Stadsnieuws Telegraphisch Weeiteleht Heringa Wuihrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties Sfofzuigerhms MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. flo. 10756 4pex Klop-Veeg-Stofzuiflers f 175 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 5 Augustus Agenda 6 Augustus Hervorming tot een bedrijf Het ongelukkige schot Het P. E. N. over 1927 Geen brug over den Kinder- Kinderhuissingel nabij de Garenkokerskade De speeltuin „Het Oosterkwartier" Het bestuur trekt zijn brief aan B. en W. in Een ongeluk, dat goed aftiep Boekennieuws Verkeersongevallen Te Overveen Aiito rijdt het trottoir af GEMEENTEZAKEN TOONEEL. „Do Medailles van een oude vrouw" - Stadsschouwburg Begrafenis P. Bolleurs De Alg. N ed. Stucadoorsbond Ongeluk bij Gonnerman Co. Hooldacte Rembrandt-Theater Jubileum Incassodienst OMHOOG BRENGEN VAN HET GOEDERENSTATION BIJ DE WESTERGRACHT Ruiling van grond BURGERLIJKE STAND Mooie opdracht Haarlemsche Orkestvereenigmg Luxor-Theater LAATSTE NIEUWS Amsterdamsche werkloozen te Vriezenveen in staking gegaan Inbraken in Zuid-Limburg Zeven woonhuizen met toebehooren in asch gelegd Genoeg animo Loodwit op zijn brood Sociëteit „St. Bavo" kwart voor 9 uur Proza en Poëzie. St. JosephsgezeHenvereeniging Jansstraat 59 122 uur en half 710 uur geopend 8half 10 uur verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Den Hout half 3 uur Middagconcert H.O.V. Theeschenkerij-Houtrust half 5 uur Ma tinee Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Tooneelclub- Vrouwenbond 8 uur Bevolkingsbureau. ■ambranÜt-Theater Groote Markt 7 en kv/art over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. APOTHEEItDIEN STEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel 10175 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. In het vorig jaar hebben B. enW. den accountant J. W. Lucas de opdracht gegeven te adviseeren nopens de wenschelijkheid den thans bestaanden dienst van openbare wer. ken te hervormen tot een bedrijf. Genoemde accountant heeft zijn rapport uitgebracht, besprekingen te dier zake met den Direc teur van Openbare Werken hebben plaats gehad, met het eindresultaat, dat B. en W. ten volle overtuigd zijn van de wenschelijk heid en ook van de noodzakelijkheid van de hier bedoelde hervorming, zonder nochtans uit te gaan van de gedachte, dat Open bare Werken in 't vervolg zal zijn een com mercieel bedrijf. De twee voorname gronden, waarop de wenschelijkheid der hervorming berust, zijn: a. belangrijke vereenvoudiging van de werkwijze voor zoover deze de administratie betreft; b. het verdwijnen van het administratief onzuiver beeld, uit het thans gevolgde sys teem voortvloeiende. Indien de Raad zal besluiten tot bedoelde reorganisatie over te gaan, zal een verorde ning op het beheer van het bedrijf Open bare Werken moeten worden vastgesteld. Te dien einde bieden B. en W. een ont- werp.besluit ter bekrachtiging aan. De toestand van den agent van politie, die bij het speuren naar „onraad" in het stad huis zichzelf door een dijbeen schoot, is naar omstandigheden redelijk wel. Hij bracht een rustigen nacht door. Verschenen is het verslag van het provin ciaal electriciteitshedrijf voor Noord-Holland over 1927. In het voorwoord deelt de raad van toe zicht mede, dat de, mede dank zij het voor zichtig beleid der directie en de plichtsbe trachting van het personeel verkregen, gun stige bedrijfsresultaten het mogelijk hebben gemaakt in de eerste plaats de verliezen uit oorzaken vóór 1921 en het restant van het verliessaldo af te schrijven. Bovendien heb ben zij mogelijk gemaakt, dat thans de eerste stap gedaan is kunnen worden voor de vor ming van een reserve vöor extra-afschrij vingen en vernieuwingen, welke reserve voor de bevestiging van den gezonden economi- schen toestand van het bedrijf niet langer kon worden ontbeerd. Eerst nadat zij tot eene voldoende hoogte zal zijp opgevoerd, zal men immers zonder voorbehoud kunnen verklaren, dat het be drijf do moeilijke jaren ten volle te boven is gekomen en in staat zal zijn aan onverwachte tegenvallers het hoofd te bieden. In het verslag deelt de directie mede, dat de stroomverkoop steeg van 68.515.112 K.W.Ü. in 1926 tot 77.280.337 K.W.U. in 1927 of met ca. 12.8%, tegenover een ver meerdering van 9.45% in 1926, de stroom- inkoop steeg van 71.991.107 K.W.U. in 1926 tot 81.395.525 K.W.U. in 1927 Bedroegen over 1926 de verliezen bij het transport van de energie in het H.S.-net 4.8%, van den inkoop, c e - 1927 was dit ver lies 5%. De maximale belasting, waarnaar het aan deel in de vaste kosten van de N.V. P.E.G.E.M. bepaald wordt steeg van 20,030 K.W. in 1926 tot 22.041 K.W. of met 10 De duur van het maximum verbeterde van 3594 uur in 1926 tot 3693 uur in 1927, waartoe in hoofdzaak medewerkten de grootere stroomafneming van de polders buiten den spertijd), onze tariefstelling ten aanzien van de grootindus trie en die ten opzichte van de kleinindustne. De stroomlevering door de N.V. P.E.G.E.M. was regelmatig ;de eenige belangrijke storing kwam voor op 14 Juli 1927 en werd veroor zaakt, doordat een opgeschoten jongen uit baldadigheid een kortsluiting veroorzaakt had in dc bovengrondsche 50 K.V.-verbinding van het Gooi. waarvan de gevolgen door een samenloop van omstandigheden in de Cen trale Noord der N.V. P.E.G.E.M. ernstiger waren dan ia verband met het feit op zichzelf noodzakelijk zouden zijn geweest. Hoewel dc energie aan het P.E.N. geleverd wordt uit drie in werking zijnde Centralen, in den spitstijd tot vier opgevoerd en het daarbij nog door de aanwezige H.S.-verbin dingen met het Leidsehe en Utrechtsche net ook van die zijden stroom kan betrekken, is het er steeds op bedacht de mogelijkheid van stroombetrekking nog te vergrooten. Zoo kwam in het afgeloopen boekjaar de derde verbinding tot stand met, het Utrechtsche H S.-net (koppeling Nigtevecht), terwijl onder handelingen met Leiden er toe geleid hebben, dat, in 1928 een tweede verbinding met Lei den nabij Eennebroek. tot stand zal worden gebratpht. Levering door de Utrechtsche Centrale aan het P.E.N. kwam in het afgeloopen jaar een maal voor, terwijl vijfmaal aan Utrecht, ge leverd werd. Welk een nut doorgaande H.S.- verbindingen in het algemeen kunnen hebben, moge blijken uit het feit, dat door de N.V. P.E.G.E.M. eenmaal via het H.S.-net der Spoorwegen stroom geleverd werd tot nabjj Rotterdam. De onderhoudstoestand van netten, scha kel- en transformat.crstations was goed. Storingen in de levering door het P.E.N. aan zijn afnemers kwamen dan ook weinig voor. Ter beveiliging van de inrichtingen der H.S.-stations worden deze alle voorzien van nieuwe sloten, terwijl ter beveiliging van het personeel, in overleg met de Arbeidsinspectie, voortgegaan wordt met het p aatsen van be schermingshekken. Het aantal licht- en kleinkrachtaanslui- tingen in het rechtstreeksch gebied, was op 31 December 1927 resp. 26.660 en 1256. De kleinkrachtaansiuitmgen hadden gezamen- liik een geïnstalleerd vermogen van 6116 p.k. Van de lichtaansluitingen was 56.7% aan gesloten op vastrechttarief tegenover 44.6 pei 31 December 1926. Met het maken van propaganda voor Het gebruik van electriciteit werd op velerlei wij zen voortgegaan medegewerkt werd aan plaatselijke tentoonstellingenkook-, bak en lasch-demonstraties werden gehouden, zoomede lezingen en voordrachten. De propaganda- en verkoopcampagne, met eenigen steun der Provincie uitgevoerd door de N.V. Eiectrische Installatie Maatschappij Noord-Holland te IJmuiden, werd 31 Juli 1927 beëindigd. Op welke wijze in den vervolge een doelmatige propaganda voor den afzet van eiectrische huishoudelijke apparaten zal wor den gevoerd, is een vraag, welke nog in studie is. Hieromtrent zijn besprekingen aanhangig met organisaties van installateurs. Dat een groot gedeelte der afnemers nog onvoldoende gebruik maakt van eiectrische energie, wijst de statistiek wel uit. Op het platteland is het gemiddelde verbruik per aan gesloten perceel per jaar nog geen 100 k.w.u. Voorlichting is dus in de eerste plaats ten zeerste noodig. Gelijk vanzelf spreekt, is de tariefquaestie hij deze aangelegenheid van zeer groot be lang. In studie is een passend tarief voor huis houdelijk gebruik, dat de toepassing van apara ten, welke tot nu toe bezwaarlijk kunnen worden aangesloten, mogelijk zal maken. Besloten werd de inning der stroomgelden hij kleinverbruikers voortaan om de twee maanden te doen geschieden. De practijk heeft hierbij uitgewezen, dat deze maatregel bij het publiek geen ernstige bezwaren ont moet. De hiermede te bereiken bezuiniging per jaar geraamd op f 40.000, wettigt den maatregel volkomen. Ter tegemoetkoming aan enkele categorieën van verbruikers, werd in dit verband overgegaan tot de algemeene invoering voor hen, die dit wenschen, van het zgn. „seisoenvastrechttarief" zooals reeds te Volendam en Zandvoort gebruikelijk, waarbij het te betalen vastrechtbedrag kan worden voldaan in die maanden, welke den afnemer het best passen. Verder kan elke afnemer, die dit verlangt, in het bezit worden gesteld (gratis) aan een P.E.N.-spaarbus, waarin men de t.z.t. verschuldigde stroom gelden tijdig kan afzonderen, terwijl men ten tijde van de komst van onzen rekeningloopsr de beschikking over de aldus terzijde gelegde gelden wederom bekomt. Het aantal door de polders afgenomen k.w.u. bedroeg 6.250.681 k.w.u. of 1.504.141 k.w.u. meer dan in 1926. De groote regenval in 1927 wordt hierdoor duidelijk gedemon streerd. Het aantal grootverbruikers nam wederom regelmatig toe de grootindustrie, welke in 1926 36.183.584 k.w.u. afnam, verbruikte in 1927 40.233.342 k.w.u., hetgeen een toe neming opleverde van 11.1 tegen een toe neming in 1926 ten opzichte van 1925 van 10.1 Het proces met de Mij. „Zaanland", in eer sten aanleg door deze verloren, werd door haar voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep doorgezet. De pleidooien voor dit College werden in December 1928 gehouden. De balans per 31 Dec. 1927 wijst aan we- fens bezittingenGrond en gebouwen 1.765 =.285, inrichting centrales f 939.200, telefoonnet f 923.659, eiectrische geleidings- netten, installaties, meters, enz. f 20.035.305, meubilair en inventaris f 150.218, vervoer middelen f 120.215, goederen voor werken in aanleg f 26.717, samen f 23.960.602, voor raden f 293.350, debiteuren f 2.629,098, pro vincie Noord-Holland, bijdrage over 1927, volgens besluit der Staten van 26 ZApril 1923 f 240.000, waarborgsommen, voorschotten en vooruitbetaalde kosten f 53.716,'kas en kbssiers f 272.553, effecten en bankgaranties verstrekt als borgstelling f 273.500, disagio op geldleeningen f 313.834, totaal bezit f 28.052.661. Schulden provincie Noord-Holland kapi taal, kasgeld, aflossing 1927, rente 1927, voor schot ten behoeve uitbreidingswerken P.E.G.E.M. bijdrage volgens besluit der Staten van 28 April 1923 f 22.413.238, cre diteuren f 1.542.550, pensioenstorting f 190.153, nog te verrekenen posten f 15.(95, afschrijvingen f 2.865.958, gereserveerde bijdragen van derden in den bouw f 255.623, borgstellingen in effecten en bankgaranties f 279.500, gereserveerde rijwieivergoeding f 2.467 reseive voor extra-afschrijvingen en vernieuwingen f 488,074i totaal f 28.052.661. Het saldo winst over 1927 be droeg f 1.215.197. Binnen afzienbare» tijd zal, naar wij ver nemen, de Garenkokerskade tot aan den Kin derhuissingel worden doorgetrokken. Tegelijk zal dan de Garenkokersvaart worden verlegd, zoodat het een fraai geheel kan vormen in 't stadsbeeld. Natuurlijk zal dan ook de opslag plaats der gemeente aldaar verdwijnen. Het verzoek van bewoners van de Garenkokers kade om een brug over den Kinderhuissingel te leggen ter hoogte van de Garenkokersvaart zal echter niet ingewilligd worden. Het zou ook te dwaas zijn zoo dicht bij de Zijlbrug een nieuwe brug te leggen. Naar wü vernemen, heeft het bestuur van de speeltuinvereeniging „Het Oosterkwar tier", nadat het tot de overtuiging was ge komen, dat het gemeentebestuur van Haar lem niet zonder meer zijn ongepast optreden zou laten passeeren, den aan B, en W. ge schreven brief schriftelijk geannuleérd. Ge annuleerd te niet gedaan dus. Daarna heeft het volledig bestuur de overeenkomst onder teekend, zooals die door B. en W. was ge formuleerd in overeenstemming met het door den heer Keesen geamendeerde raadsbesluit en de nadere uitwerking, die door B. en W. aan dat raadsbesluit waren gegeven in de conferentie tusschen belanghebbenden. Een volledige terugtocht dus van het be stuur van den speeltuin! Al moge hiermede de zaak ten opzichte van ons gemeentebestuur zijn geregeld, de les, die onze Katholieken door dit optreden van het speeltuinbestuur hebben gehad is er een, die niet meer vergeten kan worden. Onze waarschuwing blijft dus ten volle ge handhaafd. Wie onzer Katholieken nog aan de juist heid van onze zienswijze mocht twijfelen, leze het communistisch dagblad „De Tri bune" en zal begrijpen waar Abraham de mosterd haalt. Gistermorgen omstreeks half tien was in de fabriek van Gonnerman T. P. Rijskamp, oud 27 jaar, ketelmaker en wonende Vinken- straat 31, bijgestaan door W. Mooms, oud 28 jaar en wonende Rembangstraat 10, bezig met het vervoeren van een ijzeren plaat. Beiden kregen plotseling een hevigen schok, vermoedelijk doordat één hunner met den stroomdraad van één op den grond liggende bdbr in aanraking kwam. Rijskamp kwam hierdoor te vallen, waardoor hij een ijzeren plaat op zich kreeg. Echter niemand kreeg van de plaat of van den stroom eenig letsel. Rijskamp was echter door dit ongeluk in een zoodanigen zenuwachtigen toestand geraakt, dat hij naar zijn woning vervoerd moest worden. Wij ontvingen van „De Btven F. Bohn", te Haarlem, het pas uitgegeven boekje „Haarlemsche gevangenissen", een bijdrage tot de geschiedenis der detentie en straf- i gestichten in de grafelijke stad Haarlem, i Het werkje, dat door de bekende ver- eeniging „Haerlc wordt uitgegeven, is geschreven door den heer A. Hallema. Wij komen nader op dit interessante boekwerk terug. oorlogsstuk bij uitnemendheid een uitsteken de propaganda voor de vredesactie. Maar dat is slechts de extrinsieke waarde. Dieper gra vend vindt men in dit mooie tooneelstuk de moederliefde, die sluimert in elke vrouw, den drang naar goedheid en goeddoen, welke latent is in elk vrouwelijk wezen, de zucht naar iets wat men vertroetelen en bescher men ka,n, ja, waarvoor men zelfs wil lijden en zich opofferingen getroosten. Alzoo een stuk met een teeren inhoud, dat verlangen der oude, ongetrouwde werkster uit een der Londensche buurten naar een zoon, dat ze op 'n goeden dag bevredigd ziet in den persoon van een pootigen Hooglander, wien ze, omdat hij denzelfden naam droeg- als hij, en welke haar uit de kranten onder de „eervolle vermeldingen" onder de oogen is gekomen, brieven heeft geschreven en ver snaperingen reeft gestuurd. En het is verrassend te zien hoe geleidelijk de verrassing van den onverschilligen „Tom my" efi zijn verontwaardiging over die han delwijze, plaats maakt voor het begrip van de diepere luwteroerselen. welke die oude vrouw er toe hebben gedreven, zich in te leven in de „moedersfeer": verrassend ook vermakelijk, doch roerend tevens, hoe door heel handig manouvreeren de bravs oude vrouw den aangenomen zoon weet over te halen bij haar te blijven logeeren. En als dan uitkomt, dat de aangenomen zoon nooit moeder of vader heeft gekend, is het spel compleet, een spel van een lach en een traan, maar waarin de verdwaasde lach van „proefmoeder" en „proefzoon" vaak de schrij nendste smart beteekent. In een heerlijk tegenspel hebben de beide hoofdfiguren, mevrouw Esther de Boervan Rijk en Willem van der Veer, ons doen meeleven in de vaak malle situaties en de vaker nog aangrijpende, roerende scènes. Glimlachen en tranen wisselden elkaar af op het tooneel zoowel als in de zaal, en evenals aan het front, waarvan v. d. Veer zoo'n zoo'n aangrijpende schildering gaf, was de stilte in sommige scènes vaak „hoorbaar." De drie buurvrouwen, gespeeld door de dames Julia Cuypers, Cato Mertens—de Jager en Juliette Roos, en de dominee-figuur van Chris Laurentiüs, zorgden voor de noodige vroolijkheid en waren op zich allerverelienste- lijksce creaties van spel en typeering. De laatste scène bestaat geheel uit stil spel van mevrouw de Boer, en Mevrouw de Boer vulde de geheele leege ruimte en de hoorbare stilte met dit stille spel, waarvan wij Ook in het eerste en tweede bedrijf, in het samenspel met Willem van der Veer reeds nu en dan een voornrof ie kregen. Wij schreven reeds, dat het publiek vrü talrijk was. Toch verdient dit tooneelstuk breedere waardeering en zou het ons ook niet verwonderen, wanneer op den roep, uitgegaan van deze schitterende voorstelling, een nog grooter aantal bezoekers de volgende opvoe ringen ging bijwonen. Het wakkere „Heijermans-ensemble" onze dankbare hulde. J. S. Vrijdagnamiddag, omstreeks 2 uur, had op de kruising Bloemend aalsche weg—Militaire- weg—Julianalaan alhier, een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De heer van L. uit Aerdenhout kwam per rijwiel uit de richting Bloemendaal en ging in de richting Overveen, terwijl de auto kwam van de Julianalaan en ging in de rich ting Militairenweg. De auto werd bestuurd door mevr. V. uit Haarlem. De botsing ont stond, doordat de wielrijder meende voor rang te hebben, aangezien hij den auto links van zich had, terwijl de bestuurster van den auto dit blijkbaar uit het oog verloor. Hec rijwiel werd vrij ernstig beschadigd, zoodat het niet kon worden bereden, terwijl de wielrijder een schaafwond opliep. De schuld ligt geheel bij de bestuurster van den auto. Zij was genegen alle onkosten te vergoeden. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Jan May en. Laagste barometerstand 755.1 m.M. te Le Havre. Verwachting: Matige tot zwakken, vera»» derlijken wind, later uit zuidelijke richtin gen, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets warmer. een sympathieke jongen, Paul Dupois. Door den dood van zijn vader verzwakt de finan- cieeie positie der familie, zoodat Paul een ambacht moet leeren zijn zuster een betrek king zoekt ais typiste. Een vriendin weet haar een plaats te bezorgen bij een oom waar dan na een kort verblijf, contact ont staat met den zoon van haar patroon. Paul, die het drukkersvak heeft gekozen, leert op de drukkerij een verkeerden mak ker kennen en komt zoodoende onder ver- Gistermorgen, omstreeks half tien reed de brandstoffenhandelaar N. S., wonende Ster- renboschstraat 59, in de Atjehstraat. Plot seling brak het stuur van den auto, hetgeen tot gevolg had, dat dc auto het trottoir opreed en een hek voor perceel 3 van zijn verticalen in een horizontalen stand bracht. Ook een rijwiel, dat zich daar in de buurt bevond werd vernield. De auto is door een kraanwagen wegge sleept geworden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet B. en W. stellen voor, de- voormalige hulp- school aan de Papentorenvest gratis in ei gendom af te staan aan de Speeltuinver eeniging Het Oosterkwartier'', Het gebouw zal worden gesloopt en aan de Zomervaart worden opgebouwd als club gebouw op het speelterrein aan de Zomer vaart. B. en W. vragen machtiging aan te koopen voor f 257.215 een aantal perceelen, gelegen aan den Middenweg en de Delft. B. en W. stellen voor, van G. Kammin- ga gratis over te nemen 720 M2 grond, gelegen aan de Marnixstraat. B. en W. vragen een crediet van f 130.000 aan ten behoeve der stichting van een bijzondere school voor L. O. aan de Timorstraat, hoek Obistraat. Dit betreft den bouw der school in de parochie van de H. Liduina. B. en W. stellen voor H. Eeltink en H. Groenewégen, op grond van het niet in acht nemen van den voor beroep gestelden ter mijn, niet ontvankelijk te verklaren in hun beroep tegen de beslissing van B. en W. waarbij hun geweigerd ia 2 woonhuizen te mogen bouwen aan den Rijksstraatweg ten noorden van de Jan Gij zenvaart. B. en W. stelen voor. het voor den bouw en inrichting eener school voor voorberei dend L. O. aan de Saracenenstraat toege stane crediet te verhoogen met 7,570. B. en W, stellen voor, aan den openba ren dienst te onttrekken 30 M2 walgrond, gelegen aan de Friesche Varkensmarkt, en aan de firma Gonnermann te verhuren voor 360 per jaar 180 M2 grond, gelegen aan voormelde markt. B. en W. stellen voor, onder grooten dank voor de gemeente in eigendom te aanvaar, den ter plaatsing in het Frans Halsmuseum liet door de „Vereeniging tot uitbreiding der verzameling vaa kunst en oudheden op het gemeentelijk Museum te Haarlem" aangebo den schilderij van den Haarlemschen schil, der Philip Wouwerman (1619—1668), voor stellende .(Een halte bij den hoefsmid". B. en W. stelen voor, het gedeelte van den Dorpsweg in voormalig Schoten aan den openbaren dienst te onttrekeft. B. en W, vragen een crediet van 2400 aan voor het leggen van een riool in het trottoir langs de Leidschevaart tusschen de Schreveliusstraat en de Adriaan de Jong. straat. B. én W. stellen voor, aan N. R. v. d. Berg te verkoopen voor 13 per M2 120 M2 grond, gelegen aan de van Nesstraat. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe rooilijn voor de Leliestraat. Voor de aanschaffing van een nieuwe theodoliet, bestemd voor het opmeten van gebieden, vragen B. en W. een crediet van 1000 aan. Een ongeluk bij liet spel Vrijdagnamiddag omstreeks 1% uur kwa men een paar jongens, die in de duinen nabij den watertoren aan den Zeeweg aan het spe len waren, een aldaar passeerenden agent van politie waarschuwen, dat in de duinen een jongen lag, die zijn arm had gebroken. De agent ging terstond met hen mee en vond daar den 12-jarigen Z. uit Haarlem met ont wrichten arm liggen. De jongen verklaarde dat dit ongeval hem was overkomen bij het afrollen van de duinen. De agenf heeft hem voorioopig verbonden en medegenomen naar Dr. Bos te Overveen, die het noodig achtte hem naar het Gasthuis te Haarlem te ver voeren. Per politiemotor is de jongen daar heen, vervoerd en nadat de arm weer was gezet, kon hij weer naar zijn woning gaan. ,X>aar zit ze!" Dit was de uitroep, welke, duidelijk hoorbaar gefluisterd, gisterenavond de ronde deed van den Schouwburg aan den Jansweg, toen het, voor een avond als deze vrij talrijke publiek, bij het opgaan van het scherm de kleine figuur bemerkte van me vrouw Esther de Boer—van Rijk. Ze was het, de gevierde Hollandsche too- neelspeelster, in haar 55e, tooneeljaar, 27 Juli vijf en zeventig jaar geworden, ze was het, Kniertje uit „Op hoop van Zegen", nu „moe dertje Dowey", in „De Medailles van een oude vrouw", een Engelsen oorlogspel in 3 bedrijven van James M. Barry. „Het Heyermans-ensemble", waarvan de artistieke leider Willem van der Veer is, heeft met dit mooie stuk, om het maar eens met 'n oude uitdrukking te zeggen, een goede greep gedaan. DeHollandsche bewerking is uitstekend en viot, en alleen de titel zou, om de publiciteltswaarde, misschien beter geko zen hebben kunnen worden, bijv. „Proef- moedertjè" of eenvoudigweg „Moedertje". Maar dat Is een kwestie van inzichten en ook het eenige dat wij zouden willen .aan merken op deze keurige opvoering. In deze dagen, nu straks het Anti-oorlogs pact van Kellogg gaat worden geteekend. door de groote mogendheden, is dit Anti- Gistermiddag had op de begraafplaats „Westerveld", onder zeer groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Bolleurs, van hier, die Maandag in het laboratorium der Nederl. Seintoestellen Fabriek te Hilver sum door een ongeval om het leven kwam. Het geheele personeel van het laboratorium was aanwezig. Gesproken hebben de heer Boosman na mens de directie der N. S. F., de heer Roes namens het personeel van het laboratorium en tenslotte Ds. C. B. Hylkema, Doopsgezind predikant alhier, die een troostwoord sprak naar aanleiding van Psalm 103. Een familielid dankte namens de zwaar beproefde ouders en verloofde voor de groote "belangstelling. Intrekking der subsidie ten behoeve der werkloozenkas Naar wij vernemen, heeft het Rijk de tot mi toe verleende subsidie ten behoeve der werkloozenkas van den Alg. Ned. Stuca doorsbond ingetrokken .Dit heeft echter, naar men ons verzekerde, geen invloed op de uitkeering aan de werkloozen van dien bond. Gisterenmiddag kwam een werkman in de ketelmakerij in aanraking met den electri- schen stroom, waardoor hij bewusteloos ge raakte. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen kon de getroffene, voor wie wie 't ongeval be trekkelijk goed afliep, naar zijn woning wor den vervoerd. HAARLEM, 3 Augustus. Geëx. 8 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren J. M. J. Brants, Amsterdam en J. J. A. Fontijn, Alk maar. Het scheelde een haartje of Rembrandt- Theater was gisterenavoi A finaal uitver kocht. En dat wil al heel wat zeggen voor een doodgewonen Vrijdagavond, zooalSj er meestal twee en vijftig in een jaar gaan. Ein rheinisches Mkdchen bei rheinlsche Wein" is de naam van de hoofdfilm. Een niet te onderschatten voordeel van de zol- prent is, dat er een melodie bij is, waarvan een speciaal motief, steeds op de meest frappante momenten terugkeert. Bovendien speelt de .romance" zich af aan de wonder- sehoonen Duitschen Rijn, die zoo mooi is dat zij door duizenden toeristen leelijk de moeite waard wordt geacht om leelijk gemaakt te worden. Van dit laatste ziét men gelukkig niets en draait het in hoofdzaak om een meisje, datj freule denkt te zijn, omdat haar vader rich de weelde permitteert voor Baron door te gaan. Het meisje wordt dan verliefd op een armen musicus, terwijl een echte graaf eveneens zijn hooggeboren oogen op haar laat vallen en om zijn doel te bereiken het heele stelletje in de maling neemt. Alles komt tenslotte noggoed terecht wat wel eenige verwondering baart, daar het heele stel zonder twijfel een raar zoodje is. Het meest effectvolle werd be reikt in het laatste gedeelte met de Rijn compositie waarbij schitterende Rijngerich- uit de tonen van het spel van den musicus voortvloeien. Xenia Desni vervult niet on aardig de hoofdrol, echter beter bijgestaan door den „baron" en den graaf". Omdat het gegeven iets voorbij den Rijn- schen wijngeest gaat, moeten wij voor vol wassenen voorbehoud maken. Bij het voorprogramma is deze week de mislukte Nobile-expeditie zeer uitgebreid opgenomen en men krijgt een goed beeld van de moeilijkheden die de reddingsex pedities in dit land van eeuwige sneeuw en ijs te overwinnen hadden. Mooie natuuropnamen uit Canada en een blik in het mollenleven plus een comedie twee acter, waarin het zout vergeten is eom- pleteeren. Op het tooneel zijn uitstekende Horigaarsche dansers, Pruselly's genaamd die, al mogen ook hun dansen het Russi sche karakter bezitten, in ieder geval iets speciaals bieden. Het is beschaafd en netjes. Heden herdacht de heer J. Eckhart den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst der ge meente trad. Vanmorgen had een eenvoudige maar tref fende huldiging plaats. Het hoofd van den Incassodienst sprak namens de collega's den jubelaris toe en wees op de taak in den werkkring dien de heer Eckhart in die 25 jaren had verricht tot volle tevredenheid van rijn superieuren. De prettige omgang en de trouwe plichtsbetrachting van den jubilaris mochten op dezen dag wel in herinnering worden gebracht en in een stoffelijk blijk van medeleven worden geuit. Namens eenige ambtenaren van het gasbedrijf waar de ju bilaris vele jaren werkzaam was en-van alle ambtenaren van den Incassodienst en den Stortings- en ophaaldienst bood spr. een fauteuil aan. Door den dienst van Hout en Plantsoenen was een plantenversiering aangebracht, die het feestelijke van dezen dag verhoogde. De jubilaris dankte in hartelijke woorden den heer Borger voor rijn waardeerende woorden en voor het prachtige geschenk. Hiermede was deze eenvoudige plechtigheid geëindigd en een trouw ambtenaar sluit een tijdperk af waarop hij met genoegen mag terugzien. Ka. daartoe gepleegd overleg is thans dooi de Directie der Nederlandsche Spoorwegen ingezonden een voorioopig plan voor het omhoog brengen van het Goeclerenstation bij de Westergracht en van de hoofdsporen aldaar tot voorbij de Zandvoortsche laan. Met dit plan, voor het ontwerpen waarvan vooraf overleg met den Directeur van Open bare Werken plaats had, kunnen B. en W. zich in beginsel vereenigen. Om t. z, t. aan het plan uitvoering te kun nen geven, moet een ruiling van gronden tot stand komen tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en de Gemeente. Genoemde Directie heeft rich in verband daarmede bereid verklaard aan de gemeente in eigen dom af te staan percceelen, mits de ge meente daartegenover afstand doet van an dere perceelen, voor zoover die eigendom van HaaHëin rijn. Het is de bedoeling de waar de der te ruilen perceelen vooraf door drie deskundigen, in gemeenschappelijk overleg aan te wijzen, te laten bepalen. Bij B. en W. bestaat tegen de voorgestelde ruiling geen bezwaar, doch daarbij zal uitdrukkelijk moe ten worden bedongen, dat de gronden uit sluitend worden bestemd voor den aanleg der spoorbaan op hoog n'veau. Ten slotte wil de Directie te zijner tijd eene regeling met de gemeente treffen over het tijdelijk gebruik van perceelen. Ook daartegen bestaat bil ons geen bezwaar. B. en W. stéllen den raad voor rich in beginsel met het ingediende plan te veree nigen en zich tot de gevraagde ruiling en tijdelijke ingebruikgevlng bereid te verkla ren:,. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit voegen zij hierbij. Getrouwd: 3 Aug.: F. C. J. Souwer en H. J. v. Eskert. Geboren: 1 Aug.: H. M. Hommesv. Dae- len, d. 2 Aug.: C. de Regtde Rijk, d. H. G. M. Reckman—Beaufort, d. 3 Aug.: L. K. KlompKardol, z. J. M. Kielv. d. Ouw, z. D. M. WesselinkGootjes, z. Overleden: 1 Aug.: A. Verhoeven, 52 j., Hazepaterslaan G. Bouwhuizen, 45 j„ M. v. Heemskerkstraat. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen Is aan het Technisch Bureau „Theo Bonarius", Soendaplein 34, Haarlem, opge dragen 1. de algeheele vernieuwing van de eiec trische lichtleiding in en aan de gebouwen. 2. het aanleggen van een kabelnet, groot 3813 M. voor de verlichting van het empla cement. 3. 't aansluiten van een eiectrische hijsch- kraan aan de Spoorhaven, een en ander op het Goederenstation aan de Westgracht Haarlem. Namiddagconcert op Zondag 5 Augustus in den Hout te half 3 uur, onder leiding van Martinus Adam. Het programma vermeldt: 1. Met pauken en trompetten, A. de Goede. 2. Schoppenvrouw, ouverture, Fr. v. Suppé, 3. De stem der klokken, Luigini. 4. Scene Pittoresque, suite, Massenet. 5. Een nacht in Venetië, Joh. Strauss. 6. De schaatsenrijders, wals, E. Waldteufel. f. Paljas, Fantasie, Leoncavallo-Tavan. Voor het geval, het nog niet voldoende tot ons mocht zijn doorgedrongen, welke groote propagandistische invloed van de film .«kan uitgaan, kennen we niet beter doen, dan deze week de film „Twee wegen", hoofdfilm in het Luxor-Theater, te gaan zien. De ondertitel: „De eer van een Padvin der", verraadt aanstonds, dat wij hier ln de wereld der Boy Scouts zijn aangeland. In een 7-tal acten wordt ons geteekend j denking van diefstal, waaraan hij onschul dig is. Intusschen heeft hij zich bij de padvin ders aangesloten. Nu komt de strijd over den te kiezen weg: zijn verkeerden vriend vol gen of den weg dien hij als padvinder mc. t gaan? Hij eaat zijn slechten vriend bezoeken- hij eisebt, dat het gestolene wordt terug gegeven. Hij zwicht ten slotte voor de smee kingen van de zieke moeder van zijn ver- feeerden makker en belooft haar, haar zoon niet te verraden. Op zekeren dag wordt hij op straat door deri juwelier, waar de diefstal heeft plaats gehad, herkend en aan de politie overgele verd. De oom, de rijke bankier, komt tus- schenbeide, stelt de juwelier schadeloos voor Het geleden verlies. Maar Paul weigert zijn maker te verraden. Door de verden king, die op hem rust, wordt de verloving zijner zuster verbroken. Paul blijft trouw aan het gegeven woord. Tot hij ten slotte de gelegeniieid krijgt op een bergtocht den aanstaande van zijn zuster te redden. Zijn makker, die getuige is van Paul's ridderlijk en standvastig gedrag, bekent schuld in tegenwoordigheid der familie, waardoor Paul van elke blaam gezuiverd wordt. Na de herstelde verloving van de zuster, volgt dan weldra het gelukkige huwelijk. Jean Forest, een jong Fransch film-artist, speelt de rol van. Paul Dupuis op voor treffelijke wijze en het succes van dit film werk staat voor een groot deel op rijn naam. Luxor geeft naast Jbet hoofdnummer een bij-programma, dat alleen wel een avond kan vullen. Intusschen, het vele doet hier geen scha aan de kwaliteit. De schoenpoetser is een allerkostelijkste comedie met prachtige tafereelen, terwijl de tocht van den A. N. W. B. in de Dolo mieten, ons verplaatst in de imposante sneeuw-, ijs- en bergstreken, die deze ge westen. ook in den winter een bijzondere aantrekkelijkheid geven. Men volsa inusschen riet met uet lrz-n van een verslag: beter doet me» dit schitte rende programma zelf t* gaan uien. VRIEZENVEEN, 4 Augustus. Toen giste renmorgen ongeveer een 100-tal werkloozen uit Amsterdam, die vanwege het waterschap De Regge" te Vrieaenveen zijn te werk ge steld, aldaar op het werk aankwamen, wei gerden zij allen aan den arbeid te gaan. Naar wij vernemen is de oorzaak van deze staking een loongeschil. Heden zal er nog met de stakers worden geconfereerd, om tot een oplossing van het geschil te geraken. Het betreft hier dc werkloozen uit Am sterdam, die zijn ondergebracht in barak ken te Nieuwe Brug nabij Ommen. Zij won den lederen dag in autobussen van en naar het werk gebracht daar de barakken on geveer 20 K.M. van het werk verwijdert zijn. Genoemde werkloozen zijn eerst Maar dagmiddag j.l. te werk gesteld en tha zijn zij al tot staking overgegaan. MAASTRICHT, 4 Augustus. Een der vo rige nachten werd in Sittard op vier plaat sen ingebrokeÊ en in den afgeloopen nacht is te Beek op drie plaatsen ingebroken. In de woning van Dr. B. was het aanwezige zilver onaangeroerd blijven liggen. Alleen wat kaas en andere etenswaren werden vermist. In het Park Hotel is een buffet lade opengebroken. Bij den heer C. in de Maastrichterlaan hadden rij alles onderst boven geworpen. Hier werd alleen een beurs met geld en eenige sigaren vermist. Vrij dagmorgen Is een Duitscher C. S. door de Maastrichtsche recherche te Sittard gear resteerd en naar Maastricht overgebracht. Hij bekende een spaarbankboekje en geld te Sittard te hebben gestolen. In Roermond bleek hij nog eer#rijwiel te hebben verduis terd. Waarschijnlijk heeft deze man al d' diefstallen op zijn geweten. WEENEN, 4 Augustus. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem is brand ont staan in het dorp Frohn bij St. Lorenzen. Het vuur werd door den hevigen wind aan gewakkerd met het gevolg, dat niet minder dan zeven woonhuizen met boerenschuren en opslagplaatsen in de asqh werden gelegd. E- werden elf gezinnen dakloos. Voor de vacante betrekking van gemeente secretaris te Enkhuizen hebben zich niet minder dan 96 sollicitanten opgegeven. De rechtbank te Zwolle heeft J. B. te Hattem, die een poging gedaan heeft zijn zwager H. Büsterbosch te vergiftigen door loodwit op zfjn brood te smeren en ln een kannetje thee te doen. veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf; de eisch was zes jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2