I 1 Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1928 fWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16924 TEGEN GOD Haarlem-Sidney Een niet alledaagsch uitstapje Courtney genoodzaakt op het water te dalen Hij seint om hulp De dank van Hongarije voor hetgeen Nederland deed De Koningin naar het Stadion 'De bestrijding der pullorum- ziekte onder het pluimvee De ramp der „Italïa" Nog een laatste expeditie van de Krassin naar Frans Jozefsland Hoog Hongaarsch bezoek Voornaamste Nieuws 1® J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verkeersongevallen Koninklijke onderscheidingen Adolf Fettig bij een auto ongeval gedood Een stelling in het water gestort BUREAUX: NASSAULAAN49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t tusscben den tekst 60 ct. per regel, ft Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzeker mgsvoorwaarden f' Qflflfl Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f7Cft oy een ongeval met ton tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 fDU,~ doodelijken afloop; I ZiiU.' MM^'PTF WOFT nn ^Tn^PFF VAN VF"I 'FS VAN At'*" nrrHTFN r"!PC;r^FIipT>pN lUTFbt IW n*>1P dij venies van een hand, f IOC bij verlies van een fCf) bij 'n breuk van 1 tn IILO." duim of wijsvinger; 1 OU."been of arm; 1 vU.' een voet of een oog -AAI V»pr» PM -v-wfivi-r blj verlies v. een anderen vinger. II6FM NA "TT ONOFVA1,. Nooit genoeg kan er op gewezen worden, dat in wezen het Communisme niets anders is, dan een strijd op leven en dood tegen God. Met duivelschen haat en grenzelooze energie voeren de Sovjets en dus ook de communisten in Europa, die allen onder Mos- cou's onverbiddelijke bevelen staan, dezen strijd. In twee groote brokken valt meer en meer het menschdom uiteen: aan den eenen kant het strijdbaar atheïsme, de brute Gods ontkenning, ter andere zijde de wezenlijke grondslag van iederen godsdienst: het geloof in God. „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". Dit krasse woord van het Evangelie wordt steeds duidelijker en meer sprekend, niet al leen in de individuen, maar ook in de wereld als geheel. Wat Nederland ziet in het ge wroet en de stelselmatige geloofsverwoesting door het communisme, in schotschriftjes en jeugdblaadjes, vinden wij in grootere afme tingen en officieel geprojecteerd op den donkeren Russischen achtergrond. Haat, diepst-denkbare haat, is tenslotte de laatste oorzaak van de geheele sovjet-bedrijvigheid, die geen toekomst kan hebben zoolang de maatschappij Christelijke leer en Christelijk geloof aanhangt. „Wij haten het Christendom en de „Christenen; zelfs de besten onder hen „moeten beschouwd worden als onze ergste „vijanden. Zij prediken de liefde tot den „naaste en de barmhartigheid, die lyn- recht tegenover onze beginselen staan. „De Christelijke liefde is een belemmering ,tot de ontplooiing der revolutie. Weg met „de naastenliefde; wat wij noodig hebben, „dat is de haat. Wij moeten weten te ha- „ten; alleen tot dien prijs zullen wij de „geheele wereld kunnen veroveren. Wij „hebben afgerekend met de koningen der „aarde, laten wij ons nu bezighouden met „de koningen der hemelen. De anti-reli- „gieuze campagne moet niet beperkt blij- „ven tot Rusland, zij moet geleid worden "door de geheele wereld. De strijd moet „zich ook ontplooien in de muzelmansche „en katholieke landen, met hetzelfde doel „en met gebruik van dezelfde middelen." Dat zijn de woorden van Loenatsjarski, den Russischen volkscommissaris van On derwijs, toen hij sprak over het onderwerp: .Waarom men niet aan God moet gelooven. Minstens even duidelijk uitte zich Stepa- nov. de directeur van het instituut voor anti religieuze propaganda te Moskou. Aan het einde van zijn boek: „Grondstellingen en methoden der anti-religieuze propaganda" (Moskou 1924), dat op volslagen godsdienst- loosheid gebaseerd is, schreef hij: „Zonder ophouden moet deze bestrijding zich langs den aangegeven weg ontwikkelen tot den strijd tegen God, of deze nu Jehova, Jezus, Buddha of Allah genoemd wordt." Uit de dagbladen weten wij hoe fanatiek, maar ook hoe berekend, hoe wisselend naar de omstandigheden deze strijd Is aangebon den. Het brute geweld scheen in het eerst een machtig middel, dat nog gehandhaafd blijft: kerken worden geplunderd, veranderd in balzalen, bioscopen, theaters; kloosterlin gen verjaagd, reliquieën met groot lawaai verbrand; kerkhoven met den grond gelijk gemaakt, sacrüegie gepleegd in spotproces sies, waar de deelnemers kerkelijke gewaden droegen. De statistieken geven een aantal van meer dan 9000 geestelijken op, gedood in Europeesch Rusland. (De cijfers van Si berië zijn nog onbekend en worden in deze berekening buiten beschouwing gelaten). De Sovjet-grondwet beroofde de priesters van hun burgerlijke rechten, legde hun een extra belasting op, confisqueerde hunne goederen, lijfden hen gewelddadig in bij het roode leger. Was het daarbij gebleven, 't ware genoeg te betreuren, maar groot zouden de resulta ten op den duur niet geweest zijn. Als de palmboom groeien Kerk en geloof sterker op onder den druk. Wij zien het aan Mexico, waar de tartendste vervolging het geloof weer wakker sloeg in de gemartelde zielen. Daarom grepen, vooral na 1922, de Sovjets naar andere en gevaarlijker middelen. De innerlijke beroering in de Russische Kerk gebruiken zij om hun destructief werk voort te zetten: „de Levende Kerk" vindt hun bescherming en steun in haar schismatiek streven. Conferenties en anti-religieuze cur sussen worden gegeven van staatswege. Op regeeringskosten zijn er tot nu toe ongeveer 1500 anti-godsdienstige werken verschenen, gelijk de bibliographische inventaris bewijst. De leiding van deze lectuur-campagne berust bi) den Jood Yaroslavsky-Goubelmann, die in een werk: „Het anti-religieuze Front" een verzameling geeft van de rapporten, confe renties en circulaires betreffende de anti godsdienstige actie. Naast het boek, de courant. De „Zonder God" kreeg van Loenatsjarski in een van haar eerste nummers den volgenden geluk- wensch mee: „Ik wensch van ganscher harte de „Zonder God" een volledig succes toe in haar strijd tegen de afkeerwekkende sprook jes-figuur God, die aan de menschheid, heel de geschiedenis door, zulk een diabolisch kwaad heeft toegebracht." Door de zorgen van dit dagblad worden ook gratis groote gekleur de affiches en karikaturen voor anti-religi- onze propaganda verspreid, die in grofheid en cynisme alles, wat de wereld tot nu toe zag, ver achter zich laten. Radio, bioscoop en theater zijn drie andere methoden van pro paganda tegen God, waarvan de bolsjewieken zich bedienen. Maar hun beste krachten wenden zfj aan op de scholen, op de Jeugd, wetend, dat het gevoelige kindergemoed gemakkelijker te be werken is dan ouderen-in-leeftijd en het ze kerst vruchten dragen zal. zy organiseeren optochten, maskeraden, tooneelvoorstellingen, bestemd om God en den godsdienst belache lijk te maken. Alle scholieren zijn verplicht aan deze processies en uitvoeringen deel te nemen. En wat de leden van de Komsomol zelf over boord wierpen: God en moraal, ruk ken zij ook uit de kinderzielen, door onderwijs volgens de marxistische beginselen in commu nistische. anti-godsdienstige richting. En Sa tan lacht Wij zouden nog kunnen wijzen op den in 1925 opgerichten „Bond van Goddeloozen," op de „Proletarische Internationale van Vrijden kers", gesticht onder de auspiciën van Moscou en geleid door de heeren van de lilde Inter nationale, die in 't Godsgeloof een der groot ste hinderpalen zien van hun onheilbrengen de internationale actie. Maar laat het genoeg zijn. Wij hebben de belofte van Christus: „de poorten der hel zullen haar niet overweldi gen." In volle vertrouwen op de waarheid van dit woord erkennen wij echter, dat Gods vij anden sterker dan ooit hun krachten samen getrokken hebben, dat zij hun beweging ge baseerd hebben op een bestudeerde en overdachte organisatie, die over heel de we reld alle anti-godsdienstige elementen bijeen trekt in één grooten strijd tegen Hem. Bidden wij, dat Zijn hulp nabij zij. Want de nood is hoogt! In een tweede artikel zullen wij zien, hoe ook in Nederland de atheïstische en ongods dienstige beweging met den dag driester op treedt. Kleine oorzaken hebben vaak groote ge volgen Dat ondervond dezer dagen onze reizende redacteur, de heer Arthur Tervooren, die onze lezers in de rubriek „Van Alles en van Overal" steeds zoo trouw en onderhoudend voorlicht over tentoonstellingen en spoor wegongelukken, over feesten, standbeeldont hullingen en alles, wat er in ons lieve va derland en bij onze buren in België en Duitschland te doen is. Woensdagmiddag te drie uur was hij zich nog onbewust van wat de schikgodinnen als naaste zwerftocht voor hem beslissen zouden; en thans zit hij al sinds gisteren avond 8 uur in de expres naar Marseille om van nacht 12 uur aan boord te stap pen van een stoomer, die hem naar Free- mantle moet brengen, de eerste haven van Australië De Australië-relziger met zijn cchtgenoote aan den ingang van het Station te Haarlem Hoe dat zoo gegaan is? Ziehier de kleine oorzaak. Woensdagmid dag dwaalde een zakelijk gesprek in een der directiekamers van onze Vennootschap een oogenblik af naar de noodzakelijkheid van een internationalen Katholieken pers dienst. Wanneer die bestond, zoo was de opmerking van een der aanwezigen hoe zou dan b.v. onze vaderlandsche pers momenteel gered zijn voor het Internatio naal Eucharistisch Congres te Sidney in September as. 't Is immers wel zonderling, niet waar, dat de wereld eerst de laatste laren zulk een groeiende belangstelling in de Eucharistische congressen heeft getoond. Welk een luister bracht Amsterdam, welk een enthousiasme zelfs Chicago. En van Sidney hoort of ziet men niets? Waarom niet? Enkel en alleen, omdat het aan het andere einde van de wereld ligt. Wie denkt er nu aan zulk een reis? Mag dat een bedenking zijn in onzen tijd, die geen afstanden meer kent? Een der onzen maakte de opmerking: maar waarom zouden w ij niet iemand naar Sidney zenden? En het idee was geboren. Al meermalen was het plan vaag bespro ken maar als onuitvoerbaar weggeworpen. Nu werd het erpstig onderzocht. Reisbu- reaux werden opgebeld: kostenberekeningen gemaakt. Maar vóór alles moest er iemand zijn, die zich beschikbaar stelde. Natuurlijk viel de gedachte allereerst op den man van de rubriek „Van Alles en van Overal". Onder „Overal" behoort im mers ook Australië. Door de huistelefoon riepen we hem. En de niet alledaagsche vraag werd hem gesteld: Mijnheer Tervoo ren zoudt u van avond of morgen naar Sidney willen gaan? Even een verbazing: „Sidney?" Maar toen volgde dadelijk, zonder eenige aarzeling, de bereidverklaring: ja, ik doe het! Het voornaamste, de man, de reiziger, de journalist, was er dus. Maar nu de moge lijkheid om van Haarlem naar Sidney te komen. Wy vernamen zoo en passant, dat het 13.000 mijlen varen was; en het congres begint 5 September. Onze heer Tervooren had inmiddels de zeelucht in den neus gekregen en was al op weg naar Amsterdam om de mogelijk heden van het bereiken van Australië's oostkust vóór den fatalen datum te on derzoeken. De uitkomst was teleurstellend. Het internationaal verkeersbureau Cook had alle mogelijkheden onderzocht; geen enkele waarborgde een aankomst vóór 5 Septem ber. Trouwens, de pauselijke gezant was reeds Maandag j.l. uit Rome vertrokken. Dat wees al op een „te laat." Onze reizende redacteur is echter van het soort, dat slechts voor de absolute onmoge lijkheid zwicht. Gisteren ging hij naar Rot terdam; zoo ergens, dan moest men daar weten of er deze week ter wereld nog een bereikbaar schip naar Australië ging. En ja, daar bleek, dat hedennacht twaalf uur de Narkunda van Marseille zal vertrekken met bestemming naar Sidney. Dit bericht kre gen wij gisterenmiddag 3 uur telefonisch uit Rotterdam. Kom dadelijk naar Haarlem voor verder overleg, was ons antwoord. Kwart na vier werkte de telefoon naar alle kanten: naar Cook, naar Londen, naar Schiphol, naar Harseille, dienstregelingen, spoor- en luchtvaartkaarten werden nage keken. En te zes uur was de zaak in orde: telegrafisch waren plaatsen op de Narkunda besteld en was er antwoord: er is nog plaats. De verbinding Haarlem-Marsellle met den Franschen trein van 19.49 werd gekozen. Deze moet onzen redacteur van avond te half tien te Marseille brengen. Daar moet hy zijn reisbiljet voor de boot vinden en te half elf hopen wij, dat hij veilig en wel op de Narkunda zit. De vertegenwoordiger van Cook's reis bureau, die ons gisterenavond het ontvang bewijs voor het passagebiljet bracht, zei ons: zóó iets Amerikaansch hebben wij nog nooit meegemaakt, dat iemand in twee uur tijds een reis naar Australië in elkaar zet! Ja, Amerikaansch was het wel! Onze bes te wenschen vergezellen onze Globe-trotter; wanneer hem vandaag en van avond tus- schen Haarlem en de Narkunda maar geen stroobreed in den weg ligt, dan wachten ons over een maand interessante telegram men en in dien tusschentjjd belangwekken de reisbrieven. Maar, er mag geen stroo- breedte in den weg komen. Want alles is zooals onze tijd het eisoht op de minuut af berekend! Een H.-N.-telegram meldt uit Londen: De Oceaanschepen „Cedric", „Keitic" en „President Hayes" bevonden zich Donder dagavond in de buurt van de plek, waar kapitein Courtney 500 myl van de Azoren verwijderd heeft moeten dalen. Naar verze kerd wordt, bestaat er geen gevaar voor het vliegtuig en de inzittenden. Naar het schijnt is de vliegboot van kapi tein Courtney in een storm geraakt en be vond deze zich reeds op den terugweg naar de Azoren, toen zij gedwongen werd te lan den. Door het slechte zicht ten gevolge van dikken mist zal het vinden van den vlieger bemoeilijkt worden. Volgens een bericht uit New York heeft de „President Hayes" de plek bereikt, waar Courtney geland moet zijn, doch van het vliegtuig en de vliegers geen spoor ontdekt. Ook op zijn draadlooze oproepen ontving het schip geen antwoord. Een W.-B.-telegram seint nader: Het stoomschip „Franconia" ontving de volgende nadere mededeeling: Courtney's vliegtuig ligt op het water, zijn positie is ongeveer 42 graden N.B. en 41 graden W.L. Courtney verzocht om onmiddellijke hulp. Direct gevaar bestaat er niet, daar de stoom schepen „Cedric" en „Celtic" zich voor hulp verleening in de nabijheid bevinden. Courtney gered Naar Reuter uit New-York seint, .leeft het mailschip „Minnewaska" gemeld, dat het den vlieger Courtney gered heeft. bestrijding deelnemen; broedinrichtingen,wel ke tevens gelegenheid tot loonbroeden ge ven, zullen verplicht zijn, de loonbroed- eieren gescheiden te bewaren van de ge kochte eieren, terwijl het verboden zal moe ten wezen, deze uit te broeden in dezelfde laden of afdeelingen als de gekochte eieren. De kuikens uit de loonbroedeieren ge boren, zullen eveneens gescheiden moeten worden gehouden van de kuikens uit de ge kochte eieren. Bij de behandeling van eieren en kuikens, zullen de broedinrichtingen de maatregelen, welke ter desinfectie van per sonen en materiaal door de organisatie zul len worden voorgeschreven, moeten na komen. In het algemeen meent de commissie te moeten adviseeren, het aanstellen van con troleurs in dienst van de leidende organi satie, al of niet plaatselijk uit te oefenen door dierenartsen en andere personen, daar toe door de organisatie aangezocht en ge ïnstrueerd. Dit rapport zal worden behandeld op een openbare ledenvergadering van de A.N.P.V., welke zal worden gehouden op 4 Augustus a.s. in hotel Terminus te Utrecht. Uit Amsterdam meldt men ons: Het bestuur van het R- K. Hongaarsche Kindercomité, hetwelk officieel op Zondag 5 Augustus a s. Z. K. H. Aartshertog Al- brecht met gevolg zal recipieerën, deelt omtrent het programma het volgende mede. Om 2 uur 13 zal Z. K. H., Aartshertog Albrecht met gevolg aan het Centraal Sta tion aankomen om zich te begeven naar gebouw „Bellevue" waar een intieme recep tie door het Hoofdbestuur en genoodigden zal plaats hebben. Om 3 uur 30 zal de offi- cieële bijeenkomst worden gehouden, waar Z. K. H. zal bedanken voor alles, wat voor het zoo zwaar geteisterde Hongarije door het Comité werd gedaan. Naar verluidt, zal de Koningin heden een niet-officieel bezoek aan het Stadion bren gen. Zy zal per auto van Soestdijk onmid- deliyk naar het sportpark rijden. De heer Tervooren neemt afscheid van zijn Vrouw en van de directie van „De Spaamestad" ...Door de Alg. Ned. Pluimveevereeniging, werd een commissie benoemd, om een rap port uit te brengen over het pullorum- vraagstuk. Aan het rapport, dat thans uitgebracht is, ontleenen we het volgende: De commissie heeft, bij de bespreking van de vraag, of bestrijding der ziekte wensche- lijk Is, niet lang stilgestaan. Zij is van mèe- ning, dat de beteekenis van de pluimveeteelt voor den landbouw, van welken zij een on derdeel is, van dien aard is, dat bestrijding van een ziekte, welke in ernstige mate te pluimveeteelt benadeelt, als een algemeen belang moet worden aangemerkt. Ten aanzien van de vraag, wie de be- strUding ter hand zullen moeten nemen, kan de commissie volstaan met grootendeels over te nemen, hetgeen ter zake werd op gemerkt in het rapport der subcommissie A, goedgekeurd en bevestigd in de tweede ver gadering der commissie. Waar het hier geldt, een zoo buitenge meen belangrijken tak van industrie, mag zeker van den Staat grooten steun verwacht worden, niet alleen financieel, maar tevens door zijn ambtenaren en organen op te dra gen, de bestrijding met al haar ten dien ste staande middelen te ondersteunen. Op welke wijze de bestrijding zal moeten plaats hebben? De commissie meent, dat het niet vol doende is, wanneer aan de leveranciers van broed- en kuikenmateriaal mededeeling wordt gedaan van de bestrijdingsmiddelen, welke immers reeds thans bekendheid be zitten, zonder dat de pullorum-ziekte tot dusverre terrein heeft verloren. Zij is van oordeel, dat de te stichten organisatie aan de bedrijven, welke zich voor deelneming aanmelden, nader te omschrijven eischen zal moeten stellen, en dat een nauwgezette controle moet worden uitgeoefend op de naleving daarvan. De bestrijding zal geor ganiseerd moeten plaats vinden, in tegen stelling tot de wilde bestrijding, welke tot dusverre slechts poovere resultaten heeft be reikt. Alleen dan kan de organisatie de moreele verantwoordelijkheid op zich nemen, dat 'j alles gedaan heeft wat mogelijk is, om de bedrijfspluimveehouders te vrijwaren tegen schade van de pullorum-ziekte in hun be drijf. De bedryven, welke aan de georganiseerde bestrijding wenschen deel te nemen, geven daarvan schriftelijke kennnis aan den se cretaris der pullorum-organisatie en ver binden zich, zich te onderwerpen aan de bepalingen, voorkomende in een reglement, hetwelk door de bedoelde organisatie zal worden samengesteld. Van alle dieren, zich bevindende op de bekijven, zoowel hanen als hennen, die gebruikt worden voor de vermeerdering of voor de instandhouding van den Nederland - schen pluimveestapel, zal bloedonderzoek moeten plaats hebben; broedinrichtingen zullen hare broedeieren slechts mogen be trekken van de niet-reageerdende dieren van een der deelnemende bedryven. Eenige malen per seizoen zullen eenige eieren met afgestorven kiemen, of doode kuikens ter onderzoek moeten worden opgezonden. Het bedrijf is verplicht, alle reageerende dieren, zoowel hanen als hennen, te doen slachten. Bij aankoop van broedeieren of dieren, zal het bedrijf verplicht moeten zijn, hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de or ganisatie en de aangekochte eieren of de daaruit geboren kuikens, alsmede de aange kochte dieren, afgezonderd te houden, tot dat op deze het bloed-onderzoek is toe gepast. Deze afzondering zal niet behoeven te worden geëischt, wanneer de aangekochte dieren afkomstig zijn van een aan de puilo- rumbestryding deelnemend bedrijf en nega tief van reactie zijn bevinden. Het aftappen van een bloedmonster zal geschieden door een dierenarts. Het bloedonderzoek geschiedt door de Rijksseruminrichting, welke monsterfleschjes verstrekt aan den dierenarts; bij deze zen ding gaan formulieren ter invulling met be schrijving, op welke wijze het monster moet worden genomen. De commissie is van meening, dat het bloedonderzoek aan de Rijksseruminrichting, evenals tot dusverre, gratis zal moeten blij ven geschieden. Van de bedrijven moet worden verlangd, zich te houden aan de voorschriften, welke omtrent het reinigen en desinfecteeren van hokken, broedmachines, kunstmoeders enz. zullen dienen. Deze voorschriften kunnen overeenstemmen met dagene, waaraan een goed ingericht fokbedrijf of broedinrichting voldoet. Broedinrichtingen zullen de eieren, waar uit zy kuikens verkoopen, uitsluitend mo gen betrekken van bedrijven, welke aan de De leiders van de „Malygin"-expediie, Wiese en Baboesjkin, zyn, zoo meldt het W. B„ om rapport uit te brengen te Mos kou aangekomen. Wiese is er van overtuig}, dat de groep van Amundsen in staat is om, in afwacn- tmg van hun mogelijke redding, voor hun levensonderhoud te zorgen. De positie van de onervaren groep van Alessandri in het Poolgebied is weliswaar gevaarvol, maar niet hopeloos. Babcesjkln Is van meening, dat de „Lat ham" gedurende den storm in zee is geval len en dat de bemanning is verdronken. Uit Beriyn wordt nog aan het „Hbld." gemeld: De vrouwelijke Sovjet-gezante te Oslo, mevrouw Kolontai, deelt mede, dat men aan boord van de „Krassin" gelooft, dat Amundsen zich op Frans Jozefsland be vindt. Men zal derhalve naar de wateren rond om Frans Jozefsland een nieuwe expeditie uitzenden, waaraan waarschijnlyk ook Noor- sche onderzoekingsreizigers en geleerden zullen deelnemen, zoodra de „Krassin", die op het oogenblik op de werf te Oslo ligt, geheel gerepareerd zal zijn. Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hon garije zal, met Z. D. H. Mgr. Messaros, bis schop van Boedapest, en den staatssecreta ris dr. A. Huszar en dr. Neugebauer, direc teur der kinderliga in Boedapest, Zondag a.s. een bezoek brengen aan Amsterdam, en daar ontvangen worden door het R. K. Hon gaarsch Kindercomité in het gebouw „Belle vue". Tegen drie uur hebben de pleegouders uit alle plaatsen daar desgewild toegang (in gang Marnixstraat by het Leidscheplein). De hooge autoriteiten zullen namens het Hongaarsche volk aan de Nederlandsche pleegouders dank brengen voor het vele goe de den kinderen van hun land bewezen. De voorzitter, kapelaan Roos, uit Amster dam, zal de hooge bezoekers in het Fransch verwelkomen, terwUl de heer Ch. van de Bilt, uit Haarlem, mede in het Fransch, namens de pleegouders spreken zal. De „Krassin" zal nog een laatste expe ditie ondernemen naar Frans Jozefsland om Amundsen op te sporen. Op enthousiaste wijze is gisteren de 70ste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gevierd. Te Utrecht is een Oud-Katholiek Museum van Kerkelijke Kunst en Geschiedenis in Nederland geopend. Nadere mededeelingen door prof. Be- hounck omtrent de ramp der „Italia". Aan het bestuur van de Alg. Pluimveever- eeniging is een rapport uitgebracht in zake de bestrijding der puliorum-zieke. Bij de halte Laan v. N. Oost-Indië, te Den Haag, is een spoorwegarbeider dooi den trein overreden en gedood. De buitenlandsche pers over het Engelsch- Fransche compromis. De uitsluiting in de katoenspinnerijen van Lancashire voorkomen. Brunet ais voorzitter der Belgische Kamer en afgevaardigde afgetreden. Primo de Rivera gaat naar Parijs voor onderteekening van het anti-oorlogsverdrag. Het proces tegen den moordenaar van Obregon begonnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 925. Hoogste Barometerstand 765.1 m.M. te Jan Mayen. Laagste Barometerstand 755.7 m.M. te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer. Warmer. AANRIJDING Donderdagmorgen kwam een luxe-autc\ afkomstig uit Amsterdam, vermoedelijk door onvoldoende uitwyken, op den hoofdweg in de Haarlemmermeer in aanrijding met een boerenwagen van den landbouwer G. Het voorgedeelte van den wagen werd deerlijk gehavend. De bestuurders van beide voertuigen kwamen met den schrik vry. In verband met de Olympische Spelen In de Amsterdamsche raadzaal heeft giste ren de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. M. Waszink de volgende Koninklyke Onderscheidingen uit gereikt: Tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer W. de Vlugt, bur gemeester der gemeente Amsterdam. Verder zyn benoemd tot: Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. A. Baron Schlmmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité te Doorn; P. W. Scharroo, onder voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité te Amersfoort. In de Orde van Oranje Nassau: a. Bevorderd tot Officier: C. A. W. Hirsch- man. Lid van Nederlandsch Olympisch Comi té te Amsterdam; J. J. Roovers, gemeente secretaris der gemeente Amsterdam; J. W. Teillers, secretaris der Afdeeling Kunst van het Nederlandsch Olympisch Comité te 's-Gravenhage; b. benoemd tot Officier: A. Th. G. Coblyn, lid van het Nederlandch Olympisch Comité, te Overveen; Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn, lid van het Nederlandsch Olympisch Comité te 's-Gravenhage: W. A. de Graaf, c. i. Direc teur der afdeeling Publieket Werken, voorzit ter der Verkeerscommissie te Amsterdam; A. B. van Holkema, lid van het Nederlandsch Olympisch Comité te Amsterdam; Mr. S. J. van Lier, Directeur der afdeeling Algemeene Zaken ten Stadhuize te Amsterdam; Th. E. van Putten, Directeur der Gemeente-tram te Amsterdam; G. van Rossem, lid en algemeen secretaris van het Nederlandsch Olympisch Comité en voorzitter van de Internationale Scherm-Federatie te 's-Gravenhage; J. Wils, architect, bouwmeester van het Stadion te Amsterdam; C. F. Kellenbach, voorzitter der afdeeling Sport-Teehnische Zaken van het Nederlandsch Olympisch Comité te Amster dam; L. F. Verwoerd, voorzitter der afdee ling Huisvesting van het Nederlandsch Olym pisch Comité te Amsterdam; c. Benoemd tot Ridder: P. Bossen, Com mies, Cchef van den dienst der Post- en Tele grafie in het Stadionkantoor der P. T. T. te Amsterdam; D. Djkstra, Commissaris van Politie te Amsterdam; D. Kouwenaar, voor zitter van de Vereeniging „de Amsterdamsche Pers", te Amsterdam; E. C. J. Staal, lid-se cretaris der Verkeerscommissie te Amster dam; en toegekend de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau; a. in goud aan: J. P. Kelder, Hoofdopzich ter bij de Afdeeling Bestratingen der ge meente Amsterdam te Amsterdam; b. in zilver aan: G. A. Brinkman, Brigadier van Politie te Amsterdam; C. J. M. Hille'- brand, Brigadier van Politie te Amsterdam; c. in brons aan: P. Borst, agent van poli tie te Amsterdam; W. Bron, agent van po litie te Amsterdam. BERLIJN, 2 Aug. Naar uit Gardelegen ge meld wordt, is op den weg van Hannovei naar Kloetze de auto van den bekender zakenman Adolf Fettig verongelukt. Dri< personen werden licht gekwetst, doch Adoll Fettig, die een schedelbreuk had beko men, overleed aan de gevolgen. Een schilder verdronken Te Amsterdam waren gisteravond te onge veer 10 uur onder het Oostelijk viaduct, dat van het Centraal Station naar de De Ruy- terkade leidt, vijf schilders aan het werk. Van een der spoorwegviaducten aldaar, dat geschilderd moest worden, hing een aan touwen bevestigde stelling, welke zich boven het water bevond. Van deze stelling, waarop de schilders be zig waren, is op een gegeven oogenblik een stut gebroken, met het gevolg, dat de vyf mannen in het water terecht kwamen. Hoe wel alle vijf na verloop van tijd op het droge werden gebracht, bleek, dat by een zekeren C. Barends, op wien langen tyd door de po litie kunstmatige ademhaling werd toege past, de levensgeesten waren geweken. Een ander kon slechts met groote moeit» weer tot bewustzijn gebracht worden. Dezt is per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Dt drie anderen zyn naar hun woningen ge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1