Buitenlandsch Nieuws FEUILLETONI RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 r DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN GEMENGD NIEUWS De zakkenrollers aan het werk in de hoofdstad Een onvrijwillige gevangen schap LEGER EN VLOOT 15 Augustus en 1 November Schrijvers en hulpschrijvers „St. Franciscus" op het Nijmeegsche Congres UIT ONZE OOST De Indische Volksraad De QouvemeTir van Curacao RADIO-NIEUWS Modulatie en populariteit KERKNIEUWS Een indrukwekkend woord van Mgr. Diepen DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING VAN OOSTENRIJK De economische ontwikkeling van Oos tenrijk in 1928 toont aan, dat de lichte verbetering, die in 1927 is ingezet, ook dit Jaar aanhoudt. Algemeen is te zien, dat de crisis vermindert hoofdzakelijk aan de ontwikkeling van het Bonds-huishouden, dat zich gunstig ontwikkelt. In het eerste kwartaal van 1928 bedroe gen de totale inkomsten van den Bond 312 millioen, waarbij de investies ter hoogte van 40 millioen zijn inbegrepen. De inkom sten uit de belastingen van den Bond too- nen stijgende bedragen, hoofdzakelijk de in- en uitvoerrechten. De situatie van de Nationale Bank was in de eerste maanden van dit jaar, evenals in de voorafgaande jaren over het algemeen gunstig. De banknoten-omloop bewoog zich om het be drag van 1000 millioen Schilling, de voor raad aan baar geld bedroeg 420 tot 430 millioen Schilling; de dekking van den bankno tenomloop schommelde tusschen 42 en 44 procent. De totale valutarische dek king van den omloop bedroeg 70 tot 72 procent, en was enkele procenten hooger dan verleden jaar om denzelfden tijd. De Dollar-koers was gemiddeld enkele punten lager,, dan met de Dollar-pariteit overeenkwam. De wissel-portefeuille van de Nationale Bank was blootgesteld aan ster ke schommelingen en bereikte aan het eind van Mei den hoogsten stand met 126 millioen Schilling; de laagste stand was op 23 Maart met 56 millioen Schilling. Sedert half Januari heeft zich de escompte-rente- voet op dezelfde hoogte van 6 procent ge houden. De index der levenskasten blijft vrijwel stabiel. Hi) bedroeg sedert het begin van het jaar ongeveer 107 procent der goud pariteit. Sterker waren de schommelingen van den index voor de groothandel-prijzen Deze bedroeg op 1 Januari ongeveer 129 procent, daalde begin Februari op 128 pCt. en Bfcreikte in Mei de hoogte van bijna 132 pCt. Ook de aandeelen-index toonde groote veranderingen aan. Aan het begin van het jaar bereikte hij de hoogte van 1460, daalde dan in Maart op 1370, om zich tot Mei weer op 1440 te verhoogen. De ontwikkeling van de handelsbalans is in de eerste helft van dit jaar gunstiger geweest, dan verleden jaar. Wel is het de ficit in de eerste vier maanden maar 2 millioen Schilling minder, maar de uitvoer is 102 milliotfi Schilling meer dan ver leden jaar in denzelfden tijd. Vooral de uitvoer van afgewerkte artikelen is sterk toegenomen. De invoer van ruwe stoffen is gestegen. De gunstiggere situatie der pro ductie blijkt ook bij de kolen. De papier productie neemt toe en vooral de ijzer industrie. De kolenproductie toont hoogere cijfers aan, dan verleden jaar, eveneens de papier-industrie, die een van de belangrijk ste deelen van den Oo6tenrijkschen uitvoer bestrijkt. In de ijzerindustrie vereenigt zich een verhoogde uitvoer met een vermeerderden binnenlandschen afzet. Daar de industrie beter werkt, is ook het aantal werkloozen sterk achteruitge gaan. Er zijn op het oogenblik 28.000 werk loozen minder, dan verleden jaar om dezen tijd. Daar er meegerekend kan worden, dat tot Augustus het aantal werkloozen nog geringer zal worden, is het mogelijk, dat in dit jaar het aantal werkloozen voor den eersten keer den laagsten stand van 100.000 benadert. Bij den spaar-inleg is een ver dere verhooging waar te nemen. Eind April bedroeg de stand van den inleg 1222 mil lioen Schilling. Sprongsgewijs gingen ook de pandbrieven en gemeente-obligaties van de Oostenrijksche hypothecaire instellingen omhoog. In de eerste vier maanden van het jaar werden er nieuwe maatschappijen op aan- deelen opgericht of de kapitalen verhoogd, totaal met een kapitaal van 58.1 millioen SAhuitng in dit opzicht is een groote voor uitgang aan te teekenen. Het aantal ge rechtelijke schikkingen en faillissementen gaat langzaam achteruit. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. LONDEN 31 Juli (VJ0.) De Britsche regeering heeft de officieele uitnoodiging ontvangen van de Fransche regeering om het Kellogg-pact den 20sten Augustus te Parijs te onderteekenen. Gelijkluidende uit- noodlgingen worden den gouvernementen van de Dominions toegezonden. Sir Austen Chamberlain zeide gisteren in het Lager huis, dat hij hoopte naar Parijs te kunnen gaan ten einde het verdrag te onderteekenen voor Engeland. Wien de Dominions zullen aanwijzen het pact te onderteekenen, zal bekend worden bij het antwoord op de uit- noodigingen. OORLOGSHERINNERINGEN. Een Engelsche pelgrimstocht naar de slagvelden. LONDEN, 31 Juli (VB.) De groote pel grimstocht, georganiseerd door het Britsche legioen, zal hedennacht ongeveer twaalf uur vanuit Londen beginnen. As. Zaterdag is het de veertiende verjaardag van het eerste deelnemen van de Engelschen aan den groo- ten oorlog. De pelgrims, ten getale van 11.000 worden aan de andere zijde van het Kanaal opgewacht door den Prins van Wales, die In Frankrijk diende bij de gardetroepen, Lady Halg, weduwe var. den generaal, die de Engelsche troepen aanvoerde en vele hooge officieren, waaronder maarschalk Foch en admiraal Lord Jellicoe. Twintig extra-treinen zuilen dit gezelschap van Londen naar het Kanaal brengen, waar twaalf stoomers hen naar Frankrijk zullen voeren, zy zullen vier dagen in Frankrijk vertoeven, waar het hoogtepunt van het bezoek een plechtige ceremonie te Iperen zal zijn. EEN BUITENGEWONE KABINETS ZITTING. LONDEN, 31 Juli (V.D.) De Zaterdag door Joynson-Hicks, den Engelschen minis ter van Binnenlandsche Zaken, gehouden rede, waarin deze opkwam voor bescher mende rechten voor de yzer- en staalindu strie, heeft in 't kabinet zoodanige beroering gewekt, dat tegen Woensdag a.s. een buiten gewone Kabinetsziting zal worden gehouden. De zinsnede uit de rede, die Joynson-Hicks Zaterdag heeft gehouden, waar het op aan komt, luidt als volgt: „Indien de Conser vatieve party een politiek wenscht, die iets meer zal doen dan die waartoe wy in staat zyn geweest om een eind te maken aan deze afschuwelijke zwarte plek der werkloosheid, moeten wy tusschen dit tydstip en de vol gende verkiezing zeer ernstig een uitbrei ding overwegen van de politiek van bescher ming („safeguarding") van de industrieën van ons land." Paul Bonconr en de houding der Fran sche socialisten tegenover hem als vertegen woordiger bij den Volkenbond. Paul Bonconr: „Ik ben er en Ik blijf er." HET SPOORWEGONGELUK BIJ DINKELSCHERBEN Thans 16 slachtoffers AUGSBURG, 1 Augustus. Nader wordt vernomen, dat in den afgeloopen nacht nog twee personen, die bij de treinramp in Din- kelscherben gewond werden, aan de beko men blessuren zyn overleden. Het aantal dooden is hierdoor tot zestien gestegen. Een tiental hunner bevindt zich op het station. Twee zyn tijdens het transport naar Augs burg gestorven, twee in het ziekenhuis te Augsburg en twee in het ziekenhuis te Zus- marhausen. HEVIGE ONWEDERS. WARSCHAU, 31 Juli (V.D.) Naar eerst thans bekend wordt, hebben Zondag jJ. boven het Wilnagebied zware onweders ge woed, die een groot aantal slachtoffers ge- ëischt hebben. In totaal werden niet minder dan 65 personen door den bliksem getroffen, van wie 17 doodelijk. Over een oppervlakte van 1000 morgen land werd de oogst door den slaghagel volkomen vernietigd. OVERSTROOMING AMOER-GEBIED. De overstroomingen In het gebied van den Amoer duren nog steeds voort. Meer dan 50 dorpen staan onder water en het spoorwegverkeer naar de stad Blago- wesjtsjensk is tengevolge van het onder water loopen van de spoorrails gedeelteiyk onderbroken. Ook in het kustgebied heeft een over strooming plaats gehad, die de zyiynen van de steenkoolmynen bij Soebsjan heeft over stroomd. 9 Hy wist zeker, dat hy een berisping zou öploopen door het hoofd van het Gallische ligioen op te nemen en hem als vriend naar de weelderige vüla te brengen. Hy oefende er een volledig en onbeperkt gezag uit en de gevoelens, die hy jegens de almachtige patriciërs dochter koesterde, waren voor niemand, helaas! een geheim. Maar Bonifacius had nog niet de onrust des gewetens ondervonden, die haar stem pel drukt op alle uiterlijke daden. Lauw Christen als hy was, slaagde hy er in de hinderiyke gedachten uit zyn geest te bannen. Op het oogenblik trachtte hy zich geheel ën al te geven aan het liefdadig werk, dat hy zoo edelmoedig vervulde. Indien deze Galliër zich de ongenade EEN RUSSISCH PROTEST. Rusland heeft telegrafisch protest aange- teekend by de Roemeensche regeering tegen de te Galatz begonnen openbare verkooping van verschillende goederen, die vroeger be hoord hebben aan het Russische leger en den verkoop van 200 stoomschepen van de uitsluitend met Russisch kapitaal gevormde Rusland-Donau-Stoomvaartmaatschappy. BANDIETEN-OVERVAL. Vyf gewapende bandieten deden in een der drukste straten van de stad Winnipeg een overval op twee bankloopers. Zy vluchten, nadat zij zich van twee geld- tasschen, die ongeveer 5000 pond sterling bevatten, hadden meester gemaakt. OVERTREDING VAN DE DRANKWET. De eigenaars van achttien bekende New- Yorksche cabarets van Broadway zyn in staat van beschuldiging gesteld na in het geheim verrichte invallen door de politie in de afgeloopen maand. De eigenaars worden beschuldigd van samenzwering met het doel van den een of ander op den hals had ge haald, of indien men hem verdacht, neen zelfs, indien hy iets verkeerd had gedaan, dan nog zou hy hem verbergen en in zyn plaats antwoorden, zei hy by zichzelf. Deze verheven gevoelens, dit vergeten en deze verachting van eigen gerustheid en veiligheid want by de Romeinen was een gisteren gekoesterde verdenking gelyk aan een vonnis voor vandaag be dekten ais een sluier het zondig leven van Bonifacius. Heden was het een gewonde, een vreem deling, die zyn medeiyden opwekte. Zoo dra hij te midden van het donkere gebladerte der pynboomen en tusschen de wuivende palmen de marmeren villa en de 'machtige zuilen onderscheidde, zond hy een der sla ven vooruit om met een grootst mogeiyken spoed den geneesheer te waarschuwen en alles voor hem in gereedheid te brengen. Hy leende hem zijn paard en verwyderde zich van den stoet, liep door den tuin en bleef voor de zuilengalery staan. Met dezelfde zorg zag hy nauwlettend toe, op welke wijze men Segearix uit den draagstoel zou tillen en hy beval hem in een frissche, half duis tere kamer te brengen. Als naar gewoon te waren er weinig meubelen, behalve een zeer laag en zacht bed, eenige stoelen met ivoren rugleuningen en een tafel op één poot. Een groot zyden gordyn diende als deur en zonderde den zieke af, zonder evenwel te verhinderen, dat er frissche lucht kon bin- de drankverbodswet te overtreden. Het meerendeel der eigenaars zyn recidivisten, wier cabarets vroeger reeds werden gesloten wegens soortgeiyke delicten. De maximale straf voor samenzwering tot het overtreden van de dankverbodswet is twee jaar gevan genisstraf en een boete van 10.000 dollars. POLITIE EN STAKENDE TEXTIELARBEIDERS. Tusschen stakende textielarbeiders en de politie in New Bedford, die poogden het zoo genaamde posten te verhinderen, hadden zoo hevige botsingen laats, dat de nationale garde moest worden te hulp geroepen, die met gevelde bajonet de menschenmenigte op straat uiteendreef. In den loop van den middag werden meer (Jan 250 personen we gens posten gearresteerd. DE FUSIE TUSSCHEN DODGE EN CHRYSLER. NEW-YORK, 31 Juli (V.D.) Op de gisteren gehouden vergadering van aandeel houders in de Dodge Brothers Incorporated werden de voorwaarden betreffende de fusie tusschen Dodge en Chrysler goedgekeurd, waardoor een van de belangrykste trans acties op industrieel gebied tot stand werd gebracht. Meer dan 90 pet. van alle uit staande aandeelensoorten waren by de commissie voor het fusieplan gedeponeerd. Door deze samensmelting is de Dodge- Chrysler-Maatschappy op de General Mo tors en de Ford-Company na, thans de grootste automobielmaatschappij der wereld met een productie van 700.000 wagens per jaar. De marktwaarde van de gezamenlijke waarden dezer maatschappy is 400.000.000. Zwendel met spoorkaartjes De controleurs van de spoorwegen te Breslau hebben in samenwerking met de recherche een groote knoeiery in spoorweg kaartjes ontdekt, welke sinds jaren moet zyn gedreven. Tegen tien medeplichtigen, die betrapt zyn, is reeds een vervolging in gesteld. De leider van de „onderneming" is iemand uit Breslau, genaamd Tsjemik, hy i sgisteren gearresteerd. Zijn voornaam ste medeplichtige is een spoorwegbeambte geweest, dien men echter nog niet heeeft kun nen uitvinden Tsjemik had voor zijn doel einden een uitgebreid organisatie in elkaar gezet. De spoorwegbeambte wist hem gere geld hoeveelheden spoorwegkaartjes, welke de reizigers bij het verlaten van de stations hadden afgegeven aan de controleurs, in handen te spelen. Deze werkte hy dan by ging met zoo'n kaartje naar het station van afgifte en wist onder verschillende voor wendsels z.g. zyn geld terug te krijgen. Daar hij, of zyn helpers en helpsters, hiervoor steeds kaartjes over lange trajecten gebruik ten, ontving men steeds vry groote bedra gen. Dezer dagen echter liep dit spelletje te Leipzig mis: een jong meisje, medeplichtige van Tsjemik, kreeg aan het loket ruzie met een beambte, die niet spoedig genoeg naar haar zin het geld uitbetaalde: er ontstond een oploopje, de politie kwam erby te pas en nam de juffrouw in arrest. Een der spoorwegcontroleurs, die op de hoogte was van het feit, dat er geknoeid moest worden met spoorwegkaartjes, kreeg het aangebo den spoorwegkaartje in handen, en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat het ver- valscht was. Dit was natuuriyk het begin van het einde van Tsjemik's oplichtingen. De juiste omvang daarvan is echter nog niet vastgesteld kunnen worden. „Dus Nobfle reist in een verzegelden wa gon." „Als men nu nog Mussolini's mond kon verzegelen, dan zou Europa daarmee zeer gebaat zyn." Een noodlottige brand Vier slachtoffers By een brand in een boerenwoning in de nabyheid van St. Etienne zijn de bezitter, zijn twee kinderen en een pleegkind in de vlammen omgekomen. Montmartrc en de Wolgasleepers! mme PopelloDavidoff, een Russische zangeres, die vóór den oorlog in haar vader land een groote bekendheid moet hebben ge had, had door den nood der tijden gedwon gen, in 'n cabaret op Montmartre 'n contract voor 48.000 fres. per jaar gesloten. Drie keer per nacht trad ze op om de Wolgasleepers en nog een ander lied te zingen. Op een nacht kreeg ze ruzie met haar di recteur, die haar verbood langer in zyn nenstroomen. De jonge officier, eenmaal uitstekend ge huisvest, door den geneesheer verbonden, die hem op het voorhoofd een zeer kleine pleister had gelegd, herkreeg weer zyn volle bewustzyn. Opnieuw greep hy de hand van Bonifa cius, en zyn mooie groote oogen, die geen stormachtige zee weerspiegelden, hield hij op hem gevestigd. Ik neem, zeide h(j in zeer zuiver Latyn, maar met een keelklank uitgesproken, de gastvryheid, die gy my aanbiedt op dezelf de wyze als ik u zou hebben gegeven, aan, maar ik moet naar myn kamp terugkeeren, waar men over myn afwezigheid verwon derd zou zyn. De opzichter maakte een ontkennend ge baar. Terugkeeren, riep hy, terugkeeren, en dan zoo zwak als gy zijt, het zou dwaasheid zijn Segearix; een goede dag, een goede nacht rusten u weer gezond maken. Zeg my alleen maar, wie moet ik in kennis stellen met uw ongeluk? Een vertrouwd slaaf zal ik uw boodschap laten overbrengen en in dien noodig, zal ik zelf gaan. De Gallische officier scheen verwonderd over deze nederbuigende minzaamheid. Wie zijt ge toch? vroeg hy. t De opzichter glimlachte. Zyt ge geen Christen? zei hy. Segearix antwoordde bevestigend. - Zeker, ben ik dat en wel van af mijn S établissement op te treden. Goed zei ze, mijn contract loopt nog wel een paar maan den, maar dat hindert niet, mijn salaris kom ik wel halen!En inderdaad ver scheen ze geregeld om haar gage op te stry- ken. Op den duur begon het den directeur te vervelen een zangeres, die niet zong uit te betalen en hy stelde haar voor weer te zin gen voor zoolang het contract nog geldig was. Maar dat wilde de zangeres niet; zy was er op order van den directeur mee op gehouden, dus nu moest het ook maar uit zijn. Waarop de directeur weigerde het sala ris verder uit te betalen. Een rechtzaak was er het gevolg van. De rechtbank stelde Mile. Popello-Davidoff in het gelijk en veroordeelde den directeur tot het betalen eener schadevergoeding van 60.000 francs. Een politieagent doodgeslagen Zaterdagnacht is te Newcastle een politie agent doodgeslagen. De agent, genaamd Leggett, had een vry en dag en was 's avonds naar een feestelijke byeenkomst gegaan. Toen hy daarvan terugkwam en door een dichtbevolkte straat ging, waar hy den vori- gen dag dienst had gedaan, kwam plotseling een man op hem af en viel hem aan. Leg gett kreeg een paar slagen op het hoofd en viel ter aarde. Hy werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar schedelbreuk werd ge constateerd. Kort daarna overleed hy. De aanvaller, een zekere Cornelius Armstrong, die vlak in de buurt van de misdaad woont, werd gearresteerd. De ziekte by de Londensche politie Een raadselachtige ziekte onder de Lon densche politie-agenten, breidt zich nog steeds uit. Ook een aantal familieleden van politie-agenten vertoonen verschijnselen van dezelfde ziekte. Oorspronkelijk meende men te doen hebben met vergiftiging tengevolge van eten van bedorven spek uit de politie- cantines, doch thans meenen de artsen, dat de vergiftiging het gevolg is van de nutti ging van geconserveerd fruit. Steeds meer slachtoffers Steeds meer slachtoffers maken de in ternationale zakkenrollers thans te Am sterdam, alle waarschuwingen ten spijt. Voor het Olympisch Stadion en zijn om geving schynt een geliefkoosd operatieter rein te zijn. Het eerste slachtoffer van de zakken rollers was een 58-jarige Amsterdammer, wien op het Stadionplein een portemon- naie met f 90 werd ontrold. Een andere Amsterdammer miste na een bezoek aan dat plein een portemonnaie met f 22 en f 2 aan postzegels. Een 37-jarige Duitscher, die op de over dekte tribune van het Stadion de wed strijden- volgde, kwam, nadat hy een van de overwinnaars op enthousiaste wyze had toegejuicht, tot de ontdekking dat een ka lenderboekje, waarin zich een bedrag van 90 mark en een passe-partout voor de Spelen bevonden, op onverklaarbare wyze uit zyn jaszak verdwenen was. Twee bezoekers uit Bloemendaal moes ten eveneens hun belangstelling duur be talen. Den eenen werd op de overdekte tribune van het Stadion een portemonnaie met f 10 ontrold. De andere, die de scherm- wedstrijden volgde, kwam op een gegeven moment tot de onplezierige ontdekking, dat hu zyn portefeuille, waarin zich o.a. f 300 aan Nederlandsch en Fransch geld en een legitimatiekaart van het N. O. C. bevon den, kwyt was. Een Amsterdamsche bezoeker miste, toen hy het Stadion verliet, een portefeuille met ongeveer tien gulden. Niet alleen de toeschouwers moeten het echter ontgelden, ook de deelnemers zelf werden de aandacht van de zakkenrollers waardig gekeurd. Een 18-jarige deelneem ster aan de spelen althans miste na een bezoek aan de deelnemerstribune een por temonnaie met zes en twintig gulden. Dank zy de waakzaamheid van de poli tie mocht het echter gelukken eenige on genoods gasten op het Olympisch festyn te arresteeren en in verzekerde bewaring te sluiten. Zoo heeft een rechercheur twee Italianen gearresteerd, die op het Damrak de zakken van een voorby ganger wilden doorzoeken. Overgebracht naar het hoofd bureau van politie Week het, dat zy in het bezit waren van vervalschte paspoorten. Op het Muntplein werd Dinsdagmiddag omstreeks vier uur een tweetal Finnen, dat zich blykbaar juist wilde overtuigen van den inhoud van de zakken van een arge- loozen wandelaar, door eenige voorbygan- gers by den kraag gegrepen en naar het politiebureau overgebracht. Van een rywiel, dat op het Stadionter rein gestald was, is nog een regenjas ont vreemd. Men zij nu gewaarschuwd. Hoe hij in cel 13 kwam Het gebeurde te Maastricht: Een verversknecht zou even een ruit inzet ten in het Huis van Bewaring. In cel 13 nam hy de maat, maartoen hy de ruit in den winkel zou gaan halen, bleek de deur gesloten. Kloppen, beuken, trappen, 't hielp geboorte. En ook gy, zonder twyfel? Ik heb hier noch een labarium, noch een ander af godsbeeld gezien. Bonifacius boog het hoofd. Gy vergist u niet, Segearix. Ik heb het doopsel ontvangen. Maar, ongelukkig, ziet men my nooit in de vergaderingen onzer broeders. Het is waar, ging de jonge man op eenvoudigen toon'voort. Ik heb u er nooit ontmoet. Hoe is het mogelijk, dat een man als gy, vreest verraden te worden? Gij be kleedt zeker een betrekking, die u zeer dier baar is, dat ge' er uw eeuwig geluk voor in de weegschaal stelt? Maar, ging hij voort, terwijl hy op zyn elleboog steunde, moet een christen niet alles opofferen voor zijn God? Het leven is een stryd en men moet er als overwinnaar uit terugkeeren. Een soldaat kan tegenslag ondervinden, maar er zijn nederlagen, die niemand mag lyden. Ik bedoel die van het geweten, voegde hy er aan toe. Meen niet dat ik trotsch ben, indien ik u durf zeggen en verklaren, dat ik bereid ben aan het hoofd van mijn le gioen te sterven. Neen, ik reken op Gods genade en het verwondert my, dat ge doet, alsof ge een kortstondig lyden vreest, dat u toch naar den Hemel moet voeren. Het gelaat van den opzichter verduisterde plotseling. Hij kreeg een kleur, maar zonder toornig te worden of wrok te koesteren, liet hy den jongen man zelfs zyn geheele mee ting zeggen en toen hy zweeg: allemaal niets. Bij het etenuitdeelen werd hij overgeslagen, cel 13 was immers leeg! Eindelyk om 4 uur 's middags hoorde hy iemand door de gang loopen. „Laat mij er toch om Godswil uit, ik ben de glazenmaker" riep het knechtje. Maar men geloofde dat maar zoo dadelyk niet, eerst moest men nog even op het bureau kijken. Eindelyk werd Lambert vrygelaten en werd door personeel en directeur nog hartelijk uitgelachen. Lam bert heeft het ruitje nog niet gemaakt. Voorloopig heeft hy genoeg van cel 13. Indien en voor zoover het belang van den dienst zulks toelaat, kan aan de katholieke ambtenaren (werklieden inbegrepen) volgens beschikking van den Minister van Oorlog worden toegestaan op 15 Augustus (Maria Hemelvaart) en 1 November (Allerheiligen) niet vóór 9 uur in dienst te treden, terwyl voorts aan hen, die daartoe den wensch te kennen geven, op die dagen verlof kan wor den verleend, in vermindering van hun ge woon jaarlyksch verlof. In de dezer dagen verschijnende legeror ders zal zyn opgenomen een ministerieele beschikking, waarby de bestemming van de schrijvers en hulpschryvers by de autoriteiten van de landmacht opnieuw worden vastge steld. Voor de betrekking van hulpschryver ko men allereerst in aanmerking gewezen on derofficieren die voldoende op de hoogte zijn van de Nederlandsche taal en voorts geschikt geacht worden om op een militair bureau de werkzaamheden te kunnen verrichten. Zij moeten bedreven zijn in het werken op een schrijfmachine. zy worden aangenomen op arbeidsovereen komst met een opzegtermijn van één maand. De R.K. Spoor- en Trammannen-Geheel onthouders zullen op het a.s. Sobriëtas- Congres ook een Sectie-Vergadering houden. Deze zal plaats hebben Dinsdagmiddag 31 Juli om 3 uur in de St. Jozefgezellen- Vereeniging (Smediusstraat). De Zeer Eerw. Pate Udefonsus zal daar inleiden „De Offergedachte in St. Fran ciscus", aan de hand der volgende stellingen: 1. De Offergedachte heeft immer ten grondslag gelegen aan de Katholieke Drank bestrijding in Nederland, en nog steeds is deze de greote gedachte, welke haar bezielt. 2. De onthouding van alcoholhoudende dranken, hetzij de algeheele onthouding daarvan of de gedeeltelijke, en het beoefenen dezer onthouding in organisatorisch verband werden altijd en worden nog voortdurend gepropageerd op grond vanChristelijke Zelfverloochening, Christelijke voorzichtig heid, Christelijke verantwoordelijkheidsge voel, Christelijke naastenliefde, Christelijke solidariteit. 3. De St. Franciscusbeweging is vooral uit offergedachte geboren. Haar geest is Fran- ciscaansche Offergeest. 4. Evenals voor de Katholieke Drank bestrijding in 't algemeen, is voor „St. Fran ciscus" in 't bijzonder de algemeene beoefe ning der Christeliike versterving een doel treffend middel om de overwinning te be halen. 5. Een goed Franciscusman is, gelijk ieder ras-echt Roomsche Drankbestrijdster en Drankbestrijder, een sober mensch. 6. Zelfstandige en sterk geprononceerde Roomsche Drankbestrijding, dus ook een dito Franciscus-beweging, gaat uit den aard der zaak indirect in tegen de genotzucht in 't algemeen. 7. Ook hierom kan dus niet krachtig ge noeg voor drankbestrijding ,en derhalve ook voor „St, Franciscus" worden geijverd. 8. Groot behoort hierin te zijn de ijver van de Priesters, aan wier medewerking in deze zooveel is gelegen van de Godsdienstige Vereenigingen, en van de Standsorganisaties (ook der Vakvereenigingen Aneta seint uit WeltéWfêden: De Volksraad behandelde de voorstellen tot wyziging van de instellingsordonnanties der gemeenten in verband met de door voering der bestuurshervorming. Vele leden protesteerden tegen de voorgenomen aan- wyzing van assistent-residenten nieuwe styl tot voorzitter van gemeenteraden. De heer Roep dient een motie in, waarby de Volksraad de regeering verzoekt zoo spoedig mogeiyk voorstellen in te dienen tot het instellen van het burge meestersambt voor bedoelde gemeenten dan wel, in zeer byzondere gevallen tot het in stellen van het ambt van burgfemeester- secretaris. De in deze motie omvatte gemeenten zyn alle gemeenten in Oost- en Midden-Java. De Volksraod varwerpffc vervolgens met Meen niet, Segearix, dat de vrees voor den dood my terughoudt om myn plaats onder het midden der uwen in te nemen. Ik heb andere redenen. Ik ben een zondaar. Mijn naam is u misschien wel bekend, den naam van Bonifacius, den opzichter van de doorluchtige Aglaé. Op zyn beurt liet de Gallische officier zyn misnoegen blijken. O, zei hy, nu begryp ik het. Ik ken Aglaé. Ik heb haar meermalen ontmoet, en ongetwyfeld bevind ik my in hare villa. Zeker, en weiger nu niet de gastvry heid, die ik u in haar naam aanbied. Zij zou zeer teleurgesteld zijn, indien ge haar en ook voor my de gelegenheid liet voorbij gaan, om aan een onzer broeders een dienst te bewyzen. Deze woorden waren op een toon gespro ken, waaruit een oprechte en nederige spyt klonk. De barbaar voelde het. Zeker, by de bekentenis van den opzichter stond hy op het punt in zyn jonge en vurige verontwaar diging uit te roepen: Breng me weg van hier. Ik wil liever voor uw deur sterven. Dan zich door een bovennatuurlyke krachtsinspanning beheerschend, zei hy alleen: Ik wil u niet bedroeven, en ook haar nietZend daarom, ik smeek het u, aan den tribuune Errix een brief, die hem in ken nis stelt, met wat my is overkomen. En, voegde hy er aan, na een oogen- DONDERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 2.004.00 Concert op de Maliebaan Den Haag, do r het Haagsche Harmonie orkest o.l.v. Henri Zeldenrust. 6.007.15 D.ner- muziek door het Trio Verheij. 7.I5-_7.45 Lezing door den heer J. Gazenbeek over De Veluwe, het land van tpge en legende. 8.00io.o"> Nationaa' ee^ci ncert ter gelegenheid v. d. verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Het Hilversumsche man nenkoor Apollo", dir. Cor. A. Galesloot. Anton Dirks, bariton. Het omroep-orkest o.l.v. Nico Treep- 10.00 Persb°r. to 1511.00 Populair concert, door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. u.oo Dansmuziek door Ted. Staves abd his band, uit het Casino Scheveningen. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) Uitsl. N.C.R.V.- uitz. behalve van 1.302.30. 1.302.30 K.P.I Carillonbespeling ct. an, den Bosch, ter gelegen heid v. d. verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.26 Gramofoonmuziek. 12.20 Het A. Brown's kwintet 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper van de Westmindster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Con cert-orgelbespeling. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Land- bouwber. 6.40 Muziek. 5.50 Nieuwsber. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Causerie. 7.35 Scar latti's pianosonaten. 7.45 Muziek. 7.50 Con cert. M. Benpett, sopraan. W. Glynne, tenor. C. Dixon, piano. 9.20 Nieuwsber. 10.5512.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Protest, causerie. 12.502.10 Orkestconcert. Werken van Grie<- en Massenet. 4.055.05 Concert. 8.50— 11.20 Kamermuziek en zang. LANGENBERG 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Concert. V. Congehl, viool. E. Suhr- mann, sopraan. 8.359.15 Dansmuziek door het Werag-orkest. 9.2010.50 „Casars Frau", comedie in 3 acten van Maugham. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 3.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Lezingen. Een reis in bet Spreewald. 9.50 Concert in Hotel Esplanade. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 3f 5 M. 4.30 Concert door het Norag- trio „Liebesgrüsse". 5.20 Orkestconcert. 6.30 Orkestconcert. 8.20 Langs de badplaatsen Warne- münde-Travemünde en Norderney. Daarna tot xi.20 Cabaret. BRUSSEL 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.55 Orkest- concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.50 Concert in het Casino te Spa. 29 tegen 6 stemmende voorgestelde or donnantie tot tydelijke aanwijzing van assistent-residenten nieuwe styl tot burge meesters van kleine gemeenten. De ordonnantie tot aanstelling van bur gemeesters te Padang en Menado wordt vervolgens zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. De motie van den heer Roep wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter en de leden Van Baaien, Siiermondt en Ilruineman verzoeken ge acht te mogen worden als te hebben te gengestemd. Naar uit Curasao aan de „Msb." geseind wordt, is aan den Gouverneur dier Kolonie tegen September a.s. eervol ontslag als zoo danig verleend. Zooals ook in verschillende andere landen is geschied, heeft men ook in Frankrijk een enquête onder de radio-luisteraars gehouden om zoodoende gegevens te krijgen omtrent de vraag, naar welke stations het meest wordt geluisterd. Zoo heeft het bekende Fransche tijdschrift „La Parole Libre" kort geleden een prijsvraag uitgeschreven om vast te stellen, welke de door het Fransche publiek meest beluisterde Europeesche omroepzender is. Thans is het resultaat van deze interessante uitschrijving gepubliceerd en *t is merkwaar dig, dat Duitschland hierin niet alleen een goed figuur maakt, maar zelfs het record houdt. In percenten uitgedrukt komt men tot de volgende cijfers van populariteit Langenberg 99.1 Daventry 99.1 Königswusterhausen 91.8 Barcelona 90.6 Milaan 86.7 Stuttgart 86.4 Weenen 78.3 In het laatste nummer van „Kruistriomf, het tydschrift der Paters Kruisheeren, wordt een verslag gegeven van een bezoek van Mgr. Diepen aan het Juvenaat der Kruisheeren te Uden. In dat verslag lezen wij: Aan het slot van zijn rede sprak Mgr. een woord, dat eenigszins pyniyk aandeed. Mgr. voorzag een tekort van priesters voor zyn eigen bisdom. Hy constateerde, dat hy hier, te Uden, meer studenten voor zich zag dan op zyn eigen seminarie.Uden telt meer stu denten dan het Klein Seminarie van het Bossche diocees. De priesters moeten voort komen uit brave, Katholieke families; doch waar geen priesters zyn, zullen geen brave gezinnen rijn. Zonder deugdzame fami lies geen priesters; doch eveneens, zonder priesters geen deugdzame families, t Een roept het ander. En daarom vroeg Mgr. den studenten ook eens te willen denken, by het bepalen hunner roeping, aan het Bisdom Den Bosch. Mgr. besloot zyn mooie rede met een opwekking tot deugd en gaf daarna aan professoren en studenten zijn bisschoppé- lyken zegen. blik aarzelen, ook zou ik gaarne willen, dat de edele Livinia Valeria weet, dat ik hier ben en waarom Ik zal den brief zelf schrijven, Segea rix. Indien ik my niet vergis, heraam de opzichter, zoudt ge ongetwyfeld gaarne wil len, dat ook de dochter van Livinia Valeria het wist. Ik zal er bijvoegen „zy vooral". Lach niet, zeide Segearix. Ik houd van Suzanna met alle eer en oprechtheid. Zy weet het ook, en indien God het wil, zal ze mijne vrouw worden. Hy sprak deze woorden op vastberaden en beslisten toon; op hetzelfde oogenblik schoof de slaaf-geneesheer stilzwygend den voorhang op zij en naderde heel zachtjes. Hy bezat eenig talent en zeer veel onder vinding. Hy hield zyn duim op den blan ken gespierden pols van Segearix, telde de volkomen regelmatige polsslagen, verklaar de, dat de koorts geweken was, verwissel de de pleister met een andere, liet den gewonde eenige teugen van een drank, die hy in den beker had klaargemaakt, drinken en zeide, dat hy tegen den avond wel weer in staat zou zyn om op te staan. Op het oogenblik moest men hem maar laten sla pen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6