DE NEGENDE Citius, Altius, Fortius DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 27 JULI 1928 BLADZIJDE 1 Hollands Hoop sche Athletiek-wedstrijden v<vv -. N -4, HOC BEN, V RITOLA. Finland. - (lange ifltimlni)J PADDOCK, Amerika, (korte afstanden) NL'RMI, Finland, (lange afstanden) ABRAHAMS, Engeland, .(korte afstanden) KöRNIG,Duitschiand. (korte- afstanden)SCHOLTZ. Amerika, OLYMPIADE de oude Olympische kampplaats te Athene u rifair zou noemen, hetgeen te meer opvalt omdat de Grieken er nauwgezet voor waak ten dat geen oneerlijke middelen werden ge bruikt, vooral in den bloeitijd der Spelen. Zooals gezegd was men later op dit ge bied minder kieskeurig; toen geraakten de Spelen dan ook in verval. Bij het worstelen, werd eveneens veel toegelaten; bij deze ruwe- sport smeerden de mededingers hun licha men in met olie en bestrooiden het vervol gens met zeer fijn-korrelig zand. Op den vijfden dag waren de spelen ten einde en had de plechtige uitreiking der prij zen plaats. Staande op een verhevenheid, een soort tafel van goud en ivoor, werden de overwinnaars bekranst en door het volk toe gejuicht. Dit was het hoogtepunt van het vierjaarlijksche sportfeest. Rijke feestmaal tijden werden aangelegd en triomftochten gehouden, dichters en redenaars werden door de daden der winnaars geïnspireerd, en ten slotte werden offers gebracht, waarvan voor al de Lekatombe, het dankoffer van El is, met groote plechtigheid werd opgedragen aan Zeus. De Spelen werden steeds in den warm- sten tijd van het jaar gehouden, gedurende de volle maan na den zomerzonnestand. De bloeitijd valt in de zesde eeuw tot ongeveer de vierde eeuw vóór Christus. In 394 na Christus werden zij opgeheven door Theodo- sius de Groote. De leiding, de voorbereiding en het opperste toezicht berustte bij de Hel- lanodiken, die daartoe door de inwoners van Elis werden gekozen. De wedstrijden hadden plaats in 't stadion dat 'n afmeting had van 213 M. bij 32 M.; de loopbaan was 192.27 M. lang. In het stadion van Olympia vonden ongeveer 45000 menschen plaats. (De naam stadion is afgeleid van de Grieksche maat stadion. Voor Griekenland waren de Olympische Spelen vang root belang. Ten eerste brachten zij groote bedrijvigheid in Olympia, waar drukke markten werden gehouden, handel gedreven, relaties aangeknoopt, enz. Maar vooral hadden zij invloed op de ontwikkeling van geheel Griekenland, omdat tijdens de Spelen de eenheid van het land werd gede monstreerd en 't saamhoorigheidsgevoel ver stevigd. Men kwam in Olympia samen als leden van één stam, niet als onderlinge te genstanders van elkaar vijandige staten. Burgeroorlog en onlusten tusschen Griek sche staten werden bij de Olympische Spe len bijgelegd. Bovendien bevorderden de Spelen de beoefening van de sport Vooral toen men de sport nog bezigde als middel voor goede lichamelijke oefening hadden de scholen, welke hiertoe werden opgericht" een gunstigen invloed op de lichamelijke ontwikkeling van het Grieksche volk. Later veranderde dit, ten kwade; toen bleef de sport geen middel doch werd doel; waaraan alles werd opgeofferd. Toen kwa men ook de misbruiken en zag men er niet tegen op, zooals wij boven zeiden, om met' allerlei slinksche middelen de eer der over winning te veroveren. Onnoodig te zeggen dat het oorspronkelijk godsdienstig karakter der spelen verloren ging. Olympische beroemdheden De geschiedenis heeft verschillende namen overgeleverd van hen, die over buitengewone kracht en uithoudingsvermogen moeten heb ben beschikt, en keer na keer als overwin naar uit het Olympisch stadion traden. Zoo wordt in het pas verschenen werk over de Olympische Spelen door Groothoff her innerd aan den reeds bovengenoemden Dia- goras, die uit een zeer sportieve familie stamde en verschillende malen den lauwer krans verdiende bij de Nemisische en Isthmi- sche Spelen. In Megara, een der plaatsen waar ook spelen werden gehouden, was een zuil opgericht om de namen der winnaars te vereeuwigen. De geheele zuil was echter be dekt met den naam van één athleet, die hon derden prijzen behaalde, zoodat een nieuwe zuil geplaatst moest worden. Een buitenge woon krachtmensch moet ook geweest zijn zekere Glausius, dien zijn vader voor de Olympische Spelen liet trainen, nadat deze eens gezien had hoe zijn zoon bij het repa- reeren van den ploeg zijn vuist als hamer ge bruikte. Bij het vuistgevecht in Olympia hamerde hij dan ook zijn tegenstanders neer, terwijl zijn vader hem aanvuurde met „Glausius, denk aan de ploegschaar." Nog sterker staaltjes van brute kracht worden verhaald van Sostra,tus (den Breker), Deze bracht zijn tegenstander met de vlak ke hand een gapende wond toe, zoodat de vitale organen er uit konden worden ge trokken. Natuurlijk trad dan onmiddellijk de dood in. Een dergelijke opvatting van sport was ook den Grieken te machtig; toen Sostratus dan ook eens deze manier van boksen toepaste, werd hij uitgefloten en zijn doode tegenstander met den overwinnings krans getooid. Het oude Olympia Olympia, de plaats der Grieksche Olym- pische Spelen, lag in Elis, dicht bij de zee, tegenover het tegenwoordige eiland Zanthe. J In plaats van de velden met teelt van drui- j ven, olijven, gerst en mais, welke men er nu vindt, was er vroeger een met bosch be- groeide en rijke gebouwen bedekte vlakte, die bestond uit drie gedeelten: Het eerste was toegewijd aan de goden en was omringd Het nieuwe Olympische Sta dion van 1896 te Athene De Spelen der Oudheid-Overblijfselen van Oude en moderne Olympische Spelen Oorspronkelijk godsdienstige feesten de spelers om te koopen en aldus zich van de eer der overwinning verzekerden. In het bloeitijdperk der Spelen kwam oneerlijkheid en omkooperil niet veelvuldig voor; niette min was in de nabijheid van Olympia een platform, waar ter eere van Zeus standbeel den werden opgericht. Deze standbeelden werden betaald uit de boeten, welke wegens oneerlijke mededinging of anderszins wer den opgelegd, en volgens de mededeelingen der oude schrijvers «waren de standbeelden niet zeer zeldzaam. De stichting der Spelen wordt toegeschre ven aan Iphitos. Natuurlijk lieten de Grie ken, die hun goden altijd menschelijke avon turen op de menschelijke aarde lieten be leven, ook de bewoners van den Olympus aan de Spelen deelnemen. Gezien de voort durende oneenigheid en de jaloezie der Grieksche hemelbewoners, waarvan wij in de mythologie lezen, verwondert het niet. dat zij ook in hardloopen en wagenrennen elkaar de loef trachtten af te steken. Behalve de Olympische Spelen, waren in Griekenland de Pythische, Nemesische en Isthmische spelen, welke alle een godsdien stig karakter droegen. De voornaamste en meest bekende waren echter die in Olympia om de vier jaar werden gehouden (vandaar de naam Olympiade, d.i. een tijdvak van 4 jaar, de eenheid der Grieksche jaartelling). Om als deelnemer te worden ingeschreven, moest men kunnen wijzen op meer daji gewone moreele en lichamelijke eigenschap pen. Verder konden alle vrije Grieken zoo democratisch waren de Grieken wel voor het nageslacht op. De prijs bestond officieel uit een lauwerkrans, maar de over winnaars werden alom geëerd en genoten vele huldebetuigingen en voorrechten. De lauwerkrans werd door een knaap, wiens ouders nog leefden, gesneden met een gou den mes van een heiligen olijfboom, welke door priesters bewaakt en verzorgd werd. De naam van den winnaar en ziin geboorte plaats werden door een heraut aan het volk bekend gemaakt, de beroemdste dich ters maakten lofliederen op zijn leven en heldendaden, feesten werden gehouden en optochten georganiseerd. HU had het recht zijn standbeeld op te richten in het heilige bosch van Olympia. Wanneer hii naar zijn woonplaats terugkeerde, werd hij met een grootschen triomftocht ingehaald; opnieuw werden openbare feesten en optochten ge houden en lofliederen gedicht. Voorts had hij de eer zijn eigen standbeeld in zijn woon plaats gedurende zijn leven te zien, en ge noot hi) verschillende voorrechten. In en kele plaatsen was de winnaar tijdelijk of zijn geheele leven lang vrijgesteld van be lasting en ontving de prijswinner der Isthmi sche spelen een bedrag uit de stedelijke kas. Deze heldenvereering moet men zien in het licht van den tijd en de Grieksche op vattingen. Men had respect voor de athle- ten om de prestaties zelve, men eerde hun doorzettingsvermogen en langdurige oefening de wilskracht en de lichamelijke eigenschap pen, welke men als burgerdeugden beschouw de. Men beoefende en bewonderde de sport; het was zuiver amateurisme. Zoodra dit Hoe het was en hoe het is De Olympische Spelen der Grieksohe oud heid worden steeds voorgesteld als te zijn een sportieve uiting van een krachtig en groot volk, waar men in eerlijken strijd streed om den strijd zelf en alleen den prijs trachtte te winnen, opdat de eer daarvan zou afstralen op het land en de stad van den overwinnaar. De Spelen waren het groo te evenement voor geheel Griekenland; daarvoor oefende men zich maanden lang.- getroostte zich een langdurige, zware trai ning en een sobere levenswijze. Het Olym pische toumooi bracht de verbroedering, wanneer Griekenland door onderlinge oor logen werd geteisterd; het bracht welvaart en bevorderde wetenschappen en kunst, doordat duizenden Grieken gedurende de Spelen in Olympia samenkwamen en er een soort vierjaarlijksche beurs hielden, waar niet alleen handel werd gedreven, maar ook dichters hun werken voordroegen, geleerden en wüsgeeren hun nieuwe theorieën verkon digden, enz. Oorspronkelijk kon dit ook gezegd worden van de oude Grieksche Olympische Spelen. Do Spelen werden gehouden om de Spelen zelf. De mentaliteit van de mededingers en de waarde welke men toen aan den prijs hechtte, blijkt uit hetgeen van de drie zonen van Diagoras, die om streeks 450 v. Christus alle drie een prijs behaalden in de Spelen, verhaald wordt. Zij eigenden de eer echter niet zichzelf toe, maar droegen hun ouden vader (die meer malen zelf een prijs behaald had) onder de toejuichingen van het volk door het Stadion en riepen: „Niet ons, maar hem die ons opvoedde en oefende komt de roem toe." Langen tijd heeft men het karakter der Spelen ongerept weten te bewaren, tot ook hier de eerlijkheid en de zuivere sportbe oefening in het gedrang kwam, vooral toen geld een rol ging spelen en enkele steden bijv. groote bedragen besteedden om beken- PEETERS, (hinkstapsprong) BROOS, 10Ó, 200 en 400 Meter hardloopen amateurisme van minder klaar gehalte werd, daalde het aanzien der Spelen. Zooals nu nog het geval is, werden de Spelen op plechtige wijze geopend. Een maand voor den aanvang, kwamen de spe lers, die zich 10 maanden hadden geoefend, in Olympia bijeen, om zich nog 30 dagen te trainen in een daarvoor gebouwd gymnasion (het Grieksche woord gymnasion beteekent oefenplaats voor lichamelijke ontwikkeling). Op den vooravond van de Sp^Jen zwoeren de spelers vóór het beeld van Zeus een eed dat zij geen oneerlijke middelen zouden gebrui ken, en de scheidsrechters, dat zij naar eer lijke overtuiging en beïnvloed door niemand, uitspraak zouden doen. Allen waren bekend met de straffen welke de mijneedigen bedreig- die geen vonnis voor een of andere misdaad op hun naam hadden, deelnemen. Sinds 776 voor Christus, toen Koroebas overwinnaar werd, teekende men de namen Harry Denis die Zaterdag a.s. de Olympische gelofte zal afleggen d. SPRONG, (Marathonloop) A. PAULEN, (800 M. hardloopen) dus, voor krijslieden)vuistgevecht of boksen, wagenrennen, enz. De wagenrennen enz., in gevoerd omstreeks 680 v. Christus, weiden zeer spoedig populair; zij werden gehouden met paarden en muilezels. Nero heeft in de zen tak van sport nog om den prijs gedongen. Ook in Rome waren zij, zooals bekend ls, zeer geliefd. Het boksen of vuistgevecht en het worstelen waren reeds vroeger in het programma opgenomen. Bij deze sporten om er geen anderen naam voor te gebruiken werden handgrepen en min of meer listig- heidjes getolereerd, welke op zijn zachtst ge zegd zeer ruw zijn. Bijna alles was hierbij geoorloofd. Het boksen bestond feitelijk uit de kunst om zijn tegenstander rake klappen en stompen toe te dienen op de meest gevoe lige en teere lichaamsdeelen, waaruit blijke moge dat deze sport na zooveel eeuwen niet zeer veredeld is. Bekend is bijv. dat boksers wachtten tot hun tegenstander gelegenheid gaf hem te raken op een plek, waarvan de Na een tijdsverloop van eeuwen werd de gedachte der Olympische Spelen weer ge propageerd op het einde der negentiende ander wist, dat een stomp daarop zeer ge vaarlijk zoo niet doodelijk was. Het is voor gevallen dat een bokser na een strijd van enkele minuten overleed. Slechts zelden kwam 't volk er dan tegen op, dat de prijs aan den bruten overwinnaar werd toegekend. Overigens werd veel toelaten, dat men nu DE BOER, (verspringen met aanloop) v. d. BERGE, 100, 200, en 400 M. hardloopen gelegd. den. Vervolgens werd geloot om de volgorde der mededingers te bepalen. Op den eersten dag werden dan de spelen ingezet met groote feesten, maaltijden en dans. Den tweeden dag begonnen de eigen lijke Spelen, die drie dagen duurden. Oor spronkelijk namen zij slechts één dag in be slag, doch weldra was dit, door uitbreiding van het programma en het steeds grooter wordende aantal mededingers, onvoldoende. Het in den beginne zeer eenvoudige pro gramma werd in den loop der jaren ver meerderd met loopen (eenvoudige wedloop, dubbelen wedloop, langsten loop), worstelen, den vijfkamp (springen, loopen, discuswerpen speerwerpen en worstelen), afstand loopen in wapenrusting (een meer practische sport Gezicht op Athene met de Acropolis, waar op de voor naamste bouw vallen en de tempel van Zeus. Onder: Het Olympische Stadion te Am sterdam. Rechts de Marathon Tribune, waar achter de toren. Links de eere tribune. Op den achtergrond bij het scoringoord de staanplaat sen. Voor de tribunes loopt de wielerbaan en daar weer voor is de ath- letiekbaan aan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9