Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 27 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16918 GESCHIEDEN AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. UITERLIJK DRIEMAAL 1 flOR 1 Economische werk zaamheden in het licht van de internationale Politiek f-'. De „Italia"-bemannin<* te Narvik aangekomen Een koele ontvangst Tornber geestdriftig toege juicht Ernstig ongeluk bij schietoefeningen te Oldebroek Een soldaat gedood Een ander soldaat levens gevaarlijk gewond Rechtelijke macht Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Regeling der Audiënties Folkloristisch feest Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Z.H. de Paus licht ongesteld Een afscheidsgroet van den stichter der Olympische spelen BUREAUX: NASSAULAAN49j Telefoon No, 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT 4, ADVERTENTlÊlM 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij Tooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, ft Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f72H D1J een ongeval rael tOkj] verlies van een hand, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I üUUU."' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I JU." doodelfjken afloop; 16UU. een voet of een oog bil verlies van een f Eft bi) 'n breuk vanf ft I 3U." been of arm; 1 *U." VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 11Co.' duim of wijsvinger; bi) verlies v. een anderen vinger. Op het voorbeeld van de banketten in het buitenland, organiseert de Nederlandsche Journalistenkring sinds eenigen tijd „noen malen", waar personen, gewoonlijk van in ternationale beteekenis, redevoeringen hou den over onderwerpen, die de aandacht van het groote publiek hebben. Het instituut der Nederlandsche pers-noen malen heeft nog niet dezelfde beteekenis als sommige vermaarde buitenlandsche ban ketten, waar grootheden gaarne gebruik van maken om soms opzienbarende meeningen te verkondigen of mededeelingen te doen. Dat kan ook niet anders, want Nederland is een klein land en de buitenlandsche persconferenties, ontleenen haar waarde voor een groot deel aan het gezag van de hoofd personen, die er spreken en deze zijn van belang om de groote macht, die zij niet zel den vertegenwoordigen en de sanctie, die hun woorden daardoor krijgen. Het is duidelijk, dat wanneer een Staats man van de Vereenigde Staten of van En geland zijn vreugde of ontevredenheid over een of andere aangelegenheid uit, dit van grooter internationale beteekenis' is, dan wanneer een Staatsman van het kleine Ne derland een oordeel velt. Toch kunnen ook de genoemde Nederland sche pers-noenmalen belangrijk worden voor de internationale politiek, want Neder land staat niet zelden onbevangener tegen over groote wereldproblemen dan de naties, die den wereldgang beheerschen of be- heerschen willen. In de kleinere landen is het oordeel daardoor niet zelden juister en klopt 'in een uitgesproken meening dikwijls het geweten der wereld. Doch ook om het geweten bekommert men zich in de inter nationale politiek, helaas, niet veel. Ondanks alles echter, zijn ook de Nederlandsche pers conferenties, zeker voor Nederlanders, in teressant. Na Zimmermann en Jhr. Beelaerts van Blokland" was ljet de heer H. Colijn, die Donderdagmiddag in Hotel Paulez te 's Gra- venhage een rede hield voor een veertigtal journalisten van onderschelden politieke richting. De oud-minister-president, die zoo juist van zijn' Indische reis over Genève, waar hij de Economische conferentie presideerde in het vaderland is teruggekeerd, sprak over de economische werkzaamhede t van den Volkenbond in het licht van de internatio nale Politiek. Des heeren Colijn's redevoering was in teressant, zooals men uit een uittreksel in dit blad kan zien, maar beperkte zich tot het schetsen van den door den wereldoorlog ontwrichten economische» toestand, van Eu ropa en de vermelding, in chronolog!sche Orde, van de werkzaamheden om daarin -verbetering te brengen. De eenige meer po- sitièVfe tfaeening, die de inleider uitte, was en van den voorzitter der economische conferentie kon men moeilijk wat anders verwachten dat hij over de tot nu tce bereikte en hog te verwachten resultaten zeer optimistisch gestemd is. Er is omtrent dit punt ook wel eens een ander geluid vernomen. Er zijn er, die vree zen, dat ook de economische werkzaamhe den van den Volkenbond ten slotte niet veel baat zullen brengen. Maar de heer Colijn vroeg om toch vooral niet ongeduldig te zijn. De eersteEconomische conferentie werd 'in Mei 1927 te Genève gehouden. Wil zijn van dit tijdstip nog maar een goed jaar verwijderd. In de ontwikkelingsgeschiedenis van wereldeconomie is dit inderdaad een kort tijdsgewricht. Weliswaar zijn op die conferentie van 1927 wenschen geuit over in- en uitvoerverboden en zijn er landen, die in het afgeloopen jaar overgingen tot het instellen van nieuwe of verhoogen van bestaande rechten, wat dan in strijd ge noemd wordt met den geest van Genève, maar, merkte de heer Colijn o.i. terecht op, men moet niet vergeten, dat op het moment dat de conferentie in 1927 gehouden werd, tal van landen nieuwe projecten van tarief- heffjngen hadden klaar liggen, waarvan veie zelfs niet in behandeling zijn genomen en andere, wat de hoogte van het tarief be treft, zijn verlaagd. Dat is al een groote vooruitgang en een bewijs, dat de geest van Genève over verschillende landen vaardig wordt. Ook zijn er tolheffingen ingesteld, die geen ander doel hadden, dan de vel schillen door valuta-depreciatie ontstaan te nivelleeren. Daartegen valt natuurlijk weinig in te brengen. Dat het er met den econonnsohen toe stand in Europa niet fleurig uit net, zal ie dereen toegeven. Maar om genezing voor de kwaal te vinden, is het van het grootte belang de juiste oorzaken aer zieX'.e op te sporen. De heer Colijn weet de oomten van de ontwrichting van het economische leven aan den Wereldoorlog. In net fcfcg'n werci dit niet zoo dadelijk door iedereen ingezien, vooral niet omdat na den oorlog een korte opleving intrad. Maar later is het beset dat dit de grondoorzaak is, wel algemeen gewor den. Werkloosheid openbaarde zich in groote mate in alle Europeesche landen. Valuta depreciatie. gestremde emigratie-beweging, het ontstaan van een aantal nieuwe Staten met als gevolg een 10.000 K.M. langeren muur van toltarieven, hooge tarieven, in voer- en uitvoerverboden (wie er belang in stelt, leze de rede van den heer Colijn), het waren even zooveel vraagstukken, die onder het oog moesten gezien worden. Men begreep dat ook wel en iri 1925 werd een conferentie te Genève gehouden, maar deze mislukte, omdat de politiek zich te veel in de besprekingen mengde. Toen kwa men de economische conferenties en de sfeer van deze bijeenkomsten, waar politiek geweerd wordt en in hoofdzaak de econo misten aan het woord zijn, was veel geschik ter om genezingbrengende middelen te vin den. Daar waren de mannen van het vak aan het woord en bespraken openhartig de nooden van dezen tijd. Het is mogelijk ge bleken, dat men het over verschillende pun ten eens wordt. Duidelijk is gebleken, zooals opgemerkt werd op de eerste conferentie, dat er een zeer enge onderlinge afhankelijk heid bestaat tusschen de naties, die elkander op de wereldmarkt ontmoeten, en dat de maatregelen, door de eene natie genomen in engen samenhang staan tot de maat regelen, die er voor andere landen uit moe ten voortspruiten. Het was mogelijk, dat er geneesmiddelen werden aangewezen, die voor alle landen heilzaam zijn en waar dit duidelijk was, bleek ook de mogelijkheid te bestaan, dat de besluiten der conferentie aanvaard wer den door de verschillende landen. Het is een langzaam genezingsproces, want er moet eindeloos geconfereerd worden en een nuchter denkend mensch kan zich, om niet moedeloos te worden, alleen troosten met de gedachte, dat de Staten zijn als in dividuen, die op het slechte pad geraakt zijn en gereclasseerd worden. Men vergeve ons de vergelijking, maar het reclasseerings- werk wordt voor de Staten verricht door de economische conferenties. Vandaar ook het langzame genezingsproces. In dit verband nog een opmerking, die niet door den heer Colijn is geplaatst, maar die toch wel typeerend is. Verschillende in dustrieën en takken van nijverheid onder vinden in bepaalde landen veel nadeel van de beschermende bepalingen van andere na ties, waar zij anders een goed afzetgebied voor haar producten kunnen vinden. On derhandelingen van natie tot natie om daar in verbetering te brengen, stuiten op groote moeilijkheden. Daarom gaat men nu de methode, toepassen niet meerte confereeren van natie tot natie, maar t>er industrie. Al had de economische conferentie niets anders bereikt dan dit, dan ware dit reeds een groote creditpost. Wanneer de metaalin dustrie van alle landen op een conferentie bijeen is, zal veel gemakkelijker een over eenkomst tot stand komen, die alle belang hebbenden voldoet, dan wanneer moeizaam van natie tot natie wordt onderhandeld. Vooral met het oog op de steeds veldwin nende intemationaliseerlng der industrie is dit van belang. Resultaten zijn met deze methode reeds bereikt en het is te verwach ten, dat op dezen weg wordt voortgegaan. Het onderwerp is te uitgebreid om dit in één artikel uit-te putten. wij komen er op terug maar men veroorlove ons nog één mededeeling. Zonder aan de waarde van de opmerkin gen der verschillende vragenstellers te kort te doen. leek ons die van collega Vesters wel interessant. De heer Colijn had er op gewezen dat Japan zich een steeds grootere' markt schept voor zijn producten. Ook in ons Nederlandsch-Indië. waar het de Ne derlandsche nijverheid verdringt. De heer Vesters vroeg in dit verband of het ophef fen van invoerrechten niet nadeelié zou zijn voor de industrie van die landen, waar ge werkt wordt onder gunstige sociale bepa lingen tegenover die landen, waar geen maatregelen van socialen aard bestaan. Het gevolg zou toch kunnen zijn, dat die lan den, waar de kostende prijs der producten verhoogd wordt met de kosten, voortvloeien de uit de sociale wetgeving, overstroomd worden met producten uit landen, waar geen sociale maatregelen genomen worden en die hun industrie en nijverheid zien kwijnen. De heer Colijn antwoordde, dat hij met zijn antwoord op deze vraag niet klaar was, maar dat hij wel de richting kon aangeven, waar in mogelijkerwijs een oplossing voor deze moeilijkheid is te vinden. Hij zag die op lossing hierin, dat de landen met sociale wet geving een zoodanige heffing op de produc ten uit landen zonder of met gebrekkige sociale wetgeving zouden toepassen, dat de productiekosten in beide landen gelijk zijn. Wie echter bedenkt, dat die oplossing niet afdoende is om zich te wapenen tegen den invloed van een ver verwijderd land als Ja pan, begrijpt, al wordt hem ook tegenge worpen dat er b.v. een coalitie van West- Europeesche landen tegen Aziatische landen kan worden gevormd, dat er nog vele, vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Laten wij echter het optimisme van den heer Colijn deelen en de economische con ferentie het beste succes toewenschen. De goede wil is er blijkbaar en laat ons verder afwachten. Al werd er dus op de persbijeenkomst niet veel verteld, dat nog onbekend was, zij had het voordeel een belangrijk onderwerp weer eens even in de volle aandacht van ons Ne derlandsche lezerspubliek te brengen. De leerlingen der R.-K. Fröbelschool te Be verwijk hebben gis teren feest gevierd, in verband met de a.s. zilveren priester jubilea van den Hoog Eerw. Heer Deken J. M. I.ucassen en den Zeer Eerw. Heer Pastoor C. A. A. M. Westerwoud. Hier boven: het vroolijk uitgeleide. Een leuke groep bij het Kinderfeest in de R.-K. Fröbelschool te Beverwijk. Een Wolff-bericht meldt uit Oslo: Te Narvik hebben vele belangstellenden den geheelen nacht op de aankomst van de „Citta di Milano" gewacht. Toen het schip 's morgens aankwam waren er echter nog slechts weinig toeschouwers. De Noor- sche autoriteiten waren niet vertegen woordigd. Wel bevonden, zich eep vertegen woordiger van de Italiaansche legatie te Stockholm en een aantal journalisten en fo tograven aan de landingsplaats. Toen de tros aan land werd geworpen stak niemand een hand uit om het touw vast te maken zoodat een man van het schip aan land moest springen. Aan boord van de „Citta di Milano" be vonden zich behalve de geredde Italianen ook drie Zweden die aan de slede-expeditie op zoek naar de „Latham" hadden deelge nomen. Toen de bemanning bemerkte dat de bezoekers van het schip door het boven licht naar binnen keken, werd dit haastig afgedekt. Van de geredden vertoonde zich niemand. Terstond na het neerlaten van den valreep werd een matroos met de bajonet op het geweer daarbij op post gezet, hetgeen algemeen verwondering wekte. Hedenavond zullen de Italianen de reis voortzetten met den Lofoten-spoorweg. die hen op Zweedsch gebied en verder zuid waarts zaï brengen. Er is een spoorwagen dicht bij de landingsplaats gebracht, zoodat de Italianen slechts behoeven over te stap pen. Het Italiaansche vliegtuig „Marina I" is gisteravond uit Tromsö aangekomen met 'n deel van de leden der Zweedsche expeditie, o.w. de leider kapitein Tornberg. De Zweed sche vliegers werden door een dichte me nigte met geestdriftig gejuich begroet. De „Marina I" zal heden naar Tromsö te- rugkeeren. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de kapitein van het Duitsche motorschip „Monte Cervantes" de bemanning van de „Krassin" zijn dank betuigd voor de hulp verleening. De kapitein van de „Krassin" heeft daar op geantwoord, dat de plicht van een zee man is een zich in nood bevindend schip ter hulp te komen. Een Zweedsch blad heeft een belooning van 10.000 kronen uitgeloofd voor hem, die het lijk van Malmgren zal vinden. Het W.B. meldt uit Berlijn: De „Deutsche Allg. Ztg." verneemt uit Moskou: De Russische vlieger Tsjoeknowski heeft geconstateerd, dat er op de film-opnamen die hij bij het ontdekken van de Malmgren- groep, maakte drie personen zijn te onder kennen. Het lot van den Zweedschen geleerde wordt hierdoor steeds geheimzinniger. De aankomst te Narvik V. D. seint uit Oslo: Naar uit Narvik gemeld wordt..zijn Nobile en zijn metgezellen Donderdagavond per trein van Narvik naar het Zuiden vertrok ken. Slechts een half uur voor het vertrek van den trein kwam de „Cittè, di Milano" in de haven aan. De landingsbrug werd van het schip op de treeplank van den trein ge legd, zoodat de Italianen geen voet aan wal behoefden te zetten. Ceccionl ging op kruk ken en had een been In verband. De overigen zagen er, met uitzondering van Nobile, gezond uit. Of ook Mariano bij het gezelschap was, kon niet worden vastgesteld. Niemand werd van het schip naar den trein gedragen. De trein zal waarschijnlijk Zaterdag avond laat te Kopenhagen aankomen. Bij schietoefeningen in het kamp te Ol denbroek met een kanon van 15 c.M. is gis teren bij het aanzetten van een projectiel, dat projectiel gesprongen. Er is één doode, één zeer zwaar gewonde, die waarschijnlijk •wi.'.vende is en vermoedelijk twee a drie "lichtgewonden Er zijn onverwijld maatregelen genomen om een chirurg en het noodige geneeskun dige personeel naar Oldenbroek te dirigee- ren, ter versterking van het daar aanwezige personeel, terwijl een commissie is ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken, welke tot het ongeval hebben geleid. Omtrent dit droevig ongeluk wordt nog nader gemeld, dat bij de schietoefeningen met niet modern geschut een projectiel bij het inschuiven in den vuurmond, voordat deze was afgeschoten, is gesprongen. De sol daat A. Vos, wonende te Driel bij Arnhem werd door de stukken getroffen en was on middellijk dood, terwijl de soldaat Berfelo uit Enschedé zoo ernstig werd gewond, dat men weinig hoop op herstel heeft. Hij is ver voerd naar het hospitaal te Zwolle. Verder werd een korporaal door splinters gewond. Deze is ter observatie opgenomen in het mi litaire hospitaal te Utrecht. Tenslotte Is nog een soldaat dermate door den schrik bevan gen, dat hij het bewustzijn verloor, hoewel hij niet gewond was. Op advies van den Minister van Oorlog zijn vier doktoren uit Utrecht ontboden. Ze behoefden evenwel geen dienst te doen. De commandant van het kamp heeft door bemiddeling van den Zeereerw. heer Pastoor te Driel en den burgemeester van Enschedé de familie van de slachtoffers gewaarschuwd. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Tot nog toe heeft men geen enkele fout of na latigheid kunnen ontdekken. Onmiddellijk werden de minister van Oor log en de Inspecteur der Artillerie te Den Haag telefonisch van het gebeurde op de hoogte gebracht. Reeds is een commissie benoemd, bestaande uit drie officieren, van wie twee uit Den Haag en een uit Amster dam. Deze commissie zal o.a. een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval Instellen. Direct na het ongeluk werd de oefening geëindigd, d.w.z. nadat de geladen stukken waren afgevoerd. Dit ongeval is des te droeviger, omdat het gebeurde in het laatste uur op den lafi- sten detacheeringsdag van deze herhalings- menschen, van wie de meesten tot de lich ting 1922 behoorden. Het lijk van den verongelukten milicien Vos, zal te Driel ter aarde worden besteld. Bü Koninklijk besluit van 21 Juli 1928 is benoemd tot substituut-griffier bij het kan tongerecht te Haarlem jhr. mr. A. Reigers man, thans griffier bij het kantongerecht te Zevenbergen. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Bis schop van Haarlem, zal voortaan lederen dag in de week, van 's voormiddags 11 uur tot 's middags 1 uur, audiëntie verleenen aan de Eerwaarde Geestelijkheid, uitgezon derd de Dinsdagen, waarop Mgr. op dezelfde uren aan de leeken audiëntie blijft verlee nen. lederen Zaterdagavond zal in de dagbla den bekend gemaakt worden, op welke da gen Mgr. verhinderd is. In de aanstaande week van 29 Juli tot 5 Augustus is Mgr. afwezig Het N. O. C. bericht: Het folkloristisch feest op 11 Augustus in het oude stadion zal de volgende nummers omvatten: Noord-Holland. Noordhollandsch Brui loftsfeest, Edammer kaasdragers en Volen- dammer visschers. Zuid-Holland. Katwijksche en Schevening- sche visschers in kleederdracht met hun net ten en andere attributen. Zeeland. Boeren en boerinnen in hun fraaie costuums zullen dansen uitvoeren. Utrecht. Oude kleederdrachten. Gelderland: Nijkerk. Oude Veluwsehe groep. Lochem. Oud-Geldersche dansen. Huissen. De 35 vendelzwaaiers met hun Kei zer, Koning en gevolg. Nunspeet. Veluwsehe dansen. Overijsel. Staphorster jongens en meisjes in hun bijzondere kleederdracht. Friesland. Leeuwarden. 30 personen in Oud-Friesche kleederdracht en 8 chaises. Hindeloopen. Origineele Hindelooper Kro- nendans en liederen. Groningen. Zang en dans. Drente. Een Drentsche bruiloft. Noord-Brabant. Typische kleederdrachten. Limburg. Het Akkermans-gilde uit Venlo met zijn poppen, Valuas en zijn vrouw, die een hoogte hebben van 3.50 Meter. Als bijzondere attractie zal, onder voor lichting van den Nationalen Landspelraad, worden uitgevoerd een zwaarddans van omstreeks het jaar 1500 in costumes van dat tijdperk door 50 leden van de Gymnastiek- en Sportvereeniglng „Kracht en Vlugheid". Verder een monsterconcert door 14 orkes ten, te zamen 400 man, onder leiding van M. v. d. Roovaart, en ongeveer 4000 zangers en zangeresseri, onder leiding van Jacob Hamel. Het geheel wordt georganiseerd door Max van Gelder, lid van het Comité voor Artistie ke Ontspanning van liet Nederiandsch Olympisch Comité. De Italia-bemanning is te Narvik door de bevolking koel ontvangen. Tornberg werd luide toegejuicht. Twee der vermiste slachtoffers van de ramp in de Staatsmijn „Hendrik"' zijn ge vonden. Door het springen van een projectiel is in het kamp Oldenbroek een soldaat gedood; twee soldaten werden gewond. Gisteren heeft de officieele opening plaats gehad van de ingepolderde Bieshosch- gronden. De Rekenkamer voor Ned.-Indië deelt mede, dat in 1927 tweehonderd vijftig frau des zijn gepleegd tot een bedrag van j.73,000 Uitvoercijfers van vee en landbouwpro ducten over Juni 1928 en het eerste half jaar van 1928. De kampioenen 1928 trekpaarden. De onderteekening van het pact van Kel logg iS voorioopig bepaald op 27 Aug. a.s. Op het meer van Genève zijn vier perso nen bij een boottocht verdronken. De boschbranden in Zuid-Frankrijk duren voort. De gouverneur van San Luis Potosi geëxe cuteerd. Barometerstand 9 uur v.m. 7.57 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.27. Z. D. H. Mgr. Eug. van Reckem legde gisteren den eersten steen voor het Maria-gesticht te Noordwijkerhout, bestemd voor vrouwelijke krankzinnigen. Mgr. v. Reckem begeeft zich naar de kapel. Naar uit Rome gemeld wordt, heeft Z. H. de Paus de openbare audiënties afgelast we gens een verwonding aan Zijn voet, die Hij den 20en Juli heeft opgeloopen, toen Hij in de tuinen van het Vatikaan uit Zijn auto stapte. De behandeling der gewone Kerkzaken gaat voort. V. D. seint uit Rome: Omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus wordt nog gemeld, dat de geneesheeren verwachten, dat de lichte ver- Of de begrafenis met militaire eer zal ge- WOnding, die Z. H. de Paus heeft opgeloo- schieden, is nog niet bekend. pen, binnen enkele dagen genezen zal zijn. Door Z. D. H. Mgr. Eug. van Reckem, bisschop van Gent, is gisteren de eerste steen gelegd voor de kapel van het Mariagestich t te Noordwijkerhout, bestemd voor vrouwe lijke krankzinnigen Hoogste Barometerstand 765.3 m.M. te Aeureiry. Laagste Barometerstand 750.7 m.M. te Sarna. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt, waar schijnlijk regen of onweersbuien, weinig ver andering in temperatuur. De stichter van de Olympische Spelen, Baron Pierre de Coubertin, heeft heden aan alle athleten en aan de deelnemers aan de Olympische Spelen, die te Amsterdam zijn bijeengekomen ter viering der 9e Olym piade, een afscheidsgroet gericht. Wegens ziekte moet hij er van afzien naar Amster dam te komen en wanneer over vier jaar te Los Angelos de spelen der 10e Olympiade worden gehouden, denkt hij niet in staat te zijn zich daarheen te begeven. Om deze reden brengt hij thans een afscheidsgroet aan de Olympische Spelen, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de regelmaat der op eenvolgende Olympiaden meer en meer zal bijdragen tot het rhythme in 't sportleven, tot zijn behoud en tot zijn bescherming te gen zijn eigen uitwassen. Wat de deelneming van vrouwen aan de spelen betreft, daartegen blijkt de schei dende stichter gekant.' Ten slotte brengt Pierre de Coubertin dank aan hen, die hem nebben gevolgd en vervolgens hebben geholpen bij de taak, die hij gedurende veertig jaren heeft nage streefd, te midden van zoovele hinderlagen en vijandelijkheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1