DE WAERELD ROND Tweede blad I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 1 W HET EERSTE BETAALDE RADIO TELEGRAM HET MODERNE WOESTIJNSCHIP Eenige Jaren geleden reeds vestigde een medewerker van l'Illustration er de aan dacht op, dat de wegen overal verbreed dienden te worden, omdat het niet lang meer zou duren, of de „navires sur rou. tes" de wegschepen zouden wij ze kun nen noemen zouden komen. De automobielen, zooals wij die kennen, achtte hij slechts een begin, die zouden binnen afzienbraen tijd primitieve vehi kels worden genoemd. Waarom zien we niet in zoo schreef hü dat het oogen- blik zal komen, dat op de verkeerswegen te land zich even groote voertuigen zullen kunnen voortbewegen als ter zee? Deze toekomstdroom la Jules Veme nu zal binnen korten tijd in werkelijkheid worden omgezet. Duitsche ingenieurs heb - ben reeds plannen voor een schip-voertuig ontworpen: men schijnt met de construc tie ervan reeds flink op te schieten, aldus l'Illustration, en binnen enkele maanden zal het schip zijn eerste reis door de Sa hara gaan ondernemen. Het wordt 40 meter lang, 8 meter breed en 12.50 meter hoog. Door den bouw en de geheele indeeling zal het schip zeer veel op een Oceaanstoomer lijken, met natuur lijk dit verschil, dat dit woestijnschip op wielen gemonteerd is. De enorme wielen hebben een doorsne de van 12 meter. Door een bijzondere con Btructie ervan blijft het schip, op wat voor oneffen terrein men ook komt, altijd goed horizontaal liggen. Twee Diesel-motoren, elk van 400 P.K. één voor reserve fcorgen voor de voortbeweging. De machi ne kan hellingen van 30 graden gemakke lijk nemen. Des nachts en overdag, evenals op een boot, zal men zonder onderbre king kunnen reizen. De snelheid zal ech ter niet groot zijn: met een gemiddelde snelheid wan 25 K.M. per uur zal men zich Jesxedea moeten «tellen. 150 passagiers zal het schip kunnen bergen, benevens de be manning en 200 ton goederen. De hoe veelheid brandstof, die meegenomen kan worden, zal genoeg zijn voor 8000 a 10.000 K.M. Het schip wordt vier verdiepingen hoog. Boven zijn de commandobrug, de hutten voor den kapitein en officieren, een viertal twee persoons.luxe hutten, een promnade- dek, kantoor, bagageruimte, enz. Twee kra nen zijn er voorts voor het in- en uitla den van goederen. De twee daaronder ge legen verdiepingen zijn ingenomen door hutten, een eetzaal, leeszaal, damessalon, heerenkamer, een zaal die steeds op koele temperatuur wordt) gehouden, enz. Bene den op de laagste verdieping bevinden zich de ruimen, waar de goederen in geborgen worden, de machinekamars, de reservoirs met brandstof en dergelijke. Voor toeristen, die zonder aan roman tische gevaren bloot te staan, de groote woestijnen willen doortrekken, is dit, van alle moderne en luxueuze gemakken voor ziene woestijnschip, stellig een uitkomst. Geen kameelruggen meer, waar men ge radbraakt afkomt, geen tenten meer, waar in het woestijnzand nog altijd wel gaatjes vindt om er bij storm door te dringen maar rustig gezeten in een clubfauteuil on. der het genot van een sigaar, in een niet ondraaglijke warmte, zal men de verras sende woestijnluchtspiegelingen bewonde ren, zal men de donkere zandstormen zon der angst >zien aankomen en over zich heen laten gaan en wellicht zal men mid den in de Sahara op het dek van het schip een genoeglijk partijtje tennis spelen De romantiek gaat verdwijnenzelfs uit het hartje van de Sahara HET GALGENPATERTJE. Vertelling naar het leven van Felix Bremen. „Hoed af» Daar komt het ealgenpatertje aan!" Iedereen kent hem, den goeden Capucijner- pater Corbinian. Zeventig jaren hebben zijn haren vergrijsd, maar zijn hart is jong ge bleven en hü heeft, ondanks vele teleur stellingen het geloof aan de menschheid be waard. Pater Cobinian is het eens met de woorden van den H. Alphonsus: „zoolang er nog adem in den mensch is, kan men niet aan hem twijfelen." In een cel hangt een wandspreukje„Dicht langs den afgrond voert ons levenspad. Wee hem die struikelend niet daameven trad! Voor dui vels list, die zacht in het donker sluipt, is hij slechts veilig, die het doel bereikt. In dezen geest vervult hij reeds dertig jaren zijn ambt als „galgenpater", zooals men den aalmoezenier eener groote gevan genis gewoonlijk noemt, ofschoon er geen galgen meer zijn. Als pater Corbinian bin nen de duistere muren treedt, komt met hem de zon in de duistere cellen en in de meest verlaten menschenharten. En hij komt niet alleen met woorden van troost en op beuring, maar met boeken en kranten, met brood en boter, met tabak en postzegels, met kleedingstukken en een dosis humor, die zelfs de meest terneergeslagenen nog hopen doet op een betere, een gelukkiger toekomst. Meniaen armen zondaar heeft hü in de jaren dat hü zü'n ambt bekleedt naar het schavot moeten begeleiden, of zooals in den tüd der revolutie, naar de gerechtplaats moe ten brengen, waar de geweren der soldaten, die de terechtstelling moeten uitvoeren, het doodelijk salvo gaven. Hiervan wil ik een ontroerende geschiedenis vertellen. Een joiige man uit een der beste fami lies. nauwelüks 19 jaar oud, was wegens roofmoord ter dood veroordeeld; en om den ernst van de misdaad en in aanmerking genomen den toenmaals moeilü'ken tüd had men gemeend hem geen gratie te veriec- nen. Tevergeefs had Pater Corbinian alles in het werk gesteld en toen alle middelen nutteloos bleken, bleef de eenige hoop van den veroordeelde slechts op den barmharti- gen God, voor Wien hü nu verschü'nen moest. Eene moeder kon haar eenig kind niet troostvoller terzüde staan, dan de gal genpater dezen reddeloos verloren jongeling. Met kalmte, luid biddend, werd hü voor züne misdaad terechtgesteld. Nooit ver geet ik de woorden die Pater Corbinian vlak voor de terechtstelling sprak tot de heeren, die ambtshalve aanwezig waren: „Mijne heeren, wü moeten de woorden overdenken, die onze H. Vader Franciscus in dergelüke omstandigheden gesproken heeft: „Wat een heilige zoude terecht ge steld geworden zün, indien hü de genade bezeten had, die God aan ons, onwaardlgen, verleend heeft!" Op het Zuidelü'k kerkhof echter staat in der» misdadigershoek een zwart kruis op een graf. En op dit kruis leest men de woor den. die ontstellend zijn in hun samenhang: „Heer, erbarm U over hem en züne moeder!" Süne moeder! Ieder jaar, wanneer de lente met haar prachtige bloemen haar leven over de doo- denstad uitspreekt, knielt deze moeder hier neer, en, aldoor fluisteren de menschen, „dat is de moeder van den moordenaar", zü luis tert er niet naar, maar bidt vurig aan het graf van haar zoon, haar eenigst kind, dat zij onder haar hart heeft gedragen, op wien zü eens al haar hoop gevestigd had en die nu hier begraven ligt, na den vreeselijlesten dood, dien men zich kan uitdenken. De Pater echter zegt tot degenen, die het begrijpen: „De oplossing van dit ontzettend raadsel is dat „had ik", dat altüd te laat komt!" „Had ik", de eeuwige geschiedenis van leed, sedert ons aller moeder Eva, het verdriet in de wereld bracht. Berouw komt na de zonde. FORTUIN IN DEN SLAAP De bekende Frederik de Groote, Koning van Pruisen, was niet altüd gemakkelük in den omgang en de lieden uit zün omgeving hadden dikwüls heel wat te lüden van zün opvliegend karakter, al stond daar dan ook tegenover dat hü een gouden hart bezat en niets liever deed dan geluk en welvaart verspreiden onder degenen, die zün vertrou wen waard bleken te zün. Op een mooien zomermiddag, terwül hü in Sans-Souci, zün geliefd paleis, vertoefde, schelde hü den dienstdoenden page om hem het een of ander op te dragen. Na verscheiden malen tevergeefs aan het schellekoord getrokken te hebben, ging hü eens küken en vond den page In een stoel zitten slapen. Hü was op het punt den Jon gen wakker te schudden, toen zün blik plot seling viel op een dubbelgevouwen papier, dat een eind uit zün zak stak. HU haalde het er behoedzaam uit en ging er mee naar zün kamer om het daar te lezen. Het was een brief van de moeder van den page, een weduwe, en zü bedankte haar zoon voor het regelmatig zenden van zün salaris, dat zü gebruikte voor de opvoeding van haar twee andere, nog jonge kinderen. Frederik de Groote nam nu een rol goud uit zün secretaire, wikkelde die in den brief en stopte het geheel weer voorzichtig in den zak van den page, die nog altüd sliep. Daarna ging hü weer naar zün kamer terug en schelde opnieuw, ditmaal echter zAó hard, dat de arme jongen plotseling wakker schrikte en met een ontdaan gezicht bü zün meester binnenkwam. Je hebt wel lang op je laten wachten! zei de koning op een toon, alsof hü heel boos was. Sire, vergeef mühaastte da page zich te zeggen. Ik geloof, dat ik een oogen- blik Ingeslapen was en Plotseling hield hü op met spreken, tastte in zün zak, die hem op eens ongewoon zwaar voorkwam, haalde er een rol goud uit en werd zoo wit als een doek. Wat heb je? vroeg Frederik de Groote, die deed alsof hü hoogst verbaasd was. Oh, Sire! antwoordde de page nu op fluisterenden toon. Iemand heeft mü stellig in he I. verderg willen storten en mü iu uwe oogen voor een dief laten doorgaan. Ik vind daar in mün zak iets van waarde, dat er niet in hoort en mijn eigendom niet is. Wees gerust, beste jongen, zei de vorst nu vroolijk. Weet je dan niet, dat het for tuin altijd in den slaap tot ons komt? Die rol goud is werkelük de jouwe. Stuur haar aan je moeder, die ik geluk wensch met het bezit van zoo'n goeden zoon en «eg haar tevens, dat Ik vanaf dezen dag een pensioen op haar naam zal vaststellen en voor de toekomst van haar kinderen yy «ai Het eerste betaalde radio-telegram werd 30 Jaar geleden overgeseind. Dit historische telegram werd afgezonden door lord Kelvin die met mevrouw Kelvin en lord Tenny son Marconi's proefstation te Needies op het eiland Wight bezochten. Ten einde zün waardeering te toonen voor het werk dat Marconi tot stand had gebracht en ook, om nader te verduidelüken, dat er een commercieele toekoms zat in het radlover- keer bleef lord Keivin er op staan, zün te legrammen te betalen. Hü gaf een shii. ling voor elk telegram, resp. gericht aan su- George Stokes te Cambridge, lord Ray- leich en W. H. Preece te tLonden en dr. McLean, zijn eerste assistent ln het phy- sisch laboratorium van de universiteit te Glasgow. Het telegram aan sir George Stokes luidde als volgt: Dit Is afgegeven en betaald te Alum Bay ten einde door den aether verzonden te wor den. Voor één shilling tot Bournmouth en verder per Ujn voor vüftien pence naar Cambridge. W.g. KELVIN. De persdienst van de Mairconl-maat- schappü voegt er aan toe, dat de ontwik.. hfrd1 Keiv?n r*dl0 verder gegaan is, dan wmta Th dat 00genblik heeft kunnen nlekfi 1S 6r nauweI«ks meer een blre kf V bescbaafde wereld, dat niet bereikt kan worden met de radio. Merk waardig te, dat dertig jaren na het eerst betaalde radio-gram, slechts over een af stand van het eiland Wight naar den vas ten wal. Marconi met zijn gerichte draad- looze telegrafie den heelen aardbol om spant. DE RUGGEGRAAT Wat Is de ruggegraat? vraagt de mees. ter. De ruggegraat zegt Jantje, te een stok die door ons lichaam gaat. Op het eene punt zit het hoofd en op het andere zit ten we zelf. Twee Hollanders maken met een „Vliegende Hollander" een reis om de wereld. Hun aankomst te Keulen trok veel belangstelling. Amsterdam kleedt zich voor de Olympische Spelen. De bruggen in de Leid- schestraat worden van kleurige palen en bloembakken voorzien. In Amsterdam te aangekomen de Finsche boot „Oihonna", alwaar de deelnemers aan de Olympiade zich aan boord bevinden. De Amerikaansche vlieger Charles B. C. Collyer en le schrijver John Henry Mears hebben in 23 dagen, 15 uur en 8 minuten een reis om de wereld van 32000 K.M. gemaakt en daarmede het wereldrecord geslagen. Zij legden 15 dagen per schip en 8 dagen per vliegtuig af. De brokstukken van het ln de Waalhaven t* Rotterdam verongelukte K. L. M.-viiegtuig, de H.-N-A.f).R., worden aan wal gebracht Bü gelegenheid van de afscheids-reünie op het St. Willibrorduscollege te Katwük, dat naar den Haag verplaatst wordt, werd in de kapel een plechtige Hoogmis opgedragen. Tijdens het groote zangersfeest te Weenen werd een groote optocht gehouden, met als hoogtepunt bovenstaanden Schubertwagcn. Het geheele zangersfeest stond in het teeken van het Schubert-jubileum. De N.V. Kon. Rüstpellerü „Mercurius" in de Zaanstreek Is door brand geteis terd. Bovenstaande foto toont de ruïne na den brand. De bovenverdieping van de Wormerveersche bioscoop is geheel uitgebrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5