berkel, tot Kanunnik-theologaal van het Hoogwaar dig Kapittel van Haarlem. Verder deelde Mgr. mede, dat tot Kanunnik van net Hoogwaardig-Kapittel is benoemd, de Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, Deken van Den Haag en tot regent van het se minarie Hageveld de Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, Deften van Hoorn, Re gent Ebbinkhuijzen zal gaan rusten. Hierop volgden hartelijke ovaties aan 't adres van de benoemde geestelijken. Voor al voor den nieuwen Regent in zijn eigen huis. TOESPRAAK MGR. H. v. d. WETERING Dan kwam aan het woord Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Callier's z. g. laatste wensch was, aldus Mgr.: Moge men het gezag hoog hou den. Ik twijfel er niet aan, of met deze enthousiaste ontvangst geschiedt dit hier Mgr. feliciteerde Mgr. Aengenent, namens het Episcopaat van Nederland, en wenscli- te den nieuwen Bisschop toe een: Ad mui tos annos, ten bate van Haarlem en ge heel Nederland. Een hartelijk Io vivat klonk op.voor Mgi. Aengenent, voor den Aartsbisschop en voor de andere bisschoppen. Toespraak Mgr. Taskin De Proost van het Hoogwaardig Kapittel sprak namens de geheele geestelijkheid van het Bisdom Haarlem. We voelen ons verknocht aan U. Mgr. Aengenent. Wij zijn uw geestelijkheid'. Gij hebt gewerkt aan priester-vorming. In elke priesterziel is streving naar het goede, maar de priesters hebben wel eens licht en warmte noodig. Die verwachting is bij uw benoeming in uw priesters gewekt. Het kost ons geen moeite U als Vader te aanvaarden. Ut gau- deatis in nos mvenisse filios devoissimos. Terwijl wy in U vinden een vader, onder uw leiding zullen wij arbeiden. De Hoogeerw. heer L. Dessens, Deken van Leiden, sprak namens de Dekens van het Bisdom Haarlem. Toespraak mr. Aalberse. De heer mr. P. J. M. Aarberse, vroeg ver geving, dat hij aan dezen buitengewonen maaltijd als leek het woord voerde. Mgr. Aengenent, zeide hij, ge hebt me dikwijls in het leven een dienst bewezen. Verleden jaar nog, toen ik naar Zwitserland moest. Ik moest toen echiai' spreken voor den middenstand. Maar onmiddellijk waart gy bereid, op mijn verzoek, die spreekbeurt voor mij te vervullen. Die rede is dezer da gen nog eens afgedrukt. Ge hebt daar het zelfde gezegd, wat ik wilde zeggen. Ik ben van meening, dat de middenstand een groote kracht is voor het behoud van het geloofs leven. Uit middenstandskringen is een groot aantal priesters voortgekomen. De aard namelijk van den middenstand geeft aan den vader en moeder het meeste gelegenheid persoonlijk een invloed uit te oefenen, op de kinderen. Mgr., gij hebt ook dat voorrecht 'gehad. De goede invloed van die eenvoudige brave moeder heeft ons zulk een uitstekenden Bisschop bezorgd. De kinderen zijn de voortzetting der ouders, zegt Paus Leo XIII in zijn Encycliek „Rerum Novarum". Met uw broers en zus ters hebt ge lief en leed gedeeld. Ge waart „hun" broer, bij uitstek. Moge het uw fa milieleden gegeven zijn nog lang de getuigen te wezen van uw zegenrijk bestuur. DE BISSCHOP SPREEKT Vandaag, zeide Monseigneur, gaan al mijn gedachten op in dit ééne: „Wat is God goed voor mij!" Hij heeft me overstroomd vandaag met Zijn genaden. Daarom ben ik dankbaar. Dankbaar ben ik ook voor de aanwezigheid van den Pauselijken Internuntius en voor de toediening van de Heilige Wijding. Ik beloof hiermee de gevoelens van ge hechtheid van de geloovigen van het Bisdom Haarlem aan den Paus. Moge de Internun tius den Heiligen Vader zeggen, bij zijn eerste bezoek aan Rome, dat de geloovigen van het Bisdom Haarlem de meest getrouwe kinderen van Zijne Heiligheid zullen zijn. Wat is God goed! Ik dank ook den Aartsbisschop en de ande re Bisschoppen voor hun aanwezigheid. Ik treed in uw college binnen met grooten eer bied. Wat is God toch goed voor mij. Voorbeelden van stichting vind ik onder de leden van het Hoogwaardig Kapittel van Haarlem. Wat is God goed. Want wat zie ik vele gees telijken als vrienden rondom mij. Dan herinnerde Mgr. er aan, dat zijn familie bij zijn benoeming gedacht heeft, dat er nu banden verbroken zouden worden, maar zij zal wel weten, dat dit niet het geval is, even min als voor mijn vrienden. De hoogste wensch van mij is: Laat de toestand van vriendschap blijvend zijn, voor allen. Ge zoudt me geen grooter verdriet kunnen doen dan dat de afstand grooter zou worden. Was ik vroeger uw vriend, ik ben nu uw vader. Kan men van een vader afschrik hebben? Komt met vertrouwen tot mjj zoowel geestelijken als leeken. Ik voel me dezelfde als vroeger. Blijft gij ook hetzelfde jegens my. Mgr. was blijkbaar aangedaan en alle aanwezigen waren diep onder den indruk. Een spontaan geestdriftig applaus brak da'arna los, H.H. D.D. H.H. Mgr. Theelen. Mgr. Bier mans, Mgr. Gijlswyk, Mgr. Schrijnen en Mgr. Hopmans verlieten de tafel circa 6 uur. TOESPRAAK BROEDER VAN Mgr. AENGENENT Daarna sprak de oudste broeder van Mgr., de heer Aengenent, die op bijzondere wyze de nagedachtenis van Mgr.'s moeder her dacht, die haar heele huisgezin voor het „le ven en het geloof" heeft voortgebracht. Moge uw leven zeide hij. vruchtbaar zijn voor Haarlem, voor Nederland, voor de Moe derkerk, voor de kerk van Moeder. Verschillende sprekers aan het woord Namens de beide seminaries sprak de Zeer- •Eerw. heer prof. P. Groenen. De seminaries zijn het hart van het diocees, Gij Mgr. zyt er van uw 31 priesterjaren 30 geweest op het seminarie. Wy leeraren der beide semina ria zullen dat hart van het diocees gezand houden. Mogen de seminariën vele priesters onder onze leiding geven, priesters naar Gods Hart. Namens de reguliere geestelijkheid sprak de Hoogeerw. Pater van Rijn, provinciaal der Augustijnen, die <3e eerbiedige gelukwen schen bracht aan Mgr. Aengenent. Namens de klasgenooten van Mgr. sprak de Zeereerw. heer J. Dankelman. Na uw be noeming kwam er in ons een strijd tusschen vriendschap en eerbied. De vriendschap deed een beroep op den ouderdom, de eerbied deed een beroep op het geloof. Het is een wonder baar duel in dit geval. In plaaJs dat er strijd blijft, versterken die twee gevoelens juist elkander. Om 7 uur verliet Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering het diner. De Zeereerw. Heer pastoor J. Nuijen droeg op zeer verdienstelijke wyze een sonnet voor. Nog eenige andere sprekers voerden het woord, waarna Mgr. Aengenent met een buitengewoon geestig speechje de tafel sloot. Bij het afscheid van Mgr. hadden op het voorplein van het seminarie enthousiaste begroetingen plaats. D.ANKLOF. Des avonds had om half 8 in de kathedrale kerk een plechtig danklof plaats, dat door zeer vele geloovigen werd bijgewoond. Cele- brans was de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, met assistentie van de kapelaans der Kathedrale kerk, de weleerw. heeren P. Bangert en G. Keyzer. Vele geloovigen namen na het lof de ver siering van de Kathedraal in oogenschouw. Mgr. M. P. J. Möllmann is door Z. D. H. den Bisschop weder benoemd tot Vicaris- Generaal. In het seminarie „Hageveld" heeft gister middag bij gelegenheid van de consecratie van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent een feestmaaltijd plaats gehad. Tot kanunnik van het Kathedraal Kapit tel van Haarlem zijn benoemd de Zeereerw, Heer dr. Th. Vlaming, pastoor te Berkel en de Hoogeerw. Heer H. A. Th. van Dam, deken van 's Gravenhage. Tot regent van het seminarie „Hageveld"" is door Z. D. II. den Bisschop van Haarlem benoemd de Hoogeerw. Heer M. W. A. Wij - tenburg. deken van Hoorn. Het reddingswerk voor de Nobiie-expeditie In de administratie der Studentensociëteit „Minerva" te Leiden zijn onregelmatigheden ontdekt. De directeur is ontslagen. Op den bewaakten overweg te Veenendaal is een vrachtauto door den trein ver splinterd. De Opium-wet treedt 1 October ajs. m werking. Verscherping van de spanning tnsschen Japan en de Nanking-regeering. Het accoord betreffende het statunt van Tanger te Parijs onderteekend. Lord Balfour tachtig jaar. Briand noodigt Kellogg uit einde Augus tus naar Parijs te komen, ter onderteekening van het anti-oorlogsverdrag. Een rede van Mussolini over de finan- cieele en koloniale politiek van Italië. Een aanslag op den Mexicaanschen oud- minister van arbeid, Morones. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 9.28. f. De Zeereerw. heer dr. Vlaming, pastoor te l De Hoogeerw. heer M. W. A. Wytenburg, Berkel, is benoemd tot Kanunnik van het deken van Hoorn, is benoemd tot regent van Kathedraal Kapittel van Haarlem. het seminarie Hageveld te Heemstede. Hoogste barometerstand 766.1 m.M. te Parys on Zürich. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Sama. Verwachting: Zwakke tot matigen Weste- ïyke tot Zuideiyken wind, later ruimend, meest zwaar bewolkt tot betrokken, toene mende kans op regen en onweersbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Ernstige aanrijding Gistermiddag had op den Rijksstraat weg onder Heemskerk een ernstige aanrij ding plaats. Een luxe auto kwam een hand wagen, welke met aardbeien was geladen en door den in de nabijheid wonenden G. v. D. werd voortgeduwd, achterop gereden. Bij het passeeren werd de handwagen door den. auto gegrepen en op zyde geslingerd. v. D. werd ernstig gewond en is per zie kenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar bleek, dat hij zijn arm op verschillende plaatsen ge broken heeft. De handwagen en de auto werden zwaar beschadigd. Te Beverwijk Gistermiddag is op de Breestraat te Be verwijk mej. S. uit Uitgeest door een auto aangereden, tengevolge waarvan zij tegen den grond werd gegooid en verschillende ontvellingen bekwam, zy werd in het po litiebureau verbonden. De aanryding ontstond, doordat de auto die to dezelfde richting reed al mej. S., die per rywiel was, plotseling te snel naar rechts uitweek. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1