KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 HILLEGOM HEEMSTEDE Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK. IJMUIDEN-OOST VELSEN HEEMSKERK CASTRICUM IJMUIDEN ZANDVOORT Inbraak VIJFHUIZEN Marktbericht Rijksvischaf slag INGEZONDEN Staat van besommingen Elichemière 2325.— Gemeenteraad De raad dezer gemeente hield Dinsdagmiddag te rond 2 uur een open bare vergadering. Wegens ziekte is voorzit ter Wethouder J. H. M. Balvers. Tegenwoor dig 12 leden; afwezig met kennisgeving de heer Fijma. De voorzitter deelt voor den aanvang tot zijn genoegen mede, dat de laatste berichten omtrent den gezondheidstoestand van den burgemeester zeer gunstig luiden. Hierna wordt de vergadering geopend met gebed, waarna door loting tot voorstemmer wordt aangewezen de heer B. N. Loerakker. Punt 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Deze worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Benoeming opzichter-teekenaar bij Gemeente-werken. Voordracht alphabetisch 1. L. C. M. Koeken: 2. W. F. van de Rotte. De heer Paase opent de besprekingen. Hij zegt, dat het precies gegaan is als Fijma ge zegd heeft: deze functie is alleen geschapen voor den heer Koeken. Spr. heeft de neuzen getelt en deze zal wel benoemd worden. Nie mand maakt me wys, dat hij de beste is van de 97 sollicitanten en daarbij heeft hij geen diploma. Ik weet zeker, dat er zelfs een inge nieur gesolliciteerd heeft. Ik herhaal nog maals, dat hij benoemd wordt uit voorkeur. Het is niet, omdat hij Katholiek is, in geen geval, maar we hadden hier iemand moeten hebben, die diploma had. Deze functie is allen geschapen voor mijnheer Koeken. De tweede der voordracht, de heer Van de Rotte, heeft wel diploma. De voorzitter: Deze functie is niet gescha pen voor den heer Koeken, doch geboren uit den drang der omstandigheden. Het rapport van den gemeente-architect vdn 2 Jan. 1928 adviseert reeds hem vast aan te stellen. Ook is de zaak behandeld in de commissie van publieke werken. Ik wil niet treden in de ca paciteiten van anderen. Was de Raad niet gekomen mc: t benoeming aan zich te hou den, dan was K. er gekomen door B. en W. Voor B. en W. bestond er geen reden om thans van dit denkbeeld af te wijken. In overleg met mijn coTega, den heer De Vreugd, werd de heer Van de Rotte mede op de voordracht geplaatst. De heer Loerakker: Het gaat niet om den persoon; met vreugd? heb ik begroet, dat de benoemingen voortaan aan den Raad zijn, omdat we van de tijdelijke aanstellingen af zijn. Als het bezwaar van den heer Paase juist zou zijn, dan ligt dit aan het verkeerde systeem van vroeger. Spr. is overtuigd, dat no. 1 voldoende capaciteiten heeft. De heer Paase: Dat mag geen reden van voorkeur zijn; de heer Loerakker weet wel beter en daar heeft deze ook niet naar ge handeld. Toen de secretaris weg ging, as er een, die geschikt was, en toch kwam er een ander; het gegeven argument mag de heer Loerakker dus gerhst bij zich houden. De heer Loerakker heeft ook geholpen, om Mr. Sens te benoemen. De heer Loerakker: Als we een waarne mend secretaris gehad hadden, toen de heer Van der Jagt wegging, was het wat anders geweest; dat móet de heer Paase niet ver geten. Voor ons staat vast, dat de heer Koe ken voldoende capaciteiten bezit. De heer Paase: We hadden wel degelijk een waamemenden seceretaris, als de hr. Loerak ker geen andere argumenten heeft, kan hij ze wel thuis houden; de heer Schouten fun geerde toch zeker altijd als Van der Jagt er niet was! Wat die capaciteiten van Koeken betreft, het eerste rapport van Breedveld was niet schitterend, volgens dat rapport had hij niet de capaciteiten, waarvoor hij geroepen werd, maar misschien moest Breedveld het rapport overmaken. De heer Loerakker: Ik beroep mij op iemand, die het beoordelen kan, zelf kan ik dat niet en als zoodanig is de wethouder De Vreugd. Wethouder De Vreud hoopt, dat hij in de zen de laatste spreker is. Toen de heer Breed veld vroeg om een tijdelijk teekenaar is hier vergaderd met den Burgemeester en Wet houders en den gemeente-architect Breed veld en deze heeft op de herhaalde vraag, of de heer Koeken geschikt was geantwoord: „laat dat voor mij oer. ik kan met hem wer ken." Het past mij daarom niet. hem zwart te maken. De heer Selhorst: De inspecteur der Volks gezondheid heeft voor 14-dagen de bekentenis afgelegd, dat het teekenwerk der gemeente een prachtstuk werk was en dat werk werd gemaakt door den heer Koeken. De heer Vermeer: We behoeven de capaci teiten niet te bespreken: was er geen oproep geplaatst, den was Koeken er zoo gekomen. Het stond vast, dat B. en W. Koeken zouden nemen, het was dus volkomen consequent, dat ze hem cp no. 1 plaatsten. De heer Paase: De heer Selhorst zegt. dat ie capaciteiten heeft voor teekenen. maar hij moet ook opzichter zijn, e dat is ie beroerd geweest. De voorzitter: U moet voorzichtig zijn met dergelijke uitdrukkingen. Als de heer Jan Stutjt, die een naam heeft In binnen- en buitenland, in 1924 verklaart, dat Koeken een uitnemend opzichter-teekenaar is, dan mag daar toch geloof aan worden gehecht en mout u niet zulke uitdrukkingen bezigen. De heer Paase: Breedveld heeft het goed moeten maken, maar allah, we gaan stem men. Gekozen wordt de heer L. C. M. Koeken met 8 stemmen, tegen 4 op den heer Van de Rotte. Punt 4. Benoeming van een voorman bij Gemeente-werken. Alphabetisch worden aan bevolen: P. van Roode en K. Vijfschaft. Be noemd wordt P. van Roode met 9 stemmen en 3 op K. Vijfschaft. Punt 6. Benoeming van 3 gemeente-arbei ders. De heer Paase wil 2 vragen stellen: le zijn die candidaten in de comm. van Publieke Werken besproken? De voorzitter: Ja. in de laatste vergadering op voorstel van den heer Loerakker. De heer Paase: 2e is in de fractie der R.- K. al besloten, wie benoemd zullen worden? De voorzitter: Die vraag zal ik niet beant- wbordep; dat er in de clubs vergaderd wordt Is heel gewoon, dat Is ieders recht en het ge beurt ook bij uwe partij. De heer Vermeer: De heer Paase stelt het voor, alsof zijn partij de martelares Is, maar de heer P. had evengoed kunnen meewerken voor zijn partij, als hy dit gewenscht had. De heer Paase: De heer Vermeer moet niet achter de vlag wegkruipen, maar dat gaat niet. De voorzitter geeft in overweging met deze betoogen niet door te gaan; at hebben de zaken te maken met de clubvergaderingen! De heer Loerakker: De burgemeester is ziek, maar anders zou hij terecht antwoorden met die fracties heb ik niets te maken. De protestantsch-christelijke fractie gaat met de katholieken mee; wil de S. D. A. P. aan spraak maken op een plaats voor een der hunnen, dan had zij dat kunnen zeggen. In dien u blanco zoudt stemmen bederft u, wat u en uw partij de vorige verg. aannaam. Hierna wordt tot stemming overgegaan. By eerste stemming wordt gekozen met 93 stemmen N. J. Beelen; by de tweede stem ming J. Leiten met 93 stemmen. De heer Loerakker vraagt nu het woord, doch de voorzitter wil eerst de stemming af hebben, hetgeen geschiedt. By 3de stemming wordt gekozen G. Noteboom met 111 stem. De heer Loerakker wil nu iets zeggen. Vooraf wil Ik wel de verklaring ^fleggen, dat over de candidaten is gesproken (de heer Paase: dat geloof ik ook wel!) en als dit den heer Paase bevreemdt, zal hy ver standig doen, in het openbare leven te gaan, want dat gebeurt ook by de partij van den heer Paase. Ten opzichte van de sollicitan ten, die niet gekozen zijn, willen wij daar door volstrekt geen stempel van onwaardig heid op hen drukken. Ik hoop, dat de Raad beste arbeiders heeft benoemd, doch er zou den ook betere kunnen zijn. Vervolgens moet ik zeggen, dat het my buitengewoon ver heugt, dat de heer Vermeer namens de prot. chr. partij en haar arbeiders aanvaardt het standpunt, dat de benoemden zullen zijn een afspiegeling der bevolking, dat de lusten en lasten door de verschillende groepen worden gedeeld en verdeeld. Pijnlyk heeft me ge troffen de houding der Christ, hist, partij; de heeren De Vreugd en Jansen verklaarden met den heer Vermeer, dat we evenredig zouden samenwerken, maar het blijkt uit deze stemmingen, dat zich dit slechts uit strekt ten opzichte van niet-katholieken. Als het Katholieken betreft, zullen we ons ont houden. Bij deze stemming hebben zij gewei gerd aan onze candidaten mede te werken en ik wensch bij dezen dat aan heel Hille- gom bekend zal worden, dat deze heeren de geestelijke vryheid erkennen, maar niet als het Katholieken zijn. Deze heeren blameeren zich, als zij dit recht erkennend an ders handelen en stemmen, als het Katho lieken geldt. Zij zouden wel anders willen, maar de leiding wil dat niet. Als deze heeren dat recht erkennen, moeten zij dat als Christelijk-Historischen beleven en niet han delen zooals zij, die achter de schermen staan, dat willen. Ik aanvaard dus niet die bewering, want niet hun leiding, doch zy zijn verantwoordelijk voor de daden. Wij zullen voorloopig genoegen nemen met die houding. Individueel willen we gaan in de lijn der naastenliefde en deze ook betrach ten, zooals het j.l. Zondag in het Bisschop pelijk schrijven is kenbaar gemaakt, doch als party, als groep hebben we ook hier nog een andere roeping, d.i. een waardigheid op te houden. Als de Christ. Hist, meenen, dat zij ons den handschoen moeten toewerpen, zullen we dien oprapen. We zullen ze straal negeeren en of dat blijven zal is aan die heeren. Die groep vergete niet, dat hier een der hun nen als wethouder zit bij de gratie der Ka tholieken. Deze stemming is de uiting, waar voor wy passep: de niet-katholiek kon er komen met 111, bij de Katholieken kon dat niet. Wij willen dat niet. De Katholieken staan op een vredelievend standpunt en na mens mijn party verzoek ik aan de Chr. Hist, heeren, hun gedragslijn te wijzigen.. De heer Jansen: Ik wil iets over de ge schiedenis vertellen. Is het juist, wat de heer Loerakker gezegd heeft? Over de werklieden waren we het eens (maar geen paap er bij, interrumpeert de heer Loerak ker). We hoorden vertellen, dat de heer Bal vers by den heer Vermeer geweest was en gezegd had: dit zyn onze personen, welke zyn de uwe? De voorzitter: dat is niet juist. De heer Jansen: toen bleek, dat men met de Chr. Hist, fractie geen rekening wensehte te houden. Ik kan den heer Loerakker laten zien, dat lk Katholieken op myn lijstje had staan. De heer Loerakker (op de stembriefjes op tafel wyzende)daar liggen de briefjes. De heer Jansen: de Christ. Hist, zijn ze ker bereid om samen te werken volgens recht en billykheid. De heer Paase heeft zeer terecht woorden van waarheid gespro ken inzake de schriftelijke verklaring aan gaande de rioleering, waarby bleek, dat de heer Koeken de noodige capaciteiten niet bezat. Is de Roomsche fractie zoo gedekt? Zit hier de weth. De Vreugd by de gratie der Kath. partij? Ik geloof aan een hoogere ordinantie, n.l. die van God. In dit verband is het ook niet fair, dat de Kath. wethou der zichzelf stemde. De heer Vermeer: het is pertinent onjuist, dat de heer Balvers over deze zaak bij my is geweest; dat weet de heer Jansen ook heel goed. Ik heb veel moeite gedaan om te confereeren, doch het is hiertoe niet geko men. Alleen de basis was gegeven, er waren geen namen genoemd. Ik heb den heer De Vreugd ook een andere basis voorgesteld, laat hij dit maar erkennen, doch de heer Jansen heeft blijkbaar geen conferentie ge wild. Altijd was er wat aan de hand om niet te vergaderen. In den trein werd al verteld, dat Noteboom benoemd werd met 99 pet. stemmen, zegt de heer Jansen. De heer Vermeer; dag en uur voor de con ferentie waren reeds vastgesteld, doch ik v/achtte de heeren te vergeefs. In den trein werd al verteld, dat lk met de Katholieken heulde. Ik wys er op, dat de voorgangers der party, de heeren Schokking en Visser trachten tot één lijn te komen, maar kleine potentaatjes ageeren tegen het Katholicisme. Ik constateer dat de heer Jansen niet heeft gewild. De heer Loerakker: met de Christ. Hist, staat het anders dan met de heeren Vooren, Paasse en Fijma. Uit de verklaring van den heer Vermeer blijkt, dat de Kath. rekening willen houden met alle partijen. Als we al de drie zetels (betrekkingen) voor de Katholie ken hadden opgeëischt, hadden we er nog maar 4 van de 14, maar we deden dat niet. Maar men wil niet samenwerken en daar tegen gaat onze ernstige waarschuwing. Dit hebben deze stemmingen uitgemaakt en daar passen we voor. Het geschiedt doelbewust, dat men niet op de Kath. wil stemmen en dat is de minderwaardigheid dezer twee hee ren. Consequent voortgaande moeten deze heeren de lasten, de belastingen den Ka tholieken ook "weigeren, als ze hun de lusten niet gunnen. We zijn als Katholieken ab soluut tot voor kort genegeerd (en daaruit ontstond ook de stryd voor een Roomschen secretaris) en het frappeert, dat we totdat de secretaris kwam een ambtenaar Room.vch hadden op de secretarie. Wij ver langen van de heeren De Vreugd en Jansen, dat zy zich niet zullen storen aan het fana tieke clubje, dat achter hen staat. Door uwe stemming hebt ge een daad van vijandschap gesteld. Het is niet ons verlangen een stryd te voeren, doch wy vragen erkenning en we wenschen te protesteeren als men ons negeert. De heer Vooren zegt, dat hem een confe rentie is gevraagd, hetgeen een unicum mag heeten; spr. zou in overweging willen geven, bij gelegenheid eens allemaal by elkaar te komen, al neemt hy het absoluut niet kwa- lyk, dat de partyen kwamfractie vergaderen. Weth. De Vreugd: het is niet myn wil den strijd aan te binden tegenover wat Katholiek is. Deze voorzitter zal willen verklaren, hoe ik steeds in de vergaderingen van B. en W. tegenover de Katholieken sta. De voorzitter: die verklaring in gunstigen zin leg ik gaarne af. Weth. De Vreugd: hiervoor ben ik u dank baar; ik ben niet tegen de Katholieken, doch het is my om allerlei redenen mislukt, in dezen met de heeren Vermeer en Jansen samen te komen. De heer Jansen geeft nu een korte geloofs belijdenis der Christ. Historischen. De heer Loerakker neemt dankbaar nota van deze besprekingen, waarvan hij nut ver wacht. Weth. De Vreugd zit in B. en W. om de wet uit te voeren; mij zijn geen diensten, den Katholieken bewezen door den iheer De Vreugd in dat college, bekend al ontken ik die niet. Wat er in B. en W. ge beurt, kan ik niet nagaan, wel wat er in het openbaar plaats heeft en dan constateer ik, dat de heer De Vreugd geweigerd heeft om op een Katholiek te stemmen; die daad is vyandig en het gevolg van het fanatieke stelletje, dat achter u staat, doch gij moet er de klappen voor dragen. Den heer Jansen zou ik willen zeggen: leg geen geloofsbely- denis hier af, maar beleef de beginselen. Ik aanvaard uw akte; wy willen erkend worden en in vrede en eendracht samenwerken. De heer Paasse: Was het nu straks van my zulk een rare vraag? De gekozenen wa ren gebakken. Ik heb gezegd: den Katholie ken komen al de 3 arbeiders toe, jullie heb ben er recht op en je hebt gelyk. Dat be doelde ik, toen ik zei, wij hebben niet te stemmen. De heer Loerakker: dat is eerlyk van u ge zegd, rondom eerlijk! De heer Faase: Maar de voorzitter gaf een weinig sympathiek antwoord daarop. De Voorzitter sluit nu de discussies en hoopt, dat deze vruchten mogen dragon. Punt 6. Conversie geldleening Electrici- teitsbedryf Hillegom, Lisse-Sassenheün. De leening wordt gesloten. Punt 7. Begrooting Gezondheidscommis sie. Deze werd goedgekeurd. Punt 8. Benoeming Schattingscommissie inkomstenbelasting vacature J. O. Venneer. De heer Paase vraagt, of er gestemd moet worden, dan hadden er 2 candidaten moeten staan op de voordracht. De heer Loerakker is het met die op merking eens. De Voorzitter zegt, het is zoo moeielyk 2 candidaten te vinden. Benoemd wordt de heer D. van Egmond met 9 stemmen. Punt 9. hernieuwde wijziging van 't uit breidingsplan 1917. De wijziging wordt goedgekeurd. Punt 10. Vaststelling van het uitbrei dingsplan 1928. B. en W. vragen den Raad, hun college te machtigen, noodzakelijke kleine wyzi- gingen te inogen aanbrengen, gehoord den Raad en behoudens goedkeuring van Ged. Staten; dit om te voorkomen, dat een en ander weken ter visie moet leggen. De heer Selhorst vraagt, of er niet ge wijzigd wordt, dan den Raad gehoord! De voorzitter zegt dit toe. De voorzitter zegt, dat op Elsbroek misschien 4 a 5 vil la# zullen kunnen verrijzen op een plant soenoppervlakte van 1,25 H.A. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar. De heer Paase vraagt, of er ook een een denkooi komt, waarop de voorzitter ant woordt: wel een vijver. Het plan wordt vastgesteld. Punt 11. Demping gedeelte Vossevaarl. De heer Paase: Ik ben niet tegen dem pen, maar wat zal het kosten? De verbete ring is hoofdzakelijk voor de exploitanten en daar zal ik tegen zijn, het zal ettelijke duizenden kosten. De heer Van Houten beaamt, wat de heer Paase zegt en zou de begrooting van kos ten wel eens willen zien. De eigenaars kry- gen 4.5 M. straat cadeu. Het privé-belang is groot en lk zal er zyn stem niet aan geven. Weth. de Vreugd: Oppervlakkig hebben de beide sprekers gelijk, maar zy vergeten, dat we honderden aanvragen hebben, om die smerige sloot te dempen. Vroeger waren de kosten te groot; nu zyn we tot een over eenkomst gekomen en krygen we 5 M. grond erbij, het is een mooie gelegenheid om die sloot weg te krijgen. Wij dempen alleen, het overige doen de eigenaren. Een groot belang voor de gemeente is te be halen, terwijl de demping aan den Ryks- straatweg door het Ryk geschiedt. De heer Van Houten: De geheele kosten voor rekening van de gemeente. De Voorzitter: De bestrating kunnen We feitelijk buiten beschouwing laten, dat moet eventueel toch gebeuren. Bovendien hebben de heeren Ludwig geen haast, zoodat we productief werk voor de werklieden er in vinden. De heer Klaver beveelt de demping aan: yu- zouden we bij weigering geen gevaarlijk .spel spelen, als er een bruggetje kwam en we later moesten dempen? We wenschen een toestand te scheppen, die af is. De kans daartoe wordt ons thans geboden. De heer Van Houten: Ik ben niet tegen dempen, maar wensch eerst een straat. Als de kosten hoog zijn, kunnen de exploitan ten iets bijbetalen. De heer Meskers informeert naar het plan van uitvoering, hetgeen Weth. De Vreugd toelicht. Het is, zegt de heer Mes kers, de eenig goede oplossing, die wel geld zal kosten maar deze zyn onvermijdelijk. Graag had spr. een begrooting gezien. Weth. De Vreugd: U had alle recht op een begrooting; wy hebben In B. en W. daar ook aan gedacht. Als de gemeente weigert wordt wellicht een andere oplos sing gezocht en blijft misschien de stink sloot. (De heer Paase: laat je niet bang maken!) Weth. De Vreugd: Bang ben ik niet, maar een begrooting is mopilyk, maar la ten we zooveel mogelijk medewerken. De heer Selhorst: Ik ben het grooten- deels met den heer De Vreugd eens. Het is voor de werkloozen een prachtig werk en wat het zwaarst is. moet het zwaarste we gen, ik ben er sterk voor. De heer Vermeer: We moeten ons afvra gen: welk voordeel heeft de gemeente eraan? Ieder stoot zich aan die smerige Sloot, daarom juich ik het voorstel toe. Bovendien bevordert het de hygiëne, terwijl de weg erdoor verbreed wordt, en daar ik overtuigd ben, dat B. en W. tot het uiterste gecon fereerd hebben, zal ieder Hillegommer de aanneming toejuichen. De heer Van Houten: Het bezwaar is, wat het kost. Ik vind het jammer, dat het in een openbare vergadering is behandeld. Ik zie er ook in het scheppen van een prece dent: koopen voor een beetje en het de ge meente goed laten maken Wethouder De Vreugd.' Het is wel goed. dat het in een openbare zitting wordt be handeld. Wy zyn in de desbetreffende con ferenties tot het uiterste gegaan, maak u niet ongerust, dat de besprekingen schade zullen doen. Nadat hierover nog zeer breedvoerig ge discussieerd is„ wordt het voorstel aange nomen met 10 2 stemmen. Tegen de hee ren Van Houten en Paase. Punt 12. Herziening tarief Waterleiding. De heer Vooren licht het voorstel der commissie duidelijk toe en toont met voor beelden aan. dat alt reeds een verlaging voor -velen beteekent en den weg baant tot steeds grootere toename van het getal aan sluitingen. Nadat hierover weer vrij lang gesproken is, wordt het voorstel aangenomen met 111 stem. Tegen de heer Selhorst Rondvraag. De heer Selhorst informeert naar de Radio-distributie. De heer Vermeer vestigt er de aandacht op, dat de autobussen bij de zijstraten niet moeten stoppen. De heer Vooren klaag over de vuile ruiten van het raadhuis. De heer Van Houten wil de lantaarns verplaatsen, die aan den kant van het trot toir staan. De voorzitter beantwoordt de vragers, dankt voor de gevoerde discussies en sluit te rond half zes de vergadering. Concert Programma van het concert, te geven door de Harmonie „Eensgezind heid" op Donderdag 2 Augustus, van 8—10 uur, op het Raadhuisplein: 1. Paris—Bruxelles, Marsch. 2. Le Captains Ecucil, Ouverture. 3. Euterpe, Fantaisie-Ballet. 4. Bellatrix, Ouverture. Pauze 5. La Belle Bruxelloise, Valse. 6. Bapt.me, Fantaisie. 7. La Vlvandière, Ouverture. 8. La Lys d'Argent, Fantaisie. 9. Finale. DE WEGSCHAATSENWEDSTRIJD Onder enorme belangstelling heeft gister middag op de Breestraat de wedstrijd op de tweewielige wegschaats plaats gehad. Het bezoek ook van buiten de plaats heeft de verwachting dan ook ver over troffen. Reeds lang voor den aanvang van den wedstrijd hc-nrschte er een gezellige drukte op de Breestraat, waar uitgebreide maat. regelen waren genomen om allen menschen een plaats te geven, zonder de parallel wegen te versperren of de gazons In gevaar te brengen. In dichte rijen stonden de toe schouwers langs de baan opgesteld en op de trottoirs, terwijl in het midden de Be- vcrwijksche Harmoniekapel een plaats had gekregen, om met lustige muziek den wed strijd op te luisteren. Gemeente-politie met assistentie van rijksveldwachters en marechausseees zorg den voor de handhaving der orde-maat regelen. Niet de eerstaankomenden werden ge plaatst, maar zij, die den besten tijd maken. Ook voor den wedstryd waren uitgebreide maatregelen getroffen. Een veldtelefoon zorgde voor een doorloopende verbinding tusschen de start en de finish, terwyl pad vinders met borden langs de ryen van toe schouwers fietsten, om de deelnemers en de behaalde resultaten bekend te maken. Nadat de deelnemers 15 in getal een muzikalen rondgang door de plaats hadden gemaakt, werd om 6 uur met den wedstryd begonnen. Als starter fungeerde de inspecteur van politie, de heer Ragut. De baan was 300 M. lang. Het verloop van den wedstrijd was aldus: Eerste rit: C. Kos 41.1 sec. en J. Kos beiden van Oud-Karspel 39.5 sec. Tj. v. Goinga, Beëmster 38.9 sec. en Si mon Heiden, IJselmonde 38.4 sec. W. Kos, Oud Karspel 39 sec. en A. Mijts, Zeist 48.4 sec; Lou Haag, A'dam 40 .sec. en T. Hooftman, IJselmon de 37 sec.; Koos de Koning, Purmerend 46.7 sec. en N. Proost, Warmenhuizen 4C.6 sec.; J. P. de Koning, Purmerend 42.1 sec. en T. Boot, Purmerend 38.4 sec.; G. Met ter, Haarlem 41 sec. en J. Stam, Monni kendam 43.7 sec.; J. Veenstra, Zeist 45 sec. Herkansingsrit J. Stam 42.4 sec. en J. Veenstra 44.6 sec. Koos de Koning 45.7 sec. en A. Mijts (ge vallen) 55.7 sec.; J. P. de Koning 42.8 sec. Tweede rit: J. Kos 38.6 sec. en W. Kos 36.8 sec.; Tj. Goinga 38.6 sec. en S. Heiden 38 sec.; Lou Haag 39 sec. en N. Pronk 38.9 sec.; C. Kos 40.8 .sec. en G. Metter 39.9 sec.; J. P. de Koning (gevallen) 52 sec. en J. Stam 43.6 sec.; T. Boot 36.9 sec. en T. Hooftman 37 sec. Derde rit. (De zes rijders, die de beste tyden gereden hebben, komen nu in de fi nale en rijden volgens de gemaakte tijden resp. om den 5en en 6en, den 3en en 4en en den len en 2en prijs.) De uitslag was als volgt: let prys T. Boot 36.2 sec.; 2e prijs \V. Kos 38 sec.; 3e prijs S. Heiden 37.8 sec.; 4e prys T. Hooft man 38.3 sec.; 5e prys J. Kor 38.2 sec.; 6e prys Van Goinga 39 sec. Na afloop van den wedstrijd had vóór het raadhuis de prijsuitreiking plaats door den burgemeester van Beverwijk, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. De burgemeester zeide o.m. dat de ver wachtingen van dezen wedstryd verre over troffen waren. Spr. bracht hulde aan de organisatoren, het bestuur van de Bree- straatvereeniging en besloot met de op merking, dat. gezien de snelheid, het mis schien nog eens noodig zal zijn, dat, wan neer alle wegen als de Breestraat worden, een maximum-snelheid voor den wegschaats moet worden vastgesteld. De eerste pryswinnaar ontving hierna een krans van den uitvinder der wegschaats, den heer Van Buuren. Er bleef nierna den geheelen avond een feestelijke drukte in Beverwijk heerschen. Van 9 tot 10 uur werd een concert ge geven In de tent op het C. H. Moensplein, door de R.-K. Zangvereeniging „Beverwijk", directeur Leo Pielage. Ook hierbij was veel belangstelling en de voortreffelijke zang maakte het concert tot een succes. Tot slot van den dag werd op de Meer kade een schitterend vuurwerk afgestoken, waarbij honderden belangstellenden tegen, woordig waren. 11 Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Handelsbelangen", alhier. Concert Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op Donderdag 2 Augustus, geeft de St. Jozef-Harmonie op dien dag des avonds van 810 uur een concert in de muziek tent op het Schoolplein. Het programma vermeldt de volgende nummers 1. Marche des Pierrots S. Vlessing 2. La Vestale, ouverture J. G. Kastner 3. Le Val de l'Amblève, fantaisie, D. Belleflamme 4. La La Malmaisón. ouverture, F. Sali Pauze 5. Reveille-marsch, J. Werkman 6. La Pervenche, ouverture, V. Mailly 7. Diane de Lys, Valse de concert, H. Rinchardt 8. La Plebienne, fantaisie, J. Martin 9. Nederland in Lied en Dans, fantaisie-potpourri, 'J. Oomes CONCOURSPRIJS Door de R. K. Har- monievereeniging St. Fidelis, Dir. J. Heere mans, is op het laatst gehouden concours te Oostzaan een 2de prijs behaald in de 2de af- deeling. Vrijdagavond a.s. te 7 uur vertrekt de Harm. ver. St. Fidelis vanaf de H. B. S. alhier naar het station Velsen om aldaar den behaalden prijs in ontvangst te nemen en aan het vaandel te bevestigen. Verder zal er met muziek gemarcheerd worden door de Briniostr., Willebrodstr.aat, Zeeweg, Wil- lemsbeekweg. Velserduinweg, Frans Naere- boutstraat en ten slotte Casembrootstraat. In de muziektent zal te circa S uur des avonds een concert worden gegeven door boven vermelde Harmonie vereeniging, waarvan het programma als volgt is samengesteld Dilbeek, Marsch., L. MarchantGyptes Fantasi overture, F. July Les Clches de Corniville, Fantasie L. Blemant Le Aurore D'im beau Jour, Fantasie J. Martin pauze. Une Soirée A. Frianon, Fantasie O. Coque- lotVendange et Moisson, Overture Fantas- tique, A. TackLe Gros de l'Hermitage, Overtue L. Ludovie Ville Fransche marsch, T. Popy. Mary I Holland 7 I Ime I Tubantial 4600.- 1800.- 1500.- 2400.- De stankverspreiding door het Noordzee kanaal Het gemeentebestuur van Velsen heeft de telegrafische klacht bij den Minister j van Arbeid-, Handel en Nijverheid van den Voorzitter der Gezondheidscommissie, inzake den stank van het water in het Noordzeeka naal, ondersteund en tevens dringend ver zocht spoedig medewerking te verleenen om tot een verbetering te komen. Wilhelminafeesten Zooals vorige jaren hopen we alhier a.s. Dinsdag 21 en Woens dag 22 Augustus wederom de Wilhelmina feesten te vieren. Een en ander belooft schit terend te worden. AANRIJDING Door onvoorzichtigheid an een 15-jarigen jongen, die met zijn rijwiel aan het z.g.n. laveeren was op den Rijksweg alhier, ontstond ter hoogte van de R. K. kerk een aanrijding tusschen dat rijwiel, en een motorrijder uit Enkhuizen, De motor rijder wist nog zoo te manoeuvreeren dat de jongen, die het rijwiel bereed en een daarop zich bevindende kleine jongen werd mis ge reden, doch het rijwiel werd zoo goed als gekraakt. De motorrijder was er erger aan toe, want niet alleen zijn voertuig was deerlijk gehavend maar ook zijn rechterarm was danig gebles seerd. De heer G. J. van Gasteren heeft bedankt als voorzitter van de Kon. Letterl. Vereen. ,rJ. J. Cremer" ASPIRANTEN-ORKEST VEREENIGING Alhier is opgericht een aspiranten afdee- ling van de Orkest vereeniging „Euphonie". Zij telt thans 23 leden, en dezen zullen hun opleiding krijgen van den directeur, den heer Marinus Adam. VERONTREINIGING VAN HET NOORD- ZEEKANAAL Door het bestuur van de Vereeniging IJmuiden's Bloei werd in zijn laatste vergadering de adresbeweging aan den Minister van Arbeid, om maatregelen te treffen tegen de verontreiniging van het noordzeekanaal, te steunen. Voor de te maken kosten werd een bedrag van f 25 beschikbaar gesteld. unent uit den wegschaatsenwedstrijd te Beverwijk. ONDER HOLLANDSCHE VLAG De voor korten tijd aangekochte Engelsche Stoom Trawler „Magpie", van de heeren Jak en Valkenier, heeft Maandag j.l. zijn proefvaart van hieruit gemaakt, welke goed is geslaagd. Het schip heeft zijn naam „Mag pie" behouden, terwijl het officieele nummer is IJm. 55. Gisterenmiddag is het schip uitge varen voor de eerste maal onder Hollandsche Vlag, om de Trawlvisscherij uit te oefenen. Leden examencommissie stuurlieden De Minister van Waterstaat heeft goedgevon den voor het jaar 1928 alsnog te benoemen in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen en voor de sleepvaart tot plaatsvervangend lid: D. Moerman, walkapi tein by den sleep-, hulp- en bergingsdienst Bureau Wijsmuller, te IJmuiden. Zondagavond omstreeks half negen, terwyl de tijdelyke bewoners afwezig waren, is in gebroken in een villa aan den Koninginne weg. Vermist worden eenig zilver, een handkof fer, schoenen, een paar damesjaponnen en verder de huissleutel van de woning der ty- delyke bewoners in Amsterdam met het adres daarvan. De recherche in Amsterdam is hiermee direct in kennis gesteld en de politie te Zandvoort zet het onderzoek voort. Nader vernemen wij, dat de Zandvoorv- sche politie te Amsterdam den inbreker ge knipt heeft. Hij is te Zandvoort in bewaring gesteld en heeft bij het verhoor een volle dige bekentenis afgelegd. Hy zal naar Haarlem worden overgebracht. Ook is de Zandvoortsche politie den me de-dader op het spoor. 't Is ook wel mogelijk. Tegen een bakkers patroon alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het te vroeg afleveren van brood. Je moet als gast er maar opstaan een versch cadetje voor je twaalf uurtje te willen mee nemen naar Amsterdam. Dan staat de bakker tusschen een klant en een procesverbaal. Duinbrand. Bij de spoorbaan ontstond een duinbrand, die een zeer grooten omvang dreigde aan te nemen. Hulp was dadelijk in overvloed bij de hand. om het vuur te blus- schen. Bazardag. Heden wordt in de Amsterdam- sche vacantiekolonie een Baeardag gehouden Deze is ook vanavond geopend. Ongeluk Dinsdag was de melkrijders knecht P. van Leeuwen van den Spaarn- wouderweg bezig met het schoonmaken van melkbussen bij zijn baas, den melkrijder J. Witteman, aan den Zwanenburgerdijk. Juist had hy een emmer kokend water uit het fornuis gehaald toen het hengsel brak en zoodoende den kokenden inhoud over zyn beide voeten kreeg. In allerijl werd hij met een auto naar dr. Melchior vervoerd, en na daar verbonden te zijn, naar de ouderlijk? woning gebracht. De getroffen persoon lijdt veel pijn. IJMUIDEN 1 Augustus 1928. Tarbot, per k.g1.70 Griet, per 50 k.g47. Tong, per k.g3.20 Groote schol, per 50 k.g. 40. Middelschol, per 50 k.g33. Zet schol, per "50 k.g35. Kleine schol, per 50 k.g. 27.6.50 Bot, per 50 k.g10.7. Schar, per 50 k.g15.3.10 Tongschar, per 50 k.g66.60. Rog, per 20 stuks 29.16. Vleet, per stuk 2.78. Pieterman en Poon, per 50 k.g. 13.8. Grooe schelvisch, per 50 k.g. 45.30. Middel schelvisch, per 50 k.g. 32.28. KI. midd. schelvisch, per 50 k.g. 22.50 18.50 i Kleine schelvisoh, per 50 k.g. 12.50 Kabeljauw, per 125 k.g45. Gullen, per 50 k.g17. Leng, per stuk 1.60 Wyting, per 50 k.g5.10 Koolvisch, per stuk 0.85 0.55 Makreel, per 50 k.g18.11.— Zestigjarig huwelijksfeest Maandag zijn de bruidsdagen ingegaan van het echt paar N. van Andel Rip dat op 13 Augus tus zyn 60-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Men kan in de buurtschap Spaarn- wouderweg merken, dat er feestelijkheden te wachten zijn. Een feestcommissie heeft dit oude. sympathieke paar al flink in de bloemen gezet en toen ze Maandagmorgen buiten kwamen, stond er tot hun verrassing 0.46 een mooie'eerepoort op de brug. En hier zal 26.het zeker niet bij blijven. Niemand zal het 1.601 daar in de buurt vergeten zyn, wat „ouwe i Net", zooals ze meestal genoemd wordt. j heeft gedaan in tijden van nood of dood in 29.die 60 jaar, dat het echtpaar daar gewoond heeft. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Heemskerk, 31 Juli 1928. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stukje d.d. 31 2.651 Juli in uw blad „Om dat 't af was", voel 35.j ik my verplicht u In deze zaak anders voor 8.501 te lichten, aangezien genoemd berichtje ge- 0.50 heel met de waarheid in strijd is en u dus 3.60verkeerd bent ingelicht. van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Jacqueline 3013. Ommering 4241.— Proef 2346.— Oostzee 2122. Aneta 2958. Maria v. Hattum 2539. le. Is bedoeld persoon nooit met dat meis je in kennis geweest, laat staan verloofd. 2e. Is er niet één schot gelost, daar de revolver toen hij op he meisje richtte, ketste en vervolgens is bedoeld persoon niet direct door voorbijgangers gepakt, doch des nachts om half drie door de politie van zyn bed ge licht. Aangezien ik, wat betreft deze zaak nauwkeurig op de hoogte ben, hoop ik van U mijnheer de Redacteur, dat U het in de zen vorm, zooals het door mij is opgegeven zoudt wille» wijzigen. By voorbaat myn dank. Hoogachtend, G. Frijling 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8