ONTWERP-PROGRAM 1929 *8 a ONS NIEUWE PROGRAM Telegraphisch Weerbericht DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928 "f750.-; Tf 40.- mm BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16927 Het kruis op de Pool De Haarlemsche Draad- en Draadnagelfabriek Overplaatsing van het bedrijf naar Antwerpen Mgr. Dr. B. J. Eras benoemd tot Protonotarius Apostolicus vn. Veilingsklanken van het H.B.G. te Lisse De ex-Keizer van Duitschland Uitbreiding van het Haarlemsche station Een vierde perron De Indische Volksraad in ongenade Verkeersongevallen Aartshertog Albrecht van Hongarije te Den Haag Twee prauwen gezonken Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het nieuwe uitbrei dingsplan van Velsen Behoud van natuurschoon Jelefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1DVERTENTIÉN 35 ct. p. rege' VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dtt blad zyn ingevolge de verzeKermgsvoorwaarden f Oflflfl Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f VCri bij een ongeval met IQ.n by verlies van een hand, flor bij verlies van een fCfl bij 'n breuk van f fj bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uU." doodeltfken afloop; 1 ZOU."een voet of een oog; 1 i/ua." duim of wijsvinger; 1 UU.~ de verzekermgsvoorwaarden f 90(1(1 der volgende uitkeeringen; i uUUU." AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VFRIIFS VAN Al l F PFCHTFN GF^rHIFriFN UITFPIIIK DPIFMAAI been of arm VIFR FN TWINTIG URFN NA HET ONGEVAL. anderen vinger. Wij publiceeren vandaag het lang verwach te ontwerp-verkiezingsprogram der R.-K. Staatspartij. Dat ls tevens de eerste verkie- zingscry voor 1929. Moge het onze propagan disten wakker roepen en heel ons kiezersvolk mobiel maken! Wij volstaan heden met eenige korte kant- teekeningen. Op 24 Novemb. wordt dit ontwerp in den Partijraad behandeld en naar den eisch van het Partijreglement hebben de kiesvereenigingen tot 24 October het recht amendementen in te dienen. Er ls dus vóór dien nog gelegenheid te over om dit ontwerp- program en eventueele amendementen te be spreken. Onze hoofdindruk is: dat dit is een goed program. De kracht ligt vooral in zijn kort heid. Wij zouden zelfs willen vragen, of dit cntwerp nog niet meer besnoeid kan worden. „Onder verwijzing-naar de inleidende verkla ring op het program van 1896 en met handhaving, voor zoover niet gewij zigd of niet reeds verwezenlijkt, van het pro gram van 13 Mei 1922," wordt dit nieuwe ontwerp, dit verkiezingsprogram-1928 thans aangeboden. Dit wil dus zeggen, dat alle po litieke grondbeginselen van de R.K. Staats party, reeds door Schaepman gelegd, worden gehandhaafd; dat heel het uitvoerig program van 1922 wordt overgenomen, voor zoover het niet reeds in de sindsdien verloopen zes jaren ls verwezenlijkt of door de omstandig heden dient gewijzigd te worden; dat wil dus zeggen, dat wij thans moeten hebben een ur gentie-program, alleen bevattende onze poli tieke eischen voor het tijdvak 19291933, voor zoover zij nog niet in een vorig program voorkomen. Anders toch heeft boven aange haalde inleiding bij het ontwerp geen zin. Zóó beschouwd is het thans vóór ons lig gend vrij kort program nog te lang. Wij be grijpen, dat in den aanvang kortelings gewag wordt gemaakt van onzen eisch tot handha ving en doorvoering der Katholiek-staatkun dige beginselen in wetgeving en bestuur; dat daarbij het hoog houden van het gezag, de verhouding van gemeenschap en Individu, huwelijk en ouderlijke macht, bestrijding der onzedelijkheid enz. worden genoemd. Ten deele ls dit een herhaling; maar een dergelijke korte repetitie van onze allervoornaamste, nimmer veranderende en steeds meer klem mende eischen, mag zelfs in een urgentie program niet ontbreken. Maar bij een opsomming van wenschelijk- heden van prachtischen aard dient meer om zichtigheid te worden betracht. Daarbij dienen óf wel alleen nieuwe eischen te worden opge somd; óf wel bij de nieuwe de oude, nog niet verwezenlijkte, te worden herhaald voor zooverre zij voor de periode 19291933 urgent worden geacht. Maar dit laatste moet dan ook uitdrukkelijk worden vermeld. Nu im mers staan wij voor deze puzzle: in den aanhef wordt gezegd, dat het nieuwe pro gram-1928 een aantal punten voor de eerst volgende wetgevende periode op den voor grond stelt, met handhaving (voor zoover niet overbodig of gewijzigd! van de punten van het program-1922. Nu worden echter in dit nieuwe ontwerp- 1928 enkele punten in letterlijken tekst uit het program-1922 overgenomen, b.v. „her ziening van het huwelijksgoederen-recht"; en „herziening van de belangen en rechten der pachters" enz.; terwijl andere punten, als b.v. „bevordering van de Zondagsrust", „maatregelen tegen het bioscoop- en schouw burggevaar en tegen het alcoholisme", „wet telijke regeling van den kindertoeslag" enz. enz. niet worden overgenomen. En toch is er in de afgeloopen periode niet anders dan een bioscoopwet gekomen. Hoe moet dit nu worden verstaan? Is het voor ons liggende ontwerp een urgentie-program zonder meer Maar dan is het te uitvoerig. Is het een aanvulling op het bestaande program? Maar dan heeft het te veel punten, welke reeds in het program van 1922 voorkomen. Is het een program op zichzelf, dan is het niet uitvoerig genoeg. Het zal zaak zijn, dat het ontwerp uit dit oogpunt nog eens worde bekeken en dat er eventueel een advies verschijnt van het par tijbestuur, alvorens het stuk in de kiesver eenigingen aan de orde komt. Dat zou een amendementen-storm zeker bezweren. Naar onze meening zou inkorting tot een zuiver urgentieprogram van b.v. een tiental punten van practlsche politiek het beste zijn. Voor het overige lijkt het ons, zooals ge zegd een goed program. Veel groote nieuwig heden komen er niet op voor. Wil dit zeg gen, dat wij voor de volgende wetgevende periode niets te eischen hebben? Neen; er blijkt slechts uit, dat de R.-K. Staatspartij een vaste ljjn heeft gevolgd en altijd een vooruitzienden blik heeft gehad. Op tal van punten wordt gevraagd te handhaven, wat geworden te versterken, wat ls ver kregen. Dit beteekent, dat de actie goed is geweest; dat wij op de bres willen staan om „het erfdeel der vaderen te bewaren." Het belangrijke punt der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarnaar natuurlijk veler oogen aanstonds zullen zoeken, is thans voor zichtig, maar scherp geformuleerd. De kern lag al in het program van 1922 besloten. Thans wordt precies gezegd, hoever naar het oordeel der R.-K. Staatspartij deze belang rijke zaak naar een wettelijke regeling is toe gegroeid. Ook treft in de sociale paragraaf nog het punt, waarin bij de organisatie der sociale verzekeringen definitief stelling wordt genomen voor de bedrijfsvereeniglngen, een Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt: De H. Vader ontving gisteren den Pater, die Nobile heeft vergezeld bij zjjn Noord- pool-expeditie. De Paus droeg hem op, Nobile te bedan ken, omdat deze het kruis op de Pool heeft geworpen. Stefani deelt uit Rome mede, dat Nobile op het bureau van het bestuur der fascisti sche partij door twee onder-secretarissen van de partij ls ontvangen, die hem hielpen bij het bestijgen van de trap, hem een prach- tigen ruiker bloemen aanboden en hem daarna naar den partij-secretaris Turati ge leidden. Turati ontving Nobile zeer hartelijk en had een langdurig onderhoud met hem. Toen Nobile het paleis verliet, vergezeld door vooraanstaande partij-functionarissen, werd hij enthousiast toegejuicht. Naar wij vernemen, zal het bedrijf der Haarlemsche Draad- en Draadnagelfabriek, thans gevestigd op het Phoenixterrein te Haarlem, overgebracht worden naar Antwer pen. Deze overplaatsing is het gevolg, naar ons van de zijde der directie werd medege deeld, van de niet-coulante houding van B. en W. ten opzichte van het bedrijf. 31 Maart 1933 eindigt de erfpacht voor den grond, waarop de gebouwen van het bedrijf geves tigd zijn. Bij de directie bestonden plannen, het bedrijf groote uitbreiding te geven. In verband daarmede werd aan het Haarlem sche gemeentebestuur gevraagd, of de erf pacht verlengd kon worden, subsidiair wat de bedoelingen van B. en W. met het terrein waren. Zooals men weet, is het Phoenixterrein o.m. bestemd voor het aanleggen van een grooten verkeersweg, zooals in het verkeersrapport omschreven is. Van B. en W. werd echter, ondanks ver schillende pogingen geen ander antwoord ontvangen dan dit, dat verlenging van de erfpacht niet verleend kon worden. De direc tie achtte het toen te riskant, om het bedrijf uit te breiden en mede door het feit, dat het gemeentebestuur geen ander terrein aanwees, waarheen het bedrijf overgebracht zou kun nen worden, besloot de directie, de stad te verlaten. Reeds is men bezig, naar Antwerpen te verhulzen en het is niet onmogelijk dat binnen 1 a 3 maanden het geheele bedrijf naar Antwerpen overgebracht is. Slechts 2 man van het personeel worden medegeno men, terwijl een zeer klein deel van het be drijf, waarvoor misschien 3 man personeel noodig is, voorloopig nog op het Phoenix terrein gevestigd blijft. De rest van het personeel, ongeveer 80 man, komt zonder werk. In verband met dit laatste vooral had het Haarlemsche gemeentebestuur wel wat meer pogingen in het werk kunnen stellen, het bedrijf hier te houden. Nu er zeer veel kans, is dat die 80 werkloozen ten laste der gemeente Haarlem komen. Naar wij vernemen, zijn over deze kwestie door het raadslid den heer J. G. Van Kessel de volgende vragen aan B. en W. gesteld, welke in de gemeenteraadsvergadering van morgen behandeld zullen worden. 1. Is het B. en W. bekend, dat de Haar lemsche Draadnagelfabriek binnenkort haar bedrijf overbrengt naar Antwerpen, terwijl zij gaarne hier in Haarlem was gebleven? 2. Zoo ja, hebben B. en W. dan pogingen aangewend om deze industrie, welke aan een groot aantal arbeiders werk verschaft, voor Haarlem te behouden? 3. Wanneer vraag 2 bevestigend wordt be antwoord. Zijn B. en W. dan bereid de maat regelen, welke zij in deze genomen hebben en de resultaten daarvan, aan den raad mede te deelen? Te bevoegder plaatse hebben wy bij het gemeentebestuur mededeelingen over deze zaak ingewonnen. Men deelde ons daar mede, dat het bekend genoeg is, dat het Phoenix terrein mettertijd o.m. gebruikt moet worden voor den aanleg van een grooten verkeers weg, zooals in het Verkeersrapport omschre ven staat. De verschillende bedrijven, op het Phoenixterrein gevestigd, weten reeds sinds langen tijd, dat zij naar een ander terrein ter vestiging moeten uitzien. Dat ten opzichte van de Haarlemsche Draad- en Draadnagel fabriek minder coulantie zou zijn betoond, dan ten opzichte van de andere bedrijven, ontkende men ten stelligste. Mgr. dr. B. J. Eras, huisprelaat van Z. H. den Paus, Procurator van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat te Rome. is door Z. H. den Paus benoemd tot Protonotarius Apostolicus. 4. Onder verwijzing naar de inleidende verkla ring op het program van 1896 en met hand having, voor zoover niet gewijzigd of niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden voor de eerstvolgende wetgevende periode door de R.-K. Staats partij de volgende punten op den voorgrond gesteld: I. Handhaving en doorvoering der Katho liek-staatkundige beginselen in wetge ving en bestuur, vooral ten aanzien van: het hooghouden van het gezag, de verhouding tusschen gemeenschap en individu, het huwelijk en de ouderlijke macht, de bestrijding der openbare onzede lijkheid. Herziening van het huwelijks-goederen recht. Vasthouden aan het parlementair-con- stitutioneele stelsel. De belemmering van de vrijheid van van godsdienstoefening, neergelegd in art. 177 van de Wet op de staatsinrich ting van Nederlandsch-Indië, worde weggenomen. II. Handhaving van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, voor beide soorten van onderwijs met voor koming en afsnijding van ongewenschte verhoudingen en ongemotiveerd hooge uitgaven. Tegengaan van verdere verzwakking van de positie van het gymnasiaal on- dertvijs. Toepassing van de gelijkstelling voor het voorbereidend en het nijverheids onderwijs. Regeling van het cursus-onderwijs voor de rijpere jeugd. Ten aanzien van de radio: vrije en zelfstandige ontwikkeling van de maat schappelijke krachten; billijke verdee ling van den beschikbaren zendtijd vol gens de in de bevolking levende rich tingen. III. Behoud van het finantieele evenwicht. Belastingverlaging voorzoover daardoor algemeen nuttige uitgaven voor econo mische, soolale en cultureele doeleinden niet behoeven achterwege te blijven. Meer rekening houden met kinderrijke gezinnen. Invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde. Geleidelijke afschaffing van indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. Vermindering van de successiebelasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap. Meer doeltreffende organisatie van den Staatsdienst. Herziening der financieele varhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Herziening van de forensenbelasting. 2. 4. 6. 7. 9. 10. IV. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met de voor stellen van Benedictus XV volkomen over eenstemmen ter oplossing van de inter nationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken, en ter gelijktijdige en wederzjjd- sche vermindering van bewapeningen. V. De organisatie van leger en vloot dient be perkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verde diging der onafhankelijkheid binnen de grenzen door eventueele internationale rege lingen te stellen. VI. 1. Voortgezette voorbereiding van staat kundige zelfbeschikking, binnen het Rijksverband, van de deelen des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Nederlandsche leiding. 2. Behoud van de volledige ministerieele verantwoordelijkheid voor het beleid van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië en van de Gouver neurs van Suriname en van Curasao. 1. Zoo noodig steun aan bepaalde takken van volksbestaan vooral door het mid del van handelstractaten of door bij zondere invoerrechten. 2. Betere inrichting van de afdeeling Handel en Nijverheid, mede met het oog op economische voorlichting en het sluiten van handelstractaten. 3. Toezicht op het bankwezen. VIII. 1. Wettelijke regeling van den verkoop op afbetaling. 2. Tegengaan van het cadeaustelsel. IX. Herziening van de wettelijke regeling van het pacht-contract. Bescherming van de be langen en rechten der pachters. X. 1. Ter uitvoering van Hoofdstuk VII, punt 5 van het algemeen werkprogram van 1922, worden organen ingesteld in de daarvoor vatbare bedrijven. Aan deze organen wordt opgedragen: a. het verstrekken van advies in den ruimsten zin, ten" aanzien van alle sociaal-economische aangelegenheden het bedrijf betreffende, zoowel aan de overheid als aan de organisaties van belanghebbenden. b. het uitvoeren of deelnemen aan de uitvoering van wettelijke regelingen en daarop steunende maatregelen van bestuur betreffende de arbeids wetgeving, de sociale verzekerings wetgeving en dergelijke; c. de berechting van geschillen ontstaan bij de uitvoering der onder b. be doelde regelingen. 2. De wetgeving worde aangevuld met be palingen, die de geheele of gedeelte lijke verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten mogelijk maken. Regeling van samenstelling en bevoegd heid van de contactcommissie in het mijnbedrijf, 4. De organisatie der sociale verzekeringen worde zooveel mogelijk gebaseerd op bedrijfsvereenigingen. 5. Invoering van de ziekteverzekering. 6. Doorvoering van de arbeidswet 1919, en uitbreiding, voorzoover daarvoor noodig, van de arbeidsinspectie. 7. Wettelijke regeling van de werkloos heidverzekering. 8. Wettelijke regeling van de rechtspositie van het overheidspersoneel. 9. Bescherming van landarbeiders. 10. Maatregelen in het belang van kinder rijke gezinnen. XI. Meer overheidszorg voor het behoud van de schoonheid van stad en land. Dat het met de droge bloembollenvei lingen dit jaar uitstekend loopt, blijkt wel hieruit, dat de aanvoer steeds grooter en grooter wordt. Het nieuwe gebouw Ne-Ma-Ho. komt uit stekend van pas, en zal ook In dit seizoen geen oogenblik onbezet blijven. Van deze veillngsdrukte kan als bewijs aangetoond worden, dat de opbrengst van de Vrijdagnamiddagveiling was ruim 100.000. De aanvoer was ruim 9000 man den. De catalogus groot 1732 nummers, werd In tijd van ruim vier uur afgedraaid. Volgens een der directeuren is dit een nieuw record. Deze week ls wel de meest gelangrjjke, en is de directie genoodzaakt een speciale hyacinthenveiling te doen houden en wel Woensdagmiddog om 2 uur. Van verschil lende firma's zijn belangrijke partijen toe gezegd en dit belooft inderdaad een voor name hyacinthenveiling te worden. Het Duitsche republikeinsche klachtenbu reau te Berlijn heeft, naar aan het „Hbld." gemeld wordt, naar aanleiding van telegram men van den gewezen keizer uit Doorn, zich gewend tot den Nederlandschen minister raad en er hem opmerkzaam op gemaakt, dat door deze voortdurende politieke activi teit van Wilhelm II niet alleen het gast recht yan Nederland wordt misbruikt, maar tevens een bedreiging voor den Europeeschen vrede wordt geschapen. Voorts ziet het bu reau In deze actie een poging om het te genwoordige politieke stelsel in Duitschland te ondermijnen. In antwoord hierop heeft het Klachten bureau van minister De Geer een brief ont vangen waarin de minister meedeelt, dat de aandacht van de Nederlandsche regeering op deze aangelegenheid gericht blijft. punt, waarover in onze kringen nog geen een stemmigheid bestond. Het zijn vooral deze laatste punten, welke binnen kort nog wel eens onze nadere aan dacht zullen vragen. Naar wij vernemen, zal het Haarlemsche station met een vierde perron worden uitge breid. Dit perron zal voornamelijk dienen voor de aankomst en het vertrek van de electrische treinen naar IJmuiden. Het perron zal worden gebouwd aan den kant van het Kennemerplein en dus een pendant vormen met het perron, waar nu de treinen van en naar Haarlemmermeer aankomen en vertrekken. Een onmiddellijk gevolg van deze verbe tering van het Haarlemsche station zal zijn, dat de treinen uit IJmuiden niet meer, zooals nu zeer dikwijls het geval is nabij de kruising Verspronckweg zullen moeten wachten op binnenkomende of vertrekkende treinen uit of in de richting Rotterdam. Aneta seint uit Batavia: Het „Nieuws van den Dag v. N. I." merkt op, dat de Volksraad zich weer een keer te meer heeft „aangesteld" door een geheime vergadering tegen de pers te houden. Volgens het blad heette het „de camarilla der pers" en het zegt dan, dat de volksvertegenwoor digers niet in het openbaar durfden zeggen, wat zij tegen de couranten op het hart had den en het wijst op het weinige onderlinge vertrouwen, omdat er wel notulen gemaakt, doch geen afschriften aan de leden ver strekt worden. Het „Soer. Handelsblad" en de „Locomo tief" wenschen het geheel aan den Volks raad over te laten op welke wijze dit col lege zelf de eigen fout zal corrigeeren en de bladen publiceeren voorloopig slechts beslis singen van den Volksraad, zonder de be schouwingen van de sprekers. Botsing Op den Ringdijk nabij Aalsmeer kwam een motorrijder, de heer H. in botsing met een wielrijder, die zijn 2-jarig zoontje op den bagagedrager liet meerijden. De aanrijding ontstond, doordat de toe stand van den weg daar ter pleatse zeer slecht is, waardoor de wielrijder bij het passeeren zijn stuur kwijt raakte. De bestuurder van het rijwiel en het kind werdeh bedien over den weg geslingerd en liepen enkele verwondingen op, terwijl het voorwiel van de fiets bijna geheel werd ver nield. De motorrijder kwam er vrijwel onge deerd af. Een moeilijk besluit Zondagmiddag reed op den Kruisweg nabij den Spieringweg in Haarlemmermeer een luxe auto, komende uit de richting Heemste de, terwijl er uit tegenovergestelde richting een motorrijwiel met zijspan naderde, waar van de bestuurder tengevolge van den slech ten toestand van den weg blijkbaar veel moeite had om het rechteipoor te houden, gereg ld had om heg rechte spoor te houden, geregeld van den eenen naar den anderen kant van den weg hotste en tenslotte links in plaats van rechts uitweek. De autobestuurder, het gevaar bemerkende, zag zich voor het moeilijke besluit geplaatst, om zoover mogelijk in den waterkant uit te halen en wist door krachtig te remmen en het stuur direct om te slaan nog intijds een ernstige botsing te voorkomen. Aanrijding Nabij de brug over de ringvaart bij Aals meer alhier, kwam een wielrijdster uit deze gemeente 's avonds in aanrijding met een vrachtauto van den groentenhandelaar M. Ze werd in bewusteloozen toestand opgeno men en later door M. met z'n auto naarhare woning gebracht. Weer tot bewustzijn ge komen liet haar toestand zich bevredigend aanzien. Auto tegen den gevel Gisteren heeft te IJmuiden-Oost een aan rijding plaats gehad tusschen twee luxe-vier wielige motorrijtuigen, één afkomstig uit Am sterdam, bestuurd door A. R., de tweede uit Velsen, bestuurd door K. D. Doordat de bestuurder A. R. met te groote snelheid de bocht Willebrordstr.Stationsweg wilde nemen en niet er op lette dat aan zijn rechterhand een ander motorrijtuig naderde, was een aanrijding onvermijdelijk. Het ge volg van de aanrijding was, dat A. R. met zijn auto het trottoir opvloog en stuitte tegen de voorpui van het sigarenmagazijn van den heer Geerlof. Beide auto's kregen materieele schade, de aangereden muur werd een wei nig beschadigd. De politie van IJmuiden, die juist ter plaatse was, maakte proces-verbaal op. Ook te 's-Gravenhage heeft Z. K. H. Aarts hertog Albrecht van Hongarije gisteren in een bijeenkomst van ouders den dank van Hongarije overgebracht voor hetgeen de pleegouders voor de Hongaarsche kinderen hebben geaan. Cecioni, de doodgewaande metgezel van Nobile, met zijn verbonden been in den trein, die hem naar Rome bracht. Belangrijke schade. Aneta seint uit Padang: Twee prauwen van de Kon. Paketvaart Mij., geladen met 1600 zakken robusta-kof- fie zjjn bij zwaar weer bij Indrapoera ge zonken. De prauwen wachtten op het schip van de Kon. Paketvaart Mij. de „Van Rees" voor de overscheping van de koffie, die be stemd was voor Padang. De schade aan de koffie, bedraagt ruim ƒ80.000. Een prauw is op een zandbank aangespoeld. Z. H. de Pans dankt Nobile, omdat deze het kruis op de Pool heeft geworpen. Mgr. Dr. B. J. Eras is door Z. H. den Pans benoemd tot Protonotarius Apostolicus. De Indische Tentoonstelling te Arnhem is gesloten. Ruim 300.000 bezoekers hebben de expositie bezocht. Ten gevolge van een twist is te Amsterdam een 23-jarige vrouw door een chauffeur doodgestoken. De vierde Limburgsche Sociale Studieweek. Verschenen is de Amsterdamsche gemeen- tebegrooting met een eindcijfer van bijna 114 millioen. Het einde van Stephan Raditsj kan elk oogenblik verwacht worden. De agenda van de a.s. zitting van den Volkenbondsraad. Bondskanselier Dr. Seipel zal deelnemen aan de vergadering van den Volkenbond. Ontploffing in een opslagplaats van muni tie bq Boekarest. Te Agram werd Zonagomrgen de journa list Ristovitsj vermoord. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.08. Op 't oogenblik ir ter visie gelegd het nieu we uitbreidingsplan der gemeente Velsen, ont worpen door den directeur van Openbare Werken, den heer Brader. Men zal zich misschien nog herinneren, dat door den voormaligen directeur van Openbare Werken, Ir. de Jong, in 1921 een uitbreidingsplan is gemaakt, dat door den i raad op 25 April 1922 is vastgesteld en doorj Ged. Staten op 30 Juli 1924 is goedgekeurd, echter met uitzondering van een gedeelte j van het plan, voor zoover betreft een deel I van Wijkeroog bij Rooswijk en met uitzon- i dering ook van het deel, dat gelegen is ten I zuiden van het Noordzeekanaal en ten oosten van de spoorlijn HaarlemVelsen. Ged. Staten onthielden hun goedkeuring aan die gedeelten, omdat zjj van meening i waren, dat hiervoor open bebouwing moet I worden toegepast, terwijl in het plan een ge- sloten bebouwing was ontworpen. Het gevolg was natuurlijk dat deze stuk ken uit het plan werden gelicht, waarna de heer Brader opdracht kreeg om een nieuw plan te ontwerpen. Voor Wijkeroog werd hierna gedeeltelijk gesloten en gedeeltelijk half-open bebouwing ontworpen. Voor het overige deel werd een! geheel nieuw plan ontworpen, waarop de hoofdwegen werden behouden, terwijl voor' dit deel geheel open bebouwing werd ontwor-1 pen, met uitzondering van sommige gedeelten nj. die, welke op de bestaande besloten be bouwing aansluiten. Hiervoor werd half open bebouwing toegepast. Voorts werden de buitenplaatsen „De Neet hof" en „Spaarnberg" bij het plan ingedeeld. De overige buitenplaatsen niet. (Voor Vel- serbeek is later hen apart'plan gemaakt). Het plan, zooals dit nu samengesteld was, werd naar Ged. Staten gezonden, doch deze konden nog geen vrijheid vinden om het goed te keuren. Het gouvernement zond het plan eerst ter beoordeeling naar de vaste commis sie voor uitbreidingsplannen in Noord-Hol land. Deze commissie vond het plan te ruim van opzet. Zy meenden ook dat nog meer natuurschoon behouden moest worden en dat aaneengesloten bebouwing zooveel moge lijk moest worden tegengegaan. Te Velsen toog men daarna opnieuw aan 't werk en het resultaat ls thans gereed en ligt ter visie. Uit dit nieuwe plan blijkt, dat de groote buitenplaatsen Rooswijk, Water land, Beerkensteyn, Schoonenberg, Duin en Kruidberg De Neethof en Spaarnberg niet zijn ingedeeld. Voorts zijn ook andere stuk- it e d ne.a'.en zoodat dus een zeer ruime bebouwing is ontworpen. Het overige is ongewijzigd gebleven. Men ziet op het plan breede wandelwegen. O.m. krijgt de verbreede Driehuizerkerkweg, nabij het buiten Schoonenberg, een nieuwen zijtak, die uitkomt bij „de Biezen". Dit wordt een dubbele weg, met in 't midden een plantsoen. Achter het dorp Santpoort is er ook nog i een breede weg ontworpen, die toegang geeft) Hoogste bar. stand 769.9 m.M. te München. Laagste bar. stand 749.5 m.M te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht tijdelijk toenemenden Zuidelijken tot Z.-Westeljjken wind meest zwaar bewolkt in het Westen mogelijk eenige regen, overi gens weinig of geen regen, zelfde tempera tuur tot het sportterrein, dat nabij de spoorbaan (het golfterrein) is ontworpen. Een nieuwe begraafplaats is ook in dit plan ontworpen, nabij Westerveld. Nabij het pont zjjn fabrieksterreinen gere serveerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1