TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 6 AUGUSTUS 192S BLADZIJDE 4 KRACHTSPORT Het Grieksch-Romeiusch worstelen Lichtgewicht Midden A-gewicht Midden B-gewicht Zwaargewicht Bantamgewicht Vedergewicht Lichtgewicht Midden A-gewicht Midden. B-gewicht Zwaargewicht Vedergewicht Lichtgewicht Midden A-gewicht Bantamgewicht Vedergewicht Lichtgewicht Zwaargewicht Midden B-gewicht EINDUITSLAG: Bantamgewicht Vedergewicht Lichtgewicht Midden A-gewicht Midden B-gewicht Zwaargewicht MODERNE VIJFKAMP De uitslag van de Vijfkamp is als volgt WIELRENNEN (Tweede dag) Finale der repech ages Achtervolgingswedstrijd over 4 K.M NEDERLAND—ZWITSERLAND Tandem over 2 K.M. NEDERLAND TEGEN NEDERLAND TEGEN POLEN Uitslag acht meters Na de rust BelgiëIerland 111 MaltaLuxemburg 3—1 INTERNATIONAAL OLYMPISCH COMITÉ Voetbal en de Olympische Spelen ZWEMMEN Demi-finales 1500 M. vrije slag heeren Demi-finale 400 Meter vrije slag voor dames WATERPOLO NEDERLAND—ZWITSERLAND U—l ZEILEN Uitslagen 12 voets jollen Olympische Meditaties ZEILEN (Zondag gemaakt en het verschil beloopt weldra een 50 Meter. Zoo naderen we geleidelijk den nieuwen Wandelweg, het laatste gedeelte van het geweldige parcours en daar op het midden ongeveer van dien Nieuwen Wandel weg speelt zich, voor velen onverwacht, de gToote sensatie van den strijd af. Tot en kele minuten voordien dacht men algemeen dat de Japanner Yamada, die de leiding had met een dertig meter voorsprong op Joie Ray zou winnen. Hoogstens had men ook den Fin Martiiainen, die in derde positie lag, nog een kans gegeven. Maar wat was dat? Daar schiet plotseling het kleine ten gere kereltje, de Fransche Algerijn, El Ouafi, in ongedacht tempo vooruit. Hij pas seert den Fin, vervolgens ook Ray en een oogenblik later schiet hij ook langs den lei denden Yamada heen, om in een minimum van tijd een voorsprong van circa 100 M. te nemen. Dit was echter niet de eenige sensatie. Op een 50 Meter achter den Franschman volgt de stoere Chileen Plaza en thans wordt het duidelijk, hoe uitermate tactisch, hoe welberekend dit tweetal de course heeft geloopen. Er valt niet meer aan te twijfelen, de strijd voor de eerste en tweede plaats zal gaan tusschen deze twee en deze twee alleen. Weg zijn de kansen van den kranigen Japanner, die bijna 40 K.M. lang op zoo schitterende wijze de leiding had gehad, weg zijn de kansen van den befaamden Joie Ray, weg zijn de kan sen ook der in den Marathon zoo gevrees de Finnen. Onze auto zet een spurtje en we zwaaien van den Nieuwen Wandelweg den Amstelveenscheweg op, om op de laatste tientallen meters den strijd, die een zoo emotievol einde nam, te volgen, een strijd, waarvoor ook duizenden die langs den weg geschaard stonden, zich hadden opgemaakt, en die niet ophielden de kranige loopers in het voorbijgaan zoo enthousiast mogelijk toe te juichen. Van een eigenlijken strijd op die laatste meters van de race is feitelijk geen sprake geweest. De Franschman, die nog vol komen frisch scheen, was en bleef voor. Hij won zelfs nog op zijn Chileenschen rivaal en toen hij om 5.44 u., dsu na 2.33 u., door de Marathonpoort het stadion binnenschoot om zijn laatste halve ronde tot de finishlijn te loopen, barstte het gejubel in het Stadion uit duizenden kelen omhoog als een hulde voor den triomphator van de meest klas sieke race, welke de wereld kent. Een goe de 50 meter na hem volgde als tweede de Chileen Plaza en als een bewijs, met welk een grootsch tempo dit tweetal het laaste gedeelte van de race van den Nieuwen Wan delweg tot het Stadion, dus hoogstens 1 K.M. had afgelegd, moge dienen dat Mar tiiainen, de Fin, als derde binnenkwam met «en achterstand van circa 2 minuten. Dan volgde op ongeveer 50 M. no. 4 de Japanner Yamada en eerst 200 M. na hem kwam de Amerikaan Joie Ray binnen, met vrij groote onderlinge afstanden gevolgd door Isuda, Kosti, Ferris, Michelsen, Bricker en anderen. Voor de weinigen, die het vergund was deze Marathon-race te volgen, zal zij altijd onver getelijk blijven. De eerstaankomende Is de Franschman El Ouafi. De winnaar, die vroolijk wuivend arriveert, wordt gekust. Tweede is Plaza, Chili, die in een Chi- toensche vlag wordt gewikkeld. De drie eerstaankomenden zijn in uit stekenden toestand aangekomen. Het gejuich hield vele minuten aan. De volledige uitslag is als volgt: 1. ElOuafi, Frankrijk, tijd 2 uur 32 min. 57 sec. 2. Plaza, Chili. 3. Martiiainen, Finland. 4. Yamada. Japan. 5. Ray, Amerika. 6. Isuda, Japan. 7. Korhoiin Kosti. Finland. 8. Ferris, Engeland. 9. Michelson, Amerika. 10. Bricker, Canada. 11. Wood, Engeland. 12. Laaksonen, Finland. 13. Payne, Engeland. 14. Rastas, Finland. 15. Sipila, Finland. 16. Krof, Tsjecho-Slowakije. De Nederlander H. Landheer kwam als 27e binnen, in den tijd van 2 uur 52 min. De tweede Nederlander kwam te 6.25 uur binnen, namelijk J. Vermeulen. Een minuut later arriveerde P. van Leenen en te half zeven W. van der Steen. Bij het sluiten van de Marathonpoort ontbreken nog Sprong en Groeneweg. De volgende winnaars waren in: 1900, Parijs, de Franschman Theato 2 uur 59 minuten. 1904, St. Louis, Hicks, Amerika 3 uur 28 min. 1908, Londen, Hayes, Amerika, 2 uur 55 min. 1912, Stockholm, Mc Arthur, Amerika, 2 uur 36 min. 1920, Antwerpen, Kolehmainen, Finland, 3 uur 32 min. 1924, Parijs, Stenroos, Finland, 2 uur 41 min. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de Fin Hamus Kolehmainen, die in 1912 te Stockholm de 5000 en 10.000 Meter hard- loopen won, in 1920 te Antwerpen eerste werd in den Marathonloop enin 1924 eveneens een uitstekend figuur sloeg. l>e Finnen vormen nu eenmaal bij de lange afstandsnummers een klasse op zich zelf. Zondagavond werden in het Krachtsport gebouw de wedstrijden in de zware athletiek beëindigd met de finales in de verschillende gewichten van het Grieksch-Romeinsch worstelen. Het was reeds kwart voor zeven, toen met de eerste partij werd aangevangen. De Nederlander W. B. Massop opende den avond met den Belg F. Janssens. Om zich te handhaven, moest hij door touché win nen. Het mocht hem inderdaad gelukken. Na ongeveer drie minuten werken, nam de Belg zijn tegenstander in den achter-cein tuur. Door het tegenwerken van den Hollan der werd hij echter zelf de dupe. De scheids rechter wees den Belg als winnaar, welke fout na overleg met de kamprechters werd hersteld. Onder groot gejuich verliet Mas sop de estrade. Het geschreeuw van de tal rijke aanwezigen bereikte Zondagavond het toppunt. Vooral de aanmoedigingen van de groote schare supporters der verschillende landen brachten de noodige spanning in het gebouw. De beslissingen van de buitenlandsche hoofd-kamprechters waren niet altijd juist. Zoo werd in den kamp L. Moustafa (Egypte) E. Hansen (Denemarken) een zuivere touché volkomen genegeerd. De Egyptenaar werd er niet het slachtoffer van. Even later wist hij zijn tegenstander nogmaals door een voorwaartsche rechter-middelgreep, te tou cheeren, welke werd goedgekeurd. Voor de verdere classificatie werd hard gestreden door den Fin. O. Pellinen en E. Szala (Hongarije). De aanmoedigingskreten van hun suppor ters zijn niet van de lucht. De Hongaar kon het tegen de techniek van den Fin niet hou den en sneuvelde door een voorwaartschen middelgreep met riposte. Een technisch hoogstaande partij vertoon den de Bantammertjes J. Maudr (Tschecho- Slowakije) en O. Lindeloew (Zweden). Een vlugge kamp en een techniek, zooals nog nimmer in Nederland werd vertoond. De strijd werd eenige oogenblikken onderbroken door een val voor de estrade. De Zweed werd gewond en kon zich verder niet geheel geven. Een voorwaartsche middelgroep ten voordeele van den Slowakijer bracht het einde. W. B. Massop lichtgewicht (Holland); 2. Vesterlund (Finland). In 1924 te Parijs behaalde de Fin het Olmpösch kampioenschap in het midden-A- gewicht, een gewichtsverschil van 8 K.G. Massop werkte niet zooals wij dat van hem gewend zijn. De zenuwen speelden schijnbaar een ggoote rol. Bij het ingaan van de tweede 10 minuten ging het wat beter. Door stug verdedigen ontkwam hij tweemaal aan een touchié. De fightingspirit waarmede de Fin werkte was bij Massop ver te zoeken. De uitslag was reeds te voren te bepalen en berustte op waarheid. Met deze nederlaag werd Massop met zeven strafpunten voor verdere deelneming uitgeschakel, waarmede onze laatste hoop op een succesje tot het verle den behoorde. Langzamerhand werden de finales bereikt, hetgeen trouwens viel te bespeuren door de verschillende krijgskreten, die werden aan geheven als de partijen zijn beslecht. De uitslagen waren: W. B. Massop, Nederland, toucheerde F. Janssens, België 03, L. Kerestes, Honga rije won op punten van E. V. Vesterlund, Finland, 13; I. Tayer. Turkije toucheerde V. Vavra, Tschecho Slowakije 03. E. Sper ling, Duitschland toucheerde R. Blazyca, Po len 03. V. A. Kokkinen, Finland toucheerde F. Hoala, Tschecho-Slowakije 03, L. Papp, Hongarije won reglementair van E. Bonas- sin, Italië 03, J. Saenen, België toucheerde Ch. Nouri, Turkye 0—3, A. Kusnets, Esth- land won op punten van J. Jacobson, Dene marken 13. I. Moustafa, Egypte toucheerde E. Han sen. Denemarken 03, A. Rieger, Duitsch land won op punten van O. Pohla, Estland 13, O. Pellinen, Finland toucheerde E. Iza- la, Hongarije 03. J. R. Svensson, Zweden toucheerde J. Ur ban. Tschecho-Slyowakije 03, G. Gehring, Duitschland, toucheerde A. Donati, Italië 0—3, E. Wiesberger. Oostenrijk, toucheerde R. Bado, Hongarije 0—3, H. E. Nystrom tou cheerde M. Mehmed, Turkije 0—3. J. Maudr, Tschecho-Slowakye toucheerde O. Lindeloew, Zweden 03, G. Gozzi, Italië won op punten van E. Zombary, Hongarije. V. Wali, Estland toucheerde E. Steinig, Duitschland 03, K. Karpathy, Hongarije won op punten van G. Quaylia, Italië, 0—3. E. V. Vesterlund, Finland won op punten van H. B. Massop, Nederland 13. V. Va vra, Tschecho-Slowakije toucheerde L. Ke- resztes. Hongarije 0—3, E. Sperling, Duitsch land, toucheerde I. Tayar, Turkije 03. A. Kusnets, Engeland, toucheerde J. Sae nen, België, V. A. Kokkinen, Finland tou cheerde L. Papp, Hongarije 03. A. Rieger, Duitschland toucheerde N. Ap pels, België 03. I. Moustafa, Egypte won op punten van O. Pellinen, Finland 1—3. J. R. Svenssons, Zweden toucheerde G. Gehring Duitschland. E. Wiesberger, Oos tenrijk won op punten van J. Urban, Tsche cho-Slowakije 13. E. Malmberg (Zweden) toucheerde G. Quaglia (Italië) 03. L. Keresztes (Hongarije) toucheerde I. Tayar (Turkije) 0—3. E. Sperling (Duitsch land) won op punten van E. V. Vesterland (Finland) 1—3. V. A. Kokkinen (Finland) toucheerde J. Jacobsen (Denemarken) 03. L. Papp (Hon garije) won op punten van A. Küsnetz (Est land) 13. K. Leucht (Duitschland) toucheerde J. Maudr (Tsjecho-Slowakije) 03; G. Gozzi (Italië) won op punten van O. Lindeloew (Zweden) 13. V. Wahli (Estland) won op punten van E. Malmberg (Zweden) 13. L. Keresztes (Hongarije) won op punten van E. Sperling (Duitschland) 13; E. V. Vesterlund (Finland) won op punten van I. Fayen (Turkije) 13. H. E. Nyström (Finland) won op punten van G. Gehring (Duitschland) 13. A. Rieger (Duitschland) verloor op punten van I. Maustafa (Egypte) 13. Olympisch kampioen: K. Leucht (Duitsch land), 2. J. Maudr (Tsjecho-Slowakije). 3 G. Gozzi (Italië). Olympisch kampioen: V. Wahli (Estland), 2. E. Malmberg (Zweden), 3. G. Guagla (Ita lië). Olympisch kampioen: L. Keresztes (Hon garije), 2. E. Sperling (Duitschland), 3. E. V. Vesterlund (Finland). Olympisch kampioen: V. A. Kokkinen (Finland), 2. L. Papp (Hongarije), 3. A. Kus nets (Estland). Olympisch kampioen: I. Maustafa (Egyp te), 2. A. Rieger (Duitschland), 3. O. Pelli nen (Finland). Olympisch kampioen: J. R. Svensson (Zweden), 2. H. E. Nyström (Finland), 3. G. Gehring (Duitschland). 1. Thofelt, Zweden; 2. Lindman, Zweden; 3. Kahl, Duitschland; 4. Berg, Zweden; 5. Hax, Duitschland; 6. Torquand Young, Enge land; 7. Tonnet, Nederland; 8. Hölter, Duitschland; 9. Van Rhijn, Nederland; 10. Jensen, Denemarken; 11. Pagnini, Italië; 12. Mallysko, Polen; 13. Kettunen, Finland; 14. Oesen Denemarken; 15. Newman, Amerika; 16. Avellan, Finland; 17. Petrillo, Italië; 18. Simonetti, Italië; 19. Mayo, Amerika; 20. Hains, Amerika; 21. Lampola, Finland; 22. Goodwin, Engeland; 23. Filotas, Hongarije; 24. Pasma, Nederland; 25. East, Engeland; 26. Szelostowski, Polen; 27. De le Court, Bel gië; 28. De Vavasseur, Frankrijk; 29. Coche, Frankrijk; 30 Ruzicka, Polen; 31. Freitas Branco, Portugal; 31. Vauneron, België; 33. Cremon, TjechoSlowakijCuont, België;37. 37. Campe; Tjecho-Slowakije. De Zaterdagavond door den regen ontij dig afgebroken series over 1 K.M. werden Zondagavond voor een goed bezet Stadion voortgezet. Het weer was uitmuntend Al lereerst verschenen aan den start Maizarac, Nederland, Juillet. Chili en Cozens. Enge land. Na het startschot een gebalanceer met als resultaat, dat Maizarac de tweede alaats achter Cozens inneemt. Er wordt niet ge reden doch gekropen en zelfs de bel brengt in dit tempo vooreerst geen verandering. Tot Maizarac in de voorlaatste bocht er van doorgaat en zonder al te groote in spanning met K wiellengte voor den En- gelschman over de streep gaat. Laatste 200 Meter 13 sec. Volgen Standen, Australië; Severgnini, Italië, Plume, Letland en Jermo, Spanje. Wegens 'n lekken band wordt in de twee de ronde evenwel afgebeld. Vervolgens een repêchage rit tuschen den Zwitser Knabenhaus en den Chileen Juillet. vanuit de laatste bocht door den Zwitser gewonnen. Laatste 200 M. 14 1/5 sec. Dan wordt de afgebelde serie overgereden tusschen den Italiaan Severgnini, den Span jaard Jermo, den Australiër Standen en den Letlander Plume. In een fraaie spurt wordt door Standen ge wonnen. Tweede Severgnini. Tijd laatste 200 Meter 13 1/5 sec. De volgende rit is de repêchage van den Canadees Davies tegen den Argentijn Mal- vassi en den Italiaan Severgnini, die na eenig gebalanceer den kop neemt. Even voor de eindstreep schiet Malvassi uit de tweede positie naar voran en wint met een banddikte. Tweede Severgnini. Laatste 200 Meter 3 2/5 sec. In de tweede repêchage rijden Donelly, Ierland, Plume, Letland en den Pool Ko- szutski. In een lange en felle spurt wint de laatste. Tweede Donelly. Laatste 200 M. 12 4/5 sec. Dan komt de rit over 1 K.M. tegen het horloge, waarbij de volgende tijden worden gemaakt: Dayen, Frankrijk, 1 min. 15 sec.; Aerts, België, 1 min. 18 3/5 sec.; Bcseh van Drakesteyn, Nederland uit duizenden kelen enthousiast aangemoedigd 1 min 15 1/5 sec. In de volgend» depêchage komen aan den start Cosens, Engeland, Jermo, Spanje en Djavid, Turkije. Na de eerste ronde te hebben gekropen, gaat de Spanjaard er voor de Marathontribune tusschen uit, doch wordt op het laatste rechte eind door den Engelschman met een fietslengte geslagen. Laatste 200 M. 13 1/5 sec. Einsiedel, Duitschland, 1 min. 17 1/5 sec.; Rodriguez, Argentinië, 1 min. 18 2/5 sec.; Dusika, Oostenrijk, 1 min. 22 sec.; Elder, Canada, 1 min. 19 sec.; Maillard, Chili, 1 min. 20 sec.; Kerridge, Engeland, 1 min. 18 sec.; Donelly, Ierland, 1 min. 19 sec.; Cattaneo, Italië, 1 min. 13 3/5 sec.; Lange, Polen, 1 min. 18 sec.; Falck Hansen, De. nemarken, 1 min. 14 2/5 sec.. Deze laatste rijder krijgt daar hij tot nu toe den snelsten tijd gemaakt heeft 'n applaus van de tribune. Faes, Zwitserland, 1 min. 19 2/5 sec; Galib, Turkije, 1 min. 22 3/5 sec. Nadat dit voor den toeschouwer niet zeer interessant nummer geëindigd is, waarbij de Nederlander Bosch van Drakesteyn dus derde werd, komt de aan de beurt. Aan den start verschijnen de Zwitser Knabenhaus, de Argentijn Malvas si, de Pool Koszutski en de Engelschman Cosens. In de zeer snelle spurt weet de Pool Kos zutski den Argentijn met een half wiel lengte slaan. Laatste 200 M. 12 4/5 sec. De eerste kwart-finale ziet aan den start den Belg van Massenhove en den snellen Duitscher Bernhardt, snel is hier een groot woord, want de eerste en een gedeelte van de tweede ronde worden in zeer langzaam tem po gereden. Voor de Marathontribune neemt de Belg een voorsprong van twee lengten. De Duitscher is bij het uitkomen in de laat ste bocht gelijk gekomen en wint met een nauwkeurig waarneembaar verschil. Laatste 200 M. 13 2/5 sec. Standen (Australië) en Maizarac (Neder land) rijden vervolgens de derde kwart finale der 1 K. M. sprint, balanceeren lang durig. waarbij de Australiër den kop moest nemen. Kruipend gaat het onder door de bochten, zoo mogelijk nog langzamer en een kunst op zich zelf. Ook de bel brengt voor eerst geen verandering. In de voorlaatste bocht neemt de Australiër een voorsprong van een lengte. Bij het uitkomen van de laatste bocht is Maizarac gelijk om in een schitterend gereden eindspurt den Austra liër met een half wiellengte te slaan. Mai zarac de man, die naar men zegt niet „vechten" kan heeft met de laatste 200 M. in 13 sec. een buitengewoon fraaien wed strijd gereden. Vervolgens wint de Fransch man Beaufaud de tweede kwart-finale van den Argentijn Malvassi. Laatste 200 M. in 13 2/5 sec. Deen Falck Hansen laat daar na den Pool Koszutski met een goed half wiellengte. Laatste 200 M. 13 1/5 sec." Zonder voorafgaande aankondiging daaraan ontbreekt in het algemeen nog wel een en ander komt de aan de orde. Allereerst rijdt de Belgische tegen de Poolsche ploeg, een interessante strijd, waar bij van een eigenlijke voorsprong van een van beide partijen niet kan worden gespro ken, daar beide ploegen vrjjwel even sterk zijn. Wegens een misverstand evenwel wordt deze serie geannuleerd. Frankrijk bindt hierna den strijd aan te gen Chili. Hier zijn de Franschen beduidend sterker. Beide partijen rijden, wanneer er nog vier ronden te rijden zijn, met drie man Zienderoogen loopen de zeer fraai rijdende Franschen, die om de beurt den kop nemen, in. Het begint er op te gelijken of de Chi- leenen gelapt zullen worden. Terwijl de spanning op zijn hoogst is, loopen in de voorlaatste ronde in de bocht voor de staantribune de Franschen hun tegenstan ders voorbij. Het was van de Franschen Au merle, Brossy en Trautoul een superbe ge reden race. Hierna komen de Engelsche en Turksche ploegen in de baan. Het rijden der Turken valt niet mee. Zienderoogen winnen de En- gelschen terrein en wanneer er nog drie ronden te rijden zijn loopen de Engelschen hun tegenstanders voorbij. Italië en Letland rijden de derde serie. Het duurt niet lang of de Letten zijn aan de verliezende hand en in de laatste ronde in de bocht voor de staantribune worden zij zelfs nog gelapt. Dan volgt het groote moment van de zeer interessante wedstrijden: Onze Maas, Pijnenburg, van der Horst en Bosch van Drakesteyn, zetten er oogen- blikkeljjk onder daverende aanmoediging een stevig tempo in en loopen bij iedere ron de meer in. In de vijfde ronde valt Pijnen burg in de bocht, doch de drie overigen gaan onvermoeid verder. Nog twee ronden en nog 75 M. scheiden de onzen van de Zwitsers en terwijl het Stadion jubelt en juicht, loopt het subliem rijdende drietal de Zwitsers een paar meter voor de eindstreep. Canada en Duitschland wordt een over winning voor de Duifcschers. Vervolgens beginnen de wedstrijden Voor komen onze jonge hoop: Leene en Van Dijk uit. Oranje zit in de achterhoede en blijft op zijn hoede. Bij de bel legt Holland er een schepje op en loopt dé Oostenrijkers voor de Marathontribune voorbij. Holland wint met twee lengten. Intusschen wordt medegedeeld, dat de achtervolgingsrace België en Polen in de volgende ronde worden geplaatst, daar bij de eerste ontmoeting een misverstand heeft plaats gegrepen. In de tandemrace rijden vervolgens Frank rijk en Engeland, de eersten voorop, de En gelschen op een wiel lengte er achter. Deze afstand weten de Franschen te handhaven tot in het midden der laatse bocht, waarop de Engelschen voorbijloopen om met een fietslengte te winnen in den fraaien laatste 200 M. tijd van 121 /5 sec., die trouwens nog 1/5 sec. hooger is dan die der Hollanders. De namen der winnaars zijnChambers en j L. A. Wyld. In den strijd DuitschlandPolen leiden de Polen tot de bel. Voor de perstribune ver- hoogen de Duitschers het tempo om bij het uitgaan der laatste bocht gelijk te komen en tenslotte in een snelle spurt met een wiel lengte te winnen. Laatste twee honderd meter der winaars Köther en Bernhardt 12 1/5 sec. Tenslotte komen de kwartfinales der ach- tereenvolgingsraces. Nadat Engeland van Frankrijk heeft gewonnen in 5 min. 1 3/5 sec rijdt. Zijn wij zoo nuchter als menschen, die ons niet kennen, zich zeiven en liefst ook nog aan anderen plegen wijs te maken? Wie dit meenen mocht, ware hier spoedig van de dwalingen zijns weegs teruggekomen, want het „Hup Holland" en verwante krijgskreten zün niet van de lucht. Nederland is spoedig een weinig voor, doch weet dit weinige ge stadig aan te vergrooten en wanneer »og vier ronden te rijden zijn bedraagt Holland's voorsprong zeker een 50 Meter, zoo niet meer. De aanmoedigingen daveren door het Sta dion. Holland haalt er uit wat er aan kracht, fut en energie maar uit te halen is. En wan neer het schot knalt hebben de onzen zeker met een goede 200 M. gezegevierd in den fraaien en hoopgevenden tijd van 5 min. 4 4/5 sec. De derde serie der kwart finale ziet Frank rijk van Canada winnen In den tijd van 5 min. 6 sec., waarop de avond wordt besloten met de ontmoeting Italië-Duitschland, waar bij beide partijen ongeveer gelijk oprijden. Dan loopen de Italianen hoe langer hoe meer uit en met een goede 100 M. voorsprong winnen zij in den tijd van 5 min. 10 1/5 sec. Als allerlaatste slot de uitgestelde tan- damrace Italië-Canada over 2 K.M. Daar evenwel Canada niet aan den start ver scheen het was middernacht! ging Italië alleen over de baan. Tijd laatste 200 M. 13 4/5 sec. Conclusie: een avond van goede, mooie en faire sport, enkel ontsierd door een regeling, waarvan de verbetering moeilijk op zich kan laten wachten en nog het beste Is: Bosch van Dfakesteyn no. 2 in den strijd tegen het onverbiddelijke horloge. 41 jaar en 1 K.M in 15 1/5 sec! Wij kunnen tevreden zijn over wat wij al vast hebben en vermoedelijk ook nog zullen krijgen. 8. Hongarije. 9. Italië. 10t Duitschland 11. Frankrijk. 12. Portugal. Italië. Zweden. Fraikrijk. Nederland. Noorwegen heefti den mast gebroken. Amerika en Engeland hebben opgegeven. Bij de zesmeters blijkt de volgorde dan te 1. 2. 3. 4. Voor de rust bezorgen Leenheer met twee goals en Jacq. Kohier met een doelpunt Ne derland een veiligen 30 voorsprong. Rust 3—0. Hoewel de Zwitsers na de rust door R. Mermoud een tegendoelpunt maakten, gaat het daarna van een leien dakje. Leenheer maakte drie doelpunten achter een, daarna komen er twee van Jacq Kohier enuiteen strafworp brengt A. H. van Senus den stand op 91. Een tiende doelpunt is van Jacq Kohier en even voor het eindsignaal ozrgt van Silfhout voor den elfden goal. Zoodat Nederland dus op fraaie wijze de zen wedstrijd met 111 heeft gewonnen. Vervolgens krijgen wij den polowedstrijd De Belgen zijn veelsterker. De Ieren pre- steeren niet veel, met uitzondering van zeer onbehoorlijk spel. Op pologebied kunnen ze nog heel wat leeren. België doelpunt voor de rust zes keer zonder dat de Ieren daar iets t tegenover weten te stellen. De Pauw maakt het eerste doelpunt, Coppieters de drie vol gende, Blitz het vijfde en de Pauw het zesde. Rust 6—0. Na de rust doelpunt Ierland door Dockrell. Dan is de beurt weer aan België, dat door de fjnjsh gaan Bauwens, Coppieters, Bauwens. de Pauw en i Afterall een wedstrijd zonder veel emotie, Malissart de score opvoert tot 11—1 waar- I spannenda momenten of interessante on- mee het einde komt Het slot van den dag is derlinge katnpen ontbraken geheel de waterpolowedstryd. Luxemburg nam de leiding door Standt, zijn: 1. Noorwegen. 2. België. 3. Estland. 4. Holland. 5. Amerika. 6. Deemarken. 7. Zweden. 8. Hongarije. 9. Italië. 10. Duitschland. 11. Frankrijk. 12. Portugal. Op de bezeilde baangedeelten komt, zooals gewoonlijk geen verandering meer, zodat alle jachten in dezelfde volgorde door maar bleek op den duur niet bestand tegen de spelers van Malta, die dan door Bonavia, Magri en Vella doelpunten en met 31 won nen. Het dagelijksch bestur van het Interna. Estland wist zich door ziech in de zes- meterklasse derde te plaatsen, nog juist in de finale te werken, zoodat daarin deelne men, Amerika, België, Denemarken, Est land, Holland, Noorwegen en zweden. Zes jachten vielen hier af, te weten: Italië, Duitschland, Frankrijk, .Hongarije, Potugal en Spanje. De Noor is met driemaal eerste hier reeds- nagenoeg zeker van de eerste plaats. Hij kan ons misschien geen beter dienst be wijzen, dan de overige drie wedstrijden ook als eerste te eindigen, daar Holland dan als de eenige die ook een eerste plaats ver overde, dan als tweede eindigt. In de achtmetersklasse vielen af Enge- In het Olympisch Stadion werd Zondag middag aangevangen met de beide De drie beste van 'elke demi-finale komen in de finale. Uitslag eerste demi-finale: 1. Arne Borg (Zweden) 20 min. 42 sec. 2. Zorilla (Argentinië) 21 min 17 sec. 3. Ault (Canada) 21 min. 33 3/5 sec. Uitslag tweede demi-finale: 1. Crabbe (Amerika) 20 min. 55 2/5 sec. 2. Charlton (Australië) 20 min. 57 sec. 3. Ruddy (Amerika) 21 min. 31 1/5 sec. Daarna volgt de De drie besten worden in de finale ge plaatst. Uitslag eerste demi-finale: 1. Miss Norelius (Amerika) 5 min. 2. Mej. v. d. Goes (Zuid-Amerika) 6 min. 1 3/5 sec. 3. Stewart CEngeland) 6 min. 6 2/5 sec. Uitslag tweede demi-finale: 1. Mej. Braun (Nederland) 5 min. 54 3/5 s. 2. Miss Kim (Amerika) 5 min. 55 sec. 3. Miss Tanner (Engeland) 6 min. 59 sec. 13-2. Het lijkt dus, dat Zus Braun een beteren tijd gemaaktheeft dan Miss Norelius in de eerste demi-finale, doch een mindere tijd dan Miss Norelius Zaterdag. Inde finale komen dus twee Amerikaan- sche, de Hollandschë Zus Braun en twee Engelsche zwemsters en de Zuid-Afrikaan- sche zwemster Mej. v. d. Goes. Hierna wordt begonnen met een waterpolo- wedstrjjd onder leiding van dr. L. Beleznay (Honga rije). De opstelling van Nederland is als volgt A. van Olst J. van Silfhout, Ko Kohier A. H. van Semus C. Leenheer, J. Scholte en Jacq Köhler Men is voor dit nummer zeer terecht op timistisch gestemd, daar de Zwitsers in een i oefenwedstrijd reeds door een Amsterdam- sche combinatie geslagen werden. Het blijkt dan ook al spoedig, dat Nederland veel ster ker is. Slechts het goede werk van den Zwit- serschen doelverdediger A. Schmalz en van den ook in ons land bekenden aanvoerder R. Wyss voorkomt geruimen tijd doelpunten. tionaal Olympisch Comité heeft Zondag- land en Argentinië, zoodat in de finale morgen ontvangen de presidenten van de komen: Holland, Noorwegen. Zweden, Nationale Olympische Comité-s. Na hen Prankrijk, Italië en Amerika verzocht te hebben aan hun respectievelijke comité's de dank van het I. O. C. te wil len overbrengen voor alle moeite, «die de comité's zich hebben willen geven voor de organisatie van de deelneming der ploegen aan de spelen van de Negende Olympiade, heeft de president van het I. O. C. een grondige studie aanbevolen van de nieuwe regeling van het amateurisme, aangenomen door de Fédération Internationale de Foot ball Association, ter vergemakkelijking van de taak van het Congres te Berlijn in 1930, evenals de voorbereidende bespreking van de kwestie door de Fédération Internati onale. Generaal Kentish heeft vervolgens een gedetailleerd rapport uitgebracht over de werkzaamheden in alle landen vna het be stuur in het belang van de Spelen. Graaf de Baillet-Latour heeft ten slotte de aandacht gevestigd op de dringende noodzakelijkheid van do verspreiding van het officieele bulletin van het I. O. C. on der de nationale federaties van de geheele wereld. De wind tot nu toe Oost kroop gisteravond naar het Noordwesten. Krimpende winden brengen slecht weer maar wij hebben een troost. Slechter als gister kan het haast J niet, dus aanvaarden we het druilige regent je gelaten. Als wij echter bij de volgboot ko men, beginnen we het minder gunstige weer toch te betreuren; wat toch is het geval: De belangstelling blijkt althans voor 'n zeil wedstrijd enorm. De van „Wijck" is val en er moet een tweede volgboot worden inge legd. Het is ander publiek als gister. Toen domineerden zeiljumpers, oliejassen en der gelijke bij slecht weer uiterst nuttige klee- dingstukken,-nu de zomermanteltjes en de mi saisons. Vooral voor deze menschen, die nu eens naar het zeilen gaan kijken, zooals zij gingen naar voetbal, athletiek of scherm- tournooi. Zij moeten alle Olympische spor ten gezien hebben mee kunnen praten is het jammer dat we vandaag gee stralende zomerdag treffen. Jammer voor hen zelf, zij missen immers het schitterende schouwspel dat een zonnige Zuiderzee met honderden blanke zeilen biedt, het mooie van een vlotte start of goed geslaagde manoeuvre ontgaat hier immers ten eenenmale, jammer vooral ook voor de zeilsport die nu een prachtig stuk propaganda mist, want inplaats van enthousiast over het genotene komen de menschen nu thuis met 't idee, dat zeilen is ook armoed. 't Is vandaag een gewichtige dag: de laat ste dag der voorwedstrijden. In de zes en achtmeterklasse vallen na vandaag alle jachten af die niet eenmaal een, twee of drie zijn geweest en van de twintig deelne mers in de twaalf voets jollenklasse blijven alleen die tien over, die in hun eerste vier wedstrijden de beste resultaten hebben be haald. Hollandia en Kemphaan zijn dus in ider geval al „binnen". Onze jollenkampioen de Vries Lentsch kwam door z'n omslaan gis teren leelijk achterop, maar zal zichmet een goede beurt vandaag ongetwijfeld nog we ten te plaatsen. Eigenaardig is dat Huybrecht, Bromen en Lentsch met de Duitscher en Italiaan de ernstige candidaten voor de hoogste titel nu alle drie door omslaan in de middenmoot van de ranglijst zijn geraakt. Zouden van daag de beide anderen aan de beurt zijn? Het begin van de wedstrijd is sensationeel. Nog voor het schot valt gaat bij de Argen- tijnsche 8 meter de mast overboord. Als even later het startschot weerklinkt gaan alle schepen nagenoeg gelijk over de lijn. Een prachtige start. Italië alleen start over stuurboord en ligt heel ver door, de anderen maken kortere slagen. Ook de zesmeters vertoonen een mooie start. Denemarken en Holland starten over stuurboord. Denemarken kan nog juist voor de anderen omglippen. Holland moet door de wind en ligt nu het laagst onder Amerika, Noorwegen, Hongarije, Italië Zweden die in deze volgorde de lijn passeerden. Wij stoomen dan op naar de 20 boei wel ke door de achtmeters in deze volgorde wordt gerond: Voorop Frankrijk, met Zwe den dan Italië en Noorwegen dan Holland, ter Engeland, nog later Amerika. Dan volge de zesmeters. Hier ligt het Noorsche Jacht, dat vliegensvlug van de gis ter opgeloopen averij werd gerepareerd en weer met frissche moed aan de start ver- De strijd zal hier in hoofdzaak tusschen Hland. dat twee maal en Italië en Frank rijk, die ieder éénmaal de eerste plaats be zetten gaan. Vooral in deze klasse zal een Hollandschë overwinning groote voldoening geven, daar er hier hard voor gevochten is, terwijl Pluygers zijn zege in d« zermeter- klasse min of meer aan het in*»«ïlen door avemij van de Noor en de te ver doorge voerde onderlinge strijd van België en Denemarken dankt. Rest ons nog te vermelden, dat Dene marken zijn tweede plaats gisteren ver speelde, daar het op protest van Prluygers werd uitgesloten. Maandag-hebben we rust. Dinsdag, Woensdag en Donderdag fioale. Holland houd je taa! le serie: 1. Noorwegen. 2. Zweden. 3. Duitschland. 2e serie: 1. Finland. 2 Holland (5 sec.) 3. Italië. de XXI Aéé! béé! céé! déééé Eéé! ffvé! gééééé Holland spreekt nog 'n woordje mééééé Hééé! Hééé! Hééé! Nog 'n woordje méééééé! Hebben deze week alle mogelijke en on mogelijke krijgskreten de lucht verscheurd, krijgskreten van invasioneerende naties, wel ke het kookpunt van hun dolheid hadden be reikt, Holland zat maar armzalig te kijken, zonder Yell en met leege handen. De leege handen zijn gebleven, maar gelukkig, thans hebben wij onze Yell! Wie de auteur is, en tegelijktijdig de componist, ik weet 't niet, doch van onze zuidelijke tribune is de victorie begonnen. In al zijn kracht en be zieling zag ik den cheer-leader staan, een wellusteling, een durfal, met breed, majestueus gebaar, die de massa meesleurde. En bij elke verbeterde prestatie van de Hol landschë joffer Gisolf, sprong hij als een veer overeind en bezielde zijn kamp tot één galm. De durfal had succes, want die galm plantte zich voort, rij na rij; vak na vak. Maar was er ook geen rede voor zulke geest drift? Niemand had geen oog meer voor de relais-loopen, er was slechts één plek in ons Stadion, daar, bij de staantribunes, waar dat Hollandschë meisje haar prestaties ten top trachtte te voeren. De kansen keerden en wentelden, de spanning steeg bij de minuut en al wat Hollandsch dacht en voelde keek naar zijn wakkere dochter. Onbetwist heeft dit dappere juffertje al de harten gestolen en zwol onze borst niet toen de „cérémonie protocolaire d'Olympique" den tweeden prijs annonceerde, terwijl dat Hollandschë ma troosje die goeie, oude driekleur ontplooide. Een prachtig, onvergetelijk oogenblik! Maar nauwelijks waren wij deze emotie te boven, of daar verschenen de lacrosse'rs. Dit joyeuze entrée konden wij met evenveel recht met een visch-concours vergelijken, ik geloof, twee-en-twintig kerels, 't kunnen er ook vier-en-twintig geweest zijn, die hun vischnetjes uit Canada en Amerika hadden meegenomen. Aan den kant posteerden zich een aantal helpera met kannen en bussen, die bepaald voor een rijken buit waren be stemd. Daarop ving het spelletje aan. Aan gren zen en grensrechters had men lak, evenals trouwens aan vele andere onderdeelen van bijvoorbeeld ons voetbal, waarmede men 't onwillekeurig gaat vergelijken. Doch wat men wel noodig heeft, is athletische vaardig heid. Behalve de onderscheidene afstanden in het hardloopen, is de ausdauer noodig van een 42-K.M. man; moet je kunnen hoog- en verspringen, worstelen, en komt een vaardig heids-diploma in het poeren uitstekend van pas. Of een viseh-acte ook noodzakelijk is, daar ben ik nog niet ach! er gekomen, want soms vischte men achter het net, maar ook in troebel water. Maar vooral een bekwaam bokser schijnt mij van onschatbare waarde, want toen het einde kwam, gingen twee scheen voorop gevolgd door Amerika. Hol- tegenstanders tot slot even op de mat. Of dit 1 r» r* W Dnlmo l lovinmnvlrön Troflo v*/4 TJamaa I er nu ook bij hoort? Er werd ons geen tijd gelaten om hier lang over te piekeren want van den Marathon toren, die intusschen dampte als een échten, Hollandschen door-rooker, klonk plechtig ba- zuinge chal, ten teeken, dat de loopers van de marathon-race in het zicht kwamen. En even later verscheen de kranige overwinnaar, de Franschman, El Quafi. Ontroerd stond het geheele stadion op en zij aan zij zongen we het altijd weer ontroerende Fransche volks lied. En nooit zal El Quafi, de woorden van zijn hymne beter begrepen hebben dan op dit oogenblik, hij, l'enfant de sa patrie, nu son jour de gloire étsit [rrivé! SEE-SAW. land, België, Denemarken, Estland. Honga rije. Zweden, Italië, Duitschland, Portugal en Frankrijk. De achtmeters kruisen inmid dels het in de windsche' ruk op, waarbij Noorwegen en Engeland averij oploopen en opgeven en Italië ee groote voorsprong weet te behalen. Frankrijk en Zweden aldus naar de tweede en derde plaats dringend, door 't uitvallen van Noorwegen is Holland dan vier Amerika ver achter. Resultaat zes meters 1.- Nooi-wegen. 2. België. 3. Estland. 4. Nederland. 5. Amerika. 6. Denemarken. 7. Zweden. (Zie vervolg Eerste blad. Olympische Sport pag. 3,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8