HARE MAJESTEIT DE KONINGIN-MOEDER 1858—1879—1928 BUREAUX: NASSAULAAN49 A fOFT HP STPAFFF VAN VFPI IFS VAN amp PFPHTF\ PFSCHIFDFN UITERLIJK DRIFW A AF VIER FN TWINTIG IIPFN NA HET ONGEVAL. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No, 16922 Voornaamste Nieuws i Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekermgsvoorwaarden t' 01300 Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door forn oi) een ongeval met f'QUft bij verlies van een hand, flOC bij verlies van een i'Cfl bi) 'n breuk van4 n ^bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 duUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U."" doodelijken afloop; i^vU»"een voet of een oog; 11/53.duim of wijsvinger; 1 JU.'been of arm; 1 rij."anderen vinger. ADVERTENTIE1M 35 ct. p. regeL'- VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, t 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Het geboorteslot van H. M. Koningin Emma te Arolsen. niet gebleken, en eigenlijk tast de openbare meening te dien aanzien nog steeds in het duister. De groote tact, die de Koningin-Moeder toonde, kwam ook op andere wijze duidelijk tot uiting. Men kan niet geheel de juistheid ontkennen van wat Prof. Dr. H. Brugmans in 1923 bij het zilveren Regeeringsjubileum van de Koningin schreef, dat bij het over lijden van den Koning de band tusschen Ne derland en Oranje wat losser was geworden. Niet omdat de gevoelens, die in de natie leefden, waren gewijzigd, maar omdat de Koning, mede tengevolge van de politieke gebeurtenissen der laatste tientallen van jaren, zich meer en meer op den achtergrond had gehouden. Tal van deelen des lands hadden den Souverein niet meer in hun midden gezien, en zelfs een centraal gelegen centrum als Utrecht had sedert een langt reeks van jaren geen Koninklijk bezoek mee genoten. De Koningin-Moeder, die nog als Koningin twee bezoeken aan Luxemburg bracht, waarvan zij Groothertogin was heeft terecht begrepen, dat met dezen toe stand diende te worden gebroken. Het pro gramma van de opvoeding van Koningin- Wilhelmina was waarlijk reeds zwaar bela den genoeg, maar toch heeft zij kans ge zien om, zonder dat de studiën onnoodi werden onderbroken, bezoeken te brengen overal. Toen op 31 Augustus 1898 Koningin Wilhelmina het Koninklijk gezag in handen nam, kende geheel haar volk haar, en zeldzaam waren degenen onder het volk, di iet de gelegenheid hadden gehad haar zelf van aangezicht tot aangezicht te leeren kennen. Reeds dadelijk, bij het eerste open baar bezoek aan de hoofdstad, dat van 26 tot 29 Mei 1891 werd gebracht, trad d<= kleine Koningin in het openbaar op bij de eerste steenlegging van het naar haar ge noemde gasthuis. Volgende jaren werden ge wijd niet slechts aan reizen naar het bui tenland en aan bezoeken van vreemde vor sten, maar in de allereerste plaats aan be zoeken aan deelen van Nederland. Zoo was het in 1892, dat de Koninginnen zich be gaven naar Leeuwarden, Sneek en het ver der Friesland en vervolgens naar Gronin gen. Zoo werd in 1892 de opening van he! Merwedekanaal bijgewoond; een officieel bezoek aan Haarlem gebracht en in den grooten familiekring der Oranje's de gou den bruiloft van den Groothertog en Groot hertogin van Saxen-Weimar-Eisenbach bij gewoond. Zoo had op 21 September 1893 de groote plechtigheid van de uitreiking van nieuwe vaandels op het Malieveld te 's Gravenhage plaats. Zoo werd in 1894 Zeeland tot in alle onderdeelen bezocht, en in hetzelfde jaar gegaan naar Helder, naar Alkmaar en de Kadettenschool, en naar Breda en de Mili taire Academie. Zoo werden in 1895 Noord- Brabant en Limburg bijkans geheel bezocht, en overal, gelijk bij deze bezoeken gebruike lijk, contact gezocht en gevonden met de bevolking, terwijl in datzelfde jaar de Ko ninginnen persoonlijk uitreikten de onder scheidingen, die na het gustige verloop van de Lombok-expeditie werden gegeven. Mede in 1895 werd geheel de provincie Overijse! bezocht, waaraan een bezoek aan Drente werd verbonden. In 1896, het jaar waarin de kerkelijke aanneming der Koningin plaats had, werd Utrecht ter gelegenheid van de maskerade der studenten bezocht; in 1897 werden bezoeken aan Gouda, Zut- phen. Dordrecht en Arnhem gebracht, ter wijl 1898, het jaar van de inhuldiging van de Koningin, feestelijkheden te aanschou wen gaf van eiken aard. en In elk deel des lands. In het buitenland vertoonden de Ko ninginnen zich vele malen; uitstapjes naar bekende mooie gedeelten werden onderno men; bezoeken werden gebracht aan Duitsch land, Engeland, Frankrijk en elders, doch overal met den eenvoud, die nu eenmaal een kenmerk is van Nederland. Men denke over de regelingen, die in al deze gevallen te treffen zijn, niet gering. Wie de officieele taal der staatsstukken weet te beluisteren, zal zich in de proclama tie van 31 Augustus 1898 van Koningin Wil helmina herinneren de wel zeer bijzondere zinsnede, gewijd aan haar Moeder en aan de wijze waarop deze haar moeilijke taak had volbracht, zal het verklaarbaar vinden, dat niet dadelijk de band tusschen Moeder en dochter in het openbaar werd doorgesneden en dat beiden samen bleven wonen, totdat het oogenblik naderde, waarop de Koningin zich een gemaal had gekozen. Zoo betrok de Koningin-Moeder, die bij ons te lande nimmer de Koningin-Weduwe heeft ge- heeten, gelijk de Grondwet haar officieel aanduidt, eerst in het laatst van 1900 haar Paleis in het Lange Voorhout, het statige heerenhuis, dat tevoren Prins Hendrik tot verblijf had gestrekt. Het is wel eigenaardig dat de Koningin-Moeder thans bewoont de beide huizen, tevoren bewoond door Prins Hendrik, waarheen evenvele gevoelens van toewijding en hartelijkheid zijn gegaan als jegens haar. Het paleis te Soestdijk, voort gekomen uit de eenvoudige bezittingen, die Koning-Stadhouder Willem III er zich kocht, tot paleis gerestaureerd om als natio naal geschenk te dienen aan den lateren Koning Willem II wegens diens heldhaf tig gedrag in den Belgisehen veldtocht tegen Napoleon, was al evenzeer, als voor de Ko ningin-Moeder, een geliefd punt van verblijf voor Prins Hendrik. Gelijk deze er veelvul dige plannen ten behoeve der Nederlandsche natie heeft uitgewerkt, is daar ook ten bate van weldadigheid en liefdadigheid veel be slist in de kamers van de Koningin-Moeder. Soestdijk is een mooi en ook naar het 'iterlijk voornaam paleis maar wie het be- leedt. vindt er de intimiteit terug, die ook Ie woning van de Koningin-Moeder te s-Gravenhage zoo alleszins kenmerkt. Men vindt daar tal van herinneringen aan de Koningen uit het Huis der Oranje's herin neringen, die schaarscher zijn in het paleis aan het Voorhout, waar het persoonlijk 'even der hooge bewoonster geheel den bo ventoon voert. Sedert zij als Koningin- Moeder optrad, is zij in het openbaar leven p den achtergrond getreden. Maar én de Koningin én de natie hebben nimmer ge loogd, dat bij eenige openbare plechtigheid an groot belang de Koninklijke familie zou erschjjnen zonder haar. Het was de Ko ningin-Moeder, die op 6 September 1923 toen het juist een kwart eeuw geleden was dat haar dochter werd gekroond, achter de ramen van het Paleis op den Dam de komst der Koninklijke familie verwachtte; het was de Koningin-Moeder, die aanwezig was telkenmale, wanneer een nationaal feest stond te worden gevierd. Hoe menig bezoek aan Amsterdam van het Vorstelijk echtpaar heeft ZÜ niet met hare tegenwoor digheid opgeluisterd, en hoe is niet telken male gebleken, dat de Koningin-Moeder, on danks dat zij geen openbare functie meer vervulde, leefde en bleef leven in de harten van ons volk. Dat dankt zij ongetwijfeld aan de weldadigheid die zij uitoefent; weldadig- Augustus 1928, en zoo straks op 7 Januari 1929, dan is het wel deze, dat de Koningin- Moeder nog lang in ons midden zal mogen vertoeven, en dat wij nog vele malen haar belangstelling voor aangelegenheden van na- tionalen en anderen aard zullen mogen ga deslaan. Maar reeds nu kan men van haai leven zeggen, dat het was rijk gezegend, niet alleen omdat zij veel heeft ontvangen, wan' dat heeft zi) inderdaad, maar omdat zij d< kunst heeft weten te verstaan veel te geven In den tegerwoordigen tijd, waarin de ver Koningin Emma als bruid aan den arm van Koning Willem III held, die geheel haar aandacht heeft. Dat dankt zjj, aan de belangstelling voor liefda digheid. die zij tooht, telkenmale wanneer dit maar mogelijk is. Maar zij dankt het wel het meest aan geheel haar persoonlijk heid, die er eene is van toewijding en ge negenheid. Vraagt het aan degenen, die de Koningin-Moeder bij eenige gelegenheid hebben mogen ontvangen, en gij zult altijd weer datzelfde hooren, dat het een genot en een genoegen is haar rond te leiden, omdat bij haar de belangstelling intens is en on danks een overladen programma intens blijft, omdat zij leeft in hetgeen zij ziet. Het leven van de Koningin-Moeder is sedert 1901 rustig verloopen. Des winters be woont zij haar paleis in het Voorhout te 's-Gravenhage; des zomers vertoeft zij te Soestdijk, en telkenjare reist zij eenige we ken in het buitenland. Dat rustige leven werd in 1904 onderbroken toen de natie niet wilde vergeten, dat het 2 jaar geleden was, dat zij ons land betrad. Het teekent de Koningin-Moeder, dat zij het nationaal geschenk, destijds voor haar bijeengebracht, bestemd ter ver betering en uitbreiding van 't op haar land goed Oranje-Nassau-Oord gestichte Sana torium, een sanatorium dat.nog steeds haar volle belangstelling en liefde en toewijding geniet. Trouwens, gehèel de strijd tegen deze volksziekte, die tuberculose heet, wordt door haar met belangstelling gadegeslagen. En zooals het is op dit gebied, is het eigenlijk overal. Waar belangstelling valt te toonen, blijft de Koningin-Moeder niet achter, niet omdat ZÜ op zich den plicht dier be langstelling voelt rusten, maar omdat zij die belangstelling heeft. Het is bekend, dat zij een groote voorkeur heeft voor muziek en niet alleen de orkesten onder leiding van Mengelberg en Viotta, thans Van Anrooy, mogen zich m haar veelvuldig bezoek ver heugen; niet slechts een Vereeniging als de Vereeniging voor Kamermuziek, met haar select programma mag haar jaarlijks enkele malen als gast in haar midden be groeten maar ook muzikale uitingen van eiken aard genieten die belangstelling. Doch daartoe beperkt deze zich niet. De Koningin Moeder woont heel wat tooneelvoorstellingen bij. Wetenschappelijke voordrachten van den meest uiteenloopenden aard hebben haar als toebehoorster en bezoeken aan "tentoon stellingen op verschillend gebied zijn zeker niet zeldzaam. Zoo blijft zij, toch steeds de positie op den achtergrond innemend, die zij als Koningin-Moeder wenscht te behouden, leven te midden van ons en is eenig nationaal gebeuren moeilijk denkbaar, zonder dat men haar daarbij ziet. Men zou het leven van haar, die achter eenvolgens voor ons was Koningin Emma, de Koningin-Regentes en de Koningin- Moeder. reeds nu kunnen noemen een rijk gezegend teven. Reeds nu, want indien er één wensch is, die in aller harten leeft op 2 houdingen tusschen Vorsten en volken* zoo geheel anders zijn dan in de dagen, dat Ko ningin Emma: geboren werd, behoort er niet alleen tact en intellect toe om vorstelijke be langstelling zoodanig te toonen, dat deze ge waardeerd en als belangstelling gevoeld wordt. Er behoort daartoe vooral de belang stelling zelve, die zich, ondanks alle ceremoni eel en alle formaliteiten, baanbreekt. En dat is het wel, wat telkenmale van de daden van de Koningin-Moeder in het openbaar en in het particulier leven kan worden getuigd: men gevoeft, dat wat zij doet, gedaan wordt uit eigen wil, uit eigen belangstelling, en niet gedaan wordt, omdat het van haar als Ko ningin-Moeder nu eenmaal wordt verwacht. En juist deze eigen wil, deze eigen belang stelling maken de banden tusschen haar en het Nederlandsche volk zoo nauw en doen ook uit die kringen, die het monarchaal be ginsel als zoodanig niet zijn toegedaan, op dagen als die van 2 Augustus 1928 en 7 Ja nuari 1929 een blijk van erkentelijkheid ^.an naar deze vrouw, niet slechts hooggeplaatst door beschikkingen van het lot, maar hoog geplaatst naar ziel en naar geest. Door den minister van Onderwijs is een commissie ingesteld tot onderzoek, of het bevorderlijk is voor het L. O. voor schip, pers- en kramerskinderen, dit onderwijs als buitengewoon L. O. te regelen. De zomerbijeenkomst der Ned. Pomologi. sche vereeniging. De Indische Volksraad heeft de marine, begrooting goedgekeurd. Het vierde nationaal congres van Sobrië- tas te Nijmegen. Tot Tweede Kamerlid in de vacature- Colijn is benoemd verklaard mr. V. H. Rutgers. Zware onweders in het Wilna-gebied; 17 personen doodelijk getroffen. De overstrooming in het Amoergebied breidt zich uit. Rusland protesteert tegen den verkoop van Russisch eigendom. Ernstig spoorwegongeluk by Augsburg; veertien dooden en vele gewonden. De toestand van Stephan Raditsj sterk achteruitgaande. De medaille, welke geslagen werd bij gelegenheid van het huwelijk van Koning Willem lil met Koningin Emma, in Januari 1879. Een dubbele feestdag, gelijk H. M. de Ko ningin-Moeder op het punt staat te her denken, mag een zeldzaamheid heeten. Dub bele feestdag dan ook. die niet geheel gelijk tijdig' valt. Op 2 Augustus 1928 bereikt zij den zeventigjarigen leeftijd en op 7 Januari 1929 zal het een halve eeuw geleden zijn, dat Haar huwelijk met Koning Willem III in de slotkapel te Arolsen werd voltrokken, en Haar tot Nederlandsche maakte. Hot spreekt vanzelf, dat uit algemeen oogpunt deze laatste feestdag de verreweg meest oeiangrijke is, en begrijpelijk is daar om de wensch, door de Koningin-Moeder zelve geuit, dat openbaar feestbetoon naar dien datum zal worden verplaatst. Maar de hartelijkheid, waarmede men zich overal in Nederland opmaakt reeds dadelijk dien 70- sten verjaardag te herdenken, een mijlpaal nu eenmaal geacht in het leven van eiken man eri elke vrouw, die dezen leeftijd mag bereiken, spreekt boekdeelen, en ontneemt daaraan iets van het meer particulier ka rakter. dat een dergelijke feestdag voor minder hoog geplaatsten in zich bergt. Die spontane belangstelling en toewij ding is begrijpelijk. Want hoezeer de weg van de Koningin-Moeder in Nederland niet over rozen is gegaan, hoezeer zij moeilijk heden heeft moeten oplossen van groote be- teekenis, van Haar persoonlijkheid is zoo veel echte en eerlijke warmte uitgegaan, dat deze van den aanvang af geleerd heeft in de harten van het Nederlandsche volk. Nau welijks had zij den voet op Nederlandschen bodem gezet, of Prins Hendrik, die een zoo groote plaats in Nederland innam, kwam onverwacht te overlijden en nog was het jaar 1879 niet teneinde of uit Parijs kwam de ontroerende tijding, dat de Prins van Oranje was gestorven. Wel bleef den Koning nog zijn Alexander over, maar men kende zijn zwakke gezondheid en men voorspelde hem geen lang leven. Door als jong meisje de hand te reiken aan Koning Willem III verlevendigde de toenmalige Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont de in Nederland bijna gestorven hoop; ontnam zij aan de be palingen in de Grondwet betreffende de troonopvolging, ingewikkeld als zij waren, 'n groot deel van haar beteekenis. En toen den 31 Augustus 1880 Prinses Wilhelmina werd geboren, was er feest in Den Haag en feest door het geheele land. ongeacht, dat men wellicht liever een mannelijken troonopvol ger had gewenscht. De beteekenis van de geboorte van dit Koningskind werd verre buiten de grenzen van ons land erkend, en kwam in nog helderder licht te staan toen, nauwelijks vier jaren later, de Koning nog eens den zwaren gang naar Delft had te gaan om ook Prins Alexander te begraven. Inderdaad, de verkilling, die zich, tenge volge van de omstandigheden, om ons Vor stenhuis had voltrokken, werd door de ver schijning van Koningin Emma weggevaagd. Wie herinnert zich niet den indruk, dien zij maakte bij haar intrede te 's Graven hage, bij haar officieele ontvangst te Am sterdam. Het is begrijpelijk dat zij zich, ge makkelijker wellicht dan 'n Prinses, opge voed aan een groot en praalvol Hof, bij ons kon thuis gevoelen. De Oranje's, die den Koningskroon hebben gedragen, hebben nooit vergeten, dat hun voorvaderen Stad houders waren, die zich bij voorkeur diena ren van de Staten-Generaal, vertegen woordigers van de natie, noemden. Zij heb ben den koninklijken luister, waar noodig, niet geschuwd, maar van een praalrijk Hof heeft men ten onzent nooit kunnen spreken en zulk een praalrijk Hof zou ook, geheel anders dan bij Zuidelijke volken, bij ons gefm ingang hebben gevonden. Er was meer, toen 7 Januari 1879 Ko ningin Emma aan Koning Willem III de hand reikte, dat Waldeck-Pyrmont en Oranie-Nassau verbond. Beide zijn oude en historische geslachten. Béide zijn geslachten door den loop der eeuwen gesplitst naar verschillende takken, die verschillende na men te dragen hebben gekregen. Meer dan een Voorvader, van de Koning-Moeder heeft zich in Nederlandschen dienst onder scheiden; daar is een Graaf van Waldeck, die in 1638 bij Wouw sneuvelde; daar is een een Graaf van Waldeck, die in 1645 streed in Vlaanderen, en daar zijn er die dienden onder Frederik Hendrik en onder Willem III. Een Vorst van Waldeck maakte als veldmaarschalk van het Staatsche leger den Oostenrijkschen Successie-oorlog in Vlaan deren mede Maar toch, de nauwste banden die een der Voorvaderen van de Koningin- Moeder aan Nederland bonden, zijn wel ge legd door Georg Frjedrich. Graaf van Wal deck, die aan de zijde van Koning-Stad houder Willem III heeft geleefd en gestre den. Willem III waardeerde hem in hooge mate, en dat is wel in het bijzonder geble ken bij zijn overlijden, toen deze Oranje, weinig gewoon om woorden van lof te uiten, deze aan Georg Friedrlch zeker niet ont hield. Zoowel op staatkundig als op militair gebied heeft deze Waldeck zich in hooge mate onderscheiden, en indien Willem III een medewerker heeft gevonden, die de plannen van den toenmaligen Franschen Koning verijdelde, dan is het wel Waldeck geweest. Dergelijke dingen komen naar voren op het oogenblik, dat een nazaat zich verbindt aan het Land, dat hij diende, maar toch is het helaas nog onbekend genoeg. Men mag aannemen, dat de verbintenis tusschen Koning Willem III en Prinses Em ma van Waldeck-Pyrmont ook in Duitsch- land, en zeker in Waldeck, met groote be langstelling en ingenomenheid werd gezien. Op 1 October 1878 verscheen het bijzonder nummer van de Staatscourant, waarin de Koning mededeeling van zijn voornemen deed. Koningin Emma was in den kring der Waldeck's eenvoudig opgevoed; men zou Haar ook- in dat opzicht kunnen vergelijken met Carmen Sylva, de begaafde latere Koningin van Roemenië, haar als Prinses von Wied na verwant, welk verwantschap ook in het uiterlijk is terug te vinden. Zij heeft reeds vroeg de weldadigheid en lief dadigheid verraden, die haar zooveel rozen heeft doen strooien op het pad van an deren. Van het leven van Koningin Emma aan de zijde van Koning Wilhelm III valt uiter aard niet veel te zeggen. Een groot deel van dien tijd werd in beslag genomen door de zorg voor de opvoeding van Koningin Wil helmina. Want, al leefde de Koning nog en al genoot hij in het algemeen een goede ge zondheid, toch stond wel toen reeds vast, dat zijn dochter op jongen leeftijd zou wor den geroepen tot den troon, en dat dus ge heel hare opvoeding erop diende ingericht om haar voor die hooge waardigheid te be stemmen. Het is in het bijzonder in de dagen van 1901, bij het huwelijk van de Koningin, uit menig' geschrift gebleken hoe groot en regelmatig de belangstelling was, die Ko ningin Emma toonde voor de opvoeding van haar dochter; hoe zij zelf het program ma niet slechts opstelde, maar ook leidde en de uitvoering ervan gadesloeg. Later, tegelijk Regentes en Voogdes geworden, zou dit nog sterker spreken, maar reeds toen werd de grondslag gelegd voor de banden, die Koningin Emma gedurende geheel de opvoeding' van haar dochter hebben gebon den met de leeraren en leeraressen, tot deze eervolle, maar moeilijke taak geroepen. Nauwelijks tien jaren getrouwd, bleek wel. dat de Koningin een nog moeilijker taak zou hebben te vervullen. In de zitting van do Tweede Kamer van 26 Maart 1889 moest do regeering' ertoe overgaan om de grond wettelijk voorgeschreven mededeeling te doen, dat de Ministers, in Raad vergaderd, den Koning buiten staat hadden bevonden de regeering' waar te nemen. Aan het, door het advies van den Raad van State be krachtigde besluit, behoefde echter toen geen uitvoering te worden gegeven, aangezien een tijdelijke, onverwachte verbetering in den gezondheidstoestand van den Koning zich voordeed, die tengevolge had dat de reeds in het Groot-hertogdom Luxemburg- opgetreden Regent, Hertog Adoif van Nas sau, weer spoedig naar zijne Nassausche bezittingen terugkeerde. Maar toch, op 29 October 1890 moest wel tot eene beslissing in den aanvankelijk gedachten zin worden overgegaan. Koningin Emma werd tot Ko ningin-Regentes benoemd; nauwelijks had zij. op 20 November d.a.v. het Regentschap aanvaard, of de Koning kwam. op 23 No vember. te overlijden en tengevolge daar van had reeds op 9 December 1890 haar beëediging als Regentes en Voogdes ge lijktijdig plaats Het waren sombere plech tigheden, die zich voltrokken en de jonge Koningin, die uiteraard de ernst des levens reeds had leeren kennen, toonde zich door de waardigheid, waarmede zij in die dagen optrad, geheel voor haar moeilijke taak be rekend. Er moet warmte geklonken hebben in de stem van den President der Eerste Kamer, die op sombere, maar welsprekende wijze de Grondwettelijke formaliteiten vol trok, bij die gelegenheid op zijn schouders gelegd. Warmte, die werd ingegeven door 't bewustzijn^ dat Koningin Emma zou zijn 'n goede Regentes, van Wie het Nederlandsche volk met dankbaarheid heeft afscheid ge nomen. En inderdaad, die verwachtingen, zij zijn tenvolle vervuld. Van 23 November 1890 tot 31 Augustus 1898, nog niet tenvolle acht jaren heeft Koningin Emma het Regent schap gevoerd, maar zij heeft een onuit- wischbaren indruk in Nederland achterge laten. Al reeds dadelijk daarom wijl zij met een zeldzame tact en een nog sprekender fijn gevoel zichzeive, waar mogelijk, op den achtergrond plaatste, en telken male deed gevoelen, dat zij daar stond als plaatsver vangster van de jonge Koningin, niet als Koningin zelve. Wanneer de omstandig heden het maar eenigszins mogelijk maak ten, kwam zij niet alleen, maar steeds ver gezeld van Koningin Wilhelmina, en ook dan, wanneer de leeftijd van Koning Wil helmina het noodzakelijk maakte, dat zij afwezig was. liet dé Koningin-Regentes steeds- doorschemeren, dat zij zich als be waarster van het Koninklijk gezag, niet als uitoefenster daarvan beschouwde. Zij kreeg in de acht jaren, die verliepen, moeilijke staatkundige vraagstukken op te lossen; zij werd geplaatst voor zuiver constitutioneele verhoudingen, die haar, dochter van Duitsch Vorstendom, na met Pruisen verwant, wel vreemd moeten hebben geleken. In die jaren toch is gestreden de felle strijd om het kies recht; zijn Tak's voorstellen verworpen, en zijn Ministeriën als die van Röell en Pierson opgetreden. In die jaren ook begon zich het democratisch beginsel baan te breken, en dit geschiedde hier te lande, gelijk het wel overal geschied is. niet dan nadat harde en bittere woorden van weerszijden gevallen waren en vrienden, die bestemd schenen voor het leven vrienden te blijven, van el kander waren verwijderd. De Koningin-Re gentes is in al die omstandigheden den eenig juisten weg, den zuiver constitutioneelen. gegaan. Wie ook over het Regentschap van onze tegenwoordige Koningin Moeder schrijft, en tot welke partij hij of zij behoort doet dit met de volledige erkenning, dat de constitutioneele beginselen door haar zijn in acht genomen, en dat lijkt gemakkelijker dan het is. Het kwam daarbij waarlijk niet steeds op negatieve, maar ook op zuiver positieve beginselen aan. Het zal haar niet altijd gemakkelijk gevalen zijn, om die te volgen; zij zal haar eigen meening gehad hebben over de aanhangige vraagstukken en over de beste wijze om deze op te lossen; van een Koningin, die zoozeer de constitu tioneele begrippen in het oog hield, valt niet anders te verwachten. Maar welke meening -zij moge hebben gehad, het is naar buiter, H.M. KONINGIN MOEDER, naar een schilderij van Frint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1