LEEKEPREEKEN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16925 ttofn na hft ONGEVAL Ooze EFFECTENAFDEELING bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen, verstrekt voorschotten op effecten. De ramp der „Italia" Weder op zoek naar Amundsen LondenKaapstad en terug Parijs New-York Audiëntie Z. D. H. Mgr. Aengenent Waarom Courtney in den. Atlantischen Oceaan moest dalen De Olympiade AFSLUITING WEG De nationale bedevaart naar Lourdes Het Eucharistisch Zieken- lof te Bloemendaal De traditie moet wijken voor het moderne verkeer Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. v/„ VAN HULST Verpakkingen en verzendingen naar binnen- en buiten'and Van een zolder gevallen Doodgedrukt Ned. Onderwijzers Genootschap Prijsvraag voor Tooneelschrijvers -o. Posterholt in zak en asch De goedgeloovige boer De Italiaansche Opera BUREAUX: NASSAULAAN49, telefoon No. 13866 (drie Mijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE*! 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1-4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzeneruigsvoorwaaraen fnnnn Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werKen door yYKjï DJJ een ongeval met jo. fj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OU UIL" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U." doodelijken afloop; I Lull. bij verlies van een iiand, f IOC bij verlies van een |'rn bij 'n breuk van f tn bij verlies v. een 'een voet of een oog; I IlO." duim of wijsvinger; 1 (JU.' been of arm; 1 vil."anderen vinger. AANOIFTF WOFT op STi>A FF F VAN vf^i ifs v\n ui 'OiiTrW <">icCr-rJri!^T>P'lVj lllTpr rNF>WT^ P"" A A V*F^» FM /T! 249 DE PRIESTER ZIJ VREDESAPOSTEL. Uit onze vorige beschouwingen over het priesterambt is drieërlei naar voren geko men; buiten de kerk is een der meest na tuurlijke plichten van den priester te voor zien in den geestelijken en zoo mogelijk en waar noodig ook in den stoffelijken nood van de hem rechtstreeks toegewezen geloovigen. Daarnaast echter heeft hij ook nog onmiskenbare plichten tegenover het openbaar leven en moet hem, Vooral in onzen tijd, het sociale probleem ten zeer ste ter harte gaan. Na onzen theoretischen opzet doen wij het best onze stellingen aan de practjjk te toetsen. De geschiedenis le vert hiervoor stof te over. En als van zelf grijpen wij naar de historie van dat deel der Kerk, waarheen onze belangstel ling door het lijden onzer geloofsgenooten nog dagelijKs wordt getrokken: Mexico. Voor zeer velen is, wat daar in de re publiek van Calles gebeurt, nog altijd een raadsel. Hoe is zuik een gruwelijke vervolging mogelijk in een land, waar van de bevolking van 15 millioen zielen het overgroote deel Katholiek is? En de vraag wordt steeds klemmender, wanneer men verneemt, dat de verhouding van goede practiseerende Ka tholieken tegenover de naam-Kathölieken veel en veel gunstiger is dan b.v. in Frankrijk. De Redemptorist, pater Moo- nen, heeft onlangs op deze vragen een antwoord trachten te geven in een uitmun tend boekje, getiteld: „Mexico, het land der tegenstellingen," dat ik zeer graag bij deze aanbeveel. Voor ons betoog is het voldoende deze kern Van het Mexieaansche probleem te vatten: na de ontdekking van midden- Amerika werken Spaansche missionarissen aan de bekeering en de beschaving van een intelligent Indianenvolk. De resultaten zijn verrassend. Na twee eeuwen is daar een bloeiende maatschappij ontstaan; de monu menten dier christelijke beschaving wekken nu nog de bewondering van iederen vreem deling. Historisch was de Kerk met den Mexi- «aanschen Staat als Staatskerk samenge groeid. Wanneer dan ook in het laatst der 18e eeuw er een politieke vrijheidswind be gint te waaien, wanneer het volk het recht •p zijn eigen bodem begint op te eischenen het Spaansche juk wil afwerpen, komt de Staatskerk welke aan Spanje vastzit, In het gedrang. Zij moet de zijde van het moe derland kiezen; zij moet in de politiek „con servatief" zijn en van de 10.000 geestelijken worden er tijdens de revolutie in de eerste jaren der 19e eeuw meer dan zes duizend verdreven. En bij de elkander dan opvol gende republikeinsche grondwetten worden de rechten der Kerk al meer' ingeperkt. Zie daar het gevaar van inmenging der Kerk in de practische politiek van een land. Maar Mexico geeft ook de keerzijde der medaille te zien. Na een eeuw van revolutie en burgeroorlog komt een krachtige figuur aan het bewind in den persoon van president Diaz. Hij is anti-clericaal, maar laat als liberaal de Kerk haar vrijheid, mits de priesters zich buiten de politiek houden. De Kerk in Mexico herstelt zich tijdens dit ordelievend bewind verrassend snel. Nu ech ter wordt een andere fout gemaakt. De priesters houden zich nu niet enkel buiten de politiek, maar ook buiten het sociale leven: zij bepalen zich tot louter godsdien stige zielzorg. Intusschen verscherpen de sociale verhoudingen; ook in Mexico wordt het sociale probleem in het laatst der 19de eeuw brandend. De socialisten werpen zich op de in overgroote meerderheid rustige, tevreden landarbeiders. Van christelijke zij de wordt daartegenover weinig of niets gesteld. Gevolg: de leiding komt in handen van roode agitators. Eerst in 1912 werd de eerste katholieke arbeidersvereniging op gericht. Maar, toen was hek te laat Tegen over de dwaze en ongerijmde beschuldiging van Calles en zijn kornuiten, dat de Ka tholieke priesters aan hun politieke inmen ging in staatszaken hun vervolging te wij ten hadden, moest dan ook de heldhaftige bisschop Huejutla erkennen: „Wanneer wij, Mexieaansche geestelijken, één schuld op ons geladen hebben, dan is het juist deze, dat wij geen deel hebben genomen aan de fundamenteele politiek van het land, aan tiie politiek n.m. welke de groote waarhe den der sociale orde omvat, waarop de vrede, het geluk en de welvaart der volke ren berusten." Ziedaar met een sprekend en levend voor beeld geteekend, welke de taak van onze priesters is in dezen tijd, een taak, welke hun uit Rome sinds Leo XIII zoo helder en zonder ophouden is voorgehouden De pries ters moeten meewerken aan de oplossing van het sociale probleem, dat is niets anders dar) streven naar een samenleving, waarin de wetten der rechtvaardigheid niet uit dwang, niet afgeperst, maar uit overtuiging, uit naastenliefde worden nageleefd Zij hebben er naar te streven, dat op de eerste plaats de maatschappelijk zwakken beschermd worden, wat in onzen tijd niet beter kan geschieden, dan door den bezitlooze een die pen eerbied voor den arbeid in te prenten, waarlangs hij die rechten kan verkrijgen en behouden, n.m. door een krachage or ganisatie. Omdat echter het sociale vraag stuk is een zedelijk vraagstuk en de chris telijke moraal dus bij de oplossing dient mee te spreken, daarom moet die organisatie op Katholieken grondslag worden opgetrokken. En ziedaar den rechtsgrond voor onze geeste lijken om zich meer dan hun zelf lief is met het vereenigingsleven in te laten. Maar niet alleen de handwerkslieden heeft de Kerk naar eigen vereenigingen verwezen ook aan de organisatie van boeren, midden standers en industrieelen heeft zij gewerkt en zoo de verzoening der standen krachtda dig bevorderd. Want dit is voor alle sociale actie onzer geestelijkheid altijd het einddoel geweest: den vrede herstellen in de samen leving. Al het andere was slechts middel tot dit verheven doel. De priester zij Vredesapostel; overal, dage lijks, bij iederen stap op zijn pad, moet die taak van verzoening van tegenstellingen hem voor den geest staan. Zóó volgt hij het best zijn verheven voorbeeld Christus na, die aan een trotsche, zelfzuchtige en heb zuchtige heidensche wereld de naastenliefde kwam prediken. Welk een geruststellende gedachte, de Katholieke Kerk in onzen tijd deze verheven sociale taak met zooveel overtuiging te zien voortzetten. Hoe verheugend in ons eigen bisdom een herder den bisschoppelijken troon te zien bestijgen, met als wapenspreuk: justitia et pax, rechtvaardigheid en vrede, en hem de eerste gelegenheid te zien aangrijpen om deze leus aldus te verklaren: dat dan alleen de ware vrede in de maatschappij zal worden gevonden, wanneer de naastenliefde zich niet van haar plicht tracht af te maken door te zoeken naar de strikte eischen der rechtvaardigheid, maar wanneer de ware broederliefde den naaste behandelt na^r den geest van Christus zelf. Zóó moet de sociale taak van den pries ter worden opgevat. En wie ze zóó breed ziet, niet als meedoen met nieuwigheden van den modernen tijd, niet als een inv menging van geestelijken in wereldlijke za ken, niet als een vrij nuttelooze tijdver spilling, maar als een voornaam Onderdeel van de groote taak der Kerk, om de wereld door rechtvaardigheid tot orde en vrede te brengen en zóó het Godsplan te helpen uit voeren, die begrijpt, waarom de priester in onzen tijd zich niet mag onttrekken aan socialen arbeid, waarom deze van de ziel zorg niet te scheiden is. Is er heerlijker taak voor de Katholieke Kerk denkbaar dan om deze uit haar voegen gerukte maatschappij, deze wereld, waarin de mammon regeert, waarin de hebzucht en gouddorst, de zelfzucht en de genotzucht alle wétten van rechtvaardigheid en naastenlief de vertrappen in hun koortsige jacht om zich te bevredigen, is er schooner taak denk baar dan zulk een wereld terug te dringen naar het model, volgens hetwelk ze ge schapen is; zulk een verwilderde samenle ving terug te voeren naar algemeene wel vaart door vrede en saamhoorigheid, naar orde door onderlinge liefde? Dat is net be schavingswerk, hetwelk de Katholieke Kers. in de modem heidensche maatschappij heeft te verrichten, zóó als zij door eeuwen heen al naar gelang aard, aanleg en ont wikkeling der volkeren haar cultuurtaak over heel de wereld heeft volbracht. En dat werk kon en kan zij niet anders uitoefenen dan door middel van haar priesters, die in den vollen zin des woords de vredesapostelen in onze samenleving moeten z(jn. door de predi king der rechtvaardigheid moeten zij de wereld geven de groote weldaad van den vrede. Hierdoor komen wij vanzelf tot ons uit gangspunt terug. Vragen van lezers, waarom een priester niet gedwongen mag worden 'AARNE BAMI! priester verplicht zijn verheven functie zoo waardig mogelijk uit te oefenen. Maar men- schelijke fouten of karaktereigenscnappen, welke ons in bepaalde priesters tegen staan, mogen nimmer leiden tot een mindere waardeering van het priesterambt in het algemeen. Onze tijd met zijn neerhalen van alle gezag en van alles, wat boven het laag ste niveau uitsteekt, is daartoe gemakke lijk geneigd. Dit gaat rechtstreeks in tegen den geest van Christus, Die voor den kei zers, wat des keizers en voor God wat Godes is, opeischte. En hoe kunnen wij God eeren, wanneer wij te kort schieten in eerbied voor Zijn gezalfde tempeldienaren? HOMO SAPIENS Uitgegeven bij Romen en Zn., Roer mond. De Noorsche regeering lieeft de Zweed- sche regeering verzocht de nasporingen naar Amundsen en Malmgren mcc behuip van Zweedsche vliegtuigen voort te zetten. Kapitein Lundborg de redder van Nobiie, en luitenant Schijberg, die Lundborg redde, hebben de groote gouden medaille van de Deensclie Aeroclub ontvangen. Een bericht van het Noorsch Telegraaf bureau uit Oslo, houdt in: De admiraliteit deelt mede, dat de krui ser „Tordenskjöld", die niet langer noodig is voor het zoeken naar de overlevenden van de „Latham", zijn gewonen kruistocht zal hervatten. De „Michael Sars" zal deel nemen aan de verdere nasporingen in sa menwerking met de Fransche schepen. De Fransche admiraal heeft zijn goedkeuring gehecht aan deze regeling. De nasporingen in de zee:,treek, langs het ijs van Groenland, zuilen weidra beëindigd worden. De buurt van Spitsbergen, Beren- eiland en de wateren tusschen Noorwegen en Groenland, zullen grondig worden ver kend en eveneens de rand van het ijs in oostelijke richting tot 32 gr. O.L. De gemeenteraad van Teplitz Schönau heeft besloten de deelnemers aan de red dingsexpedities en Nobile en de andere ge redde manschappen van de „Italia" uit te noodigen, als gasten van de gemeente vier weken - deze badplaats door te brengen, om van de doorgestane vermoeienissen op verhaal te komen. Ook de bemanningen van de Russische jjsbrekers zijn uitgenoodigd. In verband met het aan het adres van Zappi en Mariano geuite beschuligingen, die zelfs behelsden, dat zij hun tochtgenoot Malmgren zouden hebben opgegeten zulks naar aanleiding van een uitlating van hun redder Tsjoeknowsky die een derden man op het ijs gezien zou hebben is de officieele in de „Iswestia" gepubliceerde verklaring van dezen sovjet-vlieger wei van belang. Ze luidt als volgt: 1 Toen ik het zoeken naar de groep-Vigiie" moest opgeven, wegens den mist, aan vaardde ik den terugweg. De radio van ae „Krassin" deelde ons mede, dat het zicht op het pakijs tot een straal van drie mijlen beperkt was. Ons uitzicht was echter betei. De eilanden Foyn en Karei XII naderend ontmoette ik een mistbank, die me dwong tot 50 a 100 Meter te dalen. Dit was juist daar, waar, volgens de berekeningen, aP- kon bevinden. De militairen dienst te verrichten, zijn hiermee vanzelf beantwoord. De taak van den pries ter is vi'ede stichten, vrede brengen, vrede bevorderen. Het handwerk van den soldaat is geen werk voor hem. Hij, die den God des vredes in zijn handen moet dragen bezoedele zijn vingers niet met menschenbloed. De priester blijve buiten en boven de politieke geschillen, vooral, wanneer deze in een crisis en in een oorlog uitloopen. Kan het voor een burger al plicht zijn de landelijke regeering te gehoorzamen en de onafhankelijkheid van zijn grondgebied te verdedigen, zonder zich te verdiepen in de vraag, aan welken kant het recht is een vraag, die gemeenlijk in den heerschenden oorlogsroes niet is uit te maken de priester zij in die voor een land allerdroevigste dagen de trooster der gewonden en stervenden aan het front en niet minder der achterblijvenden. Te midden van het woeste krijgsrumoer blijve hij al thans zijn smeekende handen tot den God des vredes opheffen. Zoo hebben het altijd de volkeren begre pen. Zelfs bij de heidenen bleven de pries ters buiten de vechtende troepen. De pries ters te willen inlijven in het leger wordt door niets anders ingegeven dan door min achting van den godsdienst en onderschat ting van het priesterambt. De groote fotft van velen is, dat zij in den hem te wijzen op zijn recht op een mensch- priester het ambt niet van den mensch we- waardig bestaan, en hem den weg te wijzen, ten te onderscheiden. Natuurlijk is iedere groep-Malmgren zich mogelijkheid deze te ontdekken, deed me eenigszins naar het Noorden afwijken, met de bedoeling, de zone nauwkeurig te onderzoe ken. En inderdaad, ten Noorden van cie rechte lijn Foyn—Karei XII ontdekte ik een groep mannen, waarboven ik eenige vluchten maakte, om hun positie duideiu op de kaart te kunnen vaststellen. Mijn tochtgenoóten bevestigden, precie zooals ik, dat zich op het ijs twee mannen bevonden, waarvan er één met een zwaaide, terwijl op een paar passen van nem af op het ijs iets lag, dat den vorm had^van een A. Ondanks de omstandigheid, dat we laag vloeen, kan ik verzekeren, mets> Prec"G gezien te hebben. De mist verhinderde dit °°Deze erklaring van den Rus bevestigt de veronderstelling, reeds aan boord var* „Krassin" gemaakt, toen de vlieger zijn ver haal deed, n l„ dat dit „iets" een broek was, die te drogen lag. Reuter seint uit Cairo d.d. 5 dezer: De vlieger Murdoch, die van Londen naar Kaapstad en terug in 18 dagen wil vliegen met een licht vliegtuig, steeg hedenmorgen te Cairo op. Van Oost aar West over den Oceaan Ilavas meldt uit Parijs, dat de Polen Idzikowski en Kubala gistermorgen om 5 uur 48 van Le Bourget zijn opgestegen om een vlucht over den Oceaan naar New- York te volbrengen. De kapitein-vlieger-waarnemer Casimir Kubala en de kapitein-vlieger Louis Idzi- l'-ofski, die van 't vliegveld Le Bourget naar New-York zijn vertrokken, zijn twee van de beste aviateurs, waarover Polen be schikt. Beiden hebben een eervolle mili taire loopbaan achter zich. Kubala werd in het jaar 1893 in Zuid-Polen geboren. In den wereldoorlog nam hij deel aan 36 veldslagen aan de verschillende fronten, sedert 1913 als aviateur. Toen in Novem ber 1918 de Poolsche Staat weer onafhan kelijk werd nam hij als aviateur.waarnemer dienst in het Poolsche leger. O.a. nam hij een werkzaam aandeel in den oorlog van Polen tegen de bolsjewiki. Als waarnemer heeft hij het grootste aantal vluchten op zijn naam van de geheele Poolsche lucht macht. Hij heeft de volgende onder scheidingen: de orde „Virtuti Militari", het militaire kruis zelfs driemaal en de medaille voor waarnemers. Idzikofski is in 1891 gevoren. Sedert 1915 is hij aviateur geweest in het Russische leger aan het Duitsche front. Sinds 1919 maakt hij als aviateur deel uit van het Poolsche leger. Ook hij onderscheidde zien in den oorlog tegen de Bolsjewiki. Hij heeft zich de volgende onderscheidingen verwor ven: de orde „Virtuti Militari", het mili taire kruis tweemaal. In het jaar 1925 nam hij deel aan den beroemden tocht van het Poolschë luchteskader van Parijs naar Warschau over de Alpen. Ter gelegenheid van het vertrek van de beide vliegers naar New-York hebben de bladen te Warschau extra-edities gepubli ceerd. De tocht gaat via Rochefort-Azoren- Kalifax. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, is a.s. Vrijdag, 10 Augustus, wegens afwezigheid, verhinderd audiëntie te verleenen. Reeds hebben we gemeld, dat de vlieger Courtney, die op den Atlantischen Oceaan tijdens zijn Oceaanvlucht genoodzaakt was te dalen, door het s.s. „Minnewaska" is ge red. Naar V D thans uit Londen meldt, publi ceert de „Star" het navolgende radiogram van kapitein Courtney: „Na vreeselijke avonturen zijn wij döor de „Minnewaska" opgenomen De machine vloog te midder nacht op een hoogte van 500 meter in brand. Landden in vlammen in volle zee. Courtney". Ten behoeve van den te houden Olympl- schen wegwedstrijd met rijwielen, is de weg AerdenhoutVogelenzangZuid-Holland sche grens op 7 Augustus 1928 gesloten ver klaard voor alle motorrijtuigen. Krachtens daartoe door den Minister van Waterstaat, op grond van artikel 37, tweede lid der Motor- en Rijwielbeschikking ver leende machtiging, is bepaald, dat de afslui ting zal worden kenbaar gemaakt door van wege het gemeentebestuur van Bloemendaal te plaatsen, waarschuwingsborden. Pen telegram aan H. M. tic Koningin-Moeder Naar uit Lourdes gemeld wordt, is daar op Donderdag 2 Augustus onder het Lof aan de Nederlandsche pelgrims mededeeling ge daan van het volgend verzonden telegram aan de Koningin-Moeder: De Katholieken van Nederland ter natio nale bedevaart in Lourdes, brengen Uwe Ma jesteit de meest hartelijke gelukwenschen, betuigen Uwe Majestfeit hartelijk dank voor de onschatbare diensten aan het vaderland bewezen, voor de Christelijke opvoeding aan onze geliefde Koningin gegeven, en bidden den goeden God, dat het Uwer Majesteit moge gegeven zijn nog vele jaren de vruch ten van Uwen zegenrijken arbeid te aan schouwen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat het Eucharistisch Ziekenlof in de pa rochiekerk te Bloemendaal deze maand een week is uitgesteld, zoodat het Lof dus niet op Zondag 5 Augustus, doch op Zondag 12 Augustus gehouden zal worden. „De Oude Geleerde Man" te Bennebroek wordt in het aanstaand voorjaar gesloopt Dezer dagen is de alom bekende uitspan ning „De Oude Geleerde Man" in transactie aan het Rijk overgegaan. De tegenwoordige eischen van het moder ne verkeer maken hiermede weder een slachtoffer: de transactie beteekent de sloo ping van dit oude stuk geschiedenis! Im mers in het jaar 1683 wordt reeds in de transportregisters van Bennebroek van deae uitspanning gewag gemaakt. Deftige burgers uit den (goeden) ouden tijd kwamen hier laten wij bij het ouder- wetsche blijven pleisteren, feestvierende studenten en nafuivende bruiloftsgasten werden eertij cis hier. aangetroffen. Vast staat oók, dat koning Willem II, nog prins van Oranje zijnde en koning Willem I van deze pleisterplaats druk gebruik maakten. „De Oude Geleerde Man" ontleent zijn typischen naam aan het uithangbord, dat een geleerde voorstelde, kenbaar aan zijn zwarte toga, zijn professorale baret en het boek, dat hij in de hand hield. Reeds kan zij op 22 eigenaars bogen en nog steeds kan de tegenwoordige eigenaar, de heer H. Smit, zich in een druk bezoek verheugen van hen, die op hun doortocht van Haarlem naar Leiden of omgekeerd zich bij de bekende uitspanning even verfris- schen. Doch lang zal dit niet meer duren, over een jaar leeft „De Oude Geleerde Man" slechts alleen nog in onze herinnering voort. Maar als wij de zaak van de meer nuch tere zijde gaan bekijken, dan kunnen wij er moeilijk sceptisch tegenover staan, dat het huis gesloopt wordt om meer plaats te ma ken voor het daar zoo drukke verkeer. Im mers, hoe vele ongevallen heeft die gevaar lijke viersprong al reeds niet op zijn gewe ten? Vermeldenswaard is nog, dat mèt „De Oude Geleerde Man" ook de alom in den omtrek bekende „dikke boom", die 3 'A meter om vang heeft, ten offer valt. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat in het aanstaande voorjaar met de slooping een aanvang zal gemaakt worden. De ramp der Amundsen. „Italia". Op zoek naar Te 's-Gravenhage is gisteren de slotzitting gehouden van de Intern. Academie van ver gelijkend recht. Het „Journal de la Grotte de Lourdes" maakt melding van een merkwaardige gene zing van een 15-jarig meisje te Lourdes. De Poolsche vliegers Idzikowski en Kubala zijn voor een Oceaanvlucht van Parijs ninr New-York gestart. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de aanvaring der „Veendam", nabij de Amerikaansche kust. De regeeringsverklaring van Dr. Korosetsj, den president der nieuwe Zuidslavische re geering. Het bezoek van Herriot aan Keulen en de Pressa. Een rede van den Engelschen koning bij het sluiten van het parlement. In Neusatz (Z.-Slavië) verdronken 18 personen tengevolge van het instorten van een steiger. Een boodschap van Z. H. den Paus inzake China's recht op volledige onafhankelijkheid. Barometerstand 9 nur v.m.: 7.60 stil 'ui l OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.23 en overmorgen om 9.21. Den Haag Tel. 13052 Haarlem Tel. 15166 Te Houtigehage (Fr.), is het 10-jarig zoontje van L. Landman van een zolder ge vallen. De dood trad onmiddellijk in. In de dezer dagen gehouden vergadering van het N.O.G. werden aangenomen drie moties, waarin verlangd wordt: le. herziening van het bezoldigingsbesluit zoodat het voldoet aan de wenschen der zeven onderwijzersorganisaties; 2e. bij de Regeering er op aangedrongen wordt te bevorderen, dat het ontwerp-Zijl— stra tot wijziging der L.O.-wet ten spoedigste tot wet wordt verheven; en 3e. de Regeering dringend wordt verzocht aan den door de regelen betreffende het te werkstellen van wachtgelders geschapen noodtoestand in versehilende gemeenten ten spoedigste een eind te maken. Naar wij vernemen zijn op de P^vraag voor het schrijven van een oorspronkelijk Nede; landsch tooneelstuk, uitgeschreven door het Maandblad „Ons Tooneei met minder dan 104 inzendingen binnengeko B. Ra- De jury, bestaande uit mevrouw nucci-Beckmann en de heeren^ '1&s^ jn em A"J'Z°eg™pt'^jjeyC^st bekerM te kunnen portret te reproduceeren van deze Jubilaris sen, die in hun kring zeer gezien zijn en maken. Zondag, 5 Augustus, herdenken W. v. d. Berg en echtgenoote te de Zilk den dag, waar op zij vóór 40 jaren in het huwelijk traden. Wij vonden het aardig in deze courant een roduceeren va n deze jubilaris sen, die in hun kring zeer wien het aan belangstelling zeer zeker niet zal ontbreken Te Wierum (Fr.) is het 10-jarig zoontje van het hoofd der chr. school tusschen een vrachtauto en een paal doodgedrukt. Donderdag werd aan de gemeente Pos terholt wederom een vonnis inzake de pro cedure der bekende electriciteitskwestie be- teekend; ditmaal betrof het de kosten van onderzoek door de arbiters ten bedrage van ruim 800. Onlangs had een landbouwer te Zwarte- broek gemeente Bameveld, die indertijd een serie loten had gekocht voor 210, waarvoor hij later veel minder kon beuren, dan hem bij aankoop was voorgespiegeld, een paar raadgevers, die hem zulks advi seerden, opgedragen tegen de firma, die de loten had verkocht, te procedeeren, telkens ontving de landbouwer daarna bezoek van zijn adviseurs, en nu eens was het proces verloren en dan weer gewonnen, doch gere geld werden de onkosten hooger, die de landbouwer maar goedig beaalde, zoolang tot hü zijn laatsten cent had uitgegeven. Thans is de stakkerd 4160 kwijt, welk be drag hij sedert begin Januari 1928 aan zijn raadslieden heeft geofferd. Door auderen inl gelicht, heeft de goedgeloovige boer nu een aanklacht bij de Justitie ingediend. De directie der Italiaansche Opera Cav M. de Hondt bericht dat voor het aanstaande seizoen het vaste Italiaansche koor voor de groote opera's versterkt zal worden met een sterk bezet Nederlandseh koor. De koor dirigent Cesare Brenna is met dit koor reeds begonnen met het instudeeren van de opera „Turandot", waarmee het seizoen zal worden geopend, terwijl Constanza Cerri de studies heeft aangevangen met het reeds gevormde ballet en de onlangs opgerichte ballet school.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1