Stadsnieuws VIERDE BLAD VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 1 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. De burgemeester herbenoemd He t aspect van het Raadhuisplein De kwestie der schadeloosstellingen Een verkeersverbetering GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. BLOEMENDAAL R. K. Volksbond afd. Haarlem Noord Gevleugelde Vrienden Heemstede HAARLEMMERLIEDE. INGEZONDEN P. J. MENNE. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees- ier. De raad was voltallig. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van G. J. Smit, (vaar bij beroep wordt Ingesteld tegen het aesluit van B. en W., waarbij afwijzend is beschikt op de aanvrage van adressant om vergunning tot het bouwen van een garage met een z.g. doorgang op een perceel grond gelegen aan het Raadhuisplein no. 5. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. In de vorige vergadering is reeds uitvoe rig over dit adres gesproken. Het werd toen aangehouden. Na uitvoerige bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Linden. Schelvisch, de Boer, v. d. Erff en mevr. Bigot. Herbenoeming burgemeester. Ingekomen is een brief van den commis saris der Koningin in deze provincie, hou dende mededeeling, dat bij Kon. besluit van 2 Juli 1928 met ingang van 8 Augustus 1928 opnieuw tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer Jhr. J. P. W. v. Doorn, De heer BREED, als oudste lid van den raad, Wenscht den voorzitter hartelijk geluk met diens benoeming. Persoonlijk is spr. wezenlijk verheugd en hij acht den voorzit ter de rechte man op de rechte plaats. Spr. heeft steeds de hoffelijke leiding van den voorzitter geëerbiedigd, een leiding well i zich volstrekt boven de partijen stelt. Spr. wenscht den raad en de gemeente ge luk met deze benoeming en hoopt tenslotte, dat men den voorzitter nog meermalen met dit feit mag gelukwensclren. Applaus) D VOORZITTER dankt met eenige vrie deltjke woorden. Verkoop grond B en W. stellen voor hen te machtigen: vr jr de gemeente te verkoopen aan de Mar- tschapplj tot uitvoering van bouwkun dige werken „Valkenburg", gevestigd te Am- ster am, Directeur de heer H. M. Baaij te Am: ïrrdam. één perceel bouwterrein, groot ont weer 1322 M2. gelegen aan de Noord- zijd der Lentelaan, tegen een koopprijs van l 50. D'! heer KWAK stelt, voor om in plaats van 7.00. 8.00 per M2. te vragen Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 6 simmen. K -t voorstel van B. en W. wordt goedge- keu d. Intrekking raadsbesluit. B. en W. stellen voor het raadsbesluit, waarbij aan de N. V. Anjerkweekerlj ,,'t Clooster" vergunning is verleend tot. het bouwen van een kweekkas op een perceel grond,, dat volgens uitbreidingsplan voor weg is bestemd, in te trekken. Goedgekeurd. Vaststelling rooilijn. B. en W. stellen voor de rooilijn van de Oostzijde aan het Raadhuisplein te wijzigen. De heer AUDRETSCH zou een bepaling willen hebben, dat er geen winkelhuizen mogen gebouwd worden. De heer de Boer vreest, dat de bestaande toestand dan nog jaren lang zal blijven Dr. DROOG zou ook gaarne willen dat er geen winkelhuizen werden gebouwd. Zal 'men het verbieden, dan deelt spr. de vrees van den heer de Boer, n.l., dat de gemeente met den rommeligen toestand blijft zitten. Spr. raadt daarom aan om toestemming tot winkelbouw te geven op het punt, waarop het plein in de Raadhuisstraat overgaat. Spr. merkt echter op, dat de vaststelling van de rooilijn nog niet inhoudt, dat wordt beslist of er al of niet winkels gebouwd mo gen worden. Dat laatste is een zaak, welke op zich zelf staat. Wanneer de exploitanten liet wil len komen er villa's. De heer KWAK meent, dat het Raadhuis plein niet ontsierd mag worden door win kelhuizen. Hebben de exploitanten dan 'n minder zonderlingen bouw, dan moeten de belangen van Heemstede toch voorgaan. Op den duur zullen er toch wel villa's gebouwd worden, Spr. ondersteunt dan ook krachtig het voorstel van den heer Audretsch. De VOORZITTER zegt dat er overleg is gepleegd. Het resultaat daarvan, dat het oorspronkelijke plan tot vaststelling der rooilijn zoodanig gewijzigd is, dat er voor- deelen werden behaald welke niet verkregen waren wanneer niet in principe bewilliging was gegeven tot den bouw van twee win kelhuizen. De heer KWAK begrijpt dit niet. Spr. meent dat niet behoeft gemarchandeerd te worden om de exploitanten aan 't bouwen te krijgen. B. en W. bepalen eenvoudig dat er geen winkelhuizen mogen worden ge bouwd. Dr. DROOG meent dat men zich aan het oordeel der schoonheidscommissie kan on derwerpen. Spr. zegt, dat de raad blij kan zijn, dat, zonder tegenstand van de eigena ren, de rooilijn zoo vastgesteld kan worden, als zij is voorgesteld. In andere gemeenten heeft men er dikwijls den grootsten last mede. Daarbij komt, dat de winkelhuizen niet in de rooilijn der villa's komen en dat ze in den overgang naar de Raadhuisstraat ko men, zoodat men bij deze winkelhuizen nog niet kan spreken van plein. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd Straatnamen. B. en W stellen voor aan de straat, uit komende op de Iepenlaan, den naam te ge ven van Eschdoornlaan; en aan de kade, loopende evenwijdig met de Zandvaart, waarop uitkomt bovengenoemde Eschdoorn laan, den naam te geven van Eschdoorn- kade. Goedgekeurd. Het werklicdenreglcmcnt B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een herdruk van het werkliedenregle ment. Goedgekeurd. Aanschaffing autobanden B. en W. vragen den raad het noodige cre- diet voor de aanschaffing van Overman Oushiou persbanden ten behoeve van den gemeente-reinigingsdienst. Goedgekeurd. Verkeersverbetering Heeren- wegZandv. Laan. De snelle ontwikkeling van liet door gaand verkeer maakte het, noodig ook in deze gemeente maatregelen te nemen, B. en W. willen die thans ook aanbrengen op het snijpunt Heeren weg—Zand voortsche laan. Zij achten het gewenscht dat daar ter- plaatse een vluchtheuvel wordt aange bracht en dat de trottoirs van dé Zandvoort- schelaan gedeeltelijk worden versmald. De bestrating kan daardoor breeder -worden, waardoor het inrijden gemakkelijker zal zijn. Door den dienst van Openbare Werken werden de kosten, aan een en ander verbon den op 3000.geraamd. In verband met het vorenstaande, waar mede de Commissie voor Openbare Werken zich geheel kan vereenigen, verzoeken B. en W. aan den Raad het noodige crediet te verleenen voor de uitvoering van deze werkzaamheden. De heer v. d ERF meent, dat de gepro jecteerde vluchtheuvel te ver in den Hee- renweg loopt; waardoor het verkeer uit de richting Bennebroek naar Zandvoort be moeilijkt wordt. Spr. gelooft, dat het goed is den vluchtheuvel een meter in te korten. De heer KWAK is het hiermede niet eens. De voorgestelde toestand noodzaakt om langzamer te rijden. De VOORZITTER antwoordt, dat de bocht gemakkelijk te nemen is wanneer men kalm rijdt. Spr. is tegen het inkorten van den vluchtheuvel. De plaats van den verkeersagent zou daardoor zeer ongunstig worden, omdat hij een minder goed over zicht over de wegen heeft. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. De kwestie der schadeloosstellingen. B. en W stellen voor aan Ged. Staten te berichten, aat de gemeente Heemstede zich niet kan vereenigen met de bezwaren van de gemeente Haarlem naar aanleiding van de krachtens art. 19 sub. I a en b der an nexatiewet door Heemstede gevraagde schadeloosstelling wegens den overgang van bezittingen van de Heemsteedsche gas-, duinwater- en electriciteitsbecirijven en we gens winstderving welke hef gevolg Is van de verkleining vah het afzetgebied dier be drijven. Verder willen B. en W. aan Ged. Staten mededeelen, dat de raad van Heemstede ernstige bedenkingen heeft tegen de be zwaren van de gemeente Haarlem naar aan leiding van de krachtens art. 19 sub 1 a en c der Annexatiewet gevraagde schadeloos stelling. Ten slotte stellen B. en W. voor hun col lege te machtigen aan Ged. Staten te be richten, dat de raad van Heemstede hand haaft zijn besluit van 28 Juli 1927 met dien verstande dat, in de plaats van het genoem de bedrag van 2.000.000 wordt gelezen 1.818.804.30, dat hij ernstige verdenkingen heeft tegen de bezwaren van de gemeente Haarlem naar aanleiding van de krachtens art. 22 der bovenaangehaalde wet gevraagde schadeloosstelling. Goedgekeurd. Woningbouwfonds. B. en W. stellen voor te beschikken over een gedeelte der gelden, gestort in het Wo ningbouwfonds, tot een bedrag van 152. Goedgekeurd. Aanvaarding grond. B. en W stellen voor van den heer J. W. H. van Oververt niet te aanvaarden een strook grond, gelegen aan de Zandvoort- schelaan ter grootte van 48 M2. Goedgekeurd. Rondvraag, Bij de rondvraag vestigt de heer v. UNEN er de aandacht op, dat op den Binnenweg, smalle gedeelte, autobezitters hun voertui gen geruimen tijd, soms den geheelen dag, laten staan. Spr. vraagt of dit niet kan worden verboden. De VOORZITTER antwoordt dat te zullen overwegen. Hierna volgt sluiting. De Raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare zitting bij een, gepresideerd door den loco-burgemees ter, wethouder J. Laan. Afwezig waren; de heeren: Kremer en Hogenbirk. Ingekomen stukken: Een verzoek is ingekomen der N. V. Maat schappij voor ontginning van woeste gron den met toepassing van stedelijke afval stoffen „Mijvo" om tegen een door de ge meente te betalen vergoeding van 98 cent per inwoner per jaar de afvalstoffen van de gemeentebelt naar elders te mogen ver voeren. Burgemeester en Wethouders geven in overweging afwijzend op dit verzoek te be schikken, daar de gevraagde prijs veel en veel te hoog is. De voorzitter geeft op een vraag van den heer Schulz inlichtingen omtrent de bestem ming en verwerking der afvalstoffen. Een verzoek van J. Huybens om hem 850 schadevergoeding uit te keeren we gens het in 1927 gedurende eenige weken stopzetten van de afgraving bij de Joodsche begraafplaats. Burgemeester en Wethouders geven in overweging op dit verzoek afwijzend te be schikken, daar deze stopzetting geschiedde ingevolge de gewijzigde Politieverordening en pas werd opgeheven, toen Huybens kon aantoonen, dat hij vóór de inwerkingtreding van die verordening reeds een contract met het bestuur van de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam had gesloten, waarbij hij ver plicht werd om vóór een bepaalden datum een zeker stuk terrein af te zanden. Ten ge volge van de stopzetting is Huybens niet over tijd geweest met de afzanding. De heer CASSEE vraagt inlichtingen, waarop de voorzitter hem do noodige gege vens verschaft. Een verzoek is ingekomen van het perso neel, werkzaam bij de topccabewerking, om een toelage per dag wegens het derven van extra-verdiensten voor overwerk. B. en W. deelen mede, dat zeer onlangs de arbeidsinspectie het maken van overwerk ten strengste verboden heeft, zoodat het per soneel-, dat met het asphalteeren der wegen is belast, niet langer per week mag werken dan de overige werklieden. Werd vroeger in dit maken van overuren een compensatie gevonden voor den onaangenamen arbeid, thans is dit „extraatje", door vermeld verbod vervallen. Burgemeester en Wethouders wil len daarom het bij de asphalteering betrok ken personeel wel een tegemoetkoming ver. leenen en stellen derhalve voor om hun een toelage van 0.50 per dag toe te kennen. Aangenomen, na een toelichting van den voorzitter. Watervoorziening Vogelenzang In verband met een verzoek om de moge lijkheid te onderzoeken om den bewoners van Vogelenzang zonder al te groote gelde lijke opofferingen van gemeentewege even goedkoop drinkwater te verschaffen als aan de overige inwoners, geeft de voorzitter een uiteenzetting van wat ten dezen gedaan is. De heer SCHULZ juicht het toe, dat deze zaak zoo zorgvuldig is onderzocht. Spr. geeft zijn zienswijze op de kwestie. De watervoor ziening van Vogelenzang is indertijd afge stuit op het kostenmotief. Spr. wil niet den weg uit in het overgelegde stuk van de di rectie van het Prov. Waterbedrijf, aangege ven mede in verband met moeilijkheden, die daaruit kunnen ontstaan. Spr. acht het bil lijk, dat de bewoners van Vogelenzang een toeslag betalen. De heer NUYENS zet uiteen, dat de Voge lenzangers het slachtoffer zijn van de nala tigheid van Bloemendaal. Spr. schetst hoe Amsterdam vroeger en ook nu nog omliggen de gemeenten van water voorzag, waaronder b.v. ook Heemstede en Zandvoort. De VOORZITTER is van meening, dat de gemeente niet in verzuim is. Het vraagstuk is destijds goed bekeken en 't bleek, dat Vogelenzang beter kon bediend worden door de provincie. De buizen liggen op 't oogen- bllk tot de huien van den heer Kok en er zou nog 6 a 7 K.M. buis gelegd moeten wor den om Vogelenzang te bedienen. Eenmaal zoo ver, zouden nog vele gegadigden voor 't Bloemendaalsche water opdagen (Leidsche Vaart, Zilkerweg, enz.). Spr. zou het liefst allen bewoners water willen verstrekken, dat lekkerder is dan elders. Tegen het commer- cieele standpunt van den heer Nuyens komt de voorzitter op, en is van meening, dat aan liet advies der directie moet vastgehouden worden. De heer PRINSENBERG merkt op, dat de gemeente den prijs van het water zou moe ten verhoogen, als de aansluitingen minder wérden. De heer SCHULZ verwacht niet veel van nieuwe bespreking. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt met 9 tegen 4 stemmen aan genomen. Aanbod van W. Swart. om van hem ad 5 per M2. te koopen een terrein, gelegen tus- schen den Joh. Verhulstweg en de Alb. Thümlaan. In overeenstemming met het advies der Commissie voor Publieke Werken geven B, cn W. in overweging niet op dit aanbod in te gaan, daar de vraagprijs aanzienlijk hoo- ger is dan de indertijd door Swart betaalde koopprijs van dien grond. Goedgekeurd. Een advies is ingekomen tot stichting van een eigen gebouw voor de Vereeniging Jeugdwerk. De VOORZITTER zet uiteen, wat de ver eeniging nastreeft en wil haar steunen een eigen gebouw te verkrijgen, door het ver strekken van een renteloos voorschot; af lossing 650 per jaar. De heer DE CLERCQ wenscht te weten, of er waarborg bestaai, wanneer de vereeni ging een andere leiding krijgt. De lieer SCHULZ acht toezicht door de gemeente op dc rekening en verantwoording van de Vereeniging gewenscht. De heer LUDEN sluit zich hierbij aan, ter wijl de heer DORHOUT MEES deelt het standpunt van den heer de Clercq. Wethouder NEDERHASSELT voelt er voor hypothecair verband aa,n te vragen, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. De VOORZITTER zet uiteen, dat voor de vereeniging hypotheek of aflossing niet het zelfde is. De heer PRINSENBERG legt er den na druk op, dat de Raad het voorstel onvoorbe reid te beoordeelen krijgt. De heer CASSEE zet de geheele wordings geschiedenis van deze aanvrage uiteen. Verschillende leden maken nog op- en aanmerkingen betreffende deze aangelegen heid. Een voorstel van den heer PRINSEN BERG het voorstel tot de volgende verga dering aan te houden, wordt verworpen. Vervolgens wordt in stemming gebracht een voorstel van den heer Dorhout-Mees, het bedrag onder hypotheek te verstrekken. Aangenomen. Eervol ontslag wordt verleend aan P Blankevoort als lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. De VOORZITTER drukt zijn leedwezen uit over het heengaan van den heer Blan kevoort. Benoeming onderwijzeres aan school C (vac. mej. J. H. van Leeuwen); de voor dracht luidt: no. I mej. I. Brinkman te En schedé; no. 2 mej. J. H. H. van Rossum te Haarlem; no. 3 mej. A. Paap te 's-Graven- hage. De heer SCHULZ vraagt inlichtingen in verband met moeilijkheden, die zich aan deze school hebben voorgedaan. Wethouder NEDERHASSELT adviseert de benoeming niet te verschuiven, wijl dan met den nieuwen cursus de benoemde in functie kan treden. De VOORZITTER vindt, dat de benoe ming niet moet uitgesteld worden. Mej. I. Brinkman, Enschedé wordt met algemeene stemmen benoemd. Benoeming onderwijzer aan school D (vac. W. J. Haenen); de voordracht luidt: no. 1 de heer J. Buys Jr. te Roermond; no. 2. de heer R. Boeschoten te Woudenberg; no. 3 de heer J. de Haan te Ede. De heer Buys wordt met algemeene stem men benoemd. Toekenning vergoeding over 1927 ingevol ge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van bijzondere scholen. Goedgekeurd. Aanvrage crediet voor aanschaffing van schoolmeubelen en aanstelling tijdelijke leer kracht in verband met ingebruikname gym nastieklokaal van school D als klasselokaal Goedgekeurd. Verleening medewerking inzake beschik baarstelling van gelden voor stichting eener school van „De Haarlemsche Buitenschool". Goedgekeurd. Verleening medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet. 1920 inzake beschik baarstelling van gelden voor schoolmeubelen voor: a. de R. K. Jongensschool te Overyeen; b. de R. K. Meisjesschool te Overveen, Goedgekeurd. Overname van grond van de provincie Noord-Holland ter verbetering van den Mi- litairenweg. Goedgekeurd. Aankoop grond aan den Brederodewèg, ter verbreeding van dezen weg, een perceel kad. bekend onder sectie A no. 3552, groot 1250 M2. Aangenomen. Uitgifte in erfpacht van een terreintje in het Bloemendaalschebosch aan liet P. E. N. Aangenomen. Aanvrage crediet voor stichting clubhuisje ten behoeve der voetbalvereniging B. V. C. „Bloemendaal". De bouwkosten worden door de vereeniging begroot op 4000, doch door B. en W. op 5000. De heer PRINSENBERG vraagt, of het wel juist is de begrooting met 1000 te ver hoogen. De VOORZITTER zegt, dat dit geschied is; om straks een suppletoire begrooting te ver mijden. Goedgekeurd. Definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan voor Rijnegom. De VOORZITTER doet mededeeling van enkele wijzigingen door Ged. Staten ge vraagd. Spr. acht het best, dat B. en W. met een nader prae-advies komen, zoo mogelijk voor de volgende vergadering. Definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan voor de terreinen, gelegen tus- schen den spoorweg HaarlemOverveen en de Kleverlaan. Definitieve vaststelling van het uitbreid dingsplan voor een terrein, gelegen tusschen den Johan Verhulstweg en de Alb. Thijm- laan. Over beide plannen zal zoo mogelijk in de volgende vergadering prae-advies worden uitgebracht. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening Overeenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken stellen B. én W. den Raad voor: A. ontheffing van artikel 7 der Bouwver- te verleenen aan: a.' B. en W. van Bloemendaal voor stichting van een clubgebouwtje op de speelterreinen aan den Brederodeweg; b. de N. V. Bouw- en Exploitatie Mij. „De Grens" voor bouw eener dubbele woning op den hoek ZandvoorterwegTeding van Berkhoutlaan (de N. V. had reeds dispensa tie om op dat terrein 3 woningen te stich ten); c. St. Lambertusstichting voor bouw eener serre bij perceel Zijhveg no. 17; d. J. Russ en J. Buys voor bouw eener ga rage aan de Spiegelenburghlaan; e. W. Kromhout voor bouw eener garage aan de Graaf Floris'aan; f. de Directie van het P. E. N. voor bouw van een transformatorgebouwtje aan den Lage Duin en Daalscheweg; g. J. C. de Geus voor bouw van drie gara ges aan de Zonnebloemlaan; h. A. M. Joustra voor bouw eener garage bij perceel Oranjelaan no. 6: i. H. Kwak voor bouw eener woning aan den Zandvoorterweg; j. A. de Groot voor bouw eener garage aan de' Berkenlaan; k. P. Kerkvliet voor bouw eener woning aan den Heuvelweg; B. ontheffing van artikel 7 der Bouwver ordening te weigeren aan: a. J. Martijnse voor bouw eener garage aan de Julianalaan, daar te weinig onbebouwde ruimte op het terrein over zou blijven.: b. J. C. Ruigrok voor bouw van tien wo ningen op een terrein nabij, doch niet aan den Vogelenzang3cheweg gelegen. (Inge trokken). In overeenstemming met het advies dei Commissie voor Publieke Werken geven B. jen W. den Raad in overweging afwijzend te beschikken op de reclames tegen de beslui ten van B. en W. ten aanzien van de dooi hen geweigerde vergunning tot bouw van. a. twee huizen aan de Julianalaan door F. J. Kloos, daar op het terrein in het uitbrei dingsplan een weg is geprojecteerd: b. een dakkapel op perceel Oranje Nassau- laan no. 59 door F. L. Jansen, op grond van artikel ,11 der Bouwverordening. Aldus wordt besloten. V'oorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van grond tot, afronding van den hoek Julianalaan—Bloemendaalsche weg.. Goedgekeurd, Rondvraag De heer DORHOUT MEES merkt op, dat zooyeie fietsers in plaats van de daartoe be stemde paden van den grooten rijweg ge bruik maken Wethouder NEDERHASSELT meent, dat de voetgangers hieraan schuld hebben, die niet over glasscherven, enz. wenschen te loo- pen. De VOORZITTER: Onze voetpaden zijn, behoudens enkele uitzonderingen, prachtig. Ze hebben de eigenschap, dat ze meeveeren. (Gelach). De heer LUDEN meent, dat het op den weg ligt een verzoek tot de regeering te rich ten, om het gebruik van fiets- en voetpaden wettelijk te regelen. Er ontspint zich een debat over gezonden Öoomengroei en topeca wegen., pe heer DÉ CLERCQ merkt op, dat in rAa Haag een verbodsbepaling bestaat voor Wielrijders, om gebruik te maken van den grooten weg. De VOORZITTER "zegt een onderzoek hieromtrent toe. De heer DE CLERCQ wijst er op, dat er plannen bestaan een kanaal te graven van Amsterdam langs 't Naaldenveld, ten be hoeve van de waterleiding. Wethouder NEDERHASSELT zegt. dat de waterleiding van Amsterdam vele streken ontwatert. De VOORZITTER zal deze zaak nader onderzoeken. De heeren CASSEE en DE CLERCQ bren gen hulde aan B. en W. voor de wijze, waar op de wegen in orde gehouden worden. De Raad gaat hierna in geheime zitting over. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij L. Pouwer, Lage Duin en Daal scheweg 1 Bloemendaal, een paar dames handschoenen Kroner, Adr. Stoopplein 13 Bloemendaal, een startpedaal; A. v. d. Brink, Ramplaan 25 Haarlem, een dames- portemonnaie L. Boorsna, Zandvoorter weg 29 Aerdenhout, een rijwielbelasting- merk en een sigarenaansteker Toornent, Boschlaan 6 Bloemendaal, een grijze gleuf- hoed A. Cassee, Bloemendaalscheweg 19 Bloemendaal, een tennis racket O. de Vries, Kinheimweg 63 Bloemendaal, een groene dameshoed aan het bureau van politie te Overveen, 7 stukken buis, een rijwielbelas- tingmerk, eén ring met sleutels een honden penning No. 405, een damesvulpen bij den Badman Bloemendaalsche Strand, een cellu loid bril garage Backhuis, een bos sleutels en een portemonnaie met inhoud G. Slot, Kleine Houtstraat 55 Haarlem, een bril Hobbemastraat 5 Zandvoort, een vulpen houder S. Spanjaard, Romolenstraat 37 Haarlem, een verm. zilveren armbandhor loge Bonnes, Julianalaan 7 Overveen, een vulpotlood mej. Driehuizen, Eindpunt Zee weg, een rugzak met inhoud garage Back huis, een tompouce aan den politiepost Zeeweg, een rijwielpomp, een hoes van auto, em klut, een pet, een huissleutel, een paar heerenschoenen en sokken. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Aannemingsbedrijf v/h. J. H. v. Wageningen, alhier. te genieten van het echt Hollandsch land schap. Na een tocht-van ongeveer vijf uur wordt Schoorldam bereikt, waarna het gezelschap gelegenheid kreeg zich tot kwart voor vijf te vermaken. In verschillende vehikels enkele waren nog uit de vorige eeuw zag men diverse groepen afrijden om de schoonheden van Bergen en Schoorl te bezichtigen. Ongetwij feld zijn deze plaatsen met hun schilder achtige omgeving een der mooiste landstre ken welke ons land bezit. Ongemerkt is het laat geworden en reeds te spoedig blijkt het tijd te zijn voor den terugtocht. Was de heenreis reeds gezellig, de terug tocht overtrof de verwachtingen, want de meeste menschen kwamen in Haarlem terug met de verzuchting: „zijn wij er nu al reeds," woorden, welke op een boot zelden worden gehoord. Hoewel het een boottocht was voor den Volksbond, werd er aan boord aangetroffen bijna alle leden en donateurs van de R. K. V. V. Onze Gezellen, welke ook voor een groot gedeelte hebben medegewerkt tot het welslagen van den boottocht. Het jaszband, onder de bekwame leiding van den heer Sandberg, heeft er den ge heelen dag de vroolijke stemming ingehou den door hun vroolijke en populaire muziek. Dan nog een warm woord van hulde aan de boottocht-commissie en de besturen, welke dezen dag hebben georganiseerd. De commissie voornamelijk, die door een maand hard werken een tocht wist te or- ganiseerën, welke tot volle tevredenheid van allen was. Veel is er door de commissie ge daan,'doch het succes is daardoor ook voor de volgende jaren verzekerd. Volgende jaren toch behoeft geen propagaï da meer ge voerd te worden, ieder gaat dan uit eigen beweging mede. Het geheel was een succes voor den R.K. Volksbond. „Een Lid". vorderingen in de door hen gevolgde vak. ken gemaakt, om tot eene hoogere klasse te worden toegelaten. 7e. Afdeeling Hoogere Burgerschool met 5.jarigen cursus van het Christelijk Lyce um, Het eind.examen B is afgelegd door 9 mannelijke en 3 vrouwelijke leerlingen. Van hen hebben 10 het getuigschrift verkregen, en wel 7 mannelijke leerlingen en 3 vrouwelijke leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg 106. waar van 61 buitenleerlingen, 49 nieuwe leerlin gen werden toegelaten, waarvan 5 na toe- latings-examen. 8. Afdeeling Hoogera Burgerschool met 5-jarigen cursus van het Roomsch-Katlio. liek Lyceum. 7 leerlingen legden het eindexamen af. Allen slaagden. Op 31 December waren er 155 leerlingen op de afa. H.B.S.. Aantal buitenleerlingen, 50, van wie 48 niet in de Gemeente woon achtig. 9e. Roomsch-Katholieke Middelb. School voor Meisjes. Deze school, welke eerst onlangs is op. gericht als een uitbouw der reeds bestaan de school voor uitgebreid lager onderwijs, telt op dit oogenblik alleen een vierde en vijfde klasse, in elk waarvan 7 leerlingen zitten. Omtrent den toestand van het ouderwijs zijn geen bijzondere opmerkingen te ma ken. 10e. Handelsavondschool van den Haar. lemschen Bond van R.K. Jongenspatrona ten. Bij het eind-examen, eind April, slaag- dep 4. leerlingen der 5e klas, 1 leerling afgewezen. Voer den cursus 1927—1928 werden toe- gelaten 124 leerlingen, waaronder 52 nieuwe. Heti aantal leerlingen op 3), December 1927 bedroeg 122. Zondag hield de R.K. Volksbond een boot tocht naar Bergen en Schoorl, welke schit terend geslaagd mag heeten. Ideaal weer en een goede organisatie en voorbereiding van den tocht, daarbij men schen die zich voorgenomen hebben eens gezellig onderling uit te gaan, ziedaar het noodige om een boottocht goed te doen slagen. Om half 9 werd onder de lustige tonen van het jasz-muziek afgevaren van den stei- gêr van de gasfabriek der voormalige ge- iqé'ente Schoten. :Te Spaaradam komen de laatste deelne mers aan boord en daarna gaat het via de mooie Zaanstreek naar het doel der tocht. Het blijkt dat de circulaire, gericht aan de leden, niet ten onrechte gesproken heeft over den mooien tocht te water. Veel valt er VERSLAG OMTRENT DEN TOESTAND VAN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS TE HAARLEM OVER HET JAAR 1937 Uit bovengenoemd verslag ontleener. wij het volgende: Voor het maken van meer algemeene op. merkingen omtrent den toestand van het onderwijs vindt de Commissie ook ditmaal geen aanleiding. Wel brengt zi! gaarne in herinnering, dat in September van het af- geloopen jaar onder groote belangstelling, ook van vele oud-leerlingen der school, het zestig-jarig bestaan der Middelbare School voor Meisjes werd gevierd, welke viering nog met een klein verlengstuk gepaard ging, doordat in diezelfde dagen de tegen woordige directrice der school, mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom, gedurende vijf en twintig jaar als onderwijskracht aan de school verbonden was. Verlies leed het Haarlemsche Middel baar Onderwijs door het heengaan met 1 October 1927 van den directeur der Hoogere Burgerschool A met vijf-jarigen cursus, Dr. S. Elzinga, wegens de voor hem eervolle benoeming tot Inspecteur van het Handels onderwijs. Verder ontleenen wij aan het verslag het volgende. Ie Afdeeling Hoogere Burgerschool van het Gemeentelijk Lyceum. Van de 41 leerlingen 36 mannelijke en 5 vrouwelijke die het eindexamen B af legden, zijn 33 mannelijke en 4 vrouwelijke leerlingen geslaagd. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1927, 322, waarvan 244 jongens en 78 meisjes. Hiervan zijn 105 buitenleer- lingéri, waarvan 84 niet in Haarlem woon achtig. 88 Leerlingen werden tot den cursus 19271928 toegelaten. 2e Höogère Burgerschool B met 5-jarigen cursus. Huisvesting der school. Hoewel het be sluit van den Raad der Gemeente Haarlem tot de stichting van een nieuw schoolge bouw genomen werd. bij besluit van 10 Februari 1927, laat het zich thans, bij het einde van 1927 nog niet aanzien, dat de school in den cursus 1927—1928 zal kun nen verhuizen. Zelfs schijnt het aan twijfel onderhevig, dat de nieuwe cursus 19281929 in het nieuwe gebouw zal kunnen worden aange vangen. 26 Leerlingen, 13 mannelijke en 13 vrou- welijke, die het eindexamen 1927 aflegden, i zijn allen geslaagd. Het aantal leerlingen bedroeg op het einde van den cursus 192627, 156, waarvan 126 jongens en 36 meisjes. Het aantal buitenleerlingen bedroeg 25, j waarvan er 20 buiten de gemeente. 3e. Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus (Hoogere Handelsschool en Hoogere Burgerschool met 3-jarlgen cursus met aparte Handelseindklasse). Aan het examen werd deelgenomen door 32 mannelijke en 14 vrouwelijke leerlingen, waarvan respectievelijk slaagden 30 en 13. Het aantal leerlingen was op het einde van den cursus 336, waarvan 297 jongens en 97 meisjes. 4e. Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus. Het afgeloopen jaar 1927 is een gedenk waardig jaar voor de Middelbare Meisjes school geweest, aangezien het in de maand September 60 jaar geleden was, dat deze school, de eerste van dien aard in den lande, opgericht werd. Dit feit is op 8 en 9 September zeer feestelijk herdacht, onder groote belangstelling van autoriteiten, oud docenten, docenten, ouders, oud-leerlingen en leerlingen. Bij die gelegenheid is een film vertoond van het tegenwoordige schoolgebouw met al zijn gebreken, en van een denkbeeldig toekomstig schoolgebouw, dat het schoonste ideaal vertegenwoordigt, dat men zich op dat gebied denken kan. Van de 25 candidaten voor het eind examen verwierven er 19 het getuigschrift en 2 het getuigschrift van Vakleerling. Aantal leerlingen. Op 31 December 1927 telde de school dus 159 leerlingen, van wie er 127 in Haarlem woonden en 32 in de buitengemeenten. 5e. Gemeentelijke Avondschool voor Han delsonderwijs. Op 1 Januari 1927 telde de Handelsavond school 291 leerlingen, verdeeld over 14 klas sen en 1 vervolgcursus voor het praktijk diploma boekhouden, waarin 8 leerlingen zaten. Van 1 September tot einde December 1927 werden 10 nieuwe leerlingen toege laten, terwijl er 15 de school verlieten. Op 31 December 1927 telde de inrichting dus 315 leerlingen, of 24 meer dan het vo rige jaar Van de 7 leerlingen, die den vervolg-cur- sus ter voorbereiding voor het practijk-di- plcma Boekhouden volgden slaagden er in Juni 1927 5. 6e. Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. Het aantal leerlingen aan het einde van den cursus 1926—1927 bedroeg 158, waar onder 4 vakleerlingen. Van hen werden 98 leerlingen voor het volledig onderwijs bevorderd naar een hoo gere k'asse, terwijl aan 26 leerlingen het Einddiploma van den 3-jarigen cursus werd uitgereikt. Niet bevorderd werden 25 leerlingen, ter wijl 5 leerlingen niet aan de elschen van het eindexamen voldeden. De vaklecrlingen hadden alle voldoende Wedvlucht van Bordeaux (Frankruk). af stand 951 K.M. Deze wedvlucht, gehouden op 14 en 15 Juli had een minder gunstig verloop. Van deze vereeniging vlogen in concours 19 duiven, waarvan er tot nog toe slechts 7 zijn teruggekomen, wat wel een gevolg is van de hitte van dien Zondag. Op Zondag 15 Juli kwamen als 1 en 3 aan twee exemplaren van H. Vellinga en als no. 2 een exemplaar van C. Lareman, Dinsdag 17 Juli een van A. Verdonscliot Jr., Woensdag 18 Juli een van N. Leuven en Zaterdag 21 Juli en van J. G. v. d. Meer en W. Eekhof. De overige worden vrtjwe.l als verloren be schouwd. Uitslag wedvlucht van Vilvoorde (België), op Zondag 22 Juli, afstand 160 K.M. In con cours 115 duiver- Om 8 uur losgelaten arriveerde no. 1 om 9 uur 58 min. 19 sec. en de laatste prijswinnende om 10 uur 4 m. 41 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen. 1, 12, 13, E. D, des Bouvries, 2. J. G. v. d. Meer; 3, 8, 14, 18, W. v. Huis; 4, 16, 19 A. Verdonschot Jr.; 5, 9 H wi(-+eveen; 6, 7, 10 N. Leuven; 11. 20 A. v. Zadel; j. V. Eekhof; 21, 22 C. Lareman. Snelheid le duif 1345 M. per minuut en de laatste prijswinnende 1275 M. per minuut Concert A.s. Zondag, 29 Juli, zal dooi de R.-K. Harmonie-Vereeniging alhier bij gunstig weer een concert worden gegeven in den tuin van de R.-K. Kerk, alhier. Zondag zal n.l. het Patroonsfeest gevierd worden en na het lof van 7 uur zal het con cert een aanvang nemen. Niet veel voorkomend Als curiositeit kan worden medegedeeld, dat bij den heer C. Stokman te Haarlemmerliede deze week 4 krielhennen van 4 maanden oud elk haar eerste ei hebben gelegd, waarvan 3 op den- zelfden dag. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk DE TRIOMF VAN DON BOSCO. Ofschoon Don Bosco pas 40 jaren geleden gestorven is, is zijn werk over de geheele aarde bekend en verspreid. In talrijke landen der wereld beheerschen zijn volgelingen, met zijn geest bezield, de R.K. opvoeding en de paedagogiek, of oefe nen er tenminste een niet geringen invloed op uit. Met recht spreekt men in die landen van den triomf van Don Bosco. Onbegrijpelijk komt Nederland in dezen triomftocht achteraan bij de andere Euro- peesche landen. Maar ook in Nederland vordert het werk snel. Weldra zal ook hier het werk van Don Bosco allerwegen bekend zijn en toegepast worden. Het in verschillende talen ged ukte „Bul letin Salesien" is in een prachtig kleed voor de eerste maal verschenen. Gratis wordt het aan talle leden der Inter nationale Unie van Don Bosco („Medewer kers" en alle andere belangstellenden vanuit Italiö toegezonden. Dit jaar ook zal een Nederlandsche Pater Salesiaan gedurende twee maanden in het najaar door gehee Nederland toespraken, conferenties, tridua, enz. houden, om dit Wereldwerk meer bekend te doen worden in Nederland. Die vergaderingen zullen door lichtbeelden en films (waar electrisch licht aanwezig is) worden verduidelijkt en opgeluisterd. Nederlandsche R.K. Parochies. Vereem- gingen van St. Vineentius. Standsorganisa ties, Onderwijsbonden. Communauteiten e.a.: wjj doen een oproep tot u in bet belang van u zeiven. maar vooral in het belang van de Nederlandsche Charitas en de Nederlandsche Jeugd: noodigt op uwe najaarsvergade ringen) (October-November) ter bespreking en opluistering uit dezen volgeling van Don Dosco Beg n Augustus wordt het programma in elkaar gezet. Besluit er dezer dagen over. Eén der twee Nederlandsche centra van Don Bosco: de Procuur in Den Haag: p.a Zeereerw. Pater Ch. Dpry, Dr. Kuyperstraat 12, zal u gaarne alle gewenschte inlichtingen geven. Tot bloei van den Nederlandschcn tak der Internationale Organisaties van Bon Bosco Ook deze lezingen, conferenties, enz. zul- en den triomf van Don Bosco in Nederland bespoedigen. MADE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13