KENNEMERLAND Berisp 4 Wiithric^ Baart» CHEQUE„K0EES£N EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 2 GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. De gemeentewoningen Uitgebreide onderwijsdebatten Een grap over de straatbelasting „Zanvoo rt zit financieel aan den grond", ver klaart wethouder Padt Tot hoofd van schooi A wordt benoemd de heer J. A. v. d. Waals te Zandvoort. Centrale Verwanaiaf HILLEGOM HAARLEMMERMEER. Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Rijksvischaf slag BEVERWIJK WIJK AAN ZEE EN DUIN. CASTRICUM IJMUIDEN HEEMSKERK StoSzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Marktbericht ZANDVOORT DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. v. Alphen. Afwezig de heer Gunters. De notulen worden goedgekeurd. Door de commissie, die benoemd is, om de huren te herzien van de gemeentewonin gen, is rapport uitgebracht. Zij wijst er op, dat het woningbedrijf in de laatste drie ja ren een verlies heeft geleden van ongeveer 7100 of ongeveer f 2350 per jaar. Hieron der is een verlies van meer dan f 1100 per jaar van de woningen aan den Parallelweg, de Marisstraat en de Zandvoortschelaan. Teneinde geen verlies meer te lijden, of dit zooveel mogelijk te beperken, komt de commissie tot de conclusie, dat het de beste oplossing zal zijn: le. wanneer de bewoners van de ver schillende woningen zelf het geld betalen van de waterleiding. Tot nu toe was de huur met 10 cent per week verhoogd voor het gebruik van water; met die 10 cent per week zal dan de huur verminderd worden. 2e. Wanneer het verbod van onderver huren wordt opgeheven en de huurders voor den tijd dat zij onderverhuren, f 2.per week meer betalen, en 3e. Wanneer de woningen aan de Maris straat, den Parallelweg en de Zandvoort schelaan in z.g. huurkoop worden uitgege ven. De tegenwoordige bewoners van die perceelen zullen dan de voorkeur hebben. Naar aanleiding van dit rapport schrijven B. en W. aan den raad dat het hen nog niet wenschelijk voorkomt, reeds in de eerstvolgende vergadering een beslissing te nemen over het in huurkoop uitgeven van bedoelde woningen. ï)it is van zulk een in grijpend belang, dat het eerst nader onder de oogen gezien moet worden. Wel zouden ze een beslissing genomen willen zien op de twee andere punten, daar die dan, bij aan neming, direct in werking kunnen treden. Enkele leden voeren over dit rapport het woord. De heer SLEGERS wenscht een uit spraak van den raad over punt 3. De heer FORRER oppert bezwaren tegen het rapport. Spr. had een voorstel willen doen inzake het derde punt. Spr. wil daarom de bespreking daarom trent aanhouden tot een volgende ver gadering. De heer GEERS wil evenals de heer Sie gers thans een uitspraak van den raad, of deze uitgifte der woningen in huurkoop wenscht of niet. Het spijt spr. dat men nu dit rapport der raadscommissie zoo maar naast zich neer wil leggen, om het later weer eens op te halen. Het lijkt spr. alsof op die manier het werk der commissie beter ach terwege had kunnen blijven en zij haar tijd en arbeid beter niet had kunnen geven om dit rapport samen te stellen. De VOORZITTER ontkent dit. Integen deel, B. en W. nemen direct de eerste 2 punten van het rapport over en wenschen later een bespreking omtrent het derde punt, omdat dit zeer belangrijk is. De heer DRUYF kan zich niet vereenigen met de zienswijze der commissie, dat de huurprijs niet verlaagd kan worden. De heer MOLENAAR verklaart zich tegen het rapport. Na verdere bespreking wordt punt 1 van het rapport aangenomen, eveneens punt 2. Punt 3 wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Onder wijsmaatregelen Door de meerderheid van B. en W. wordt aan den raad voorgesteld een crediet te verleenen van f 8000.voor den verbouw van school C. De bedoeling is, dat aan school C. nog twee lokalen gebouwd worden en dat een lokaal wordt vergroot. Dan wordt de U. L. O.-school van den Hoogeweg over gebracht naar de Parallelweg. In school C. komen dan twee scholen, elk onder een hoofd. School A aan den Hoogeweg wordt dan bewaarschool. Aan het gebouw, waarin thans de bewaarschool is ondergebracht, zal eene nadere bestemming gegeven worden. Verder vragen B. en W. ontheffing aan den raad van het raadsbesluit, waarin werd vastgelegd, dat niet meer dan 40 kinderen in één klasse mogen geplaatst worden. De heer Padt vormt de minderheid in het College. Hij wil school C niet verbouwen, in school A de U. L. O.-school laten en de be waarschool verbouwen. Hij is er ook tegen dat meer dan 40 leerlingen in één klasse zitten. Hij vreest, dat het belang van het onderwijs zal geschaad worden. Wethouder PADT zet zijn meening als minderheid van B. en W. nader uiteen. Het gaat voor spr. niet om enkele praetische punten, maar om een principieele uitspraak, nl. of, wanneer men bezuinigen wil, men maar dadelijk moet beginnen met het onder wijs. Zoo iets vindt spr. zeer ernstig. Men gaat daarmee op den verkeerden weg. Spr. meent, dat men de zaken breeder moet zien. Er zijn twee factoren: de financieele toestand der gemeente en het onderwijs. Verbetering van den financieelen toestand parallel met verslechtering van het ender wijs is hopeloos. Een feit is, dat de critiek op het onderwijs te Zandvoort ernstig is geweest. Nu er eindelijk eens wat rust is gekomen, wenscht men weer beroering in het onder wijs te brengen. Men wil weer terugkomen bijv. op het eens genomen raadsbesluit, om niet meer dan een aantal van 40 kinderen per klasse vast te stellen. Daartegen kant spr. zich sterk. Spr. wenscht dat men de conclusies van het eensgenomen raadsbe sluit zal dragen. Enkele klassen tellen meer dan 40 kinde ren en steeds breidt de gemeente zich uit. En nu de klassen overvol zijn, is uitbreiding uit gesloten. Daarom acht spr. het bedenkelijk, dat men het aantal leerlingen per klasse steeds grooter wil maken. Als men nu niet alles op alles wil zetten, vreest spr. zeer voor de toekomst. Spr. constateert in het voorstel der meer derheid van B. en W. een ongeloof in de openbare school. Het resultaat ervan zal zijn, de oprichting van particuliere neutrale scholen of om- mige ouders zullen hun kinderen weer naar Haarlem sturen. Spr. ontraadt aanneming van het meer- derheidsvoorstel ten sterkste. De heer MOLENAAR verklaart, dat zoo wel het meerderheids- als het minderheids- voorstel hem niet bevredigen kan. Spr. raadt aan de kwestie uit te stellen, voorloopig tot Januari 1929. Intusschen is spr. het met wethouder Padt eens, dat het onderwijs op Zandvoort niet verslechterd mag worden. De heer FRAENKEL acht het 't beste een commissie in te stellen om deze kwestie grondig te onderzoeken en dan met voor stellen te komen. Wat de kwestie der bewaarschool betreft, spr. weet maar één oplossingeen nieuwe bewaarschool. Spr. dient een motie, in den geest van het laatst gesprokene in. De heer FORRER wijst er op, dat men in het onderwijs geen stap achteruit mag gaan, maar wel degelijk een stap vóóruit. Neemt men het voorstel van de meerder heid van B. en W. aan, dan beteekent dat een positieve verslechtering van het onder wijs, waartegen spr. zich ten sterkste verzet. Spr. hoopt, dat de raad zich loyaal zal scharen achter het voorstel van de meerder heid van B. en W. De heer SLEGERS is niet zoo somber gestemd, omtrent de positie van het open baar onderwijs. Er is nog wel een andere stem te beluisteren, n.l. die van bezuiniging en van te hooge belasting. Spr. acht het beter, gezien de omstandigheden, mede naar aan leiding van de komende beslissingen der Regeering, de zaak nog eens aan te zien. Spr. ondersteunt het voorstel om de aak alsnog uit te stellen. De heer DRUIJF ondersteunt het betoog van den heer Fraenkel. Weth. PADT voert in tweede instantie het woord. Betreffende de zaak der bewaarschool, merkt weth. Padt op, dat er wel eenige haast bjj de zaak is. Bovendien heeft spr. van des kundige zijde de zekerheid gekregen, dat het gebouw der bewaarschool niet zoo slecht van constitutie is, als de heer Fraenkel wel denkt. De heer MOLENAAR verklaart zich tegen de motie-Fraenkel tot den bouw van een nieuwe bewaarschool. De heer GEERS wijst er op, dat men tel kens betoogd heeft, dat er rust moet zijn in het onderwijs. Spweet, dat als straks de wet-Zijlstra er is, er ook weer beroering in het onderwijs zal komen. Spr. betoogt verder, dat het Katholiek bij zonder onderwijs op Zandvoort, hoe dank baar de voorstanders daarvan ook zijn voor eventueele subsidies, toch ook weet te bezui nigen, getuige de cijfers. Daarom legt spr. er den nadruk op, dat er ook ten opzichte van het openbaar onderwijs naar bezuiniging mag worden omgezien. Spr. vraagt den heer Fraenkel zijn motie in te trek ken en ondersteunt het voorstel om de kwes tie alsnog uit te stellen. Na verdere bespreking wordt de motie- Fraenkel verworpen. Vervolgens komt in stemming een amen- de ment-Forrer om de kwestie van het onder wijs te laten, zooals ze i-, terwijl intusschen maatregelen tot verbouw van de bewaar school knnnen worden genomen. Dit amendement wordt met 7 tegen 3 stem men verworpen. De heeren Druijf en Fraenkel hadden de vergadering verlaten/ Ten slotte wordt aangenomen het voor- stel-Slegers om de zaak in haar geheel als nog uit te stellen. De straatbelasting. B. en W. stellen aan den Raad voor het voorstel van de heeren Druyf en Fraenkel, om de straatbelasting in te trekken, niet aan te nemen, daar zij het niet goed vinden, dat midden in een jaar eene belasting wordt inge trokken op welke ontvangst bij de begrooting was gerekend. De hèer DRUIJF verdedigt zijn voorstel. De heer ELFERS kan dit voorstel niet als ernstig nemen. Spr. denkt eerder aan een grap, waarin men in de partij van den heer Druyf sterk is. Spr. vraagt den heer Druyf, of het zjjn be doeling soms is de zaak in t honderd te sturen. Laat men over zulk een voorstel toch niet langer praten. De raad heeft ernstiger dingen te behandelen. De heer SLEGERS wil de zaak niet be schouwen als een grap, maar als een min of meer ondoordacht voorstel. (Hilariteit). Spr. raadt den voorstellers aan hun voorstel terug te nemen. Hoewel principieel tegenstander van straatbelasting, acht spr. het thans onmoge lijk ze terug te nemen. De heer GEERS, die eveneens betoogt, te genstander van straatbelasting te zijn, wil óók verklaren thans de onmogelijkheid te zien om de straatbelasting in te trekken. Het ge volg van zulk een intrekking zou noodzake lijk belastingverhooging zijn. En daartegen moet kost wat kost gewaakt worden, want men moet den vreemdeling naar Zandvoort halen en h m niet boycotten door hooge inkomstenbelasting. Want dan zou men veel harder achteruit gaan, aldus spr., dan een paard ons vóóruit kan trekken. De heer MOLENAAR wijst eveneens er op, dat er vrijwel een onmogelijkheid bestaat, om de straatbelasting nu nog in te trekken. Spr. geeft den voorstellers in overweging hun voorstel uit e stellen tot de volgende begroo ting. De heer DRUIJF repliceert en deelt mede het voorstel in te trekken. Zoodat de zaak hiermede dus van de baan is en de straatbelasting gehandhaafd blijft. De aanstelling van een tandarts B. en W. stellen den raad voor de aan stelling van een tandarts voor de scholen voor een jaar uit te stellen, zulks in ver band met den financieelen toestand der gemeente. De heer FRAENKEL bepleit aanstelling van een tandarts. De heer FORRER ondersteunt dit betoog. De heer GEERS legt er den nadruk op, dat men feitelijk nog niets bezuinigd heeft en dat het nu eindeljjk tijd wordt, dat de raad laat zien, dat het hem met bezuinigen ernst is. Bovendien zou spr. niet gaarne de tand heelkundige hulp aan een tandarts opdragen voor zulk een miniem bedrag als reeds eerder door den heer Fraenkel is berekend. Want spr. vreest, dat de functionnaris dan later zal moeten komen met verhooging van zjjn salaris. Van zulk een loop van zaken is op Zand voort reeds een voorbeeld geschied. De heer DRUYF meent in het afwijzende voorstel van B. en W. eenige animositeit te moeten zien tegen den heer Fraenkel en tegen spr. zelf, die de voorstanders van tand heelkundige hulp zijn. Wethouder PADT verklaart, dat er bij B. en W. geen sprake is van eenige animo siteit tegen de heeren Druyf en Fraenkel. „Integendeel aldus spr. tot den heer Druyf, „we mogen u wel." (Hilariteit). Spr. betoogt, dat de gemeente financieel aan den grond zit en dat de slechte financieele toestand der gemeentekas de eenige reden is, waarom B. en W. afwijzend staan tegenover de tandheelkundige hulp. De VOORZITTER acht den financieelen toestand van de gemeente eveneens precair. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met dien verstande, dat de kwestie van tandheelkundige hulp voor één jaar van de baan is. Wijziging der Alg. Politie verordening Het komt veelvuldig voor, dat personen, bewoners van hotels en pensions en villa s, welke personen tot de meest welgestelden kunnen beschouwd worden, naar de badin richtingen in zee gaan baden en wel gedu rende den tijd, dat die inrichtingen, mede op verzoek destijds van het gemeentebe stuur gelegenheid verschaffen tot het ne men van baden tegen 30 cent per bad of f 0.20 bij abonnement. Het geval doet zich voor, dat men een tafel in zee plaatst en op die tafel den badmantel tijdelijk depo neert. Volgens de bepalingen der politie verordening is daartegen niets te doen. Moet er tegen opgetreden worden, dan zal de politie-verordening gewijzigd moeten wor den. De openbare orde en veiligheid eischt dat er maatregelen getroffen worden tegen die niet onder controle staande baders. Daarom stellen B. en W. den raad voor in de politie-verordening op te nemen, dat het baden in zee aan het strand verboden is van 300 M. ten Zuiden van kilometerpaal 64 tot kilometerpaal 67. Het verbod zal niet van toepassing zijn voor het baden met gebruikmaking van bad inrichtingen, waarvoor de standplaatsen door B. en W. zijn aangewezen. De VOORZITTER licht de kwestie nader toe. De heer GEERS spreekt er zijn bevreem ding over uit, dat, waar hij een jaar geleden reeds gewaarschuwd heeft tegen het feit, dat men tusschcn de tenten en stoelen uit, vanaf het strand een bad neemt, zonder ge bruik te maken van een badinrichting, nu een jaar lang een reeks van overtredingen heeft plaats gehad, die niet gestraft zijn geworden. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Schoolarts B. en W. stellen den raad voor aan mej. C. A. Polak, overeenkomstig haar verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als schoolarts van school D. Dit eervol ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging voor de verleende diensten. Vacature hoofd school A. Ter voorziening in de vacature van hoofd van de U.L.O.-school hebben B. en W. de volgende alphabetische voordracht opge maakt 1. W. van Lingen, onderwijzer aan eene U.L.O.-school te Hillegom 2. P. C. van der Ree, Hoofd eener U.L.O.-school te Epe 3. A. J. van der Waals, onderwijzer aan de U.L.O.-school te Zandvoort. De heer SLEGERS zegt, dat de onderhavige voordracht zijn sympathie niet heeft, dit in verband met de capaciteiten van de candi dates Spr. had verwacht dat de drie sollici tanten ieder acte Wiskunde hadden. Waar dit niet het geval is, vraagt spr, B. en W. de voordracht terug te nemen, daar spr. acte wiskunde voor een hoofd van school A noodzakelijk acht. Verder is er ook een hoofdonderwijzer te Zandvoort, die eveneens gesolliciteerd heeft, doch niet op de voordracht staat. Dit spijt spr. en ook dit is voor hem een reden om B. en W. te vragen de voordracht terug te nemen. Gebeurt dit niet, en gaat men toch tot stemming over, dan zal spr. zijn stem uit brengen op No. 2 van de voordracht, die acte wiskunde heeft. De heer MOLENAAR onderschrijft dit betoog. Wethouder PADT beantwoordt de spre kers en legt er den nadruk op, dat niet alleen een bepaalde acte den doorslag mag geven, maar dat wel degelijk de persoonlijkheid van den functionnaris in oogenschouw genomen moet worden. Dit hebben B. en W. gedaan en in volko men overeenstemming met den inspecteur bjj het onderwas is deze voordracht opge maakt. Daarna wordt tot stemming overgegaan en benoemd de heer A. J. v. d. Waals met 8 tegen 4 stemmen. Een overplaatsing Daar met ingang van 1 September a.s aan school B een 7e leerjaar komt, is het nóodig, dat aan die school een vaste leer kracht benoemd wordt. B. en W. achten het de beste oplossing, dat een onderwijzeres van school C naar school B wordt overgeplaatst. B. en W. stellen daarom voor, mej. H.J. Bekker over te plaatsen. Op verzoek van den heer Molenaar wordt besloten deze kwestie aan het eind dér ver gadering in geheime zitting te bespreken. Als antwoord op een desbetreffende vraag, antwoordt weth. Padt, dat met eventueele I overplaatsing absoluut geen disqualificatie L bedoeld Wordt. Om een beteren toegang tot Plan Noord. Teneinde een beteren toegang te krijgen naar Plan Noord, stellen B. en W. den raad voor met de N. V. Zandvoortsch Duin, een ruiling van grond aan te gaan bij den Belt- weg. Deze ruiling wordt goedgekeurd. De Piet Heinstraat. Nogmaals stellen B. en W. den raad voor van den heer J. van den Bos een gedeelte grond aan te koopen aan de Piet Heinstraat. Na tamelijk verwarde discussie wordt be sloten aan den heer J. v. d. Bos te laten we ten, dat de gemeente bereid is den grond te gen den halven prijs als dien, welke bedongen was, aan te koopen. Het Badhnis. De heeren Druyf en Fraenkel hadden aan den raad voorgesteld het gemeentelijk bad hnis uit te breiden. Overeenkomstig het advies van de com missie van Bijstand voor de Bedrijven, stel len B. en W. den raad voor hierop nog niet in te gaan met het oog op den toestand van de gemeente-financiën. Na bespreking wordt het afwijzend voor stel van B. en W. aangenomen. Volksbaden. B. en W. stellen den raad voor het regle ment op de volksbaden zóó te wijzigen, dat, wanneer er des Zondags na 5 uur geen ba ders meer zijn, de inrichting dan gesloten kan worden. Dit voorstel wordt na bespreking aange houden. Wegens het vergevorderde uur (het is bijna half 12) worden de overige agendapun- t n aangehouden. Rondvraag. De heer GEERS keurt het af, dat in de dr. Metzgerstraat midden tusschen de omlig gende huizen, een draaimojen is opgesteld. Een en ander zal hinderlijk zijn voor de om wonenden. De VOORZITTER merkt op, dat het hier een vermakelijkheid voor kinderen betreft, die op particulier terrein staat. Spr. had geen reden deze vermakelijkheid te weigeren. Te kwart vóór 12 wordt de openbare ver gadering gesloten. De raad gaat nog in ge heime vergadering. In Memoriam J. Witteman f Alhier overleed gisteren in den ouderdom van 76 jaar de heer Johantjes Witteman. Er is met hem heengegaan een eenvoudig man, maar die een zeer welbesteed leven achter zich heeft. Niet alleen stond de overledene bekend als een kundig en werkzaam vakman op het gebied van Bloembollenkweeken, doch ook in het openbare leven was hij in verschil lende functies werkzaam. Vele jaren was hij lid van den Raad van Toezicht der Coöp. Raiffeisenbank en eveneens van het zieken fonds „Hulp in Nood", Zeer vele jaren was hij voorzitter van de R. K. Driigersvereeniging. „Tobias" en vanaf de oprichting der 2e R. K. Parochie in Hillegom lid van dat kerk bestuur. De laatste functie is door den heer Witteman bekleed tot zijn dood en groot zijn de verdiensten, die hij zich voor dit bedehuis heeft verworven. Niet alleen met raad, maar evenzeer met de daad steunde hij de St. Joscph-kerk. De bizonderste zorg wijdde hij aan de beplanting van den kerk-akker. Gedurende de laatste jaren moest de over ledene tegen zijn wil meerdere functies neerleggen, vooral doordat hij moeilijk meer kon loopen. Hij werd door „Tobias" tot Eere voorzitter benoemd. De gedachtenis aan dezen eenvoudigen man zal. bij velen voortleven. Zaterdag heeft in de St. Joseph-kcrk de plechtige Uitvaart plaats, waarna de begra fenis. Hij ruste in vrede Postduivennieuws „De Zwaluw" Deze vereeniging hield Zondag j.l. een wed vlucht vanaf Sonignies, afstand 194 K.M. De uitslag was als volgt 1 W. Beijersber- gen 2, 3, 8, 13, 15 en 17 S. Warmerdam 4 en 9 P. Seijsener 5 en 19 P. v. d. Reep 6, 11 en 16 M. Koek 7, 10, 12, 14 en 20 Gebr. Zwaneveld. Zondag a.s zal een wedvlucht gehouden worden vanaf Mons, afst. 213 K.M. Gemeenteraad Aanvulling der agen da no. 11. Demping gedeelte Vossevaart. B. en W. geven in dezen de volgende toe lichting Geltt op de met de heeren Leliveld en Ludwig gevoerde besprekingen over de demping van de Vossevaart vanaf den Rijks straatweg tot ongeveer de Mariastraat overwogen hebbende dat met deze demping de belangen der Gemeente gediend zijn, omdat de Vosselaan têr plaatse aanmerkelijk verbreed en verfraaid zal worden stellen zij den raad voor, voor rekening der Gemeente de sloot langs de Vosselaan, vanaf de nieuwe grens van den Rijksstraatweg tot ongeveer de Mariastraat te doen dempen, met bepaling dat om met aan de Gemeente zal worden afgestaan de strook langs de Vosselaan, om die laan een breedte van 10 M. te doen geven, en dat op de nieuwe afscheiding van de eigen dommen der Gemeente en de heeren Ludwig een draadafrastering (z.g.n. Ruijgrok-hek) zal worden geplaatst. Mooi succes Bij het gehouden eind examen zijn van de R. K. Mulo alhier (hoofd de heer Pt J. Li jens) alle leerlingen ge l iagd. Een schnterend succes 1 Bekroning in de Nat. veetentoonstel ling, gehouden te den Haag, afd. A. stieren, geboren vóór 1 October 1925, behaalde Cobus van W. v. d. Marei, alhier, den tweeden prijs. Personalia Voor het examen Mulo slaag de te 's-Gravenhage E. W. Schrijvers, alhier. Toestand van den Burgemeester Tot onze grooté vreugde kunnen wij me- dedeelen, dat de toestand van den Burge meester is beter is, al blijft deze zorgelijk. De geneesheer die hem behandelt geeft thans eenige hoop op herstel. Burgerlijke Stand van 24—26 Juli 1928 Geboren Elisabeth, d. v. J. Mohlmann en A. de Kooker Maria, d. v. H. Groenen- berg en M. Verkuijl Jacoba, d. v. H. Peters en J. Roeloffs. Ondertrouwd Huibrecht de Ron, 22 j., en Pieternella Pot, 19 i. Cornelis Zacharias Mesman 27 j. en Cornelia van Leeuwen 24 j Simon Bokhorst, 26 j. en Helena Zorge, 26 j. Gerrit Zekveld, 28 t. en Aaltje Breure, 29 i. Getrouwd Pieter Aart Kreeft, 51 j. en Adriana Maartje Bijl, 37 j. Jacob Middel koop, 22 j. en Willemijntje Kaars, 17 j. Cornelis de Haan, 28 j. en Catharina Pieter nella van der Meer 21 j. Lubertus Brink, 27 j. en Jeannette Apolonia van den Heuvel 24 j. Jan Nieboer, 24 j. en Maria Geertruida van Est, 22 j. Overleden Cornelis Adrianus Spruijt, 69 j. geh. met B. A. van Galen. Graanbeurs Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (rood) f 12.a f 13.Tarwe (wit) f 13.a 14.Rogge f 13.f 14.Wintergerst f 11.50a f 12.25; Witte Duiveboonen f 15.a f 18. Karwij f 36.a f 37.BlauwmaanzaSd f 37.a f 38.Koolzaad f 22.a f 44. Kanariezaad f 14.Alles oer 100 K.G. Het eerste concert van „Excelsior" Het opnieuw geconstitueerde Hoofddorpsche Fanfarekorps „Excelsior," dat reeds 22 leden telt en zijn repetities in de Beurs houdt, heeft reeds zulke goede vorderingen gemaakt, dat het bestuur het be: 1 rit heeft genomen om mede uit waardeering voor den van verschillende zijden ondervonden finantieelen steun zijn eerste concert te geven in de open lucht op het marktplein en wel Woensdagavond lAugustus a.s. Dit zal ongetwijfeld door velen worden toegejuicht. Begrafenis C. A. Spruyt Donderdag- IJMUIDEN, 27 Juli 1928. Tarbot, per K.G. 0.42—1.55; Griet, per 50 K.G. 0.22—0.42; Tong, per K.G. 1.50 —2.60; Groote Schol, per 50 K.G. 44; Mid del Schol, per 50 K.G. 38; Zet Schol, per 50 K.G. 28; Kleine Schol, per 50 K.G. i.9018.50; Bot, per 50 K.G. 7; Schar, per 50 K.G. 3.50—5; Vleet, per stuk 0.70; Pieterman en Poon, per 50 K.G. 5; Middel Schelvisch, per 50 K.G. 42; KI. rnidd. Schelviseh, per 50 K.G. 20; Kleine Schel visch, per 50 K.G. 2.80—10.50; Gullen, per 50 K.G. 10—24; Leng', per stuk 2.20; Wijting, per 50 K.G. 2.60—3; Makreel, per 50 K.G. 16.50. IJMUIDEN, 27 Juli 1928. STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen LOGGERS Derika II J 1818 Balder f 2274 KOTTER E 321 f 1-671 Heden kwam de Katwijk 93 met 30 'ast en de Katwijk 2 met 35 last pekelharing de haven binnen. Aangereden Gisteren werd alhier, de 65-jarige Gijsbert van Diennen, die met een vracht aardbeien naar de markt ging, door een auto zoodanig aangereden, dat hij ernstig gewond naar het Roode-Kruis-zie- kenhuis alhier moest vervoerd worden. Zijn toestand is zorgwekkend. DE A.S. PRIESTER JUBILEA Een huldiging in de scholen Gisterochtend had in de R. K. Fröbel school aan de Koningstraat een,, kinderfeest plaats, waarbij de Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen en de Zeereerw. Heer Pas toor C. A. A. M. Wouterlood in verband met hun a.s. priesterjubileum werden gehuldigd. Met bet oog op de groote vacantie, die staat te beginnen, had het feest nu reeds plaats. Des ochtends om 10 uur arriveerden de Hoogeerw en Zeereerw. heeren per auto voor de school in de Peperstraat. In den tuin van het Zusterhuis stond een groot aantal keurig uitgedoschte kleuters opge steld om de Eenv. heeren te ontvangen. In optocht ging het dan door een mooie eere poort naar de speelzaal van het schoolge bouw, welke zaal feestelijk was versierd. Toen de Deken en de Pastoor op de eere zetels hadden plaats genomen, werd allereerst een welkomstlied gezongen, waarna een leuk feestprogramma i^erd afgewerkt. Sa menspraken en zangstukjes wisselden el kander af en tot slot werd een aardig stukje opgevoerd, waarin heiden- en Chris ten-Chineesjes optraden met een kleinen missionaris. De jeugdige „dillettawten" kweten zich heel goed van hun taak. Een aardige apo theose volgde nog, waarbij eenige meisjes de woorden „Eert den priester" droegen. Nadat de Hoogeerw. Deken de kleinen met eenige vriendelijke woorden had toe gesproken en alle kinderen den eerw. heeren een overvloedige bloemenhulde hadden ge bracht, volgde een milde tractatie, die vele hoera's ontlokte. Toen dit uitstekend geslaagd feest ge ëindigd was werd den Eeerw. heeren feeste lijk uitgeleide gedaan. Heden heeft in het K. S. A.-gebouw de huldiging plaats door de leerlingen van de lagere scholen. De dag werd ingezet met een plechtige algemeene H. Communie, waarna des ochtends de leerlingen van de parochie van St. Agatha den Hoogeerw. heer Lucassen hebben gehuldigd. Vanmiddag zouden de kinderen van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad met den Zeereerw. Heer Wouterlood feest vieren. Brandje Gistermiddag werd brand ont dekt in den hooiberg van den heer F. Lub bers, aan den Noordwijkweg. De brand kon tot den hooiberg beperkt worden. Het duurde echter geruimen tijd eer dat men het bran dende hooi gebluscht was. Veiling Aan de veiling van „Ons Be lang", alhier waren aangevoerd 405 zak erwten,waarvan de prijs bedroeg voor dop erwten 1218 cent en voor raspers 2428 cent. Eveneens werden aangevoerd 405 zak tuinboonen van 20 K.G., waarvan de prijs van VA11X» cent per K.G. Hiervan is de prijs stijgend, wat voor de tuinders een loo- middag werd op de algemeene begraafplaats te Hoofddorp ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. A. Spruijt, in leven ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken, die in zijne wo ning aan den Nieuweweg op bijna 70-jarigen leeftijd is overleden. Een drietal prachtige kransen dekte de baar. Aan de groeve werd gesproken door den waarnemend burge meester, den heer Knaap, die namens hef gemeentebestui r van Haarlemmermeer waar- deerende woorden wijdde aan de nagedach tenis van den overledene en daarbij de ver zekering gaf, dat de ambitieuze wijze, waarop hij zijn taak als ambtenaar van den burger lijken stand heeft volbracht en zijn eenvou dig en vriendschappelijk optreden- steeds ten zeerste werden gewaardeerd en ook bij het gemeentebestuur de aangenaamste herin neringen zullen achterlaten Koninginneieest Nabij Sloten in Haarlemmermeer heeft zich een commissie gevormd, die ijverig in de weer is met het organiseeren van feestelijkheden voor kin deren en ouderen, op 31 Augustus a.s. ter herdenking van den verjaardag van H.M. de Koningin. De heer Albers is zoo welwillend geweest om een stuk land voor de inrichting van het feestterrein beschikbaar te stellen. nende teelt mogelijk maakt. Spercieboon n werden in zeer gering kwantum aangevoerd. De prijs was zeer goed en bedroeg 2915 cent per K.G. Langzamerhand zal nu wel de aanvoer van de spercie- en snijboonen gaan toene men. We zijn echter nog lang niet aan het hoog-seizoen wat dat betreft. Mond- en klauwzeer Wederom zijn twee gevallen van tongblaar geconstateerd en wel onder den veestapel van Muijs. wo nende te Uitgeest, die zijn vee alhier in de weide heeft en van Gebr. Nelker, beiden in de Oosterbuurt alhier. Gas- cn electriciteitsbcdrijf Volgens de mededeelingen van den directe ur van het gas- en electriciteitsbedrijf is de afname gedurende het eerste half jaar 1928, in verhouding tot dia over het eerste half jaar van het vorige jaar niet onbelangrijk toegenomen. Zoo bedroeg de toename van gas 16565 M3 en die van electriciteit 7834 K.W.U. Alles wijst er op, dat het verlies in ver houding tot de toename niet is vermeerderd en het meerdere verbruik belangrijk finan cieel zal overtreffen, hetgeen een gevolg Is van de verlaagde tarieven, die in het begin van dit jaar zijn ingevoerd. Het zou ons geenszins verwoaderén, wan neer de verkregen uitkomsten de oorzaak zouden zijn, dat in 'den loop van dit jaar nog een voorstel zal komen om de tarieven andermaal belangrijk te verlagen. Den gas- en electriciteitsveri,ruiker zal het niet on aangenaam zijn, terwijl het de rentabili teit van deze bedrijven zeker geen schade zal veroorzaken. Burger!. Stand Ondertrouwd: Willem Tadexe Zaal, 32 jaar, verpleger en Catha rina Brakenhoff, 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Castricum. Geboren: Johannes z. v. J. Nonnekes en M. Bliek. Anna Clasina, d. v. C. Tol en C. Kortekaas. Overleden: Agatha MeijneVink, 56 jaar zonder beroep, won. te Castricum. Corne lis Joannes oud 21 jaren, timmerman, won. te Castricum. Geslaagd Voor het voorbereide exa men gemeente administratie, slaagde de heer G. Louter, alhier, die voor het gehee- le examen met privaat-lessen opgeleid werd door den heer P. A. van Westen, hoofd van de R. K. Jongensschool, alhier. Aanranding Toen Dinsdagavond een jong paartje per rijwiel van de Uitgeester- kermis huiswaarts keerde, werd de jonge man, die zijn hoed verloor ter hoogte van de tweede witte brug, onverhoeds aange. vallen door G. L. alhier, die hem zoodanig toetakelde, dat hij een groote wond aan 't hoofd kreeg, terwijl door bloedverlies zijn costume zoodanig werd besmeurd, dat dit vrijwel waardeloos is geworden. Veiling „Ons Belang" Donderdag wer den 4000 aardbeien aangevoerd. De prijs per kilogram varieerden van 52 tot 59 cent. Het aantal manden aangevoerde zwarte bessen bedroeg 220, waarvan de prijs per kilogram beliep 43 cent. Personalia Voor het examen nuttige handwerken staagde te Amsterdam mej. G. O. V. Reeuwijk, alhier. Personalia Voor het examen nuttige handwerken te Amsterdam, slaagde mej. P. G. Rainp. Droogte Door de aanhoudende droogte zien sommige landerijen er verbazend droog en dor uit. Zelfs het etgroen op sommige landen, vooral bij hooge gedeelten, groeit niets op. De koeien zijn bijna niet in 't land te houden en gaan door sloten om te zien of er ergens geen betër plekje voor hen te vinden is. Het is dan ook te wenschen dat er spoedig verandering komt, anders zijn de boeren genoodzaakt nu al met hooi te be ginnen te voeren. Personalia De heer A. van Westen, on derwijzer met hoofdakte aan de R. K. Jon gensschool alhier, is benoemd tot onderwij zer aan de bijzondere school te 's Graven- hage. Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Motorongeluk Woensdagavond reed de heer K. uit Amsterdam op den Hoofd weg alhier, op een motorrijwiel met zijn meisje, die op de duozitting was gezeten. Plotseling reed de motor tegen een langs den weg staande kar, die niet verlicht was, waarbij K. kwam te vallen en een pols brak. De dame kwam met den schrik vrij. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto naar zijn woning gebracht. Het motor rijwiel werd licht beschadigd en is later naar Amsterdam vervoerd. Openbare verkooping In de gisteren ge houden openbare verkooping alhier, werd het huis en erf aan den Hoogeweg verkocht voor j den som van 7200. J HOOFDDORP, 26 Juli Tarwe rood 12—13; tarwe wit 13—14; rogge 13—14; win tergerst 111412,25; witte duiveboonen IS IS; karwij 36—37; blauw maanzaad 37—38; koolzaad 2224; kanariezaad 1415. Prijzen per 100 K.G. BEVERWIJK, 25 Juli. R. K. Coöp. Tuin dersver. •„Kennemerland", Aardbeien 5364 ct. per K.G frambozen 6080 ct.: doppers 814 ct. per pond; groentjes 814; raspers 10—1714; Capucijners br. 6—3; wit 6—12 ct.; snijboonen per K.G. 3048 ct.; tuin boonen 410 ct.; spercieboonen m. dr 3548 ct.; dikke boonen 3540; tomaten 1222 ct.; sla per kist 2060 ct.; postelein 2035 ct.; andijvie 3845 ct.; rabarber 68 ct per bos; selderie 25 ct.: pieterselie 23 ct.; wortelen 7—13 ct.; bloemkool le soort per 100 10-15; 2e soort 68; komkommers 25; aardappelen per K.G, VA6 ct. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 27 JULI, Berlijn Parijs Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.35 59 .45 9.70 9.80 34.55 34 .70 12.07 12.08 47 .80 47.90 13.— 13.10 40 .85 40.95 35.— 35.10 2.48 2.49 7.30 7.40 27.— 27.10 66.35 66 .50 66 .30 66 .40 66.45 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2