HET KLASSIEKE LAND Staat van Olympische overwinnaars te Parijs in 1924 t DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - - VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 2 De zege van Phatos te Olympia A 245 225 206 676 363 40 P- P' P' P- P' P- 14.99 Yi M. 53.29.5 M. 15.52 M. 14 p. 77.10 p. 805 p. 880 p. 985 p. 1005 p. 6 u. 20 m. 48 sec. 1 u. 18 m. 24 s. 5 m. 15 sec. 274 400 p. 1976 p. 5297 p. Candelius Frankrijk Frankrijk Frankrijk Engeland Amerika door een grooten muur, met slechts één poort voor de optochten; de tweede ruimte werd ingenomen door de strijdperkjm en ba nen voor wedstrijden en de derde bevatte Woningen, feestzalen e.d. voor de feestgangers In het midden van het eerste gedeelte, de Atlis, stond het altaar van Zeus, waarop iederen dag de priesters offers brachten. Om het altaar waren drie tempels gebouwd, nl. de Heraeon (tempel van Hera), de Pelo- pium (tempel van Pelops) en de Metroon (tempel van de moeder der goden). Ten slotte was er nog de Olympeum, de tempel van den Olympischen Zeus. In een aparte kapel van dezen tempel stond het beroem de beeld van Zeus op zijn troon, gemaakt van goud en ivoor; de beeldhouwer was de klassieke beroemdheid Phidias. In den gevel waren verschillende epische beeldhouwwer ken gebeiteld, zooals de strijd tusschen de Centauren en Lapithen en de strijd tusschen Pelops en Oenomaus. Dich bij dezen tempel stond de heilige olijfboom, van welks takken de overwinningskransen werden gesneden. Buiten den muur van de Altis bevonden zich het stadion, het Hipodroom, wonin gen voor priesters, een oefenplaats voor de athleten, de tempel van Demeter, ateliers van Phidias, e. a. Aardbevingen en overstroomingen hebben het oude Olympia verwoest en onder lava en slib begraven. Na een vruchtelooze poging van Fransche zijde, werden van 1875 tot 1881 door een Duitsche expeditie opgravin gen verrichtten verschillende beelden, zuilen- groepen en fragmenten van tempels aan de oppervlakte gebracht. De meeste voorwer ken zijn als eigendom der Grieksche regee ring in een museum te Olympia onderge bracht; enkele kleine beelden en andere vondsten zijn naar Duitsche musea gegaan. Nationale en intern. Olymp. comité's. eeuw. In 1894 werd, vooral op initiatief van baron Pierre de Coubertin het Internationaal Olympisch Comité gesticht. Sindsdien is hij steeds voorzitter van deze organisatie ge weest. Het doel van dit Internationaal Olym pisch Comité is de zorg voor een geregelde organisatie der Olympische Spelen, welke een waardige vernieuwing zijn der klassieke spelen in Griekenland, en verder de ont wikkeling der moderne sport en athletiek in de goede richting te leiden. Hiertoe, en ter behandeling van verschillende organisatori sche en andere kwesties, komt het comité op geregelde tijden bijeen. De eerste samen komst had plaats in 1894 in de Sor- bonne te Parijs, de stichtingsvergadering, waar Coubertin de wenschelijkheid bepleitte om de Olympische Spelen te doen herleven. Sindsdien werden vier congressen gehouden, in 1897 te Havre, in 1905 te Brussel, in 1906 te Parijs en in 1914 wederom te Parijs. Vóór den oorlog verscheen maandelijks het offi- cieele orgaan van het comité, de „Revue Olympique". De meeste beschaafde landen hebben zich bij het Intern. Olympisch Comité aangeslo ten; Nederland trad toe in 1898. In 1912 werd in ons land het Nederiandseh Comité (N. O. C.) opgericht. De voornaam ste initiatiefnemer en propagandist van dit Nationaal Comité was F. W. baron v. Tuyll van Serooskerken. Verschillende sportveree nigingen van Nederland hebben zich bij het comité aangesloten. Het doel is de uitzending van Nederlanders tot deelname aan de Olympische Spelen en de bevordering van lichaamsoefening in eiken vorm. Om het laatste te bereiken, heeft men o.a. den vijf kamp voor officieren ingesteld en stelt men de athleten in de gelegenheid vaardigheids- proeven af te leggen. Het hoofddoel is ech ter de oprichting van een centraal instituut voor lichamelijke opvoeding, uitgaande van het Rijk, waar gelegenheid is tot academische studie van alles wat met sport verband houdt en de leerkrachten worden gevormd voor het onderwijs in lichamelijke opvoeding. Tijdens den oorlog werden er geen Olym pische Spelen gehouden (er was een gaping van 1912 te Stockholm en 1924 te Parijs)ter vervanging organiseerde het Ned. Olympisch Comité toen nationale spelen van gelijken aard, die voor het eerst in het Stadion te Amsterdam werden gehouden in 1916. Evenals het Internationaal Comité heeft ook het Nederl. Olympisch Comité een or gaan, n.l. het weekblad „De revue der Spor ten". Het uitzenden van deelnemers aan de Olympische Spelen door het N. O. C. had plaats in 1908 naar Londen, in 1912 naar Stockholm en in 1924 naar Parijs. De moderne Spelen Een openbare inschrijving en de rijke gift van een ,Griek zorgden voor de fondsen, welke noodig waren voor de Olympische Spelen in 1895 te Athene, waarmede deze sportfeesten na eeuwen weder werden inge steld. De Grieksche regeering was niet bui tensporig mild in haar medewerking; haar houding veranderde echter op slag toen een Grieksch onderdaan, de herder Louis, over winnaar werd in den Marathon-loop. De vreugde over deze nationale eer sloeg zelfs over op de regeering, die poogde voortaan de Spelen in Athene te doen houden. Hoewel de koning zelf deze pogingen steunde, wil de het Intern. Olympisch Comité hiertoe niet overgaan. De prestaties op deze eerste Olympische Spelen geleverd, herinnerden volgens Groot- hoff meer aan een plaatselijken wedstrijd dan aan wereldkampioenschappen. Over de organisatie waren gerechte opmerkingen te maken. De Grieken maakten van de spelen meer een kermis dan een sportgebeurtenis. Er waren fakkeloptochten, allerlei feesten, concerten, vuurwerk, groote diners, e. d. De feestelijkheden namen een overwegend grootere plaats op het programma in dan de wedstrijden zelf. De huisvesting der deelnemers ondervond groote moeilijkheden. Een ander bezwaar was dat de sportlui niet konden wennen aan de Grieksche keuken; verschillende minder en meer onaangename incidenten waren er het gevolg van. De Fransche deelnemers kwamen er zelfs toe, een soort van honger- demonstratie te houden en in optocht naar het consulaat te trekken. De consul was blij dat hij de manifesteerende sportlui kon te- weden stellen met een groote kaas. De belangstelling van 't publiek was grootst; meermalen was het stadion uitverkocht, waartoe de lage prijzen het meeste bijdroe gen. De Spelen werden gehouden in het oude stadion dat eeuwen geleden ook gebruikt was. Het was opnieuw, geheel in marmer, op gebouwd en voor 80.000 bezoekers in gereed heid gebracht. Ondanks de gebrekkige organisatie staken de Atheensche Spelen nog gunstig af bij die van Parijs. Daar had men bijv. sommige deelnemers bij de huisvesting vergeten! Er waren prachtige plannen, maar het geld ont brak om ze uit te voeren. Hoewel de resulta ten qua sport buitengewoon genoemd kon den worden, moest men de Spelen in het ge heel als mislukt erkennen. De voornaamste oorzaak hiervan was de gelijktijdig georga niseerde Wereldtentoonstelling, welke be doeld was om bezoekers naar Parijs en de Spelen te trekken. De tentoonstelling scheen echter zoo interessant te zijn, dat het pu bliek geen belangstelling overhield voor het Olympische sportfeest. Organisatie. Het programma voor de Spelen te Am sterdam is opgemaakt door het Ned. Olymp. Comité en moest goedgekeurd worden door het Internationaal Comité. Men is verplicht wedstrijden te houden voor gymnastiek, zwemmen, roeien, boksen, schermen, worste len, paardensport, athletiek, vijfkampen en voetbal. Aan het programma kan worden toe gevoegd zeilen, paardensportspelen, wielren nen en krachtsport. Bovendien kan het Co mité dat de Spelen organiseert, nog twee sporten laten beoefenen, waarvan een niet in het land wordt beoefend en de andere als nationale sport wordt gedemonstreerd. Voor Amsterdam zal de eerste Lacrosse zijn en de andere korfballen. Alleen amateurs mogen aan de Spelen deelnemen. Ook zij, die vroeger een of ande re sport als beroep hebben beoefend zijn van deelname uitgesloten, evenals zij die schade loosstelling voor tijdverzuim ontvangen. De wereldorganisatie van voetbalbonden (de Flfa), meende echter dat soms van deze bepaling moet worden afgeweken, omdat in bepaalde omstandigheden voor deelnemers aan de O. S. een vergoeding noodig is. Het Internationaal Olympisch Comité heeft ten slotte deze uitzondering goedgekeurd. Ver der mag men slechts voor een land uitkomen ook niet voor verschillende landen bij ver schillende Olympische Spelen. Deze bepaling geldt alleen niet bij verovering van het eene land door een ander e.d. Het certificaat van den deelnemer, afge geven door zijn eigen organisatie, moet on derteekend worden door het nationaal Olym pisch Comité. Iedereen is onderworpen aan de amateursbepalingen, welke door de inter nationale organisatie van de betreffende sport zijn gemaakt. De inschrijving voor deelname is kosteloos. Zij geschied via het nationaal comité van het land, de waar de Spelen worden gehou den. De opgaven der deelnemers moeten drie weken voor den wedstrijd in het bezit zijn van het organiseerend comité, hetwelk de namen eerst 10 dagen vóór den aanvang be hoeft te publiceeren. Voor personeele wedstrijden worden vier deelnemers per land toegelaten, behalve de invallers. Voor voetballen en andere ploegen- wedstrtjden wordt één ploeg per land toege laten, plus een aantal invallers, vast te stel len door de internationale federatie. Jury Voor elke sport worden twee jury's be noemd, een om over den uitslag der wed strijden te beslissen en om protesten te bè- oordeelen en geschillen op te lossen. Voor voetballen wordt een bijzondere commissie benoemd, welke weer de scheidsrechters voor de wedstrijden aanwijst, omdat men zooveel mogelijk voor eiken wedstrijd een neutralen arbiter wil hebben. De leden der jury's moe ten eenigen tijd voor het begin der Spelen in de stad zijn, om verschillende werkzaam heden van organisatorischen aard onderling te regelen, de inschrijvingen te onderzoeken, enz.; zij worden benoemd door de internatio nale federaties der verschillende sporten. De leden van het uitvoerend comité van het Intern. Ol. Comité vormen de eere-jury die beslist in geschillen van anderen dan van technischen aard en andere problemen, waarin de gewone jury's geen uitspraak doen. Zij gaat hiertoe uit eigen beweging over, op verzoek van een der partijen of op verzoek van het Olymp. Comité dat de Spelen orga niseert. Deze eere-jury is niet pro forma sa mengesteld, want meermalen moet zij van haar bevoegdheid gebruik maken en ingrij pen, wanneer zij meent dat de deelnemers zich niet aan de bepalingen houden. Protesten tegen beslissingen van juryleden worden door de jury zelf onderzocht. Er zijn gevallen mogelijk dat een protest wordt toe gewezen, maar in de practijk zal de een maal door een jurylid uitgesproken beslissing steeds worden gehandhaafd. Protesten moe ten binnen een vastgestelden tijd worden in gediend en vergezeld gaan van 50.Dit laatste dient om onnoodig werk en misbruik te voorkomen. Indien het protest wordt toe gewezen, wordt dit bedrag gerestitueerd. Tenslotte kan nog geprotesteerd worden wanneer de Spelen zijn afgeloopen, binnen dertig dagen na de uitreiking der prijzen. De beslissing is dan bij de internationale federa tie van de betreffende sport. Bedrog inzake amateursbepalingen wordt gestraft met annuleering van alle overwin ningen. Alle deelnemers ontvangen een herine- ringsmedaille, de winnaar of winnende ploeg van 'n wedstrijd krijgt als prijs een medaille en een diploma. Een deelnemer, die geen overwinning behaalt, doch een bijzondere prestatie levert kan een diploma van ver dienste krygen. De namen van alle overwinnaars worden in den muur van het stadion gegrift, waar zij hun overwinning hebben behaald. Nadat het streven der Grieken, na de Olympische Spelen van 1896, om de Spelen voor Griekenland te behouden, op een mis lukking was uitgeloopen, nam de kroonprins het initiatief om de traditie der oudheid voort te zetten en om de vier jaar Spelen in Athene te organiseeren, en wel telkens twee jaar na de officieele Olympische Spelen. Zy werden voor het eerst gehouden van 22 April tot 2 Mei 1906. Bij deze eene poging is het echter gebleven. Ook wat betreft de overwinningen werden deze Spelen een teleurstelling voor de Grieken. Op het programma kwam discus werpen voor,, volgens Griekschen stijl, maar zelfs in deze bij uitstek nationale sport kon den zij geen overwinning behalen; een Fin won den prijs. De meeste overwinningen boekten de Amerikanen, Canada, Finland, Frankrijk en Griekenland behaalden ieder één prijs. „Hoe kan ik twijfelen aan uwe woorden, gij, groote zoon van Thalus. De goden wa ren u op uwe verren tocht niet gunstig ge zind, maar uwe verontschuldiging zij aan vaard en ik keur u waardig." Met een van vreugde stralend gelaat ijlde Phatos weg, nagestaard door den kamp rechter, die daarop- in de galerij verdween. Vol bewondering bleef Phatos staan, zijn geluk uitjubelend en tegelijk aangegrepen door het schoone schouwspel, dat zich aan zijn oog ontvouwde. Machtig imponeerend lag daar voor hem het gymnasium van Elis, bestraald door de laatste stralen van de on- Aan den vooravond van de Spelen te Amsterdam geven wij een overzicht van de prijswinnaars te Parijs met tijden enz- Vooral bij de athletiek is het aardig de tijden van Parijs, die op een zeer snelle baan werden gemaakt, met Amsterdam te gaan vergelijken. SPORT SCHERMEN. Landen floret Pers. floret Heeren Pers. floret Dames Landen degen Pers. degen Landen sabel Pers. sabel SCHIETEN. Landen geweer 400 M. Landen geweer 600 M. Landen geweer 800 M. Duiven schieten Jachtschieten Landen-Klassement. ATHLETIEK. 100 Meter aoo Meter 400 Meter 800 Meter 1500 Meter 5000 Meter io.oco Meter 100 M. horden 400 M. horden 3000 M. Steeple Chase 3000 M. teamrace 10.000 M. Cr. country m. 10.000 M. snelwandelen n. Estafette 4 X 100 M. o. Estafette 4X400 M. Marathonloop Hoogspringen Verspringen Polssto k-hoogspringen Speerwerpen Discuswerpen Kogelstooten Kogelslingeren Hinkstap-sprong Pentathlon (Vijfkamp) Decathon (Tienkamp) aa. Moderne Vijfkamp Landen-Klassement. WORSTELEN. Bantamgewicht Vedergewicht Lichtgewicht Mid dengewicht Half-zwaargewicht Zwaargewicht Landen-Klassement. POLO. Polo te paard Polo te water ZEILEN.. Jacht Monotype 6-meter klasse 8-meter klasse ZWEMMEN. A. HEEREN 100 M. vrije slag 100 M. rugzwemmen 300 M. borstzwemmen 400 M. vrije slag 1500 M. vrije slag Estafette. 800 M. Schoonspringen Tremplinsprong Torenspringen B. DAMES 100 M. vrije slag 100 M. rugzwemmen 200 M. borstzwemmen 400 M. vrije slag Estafette 400 M. Schoonspringen E, Torenspringen anden-Klassement. TENNIS. Heeren enkel Heeren dubbel Dames enkel Dames dubbel Gemengd dubbel ROEIEN. Skiff Twee zonder stuurman Twee met stuurman Double scull Vier zonder stuurman Vier met stuurman g. Achtriemsgieken Landen-Klassement. BOKSEN. Vlieggewicht Bantamgewicht Vedergewicht Lichtgewicht Licht-middengewicht Middengewicht Midden-zwaargewicht Zwaargewicht GEWICHTHEFFEN. Vedergewicht Lichtgewicht Middengewicht Half-zwaargewicht Zwaargewicht WIELRENNEN. Wegwedstrijd 188 K.M. 500 Meter 50 K.M. T andemwedstrijd Achtervolgingsraoe Landen-Klassement Wegwedstrijd HIPPISCHE SPORT. a. Dressuur b. Afstandsrit c. Springconcours Individueel klassement Landen-Klassement. a. b. c. d. e. f. g- h. i. j- k. 1. 3» b. a. b. c a. b» c, d. e» f- U k. L m. n. o* a. b. c. e. a. b. c* d. e. f. a. b. c. d» e* f. a. b. c. d. e. a. b. c. d. e. Eerste Prijs (Kampioen) Naam Persoon Land Tijd of punten Tweede prijs Naam Persoon Ducret Mevr. Osier Delport Bolfs Abrahams Scholz Liddell Lowe Nurmi Nurmi Ritola Kinsey Taylor Ritola Nurmi Nurmi Frigerio Stenroos Osborn Hurbbard Barnes Myrra Houser Houser Tootell Winter Lethonen Osborn Lindmann Putzum Ant ala Frieman Westerlund Westergreen Delglane Weismuller Amerika Keoloha Amerika Ikelton Amerika' Weismuller Amerika Charlton Australië Amerika Eve Australië White Amerika White Amerika Lackie Amerika Bauer Amerika Marton Engeland Morelius Amerika Amerika Becker Amerika Smith Amerika Amerika Richards Amerika Hunter-Richard Amerika Helen Wills Amerika Wills-Wightman Amerika Wightman Williams Amerika Beresford Engeland La Barbara Smith Fielde Nielsen Delarge Mallin Petersen von Porat Gabetti Decottiquies Kalimberti Rigoulot Tonai Blachonet Michard Willems Cugnot-Choury Delinder Doah d. Voort d. Voort Zijp Zijp Frankrijk Frankrijk Denemarken Frankrijk België Italië Hongarije Amerika Amerika Amerika Amerika Amerika Amerika Engeland Amerika Engeland Engeland Finland Finland Finland Amerika Amerika Finland Finland Finland Italië Amerika Amerika Finland Amerika Amerika Amerika Finland Amerika Amerika Amerika Amerika Finland Amerika Zweden Amerika Hongarije Finland Finland Zweden Zweden Frankrijk Finland Argentinië Frankrijk Noorwegen Noorwegen België Nederland Zwitserland Amerika Engeland Zwitserland Amerika Amerika Amerika Zuid-Afrika Amerika Denemarken België Engeland Denemarken Noorwegen Italië Frankrijk Italië Frankrijk Italië Frankrijk Frankrijk Nederland Frankrijk Italië Frankrijk Zweden Amerika Nederland Nederland Nederland 10 pt. 4 overw. 3 overw. 4 overw. 8 overw. 5 overw. 103/s sec. x213/5 sec. 473/s sec. 1.522/5 sec. 3.533I, sec. 14.31 a/s sec. 30.231/» 15 523/6 9.333/6 8.32 32.54 47.49 41 3.16 2.41.42a/5 1.98 7.44 Yi 3.95 62.96 46.15 18 p, 255 p. sec. sec. sec. sec. sec. sec. sec. sec. sec. sec. M. M. M. M. M. Cattiau Mevr. David Ducret Ducret 62 punten 4 overw. 3 overw. 59 sec. 1.13,'/i sec. 2.56J/S sec. 5.4V5 sec. 20.63/5 sec. 9.533/» sec. 1.12 s/5 sec. 1.231/, sec. 3.331/, sec. 6.2Vs sec. 4.587s sec. 8 p. 116 p. 7.49V, 6.29 V, 8.39 7.45 7.8V, 7.16 6.337, 33 p. sec. sec. sec. sec. sec. sec. sec. Scholz Paddock Fitch Martin Scharer Ritola Wide Atkinson Vilen •Katz Ritola Ritola Goodwin Bertini Brown Gourdon Graham Lindstrom Nithymaa Mc Grath Hartraft Bruneto Senfay Norton Dyrsen D. Kahanamoku Wyatt De Combe Borg Borg Janson Desjardi n Fall Westelau Harding Geraghty Wainwright Riggin Becker Cochet Cochet-Brugnonf Vlasto Covell-Mc Kane Jessup-Richards Giimore Mackenzie Tripoli Salas Corello Mendez Elliot Miscel Petersen Scadler Zwerman Neuland Nunncberger Aigner Hoevenaars Meijer Al den F. en E. Hansen Sands tra Pahud de Mortagne Alvasi Kirckenberg Land België Frankrijk Engeland België Frankrijk 'Hongarije Frankrijk Frankrijk Frankrijk Frankrijk Frankrijk Canada Zweden Amerika Amerika Amerika Zwitserland Zwitserland Finland Zweden Zuid-Afrika Finland Finland Finland Finland Engeland Engeland Zweden Italië Amerika Amerika Amerika Zweden Finland Amerika Amerika Argentinië Hongarije Amerika Zweden Finland Zweden Amerika België Noorwegen Denemarken Frankrijk Amerika Amerika België Zweden Zweden Australië Zweden Amerika Amerika Amerika Engeland Amerika Amerika Engeland Amerika Amerika Zweden Amerika Frankrijk Italië Frankrijk Canada Frankrijk Canada Zwitserland Engeland Amerika Amerika Argentinië Argentinië Engeland Engeland Denemarken Oostenrij k' Oostenrijk Esthland Zwitserland Oostenrijk België Nederland Engeland Denemarken Polen België Zweden Nederland Italië 'Denemarken Zweden Derde Prijs Naam Persoon Land Hellstein Ganai Liber Porritt Liddell Butler Enck Stallard Wide Berg Petterson Riley Bontemps Mc Donald Johnston Mc Caster De Mar Lenden Hanse Brooker Oberst Lieb Nobes Hils Puuloo Le Gendre Kluinberg Ugla S. Kahanamoku Bartha Kirchbaum Charlton Beaurepaire Clark Penkston Penkston Ederle Riggin Curson Ederle Fletcher Topel Morpurgo Borotra-Lacoste Mc Kane Bouman-Timmer Schneider Fee Ces Quartrici Boyleston Lewie Beecken Sorsdal Porzio Reinmann Treffing Kek kas Friedrich Tammer Hamel Cuygnot Wylde BoschPeeters Lesage Carr .0/r Bonvalet Doak Hongarije Italië Zweden Nederland Hongarije Haïti Haïti Haïti Ha ïti Finland Noorwegen N.-Zeeland 'Engeland Engeland Amerika Engeland Zweden Finland Zweden Amerika Frankrijk Amerika Amerika Zuid-Afrika Nederland Engeland Amerika Frankrijk Noorwegen Ameri ka Amerika Amerika Engeland Amerika Finland Amerika Esthland Zweden Engeland Esthland Engeland Amerika Finland Nederland Engeland Amerika Hongarije Amerika Australië Australië Zweden Engeland Amerika Amerika Amerika Amerika Engeland Amerika Zweden Amerika Zwitserland Engeland Italië Frankrijk Engeland Nederland Zwitserland Engeland Amerika Zwitserland Zwitserland Amerika Engeland Engeland Amerika Frankrijk Argentinië Amerika Canada België Noorwegen Argentinië Zwitserland Oostenrijk Esthland Oostenrij k Esthland Frankrijk Frankrijk Engeland Nederland België Zweden Frankrijk Amerika België Amerika Italië dergaande zon, Al de spanning van de laat ste weken had zich opgelost in een langen jubel, nu hij toch het gymnasium betreden mocht en onwillekeurig sloeg hij zijn oogen hemelwaarcs en stamelden zijne lippen woorden van innigen dank. Steeds scherper teekenden de machtige zuilenrijen zich af, de marmeren trappen, waarop hij reeds fi guren het gymnasium zag binnengaan. Op den voorhof aangekomen, hadden athleten juist hunne oefeningen gestaakt, wreven zich het zand van het lichaam, om ver volgens een bad te nemen. Langzamerhand hadden allen zich verzameld in de groote zaal van het Ephebum; ook Phatos, de zoon van den grooten wijsgeer Thalus had zien onder hen geschaard. Openhartig liet hij zijn blik over al de aanwezigen gaan, tot zijn oog op een gestalte rusten bleef, welke hij in het schemerduister nog juist onder scheiden kon. Phatos verbleekte bij het zien van het fraaie gelaat van Meteon. „Me- teon!" stamelde hij zacht voor zich uit, doch verder bleef zijn stem steken, 't Dui zelde hem een wijle en in zich zelf gekeerd, bleef hij onbeweeglijk staan. Want vreese- lijke herinneringen doorsneden ineens zijn ziel. Voor hem doemde weer de beeltenis op van zijne zuster Elonore, Eenmaal had den hare blauwe oogen geblikt in die van Meteon en brandde toen voor hem hare liefde als een heilig offervuur in den kui- schen gloed van haar verlangen. Weinige dagen later vond Phatos zijn beeldschoone zuster dood bij een bron; nymphen hadden witte rozen in haar goudgele haar gevloch ten en de boomen in het heilige bosch fluis terden, als door een geheimzinnige kracht bewogen, zijn naam Meteon! „Meteon", herhaalde hij nu half luid, weer gebroken door deze herinnering. „Wat wil je?" vroeg Meteon, opgeschrikt door het schelle, onnatuurlijke geluid van Phatos. „Den heiligen olijftak wil ik," herstelde hy zich, „den heiligen olijftak, waarvan Solon eens zeidde: in den Olympischen zegepalm is het geheele menschelyke geluk verbor gen en is het schoonste, wat de mensch van den Onsterfelijke afsmeeken kan." „Ach, praat toch niet als een oude wijs geer," antwoordde Meteon, tamelijk scherp, doch nauwelijks had hij deze woorden ge sproken, of er vlamde misnoegen bij de anderen op. „Zwijg, Meteon!" gebood een forsche Atbener en mengde zich in het gesprek. „Heeft Thalus niet Athene met wijsheid gezegend? En toen zijn gevreesd gezicht in het Palastra verscheen, eindigden de strij ders toen niet hun kamp, om naar zijn stem te luisteren. Hij is de lieveling der Goden, en wanneer jij, Phatos, zijn zoon bent, zoo ben jij,om je edelen vader hier hartelijk wel kom! Maar vertel ons eens, hoe je nu nog werd tóegelaten. Gisteren was toch immers de tijd vérstreken, 30 dagen Voor het begin van het heilige feest. Reeds allen hebben wij den voorloopigen eed afgelegd en de wettelijk voorgeschreven oefeningen gedurende de laatste tien maanden nauw gezet gevoerd, om ons te behoeden voor den toom der Goden en andere misdaden." Rustig had Phatos den Athener aange hoord en antwoordde: „De noordenwind beschadigde mijn schip, waarmede ftk den langen tocht naar hier on dernam, Ik verloor mijn stuur en zoodoende kwam ik heden hier pas aan." „En geloofde de kamprechter deze verde diging?" onderbrak Meteon. Minachtend draaide Phatos zich om en vervolgde: „De kamprechter heeft mijne verdediging onderzocht, keurde mij waardig en liet mij tegelijk den eed afleggen," besloot Phatos en betrad met den Athener den voorhof. De maand der inspannende voorbereidin gen was verstreken. De jonge athleten had den het gymnasium van Elis verlaten om zich naar Olympia te begeven. Phatos was gedurende dien tijd Meteon steeds uit den weg gebleven. Er bestond tusschen hen een stille vijandschap, die nog verergerd werd door het feit, dat Meteon de overwinnaar was van de laatste Spelen en nu schimpen kon op Phatos, den zoon van den wijsgeer, die mapr aan de Spelen der knapen deelne men moest om ook eens overwinnaar te wor den. „Meteon," antwoordde Pathos zelfbewust, „bedenk wel, dat niet alleen lichaamskracht noodzakelijk is om den zegepalm te beha len, maar eveneens reinheid van gedachte en ziel, want ook Zeus, de opperste der go den, is kamprechter." Op deze woorden zweeg Meteon. Op den eelfden dag van de feestmaand ver scheen des morgens een heraut van het gym nasium. Met plechtig klaroengeschal ver kondigde hij den aanvang der Heilige Spelen en verzocht den jongelieden zich naar de Altis te begeven, om daar in het Buleuthe- rion voor het altaar van Zeus den Olym pischen eed af te leggen. Toen de athleten binnentraden, verstom den plots al hunne gesprekken en werden zij getroffen door een overweldigend beeld- Om de Altis hadden al de gezanten van de Grieksche Staten hunne prachtige ten ten opgeslagen. In een aaneensluitende rij hadden zij de kostbaarste voortbrengselen van hunne landen tentoongespreid. Op wa gens gezeten, welke door vlekkeloos witte paarden werden getrokken, namen zij nu de uitstallingen in oogenschouw en reden Itoen naar de altaren. Daar brandden ook de heilige vuren en de geheele Olympische I' feestplaats geleek een tempel, welke op het machtige Kronos-gebergte te rusten scheen. 1 Toen de athleten voor het Buleütherion aangekomen waren, werden zij door den Olympischen Raad en het college van kamprechters ontvangen. Vooraf hadden deze bij Zeus gezworen eerlijke rechters te zijn en naar beste weten te zullen oordeelen. Een eerbiedwaardig grijsaard, de opper- 1 ste der rechters, met den lauwerkrans op 1 het hoofd, trad naar voren en sprak: „Nu gij den moed getoond hebt op de Olympische Spelen te verschijnen, wanneer gij vrij zijt van lichtvaardigheid en onedele gedachten, komt en vertrouwt uw moed. Mochten er echter onwaardigen zijn, laten die van hier gaan!" Daarop trad 'n jong priester naar voren daar nog enkele vrije Grieken hun eed af te leggen hadden, geen Godslastering ge pleegd te hebben, noch misdaad; ridderlijk heid gedurende de Spelen te zullen be trachten en ook de wetten te eerbiedigen Toen ook Meteon deze woorden spreken moest, blikte Phatos hem diep in de oogen als een stille aanklacht, waarop hij zijn oogen neersloeg1. Ook Phatos verscheen daarna voor h#'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10