Brieven uit Palestina. Uit den Omtrek, CHEQUE.KOERSEN Stadsnieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 KENNEMERLAND SANTPOORT Palestina, de Volkenbond, Het 7e Arabische Congres diev n,a !igaren gfochtie heb,be,n' bij zjjn OVERVEEN BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM BEMNEBROEK HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam VELSEN IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK De ordeverstoring in den gemeenteraad VELSEN HEEMSKERK CASTRICUM De Varkensmarkt. DE WIELERWEDSTRIJD Tijdelijk afgesloten wegen DE STOOMTRAM HAARLEM- LEIDEN De beslissing van de Kroon LANDBOUW EN VISSCHERIJ De speeltuin aan de Zomervaart Olympische feestvoorstellin- gen in den stadsschouwburg GEMEENTERAAD De varkensstapel op 28 Juli 1928 MARKTNIEUWS 'n Oolijke klant By den sigarenwinke lier v. W. kwam Vrijdagmiddag een klant, vertrek het rywiel van den winkelier mede- nam. Het oude karretje, waarop hij gekomen önder- <Van onzen bijzonderen correspondent) JERUZALEM, Juli 1928 De verschijning dit jaar van een Pales- tij nsch afgevaardigde in den persoon van Kolonel Symes voor de permanente Commis sie van Mandaten in Genève verwonderde ons geenszins: wat ons wel verwondert is de afwezigheid van petitie's der Arabieren, welke de vorige jaren steeds aan het jaar verslag van de regeering waren toegevoegd. Eindelijk schijnen de Arabieren te begrijpen, dat van de Joodsche immigratie niet alle kwaad komt; onder de Arabische bevolking zijn eenige vooraanstaande mannen, die zich overtuigd hebben, dat de regeering de Ara bische bevolking niet wil onderdrukken én dat een deel van de sommen, welke de Jood sche kolonisatie in Palestina verslindt, in de beurzen der Arabische bevolking te recht komt. Kolonel Symes kon daarom voor de Commissie getuigen, dat de verhouding tus- schen Arabieren en Joden beter wordt. Doch de protesten tegen regeering en Joden zijn door de Arabische bevolking in de portefeuille gehouden voor hetzevende Arabische congres, dat heden alhier bijeen is, onder voorzitterschap van den mufti van Jeruzalem, Musa Kazem Basha al Husseini: 210 afgevaardigden, waarvan 42 Christenen, nemen er aan deel. De oppositie-leden, welke in het congres de meerderheid hebben, hebben terstond het besluit genomen over geen andere vraagstuk ken gedurende dit congres te handelen dan over een eigen Parlement. Dat is hun droom, hun ideaal: zelfregeering! Na een lang debat heeft men alle draden en kabels doen tril len en met verwoedheid heeft men aan het Koloniaal Departement te Londen, aan Lord Plumed, den Hoogen Commissaris, aan den Volkenbond en aan de voornaamste dagbla den in Engeland geseind: „Bij eenstemmig besluit, genomen door het Mohammedaansch-ehristelijk congres te Je ruzalem, hetwelk alle Arabische partijen ver tegenwoordigt, vragen we als ons recht de invoering van een democratisch parlement. Het is de plicht van Z. Majesteits Regeering dit systeem na 10 jaar van absoluut kolo- miaal bestuur toe te staan in overeenstem ming met de bedoeling van den Volkenbond en de belofte, gedaan door de geallieerden aan de Arabieren. Palestina staat op gelij ke trap met de naburige staten, welke zich nu over een parlementaire regeering in ver schillende vormen verheugen. Het volk van Palestina teil en kan niet dulden het tegen woordig absoluut-koloniaal systeem van re- geeren en vraagt dringend de instelling van een vertegenwoordigend lichaam om de con stitutie te bepalen en de vorming van een democratische parlementaire regeering te verzekeren." Na dit krachtig telegram werd twee uur gepauseerd. Na de rust ging men over tot de verkiezing van het uitvoerend comité. Dit comité heeft tot taak de belangen van de Arabische bevolking zoo noodig voor regee- ring en andere lichamen te bepleiten en te verzorgen. In het Comité werden gekozen 36 Mohammedanen en 12 Christenen. Zijn president is de mufti van Jeruzalem Musa Kazem Basha. Nu werd de rust onrustig en nam men het werk van protesteeren en eischen weder ter hand: een protest tegen de gunning der exploitatie van de Doode Zee aan een buitenlandsche compagnie; een pro test tegen het overgroote aantal Engelsche ambtenaren; de eisch van instelling van een landbouwbank; de eisch tot verdubbeling der kosten van de onderwijsbegrooting. Is het congres in zijn protesten binnen de vormen der beleefdheid gebleven, de com munisten, die ter gelegenheid van het con gres een proclamatie de wijde wereld hebben ingestuurd, hebben het Arabisch protest wat aangedikt. Zij roepen alle Arabieren op deel te nemen aan het congres en vragen naar een tweede congres om daarmee den strijd in te zetten voor de bevrijding van Palestina van het Britsche juk. De proclamatie ein digt met de uitroepen: Weg met het mandaat! Lang leve vrij Palestina! Weg met de Balfour-verklaring. Lang leve het vrije Palestijnsche congres! Protesteeren, eischen en oneenigheid zaaien, zit den Arabier in het bloed. Daarom was het reeds te voorspellen, dat de congres leden wel uiteen zouden gaan wegens een verdeeldheid onder hen zelf. En zoo is het ook geschied. Een gedeelte der afgevaar digden had voorgesteld de leden van het uitvoerend comité te kiezen door middel van verkiezingsballetjes en niet bij een zwijgend toestemmen der verschillende groepen. Toen deze heeren hun zin niet kregen, stonden ze na de verkiezing van het uitvoerend comi té op, gingen naar een drukkerij en na een uur kon men hun proclamatie lezen: het nieuw uitvoerend comité vertegenwoordigt niet het Arabisch volk van Palestina: we eischen een nieuw congres! En dat eischt zelf-regeering! Concert Door de slechte weersgesteld heid kon 't reeds aangekondigde concert van de R. K. Muziekvereeniging „Euphonia" j.l. Woensdagavond in de pas nieuwgebouw de tent niet doorgaan. De inwijding der tent zal nu plaats hebben op Maandag 6 Augustus, des avonds 8 uur. Het programma vermeldt: '1. Radio-marsch, W. Heeren. 2. La Poupée de Nurnberg, Ad. Adam. 3. Rendez-vous, W. Aletter. 4. Esmaralda. 5. Osman Pacha, Pas redoublé. Steenebrugge. 6. Vers l'ideal. 7. Zigeunerbaron, J. Strauss. 8. A. Toi, E. Waldteufel. 9. Op ter Olympiade, G. v. Weezel. Op reis door Europa. Gisteren kreeg Bloemendaal-aan-Zee bezoek van een paar heeren, die voornemens zijn een rondreis «foor Bui-opa te maken, de eene J. W. S. W. te paard, de andere J. W. G. op en driewie- Mfeen invalide-wagen, die door handbeweging voortbewogen wordt. De heer G. nl. verloor na verschilende wederwaardigheden gedu rende den grooten oorlog op zee meege maakt te hebben, door een carbidgas-ont- ploffing beide beenen. De reizigers waren .den 2den Augustus van Amsterdam vertrokken. Hun plan was. de eerstvolgende dagen de Nederlandsche badplaatsen te bezoeken, ver volgens over Rotterdam en Roosendaal naar België te trekken en dan de Belgische bad plaatsen aan te doen. Dan komen Frank rijk. Spanje en Portugal aan de beurt. De heer G. mag dan echter wel een andere ma nier uitvinden om zich tegen de hoogten op te laten trekken, dan zich aan den staart van het paard vast te houden, anders vree zen we, dat 't beest dit aanhangsel kwijt is, vóór zij Rotterdam bereikt hebben. Ook maken we ons ernstig bezorgd over den rui ter zelf, die vele kenmerken in zich ver- eenigde van den Zondagsruiter. Cursus zelfverdediging. De 14-daagsche cursus in zelfverdediging voor een gedeelte der politiemannen, welke cursus gegeven werd door den Rus W. Kasulakow, is dezer dagen geëindigd. Over de resultaten ervatj is men zeer vol daan. Burgerlijke Stand van Vrijdag 27 Juli tot Donderdag 2 Augustus. Geboren: z. van M L. F. Hendrix—Delaunoy. d. van A. M Wildschut—Cornet. z. van J. Hgule—Wy- nands. z. van C. M. Balmvan Scha- gen. Ondertrouwd: R. Burdet^ en G. E. Car- rasco. Getrouwd: G. Gooijer en E. Zeilstra. G. M. Veldhuis en E. P. Prenen. Overleden: D. E. Lioni, 66 jaar. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: J. v. d. Linden, Hendrik Roozenlaan 25, Haarlem, een thermogeenfleschKennel Haerlem, Wilhelminalaan, Haarlem, een klein rood-bruin hondje en een groote hond; J. Stam. Hulststraat 76, Haarlem, ijsco-venter nabij Pannekoekenhuisje te Bloemendaal, een rüwielbelastingmerk 1928; Balm. Binnenpad 9, Overveen, 2 bussen biscuits; Bakker, Bloe- mondaalscheweg 130, Bloemendaal, een sleu tel met ketting; Iking, Max Wellstraat 5. Haarlem, een portemonnaie met inhoud; P. Berbeen. Zijlweg 334, Haarlem, een kruissleu- tel; P. E. van der Werff, Brederodeweg 57, Bloemendaal, een zwart lederen damestasch- je met inhoud; Jansen, Geweerstraat 9. Haar lem, twee zwempakken; J. Ende, Terhoffste- deweg 3, Overveen, een nummerplaat van auto (G. 45990) aan den politiepost Aerden- hout, een sliklap, een huissleutel, een Marine- muts; aan het bureau van politie te Over veen, ren potloodhouder; een imitatie paarlen halssj oer, een bril; aan den politiepost Noordzeestrand: een ring met sleutëls, een horlogeketting, eet» slinger van een auto, een bruine actentasch met inhoud, een rijwielbe- lastingmerk 1928, een tweetal schoenen. Verbetering wegen Heden is men van gemeentewege begonnen op den Bronsteeweg de trottoirs te asphalteeren. Gemeenteverslag Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente over 1927. 31 December 1927 was het aantal inwo ners 12.179 en wel 5.870 m. en 6.309 vr. Ge boren werden 121 j. en 131 m., totaal 252. Er overleden 56 m. en 46 vr., totaal 102. In een andere gemeente overleden 28 mannelijke en 25 vrouwelijke ingezetenen en werden gebo ren 7 jongens en 7 meisjes van ingezetenen van Heemstede. Er zijn 5760 kiezers voor de Tweede Kamer, 5337 voor de Prov. Staten en 5017 voor den gemeenteraad. In 1927 deden zich 2 gevallen van diphthe- ritis voor en 19 van roodvonk tegen resp. 2 en 16 in 1926. Er werden 189 processen-verbaal opge maakt ter zake misdrijven en 444 wegens overtredingen, Burgerl. Stand Ondertrouwd: J. G. van Amerongen en C. de Bree. Geboren: z. van M. J. Weijers—Jansen d. van G. de WagtSchipper d. van G. van Werkhoven—Mink d. van A. M. Ver- steegeSpierings. Overleden: A. Kosterwed. H. Weijers, vr. 82 j. Volksfeesten De jaarlijksehe Volksfees ten zullen dit jaar op 12 en 13 September gehouden worden. Burgerl. Stand Getrouwd: G. de Rooij en M. Warmenhoven. Het eerste concert van „Excelsior" Vrijdagavond gaf op het Marktplein te Hoofd dorp het nieuw geconstitueerde Fanfare korps „Excelsior" onder groote belangstel ling zijn eerste concert, mede uit waardee- ring voor den van verschillende zijden voor den aankoop van instrumenten ondervonden financieelen steun. De verschillende nummers van het pro gramma werden onder leiding van den emi- c enten directeur, den heer L. Thuis, op ver- iienstelijke wijze ten gehoore gebracht en leverden het duidelijk bewijs, dat het den leden aan t idiezin niet ontbreekt en te doen is om een hoogen trap van ontwikkeling te bereiken. Burgerlijke Stand Ondertrouwd J. J. Wolterstorff en E. M. Verdel. Getrouwd: A. Schipperyn en J. C. van Bruggen. R. W. J. van der Bijl en A. C. G. de Koning. MEDEGEDEELD DOOK ZATERDAG 4 AUGUSTUS. Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable' Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.35 59.45 9.70 9.80 34.60 34.70 12.09 12.10 47.95 48 13 13.10 40.90 41 35 35.10 2.49 2.50 7.30 7,40 37 27.10 66.45 66.55 66.45 66.55 66.55 66.65 was, liet hij achter. De politie doet zoek. Niet gegund B. en W. hebben het ver bouwen van school B te IJmuiden, waarvoor laagste inschrijver was H. Keuris te IJmui- den-Oost met 12.300, niet gegund, omdat alle inschrijvers boven de begrooting waren. Er zal een nieuwe aanbesteding worden ge houden. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 4 Augustus 1928: 2 timmerlieden, 1 metselaar, 2 opperlieden, 2 machinedrijvers, 1 machine bankwerker, 1 stoker, I metaaldraaier, 1 kan toorbediende, 1 zeeman, 28 los arbeiders. To taal 40. Inbraak Gisternacht is alhier in een der gebouwen van de Mij. V. E. M. aan de zuidzijde der Visschershaven ingebroken. De dief of dieven hebben zich met behulp van een breekijzer toegang weten te verschaf fen tot één der kantoorlokalen. Hier eenmaal gekomen, hebben zy een lessenaar openge broken, echter voor hen zonder inhoud. Er wordt, dus niets vermist. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Gisteravond kwam de R.K. Harm.ver- eeniging „St. Fidelis" 'in het bezit van haren prijs, dien zy had behaald op het j.l. gehou den concours te Oostzaan. Zooals bekend is, behaalde de vereeniging „St. Fidelis" in de 2de afd. den 2den prijs, zijnde een groote verguld-zilveren medaille. Circa 7 uur werd de mooie medaille aan het vaandel gespeld, waarna de harmonie „St. Fidelis" een muzi- kalen rondgang door IJmuiden-Oost hield, om te circa 8 uur aan te vangen met een concert in de muziektent in de Casembrood- straat. Natuurlijk trok dit veel belangstel ling, terwyl door de harmoniever. „St. Fide lis" het programma wat wij dezer dagen ver melde, op verdienstelijke wijze werd uitge voerd. BLOEMBOLLENVEILING BEVERWIJK Donderdag j.l. was er aan de bloembol lenveiling Beverwijk" (door „Kennemer- land" en „Vrije Veiling") een zeer grooten aanvoer. Als een bewijs van den groei dezer bollenveiling moge gelden, dat het vorige jaar de grootste aanvoer op één dag 1700 manden bedroeg. Donderdag j.l., de tweede veiling in dit seizoen, bedroeg de aanvoer reeds 2200 manden, van 210 principales. Er is voor een bedrag van f 43000.- geveild. De handel was vlug, met goede prijzenzeer weinig is opgehouden. Besteed werd voor Scharlet Due 250Brillant Star 480 Chryselora 570 Couleur Cardinal 400/480 Cramoisie Brill. 100/130 Due de Berlin 520 Duchesse de Parma 440 Electra 8.70 Fred. Moore 300/360 Gele Prins 400/520 Herm. Sehlegel 300Hobbema 420/460 Grand Due 700/860 King of the Yellow 600/680 La Reine 140/210 Pink Beauty 1350 Pro- cerpine 500/690; Prins van Oostenrijk 160/ 280 Rose Grisdelin 140/210; Rose Luisante 530 Rose La Reine 350/420 Vermilion 450 Witte Zwaan 180 Couronne d'Or 400/680 El Toreador 12.25Imperator Rub. 550 La Candeur 350/440Murillo 140/240 Peach Blossom 65Ó Rubra Max 370 Thee roos 300; Thournesol 12.50; Vuurbaak 600; Spathulata 110/190; Inglescombe Yellow 270 Anton Roozen 1.80 Baron d.l. Ton- naye 120/170 Bartignon 150/230 Cente- naire 170 Clara Butt 80/120 Calypso 360 360 Feu Brillant 260 le Notre 200 Mad. Krelage 150 Sanders 100/160 Nautieual 50 Pride of Haarlem 85/160Elizabeth 150/220Rauwenhoff 170Psyche 160 Ewbank 160Sieraad 140/190Wm Pitt 3.40 Copland 200/230 Whistler 170 Zulu 190 Emperor 440 Golden Spur 300/500 Ornatus 70/130. De kweekers worden verzocht tevoren den aanvoer op te geven. Een voorstel tot wijziging van het reglement van orde Zooals wij reeds gemeld hebben is 't in de laatst gehouden besloten raadsvergadering zeer ru moerig toegegaan. In bedoelde vergadering werd een ontslag-kwestie behandeld, waarbij de tijdelijke gemeente-opzichter, wien het ontslag aanging, en de gemeente-architect door den raad werden gehoord, waarbij de heer Eyking in heftige bewoordingen het college van B. en W. en den gemeente-architect heeft aangevallen. Thans hebben B. en W. het volgende schrijven aan den gemeenteraad gericht In verband met de ernstige ordeversto ring, waaraan een Uwer leden zich in de be sloten raadsvergadering van 28 Juli j.l. heeft schuldig gemaakt, zijn wij van meening, dat thans het tijdstip is aangebroken om U voor te stellen de reeds vroeger door den Burge meester in overweging gegeven bepalingen in het Reglement van Orde van den Raad op te nemen. Wij stellen U mitsdien voor het Regle ment van Orde voor de vergaderingen van d«n Raad aan te vullen met de volgende bepalingen „De voorzitter kan den Raad voorstellen aan een lid, dat, na door den voorzitter tot de orde te zijn geroepen, door zijn gedra gingen den geregelden gang van zaken be lemmert, gedurende den duur der vergade ring, waarin het besluit genomen wordt, den toegang tot en het verblijf in het gebouw waarin de vergadering wordt gehouden, te ontzeggen.- Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering en het gebouw waarin zij wordt gehouden, onmiddellijk verlaten. Wanneer een lid aan den last van den voor zitter om de vergadering en het gebouw waar in zij wordt gehouden te verlaten, geen ge volg geeft, zal de voorzitter dat lid door den sterken arm uit de raadsvergadering doen ver wijderen en gedurende den duur der verga dering, waarin het besluit is genomen, uit het gebouw, waar deze gehouden wordt, ver wijderd houden. Volgens artikel 25 van bovengenoemd Reglement moet dit voorstel worden gesteld in handen van een door den Raaad te benoe men commissie van drie leden, die na onder zoek verslag uitbrengt en tot al of niet in overweging nemen van het voorstel door de vergadering adviseert. Burgerl. Stand Geboren: R. de Bak Koning, d. A. KokPrins, z. M. C. WitteHin, d. J. BalKorf, d. en z. C. F. van SchagenGozeling, d. R. C. Tuyn—Schilling, d. A. E. Roos—Verhoef, z. W. Kok—Stam, z. H. D. de Krou Zon, z. A. M. Bakkerv. d. Aart, d. E. v. d. BogaerdeBruin, z. A. Jl Loender- slootSchipper, d. E. Zwelphennig—Kuhl- haus, z. A. W. C. BakkerKroos, d. Overleden: Guurtje Wllhelmina van Ries- sen, 21 j„ ongeh. Hendrik de Boer, 84 j„ wednr. van K. van Assen Trijntje de Groot, 23 j., ongehuwd. Getrouwd: J. v. Oevelen en A. de Vries G. H. v. d. Erf en A. Wubben P. v. d. Veer en D. Verbeek J. P. Medik en H. J. H. Bokken. Ondertrouwd: P. J. Visser en E. Bakker J. P. Lagendijk en A. M. A. Overzier J. Bosman en B. v. Keulen. Burgerlijke Stand van 15 t/m. 31 Juli Geboren Agatha Theresia, d. v. J. Welboren en Jac. de Wildt Geerlruida, d. v. J. Agter- berg en A. G. Koelemeijer Wilhelmus Gerardus, z. v. W. G. Bakker en C. de Wit Wilhelmus Jacobus, z. v. W. J. Beentjes en E. J. Dam Johannes, z. v. Jac. Beentjes en F. Cornelisse Theodora Qunera, d. v. Th. J. de Goede en J. Schouten. Overleden Elisabeth Maria Duin, oud 16 jaren en Hendrica Nijman, 13 maanden. Actie Legger der Wegen Naar we ver nemen, wordt door de vereeniging Castricum Vooruit een actie ingesteld, en wel door mid del van een groot verzoekschrift aan Gede puteerde Staten van Noordholland, t,en einde te verkrijgen dat deze bij de a.s. vaststelling van den Legger der Wegen den weg genaamd Oude Schelpweg, liggende in het landgoed genaamd Geversduin, op den legger blijft geplaatst. Duizenden in Haarlem zullen niet meer weten, wat daarmee bedoeld wordt en mee- nen, dat er een vergissing in het spel is met( de veemarkt bij het Slachthuis en vroeger achter de kerk. Toch is die Var kensmarkt, ook wel Boerenvarkensmarkt ge- heeten, een der drukste punten van Haarlem, waar duizenden Noord-Hollanders elkaar per dag passeeren; waar vele Haarlemmers, omdat in de nabijheid wat nieuws te zien is, n.l. de nieuwe Kennemerbrug, expres eens heengaanVarkensmarkt is de ou de naam voor het Kennemerplein, dat zich achter (benoorden) 't Station uitstrekt, tusschen Prinsen- en Statenbolwerk. Er zijn er nog genoeg van bij en boven de zestig, die zich de echte, oude varkensmarkt her inneren. Daar werden de varkens, van wij den omtrek uit weide en kot gehaald te koop gesteld. Levendig kon het er dan toe gaan. Maar ook de jeugd kwam graag eens kijken naar de talryke knorrepotten. Er stonden ook kraampjes, waai- men heerlijke „koekeri'-varkens kon koopen. De markten waren in het najaar, dus tegen den tijd dat Sinterklaas zijn ruiters en wijzen en var kens en paarden, weer in rijken overvloed over Nederland stortte. Maarbuiten de varkensmarkt was het doodelijk stil op het Kennemerplein en in vroeger eeuwen nog stiller. Vóór 1672, toen de stad naar het noorden werd uitgebreid en de Schoter- en Kloppersingel werden gegraven, liep de Kruisstraat recht door en langs het Bui tenhuis en verder ging de weg naar het noorden door de Kennemerstraat. Enkele korte weken was het hier drukker, b.v. in 1839. Toen begon men 11 Februari met het sloopen van de muren ter weerszijden van de Nieuwpoort. Tevens werden er eenige huizen daar voor de stad aangekocht en afgebroken. Eenige honderden iepen werden er ook gerooid om er betere wandelwegen te krijgen. Tusschen 4 en 24 April werden dë 1'cWBche boomen publiek verkocht. Dan vond men hier dichtbij de z.g. „Modder- velden" waar de modderspecie uit' singels en grachten gedeponeerd werd. Nieuwe drukke dagen kwamen er in 1841 door den aanleg van den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Men weet die eindigde eerst aan „het oude station" en werd pas later doorgetrokken naar Leiden en Rot terdam. Maar toen het nieuwe station moest ko men in 1841 werden eenige huizen van den Kruisweg afgebroken en werden weer een massa iepen gerooid, natuurlijk om plaats te maken voor station en spoorbaan. U ziet, dat het niet de eerste maal is, dat terwille van het verkeer „breede gaten" zijn ge maakt. In het zelfde jaar 1841 werd een nieuwe rijweg gemaakt langs het Bolwerk tot aan de Varkensmarkt. En nu is weer, ook om het verkeer, de voortuin van het Kantoor der „Gele" tram, laatste huis Jans- weg, verdwenen. De keien zijn hier mee- rendeels gedolven, de trambanen liggen op betonnen blokken, steenen worden naast el kaar gelegd en als daar weer puin op komt en dat is ingewalst, komt weer de groote zwarte bakoven, die het asfalt levert en eer het nieuwjaar is, ia de oude varkensmarkt, waarvan we spraken gemetamorphoseerd in een modernen verkeersweg. B. en W. van Bloemendaal maken bekend, dat door hen is besloten, in verband met den te houden Olyihpischen wielerwedstrijd de volgende wegen op Dinsdag 7 Augustus 1928 van des voormiddags 8 'A tot des na middags 5 uur voor alle verkeer met motor rijtuigen, rij- en voertuigen en rijwielen te sluiten: de Julianalaan, den Ter Hoffstee- deweg. den Hooge Duin en Daalscheweg, den Lage Duin en Daalscheweg, den Konin- ginneduinweg. den Kweekduinweg, den Noordelijken tak van den Zeeweg, den vaji Lennepweg, den Boekenrooderweg van den Van Lennepweg af in Zuidelijke richting, den Vogelenzangscheweg, de Margi-ieten- laan en den Zilkerweg De bepaling geldt niet voor aan deze we gen wonenden die zich van en naar huis begeven. Tevens zal van de rijwielpaden aan den Zandvoorterweg gedurende boven genoemd tijdvak door het publiek geen ge bruik mogen worden gemaakt. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat beroep werd aangeteekend bij de Kroon te gen het besluit van Ged. Staten van Noord en Zuid-Holland, waarbij vergunning werd verleend tot het exploiteeren van een auto- buslijn op het traject HaarlemLeiden. Door de directie der N Z. H T M werd beroep Ingesteld omdat de exploitatie van een tramlijn door de concurrentie van een autobuslijn bemoeilijkt wordt, en door de autobushouders werd beroep aangetee kend, omdat hun de termijn, waarvoor con cessie verleend was, te kort toescheen. De termijn was drie jaar. Tot nu toe is door de Kroon nog geen be slissing op deze verzoeken gekomen. Naar geruchten gaan, houdt dit lange opont houd verband met de verbetering van den straatweg HeemstedeOegstgeest. De te genwoordige weg is ongeschikt om een dub bel spoor voor electrische treinen aan te leggen. Bovendien zijn er in de dorpen ver schillende nauwe passages, waar de tram niet passeeren kan. Het schijnt de bedoe ling te zijn om de tram, bij uitsluiting van anderen, gelegenheid te geven een elect.ri- schen dienst te exploiteeren, zoodra de we gen daartoe geschikt zijn. Vandaar dat de beslissing van de Kroon zoo lang op zich laat wachten. met 5-j. c.; b. tijd. leeraressen Midc n» School voor Meisjes met 5-j c.; c. -ofd school U.L.O. letter B; d. hoofd verv< 'ur- sus No. V; e. idem No. VI; f. onderwi^eres school voorbereidend Lager Onderwijs. Wij lezen in het „St. Jansvuur", week blad voor de parochie van St. Joannes den Dooper", over den speeltuin aan de Zomer vaart het volgende: Enkele weken geleden mochten wij mel ding maken van het mooie initiatief van de Haarlemsche R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen, om te trachten den speel tuin ook toegankelijk te maken voor ka tholieke kinderen onder eigen geleide. Nu meldt men ons, dat reeds overleg ge pleegd is, zooals in de motie-Keesen stond uitgedrukt, met den Inspecteur voor Licha melijke Opvoeding en de speeltuinvereeni- ging „Het Oosterkwartier", en reeds kan worden medegedeeld, dat de katholieke kin deren onder eigen geleide toegang tot den tuin zullen hebben. En dat zal niet in de verre toekomst zijn; neen, men hoopt spoedig de nadere regeling bekend te kun nen maken. Onnoodig te zeggen, dat wij ons harte lijk over het hier bereikte resultaat ver heugen. Iedereen weet van hoeveel betee- kenis ontspanning, spel en omgang met elkander voor de opvoeding der kinderen zyn, maar juist daarom moeten wij dat niet toevertrouwen aan een neutrale ver eeniging. Men denkt zoo gemakkelijk wat te licht over deze zaken. Zoo dachten velen in het begin ook over de neutrale school en de neutrale vereeniging: „Och, het is zoo erg niet". Maar iedereen moet toch wel de vérziendheid van de kerkelijke overheid be wonderen, die nooit heeft opgehouden er met alle kracht op aan te dringen: „alle katholieken op een katholieke school en in een katholieke vereeniging". Zoo is het ook altijd de Vurige wensch van de kerkelijke overheid gebleven, dat de kinderen ook voor ontspanning en vermaak alleen ver- eenigd zijn in katholieke vereenigingen. En wij mogen zeker van de katholiekei; van het Amsterdamsch kwartier weer verwachten, dat zij gaarne en eensgezind hiar gevolg aan zullen geven, zooals wij dat van hen gewend zijn. Ouders, wacht dus, vóór uw kinderen er gens aan deel te laten nemen, deze nadere mededeeling van de zoo sympathieke Haar lemsche R.-K. Vereeniging voor groote ge zinnen af. Laat u door geen mooie woor den of beloften verleiden, om u als lid van welke neutrale vereeniging dan ook op te geven of uw handteekening daarvoor te plaatsen. Getrouw aan de traditie om aan de „Kermisweek" een feestelijk karakter te geven zullen, dank zij de energieke pogingen van de Directie van onzen Stadsschouwburg in de a.s. week op het Wilsonplein een drie tal feestvoorstellingen worden gegeven. Waar in verband met de Olympische Spelen ver schillende eerste artisten in ons land vertoe ven, meende de heer van Hees ook Haarlem en de badgasten en vreemdelingen in het na burige Zandvoort daarvan te moeten doen profiteeren. Zoo komt dan in de eerste plaats op Dinsdag 7 Augustus a.s. „Het Russische Bal let" met Vera Nemchinova en Anton Dolin met groot orkest onder leiding van JA. Loicy. Medewerking zullen verleenen: Frits Huize (solo-viool), Fr. Belifante (solo-cello), Teun Don (solo piano) en J. Feitkamp (solo- fluit). De eigen decors en costumes van dit gezelschap zijn ontworpen door beroemde kunstenaars. Op 9 Augustus d.a.v. zal de moderne dan seres Elith von Schrenck, die voor Haarlem geen onbekende is, dansen uitvoeren met begeleiding van de pianiste Elsa Nolthenius en Fritz Huize, den vroegeren concertmeester der H.O.V. Vrijdag 10 Augustus zal een dansavond gegeven worden in „Revue"-vorm door de beroemde dansers Clotilde en Alexander Sakharoff, met medewerking van Pierre Reitlinger (viool-solo) en Marcel Gaveau (piano-solo) Ten slotte zal op Zaterdag 11 en Zondag 12 Augustus door een eerste klas Weensch gezelschap worden gegeven de operette „Wiener Blut", de meest bekende en geliefde operette van Johann Strauss. Met het oog op het bezoek uit öe omge ving zullen alle voorstellingen beginnen te kwart na acht uur. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 8 Augustus 1928, des namiddags ten half 2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal, Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Vergadering met gesloten deuren. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Balans 1927 enz. Woningbouwvereeni- gingen: a. „Tuinwijk Noord"; b. „De Voor zorg". 4. Aanvaarding schilderij. 5. Wijziging verordening enz. Stortings- en Ophaaldienst. 6. Verhooging crediet bouw voorbereiden de school Saracenenstraat. 7. Ruiling grond enz. tot verbetering goe deren-emplacement Ned. Spoorwegen. 8. Aankoop instrument voor opmeting. 9. Vaststelling rooilijn: a. Pijlslaan en Leidsche Vaart; b. Leliestraat. 10. Verbetering rioleering Leidsche Vaart. 11. Onttrekking grond openbaren dienst (ged. Dorpsweg voorm. Schoten). 12. Instelling bedrijfsvorm enz. dienst O.W 13. Aanvaarding van voor straat bestem den grond Mamixstraat. 14. Aanleg centrale verwarming school voorber. onderwijs Leidscheplein 33. 15. Verkoop grond van Nesstraat aan N. R. v. d. Berg. lê. Aankoop grond tusschen Middenweg en de Delft. 17. Verhuring grond Friesche Varkens markt. 18. Beschikbaarstelling gelden stichting bijz. school Timorstraat. 19. Beroepschrift N.V. Noord-Hollandsehe Expl. Mij. tegen weigering bouwvergunning Rijksstraatweg. 21. Afstand gebouw voorm. hulpschool Pa- pentorenvest. 22. Overplaatsin onderwijzend personeel O. L. Scholen. 23. Overplaatsing enz. onderwijzeres school voorbereidend L. O. Benoeming: a. tijd. leerares H. B. S. A. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op het bovengenoemde tijdstip kan, in ver band met de mededeelingen der Rijksvee- teeltconsulenten, het volgende worden be richt. De uitkomsten van de varkenshouderij zijn over het algemeen nog vrü ongunstig te noemen; de verhouding tusschen de prijzen der voedermiddelen en die van het var- kensvleesch is nog steeds van dien aard. dat niet van een loonend bedrijf gespro ken kan worden. Het indexcijfer voor maïs bedroeg in April 175, in Mei 174, in Juni 171 en in Juli 181. Het verloop van den index van het var- kensvleesch was in dezelfde maanden res pectievelijk 114, 123, 121 en 117. Intusschen zijn de uitkomsten niet over al even slecht, welk verschil in hoofdzaak het gevolg is van de verschillende plaats, die de varkenshouderij in de onderscheide ne bedrijven inneemt; met name is de meer of minder intensieve vorm, waarin deze ge dreven wordt, beslissend. De bedrijfsresul taten zijn minder ongunstig, naarmate men minder afhankelijk is of zich minder af hankelijk weet te maken van den aankoop van voedermiddelen. Bovendien is de exten sieve bedrijfsvorm de meest geschikte voor de productie van zouters, die thans nog het meest gevraagd worden. De ongelijkheid in bedrijfsresultaten komt ook tot uiting in den zeer verschillenden graad, waarin zich de varkensstapel in de onderscheidene deelen des lends heeft ge wijzigd. Voor de verschillende provincies zijn de wijzigingen blijkens de rapporten der Rijks- veeteeltconsulenten als volgt, waarbij als basis is aangenomen hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Opgemerkt zij, dat de ver meide cijfers slechts als globale schattingen mogen worden beschouwd. Groningen. Het aantal gedekte zeu gen verminderde met 10 pet., biggen met 10 pet., loopvarkens met 5 pet., zouters met 10 pet.,' terwijl de zwaardere mestvarkens ongeveer gelijk in aantal bleven. Friesland. De vermindering in het aantal gedekte zeugen en van het aantal biggen bedraagt 15 10 pet. kleiner, dat van de zouters 20 a 25 pet., van de opleg gers pl.m. 20 pet. en van de vette varkens pl.m. 25 pet. Drenthe. Achteruitgang van het aan tal zeugen met 20 pet., biggen 15 pet., loep- varkens en zouters 5 pet., met groote schom melingen, terwijl het aantal vette varker.s, dat in deze provincie betrekkelijk gering is, op ongeveer dezelfde hoogte gebleven is. Verder wordt gemeld, als eene uitzondering op de algemeen ongunstige resultaten, dat degenen, die in het voorjaar varkens van circa 50 K.G. gekocht hebben en deze later voor den betrekkelijk hoogen prijs der zou ters van de hand konden doen, goede zaken gemaakt hebben. Overijsel. Gedekte zeugen zijn er 30 pet. minder, biggen 25 pct„ loopvarkens 25 pet., zouters -25 pet., opleggers 30 pet. en vette varkens ruim 30 pet. minder dan op hetzelfde tijdstip van 1927. Gelderland. In deze, provincie is de inkrimping voor alle groepen nog steeds zeer belangrijk; voor gedekte zeugen bedraagt deze 30 pet., voor biggen 30 pet., loopvar kens 30 pet., zouters 30 pet., opleggers en vette varkens 35 pet. Een enkele corres pondent meldt, dat op het mesten van een varken van 100 K.G. levend gewicht f 5— f 15 wordt toegelegd, al naar gelang pro ducten uit eigen bedrijf kunnen worden bij gevoerd. Utrecht. De afname van gedekte zeu gen wordt op 25 a 40 pet. geschat, van big gen op 25 pet., loopvarkens 20 a 30 pet., op leggers eveneens 20 a 30 pet., en vette var kens 10 a 20 pet. Het aantal zouters schijnt ongeveer gelijk te zijn gebleven, zelfs meent men, dat er eenige toename zou kunnen worden geconstateerd. Npord-Holland. Het aantal gedekte zeugen is verminderd met 20 pct„ biggen- met 15 pet., loopvarkens eveneens met 15 pot. De zouters zijn in enkele streken gelijk gebleven in aantal in andere wordt van een kleine toename en weer elders van een Zuid-Holland. De vermindering der verschillende groepen bedraagt in deze pro vincie: gedekte zeugen 40 pet., biggen 30 pet., loopvarkens 25 pet., zouters 20 pet., opleggers en vette varkens 80 pet. Zeeland. Gedekte zeugen 20 pet., min der, biggen eveneens, loopvarkens 26 pet., opleggers 10 en vette varkens 20 pet. min der. Zouters komen hier weinig voor; de huisslachting is in deze provincie de hoofd zaak. Noord-Brabant. Vermindering van het aantal gedekte zeugen met 14 pet., big gen 13 pet., loopvarkens 15 pet., zouters 14 pet., opleggers 25 pet. en vette varkens 30 pet. Limburg. Het aantal gedekte zeugen is gemiddeld 15 tot 20 pet. minder dan in denzelfden tijd van het vorige jaar. Aan de beerhouderij te Sevenum werden in het tweede kwartaal 1928 gedekt 135 zeugen te gen 172 in hetzelfde kwartaal van 1927, el ders was echter de vermindering niet van zoodanigen omvang. De biggen waren 15 pet. minder in aantal, de loopvarkens 10 15 pet., de zouters 510 pct„ de opleggers 20 pet. en het aantal vette varkens 2023 pet. Voor het geheele land kan de verminde ring van den varkensstapel als volgt geschat worden: gedekte zeugen 20 pet., biggen 20 pet-., loopvarkens 20 pet., zouters 15 tot 20 pet., opleggers 25 pet. en vette varkens 25 afname van 15 pet. gewag gemaakt. De vermindering van de vette varkens bedroeg 10 a 20 pet. en die van d» opleggers 10 pet. pet. TER AAR, 2 Aug. Veilingsbericht R. K. Tuindersver. „St. Phocas". Prinsen z. dr. 2.752.30, snijboonen I 2.452.65, stek 85 ct„ per 10 k.g.; augurken: fyn 10.10— 12, fijn Bast. 4.90—5.20, Basterd 3.10— 3.35, grof 2.20—2.30. K. K. 1.40—1 45. stip 1.20, per 25 k g. MEDEMBLIK, 3 Aug. R. K. Marktveree- niging „St. Jozef". Aardappelen: groote mui zen 2.50—2.75. kleine muizen 2.20—2.50. Ideaal f 2.49—2.55. witte 2.25—2.45, kriel 0.801.10, per halve H.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8