Landbouw en Visscherij Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 3 Het kampioenschap trek paarden voor 1928 Ter bevordering van den tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen De visscherij op mosselzaad De uitvoer van vee en landbouwproducten BINNENLANDSCH NIEUWS. Een kliniek voor misvormden te Leiden Z.K.H. Prins Hendrik De Zuid-Hollandsche Biesbosch-polder geopend V. I Wat verdwijnen zal 1 e hard gereden Ir. de Jong Vice-admiraal C. C. Zegers Rijsser H. M. Koningin-Moeder be zoekt de Nationale Vee tentoonstelling te den Haag De nieuwe wet op de ;b Naamlooze Vennootschap In botsing met een boom Een gevaarlijke speelplaats Na honderd jaar In aanraking met den electrischen stroom LUCHTVERKEER Niet fortuinlijk Een hoogterecord SOCIAAL LEVEN Geen resultaat Door het springen van een voorband Hooibroei Door den lagen waterstand Tragisch Brand te Achtienhoven Uit het verzoek tot opsporing van den - - - van den eethuiseigenaar had hy opge- JJ elle brand te Amsterdam maakt. Een bril en een vulpenhouder, die Een onvrijwillige rit Voorzichtig met zuurstof Botsing tusschen motorrijwiel en auto Een samenloop van omstandigheden RECHTSZAKEN De beslaglegging op het Departement van Binnenlandsche Zaken' Pannekoeken metloodwit De rijkste man in Zweden is een Hollander Een blinde doove man bestolen voor f 3300 Het gebeurde op de Kame^ melkshaven te Rotterdam KUNST EN KENNIS De Passiespelen van Oberammergau A Thans heeft de jury der Olympische vee tentoonstelling tot kampioenhengst voor 1928 (trekpaard Bt.) aangewezen Castor B 916, geb. 1919, bruin, kol, V. Hussard B 519, d'Avenir B 324, u. B 736; M. Guêpe B 2485, d. Imbattable B 114, u. B 144, fokkereige naar J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Dit dier maat. verwierf gisteren den eersten prijs kleine Reserve-kampioen werd Frits B 1092, geb. 1921, vos, kol, sneb; V. Moustic de Grand- glise, d. Indigène du Fosteau; M. Catone, d. Albert; fokker la. Luteyn Leenhouts te Zuidzande (Z.), elg. Hengstenver. „N. Beve- lande" te Cortgene. Kampioen-merrie. Als zoodanig werd uitverkoren Elsa d'Orange B 8186, geb. 1921', vos, bles; V. Orlando B 759, d. Orange de Mullem B 325, u. A. 915; M. Cora B 3304, d. Alfred B 134, u. A. 1589; fokk.-eig. wed. W. G. Dieleman te Hoek (Z.) Reserve werd Excellentie B 11645, geb. 1924, vos, bles, V. Marmiton du Pachy B. 437, d. Joubert II du Chateau, B S. 64862, u. B. S. 105615. M. Agnes, B 5444 d. Indigène de Lessiones B. 79, u. B. 1315; fokk- eigenaar D. Kallen te Hoogkruts-Noorbeek (Limburg) Hengst met afstammelingen. Den eersten prijs hengsten met afstamme lingen verwierf Castor (zie boven)den tweeden prijs Fair B 1186 (de kampioen van 1925), en den derden prijs Cavalier de Loo- nenhof B 1171, geb. 1922. Vorige kampioenbengsten. De kampioenhengsten van vorige jaren waren: 1921. Cavalier de Grubben B 696, geb. 1917 (Gebr. Aemaudts, Sluis). 1922. Issu de Laboureur B 845, geb. 1918 (Ph. J. van Dixhoom, Axel). 1923. Germinal de Loyers B 382, geb. 1912 (H. Ass, „Vooruitgang", Venraay). 1924. Cousin de Laboureur B 833, geb. 1918, („Dinteloord"). 1925. Fair B. 1186, geb. 1922 (Gebr. Aemaudts, Sluis). 1926. German! de Car.eghem B 865, geb. 1918 (P. J. Lannoye, Aardenburg). 1917. Carlo B 1229, geb. 1923 (Em. C. Fas- saert, Lamswaarde-Hontenisse) Vorige kampioenmerriën. 1921. Madameke B 3056, geb. 1916 (M. Berger, Grubbenvorst) 1922. Hermine B 4315, geb. 1918 (A. de Dobbelaere, IJzendijke). 1923. Flora B 3568, geb. 1917 (E. P. Staal, Stoppeldijk) 1924 Mimie d'Isaac B 5079, geb 1918 (Gebr. Aemaudts, Sluis). 1925. Glorieuse B 3985, geb. 1917 (J. F. Joosten, Panningen-Helden) 1926. Bora Sluis B 4281, geb. 1918 (Gebr. Aemaudts, Sluis). 1927. Jacoba B. 4269, geb. 1918 (G. Buysse, Biervliet) Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, na in gewonnen advies bij den Rijkstuinbouwcon- suient van Zeeland en de Permanente Amb telijke Vlascommissie, besloten, met het oog op de groote werkloosheid in Zeeuwsch Vlaanderen en de wenschelijkheid het eco nomisch leven in .dat gewest te bevorderen, voor het indichten van een proefveld ten behoeve van den tuinbouw in de gemeente Westdorpe steun te verleenen. Op de vragen van den heer Drop betref fende opheffing van de beperking der vis scherij op moselzaad in de Zuiderzee door Zeeuwsche visschers, heeft de heer Kan, mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw o.m. geantwoord, dat de beperkings maatregel is getroffen met het doel om te voorkomen, dat in de Waddenzee een tekort aan consumptiemosselen zoude ontstaan. Aangezien het dit jaar weder is gebleken, dat de op de natuurlijke banken aanwezige hoe veelheid mosselzaad betrekkelijk zoo gering kan zijn, dat het onbeperkt visschen van mosselzaad door de Zeeuwsche visschers een belangrijke schade zoude toebrengen aan de visscherij op consumptiemosselen in de Waddenzee, kan de ondergeteekende geen vrijheid vinden te bevorderen, dat de beper king der visscherij op mosselzaad in de Waddenzee wordt opgeheven. Over de maand Juni en het eerste half jaar van 1928 Aan de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Ned. Landoouw- handelskamer is het volgende ontleend om trent den uitvoer van vee en landbouwpro ducten: De uitvoer van paarden was in Juni mei zeer groot. De voornaamste afnemers van fok- en gebruiksvee waren ook dit jaar Belgie, Italië en Spanje, naar welke landen in totaal (oudere èn jongere dieren) gingen resp. 2zou, 1600 en 2700 stuks, maar deze hoeveelhe den waren veel geringer dan het vorige jaar, toen in de eerste zes maanden naar deze landen resp. 8400, 3400 en 5000 stuks gingen. Onze totale buitenlandsche afzet was nu dan ook ruim 11000 stuks minder, dan in de overeenkomstige periode van 1927. Varkens hadden in Juni een zeer geringen export (241 stuks), daar Italië voor invoer uit ons land gesloten was. Evenwel is de uitvoer in de afgeloopen zes maanden zeer groot geweest; deze heeft bijna 84000 stuks bedragen tegen 39000 in Jan, t./m. Juni 1927. De voornaamste afnemers waren Italië en Frankrijk met resp. 57.600 en 16.700 stuks. Wolvee had echter weer veel geringeren af zet over onze grenzen, in Juni slechts 212 en in Jan. tot en met Juni ongeveer 3500 stuks, terwijl in dezelfde periodes van 1927 de to talen resp. waren ruim 1000 en bijna 5000 stuks. In de afgeloopen zes maanden betrok Duitschland ongeveer 700 stuks meer, maar België ongeveer 1500 stuks minder, terwijl Frankrijk en Denemarken als afnemers ge héél uitvielen. Van levende hoenders neemt elke maand de uitvoer toe; deze bedroeg in de af geloppen maand weer bijna 200.000 stuks, waardoor voor het halfjaar evenals het vorige jaar bijna de 700.000 stuks weer zijn bereikt. Hiervan betrok Duitschland. 588.000, Frank rijk 58.000 en België 28.000 stuks. Ook ge slachte hoenders hadden een zeer grooten export, n.l. in Juni 195 ton en in de eerste zes maanden van dit jaar 1036 ton, waar van Duitschland resp. 112 en 653 ton, en Engeland resp. 76 en 356 ton betrok. Engeland nam deze maand een belangrijk grootere hoeveelheid boter af, dan de vorige maand, Duitschland daarentegen yeel min der, zoodat het totaal voor Juni nog iets bij Mei ten achterbleef. Ten aanzien van Juni 1927 echter was er een minder groote export van ongeveer 900 ton waar te nemen. Van totaal 4.985 ton betrokken beide genoemde landen resp. 1.870 en 2.939 ton. De overige 176 ton vonden afzet in 39 landen. Zoowel Goudsche als Edammerkaas had minder grooten uitvoer, dan in Juni 1927 en voor de afgeloopen 6 maanden bleven beide soorten ongeveer 2000 ton bij het vorige jaar ten achter. Andere, harde- en zachte- kaas had echter een ruim 2000 ton grooterèn uitvoer, zoodat voor alle kaas de export on geveer 2000 ton minder was dan in Jan./Juni 1927. Totaal bedroeg deze nu 42.515 ton, ter waarde van bijna 37 millioen gulden tegen 44.515 ton ter waarde van 34J4 mill, gulden in het vorige jaar. Kaas vond in totaal in 91 landen afzet, waarvan 6 landen elk meer dan 1 mill. kg. betrokken, Vér. Staten en Spanje, gezamenlijk ongeveer 38.000 ton. De melkproducten hadden wel een iets geringeren uitvoer dan de maand te voren, maar de hoeveelheden waren grooter, dan in Juni 1927. Ook het halfjaar-totaal was groo ter dan het vorige jaar. Dit jaar was de to tale waarde van deze groep 27.658.000, ter wijl zy in de eerste 6 maanden van 1927 heeft bedragen 24.000.000. Van eieren wordt de export geleidelijk weer geringer; er werden deze maand on geveer 1200 ton minder uitgevoerd dan in Mei, terwijl eveneens in Juni 1927 een groo tere hoeveelheid ons land verliet. Echter ook dit jaar was de halfjaar-uitvoer grooter dan in het vorige jaar en bedroeg nu 40 millioen k.g. ter waarde van 30 millioen gulden. Van deze hoeveelheid gingen naar Duitcshland 29.709 ton, naar Engeland 8690 ton en naar Argentinië 1421 ton. Ook voor aardappelen is de uitvoer deze maand aanmerkelijk bij het vorige Jaar te ruggebleven en bedroeg slechts 14.000 ton, terwijl voor het halfjaar de export slechts 86.000 ton heeft bedragen, tegen 210.000 ton in hetzelfde tijdvak van 1927. Eveneens te voor pootaardappelen de uitvoer niet zeer groot geweest. Van suikerbieten, pulp en vlas is de ex port aanmerkelijk bij dien van het vorige jaar achtergebleven. Hooi en stroo hadden beide in Juni grooteren uitvoer dan in 1927, maar voor de afgeloopen 6 maanden was die van hooi toch geringer, die voor stroo daarentegen ongeveer het dubbele van het vorige jaar. Van suiker was de uitvoer weer belangrijk geringer, daar Engeland veel minder afnam. In totaal was de hoeveelheid in Juni 12.634 en 106.440 ton in Jan./Juni, waarvan naar Engeland gingen resp. 5280 en 63.344 ton, terwijl in het vorige jaar de cijfers resp. waren 26.246 en 149.433 ton. De uitvoer naar de overige landen bleef vrijwel constant. Gisteren heeft op het terrein aan-de Lijsterstraat te Leiden, in tegenwoordigheid' van nagenoeg het geheele hoofdbestuur der Ned. Vereeniging voor Misvormden en van enkele genoodigden dé eerste-steenlegging plaats gehad voor de kliniek voor misvormt den, welke vanwege deze vereeniging op ge noemd terrein zal verrijzen. Mr, L. Lietaert Peerbolte, direoteur-gene- raal voor de Volksgezondheid en lid van het bestuur, heet hierbij een toespraak gehou den. Z. K. H. Prins Hendrik is gisterochtend per Staatsspoor in de Residentie terugge keerd. De prins werd verwelkomd door zijn adjudant, luitenant ter zee le kl., Termij- telen. Prins Hendrik heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Nationale tentoonstelling van vee in het Malieveld te 's-GGravenhage, Gisteren had de officieele openstelling plaats van de ingepolderde gronden van den Zuid-Hollandschen Blesbosch door mi nister Kan. De heer J. A. J.-Jansen, wethouder van Dordrecht en voorzitter van de vereeniging „De Biesbosch", hield een inleidende rede. Daarop overhandigde de heer Jansen dén minister een stootijzer om daarmede de laatste hindernis voor het betreden van den polder uit den weg te ruimen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw sprak daarop ais volgt; Het grootsche werk, waaraan thans de allerlaatste hand wordt gelegd, heeft reeds zoo herhaaldelijk zich geëerd en gevierd gezien, dat het onmogelijk mag heeten, daarover nog een nieuw geluid te doen hooren. Geen wonder. Want is het reeds op zich zelf een economisch hoogst verdienstelijk werk den veel te geringen hoeveelheid cul tuurgrond, waarover ons vaderland beschikt, te vergrooten, nog veel hooger is hetgeen onder den rook van één der meest beroemde steden van Holland tot dit doel Is geschied aan te slaan. Immers het gemeentebestuur heeft zich doordrongen betoond van de we tenschap, dat zoo eenigszins mogelijk, werk- loozen meer aan den arbeid gezet moeten worden. Steunregeling als alle touwen bre ken, maar werkverschaffing is toch daarbij vergeleken heilig, hoeveel moeite en teleur stelling zij ook moge brengen en hoezeer zij ook, naar klassiek-economisch inzicht, ver werpelijk moge wezen. Hetgeen thans op initiatief der regeering in het noorden van ons land geschiedt, waar werkloozen uit de groote steden aan by uitstek nuttigen ar beid worden gezet, zou wellicht geen vol doende medewerking hebben gevonden, als niet Dordrecht het goede voorbeeld had ge geven. Om al deze redenen is de opening van den Biesboschpolder een feit van uitnemen de beteekenis. Zeker geen grootsche ar beid ,of ook de schaduwzijden vertonnen zich. Wie in vroegere jaren gewoon was zich aan de watersport te wijden, heeft een aan natuurschoon overrijk terrein verloren. Nie mand, zelfs niet de zoo bekende pleitbezor ger in de Eerste Kamer, kan dit meer be treuren dan ik. Maar een1 beroemd staats man heeft het reeds gezegd; de mensche- lijke wijsheid bestaat uitsluitend hierin van twee kwaden het minste te kiezen en het idealistische kan nu eenmaal niet steeds met materieele overheerschen. Trouwens, dat de keuze een bij uitstek gelukkige is ge weest, zal zelfs de meest verstokte idealist niet kunnen ontkennen. Wie deze rijke land; streek vergelijkt met de önvruchtbar|"liet- V velden van weleer, zal, ook al is "fiy teen boer van professie, van ganscher harte* er- c kennen: hier is schitterend werk vërrièht ten bate van het thans levende en van het volrend geslacht! Van ganscher harte wensch ik hét ge- Ingelanden van den Noordeind- en Geer- poliler Onder Ter Aar hebben besloten tot meentebestuur van Dordrecht en bctvenal giectrische bemaling over te gaan. Twee mo- het zoo by uitstek energieke bestuur van den jens zullen door dit besluit in sloopers han- r.iesboschpolder geluk met dezen dag en ik yen vallen, spreekde diepgevoelde verwachting uit," dat deze groote landaanwinst een parel zal zijn aan de reeds zoo goedbezette kroon der al oude stad Dordrecht. - - Te Amsterdam is, door het maken van een scherpe wending op den Admiraal de Ruy- terweg een auto over den kop geslagen waardoor een der inzittenden een schouder fractuur heeft bekomen. Hy is per particu lieren auto naar het Gasthuis vervoerd. Bij K, B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, ir. W. de Jong, algemeen secretaris van het comité van de Nationale Tentoonstelling van rundvee, paarden en klein vee, rijksveeteeltconsulent te Arnhem. Bü' Kon. besluit is aan den gepensionneer- den vice-admiraal-titulair C. C. Zegers Rijs ser, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, op diens verzoek, met in gang van .1 Sept. 1928 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris-generaal bij het Département van Marine, onder dank^ betuiging voor de'Vele''eh gewichtige diensten door hem gedurende eene lange reeks van jaren in verschillende betrekkingen aan den Lande bewezen. Per staatsspoortreln van 2 u. 32 min. is de Koningin-Moeder gisterenmiddag, vergezeld door haar Eerste hofdame, baronesse van Ittersum, den kamerheer jhr. v. d. Wijck en den kamerheer ter beschikking jhr. de Jon- ghe van Zwünsbergen, van Soestdijk in dé Residentie aangekomen, tn open calèches reed het hooge gezelschap naar de Nationale' tentoonsteliing van Vee in het Malieveld. Velen warén zoowel op het perron als in de Rijnstraat van de aankomst getuige én begroetten de Koningin-Moeder hartelijk. Met afwyking van het aanvankelijke voor nemen te de Koningin-Mpeder niet per Hol- landsche Spoor doch weder per Staatsspoor,' n.l. te 6 u. 18, naar Soestdijk teruggekeerd. Met trein 119 uit Den Haag arriveerde de Koningin-Moeder gisterenavond half acht té Utrecht, Zy werd op het perron verwelkomd door den stationschef den heer N. Sphoe- werat, die de Koningin-Moeder door de gere serveerde wachtkamer eerste en tweede klas se naar haar auto begeleidde. Zoowel op het perron als bij het Centraal station had zich een groote menigte verzameld die de vorste lijke bezoekster hartelijk toejuichte. In opey auto's werd door de binnenstad naar Sqest- dyk gereden. - -4S ,V t,,-. V ,-jr t •rm rr. Aan den Peizerweg te Groningen is Don derdagmorgen de vrachtauto van „de Toe komst" in botsing gekomen met een boom, waardoor de wagen ernstig beschadigd en de chauffeur, de 22-jarige L. M., uit Groningen, aan het hoofd gewond werd; bovendien vloog de naast hem zittende K. door de voorruit en bekwam een diepe wonde aan het voorhoofd en een rechterheup-ontwrichting. Hij te naar het Academisch-ziekenhuis over gebracht Een 6-jarig knaapje, dat met een kame raadje aan het spelen was op een schuit, welke in de Prinsengracht by de Noorder- markt te Amsterdam gemeerd lag, is te wa ter geraakt en verdronken. De politie heeft het lijkje opgehaald. Bü gelegenheid van het 100-jarig bestaan zal de kerk van O. L. Vrpuw Tenhemelop neming te Bergen-op-Zoom (Markt) worden geconsacreerd, waartoe thans reeds voorbe reidingsmaatregelen worden getroffen. In 1829 was het huidige bisdom Breda nog maar Apostolisch Vicariaat. De Apostolische Vioaris bezat toen nog niet de bisschoppe lijke waardigheid en kon de kerken niet cónsacreeren, maar alleen plechtig inzege nen. Vandaar dat de kerk van de Markt in 1829 alleen is ingezegend geworden en wel dóór mgr. J. van Hooydonk. Te Vreeland was gisteren de monteur R. E. bezig op het dak van de boerderij van den heer Van Tien een antenne te monteeren. plptsèlipg kwam hyin aanraking met een stuk draad, dat onder stroom stond; hy ge raakte buiten bewustzyp. Onmiddellijk werd de man haar de Rijkskliniek te Utrecht ver voerd. By aankomst aldaar bleek hij echter reeds te zijn overleden. Een commissie inzake het publicatie-voor- schrift is benoemd De minister van. Justitie heeft ingesteld een. Commissie, aan w;elke is opgedragen hem voor te lichten over de vraag of, en zdp ja, in hoeverre wüziglng is te brengen in de nipuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschap (wet van 2 Juli 1928) voor wat- betreft openbaarmaking van balans en winst en verliesrekening. De minister heeft be noemd tot lid en voorzitter der commissie: Mr. Dr. L. E. Visser, raadsheer in den Hoar gen Raad der Nederlanden, te Den Haag; en tot leden: Mr. W. F. Fruin, raads-adviseur bij de eer ste afdeeling van het Dep,, van Justitie te Den Haag; mr. G. H. A. Grosheide, advocaat procureur, tevens accountant te Amsterdam t prof. mr. E. J. J. van den Heyden, hooglee raar aan de R. K. Universiteit te Nljmegeh; ir. W. H. van Leeuwen, onder-voorzitter van den Nyverheidsraad, te Delft; prof. Th. Lini- perg Jr., hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam te Amsterdam; Abram Muller, oud-lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, te Amsterdam; J. G. van Neerven, accountant te Eindhoven; en A. H. van Walchren, lid van het bestuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel te Wassenaar. Aan dp commissie iê als secretaris toegevoegd mr. J. B. W. P. Kic- kert te Enschede. Reuter seint uit Rockford (Illinois) Kassei, die een Oceaanvlucht wilde on dernemen, (doel Stockholm) te gestart, maar na twintig minuten daalde het vlieg- tuig. Nog wordt gemeld, dat hetvliegtuig oy de landing zwaar is beschadigd. De vlieger verklaarde, dat het toestel te zwaar was belast en niet voldoende hoogte kón krijgen. Een H. N. telegram uit Londen meldt: De Engelsche vlieger kapitein de Ha, vil - land heeft met een 2 persoons licytvlleg- tuig een nieuw hoogterecord bereikt. Hij kwam op een hoogte van 7000 meter. Naar uit Helmond gemeld wordt; hebben dé besprekingen, gevoerd tusschen de be sturen der Algemeene Werkgevers-,Vèróen^. ging en den Ned. R. K. Textielarbeidecsbond St Lambertus over de by de N. V. Ra-" maker's Textielfabriek te -Helmond- Ontstane kwestie, hebben niet tot resultaat geleid. Het geheele, personeel pl.m. 800 arbeiders zal door dit conflict getroffen worden;'daar Een motorspuit omgeslagen De brandweer te Zeist hield gisteravond een oefening.Op den terugrit sprong een voorband van de motorspuit juist in de bocht Laan van Beek en Rooyen-dorpstraat. De wagen sloeg om? alle negen opzittende brand weerlieden werden op het tegenoverliggend trottoir geslingerd. De brandweerlieden Van de Brink en Bameveld moesten onder de van den auto gevallen, ladders worden weg gehaald. Barneveld klaagde over pyn in de borst. V. d. Brink had pen arm ontwrioht én was in het gelaat gewond. Beiden werden met den chauffeur De Greef, die zeer ge schokt was, een woning binnengedragen en ha geneeskundige hulp naar het ziekenhuis overgebracht. De chauffeur was een uur la ter weer in staat de beschadigde spuit weer haar de garage van het politle-bureau te ry- den. Te Dubbeldam te brand ontstaan in de schuur van J. Valk. De schuur en een partij hooi verbrandden» Het woonhuis konbe houden worden. Vier paarden werden bij tijds gered. Alles was verzekerd. De oorzaak is hooibroei. Gisteren te op de Waal, Juist voor Ny- megen een rijnaak, metende 2200 ton, ge laden met steenkool, door den lagen water stand aan den grond geloopen. Het verkeer in de scheepvaart zoowel als met de pont ondervond groote vertraging. „Dagens Nyheter" te Stockholm geeft een groot speciaal nummer uit over Nederland Dagens Nyheter", het eerste liberale dag blad van Stockholm, tevens het grootste van Zweden, zoowel wat oplage als advertenties en technische inrichting betreft, heeft, naar aanleiding van de opening der Olympische Spelen zyn geheele in meerdere kleuren artistiek bewerkte Zondag-byiage van den 22sten dezer gewijd aan Nederland en de re laties tusschen Zweden en Holland. Het nummer, dat 24 bladzijden groot is, bevat omtrent 15 artikelen en ongeveer 100 illustraties, waaronder een aantal teeke- ningen van Zweden's beste levende kunste naars op dit gebied: Torsten Schonberg, Eigil Schwab en Hjalmar Straat. Onder de artikelen komen voor: schilde ringen van Amsterdam, de Hollandsche pro vincie, alsook beschryvingen van industrie en visschery. Een aardig opstel over Ko ningin Wilhelmina heeft den titel gekregen „De Koningin van Den Haag en Abisko", een toespeling op de liefde der Koningin voor het Zweedsche gebergte, een liefde, die in Zweden zeer op prys wordt gesteld. De vooraanstaande kunstcriticus, doctor Tor Hedberg, schrijft over de Oud-Holland- sche kunst en een lang artikel, met den titel „Hollands veroverde provlnoiën" be handelt de merkwaardige drooglegging van de Zuiderzee. Een paar artikelen houden zich bezig met de groote sportgebeurtenis te Am sterdam; zoo schrijft een der meest betrouw bare sportkenners van Zweden, de heer Erik Bergvall, chef van het Stadion te Stockholm, over de Hollanders als sports- lieden en na een beschouwing van de kan sen der verschillende naties, houdt hy het voor waarschynlyk, dat Nederland de tweede plaats zal veroveren. Van groot interesse voor het Nederlandsch publiek is een artikel over de Hollanders in Zweden, waaruit o. a. blylct, dat de rijk ste persoon in het land, de heer Arend Ver- steegh, Hollander is. Een in Nederland wo nende Zweedsche dame, mevrouw Else Almquist, draagt bij met een paar sympa thieke artikelen over Hollandsch famile- leven en houdt zich in het bijzonder op by het in Zweden geheel onbekende feest, Sinterklaas-avond. Ten slotte heeft „Dagens Nyheter" door nnnr endat,alde spaarduitjes van den ongeluk- de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" de wevers a.s. Maandag het werk niet zul-J kigen eigenaar inhield, namelyk ƒ3300, be- 'n novelle verworven van den pseudonymus len hervatten. nevens eenige vreemde munten. De man Hendrik van Grave. Te Harlingen voer het schip „Vertrou wen", schipper H. Hekman door het Frane- ljtereind waar het werd achterop gevaren door een Hunzeboot Beide booten botsten tegen elkaar, met het gevolg, dat het roer van de „Vertrouwen", waaraan het 12-jarig dochtertje van den schipper stond, omsloeg en. het. meisje met de hand bekneld geraak te tusschen de boot en de roerpen, waar door het kind een paar vingers werden af- gekneld. Het meisje is in het Ziekenhuis Opgenomen. bleek, nadat aangifte was gedaan, onvind baar. Hij zou in het Lunapark te Amstel veen werken, doch toen de politie daar kwam, was hij vertrokken. Tegen de vrouw waren toen nog geen bewijzen, weshalve zy vry uit kon gaan. Dezer dagen werd door de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam, zoo meldt de „Tel." een man aangehouden, die een vrouw met een revolver had bedreigd. Gistermiddag tegen half vier brak naar het „U.D." meldt, brand uit m den hooi. berg van de boerderij bewoond door C. de Groot te Achttienhoven. Spoedig sloegen de vlammen over naar de met riet bedekte woning met annex veestalling. De Utrecht, sche brandweer was inmiddels gewaar schuwd, welke circa vier uur op het terrein van den brand verscheen. Ondertusschen had het vuur ook de naast gelegen boer- dery, bewoond door van D„ aangetast. Deze werd met eigen manschappen behouden. De Achttienhovensche brandweer zorgde, dat deze tweede boerderij niet in vlammen op ging daar zij 't dak en den hooiberg flink nat hield. De boerderij en hooiberg van De Groot zyn geheel uitgebrand. De inboedel vermoedelijken dief bleek, dat deze dezelfde «ÏÏStf w 'rdT was, dien men zoo gezocht had. Hij werd «^erneia gezega woraen. alzoo naar het politiebureau J. D. Meyer- j plein overgebracht, waar inderdaad bleek, dat hij dezelfde was. Hij bekende den diefstal; het spaarduitje hij bij diezelfde gelegenheid gestolen had, Je Amsterdam heeft gistermiddag om. werden nog op hem aangetroffen. «treeks ,uur «en *elle brtand >*ewoed- Toen n.l. het zich op de eerste verdieping bevindende personeel der N.V. D. Brom- met's Handelsmaatschappy, N. Z. Voor. burgwal 276, huiswaarts wilde gaan, zag t door de naden van den vloer der tweede verdieping rook komen. Men ging naar bo. vn, doch spoedig werd verder voortgaan belet. De compagnons, gewaarschuwd, gin. gen ook kyken. Een deur werd toen ge. opend, maar hierdoor kreeg het vuur lucht en sloeg het in felle vlammen, zoowel voor als achter, uit. Juist tezelfder tü'd ver scheen echter de brandweer, die door bu ren telefonisch was gewaarschuwd. Aan deze gelukkige omstandigheid is het toe te schryven, dat de brand beperkt bleef tot de tweede verdieping, waar celluloid-ar. tikelen en kramerijen met licht brandbare emballage geborgen waren. Met een straal of vijf van motorbrand spuiten werd het vuur, onder leiding van den hoofdbrandmeester M. Brunet de Ro. chebrune, gebluscht. Ook is de mechani sche ladder gebruikt. De tweede verdieping is vrijwel uitge brand. De eerste verdieping, ook by Brora- met's Handel-my. in gebruik, en het ma- gazyn beneden, in gebruik by het Tech nisch Handelsbureau A. Koekoek, leden waterschade. De oorzaak van den brand te vry zeker te zoeken in het aansteken van een sigaar, waarby een vonk in de lichtbrandbare em ballage moet zijn terechtgekomen. Gisteren was de groentehandelaar J. M. uit Voorschoten met zyn met een paard be spannen groentewagen op weg naar Leiden, toen hij de Gr. Vink het paard schrok van een autobus en op hol sloeg. Het sprong ver volgens over een hek, waarbij de wagen kan telde en in een sloot terecht kwam. M. en een mederijder geraakten onder den wagen in de sloot en zijn er door omstanders uit getrokken Zij bleken ongedeerd te zyn. De groente is nagenoeg geheel verloren ge gaan. Te Opmeer kreeg de heer B., kaasmaker aan de zuivelfabriek bij de werkzaamheden een hoeveelheid zuurstof in de oogen, waar door men vreest, dat hy het gezicht zal moeten missen. ■Te Amsterdam is op het Olympiaplein, op den hoek van de Euterpestraat, de be kende Ajaxspeler Couton op zyn motorrij wiel iy botsing gekomen met een vracht auto. De heer Couton kwam te vallen; met een ernstige hoofdwonde is hij in het Tes- selschadeziekenhuis opgenomen. Te Rotterdam fietsen drie mannen op de Westkruiskade by de Coolschestraat naast elkaar. Achter hen kwam een tram, bestuurd door H. J. S. uit de Brederodestraat. Iemand die op het trottoir stond, gaf, zoo meldt de „Msb." den fietser, die het dichtst by hem was, plotseling een duw, zoodat die tegen de naast hem fietsenden opbotste. Het gevolg hiervan was, dat de middelste fietser, de 22- jarige drukker J. O. L. uit de Mauritsstraat onder het voorbalcon van de tram raakte. De bestuurder remde krachtig, doch kon toch niet verhinderen, dat L. een ernstige hoofdwonde en een verwondiïlg aan zyn linkerarm bekwam, zooclat hy in het zieken huis aan den Coolsingel behandeld moest worden. De twee andere fietsers kwamen met den schrik vrij. De voorbijganger, die den duw had gegeven, was onvindbaar. Gistermiddag half vier te voor den wn. president der Haagsohe Rechtbank mr. J. A. F. van Asperen in kort geding de vor dering van den Staat behandeld tot op heffing van het beslag, namens den heer W., ex-kanselier by het Nederlandsch Ge zantschap te Tokio gelegd op het gebouw van het departement van Buitenlandsche Zaken en het Rijksarchief. Namens den Staat lichtte de landsadvo caat mr. J. H. Telders de vordering toe; als advocaat van W. trad op mr. J. W. Dekker. De uitspraak is bepaald op Woensdag I Augustus te half 4. De vrouw van den woonwagenbewoner X. op de Kleine Heide te Venlo, deed by ver gissing loodwit door het beslag der panne koeken. Toen hqt gezin ervan gegeten had, werden allen min of meer onwel en gingen overgeven. Daar het loodwit met het deeg vermengd was, hoopt men, dat de vergif tiging geen verdere gevolgen zal hebben. Ongeveer een maand geleden werd de eigenaar van een eethuis op het Waterloo- plein - te Amsterdam de stumper is dooi en blind op een alleronbehoorlykste ma nier benadeeld. Hy had in zijn dienst als werkster een Duitsche vrouw; deze vrouw heeft op zekeren avond haar man den weg gewezen naar- een zolderkamertje en hem in de -gelegenheid gesteld, diefstal te plegen. ■De man brak een koffertje open en deed hetzelfde met een geldkistje, dat daarin zat Zooals men zich nog herinneren zal, zag op Zondagavond 20 Mei ji. een rechercheur van de centrale recherche te Rotterdam op de Karnemelkshaven, aldaar, een drietal mannen, die zich by een woning op die ha ven op verdachte wijze ophielden. Een voor een verlieten de mannen het huis, en de rechercheur, die hen volgde, zag, dat zij op het Strooveer bü elkaar kwamen. Daar sprak hy hen aan en met een van hen geraakte hy slaags. De man wist te ontkomen, maar de politieman schoot hem neer. De beide andere mannen wisten te ontko men. Een van hen is voortvluchtig gebleven, de ander werd 's avonds op den Schiedam- schen dijk gearresteerd. Hij is naar het Huis van Bewaring gebracht, waar hü eenigen tyd na zyn insluiting dood in zijn cel is ge vonden. De gewonde is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verpleegd, en nadat hy van de bekomen verwondingen hersteld was, is hy naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gisteren heeft deze arrestant zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal, waarby hy zich door middel van valsche sleutels tot de plaats van het misdryf toegang zou hebben verschaft. De verdachte ontkende valsche sleutels te hebben gebruikt. De deur van het huis zou open gestaan hebben. Uit een kamer zei hy een kistje te hebben meegenomen, waarin zeven gouden tientjes en wat klein geld ge borgen waren. Na getuigenverhoor requireerde de verte genwoordiger van het O. M., mr. S. J. Loke een gevangenisstraf voor den tyd van één jaar. Verdachte's raadsman, mr. F. Eikelenboom, vroeg een straf gelijk aan den tyd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Uitspraak 30 Juli a.s. De eerstvolgende opvoeringen van de be roemde „Passiespelen" te Oberammergau vinden plaats in 1930 en wel in een nieuwen voor dit doel gebouwden schouwburg. Even als in den ouden houten schouwburg, zal ook in het nieuwe gebouw het tooneel in de open lucht zijn gelegen. Onder de zaal bevinden zich echter in den nieuwen schouwburg uit gestrekte kelders, waarin coulissen en requi- sieten zullen worden opgeborgen. Deze zul len met meer, als voorheen, rondom het too neel verspreid staan, zoodat in de toekomst ook beter licht op het tooneel zal kunnen vallen. De plannen van den nieuwen schouwburg zijn ontworpen door inwoners van Oberam mergau. Bij de uitvoering zullen echter des kundigen van het „Bayerische Staatstheater" behulpzaam zyn. De zaal zelf zal overtrokken worden met een glazen dak. Er zullen 4200 zitplaatsen in zün. De vroegere staanplaatsen zullen geheel verdwijnen. De leiding van de Passiespelen zal ook in 1930 aan Georg Lang worden toe vertrouwd. De repetities zullen reeds in den aanstaan den herfst beginnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7