Sport en Wedstrijden SSdSSl?"*1 "-w» «w»«- DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 3 De Olympische Spelen te Amsterdam Olympische Meditaties Bij de Finnen op bezoek Het I. O. C. vegadert CRICKET Flamingo'sM. C. G WATERPOLO VOETBAL altaar om de formule uit te spreken, doch er lag bij hem een sterk geloof en hechte overtuiging in zijne trekken. Hierna liet de kamprechter de athleten zich in twee rijen opstellen om te loten, welke paren in worstel-, vuist- en andere kampeij tegenover elkander kwamen. De rest van den dag werd gevuld met de bes fswedstrijden voor knapen, waar- vori ,k de tweede dag noodig was, terwijl pas tegen den avond de beslissing viel. En de Olympische overwinnaar onder hen was uitgeroepen De dag der dagen was aangebroken. Pathos had dien nacht nauwelijks gerust, angstige droomen hadden hem voortdurend benauwd. Tusschen alle gedachten over den naderenden kamp, zijn illusies over den be geerden olijftak, verscheen plotseling de beeltenis van zijn geliefde zuster weer; zag hij de bron, de boomen van het heilige bosch die weer zacht dien vreeselijken naam schenen te fluisteren. In dezen ver warden droom kwam zijn zuster tot hem haar blanke hand op zijn verhit voorhoofd leggend en geleek't otzij hem woorden van vergeving en moed insprak. Daarop zag hij hii het gezicht van zijn vader, die hem uit geleide gedaan had. Om dan in heet gevecht te worden gewikkeld met Meteon, zijn aarts vijand. In alle vroegte, zelfs toen de nacht het dal van Alpheios nog in een ondoordringbaren sluier hield gehuld, togen zeer velen reeds stadionwaarts, om zich van een goede plaats te verzekeren. Langzaam week de nacht en toen de eerste morgenstralen de toppen van het Kronos-gebergte met e enrsen gloed over goot, werd 't een drukte en beweeg. Het sta dion vulde zich meer en meer en ten slotte was er op den aarden wal geen plaats meer onbezet. Lang wordt het geduld der enthousiaste menigte niet op proef gesteld, want nauw is de nacht geheel geweken, of daar kon digt klaroengeschal de komst der athleten. Er ontstaat een beweging onder de toe schouwers, aller blikken zijn gericht op den ingang, en als de deelnemers verschijnen, worden zij met een ovatie ingehaald, die mi nuten aanhoudt. Na een rondgang scharen de jonge kerels zich voor den kamprechter, die, in purper getooid, reeds zijn plaats heeft ingenomen. Hij noemt hun namen, die van hun vaders, hun geboorteland en opent met het uitspre ken van de volgende woorden de Olympi sche Spelen: „Thans vangen de Spelen aan, de men- schelijke strijd om de hoogste eer. Het oogenblik is genaderd, allen hebt gij mijn roep gehoord. Neemt thans uwe plaatsen in. Zeus zal den waardigste uwer zijn zegen schenken!" De kamp om den Olympischen krans nam een aanvang. De athleten stelden zich op voor het hard- loopen. De eerste loop gold den omtrek van het stadion, welke afstand 192 meter be droeg. Vervolgens moest deze afstand twee maal geloopen worden, terwijl dit onderdeel besloten werd met, een marathonrace, waarvoor 24 maal de omtrek moest worden afgelegd. Men liep in groepen, waarvan de verliezer steeds afviel, totdat tenslotte de winnaar overbleef. Dit eerste gedeelte besleg reeds een be langrijk deel van den dag en voordat men het dagprogramma verder vervolgde, werd den deelnemers eerst een zoozeer verdien de rustpooze gegund. Aan deze kampen sloten het vuist- en worstelgevecht en het pankration een ge vaarlijke soort kamp, welke het midden houdt tusschen beide eerstgenoemde zich aan. Tot besluit van den dag werd een wapen loop gehouden, waarbij de jonge mannen in volle wapenrusting tweemaal de kampplaats moesten omloopec Nauwelijks waren de wedstrijden ten einde, of Pathos zag zijn vader bedaard en statig het stadion binnenstappen. Hij had niet tegen de vermoeiende zeereis opgezien, en de drang om zijn zoon hier te kunnen gadeslaan, had hem alle moeilijkheden doen overwinnen. Dien avond heerschte er in het athleter.- kamp een opgeruimde stemming. De eerste emotie waren de deelnemers te boven. Rus tig besprak men de verrichtingen. De over wonnenen deelden het geluk van de mees ters, die hen in eerlijken strijd overwonnen hadden. En wikten de kansen om den kamp tot een glorievol einde te brengen. Ook Thalus bevond zich onder de aanwe zigen en overal maakte men plaats voor hem en luisterde aandachtig naar zijn woorden, die spraken van een eerlijk, diep zinnig karakter. Als een held schreed de grijsaard tus schen de eerbiedig buigende Hellenen door om het stadion te verlaten en naar de stad terug te keeren. Op den vierden dag van het Tournooi bood de weg naar de kampplaats 's morgens weer denzelfden aanblik als den dag tevoren. De zon verjoeg langzamerhand den nevel en vre dig strekte het landschap zich uit in den glorievollen ochtend. Ook thans werd de aanvang weer door herauten aangekondigd en bleken door den kamprechter, na de resultaten van den vo- rlgen dag tien athleten waardig gekeurd om den strijd te vervolgen. Doelbewust, stralend van Innerlijke levenskracht traden zij aan en zag men In hun houding het streven, om, na maanden van ernstige voorbereiding, de zege te willen behalen. De volgorde van de geëischte spelen had men als volgt vastgesteld: Eerst moesten de athleten hun vaardigheid toonen in het dis cuswerpen, vervolgen speerwerpen en ver springen. Hierna trad een pauze in, terwijl de dag besloten werd met hardloopen en worstelen. De athleet, die in de onderscheidene nummers de slechtste prestaties verrichtte, viel af en werd van verdere deelneming uit gesloten. Een jubelkreet brak los, toen de kamp rechter het sein tot beginnen gaf. In het midden van de kampplaats be vond zich een klein heuveltje, waar de deel nemers zich opstelden voor het discuswer pen, hetgeen op dezelfde wijze geschiedde als tegenwoordig. Om beurten werden de schijven, die uit erts bestonden het lucht ruim ingeslingerd en nauwkeurig aangetee- kend, waar het zware voorwerp den grond had geraakt. Geweldig spanden allen zich in; vol span ning zag men toe, toch niet de laatste te zijn; alle kracht concentreerden zij in hun cirkel, om dan de schijf na te hollen om het resultaat te zien. Elke worp werd door de menigte met geestdrift begroet en wanneer de kamprech ter op een verbeterde verrichting wees, brak men in jubelkreten los. Zoowel Meteon als Phatos wisten maxi male resultaten te bereiken, waaruit bleek, dat de smaad van Meteon zeer ten on rechte was, en hij, winnaar van de vorige Olympische Spelen, met Phatos terdege ge kening diende te houden. Nieuwe aandacht vroeg het vèrspringen. Elke athleet had in iedere hand een hal tertje, waarvan het eene deel zwaarder was dan het andere. Was hun beurt gekomen, dan namen zij een geweldigen aanloop. Hun bovenarmen rustten tegen het lichaam en het benedendeel vormde tot de afspring- plaats een hoek, doch op het oogenblik, dat zij hun sprong namen, zwaaiden zij hun ar men met geweldige kracht naar voren. Hadden zij in de lucht het hoogste punt be reikt, dan werden de armen achterwaarts gebracht om bij het neerkomen weer naar voren te worden gebracht, waardoor vallen werd voorkomen. Hoewel Phatos dezen keer als eerste het springen aanvangen moest, hadden de ver rukte toeschouwers tegelijk de beste presta ties kunnen aanschouwen. Meteon werd als derde geplaatst. Niettegenstaande Phatos nu volkomen ge rechtigd zou geweest zijn hem woorden vol- leedvermaak toe te voegen, bleef hij den edelmedigen. praehtigen athleet, die spon taan toegejuicht werd, toen het springen ten einde was. Daarna werden de speeren aan den kamprechter overgereikt. Aan deze speren was een lus bevestigd, deze werd om de hand gedaan, terwijl met wijs- en middenvinger de speer de ge- wenschte richting werd gegeven. De aan loop ging gepaard met groote sprongen en de groote bedrevenheid, welke aan den dag werd gelegd, getuigde van gestadige, krach tige oefening. Toch weken eenige speren van den voorgeschreven weg af, waardoor die deelnemers werden uitgesloten. Voor het nummer hardloopen (192 me ter) verzamelden zich de overgebleven ath leten. Zij schenen nog volkomen frlsch, toen zij aan het afgaanspunt zich opstel den. Het publiek begon weder de athleten toe te juichen en verkeerde In groote span ning. Aan het begin van de baan had men steenen platen zoodanig gelegd, dat er geen voordeel bestond voor den looper, die zich de binnenzijde zag toegewezen. Tot tweemaal toe mislukte het afgaan, doch ten derde male op het sein van den kamprechter vlogen allen als een pijl uit den boog weg, groote stofwolken achter zich latend. De kamp was fraai en spannend, zoo spannend zelfs, dat Phatos slechts met geringen voorsprong het eindpunt door snelde. Spontaan werd hij toegejuicht en zelfs zijn oude vader bleek zoo getroffen, dat hij over de verschansing heenstapte om zijn zoon zijn vaderlijken zegen te geven. De menigte barstte hierop in een storm achtige ovatie los en met een van vreugde stralend gezicht, verliet de oude wijsgeer de arena. Een zilveren vaas werd hierna door de helpers van den kamprechter binnen ge dragen. In deze vaas bevonden zich' de loten, welke de athleten in het volgende nummer worstelen tegenover elkan der zouden brengen. Naast eiken athleet bevond zich een bewaker, die zijn hand waarmede hij zoo juist zijn lot getrokken had stevig vast hield, opdat de kamp rechter zijn tegenstander hieruit noemde. Daarna wrijven de deelnemers zich de lichamen met olie in, wacima het sein gegeven wordt voor de eerste ronde. Geens zins beantwoorden de kampen aan de ver wachtingen der menigte, want binnen zeer korten tijd is de eerste ronde ten einde. In tegenstelling met de verwachtingen bleek 't een strijden tusschen ongelijke krachten en op ondubbelzinnige wijze uitten de toe schouwers hun misnoegen. Weder werd de zilveren vaas de arena binnengedragen. Met bevende hand koos Phatos zijn lot en met kloppend hart wachtte hij de komst van den kamprechter. Hij slaakte een zucht van verlichting, toen bleek, dat hij het vrije lot getroffen had. Een geweldige strijd ontspon zich daarna tusschen Meteon en een hercules-achtigen Spartaan. Lang werd er onafgebroken en verbitterd gestreden. Tot tweemaal toe zag Meteon zich door den Spartaan op den rug gedrukt, daarna bleek hij rich te herstellen. De Spartaan toonde teekenen van vermoeidheid, waarvan de be hendige Meteon partij trok door zijn tegen stander driemaal achtereen te overwinnen. Hierna gunde de kamprechter Meteon een weinig rust. De menigte verkeerde in een koortsach tige spanning voor de beslissende ronde en allerwege besprak men de kansen. Toen de kamprechter de rust beëindigde, werd 't doodstil in het Stadion. De eerste ronde bracht direct een ver rassing. Meteon wilde de zichtbaar ont roerde Phatos onmiddellijk overmeesteren. Hij sprong op zijn tegenstander toe, sloeg zijn hapden om rijn heupen, hetgeen gelukt zou zijn, als Pathos deze list niet bliksem snel doorzien had. Hij ontweek hem me'- katachtige behendigheid en voordat hü rich herstellen kon voelde Meteon zich onder de schouders opgenomen, waarna het eerste pleit beslecht was. Verrast jubeldedeschare Phatos toe, waar door Meteon merkbaar geprikkeld werd. Ook in de volgende ronde, welke langen tijd duurde, ging Meteon weer ten val. Steeds opwindender werd de strijd, steeds verwoe- der tastten de beide athleten toe, doch Me teon herstelde zich zichtbaar, gelijk in den kamp tegen den Spartaan. Thans genoot hij de toejuichingen van de menschen buiten de arena. En werkelijk slaagde hij erin Phatos tegen de aarde te krijgen. Een plots opkomende woede kon Phatos niet onderdrukken, terwijl zijn oogen on- boiend bleek dan eerst en de athleten raak- heilspellend vuurden. Zijn aangeboren zin voor eerlijkheid scheen in opstand, nu zijn tegenstander hem overwonnen had op een onregelmatige wijze, hetgeen den kamprechter ontgaan scheen. Zijn woorden ter verdediging werden bits afgewezen. Een minachtende glimlach speelde om Meteons mond, terwijl hij zijn tegenstander eenige beleedigingen toevoegde. Phatos smeekte den steun van Zeus af en zijne lippen prevelden „O, rechtvaardige rechter, geef mij uw zegen en laat recht vaardigheid over misdaad zegevieren!" De geestdrift van de massa was ten top gestegen, ofschoon de strijd minder boeiend bleek dan eerst en de athleten raak ten merkbaar uitgeput. Nog langer dan de eerste maal beproef den beide athleten elkanders krachten, rij kwamen om beurten in het voordeel, tot een onvoorzichtigheid van Meteon hem noodlottig werd. Phatos drukte hem als een Hercules hoog op, zijn spieren spanden zich en als een zware eik viel Meteon daarna n">er. Roerloos bleef de overwonnene liggen. De kamprechter trad naar voren en zageen doode. Een stilte viel over het wijde stadion. In deze angstige stilte werden schijnbaar de woorden van den «vijzen Thalus bewaar heid: „Hellenen, die dood voor u liggen, zijn gevallen door den hoogsten Rechter, want dan zijn hunne handen bezoedeld en hunne zielen bezwaard door valschheid!" Éen doodsche stilte hing over de kamp plaats. De uitbundige vreugde, het steeds weer aanrollende gejubel was geheel ver stomd. Phatos keek met wijdopengesperde oogen naar rijn tegenstander en scheen in diep gepeins verzonken. Langzaam naderde de kamprechter, om geven door zijn dienaren. Phatos bleek te diep onder den indruk om te merken, dat de kamprechter naderde; dat hij thans Olympisch overwinnaarwas.de hoogste eer, welke hem deelachtig kon wor den. De vreugde, waarnaar hij vele maan den had verlangd, ging te niet in die eene gedachte: „Ben ik moordenaar?" Veel van de plechtigheid ging voor hem verloren, zoo zeer was hij bewogen over het gepasseerde. Zelfs zijn vader, die aan rijn zijde stond, bleef voor hem onopgemerkt. Een medelijdend gemompel ging door de menigte, toen hij het hoofd boog voor den kamprechter om den hoogsten prijs te ont vangen, In plaats van een stralend gericht, 'n gelukkigen lach, onderwierp hij rich gela ten aan de ceremoniën en ontvig den over winningskrans, die 's morgens door een jeugdigen knaap met wonderbaarlijke ge lijkmatigheid van den heiligen boom was gesneden. Onmiddellijk nam hij zich den krans van het hoofd en brak er een tak uit en legde dien tusschen de eerbiedig gevouwen handen van den verslagene. Toen verbrak de kamprechter de stilte en sprak: „Velen winnaars mocht ik pp deze plaats den Olympischen prijs geven, doch gij, Phatos, zijt de eervolste overwinnaar, die ik ooit den prijs om het hoofd mocht leggen." Op den vijfden dag was 't zoo mogelijk nog drukker dan de voorgaande dagen, 's Morgens vonden de emotievolle paarden- en wagenrennen plats, welke de spelen be sloten. De menigte bleek het voorgevallene van den vorigen dag weder ten deele verge ten en leefde weer geheel met den span- nenden kamp mede. Daarna trad een rust in.. I 's Middags verzamelden rich de Olym pische winnaars, tot een plechtige processie, hetgeen men het hoogtepunt van het feest beschouwde. Vooraan gingen de athleten, gevolgd door de paarden- en wagenrenners, de philosofen en kunstenaars, de dichters en schrijvers. Gelauwerd maakten zij een rondgang door het Stadion en stormachtig werden zij gehuldigd, een huldiging, die de menigte niet meer buiten de arena hield. Men stroomde de sportplaats in en op de schouders van krachtige Hellenen werden de winnaars rondgedragen. 's Avonds werd het feest door de win naars vervolgd en onder zang en wijn ae in spanning vergeten van maanden zorgvul dige voorbereiding. Echter behoorde Phatos niet onder de aanwezigen en had het gezelschap van zijn vader opgezocht. Terneergeslagen nam hij plaats aan zijn zijde. Toen lag de oude wijs geer zijn hand op het hoofd van zijn zoon en zeide: „Ik ben naar hier gekomen om je gade te slaan in dien moeilijken strijd, 't Is mij een vreugde, dat je de Olympische eer veroverd hebt, doch het gelukkigst voel ik mij, dat je getoond hebt een zoon van Thalus te rijn!" Heb programma der Spelen van 28 Juli tot en met 12 Augustus luidt als volgt: 28 Juli 's middags 2 uur officieele opening der Spelen in het Stadion. 28 en 29 Juli: Gewichtheffen in het Krachtsportgebouw. 29 Juli tot en met 5 Augustus: Athletiek in het Stadion. Chronologisch overzicht. Zondag 29 Juli: 2 uur: 400 M. horden series; hoogsprin gen met aanloop series; kogelstooten finale; 2,30 uur: 100 meter hardloopen series; 3,30 uur: 800 M- hardloopen series; 4 uur: 100 M. hardloopen kwartfinale; hoogspringen met aanloop finale; 4,30 uur: 400 M. horden demifinale; 5 uur: 10.000 M. hardloopen finale. Maandag 30 Juli: 2 uur: 100 M. hardloopen demifmale; ko- gelslingeren finale; 2,30 uur: 100 M. hardloopen dames, series; 3,15 uur: 400 M. horden finale; 4,15 uur: 100 M. hardloopen dames demi- finale. 4,45 uur: 100 M. hardloopen finale. Dinsdag 31 Juli: 2 uur: 110 M. horden, series; versprin gen met aanloop finale; discuswerpen da mes finale; 2,30 uur: 200 M. hardloopen series; 345 uur: 800 M. hardloopen finale; 3,30 100 M. hardloopen dames finale; 3,45 uur: 110 M. horden demi finale; 4,15 uur: 5000 M. hardloopen series; 5 uur: 200 M. hardloopen kwartfinales. Woensdag 1 Augustus: 2 uur: 200 M. hardloopen demi-finales; polsstok-hoogspringen, series; discuswerpen finale; 2,30 uur: 800 M. hardloopen dames series; 3,15 uur 110 M. horden finale; 3,30 uur: 3000 M. Steeple Chase series; 4,15 uur: 200 M. hardloopen finale; 10 uur: Decathlon 100 M. hardloopen; 4.30 uur: Polsstok-hoogspringen finale; 1500 M. hardloopen series. Donderdag 2 Augustus: 2 uur: 400 M. hardloopen series; speer werpen finale; hink-stap-sprong finale; 3 uur: 1500 M. hardloopen finale; 3,30 uur: 800 M. hardloopen dames finale; 4 uur: 400 M. hardloopen kwartfinales. Vrijdag 3 Augustus: 10 uur; Decathlon 100 M. hardloopen; 11 uur: Decathlon verspringen met aanl.; 2 uur: 400 M. hardloopen demi-finale; Decathlon kogelstooten: 2,30 uur: 5000 M. hardloopen finale; 3 uur: Decathlon hoogspringen met aanl.; 4 uur: 400 M. hardloopen finale; 5 uur: Decathlon 400 M. hardloopen. Zaterdag 4 Augustus: 10 uur: Decathlon 110 M. horden; 11 uur: Decathlon discuswerpen; 2 uur: 4X100 M. estafette series; De cathlon polsstokhoogspringen; 2.45 uur: 4X100 M. estafette dames series; 3,30 uur: 3000 M. Steeple Chase finale; 4 uur: Decathlon speerwerpen; 4X100 M. estafette series; 5 uur: Decathlon 1500 M. hardloopen. Zndag 5 Augustus: 2 uur: hoogspringen met aanloop dames series: 4x100 M. estafette demi-fin®leï 2,30 uur: 4X100 M. estafette dames finale; 2,45 uur: 4x100 M. estafette finale; 3 uur: Marathonloop (vertrek); 3,15 hoogspringen met aanl. dames finale; 3,30 uur 4 x 400 M. estafette finale; 3405,25 Locrosse demonstrotie: 5,35 uur: Marathon-loop (aankómsö. 29 Juli11 Augustus: Schermen in het schermgebouw. Chronologisch overzicht. 29 en 30 Juli: floret equipe heeren. 31 Juli1 Augustus: Floret individuéel heeren; floret individueel dames. 3, 4 en 5 Augustus: Degen equipe heeren. 6 en 7 Augustus: Degen individueel heeren 8 en 9 Augustus: Sabel equipe heeren. 10 en 11 Augustus: Sabel individucel heeren. 31 Juli4 Augustus: Moderne vijfkamp. Indeeling: Amsterdam: 31 Juli: schieten pistool of revolver; 1 Augustus zwemmen 300 M. vrije slag; 2 Augustus: schennen degen; Hilversum: 3 Augustus Veldloop over 4000 Meter; Amersfoort: 3 Augustus: ruitersport, cross country over 500 M. 30 Juli—1 Augustus: Vrij worstelen in het Krachtsportgebouw, KRACHTSPORTGEBOUW Chronologisch verzicht: 30 Juli: 10—12 wegen; 6—11 's avnds, wedstrijden. 31 Juli 10—2 wedstrijden; 6—11 s avonds wedstrijden. 1 Augustus: 10—12 Herwegen der deelne mers; 611 's avonds Wedstrijden. 2—5 Augustus: Grieksch Romeinsch Wor stelen in het Krachtsportgebouw. Chronologisch overzicht: 2 Aug 10—12 Wegen; 6—11 Wedstrijden. 3 Aug". 10—2 Wedstrijden; 6—11 Wedstrij den. 4 Aug. 1012 Herwegen; 6II Wedstrij den. 5 Aug. 10—2 Wedstrijden; 6—11 Finales. 8—9 AUGUSTUS ZEILEN Op de Zuiderzee voor Int. 8- en 6 Meter jachten. Op het Buiten IJ voor Int. 12 Voets- Jollen. 2—11 AUGUSTUS ROEIEN op de Sloterringvaart 4—7 AUGUSTUS WIELRENNEN 4—6 Aug. Baanwedstrijden in het Sta dion. 7 Augustus Wegwedstrijd. 4—11 Augustus; Zwemmen in het Olympisch Zwemstadion Chronologisch overzicht: 4 Augustus: v.m.: 1500 M. vrije slag hee ren, series. Waterpolo 6 Augustus: nm.: 1500 M. vrije slag hee ren, demi-finale. 400 M, vrije slag dames, demi-finale. Waterpolo 6 Augustus: v.m.200 M. schoolslag hee ren, series. Waterpolo mm.: 1500 M. vrije slag heeren finale; 400 M. vrije slag dames, finale; schoonspr. heeren, series. Waterpolo 1 Augustus: v.m.: 100 M. rugzwemmen heeren, series. Waterpolo, N.m.: 200 M. schoolsl. dames series; 200 M. schoolslag heeren, deml-flnale; 400 M. vrije slag heeren, series. Waterpolo. 8 Augustus: vm.: Schoonspringen dames, series; 400 M. vr. sl. heeren, demi-finale; 1100 M. rugslag heeren, demi-finale. Waterpolo. N.m. 200 M, schoolslag dames, demi finale; schoonspr. heeren finale; 200 M. schoolslag heeren finale. Waterpolo, 9 Augustus: v.m.: Torensprong heeren, series: estafette 400 M. dames, series; esta fette 800 M. heeren. series. Waterpolo, Njn.: 400 M. vr. slag heeren, finale; schoonspr. dames, finale; 400 M. estafette dames, finale; 100 M. rugsl. heeren finale; 200 M. schoolslag dames, finale. Waterpolo. 10 Augustus: vjn.: 100 M. vrije slag heeren, series. Waterpolo. N.m.: 100 M. vrije slag heeren, demi- finale; toerenspr. dames, series; 100 M. vr. slag dames, series; 100 M. rugslag dames, series. Waterpolo. 11 Augustus: vjn.: 100 M. rugsl. dames, demi-finale; 100 M. vr. slag dames, demi finale; estafette 800 M. heeren, finale. Waterpolo. N.m.: Torensprong heeren, finale; toren- sprong dames, finale; 100 M. vr. sl. heeren, finale; 100 M. vr. sl. dames, finale; 100 M. rugslag dames, finale. Waterpolo. 810 Augustus In het Stadion: Gymnastiek. 711 Augustus: Boksen in het Krachtsportgebonw. Chronologisch overzicht: 7 Augustus: 912 uur wegen; 26 uur series; 811 uur series. 8 Augustus: 912 uur series; 26 uur series; 811 uur 1/8 finales. 9 Augustus: 912 uur 1/8 finales; 26 uur idem; 811 uur idem. 10 Aug.: 912 uur kwart finales; 46 uur idem; 811 uur demi-finales. 11 Augustus: 46 uur demi-finales; 811 uur finales. 912 Augustus: RuiterwedstrUden. Deze wedstrijden bestaan uit: Uithoudingsproef te Hilversum; Dressuurproef te Hilversum; Springconcours in het Stadion te Am sterdam. XVII Four les Etrangers De Amsterdamsche Stedenmaagd heeft haar troon beklommen en kijkt met welge- valligen blik neer op hetgeen menschenhan- den hebben gewrocht. Inderdaad, de Olympi sche stad is gereed, daarvan hebben wij ons heden overtuigd en tevens aanschouwd, dat reeds duizenden vreemdelingen onze hoofd stad een alleraardigst, cosmopolitisch cachet geven. Zoo direct spreekt dit tot u, als Je het sta tion verlaat; 't doet je bijkans gelooven aan een Babylonische spraakverwarring. In keu rige en kleurige plus-fours, gecombineerd met nog kleuriger, afstekende suiters onder scheiden de verre gasten zich onmiddellijk van de stemmige Hollandsche. Ferme sport- kerels, robust, sommige atliletisch gebouwd, kortom de fine-fleur, wat de wereld2op sport gebied kent, slenteren langs oud-Holland- sche grachtjes, pikken een Kalverstraatje of drinken cock-tails. Natuurlijk is ook de trip van Dam tot Rembrandtsplein onmid dellijk bij alle nationaliteiten in zwang. Dit heeft men gevoeld en er op gerekend. Want vooral de Kalverstraat steekt in een echt, feestelijk gewaad. Het beurtelings hangende Olympisch en oranje-dundoek, de talrijke gepavoiseerde gevels doen 't recht prachtig op dezen heerlijken Juli-dag. Bovendien wordt dit stadsbeeld nog verlevendigd dooi de fraai gestyleerde étalages, die in stijgen de lijn wedijveren om den prijs der uitmun tendheid. Maar vooral des avonds zal het uiterlijk winnen en de feestvreugde ten top stijgen, wanneer de pleinen en grachten en niet in het minst de kolossale Westertoren zal ba den in een zee van electrisch licht. Amsterdam is gereed voor hare taak als gastvrouwe. Zeker, er hebben zich ook moeilijkheden voorgedaan, wees een der belangrijkste on- derdeelen aanvankelijk op een mislukking, alles is ten slotte toch geregeld. Summa summarum kunnen wij met buitengewone tevredenheid neerzien op de vrucht van in- tensieven noesten arbeid, waarbij Holland op zulk 'n ondubbelzinnige wijze blijk gaf de groote eer te waardeeren, die de wereld haar waardig keurde. Onze diepgevoelde hulde. SEE-SAW. Het Nat. Sportpers Bureau meldt: Op heel wat minder opvallende wijze dan de Amerikaansche deelnemers aan boord van de „President Roosevelt" zijn de Finnen, Amerika's grootste concurrenten op athle- tiek-gebled, in Amsterdam gearriveerd; ter wijl honderden de Amerikaansche boot af wachtten, was er bij het binnenvaren van de „Oihonna" met de Finsehe deelnemers en officials geen sterveling present en dat wel om de zeer eenvoudige reden, dat het stoomschip in den nacht van Dinsdag op Woensdag, klokslag half vier, in het Marine dok voor anker kwam. Zelfs voor den groot sten fanaticus op athletiekgebied was 'n der gelijk uur te laat of te vroeg, al naar men wil om Nurmi c.s. te begroeten. Trouwens van begroeten zou niet veel ge komen zijn, want de Finnen maakten hun entree in Nederland op de meest prozaische wijze: slapende in hun hutten aan boord van de „Oihonna". Toen de Woensdag wat verder gevorderd was, zocht een verslagge ver van het Nationaal Sportpers Bureau de Finnen aan boord op en hun leider, de heer Gösta Wasenius uit Helsingfors, lachte nog even bij de herinenring aan dezen slapenden intocht. „Ja," zei hij, „er heerscht bjj ons aan boord strenge discipline, om elf uur gaat ieder van onze 85 Olympische deelnemers zonder pardon naar bed en daar het twaalf uur was, voordat we in IJmuiden arriveer den, kunt u wel aannemen, dat de heele familie sliep, voordat de Hollandsche kust in zicht was. Vanavond mogen onze men schen door Amsterdam wandelen, maar half elf binnen en elf uur naar kooi, dat is het parool." Wat hun verwachtingen waren? „Onze athletiekploeg is sterker dan in 1924", zei de heer Wasenius met nadruk, „laten we dat voorop stellen. Ik heb hiel en daar al gelezen, dat men ons voor zwakker hield, maar dat is positief onjuist: op Nurmi na zijn al onze menschen voor uitgegaan of, zooals b.v. Stenroos, door be teren vervangen. Bij ons gaat de athletiek nog steeds regelmatig vooruit." „En u verwacht dus op zijn minst even goede resultaten als in Parijs", was de logi sche vraag van den interviewer. „Toch niet," antwoordde de Finsehe lei der, „want u moet niet vergeten, dat wij wel vooruitgegaan, maar dat de andere landen nog meer vooruitgegaan zijn. Vooral op speerwerpen, kogelstooten en discuswerpen hebben we er geduchte concurrenten bij ge kregen, de Duitschers o.a. en ik reken daar om niet op dezelfde successen als in 1924. Op de loöpnummers staan we er goed voor; ten minste oordeelend naar de tijden is Amerika op de langere afstanden niet zoo buiten gewoon sterk". „Finland heeft op de Marathon met het maximum-aantal deelnemers ingeschreven; wie lijkt u de beste van deze zes?" „Marttelin is onze grootste hoop, nu Sten roos niet in ouden vorm gebleken is. Sten roos is zelfs niet meegekomen, daar hij in de proefwedstrijden faalde. Nurmi en Ritola doen beide aan drie nummers mee, n.l. de 3000 M. steeplechase, de 5000 en de 10.000 meter. In Parijs kwam Nurmi ook nog op de 1500 meter uit, doch daarvoor is hij nu niet in geschreven, daar we op dien afstand jongere enbetere krachten hebben." „Wie zijn dat dan wel?" „Iarva en Purjo, die zijn beiden buitenge woon goed, Iarva is nog geen 20 jaar, we verwachten, dat we in hem een opvolger krijgen van onzen eminenten Nurmi. Op de 1500 M. is Kinnunen en de 3000 M. steeple chase Andersen een eerste kracht. Vilen, die in Parijs uitstekend werk verrichtte, op de 400 meter horden, is nog wel goed. doch de jongeren zijn hem boven het hoofd ge groeid. Wat de werpnummers betreft, is Pen- tilaa, de Olympische kampioen speerwerpen, leelijk gehandicapt door een voetbalblessure, waardoor hij niet in topvorm is. Voor den tienkamp hebben we groote verwachtingen: Urjola, die ook aan kogel en discus deel neemt en Valstudt, die bij hoogspringen en kogelstooten uitkomt, zijn daar onze favorie ten. Bij de hink-stap-sprong Tuulos, maar daar schijnt men In Nederland ook een puike kracht voor te hebben." Inderdaad, de roem van den bescheiden Zwollenaar Peeters is al tot Helsingfors door gedrongen. „En Nurmi?" „Die is voor ons evengoed een raadsel als voor ieder ander mensch. Bij de laatste selectie-wedstrijden was hij niet op dreef, doch df-t zegt weinig, omdat hij iemand is, die zich zelf traint en aan niemand iets vertelt over zijn vorm. 't Eenige wat we we ten, is, dat hij niet mee zou gaan, als hij zichzelf kansloos dacht, maar hij is aan boord en dus „Zijn alle deelnemers voor de O. S. mee gekomen?" „Allemaal, op Ritola en Purjo na, die zou den vandaag per vliegmachine arriveeren. We hebben haast zouden we die bij al dit athleten vergeten ook nog eenige deelne mers voor den modernen vijf kamp, een wiel renner, twee zwemsters, een zwemmer, vier boksers en dertien worstelaars bij ons. Op het gebied van krachtsport hebben we een goeden naam te verdedigen, zooals u weet in de 6 andere sporten verwachten we niet zoo veel. Finland is tenslotte maar een klein land met ongeveer evenveel inwoners als Nederland en met onze 85 deelnemers is liet Amerikaansche legioen drie keer zoo groot, voor ons niet geraken. Doch de tweede plaats in het landen-klassement; wanneer we die, evenals in 1924, zouden bereiken, zouden we meer dan tevreden zijn!" Geen voetbal en tennis meer op de O. S. Na een langdurig debat meldt de Tel., het welk meer dan 2 uur In beslag nam, heeft het Int. Olympisch Comité gistermiddag een motie van generaal Sherrill om voetbal en tennis van het programma der Olympische Spelen te schrappen, in stemming gebracht. Deze motie werd met 1513 stemmen aan genomen. Het comité zal vandaag een motie in stem ming brengen, waarin de Olympische Spelen tot een tijdsduur van 14 dagen worden te ruggebracht. Tevens zal het Amerikaansch Olympisch Comité in die vergadering de plannen bespreken, welke zijn uitgewerkt om de deelnemende landen in 1932 te Los Ange los te ontvangen. Deze plannen houden te vens de organisatie van het vervoer der deelnemers in. Het comité zal ten slotte een beslissing nemen inzake de keuze van de stad, waar in 1936 de Olympische Spelen gehouden zul len worden. Het is thans reeds zeker, dat Madrid daarvoor zal worden aangewezen. Donderdag heeft de eerste wedstrijd van de Engelsche gasten, n.l. die tegen de Fla mingo's een aanvang genomen. De Flamingo's brachten het na een ver rassend slecht begin tot 140 runs, voorname lijk dank zij E. Jansen 29, S. Posthuma 38 en Rencker 22 not out. De rest der Holland sche batsmen faalde op het zeer snelle bowlen van Allom volkomen. Bij het Hollandsche totaal waren niet minder, dan 45 extra's. De Engelschen brachten het op het einde van den dag tot 241 voor het verlies van 7 wickets. De scores luiden: le innings Flamingo's: Glerum b. Allom 0; jhr. W. v. d. Bosch not out 0; A. Maas c. Holmes, b. Allom 2; F. Gibb b Allom 4; W. Eigeman c. Mac. Canlis, b. Allom 0; C. W. Feith b. Allom 0; E. Jansen b. Allom 29; S. Postuma Jr. b. Mac. Canlis 38; Rincker not out 22; K. Marang b. Allom 0; Höpmg b. Allom 0; extra's 45, totaal 140. Bowlingcijfers M.C.C. M. J. C. Allom 8 voor 37; Mac. Canlis 1 voor 19; G. T. S. Ste vens 0 voor 24; Holmes 0 voor 13 en Wijke» 0 voor 2. le innings M.C.C.Stevens l.b.w. Rincker 24; Twintig c. Glerum, b. Eigeman 0; Wijkes c. Marang b. Maas 22, Holmes b. Eigeman 59; Kemp Welch c. Gibb, b. Maas 2; Hun- lcke, c. Gderum, b. Rincker 4; Mac. Canlis b. Maas 2; P. Warner not out 64; Pilkington l.b.w. Maas 16; Allom c. Gibb, b. v. Feith 19; Tatterssall not out 16, tijd eersten dag vér streken, stand 8 voor 24L 2de Klasse Dames ZIGNEA II—L.Z.C. 2—5 De laatste competitiewedstrijd der Zig- nea-rserves 'is in een nederlaag geëindigd, desondanks kunnen de jeugdige Zignea- dames tevreden zijn met hun prestaties in de tweede klasse. Het was een aardige wedstrijd. L.Z.O. bleek echter iets sterker dan de Zignea-re- serves en de Leidsche dames wisten handig van eenige misverstanden te profiteeren om te doelpunten. Het begin is voor de L.Z.C., het Zignea- team sluit niet erg en het duurt dan ook niet lang of de midvoor weet van een dezer gapingen te profiteeren om mej. Zijlstra te passeeren. De Zignea-dames herstellen zich de ach terhoede steunt de voorhoede aardig en door opzwemmen van mej. Mek weet Zignea ge lijk te maken (11). Dan weet Leiden zich weer vrij te maken eenige snelle aanvallen volgen. Wanneer even een „man" wordt losgelaten herneemt L.Z.C. de leiding (1—2). De Leidsche dames blijven sterker en voor rust weten zij nog maals te doelpunten d3). Na de hervatting wordt er in de Leidsche achterhoede een beetje te forsch gespeeld Bij een der Zignea-aanvallen wordt mej. v. Spaendonck in de 4 Meter op ongeoor loofde wijze aangevallen. Uit den toegestanen strafworp weet zij te doelpunten (23). Na eenige minuten herhaalt zich hetzelf de maar in plaats van doelpunten wordt de bal in handen van den keeper geschoten. De bal wordt geplaatst bij de vrij liggende L.Z.C.-dame die met mooi opzwemmen den voorsprong vergroot (42). De dames raken vermoeid, tengevolge waarvan het een onbenullig spelletje wordt. Leiden is nog het minst slecht en weet voordat het einde gefloten wordt nog een maal te scoren. Het is voor een groot deel aan den lange- ren speeltijd 2x7 minuten zuiver spel, toe te schrijven dat in dezen wedstrijd zoo slecht gespeeld werd. Voor rust ging het wel maar na de rust werd er zoowat niet gezwommen, alles ging erg langzaam en 't gooien was er erg kort. Het is te hopen, dat de P. C. van den Ned. Zwembond, voor het volgend jaar den speeltijd weer stelt op 2x5 minuten. Z. V. V. „ZANBVOORT" Een weinig nieuws valt er thans te melden. Allereerst het feit dat de speler Houtkamp zijn plaats in de vereeniging weer gaat in nemen. Dit is een verblijdend teeken en zal door iedereen met vreugde worden vernomen. Al spoedig en wel op 4 Augustus Zaterda^- kunnen zieT g°eden Wedstl^d ui?F^nitlChe,2<: klasser Spiel und Sport '05 Men zal dan weer eens de vleugel Paap, Keesman en Houtkamp in actie kunnen zien. De opstelling der beide elftallen is nog niet cekend, doch men lette op de eerstdaags ver schijnende glasbiljetten. De entrée-prijzen blijven gehandhaafd, dus 15. 35 en 50 cent. Verder krijgt „Zandvoort" op 18 Augustus een tegenpartij, waarover nog een nader be richt volgt, doch waarin o.a. de internationaal Ir. Denis zal uitkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11