SS w. VREEMDEN IN EIGEN HUISHOUDEN Telegraphisch Weerbericht ^40,- BUREAUXNASSAULAAN 4$ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16926 AANOTFTF MOET. OP STRAFFE VAN VERUFS V4N A' F pffhtfN. OESCWFOEN IHTFPLIIK PPIFM'M VIER FN TWINTI' UREN NA HET ONGEVAL. De dank van Hongarije voor hetgeen Neder land deed voor de Hongaarsche kinderen Een bezoek van Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hongarije aan Amsterdam De Poolsche Oceaanvliegers waren den weg kwijtgeraakt Zijn kameraad vermoord In een sloot verdronken De 4de Limburgsche Sociale Studieweek Geen vuurwerk Benoemingen Examens Hoofdacte Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrammen voor het verre Oosten De landing van de Bremen op Greenly-eiland Een snelheidsrecord H. M. De Koningin - Moeder 70 jaar Een bloemenhulde Dr. H.NANNING'S HAEMOFERRIN Concert R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" en Haarl. R.K. Mannenkoor Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT s. ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regel. 4 Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge ae verzeüenngsvoorwaarden f 'jIIftjl Levenslange geneeie ongescniktlieid tot werken door fycrt du een ongeval met f 0,(1 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; 1 OU."" doodelijken afloop; vLOU."een voet of een oog; bu verlies van een Hand, f125. bü verlies van een t Kil c; IdU. duim of wijsvinger; 1 UU.~ been of arm anderen vinger. Tien jaar lang draagt Rijnland thans het Juk eener vreemde bezetting. Tien jaar na den zoogenaamden vrede staan de Fransche troepen nog op Duit- schen bodem Wij allen kennen voldoende de tragiek, welke het bezettingsregiem veroorzaakt heeft. Wij herinneren ons vooral de eerste jaren na 1918, toen veroordeelingen, spion- nage, verdachtmakingen, onrechtvaardige arrestaties, opwinding en onrust aan de or de van den dag waren. Na een periode van betrekkelijke rust, welke hierop volgde, schijnt in den laatsten tijd het oude regiem te herleven. Het jong ste Incident te Zweibrücken werd van Fran sche zijde tot een belangrijk feit opgeblazen, hoewel het in wezen een zeer onbeduidend voorval is geweest. Houdt wellicht hiermede verband de alge- meene roep in de Duitsche pers om een spoedige ontruiming van Rijnland? Waar schijnlijk spreken daarbij andere factoren ook een woordje mee. Aan het bekende ar tikel 431 van het verdrag van Versailles schijnt Frankrijk zich tot nu toe al bitter weinig te laten gelegen liggen. In dit arti kel is vervat, dat de bezetting zal opgeheven worden, zoodra Dultschland heeft doen blij ken, dat het de ernstige bedoelingen heeft de verplichtingen na te komen, in het ver drag opgenomen. De jaren 1930 en 1935, de tijdstippen waar op de Fransche troepen Rijn- en Saargebied moeten ontruimen, komen bedenkelijk na derbij. Zal Frankrijk zwichten voor den aandrang van Duitschland, en alsnog eene vervroegde ontruiming der bezette gebieden doen plaats hebben? De stemmen, die den laatsten tijd in Frankrijk opgaan ten gunste van de ontrui ming, van de vervroegde ontruiming, zijn t daarover eens, dat tegenover een vervroegde ontruiming van de zijde van Dultschland garanties gesteld moeten worden. Over den aard van deze garanties heerscht een zoo volkomen verwarring en worden zulke uit- eenloopende wenschen geuit, dat vooralsnog geen eenheid te dezen opzichte mag verwacht worden. Daarbij komt, dat bU de leidende perso nen in Dultschland omtrent de Rünland- poiitiek geen eenheid bestaat, waardoor een regelrechte gedaehtenwisseling tusschen de beide volken op 't oogepblik nog niet moge lijk is. De aanwezigheid van Briand als minister van buitenlandsche zaken in het Fransche kabinet, die vooral door de vrienden van den Volkenbond op zoo hoogen prijs gesteld wordt, heeft als schaduwzijde, dat den par tijen in het parlement elk initiatief tot bui tenlandsche politiek ontnomen wordt. Wie durft het aan. critiek te oefenen op een autoriteit als Briand? Bij de partijen van links culmineert de buitenlandsche politiek in den persoon van Paul Boncour. die op de basis van vertrouwen toenadering wenscht en zoekt met Duitschland en als vertegen woordiger van den Volkenbond ook in dit lichaam zijn denkwijze propageerde Zoolang evenwel Briand zijn overwegende positie in het kabinet blilft innemen en te genover de vervrop,Tde ontruiming van Rijn land ln zijne apathische houding volhardt, mag veilig worden aangenemen. dat van regeeringswege inzake het Rijnlandrrobleem voorloopig niets te verwachten Is en dien volgens het streven van Paul Boncour tot onvruchtbaarheid Is gedoemd. Hoe dien de wonden waren, door den oorlog geslagen, de tüd bleek een goede heelmeester te zijn Tien jaren zijn ver streken. sinds de wanenen werden neerge legd. Kr is een andere atmosfeer gekomen. De revanche-idee. d'e in de eerste iaren na den oorlog in Frankriik zoo zeer het gees tesleven beheersohte. begint aan kraeht te verliezen Verbroedering en verzoening zijn in de n'aats getreden voor verwi'dering en vijandigheid. Het bezoek van Herriot aan Keulen is daarvoor een tastbaar be."'üs was er voor Herriot een be'er milieu denkbaar dan de „Pressa", waar het geestoli1ke 'e~ ven der vo'ken door de pers en het boek zoo duideliik gedemonstreerd wordt, om uiting te geven aan zijne gedachten inzake de noodwendigheid van geestelijke banden tusschen de beide groote cultuurvolken. Als vertegenwoordiger ter Duitsche riiks- regeering was de vroegere rijksminister Dr. KUlz aanwezig Mag van ««ndere bezoeken gezegd worden, dat zij op gronden van hoffelijkheid of be langstelling plaats vinden, aan het bezoek van Herriot ligt een diepere beteekenis ten grondslag. Dr. Külz sn-ak zeer beteekenisvol ln zijn begroetingsrede van den ouden Duitschen Rijn. die niet alleen eer weg, maar ook een brug vormde tusschen de volken. Oberbürgermeister Adenauer ging verder in zijn tafelrede bij gelegenheid van het banket, dat de stad Keulen Herriot aan bood. Niet alleen stelde hij de politieke be teekenis van Herriot's bezoek in het licht, maar benutte de gelegenheid om op te wek ken tot wederzijdsch vertrouwen tusschen de pers en de volken, om aldus te besluiten: „Frankrijk wordt in de gelegenheid gesteld het hart van Duitschland te winnen, geve God dat het zich die gelegenheid niet laat ontgaan!" In zijn antwoord toonde Herriot, den geest en den zin der belde Duitsche sprekers te beamen en met een toespeling op den Keulschen Dom, waaraan door generatie na generatie werd geareid, zeide hij: „De menschheid kan niet langer wachten en het hangt van ons allen af, het hechte, geeste lijke gebouw te voltooien binnen hetwelk de massa's zullen ophouden elkander te haten, om tenslotte elkander te leeren kennen en liefhebben." Duidelijker taal sprak tenslotte nog Dr. Külz, toen hij zeide, dat de entente cordiale des te eerder zou zijn verwezenlijkt, hoe spoediger de sporen van een smartelijk ver leden zouden zijn uitgewischt. Wie oprecht toenadering en samenwerking tusschen de volkeren wenscht, ging Dr. Külz voort, zal ook bereid gevonden worden, een streep te halen door maatregelen, die uit een vroe gere periode dateeren. Wat Dr. Külz met dit laatste bedoelde, behoeft geen nadere toelichting. Een vrjje Rijn is het goed recht van Duitschland. Maar daarnaast noodzakelijk voor het herstel van den wereldvrede en van normale verhoudingen tusschen Frank rijk en Duitschland. De tijd is gekomen, om een streep te halen door maatregelen, nu tien jaar geleden genomen. Welke is de taak van Duitschland in dezen? Welke die van de Fransche politici? Duitschland trachte te bereiken, wat te bereiken valt. De bezetting der tweede zone loopt in 1930 af. Het streven van Duitsch land moet er op gericht zijn, zoo spoedie mogelijk ontruiming dezer tweede zone te ver krijgen. Frankrijk beseft, dat Duitschland. nu dit reeds over twee jaar bereikt zal zijn, thans niet te vinden is voor een tegenpres tatie, waarvoor het zich offers moet ge troosten. De Fransche politici moeten .tot de erkenning komen, dat een vervroegde ont ruiming van de tweede zone de gemeen schappelijke samenwerking in de toekomst zoo buitengewoon zal ten goede komen. Van de verdere ontwikkeling der dingen zal dan afhangen, of de ontruiming der eerste zone in 1935 reeds vroeger kan plaats vinden. Voor de voltooiing van het werk des vre- des, waarop, om met Herriot te spreken, de menschheid niet langer kan wachten, ware dit wenschelijk. Met hun toestel in den Oceaan gestort ZÖ zijn gered Zooals men weet, waren Vrijdag de Pool sche vliegers Idzikowski en Kubala van Pa rijs opgestegen voor een Oceaanvlucht over de Azoren naar Amerika. Sinds Vrijdagnacht had men niets meer van hen vernomen, zoodat het ergste ge vreesd werd. Zij zijn naar het Poolsch Te- legraaf-Agentschap thans meldt, Zaterdag middag om 4 uur 40 min. in den Atlanti- schen Oceaan neergestort. Het vliegtuig was geheel vernield, de vliegers echter zijn gered door het stoomschip „Samos" van de Duit sche Leventlijn. Zij bevinden zich thans in goeden welstand aan boord van dit schip, dat op weg is naar de Portugeesche haven Leixoes. De directie van de Deutsche Levantlijn te Hamburg heeft inmiddels een draadloos te legram van den kapitein der „Samos" ont vangen. d.d. 4 Augustus, 4 uur 43 's middags, waarin de redding der beide Poolsche vlie gers bevestigd wordt. Het aan boord nemen der vliegers had plaats onder moeilijke om standigheden, doch de vliegers bleven, zooals gemeld, volkomen ongedeerd. Nader wordt uit New York aan de „Lokal Anzeiger" gemeld, dat de Poolsche vliegers inmiddels te Leixoes zijn aangekomen. Een hunner moest in het ziekenhuis worden op genomen. Het blijkt thans, dat zij op hun vliegtocht den koers geheel kwijt geraakt zijn. Nu eens vlogen zij naaV het Noorden dan weer naar het Zuiden, en ten slotte cir- celden zij in het rond. Hun pogingen om de Azoren te vinden mislukten. Ook slaagden zij er niet in de Europeesche kust te bereiken daar zij zich niet voldoende konden oriën- teeren. Zij hadden de kust ongeveer 1300 K. M. achter zich gelaten. Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hon garije is zooals men weet dezer dagen, ver gezeld van Z. D. H. Mgr. Meszaros uit Buda pest, den onder-Staatssecret. en eenige an dere autoriteiten, in ons land aangekomen,om •officieel namens de Hongaarsche regeering en namens heel het Hongaarsche volk, aan de Hollandsche pleegouders den dank over tr brengen, voor hetgeen deze in de moeilijke jaren van Hongarije gedaan hebben voor het arme Hongaarsche Kind, door dit liefderijk op te nemen, te verzorgen en op te voeden, om het voor den ondergang te behoeden. Het eerste bezoek dezer delegatie gold Amsterdam. Gistermorgen te 11.19 arriveerde Z. D. H. Mgr. Meszaros aan het Centraal Station te Amsterdam, waarna hij zich begaf naar de parochiekerk van den H. Willebrordus bin nen de Veste. Daar droeg Mgr. te 12 uur een H, Mis op tot intentie van de in Nederland vertoevende Hongaarsche kinderen en. hunne pleegouders. Des middags te 2.13 kwam Z. K. H. Aarts hertog Albrecht met gevolg aan het C. S. aan en begaf zich naar het gebouw „Belle- vue", waar een intieme receptie door het Hoofdbestuur van het R. K. Hongaarsch Kindercomité plaats had. Verschillende af gevaardigden van de subcomité's waren hier bij eveneens tegenwoordig. Te half 4 werd de officieele bijeenkomst gehouden, welke door zeer vele pleegouders werd bijgewoond en ook door vele Hongaarsche kleintjes, die thans nog in Holland vertoeven. De bijeenkomst werd geopend door den Weleerw. heer kapelaan de Roos. die in het Fransch de Hongaarsche autoriteiten wel kom heette en mededeelde, dat de deken van Amsterdam, mgr. Stroomer, wegens ver blijf te Lourdes, verhinderd was hier tegen woordig te zijn. Onder daverend en langdurig applaus nam daarop Z. K. H. Aartshertog Albrecht het woord, om in het Duitsch een hartelijke rede uit te spreken. Z. K. H. herinnerde er aan, hoe na den oorlog over Hongarije veel ellende gekomen is, die alle klassen van menschen trof, ook de kinderen. Met veel ijver werd een organisatie, de Hongaarsche Kinderliga opgericht, om voor de Hongaarsche kinderen te zorgen en hun nood te lenigen, door te trachten hun elders een goed onderdak te bezorgen. Toen hoorde men in Hongarije hoe in Holland tijdens den oorlog de Belgische kinderen gastvrij ont vangen waren en wij hebben gevraagd, aldus spr., of het mogelijk zou zijn,: ook Hongaar sche kinderen naar Holland te zenden. Daarop kwam Holland met het vrijwillig aanbod om de Hongaarsche kinderen aan te nemen. Dat was in 1920. En nu tellen we 1928, en nog heeft deze kinderactie geen einde genomen Al die jaren heeft Holland voor onze kinderen gezorgd, aldus spr. Twee cijfers wil spr. noemen, om daarmee den omvang dier kinderactie te teekenen. In de afgeloopen jaren gingen naar Holland en kwamen weer naar Hongarije terug 70 kin- dertreinen met bijna 30.000 kinderen. Dat is op een aantal van 8 millioen inwoners, welke Hongarije telt, een beduidend percen tage. Alle klassen van goede menschen in Hol land hebben aan deze actie deelgenomen en hun voorbeeld is een voorbeeld voor geheel de wereld geweest en zonder weèrga. In de kerken van Holland werd van den preekstoel u gevraagd, aldus spr., om onze kinderen op te nemen en ge hebt het ge daan. Denk eens na, een kind dat ge niet kent en dat ge, omdat het u verzocht wordt, aan neemt, het met liefde overlaadt en het zelfs een plaats in uw familie geeft. Daarvoor kunnen wij niet genoeg dank baar zijn. Bijzonder heeft het ons, aldus spr., ge troffen. dat juist families met veel kinde ren onze kleintjes hebben opgenomen. Men stelle zich voor, hoe zwaar het voor een kind was, dat na een lange, vermoeien de treinreis in een vreemd land komt, waar het de spraak niet kent, waar het zich gevoelt als op een verlaten eiland. U heeft het afscheid in Budapest niet gezien. Veel is daar geweend. De kleintjes wisten niet, waar ze kwamen en onder wel ke omstandigheden. Maar ik zeg u, aldus spr., dat ze, toen ze na een half jaar weer in Hongarije te rugkwamen, weder tranen in de oogen had den, omdat ze de lieve pleegouders moesten verlaten en dat het afscheid van Holland hun zwaarder viel, dan het afscheid van Hongarije. De Hollandsche pleegouders hebben een voorbeeld voor alle tijden gesteld. Er is nu niemand in Hongarije, die niet, wanneer hij een Hollandschen pleegouder ziet, eer biedig den hoed afneemt. In Hongarije kent iedereen de uitdrukking „pleegouders", want die is daar populair gewerden. Het is het teeken der ware christelijke dankbaarheid, die hun den hoed doet af nemen. ook al zonden ze zelf geen Kind naar Holland. Spr. uitte dan den oprech ten dank van Hongarije voor hetgeen Hol land deed en hij sprak de hoop uit, dat God dit liefdewerk overvloedig zal mogen zegenen. (Langdurig, spontaan applaus.) Na een dankwoord van kapelaan De Roos sprak Z. D. H. Mgr. Meszaros, die er zijn spijt over uitsprak, de Nederlandsche iaal niet machtig te zijn, om daarin de pleeg ouders te danken. Mgr. zou het nu in het Duitsch doen. Mgr. Meszaros wees op de liefde, die de pleegouders bij hun werk had bezield. „Deus Charitas est", „God is liefde". Uit liefde tot God hebben zij de Hon gaarsche kinderen opgenomen en het komt spr. op dit oogenblik voor, alsof alle voed sel, kleeding, alle liefdegaven en zorgen, aan de Hongaarsche kinderen bewezen, sa mensmelten tot één groote daad der liefde. Die daad, gesteld in een droeven ";d voor Hongarije, gaf het troostrijk voorbeeld van Holland, een voorbeeld Van onbaatzuch tige christelijke naastenliefde. Voor dat voorbeeld zal de menschheid u eeuwig dankbaar zijn, aldus spr. God zij uw loon, want Hij alleen kan u het goede vergelden, dat gü aan de Hon gaarsche kinderen nebt gedaan. Holland zal zijn en blijven dan het land van de beste menschen en een voorbeeld van Gods rijk op deze aarde. (Daverend applaus.) Vervolgens voerde nog de onder-Staatsse cretaris van Hongarije 't woord, om namens de Hongaarsche regeering den dank over te brengen voor het prijzenswaardig werk der Hollandsche pleegouders. Namens de pleegouders voerde daarna de neer Ch. v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer, in het Fransch het woord. Spr. hoopt de tolk der pleegouders te zijn, om uitdrukking aan hun gevoelens te geven. Namens uw volk, aldus spr. tot de Hon gaarsche autoriteiten, hebt gij dank gebracht aan de pleegouders. Doch die dank was niet noodig, want de pleegouders deden daarmede niets anders dan hun plicht om een volk, dat zóó leed, te helpen. Ons hart werd bewogen, toen Mgr. Knebel in onze kerken den droeven toestand van uw land kwam verhalen en we vroegen ons af, wat kunnen we doen. Hongaarsche kinderen liefdevol opnemen! En terstond waren zeer velen bereid. Holland, dat zelf om zijn vrijheid had moe ten strijden, had diep medelijden. Wij hebben uwe kinderen verpleegd en ver zorgd en toen wij hen hier in Holland ontvin gen, moesten wij erkennen, dat dit kinderen moesten zijn van een groot volk van een volk met een groot verleden. Sommige van ons bezochten uw land en waren vol bewondering. Zulk een volk kan nooit vergaan. (Donderend applaus.) Eenmaal zal de zon weer voor Hongarije opgaan. Misschien zullen wij het niet meer beleven, maar zeker onze kinderen, die met de uwe broeder en zuster geworden zijn. Wij achten ons gelukkig, dat wij konden helpen en geven u de verzekering, dat u ons geen dank verschuldigd zijt. Wij bidden God, dat Hij uw land zegene. Leve Hongarije. (Langdurige ovaties). Nadat dr. Hijmans namens het comité uit 's-Hertogenbosch het woord nog had gevoerd, sloot kapelaan de Roos de bijeenkomst. Men meldt ons u^t' Heerlen: Zaterdagavond z^ten de los-remmer Man- nio en de 40-jarige Bakker in een logement aan de Willenstraat alhier. Laatstgenoemde sarde zijn gezel, waarop Mannio zijn brood mes nam en daarmede Bakker in zijn rech- terlong stak. De ongelukkige overleed eenige oogenblikken hierna. In den nacht van Zater dag op Zondag werd Mannio. die overigens gunstig bekend staat, door de politie ge arresteerd. Men meldt ons uit Vinkeveen: Toen de heer Verwoerd, wonende in de buurtschap Waverveen, Zaterdag ontwaak te, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn vrouw verdwenen was. Men ging zoeken en na eenigen tijd vond men haar dood in een sloot nabij het huis. Men vermoedt, dat zij in den nacht of in den morgen voor het een of ander naar buiten heeft moeten gaan en toen in de sloot is geloopen en verdronken. Te Rolduc is Zondagmiddag geopend de Vierde Limburgsche Sociale Studieweek, ge organiseerd door een commissie van den R.K. Werkliedenbond, onder leiding van Doctor H. A. Poels en den heer Maenen. Als eerste inleider trad op de Zeereerw. hooggeleerde prof. dr. J. B. Kors O.P. uit Nijmegen, met als onderwerp: „Christendom en aardsch geluk in het licht van St. Tho mas." De hoogleeraar ontwikkelde daarbij de vol gende gedachten: Christendom staat niet vijandig tegenover aardsch geluk, ook al waardeert het dit niet in dezelfde mate als de materialist en de naturalist. Het erkent den geheelen mensch als een schepsel Gods, den vergankelijken en den onsterfelijken, den natuurlijken en den vergoddelijkten het eene is niet de uit sluiting van het andere. Stof en geest vormen beide een eenheid, waarin de geest als het hoogere moet heerschen en de natuur wordt niet vernietigd door de bovennatuur, doch geadeld. Lichaam en ziel, natuur en bovennatuur dragen in zich, ieder naar zijn aard, de een meer de andere minder, een gelijkenis van het Goddelijk Wezen, dat ze voortbracht. Het natuurlijk instinct dus van de men schen, gericht als het ook is op aardsch ge luk, dankt evengoed, al is het dan niet in dezelfde mate, zijn bestaan en rechtvaardi ging aan Gods liefde en almacht als de hoo gere drang naar het bovenzinnelijke. De God, die ons verloste en ons riep tot de deelname aan Zijn goddelijk leven, miskent niet wat Hij als Schepper ons heeft geschonken. Alleen dit: daar is een hiërarchie van waarde in wat wij ontvangen hebben. Het geestelijke gaat boven het stoffelijke, het eeuwige boven het tijdelijke, het goddelijke boven het geschapene. Wijl echter de ziel van den mensch in haar werking afhangt van het lichaam en de bovennatuur aan de natuur is aangepast, zal de bereiking van het hoogere in het alge meen slechts mogelijk zijn door een behoor lijke ontwikkeling ook van het lagere, maar dan harmonisch, dan ook in dienstbaarheid aan het hoogere. Dat is de grond waarom Sint Thomas zoo uitdrukkelijk zegt, dat voor de beoefening der deugd in het algemeen een zekere welstand noodig is. Waar echter het aardsch geluk een rem wordt voor 's menschen opgang tot God, waar het een gevaar dreigt te zijn voor de bereiking van zijn hoogste, zijn volkomen, zijn alles-omvattend geluk, daar moet het opgeofferd worden om wüle van het hoogere, daar kan trouwens het streven naar aardsch geluk slechts een schijngeluk bengen, dat in plaats van welzijn bitterheid, van tevreden heid wroeging, van harmonie gespletenheid, onrust brengt. Op deze inleiding volgde een bespreking en eenige tijd tot verpoozing. Om half zeven werd een Lof gecelebreerd, waaronder de zeereerw. heer W. Linssen, Aalmoezenier van Sociale Werken, uit Weert, een predikatie hield. Na het avondeten werd een zeer geanimeer de praatavond gehouden. Het vuurwerk, dat Zaterdagavond te Zand- voort afgestoken zou worden, is in verband met het slechte weer niet doorgegaan. Tot rector van het St. Aloysius-college te 's-Gravenhage is benoemd de Zeereerw. Zeergel. Pater mr. dr. A. Borret S. J. De Zeereerw. Pater A. Bergé, sinds 1920 rector van het College, is overgeplaatst naar het Convict „Huize Katwijk" te 's-Graven hage. Aan Pater F. Beysens S. J. procurator van het St. Canisius-college te Nijmegen is uit die functie eervol ontslag verleend. HAARLEM, 4 Augustus. Geslaagd mej. A. H. F. Geertsema Beekerjigh, Amsterdam; en de heeren: W. C. van der Meer, Alkmaar; W. Nau'a, Amsterdam; M. Dykwel, Amsterdam; F. Eijberts, Hilversum. Zaterdag is aan H. M. Koningin-Moeder het gedenkboek officieel aangeboden ten paleize te Soestdijk. Nieuwe nasporingen zullen gedaan worden naar het lot van Amundsen. De Alg. Ned. Pluimveefokkersvereeniging heeft het rapport inzake de bestrijding der pullorumziekte aanvaard. Nabij het Valkeveensche strand is Zater dagmiddag een vliegmachine in de Zuider zee gevallen. De piloot bleef ongedeerd. Op de lijn den HaagUtrecht ontspoorde een wagon, waardoor belangrijke stagnatie in het verkeer ontstond. De Middenstandsraad heeft zijn meening kenbaar gemaakt inzake het gewijzigd ont werp tot regeling der winkelsluiting. De stad Spezzia staat, ten gevolge van de ontploffing van een kruitfabriek, in brand. De Duitsche stad Bamberg door een ej- cloon geteisterd. De oostkust van de Vereenigde Staten geteisterd door een hittegolf. Te Boston staat het zakenleven stil. Bij de ontploffing eener fabriek voor ex plosie-stoffen in Chili werden 15 personen gedood. Een wervelwind heeft in Midden, en Zuid-Limburg groote verwoestingen aange richt. Te Rolduc is Zondag de vierde Limburg sche Sociale Studieweek geopend. De Poolsche Oceaanvliegers, die van Pa rijs naar de Azoren waren gestart, zijn in den Oceaan gestort. ZU zijn echter door een Duitsch stoomschip gered. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.09. Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 756.3 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit zuidelijke richtingen, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later wellicht toenemend, weinig of geen neerslag, iets zachter. Aartshertog Albrecht brengt thans met gevolg een bezoek aan Nederland om den dank van Hongarije over te brengen, voor hetgeen Holland deed voor de Hongaarsche kinderen. In „Bellevue" te Amsterdam had gisteren een intieme receptie plaats, tijdens welke recep tie bovenstaande foto' gemaakt werd. Voorste rij: van links naar rechts: G. N. Olsthooven, hooidbestuurslid van het Hongaarsche Kinder-Comité, Aladar de Pettko, onderstaatssecre taris, Mgr. J. Mészarós, Aartshertog Albrecht, kapelaan J. Roos, voorziiter, Jules Huszar, commissaris-generaal, Louis de Rudnay, legaat, Dr. W. Neugebauer, directeur der Liga. Via Northern is de verzending van tele- grammen naar het Verre Oosten gestoord. Bedoelde telegrammen kunnen via Holland j Radio of Eastern verzonden worden. 1 LONDEN, 6 Augustus Naar gemeld wordt uit Montreal zijn de katholieke bis schop van het diocees, waarin Greenly- eiland ligt en de aartsdeken van Quebec, boeit voornemens een gedenksteen te cioen plaatsen ter herinnering aan de landing van de Bremen-vliegers. Naar uit Berlijn gemeld wordt, legde Her mann Köhl Zaterdagavond in zijn driemo- torig vliegtuig van de Lufthansa den afstnd Weenen-Berlijn af in 3 u. 15 min., waarmee een nieuw snelheidsrecord voor verkeers vliegtuigen bereikt is. Aan hare Beschermvrouwe heeft de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur naar het Weekblad v. B. meldt op haar 70sten verjaardag een bloemenhulde gezonden, die de gevoelens van hoogachting en aanhan kelijkheid moge vertolken, die in de kringen onzer vereeniging voor Hare Majesteit wor den gekoesterd. Het bloemstuk, dat in opdracht van het Hoofdbestuur Donderdagmorgen ten pa eize te Soestdijk is bezorgd, bestond natuurlijk uit Gladiolusbloemen, maar het is aan de groote bereidwilligheid van de firma C. P. Alkemade Czn. te Noordwijk e danken, dat deze hulde iets bijzonders was, omdat hiervoor door den vervaardiger, den heer J. F. Bekker te Haarlem, konden worden ge bezigd bloemen van de nieuwe zaailingen, waarop deze firma juist in deze weken de aandacht der vakgenooten met zooveel succes vestigt. De firma ^lkemade heeft van de nieuwe variëteiten: Baron van Wijnbergen, L'Unique, Salmon Wonder, Moreno, Perle des Jardins en de proserpinekleurige Zaailing een groot aantal bloemen in onberispelijke qualiteit ge schonken. Deze zijn door den smaak en vaar digheid van den heer J. F. Bekker m een groote mand verwerkt, die ons bij de be zichtiging het doorslaand bewijs leverde, dat voor een doel als dit, groot-bloemige gladiolen prachtig materiaal vormen. Het bereikte effect was buitengewoon fraai en de indruk ervan grootsch. De fraaie tinten, rose, zalm- kleur, oranje en abrikooskleur stemden wondergoed. De afmetingen van het stuk zorgden voor het imponeerende effect, dat met dit materiaal te bereiken valt. Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Vz flesch Zooals reeds aangekondigd was, heeft de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia", direc teur de heer A. J. P. Hakkenberg van Gaas beek. en het HaarL R. K. Mannenkoor, di recteur de heer Jan Nibbering, Zondag een concert gegeven in de Prins Hendrikstich ting te Egmond-aan-Zee. Circa 2 uur werd hiermede een aanvang gemaakt en was de gTOote zaal gevuld met een 120-tal bewoners dier stichting. Na opening werd door „Santa Lucia" met een pittigenmarsch begonnen, gevolgd door eenige andere mooie nummers, waarna het H. R. K. M. eenige fraaie num mers ten gehoore bracht. Vooral het „Matro zenlied" was een enorm succes. Hierna voerde de Mandolineclub wederom een drietal nummers uit, waarvan vooral Gabella, ouver ture van Mario Maciocchi veel bijval vond. Dan brak de pauze aan en werden de man nen getracteerd op tabak en de vrouwtjes op chocolade, wat natuurlijk zeer in den smaak wel. Hierna werd het programma vervolgd en zong het koor nog eenige nummers, waaron der ook het leuke „Conducteurtje". Ook moest op verzoek het „Matrozenlied" nog eens herhaald worden. Deze gezellige middag werd besloten met eenige populaire nummers van „Santa Lucia". Vooral bij de „Boerenbruiloft" werden de bekende melodieën dapper door de oudjes meegezongen. Na afloop spmk de directeur der Stichting een woord van dank namens de verpleegden, waarna de oudjes spontaan een „Lang zullen zij leven" aanhieven. Dit was werkelijk een aardig moment en schonk tevens aan de uitvoerenden de over tuiging, dat de middag bijzonder geslaagd was. Inderdaad was het een middag voor mando- linisten en zangers, dien zij niet licht zul len vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1