Brieven uit Belgie li? m huis ELCK WAT WILS 3 TWFEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 De nieuwe legerwet en de taalkwestie GEMENGD NIEUWS Van een „artist" die in de val liep VRAGENBUS CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK als ge sproeit met Financieele Beschouwingen DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Trekjes No. 561 De inleidende besprekingen van het nieuwe legersoatuut heóoen ui de Belgische Kamer zoowat alien verschillenden groep- schakeeringen een beentje ter afkluiving gegeven. De ernstige lieuen waren in hun nopjes met de uegciijke uiteenzetting van den verslaggever en met den bezaaigden, hoewel nudrukkelijken toon der verdedi gers van het ontwerp. De lichtzinnigen en opperviakkigen mochten zich weer eens vermeien in het klappei-kletsen van be- knibbelaars, die blijkuaar geen benul van gezonde redeneering, en dus evenmin van logische gevolgtrekking hebben. Terwijl de onverzoenlijk ook weer bhhooriijk gedierjd werden met de bevestigingen en bedreigin gen van hen, die elke verstandhouding uit den booze, elke toegeving een zwakheid achten, en dan ook onverzoenbaar vast gesnoerd staan op het door geen overtui gende bewijzen te veranderen standpunl. Voor de eerstgenoemden is het een vreug de geweest, te zien hoe de Vlaamsche ge dachte geleidelijk omgezet wordt in Viaam- aehe daad, en hoe die Vlaamsche daad, zij het ook langzaam velen beweren.' te langzaam volbloeit in Vlaamsche verove ring. Wel is er een niet te onderschatten talrijke schaar, die haar laatste greintje ge duld en haar laatste vleugje vertrouwen in de mogelijkheid en doeltreffendheid van een compromis, verloren heeft, en die dan ook de aanhangig gemaakte nieuwe legerwet maar met schuinen blik bekijkt en met scheef woord beoordeelt. En die, wee en wars van dat bijna een eeuw lang pogen tot beter samenvlechten der Belgische eenheid, er maar liefst met het radicale middel van 't alle verband wegsnijdend mes zouden willen op los gaan. Doch vóór alles dient de vraag gesteld, en bijzonder beantwoord, of dit wegsnijden wel de oplossing brengen zou, welke betracht, en door het samen vlechten tot nog toe niet bekomen werd. Wat door de voorstanders van het mesmid del reeds verkondigd werd, is zóó vaag en tevens zóó onzeker, dat de overwegende meerderheid het blijft houden met die Vlaamsche voormannen, wien het voort gaan in het nastreven der politieke moge lijkheden de eenige weg ter uitkomst blijkt. Die ongeduldigen en mistrouwenden ver liezen, inderdaad, te vaak uit het oog, dat het omvormen eener gansche misgroeide mentaliteit, als die van de Walen of franskil jons ten opzichte van de taalrechten der Vlamingen, een werk is, niet van ettelijke jaren, maar van ettelijke geslachten. En eveneens merken zij niet genoegzaam op, wat er, in den loop der jongste halve eeuw, reeds aan erkennen en herstellen van die taalrechten door de Vlamingen veroverd werd. Wei valt het niet te betwisten, dat veel van dit erkennen en herstellen in te ruime mate op papier alléén gebeurde, en dat het voor een al te klein deel tot prac- tische verwezenlijking leidde. Doch hier treft den Vlamingen ook wel wat schuld. Ze weten nog niet uit de te hunnen bate ge stemde wetten al het mogelijke, nut van ernstige en onverdeelde toepassing te halen, en zulks vooral, doordat zet te veel tijd en <te veel kracht verspillen aan onderling ge vit en gekijf over punten, soms puntjes, van opportuniteit. Dikwijls zelfs wordt het een geharrewar rond personen, tot grooter schade van de gedachte en van het doel. Want het is nu toch al te klaar, om er ook maar eenigszins aan te twijfelen: Moesten de Vlamingen, alle Vlamingen, in vast aan eengesloten front oprukken, het ware in af- zienbaren tijd uit met alle Waalsche mis kenning en alle franskUjonsche misprijzing. We hebben, bij de macht van het recht, ook de macht van het getal. Doch die laatste macht bestaat ook, zooals de hooger bedoel de wetsteksten, grootendeels op papier. In feite is zij verbrokkeld over ettelijke groepen .en groepjes, die wel hetzelfde willen, doch ieder op eigen hand en langs verschillende richting trachten het te bereiken. De tweede klasse, de lichtzinnigen en opervlakkigen, hebben ook aan die inlei dende besprekingen reeds hun hartje kun nen ophalen. Ware de inzet niet zoo ge wichtig, men zou inderdaad leute hebben aan tal van kant noch wal rakende dingen, die over de kwestie gezegd en geschreven v/orden door hoogstaande personen, van wie men, al bezitten ze ook geen Cicero-wijsheid, toch allerminst Uilenspiegel-dwaasheid zou mogen verwachten. En het valt nog te be zien, of die legendarische Vlaamsche zots kap wel ooit een onzin zou verteld hebben, als dien welke te dezer gelgenheid uit den mond en de pen van geleerd gebrilde en waardig gebuikte politieke leiders komt. Grappig, maar tevens treurig, doet het aan, nogmaals te ondervinden dat degenen, die het volk, het Waalsche volk, zouden moe ten voorlichten, Inzake den werkelijken wan toestand en de natuurlijke rechten der Vla mingen op taalgebied, zelf in het donker van"dwaling en vooroordeel rondstrompelen, en dan ook ieder oogenblik in botsing komen met de onverzettelijke, maar door hen niet ontwaarde palen van gezonde rede en lo gica. Grappig en treurig. Wat de onverzoenlijken betreft, die von den ook ruimschoots hun gading in de han delwijze van enkele gelukkig steeds in aantal afnemende Walen en franskiljons, voor wie er nog altijd geen Vlaamsche kwes tie en dus ook geen Vlaamsche verongelij king bestaat, en die het er voor blijven houden, dat alles in België goed is, wanneer de Walen het er goed hebben. Daar, vol gens nen, de Walen het in België slechts goed hebben, wanneer het hun heelemaal naar zin en wensch gaat, Is, natuurlijk, elke vordering van de Vlamingen een bedrei ging van het welzijn der Walen, en ver mits deze het eigenlijke „België" uitmaken ook een gevaar voor het vaderland. Het schijnt, bijzonder voor een onpar tijdig toekijkenden en oordeelenden vreem de, zoo bespottelijk klein, zoo verwaand, dat het als een opsnijderij doet glimlachen. En toch is het een feit: Er leven in Belgie nog heel wat menschen, die het overwegen, ja de alleenheerschappij van het Fransch in landsbestuur en leger, beschouwen als on misbare levensvoorwaarde van den Staat België. Bij ieder optreden der rechtvorde- rende Vlamingen, wordt er dan ook door die onverzoenlijken duchtig afgegeven van „pa- trie" en „trahison". En al hebben die melo dramatische argumenten het grootste deel van hun invloedskracht verloren, toch ver mogen ze hier en daar de gemoederen nog in gisting te brengen. Getuige daarvan het stichten van nu ja, laeh maar eens har telijk! van den „Bond tot verdediging der bedreigde rechten van de Walen" Hoe ver we, ook bij de ontwikkelden, nog verwijderd zijn van een gezonde en recht vaardige opvatting der taalkwestie in Bel gië, mochten we in de jongste dagen eens te meer ondervinden bij het lezen van een artikeltje in het nochtans degelijk katholiek dagblad „La Libre Belgique" en bij het hoo- ren van een vraag, gesteld door den alles zins begaafden socialistischen leider Jules Destrée. Voormeld dagblad had het over de, bij het nieuwe wetsontwerp voorziene, verplich ting voor de officieren, de Nederlandsche taal machtig te zijn. De voornaamste, in de Memorie van Toelichting aangevoerde re den, is wel, dat de gegradueerden te allen tijde bekwaam moeten zijn, de Vlamingen in hun moedertaal op te leiden en te woord te kunnen staan. „La Libre Belgique" met of tegen dank bekeerd, had niets aan te merken op het grondbeginsel, maar ver klaarde niet te begrijpen, waarom de wet die verplichting van Nederlandsch kennen ook zou opleggen aan de hoofdofficie ren. Want, zoo ging het op ernstigen toon voort, vanaf den graad van majoor, hebben die hoofdofficieren geen onmiddellijke be trekkingen meer met de gewone soldaten, en is voor hen dus de kennis van het Neder landsch overbodig. Ja, dat staat daar letterlijk Benevens tal van andere afdoende op- werpingen, zou men aan steller van bewust artikeltje wel eens kunnen vragen, of de pupillen der Krijgsschool het soms met één, sprong tot majoor brengen. En, zoo niét, indien ze alle graden moeten doorloopen, eerst korporaal, sergeant, brigadier, kwar tiermeester, onderluitenant, luitenant, enz. moeten worden, dus gedurende tientallen jaren wèl onmiddellijk in betrekking zullen zijn met de gewone soldaten, of ze dan maar juist zooveel, of juist zoo weinig Ne derlandsch te leeren hebben, dat hun voor raad taalkenis precies uitgeput is, wan neer zij het tot majoor gebracht hebben Onzin? Bedenk, het is een Brusselsche krant En Destrée, zeker een der knapste geesten van de socialistische partij, haalde een zoo mogelijk nog formidabeler blunder op zijn actief. Nadat Minister Carnoy in de Kamer geantwoord had op een interpella tie over de frOntistische ongeregeldheden te Brugge, bij de Blijde Intrede van Hunne Koninklijke Hoogheden Prins Leopold en Prinses Astrid, vroeg Destrée den Minister, zijn Nederlandsche rede nog eens in het Fransch te willen samenvatten, ten gerieve van de vele Waalsche 'volksvertegenwoordi gers, die, geen woord Nederlandsch kennen de, hem niet verstaan hadden. Daar hem dit beleefd, maar beslist geweigerd werd, be weerde hij, dat zulks vanwege den Minister een tekortkoming was aan hoofschheid je gens zijn Waalsche collega's, een misken ning van dezer rechten en een uitdaging van Wallonië. Moest een ongeletterd Waalsch steenhou wer, of mijnwerker zóó hals overkop gaan, we zouden misschien nog pogen hem bewust te maken van zijn dolheid, door hem te vragen, wat een Waalsch minister wel zou doen, indien hem, na een Fransche rede voering, door een Fransch-onkundig Vlaamsch volksvertegenwoordiger verzocht werd, het medegedeelde nog eens in het Nederlandsch te resumeeren. Dat er dan geen granietblokken of kolenklompen zwaar genoeg zouden zijn, om zulk een vermetele op staanden voet te steenigen, zou die steen houwer gewis dadelijk toegeven. En zóó kon hem dan wellicht aan het bekrompen ver stand gebradht, dat de handelwijze van Mi nister Carnoy in voormeld geval volstrekt redelijk, en die van Destrée volstrekt onre delijk was. Maar aan een meer dan gewoon ontwik keld man, als dezen socialistischen oud minister van Wetenschappen en Kunsten, hoeft dergelijke primitief-eenvoudige rede neering niet gehouden. Die heeft meer dan genoeg geestesmiddelen, om zelf het onge paste van zijn vraag en het onhoudbare van zijn gevolgtrekking in te zien. E. Het gebeurde dezer dagen te Rotterdam, dat daar in een café op den Goudschen Rij weg een „artist" verscheen, die zeer gezellig met de kasteleines kwam praten over de mo gelijkheid een zaaltje te huren, waar hij met 3ndere artisten zou kunnen repeteeren. Een zaaltje was er en voor 6 in de week zou meneer met zijn gezelschap kunnen repetee ren naar hartelust. Het café werd gesloten, maar de artist praatte over zijn plannen, on derwijl biertjes drinkend en worstjes peuze lend. Zoo gezellig praatte de artist, dat de kasteleines hem een van haar hartewenschen openbaarde: ze zou zoo graag in een theater reclame voor haar café willen maken. Daar kon de bezoeker voor zorgen. Hij kende den operateur. Even met 'm praten en er zou best een mogelijkheid zijn. Met deze belofte nam hij afscheid. Den volgenden ochtend zou hij terugkomen en dan gelijk met het gevolg, de zaal een week vooruit betalen. Den volgenden ochtend kwam hij. Wéér dronk hij biertjes, weer knabbelde hij wors tjes en weer was hij onderhoudend. Dat van de reclame was in orde, maarhet moest 12.50 kosten. De kasteleines keek sip; de artist echter deed met een grootsch gebaar alle mistroostigheid teniet: hü zou dat wel be talen. De overige kosten moest de caféhoud ster dragen. Om de zaken te bespoedigen leek het hem wel het verstandigst, als ze hem 3 gaf. Hij zou dat geld aan den operateur over handigen en die zou dan wel een foto van het cafétje komen nemen. Ze werden het eens. Hij zou de projectie in het theater voor haar be kostigen en zij hem 3 meegeven voor den operateur die haar café zou fotografeeren. Het was inmiddels te laat geworden voor re petities. De artist zou nu maar gaan. Morgen kwam hij terug om alles te verrekenen. Een kwartiertje zal de artist zoo wat weg geweest zijn, toen een jongetje het café bin nenstapte met een tuil theerozen voQr „de juffrouw." De rozen waren van een meneer, een artist, die in een café op den Goudsché Rijweg zat en gezegd had, dat de bloemen hier moesten worden bezorgd. Dat ze gefêteerd werd met zulke rozen streelde de juffrouw, maar haar wakker ver stand deed haar onmiddellijk twijfelen, toen ze hoorde, dat deze ridderlijke artist, die bij haar nog geen glaasje bier en geen worstje had betaald, zich nu bij „de concurrentie" zat te goed te doen. Kordaat riep ze een agent aan en deze riep den ridder ter verantwoording. Toen bleek dat de artist de 3 voor den operateur van liet theater waar de reclame voor het cafétje zou worden geprojecteerd, in biertjes aan het omzetten was. De zakelijke idylle eindigde met een proces verbaal wegens oplichting en op transport- stelling van den artist naar de residentie, waar hij zoo bleek, volgens het Hbld. nog uit het politieblad zich aan een blauw col bert costuum heeft vergrepen. Vr.: 1. Weet u raad, om overtollige ha ren om de kin te verwijderen? 2. Hoe moet ik een vet geworden toilet spons weer goed krijgen? 3. Kunt mij s.v.p. zeggen, hoe ik olie vlekken van een motor uit mijn kousen kan verwijderen? 4. is Eau de cologne goed om het gezicht er mede te wasschen? Antw. I en 4. Voor dergelijke vragen doet u beter, zich tot een geneesheer te wenden. 2. Eeaigen tijd leggen in karnemelk en daarna uitwasschen in lauw sodawater. 3. Van welk soort stof zijn de kousen? Vr.: Hoe moet ik een huid van een hert bereiden, welke ik zelf wil looien? Het u-""* dienen voor sieraad in een slaap, kamer. Ook vallen de haren een weinig Uit. is hier iets tegen te doen? Antw.: U doet beter, dit looiwerk door een deskundige te laten verrichten, temeer, daar de haren uitvallen. Vr.: Ik heb óp een nieuwen licht-grijzen vilten hoed, verscheidene bierspatten ge kregen (Münchener), die licht bruine vlek ken hebben achtergelaten. Hoe kan ik die verwijderen? Antw.: Met 1 deel lauw water op 1 deel ongekleurder? spiritus. Vr.: is u bekend het adres van het Reisbureau Rotaia Neerlandia? is dit een R. K. Reisbureau en hoe werkt het? Antw.: Het is een R. K. Reisbureau en is gevestigd Heerengracht 18 a, -s Graven- hage. Wend u om inlichtingen over de wer king van het bureau tot het bureau zeif. Vr.: I. Waar en tot wien moet ik mij wenden voor de opleiding van piloot? Even- tueele kosten aan de opleiding verbonden, bedragen? 2. Moet men nog 'in bezit zijn van be paalde diploma's? Zoo ja? Welke? 3. Ik ken iemand van 20 jaar, die zich bekwamen wil als hotelier. Bestaan hier ook scholen voor. Zoo ja, welke? Zoo neen,>; weet u dan ook welken weg hij volgen moet. Antw.: 1 en 2. Wend u om inlichtingen tot de directie der K. L. M„ Schiphol bü Amsterdam. 3. Wend u om inlichtingen tot een ho telier; voor zooveel ons bekend, bestaan daarvoor geen scholen ter opleiding. Vraag omtrent verbetering van een win kelbedrijf. Het is moeilijk, daarop een antwoord te geven, omdat wij niet met den plaatselijken toestand bekend zijn. U doet het beste, een deskundige in den arm te nemen. Vr.: Zoudt u mij ook in kunnen lich ten, waar en hoe ik in 't bezit zou kuhnen komen van een beeldje of plaatje van de Heilige, genaamd „Delle Galliné.'' of in 't Hollands „O. L. Vr. van de Hoenders". In 't plaatsje Pagine in Trento, Italië wordt ieder jaar een processie met het beeld van deze heilige gehouden waarna het weer naar haar standplaats teruggaat, in een klooster van de Paters Franciscanen of Do minicanen; dat weet Ik niet precies. Antw.: Wend u eens om inlichtingen hierover tot de E. E. P. P. Franciscanen te Weert. Vr.: Ik heb zaad gewonnen van Anemo nen. Weet u ook, welken tijd dat gezaaid moet worden? Welke grond zou het beste) wezen, licht of zware? En hoe diep zou het ongeveer geplant moeten worden. Antw.: Men zaait °P een windstillen dag in' Maart buiten (circa 1 c.M. diep) en vermengt het wollige zaad evenals bij wortelen goed met droog zand om het van elkaar te krijgen en gelijkmatig te kunnen., uitstrooien. Vooral 'moet zeer wijd gezaaid en in het bed vooraf wat oude koemest onder gespit worden. Bij droog, schraal weder moet het gezaaide met een mat of kleed bedekt worden, om het ontkiemen te Kenaupark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN s van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur bevorderen. De plantjes moeten' later tot op 12 a 15 c.M. uitgedund en de grond in Juli en Augustus met wat dunne gier of een zeer verdunde oplossing van zwavelzure ammoniak begoten worden. De eerste bloemen ontluiken dan in September; te gen vroege nachtvorsten beschermt men het bed door er bijv. op omgekeerde bloempotten een broeiraam over te leg gen, waaronder de bloei langen tijd aan houdt. Indien men in de gelegenheid is ge weest om in een kouden bak te zaaien dan kan men natuurlijk tot in den winter bloemen blijven snijden. Ter vermijding van smet in 't bjad is veel lucht en licht steeds onontbeerlijk. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van het bestuur der woningbouwvereeniging „Haarlem"? Antw.: Die woningbouwvereeniging is ons niet bekend. Vr.: Vertrekt er een boot van Amsterdam naar Hoorn? Hoe duur zijn de reiskosten en vertrekt deze boot iederen dag? Antw.: Dagelijks, behalve 's Zaterdags eu 's Zondags, vertreekt des namidd. 4 uut van steiger B aan de De Ruyterkade een boot van Amsterdam naar Hoorn. De reiskosten zijn ons niet bekend. Vr.: Ik heb een dienstmeisje voor dag en nacht. Nu is ze een week of vier geleden gevallen en heeft haar arm bezeerd, maar ze zei er niets van en deed haar werk. Deze week is ze naar den dokter gegaan en die zeide, dat het mijn schuld was. Toen werd ik kwaad, want ze had er niets van gezegd en nu zei ik, dat ze over twee weken kon vertrekken, want ze krijgt elke week haar geld. Zjj trekt van de Ongevallenwet. Kom ik er nu zoo af, of moet ik haar zes weken loon en kostgeld geven? Antw.: Als de dienstbode bij de indienst treding aangenomen is op uitbetaling per week, is een opzegtermijn van twee weken voldoende. Vr.: Kunt u m(j inlichten aangaande ver voer met een vrachtauto? Hoeveel personen mag ik daarin meenemen? Antw.: Er bestaan daaromtrent wel ver schillende regelen. O.m. moet de wagen ge keurd worden. Wend u echter tot de poli tie uwer gemeente, die u dan wel zal ver der helpen en u o.m. het adres van den door den Commissaris der Koningin be noemden deskundige van het district, waar- In uw gemeente gelegen Is, zal verstrekken. Vr.: Zoudt u mij een adres kunnen op geven, waar ik rollen met cocosgaren kan koopen, om zelf cocosmatten te maken? Wat kosten die rollen ongeveer? Antw.: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr.: Kunt u mij zeggen, tot wien Ik mij moet wenden, om geabonneerd te worden op het R.-K. Schoolblad? Antw.: Wend u tot de administratie van „Hef Katholieke Schoolblad", C. Verweij, te Noordwijk-Binnen. Vr.: In Indië is een Baggermaatschappq. Gaarne zou ik daarben willen werken. Waar zou ik mij voor dat werk moeten aanmel den? Antw.: Uw vraag is wel wat vaag ge steld. Wij weten niet, welke maatschappij u bedoelt. Indien u den naam er van te weten kunt komen, kunt u schriftelijk bij de directie solliciteeren. 3. Waar gaat deze van uit? Antw.: Voor zoover ons bekend is, is dit een reclame-gondelvaart. Bijzonderheden zijn ons niet bekend. Vr.: Hoe kan men van aalbessen bessen sap bereiden? Antw.: Voor 1 groote flesch is ongeveer ,1 Kg. bessen noodig. Wasch de bessen, zet ze met water op en kook ze, tot ze zacht zijn. Wring ze dan door een stevigen doek tot de massa goed droog is. Kook het ver kregen sap even op, schuim het af en giet het nogmaals door een doek, zoodat er geen pitje in blijft. Giet de bessensap ten slotte in goed schoongemaakte flesschen, welke desgewenscht gezwaveld zijn en sluit de flesschen goed af. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Bussum, maar niet over Amster dam en Muidervaart? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem. - Fort a. d. Liede. Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Nederhorst den Berg, Ankeveen, Bussum. Afstand 48 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Bever, wijk naar Den Haag? Hoeveel K.M. Antw.: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Bennebroek, Sta. tion Vogelenzang, Noordwijkerhout, Noord wijk-Binnen, Katwijk-Binnen, Wassenaar, 's Gravenhage, Afstand 59 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Alk maar naar Amersfoort? Hoeveel K.M.? Antw.: Alkmaar, de Hoorne, Knollendam, Wormerveer, Zaandijk, Koog a. d. Zaan. Zaandam, Amsterdam, Dlemerbrug, Muiden, Hakkclaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes. buiten, Eemnes-binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort. Afstand 83.5 K.M. Vr. I. Wat Is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Arnhem en hoeveel K.M Vr.: II. Wat is de mooiste en kortste weg van Nijmegen naar Haarlem en hoeveel K.M? Vr.: III. Wanneer is het Rijksmuseum te Amsterdam geopend en hoeveel is de en- trée-prijs? Antw.: I. Haarlem, Halfweg. Amsterdam, Dulvendrecht, Abcoude, Baambrugge. Loe- nersloot, Nieuwersluis, Breukelen. Maarsen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doorn Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem. Afstand 122 K.M. Antw.: II. Nijmegen, Lent, Slijk Ewijk, Loenen, Andelst, Zetten, Lexkensveer, Wa geningen en verder zie antw. I. Afstand 127 K.M. Antw.: m. Op werkdagen van 10 tot 5 uur, op Zondagen van 1 tot 5 uur; entrée- prijs 10 ets., des Maandags 25 ets. Vr.: Mijn dochtertje heeft de 6e klas doorloopen en wordt in December 14 jaar. Mag ik haar nu van school nemen? Antw.: Het meisje mag de school verla ten, als het 14 jaar geworden is. Vr.: Mijn dochtertje is in Aprik IJ. 14 jaar geworden. Mag zq nu de school ver laten? Antw.: Ja. Vr.: Welken dag mag de proefpolder bij Andijk bezichtigd worden en is daar soms ook permissie voor noodig. Waar moet die permissie aangevraagd worden? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot de beheerders van den proefpolder. Vr.: Is een vreemdeling, die hier werkt en 's avonds naar zijn woonplaats gaat, dus naar het buitenland, verplicht hier foren senbelasting te. betalen? Anw.: Men betaalt forensenbelasting, in dien men meer dan 90 dagen in een ge meente verblijf houdt. Vr.: Mijn leeftijd is 18 jaar. Wij zijn thuis met 5 broers, waarvan de oudste reeds ge diend heeft. Nu kreeg ik een verzoek om op genomen te worden bij den Vrijwllligen Landstorm. Moet ik nu wel opkomen? Zoo niet, dan heeft de Vrijw. Landstorm geen mït voor mij. Antw.: Slechts één zoon uit een gezin moet in militairen dienst treden. Heeft de oudste reeds gediend, dan zijn de anderen dus vrij. Vr. 1: Welke is de korste weg van Hille- gom naar 's-Hertogenbosch, over Utrecht? Vr. 2: Welke is de kortste weg van Hille- gom naar Roosendaal, over Rotterdam? Antw. 1; Hillegom, Aalsmeer, Kudel- staart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culenborg, Buurmalsen, Gel- dermalsen, Meteren, Waardenburg, Tiel, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbosch. Af stand 106 K.M. Het veer te Zaltbommel kost 4 cent per persoon, overigens kosteloos. Bij hoog water en 's nachts verhoogd tarief. Antw. 2: Hillegom, Lisse, Sassenhelm, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Berg- schenhoek. Hilllgersberg, Rotterdam, We- vershoek. Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Klundert, Fijnaart, Stampersgat, Oud-Gastel, Roosendaal. Af stand 103 K.M. Het veer te Moerdijk kost: rijwiel 20 ct„ motorrijtuig 35 ct., motor met zijspan 60 ct„ auto en bestuurder 2,10. elke persoon meer 10 cent. Extra vaarten 20 per vaart, idem voor 2 auto's 24. Vr. Hoe moet men kleine uitjes, augurkjes en gesneden komkommers Inmaken? Welke hoeveelheid azijn en kruiden moet men per pond daaraan toevoegen? Antw. Op 2.5 K.G. uitjes hebt u noodig on geveer I en 'n kwart L. inmaak-azijn, 30 witte peperkorrels, 1 Spaansche peper en wat lau rierbladen. Zet de met zout bestrooide uitjes eenige uren weg, schil ze dan, leg ze in koud water, laat ze uitdruipen, doe ze in flesschen en voeg er den azijn en de kruiden bij. Voor 2 K.G. augurkjes hebt u noodig on geveer 1yK L.'inmaak-azijn, 2 Spaansche pe pers, 10 gram gedroogden gemberwortel, 10 gram mierikswortel en 2 venkelbladen. Maak de augurken schoon, laat ze een nacht met zout bestrooid staan, laat ze uitdruipen, vul er de flesschen mede en voeg er den azijn en de kruiden bij. Op 6 komkommers hebt u noodig 1% L. in maak-azijn, 2 G kurkuma 5 gr. gedr. gember, 2 Spaansche pepers en 50 gram mosterdzaad. Spaansche pepers en 50 gram mosterdzaad. Schil de komkommers, snijd ze overlangs door, haal het zaad er uit en snijd de kom kommers in blokjes. Zet ze een nacht met zout bestrooid weg, laat ze uitdruipen en doe ze in een Keulschen pot. Doe er ten slotte den azijn en de kruiden bij, doch bind het mosterdzaad eerst in een neteldoeksch lapje. Vr. Hoe maakt men augurken in? Antw.: Zie het antwoord op de vraag hier voor. Vr, Zoudt u mij kunnen zeggen, welk mid del er bestaat voor 't verwijderen van moe dervlekken? Antw.: U doet beter, zich daartoe tot een geneesheer te wenden. Vr. Mijn rozenboomen worden geheel kaal gevreten door insecten. Wat is daartegen te doen? Antw.: Wij kunnen u niet antwoorden, al vorens wij weten, welke soort van insecten uw boomen beschadigen. Er zijn zooveel soor ten van insecten, ook op rozenboomen. Vr. Hoe gaat precies de Olympiade weg- course en op welken dag? Antw.: De Olympiade wegcourse vindt Dinsdag 7 Augustus plaats. Het traject, dat gevolgd wordt is Amsterdam, Spaarndam, Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Zeeweg, Zandvoort, Vogelenzang naar Den Haag en terug. Het starten vindt 's morgens 8 uur plaats aan de wielerbaan te Amsterdam. Vr. Hoe maakt men spercieboonen in? Antw.: Voor de boonen hebt u noodig 2 flesschen inmaak-azijn, 20 gram keukenzout, 10 gram gemalen kurkuma, 10 gram gember poeder en 125 gram mosterdzaad. Meng kur kuma, gember en mosterpoeder met wat van den kouden azijn aan tot een dun papje. Breng den overigen azijn aan den kook giet er roerende de gemengde massa door en laat de saus, af en toe roerende, 15 a 20 minuten doorkoken. Maak de boonen schoon, wasch ze en laat ze zoo droog mogelijk uitloopen. Kook ze 5 minuten in de saus mede en doe de massa in flesschen. Vr. Kunt u mij zeggen, of er in Heidoorn (provincie Overijssel) een R. K. Kerk is of anders de dichtstbijzijnde plaats, Waar zich 'n R. K. kerk bevindt? Antw.: U bedoelt waarschijnlijk de ge meente Hellendoorn in Overijssel. Daar is een katholieke kerk, toegewijd aan den H. Sebas- tianus. Vr.: I. Heeft een dagmeisje met vollen kost recht op kostgeld en hoeveel bedraagt dit ongeveer? II. Zoo ja, waar kan ik mij vervoegen bij weigering? Antw.: I. U bedoelt waarschijnlijk bij va- cantie? Ja, ongeveer 1 per dag. II. Wend u tot het R. K. Bureau van Ar beidsrecht, dat eiken Dinsdagavond van half 9—half 10 zitting houdt in gebouw „St. Ba- vo", Smedestraat 23. de gele bar mei zwarten band Van Berkel Patent. Krachtig herstel na de reorganisatie. Dividend over 1927/28 zal hooger uitvallen. Een nieu we aandeelen-nitgifte in het vooruitzicht. Bij stempeling van de aandeelen een kwestie van eenigen tijd Evenals vele andere instellingen, heeft ook Van Berkels Patent haar bedrijf in de oor logsjaren te snel uitgebreid, waarbij er niet aan gedacht werd, dat het meerdere kapitaal slechts gedurende een beperkt aantal jaren rendabel kon worden gemaakt. De bedrijfsuitbreiding beperkte zich niet alleen tot het eigenlijke terrein der instelling, nX fabrikatie van snij- en weegmachines, doch leidde zelfs tot vervaardiging van vlieg tuigen en motoren. Toen echter de na-oorlog- sche malalse-jaren aanbraken, kon het niet uitblijven of de expansie, welke op een kort stondige „hoogconjunctuur" was ingericht, moest zich wreken in de bedrijfsuitkomsten. Volgende statistiek geeft hiervan een juist beeld: (in duizend guldens) 1 Juli Gepl.kapitaal Winst of verlies Dividend vóór afschr. 1910 500 W 140 10 1915 2000 W 253 5 1916 2000 W 317 8 1917 2500 W 517 10 1918 2500 W 458 10 1919 5000 W 826 10 1920 5000 W 1009 10 1921 7500 W 956 0 1922 7500 V 528 0 1923 7500 V 651 0 Per uit. 1923 was dus een verlies geleden van 1.179.000 Bovendien waren afschrijvingen en reserveeringen noodzakelijk tot een bedrag vai^ 1.521.000 Zoodat er een tekort was van 2.700.000 of 36 van het uitstaande kapitaal ad 7.500.000, waarom besloten werd tot af stempeling der aandeelen van 1000 tot 640. Bi) hervatting van het bij 1923 onderbro ken statistiekje blijkt echter dat het in zich goed geoutilleerde bedrijf zich al spoedig na de saneering krachtig kon herstellen: (in duizend guldens) 1 Juli Gepl.kapitaal Winst of verlies Dividend vóór afschrijv. 1924 4800 921 4 1925 4800 1339 8 1926 5750 1939 10 1927 0400 210l 12 1928 8960 (14 taxatie Het verslag over 1927/1928 verschijnt eerst in October, doch wij kunnen onzen lezers reeds mededeeien, dat de resultaten blijkens onze informaties van dien aard zijn geweest, dat over 1927/28 14 dividend moet verwacht worden. Na de reorganisatie is het bedrijf wederom tot groote uitbreiding gekomen, doch de laat ste expansie voltrok ziqh geleidelijk en was niet gebaseerd op een kortstondige .hoogcon junctuur" als de oorlogsjaren. De belans per 1 Juli 1927 vertoont volgen de samenstelling: Activa: (in dulz. guld.) Vaste goederen 820 Voorraden 799 Dochtermijen en deelnemingen 8.792 Middelen en debiteuren 7.173 17.584 Passiva Kapitaal 6.400 Reserve 553 Extra reserve en agio-reserve 3.376 Obligaties 4.460 Bankiers 185 Overige verplichtingen 2.548 Onverdeeld 62 17.584 De post dochtermijen en deelnemingen ad 8.792.000 vertegenwoordigt het bezit van een aantal verkooporganisaties en fabrieken in Noord- en Zuid-Amerika, Engeland, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Italië, Hongarije Tsjecho-Slowakije, België, Frankrijk en Zwit serland, bovendien een deelneming bij Eerste Nederl. Kogellager- en Schroevenfabriek (Enkes). De liquide positie ziet er blijkbaar zeer goed uit. Tegenover middelen en debiteuren (ten getale van 10.000 personen) ad 7.173.000 staat slechts een bedrag van 2.548.000 on middellijk opvraagbare verplichtingen. In Juni 1.1. werd een 5 obligatle-leening van 3.000.000 uitgegeven. Het succes van deze leening heeft het bestuur doen besluiten om binnenkort nog een conversieleenlng uit te geven tot aflossing van de nog uitstalde 6 en 7 obligatieleeningen. Het is ons bekend, dat het bestuur daarna een nieuwe aandeelen-uitgifte overweegt. Na de nieuwe uitgifte zou de agio-reserve vol doende aangevuld kunnen worden, om daaruit bijstempeling der aandeelen van 640 tot 1000 te kunnen bewerkstelligen; zooals men wellicht weet, heeft de minister kortelings ten behoeve van v. Berkels Patent uitgemaakt, dat bijstempeling van het oorspronkelijk af geschreven kapitaal mogelijk is zonder bij zondere fiscale lasten, indien deze geschiedt uit de agio-reserve. Resumeerende kan men na dit overzicht tot de volgende conclusie komen: Van v. Berkels Patent moet over 1927/28 een hooger dividend verwacht worden en wel ca. 14 Binnen afzienbaren tijd zal een nieuwe aandeelen-emissie geschieden, waarna waar schijnlijk aan bijstempeling der aandeelen van 640 tot 1000 kan gedacht worden. GOUDEN REGEN Zwaar-loom gaan De menschen Over straat en plein; Spreken enkel Woorden, ■Die vol moeheid zijn. Zwaar-loom gaan De menschen Doer de hittedag, .Zweet-nat is Hur lichaam, Zweet-moe is .hun lach. Zwaar-loom duwt De werkman Zijn geladen kar En zijn lach Is 't grijnzen Van een bleekê nar. Zwaar-loom schuift De tante Van tweehonderd pond Haar bestofte Schoenen Over heete grond. Zwaar-loom kruipt Haar zakdoek Over 't rood gezicht; Hitte-last Is zwaarder Dan haar lijf-gewieht. Zwaar-loom spelen Kind'ren In het gloeiend' zand Zweet-vull Zijn hun snoetjes, Nekjes rood gebVand. Kribbig zijn Hun woordjes, Slapjes is hun gaan, Kribbig is Hun zeuren Bij de waterkraan. Zwaar-loom Sloomen koeien Door de dorre wei, Fel geplaagd Door vliegen, Wesp of hommel-bij. Zwaar-loom staan De boomen, Grijs van stof bevracht.. Weg hun Fiere glorie, Weg hun weelde-pracht. Zwaar-loom Hangen bloemen In de hitte-lucht: „Regen" smeekt Hun treuren, „Regen" kreunt hun zucht. Zwaar-loom schrijdt De landman Door 't verschrompeld veld 't Oog spiedt Of de lucht soms Ergens regen meldt. En dat oog Gaat hooger; Wordt een smeek-gebed. Al zijn zorgen, Zwoegen Is op d'oogst gezet. Menschen, vee En bloemen, Boomen, Vrucht en plant, Alles vra. gt Verfrissching In de zonne-brand. 'n Enkel Regenspatje, Dat de lucht verlaat 't Is de wreede Druppel Op de heete plaat. En opnieuw Gaat schroeien, In nog feller pijn, Moeder zon, Die lieflijk, Maar ook hard kan zijn. Eind'lqk Komen wolken, Zwaar, !ood-grijs tot zwart, Als verlossingsboden In de Hitte-smart! Wolken, anders Dreigend, Onweer meldend, dood.. Worden thans Begroet als Redders in de nood. Milde regen Laaft dan Mensch en dier en plant, Boomen, vrucht En weide En 't verdorde land. 't Al doortrilt Een huiver Van verkwikkingslust, 't Al door-jubelt Blijdschap En verkoelingsrust. Alles, pas zoo Moe nog, Zoo verschroeid en zat, Heft zich Weelde-rekkend In 't verkoelend bad. Al wat leeft En groeit nog, Groot, klein, jong en oud, Wordt verkwikt Herboren In het vloeibaar' goud. En de vrome Landman Knielt op d'akker neer, Dankend voor De weldaad Van zijn milde Heer. Maar de Oude juffrouw Die wil wand'len gaan Met haar Bibber-hondje, Blijft daar mopp'rend staan. „Wat is dè.t Nou aak'lig" Zeurt haar kraak-geluid, „Door die Nare regen Kan mijn Mops niet uit." Op 't perron Wacht puffend De „goedkoope" trein; Iedereen die Mee wou Knort van „saggerün". Weg het Leuke reisje Nijdig als 'n spin Stapt men, Scheldend, klagend, Eind'lijk tóch maar in. Moe Natuur Zegt triestig: (En wordt éven kwaad) ,,'k Moet het Nóg beleven, Dat i k het goed raad." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7