Stadsnieuws Electriciteit Amsterdamsdie Beurs EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem Agende 8 Augustus Schouwburg Jansweg De ophooging van den spoordijk aan de Westergracht Portemonnaie gerold De taxi-tarieven Haarlem Verlaging noodig, wil gebruik toenemen m het Statuten Personalia Diefstal rijwiel Gemeentezaken Examen Lichaamsoefeningen M.O. Enkel gebroken Examen Hoofd-akte De loodgietersstaking De staking van schildersgezellen De verplaatsbare Muziektent. De terugweg. Z.K.H. Prins Hendrik Prins Karei van Zweden naar Amsterdam De staking der loodgieters GEMEENTERAAD De schiidersstaking bij „Onze Woning" Gevonden dieren en voorwerpen De Olympische wielerwedstrijd op de lange baan. BENNEBROEK HEEMSTEDE Prins Louis Ferdinand van Pruisen Door een auto aangereden Verdronken De zesde Nederlanascne Imkerdag Groote luchtmanoeuvre boven Londen VRAGENRUS LAATSTE NIEUWS De brug over de Eendracht bij Tholen Gevaarlijk spel Een aschreg Paleowih door vulkanische uitbarsting en vloedgolf geteisterd Een goederentrein ontspoord medegedeeld door DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Een Amerikaansche stabili- satieleening voor Spanje De verjaardag van Jrt. M. Koningin-Moeder op de „Monte Olivia" herdacht 102%, 102% ïoii 101 99% 247J 165 176 176J 247£ 165 177 177£ 226J 439 194£ 217 774 774£ 229-| 443-£ 195£ 217£ b 761 762 133J 140 107 22 134 1440 183 150 183 156 394£ 197 413% 80 395 b 416 80 233* 164£ 69 185J 104 136£ 64f io7/1® 233£ 164£ 185 103 136 65 10% 751 72 85% 230 1 195£ 187£ 207£ 5J 1 36% "s* 37 682* 379£ 106 1 163£ 142 b 686 105 b 164 b 143 546% 436£ 187£ 540 549 436£ 188* 539£ 149* 192$ 73 /3j 35%8 47 52£ b 147 exd 193 73 35%. 47 52 3f tAd». lag. filcdj Sociëteit „St. Bavo" 8 uur R. K. Volks bond 8 uur Melkinrichting „de Land bouw" 8 uur Spoor en Tramwegperso neel 8 uur Handels- en Kantoorbe dienden 8 uur Bevolkingsbureau half negen uur Haarlemsche Inkoop Combinatie. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59. Repetitie Harmonie „Utile Dulci" van 810 uur. Half 9 uur vergadering bestuur Re traiteclub. Kwart over 9 vergadering van senioren en commissarissen. Statenzaal Prinsenhof half 2 uur ver gadering van den gemeenteraad. Schouwburg Jansweg 2 uur kindervoor stelling „Pietje Bell" 8.15 Mevr. Esther de Boer van Rijk in „De medailles van een oude vrouw." Gemeentelijke Concertzaal 8 uur Louis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt." Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur, Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Wegens den grooten toeloop en het enorme succes, dat wordt behaald door Mevr. de Boer-v. Rijk, Willem v. d. Veer, Julia Cuy- pers e.a. met de Medailles van een oude Vrouw, zullen tot en met Zondag deze voor stellingen worden doA' gegeven. Gisterenavond ontving Mevr. de Boer twee groote bloemstukken. Het publiek bracht den spelers na afloop weder een ovatie. Wij kunnen dan ook niet anders dan met lof spreken over deze opvoering. Bij de politie is door een dame uit Leiden aangifte gedaan, dat tijdens de markt op de Gedempte Oude Gracht uit haar taschje een portemonnaie, inhoudende 17.is ont vreemd. Reeds geruimen tijd geleden hebben wij meermalen gewezen op de hooge tarieven van het taxi-vervoer in Haarlem en de nood zakelijkheid betoogd van het verlagen dier tarieven, om aldus een vermeerdering van het vervoer te krijgen. Eindelooze onderhan delingen Zijn toen gevoerd tuschen het ge meentebestuur en de ondernemingen, welke taxi's stationneeren en het resultaat is ten slotte geweest, dat de tarieven werkelijk ver minderd zijn. Dit is Ingegaan 1 Januari 1927 Waarschijnlijk heeft men zich van die ver laging heel wat voorgesteld, hoewel wij er reeds dadelijk op gewezen hebben, dat zij niet ver genoeg ging. Men vergelijke de tarie ven maar eens. Volgens de oude tarieven, weike dus golden vóór Januari 1927, bestond er een drievoudig stelsel. Het eerste was in gesteld voor het stadsgedeelte, dat binnen een vastgestelde zóne viel en volgens dat be taalde men voor de eerste 500 M. 0.60 en voor iedere 250 M. meer 0.10. Volgens het tweede tarief, dat ingesteld was voor de uren van 12 uur 's nachts tot 7 uur 's morgens, moest men voor de eerste 400 M. 0.60 en voor iedere 200 M. meer 0.10 betalen. Het derde tarief ten slotte was Ingesteld voor alles, wat buiten de vastgestelde zóne viel en volgens dat betaalde men voor de eerste' 250 M 0.60 en voor iedere 125 M. meer 0.10. Toen kwamen, na veel gehaspel, de gewij zigde tarieven. En nu betaalt men binnen de zóne voor de eerste 600 M. 0.60 en voor Iedere 4Ó0 M. 0.10 en bulten de zóne voor de eerste 400 M. 0.60 en voor iedere 200 M. meer 0.10. Bij het narekenen zal men bemerken, dat de nieuwe tarieven niet veel gunstiger zijn voor het afleggen van kleine trajecten dan de oude. Volgens het oude tarief betaalde men bij het afleggen van 1, 1)4, 2, 2J4 en 3 K.M. resp. 0.80, 1.00, 1.20, 1.40 en 1.60 en volgens het nieuwe tarief resp. 0.70, 0.82 y„ 0.95, 1.07 en 1.20. Hieruit blijkt, dat eerst op grooter afstanden de prijsverschillen eenig gewicht ln de schaal gaan leggen. Maar het taxi-verkeer Is er Juist op berekend, kleine afstanden af te leggen. In groote steden in het buiten land, zooals Parijs en Brussel bijv. neemt men om de haverklap een taxi, omdat de ta rieven juist zoo goedkoop zijn. En zoover behoeft men het niet eens te zoeken, want in Amsterdam is het officieële tarief 0.15 per K.M., terwijl zoo goed als door alle on dernemingen slechts 0.10 per K.M. bere kend wordt. Uit den eftrd der zaak is het taxi-verkeer in Amsterdam, na verlaging tot dezen prijs dan ook bijzonder toegenomen. Waarom kan dan ook in Haarlem geen la gere prijs bedongen worden dan 0.25 per K.M.? Want daar komt het practisch op neer, als men voor elke 400 M. 0.10 moet betalen. En daar komt nog bij, dat men als een soort toeslag voor de eerste 600 M. 0.60 moet neertellen. En dit laatste is juist het groote bezwaar, aan de Haarlemsche taxi tarieven verbonden. Deze „toeslag" maakt het taxiverkeer op kleine trajecten juist zoo verschrikkelijk duur. Voor een rit van het station naar het Plein betaalt men 0.90 en hoe gemakkelijk zou men op dat traject niet een taxi nemen, als men bijv. slechts 0.35 0.40 behoefde te betalen. En dat zou kunnen, als men ook hier bijv. een ki- lometerprijs van 0.15 vaststelde en den eerste 600 M.-prijs liet vallen. Dan be kwam men gunstige tarieven en ongetwijfeld zouden de resultaten daaraan evenredig zijn, d.w.z. het gebruik maken van taxi's zou zeer zeker belangrijk toenemen. Men zou het bedrtif populair maken en wat dat zeggen wil, kan men aan Amsterdam en zoovele andere groote steden zien. Nu is het dit n"<? lang niet: de cüfers wilzen het uit Vóór de verlaging maakte een taxi-chauffeur gemiddeld 4 5 ritten per dag en thans is dit gestegen tot5 6. Een toeneming dus, welke eigenlijk dien naam niet ver dient. -In 1927 werden doo;r iederen taxi chauffeur gemiddeld 13.500 K. M. afgelegd. Blijkens de resultaten over het le halfjaar 1928 zal dit aantal kilometers over dit jaar iets stijgen, maar ook deze stijging zal niet noemenswaard ziln. Er wordt beweerd, dat de ondernenemingen niet geneigd zijn, den prijs van f 0.60 voor de eerste 600 M. te laten val'en. omdat dat bedrag juist „de mooie verdienste" zou inhouden. Maar zouden zij niet veel meer hun belang dienen door po pulariseering van het bedrijf, door verlaging van tarieven, waarvan een zeer veel groo ter gebruikmaking van taxi's het gevolg zal zijn? De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Houthcüi- del, voorheen de Erven H. C. van Vflet, alhier. Voor het examen Engelsch L O. slaagde te Utrecht mej. W. Kommann, alhier. Bij de politie is aangifte gedaan van den diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was buiten de zweminrichting aan de Houtvaart. 14—12 Het bestuur der St. Franciscus-school ver zoekt, goed te keuren, dat de naaischool met ingang van 1 September a,s. ais leerschool wordt gebruikt. B. en W. deelen den raad mede, hierover met het bestuur in overleg te zullen treden en te zijner tijd een voorstel tot toekenning der vergoeding te zullen doen. HAARLEM, 6 Augustus. Geslaagd: H. W. Broeren, Amsterdam; J. Hoogmeijer, Am sterdam; J. j. ±j. Rabeer, b trecnt; P. J. Wagemans, Haarlem. Maandagmiddag omstreeks 1 uur liep ue 63-jarige G. Liesveld, wonende Celebesstraat 12, op den hoek Jansweg-Kennemerplein, op de plaats waar de weg afgesloten ls. Toen zij daar over een plank liep, gleed zij er af en brak haar enkel. Zij is door den Ongevallen- dienst per taxi naar haar woning vervoerd. Woensdag 6 Aug. 1928. Geëxamineerd 8 vr. candldaten. Geslaagd de dames: J. A. M. Cramer, Amsterdam; O. E. Llndhout, Am sterdam; M. E. van Leurden, Hoofddorp; M. J. Veenhuyzen, Amsterdam. Van de stakende loodgieters is hedenmor gen een tiental aan den arbeid gegaan. Aan de bouwvereeniging „Onze Woning" wojrdt reeds eenigen tijd gestaakt door de daar aan het werk zijnde schilders. Zaterdag is 'door de zoons van den aanne mer het werk hervat. Hedenmorgen zijn zij met het werk doorgegaan, terwijl ook een sta kende schilder het werk hervat heeft. Door de muziek- en zangvereenigingen, welke muziekuitvoeringen ln de verplaatsbare muziektent in de buitenwijken zullen geven, is er bij B. en W. op aangedrongen, dat door de gemeente de op die uitvoeringen val lende onkosten zullen worden gedragen, daar zij de noodlge middelen missen, om die on kosten uit eigen kas te betalen. Bovendien brengt het telkens plaatsen en opbergen der tent kosten met zich. De kosten worden begroot per concert op 85.zijnde 60 voor de plaatsing en 25 voor de door de uitvoerende vereeniging te maken kosten. Voor de dekking der kosten vraagt de meer derheid van B. en W. een crediet van 1020 aan. Een minderheid van B. en W. kan zich niet vereenigen met het voorstel, om de door de vereenlgingen te maken onkosten te vergoe den, uitgaande van de overweging, dat de be doeling uitsluitend was, voor de muziekver- eenigingen de mogelijkheid te openen, uitvoe ringen op verschillende plaatsen in de ge meente te geven. Binnen afzienbaren tijd waarschijnlijk een feit Vijf viaducten Het uitzicht op de Kathedraal gered B. en W. van Haarlem vragen machtiging van den gemeenteraad om met de Spoor wegen een ruiling van grond aan te gaan in verband met de ophooging van den spoordijk aan de Westergracht. Dit, gisteren door ons vermelde bericht, bewijst, dat, wat de technische zijde van dit vraagstuk dezer ophooging betreft, over eenstemming is bereikt tuschen de directie van de spoorwegen en het gemeentebestuur van Haarlem. Een voorname stap ln de goede richting, wam, uit de uitvoerige pole miek in ons blad eenige jaren geleden ge voerd bleek, dat de technische zijde van het vraagstuk nog heel wat voeten in de aaide had. Als de technische kant van de zaak in orde is, kan straks begonnen worden met een berekening van de kosten. Het geheele werk zal in de millioenen kosten, maar, naar wij vernemen, is de zeer globele raming van dien aard, dat uitvoering van het werk mogelijk is. Ook voor Haarlem, want Haar lem zal uit den aard der zaak een groote bijdrage moeten geven. Maar de „cost gaet voor den baet uit" en hier is de verwach ting, dat de ontwikkeling van Haarlem door de ophooging zeer zal worden bevorderd en in elk opzicht de groote uitgaven wettigen, die noodig zijn om de ter.einen achter den spoordijk in exploitatie te brengen. Ook de gemeente Heemstede en de provincie Noord-Holland zijn met de ophooging zeer gebaat en zullen aangezocht worden in de kosten bij te dragen. Bovendien kan het werk een goede werkverschaffing worden, waardoor ook uit dien hoofde een bijdrage vap de provincie en het pijk verantwoord is. Ook de gemeente Bloemendaal zal aan gezocht worden een bijdrage in de kosten te verleenen, hoewel het bekend is, dat de gemeente Bloemendaal ophooging van den spoordijk voor haar van geen belang acht. Wanneer die onderhandelingen over de dekking der kosten zullen afgeloopen zijn, is nog niet te zeggen, maar wel kan verze kerd worden, dat er spoed achter de zaak gezet wordt. De spoordijk wordt verhoogd vanaf de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoort- schelaan. Er zullen doorgangen of viaducten in den spoordijk komen aan de Brouwers vaart (de nu reeds bestaande, maar nog te verbeteren doorgang), verder aan de Wes tergracht, de Piilslaan, de Munterslaan en de Zandvoortschelaan. hoewel de viaducten niet precies op dezelfde plaats komen, als waar nu de wegen liggen. Een ander belangrijk punt is, dat de overeenstemming, die nu bereikt is, van groot belang is voor onze kathedraal St. Bavo. Wanneer de ruiling van grond tot stand komt tussehen het gemeentebestuur van Haarlem en de Spoorwegen, dan is daarmede tegelijkertijd het gevaar bezworen, dat de Spoorwegen een uitbreiding geven aan het goederenemplacement in de rich ting van de Westergracht en dus 't uit zicht op de kathedraal zou worden bedor ven door rijen goederenwagons. De uitbreiding van het emplacement gaat dan in de andere richting. Ook het doortrekken van de Van Oos ten de Bruijnstraat tot aan de Wester gracht zal dan zeer spoedig plaats hebben en kan het heele uitbreidingsplan ln die omgeving worden uitgevoerd. Naar schatting zal het weiland achter de kathedraal bin nen een jaar of vier wel bebouwd zijn. Over de Westergracht komt in het verlengde van de Westergracht een brug, die aansluit op het Leidsche kwartier. Zooals uit een en ander blijkt, is oinnen- kort een groote verandering aan den West kant van Haarlem te wachten. Deze veranderingen Staan echter abso luut los van de verbeteringen, die aan den Oostkant van Haarlem aangebracht zullen worden. Ook daar zal de spoordijk, zooals wij onlangs meldden, omhoog gebracht worden. Maar de plannen daar zijn lang zoover niet gevorderd als voor de Weste lijke uitbreiding. den indruk, zoodat velen hem, pech en an dere ongevallen buiten beschouwing gela ten, een goede kans gaven. Reeds 5 ren ners hadden met het pechduiveltje te kam pen en waren, toen wi) vertrokken, nog niet gepasseerd. De vertrektijd der Hollan. ders was: Duyken 8.10 uur, Buys 8.58 uur, Braspenning 9.40 uur, Kuys 10.20 uur. Knol en Ligthart waren als reserve aangewezen. Op den terugweg passeerde op het kruis punt Militairenweg-Bloemendaalscheweg als eerste; H. Hansen, Denemarken, en wel om 12.25 uur. Deze was van morgen de 8e aan de start. Tweede was C. Saavedra, Argentinië; deze arriveerde 12.40 uur en was van och tend 4e aan de start. No. 3 was J. Lowagie, België, 12,41; 5e aan de start. No. 4 A. Aumerle, Frankrijk, 12.42 uur, 7e aan de start. No. 5. Ch. Marshall, Engeland, 12.46 uur, 2e aan de start. No. 6. J. Caironi, Zwitserland, 12.48 uur, 10e aan de start. No. 7. R. Hellberg, Finland, 12.51 uur, 12e aan de start. No. 8. B. Duijken, Nederland, 12.52 uur, 8e aan de start. No. 9. A. Grandi, Italië, 1.03 uur, 21e aan de start. No. 10. J. P. Muller, Luxemburg, 1 uur 3 min. 50 sec., 13e aan de start. No. 11. Tourville, Canada, 1.07 uur, 3e aan de start. No. 12. E. H. Jansson Zweden, 1.10 uur, 19e aan de start. Om 1.35 uur waren 24 deelnemers op den terugweg het kruispunt Bloemendaalsche- wegMilitairenweg gepasseerd. De Hollander L. Buijs passeerde als no. 19 om 1.32 uur, terwijl hij aan den start no. 30 was. De Hollander Kuljs gevallen. De Hollander A. Kuijs is vanmorgen op den heenweg ter hoogte van het Kweekduin op den Zeeweg om ongeveer 11.05 uur ge vallen, door het breken van zijn frame. met westelijk Noord-Brabant zoude verbin den. Haar onderbouw is daarvoor reeds be rekend. De brug is evenals de andere werken van de genoemde overbrugging, gebouwd volgens de plannen en onder directie van het in genieursbureau beheerd, door Ir. G. Kuy- pers, voorheen te Rotterdam, thans te Am sterdam gevestigd. AMSTERDAM, 7 Augustus. Hedenochtend heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de casa-olympica. AMSTERDAM, .7 Aug. Prins Karei van Zweden, die momenteel te Parijs vertoeft, zal a.s. Woensdag een bezoek brengen aan de Koninklijke familie te Soestdijk. Naar vernomen wordt arriveert de Prins met zijn gezin hedenavond in de hoofdstad. Gisterenavond werd vergaderd door de stakende leden van den Algem. Nederl. Me- taalbewerkersbond, naar aanleiding van het feit, dat enkele loodgieters het werk heb ben hervat. Besloten werd de staking met kracht voort te zetten en te trachten de werkwilligen weder tot staken over te halen. Door de woningbouwvereniging „Onze Woning" is tegen morgenavond een spoed vergadering voor de leden uitgeschreven, ter bespreking van de schildersstaking bij het bouwwerk der vereeniging. AANVULLINGS-AGENDA van de vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 8 Augustus 1928. 4a. Beschikbaarstelling gelden ter bestrij- öing van kosten openluchtconcerten in de verplaatsbare gemeentelijke muziektent. 4b. Verzoek van het bestuur van de St. Franciscusschool aan de Tugelastraat om meer lokaalzbimte. Terug te bekomen bij: Marchant, Vooruit gangstraat 17, armbandje, Bur. van Politie, Smedestraat, bril in etui, Vasen, Nagtzaam- straat 27, zilveren broche, Smalt, Boekenro destraat 15, zilveren broche, Bordes, Iorden- straat 72, zilveren broche met steen, De Braai, Kloppersingel 115, ceintuur, v. 't Hof, Timorstraat 146, postduif 3.28.C.1321, Hof huis, Bloemendaalscheweg 99, Bloemendaal, hondenpening 2757, De Korte, Ten Kate- straat 20, huissleutel, Van Spengler, Wes- terhoudstraat 7, huissleutel, Bur. van Poli tie, Smedestraat, paar heerenhandschoenen, Kennel „Fauna", Parklaan: zwartwit hond je gebracht door Eggink, Kloppersingel 119, zwarte doeshond, aangetroffen op het per ron van het station N. Spw. grijswitte kat, gebracht door Schoonderbeel, Riouwstraat 26, zwarte kat, gebracht door Diephuis, Parklaan 83, Van Gastel, Frans Halsstraat 20, R.K. Kerkboekje, v. d. Meulen, Iepenstr. 26, bruine portemonnaie met inhoud, Schip pers, Olycanstraat 23, zwarte portemonnaie met inhoud. Stuifbergen, Assendelverstraat 63, bruine portemonnaie met inhoud, Spaak, Oranjestraat 40, rijwielbelastingmerk, Ride- ker, Houtmarkt 13rd. rijwielbelastingemrk, Veeninga, A. L. Dyserinkstraat 122, rijwiel belastingmerk in etui, Bur. van Politie, Smedestraat, regenjas, N. Hogerwerf, Ko ninginneweg 54, damesrijwiel, Krom, Rus tenburgerlaan 37, vlagje. Wit-grijs spant de hemel zich boven de stad. Het is een mooie morgen. Langs de straten en wegen,, waar de Olympische wielrenners op hun parcours door Haarlem en Bloemendaal zullen passeeren, is het een drukte van belang. Steeds meer menschen stroomen aan en scharen zich in lange rijen langs den weg. Om 8 uur is de vol ledige motorbrigade reeds begonnen met de afzetting der wegen. Een groote politie macht zorgt voor de verdere regeling. Ook de Ongevallendienst is op post. Er zijn 4 posten uitgezet: bij het raadhuis van voor malig Schoten, op den hoek Kleverlaan Sehoterweg, op den hoek Kleverlaan Kleverparkweg en op den hoek Brederode- straatVerspronckweg. Op den weg is een witte kaikstreep getrokken, om 't parcours nog beter aan te duiden. Op de hoeken wijzen wegcommissarissen met de bekende Olympiadevlaggen den ren ners den weg aan. Anderen tee kenen het nummer en den naam van den passeerenden renner ter contróle op. Om 8.37 uur passeert de eerste deelnemer, de Engelschman Marshall, den hoek Ver spronckwegJulianalaan. Dan volgt Arno- lika, uit Lithauen, de Argentijn Saavedra, de Franschman Aumerle. Dan verschijnt in snelle spurt een Oranjebroek, de Hollander Duyken. Uit de volgorde van het vertrek blijkt, dat de Franschman Aumerle hem ingehaald heeft. Duyken geeft echter den moed natuurlijk niet op. Er kan nog zoo veel gebeuren op dit 165 165 K.M. lange tra ject. Het is de blauw-getruide Franschman Lowagie, die in een flink 'tempo passeert. Vervolgens komen de roodgetrulde Deen Hansen, de Zwitser Karoli. Dan komen weer de uit deze Oiympiadeweek zoo be kende kleuren in het zicht; de blauw.wit getruide Fin Helberg racet voorbij. Dicht achter hem aan komt Muller uit Luxem- burg. Hij is dus op den Fin ingeloopen. Sidlo uit Tsjecho-Slowakije, de Pool Ko- povski, de Noor Raaen, de Zweed Jansen, de aan veie Bloemendalers bekende Ljuboe uit Joego.Slavië De blauwgetruide Italiaan Grande, de Zuid-Afrikaan Short, in groene shirt gekleed, rennen voorbij. Dan rijdt de eerste man uit U. S. A., Westerholz, voor bij met vlak achter hem de Ier Woodcock, met een klaverblad-embleem op de borst. Middleton, een Engelschman, ziet er ver hit en warm uit. Intusschen Ls een Chileen, die als zesde man den hoek had moeten passeeren, nog niet gearriveerd. De Cana dees Leporte, de Argentijn Lopez en de Belg Aerts racen nu ln snelle vaart de Ju lianalaan in. Dan komt, onder daverend gejuich, de tweede Oranjeman aanracen. Het blijkt Buys te zijn, de bekende wiel renner uit Halfweg. Uit het programma blijkt, dat hij om 8.58 uur van de Hem- brug vertrokken is. Half tien passeerde hij den hoek VerspronckwegJulianalaan; hij heeft dus over dezen afstand slechts 32 mi nuten gedaan. Buys maakte een uitsteken- Uitstapje Door het bestuur van „Eer bied in Gods huis" was Zondag J.l. voor de leden met hun dames een autotochtje waarvoor een der autobussen van de auto busonderneming Noordwijk aan ZeeHaar lem dienst deed, door het Gooi georgani seerd. Om half tien vertrok men uit Bennebroek met niet al te best weer Ln het vooruitzicht. Het Gooi met zijn schitterende bosschen, zijn uigestrekte hei, was een zeer goede keuze voor het maken van een autotochtje. Toen men de Larensche belvédère be zocht, was het weer gelukkig wat opgeklaard en kon men genieten van het rustige schil derachtige gezicht, dat de omgeving met haar roode kleine daken scherp afstekend tegen het overheerschende frissche groen aanbood. In prettige stemming reed men verder over Hilversum, het lustoord voor den Am- sterdamschen zakenman, naar het hotel „De Rading" aan den Utrechtschenweg, waar een uitstekend diner voor de intus schen hongerig geworden gasten gereed stond. De daarbij behoorende mooie speel tuin wist ook zelfs den ouderen eenige uurtjes jolige pret te bezorgen. De terugreis, welke men over 'sGrave- land. Muiden, waar het Muiderslot met zijn vierkante muren, zijn forschee kantee- len een blik waard was, Sloten en den Haar lemmermeer reed, was rijk aan afwisseling. Het was een uitstekend geslaagd, genoeg lijk dagje voor de deelnemers en deelneem sters geweest. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 30 Juli tot en met 4 Aug. genomen 332 douchebadeh, 43 kuipbaden. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussehen 5 en 8 uur werd door 1 volwassene gebruik gemaakt. Opbrengst bloempjesdag De opbrengst van den bloemendag op Zaterdag 4 Augus tus bedroeg 175.47 Lantaarn in brand Gisteravond 8 uur stond het bovengedeelte van een gaslan- taarn in brand in de Johan de Wittlaan nabij den Heerenweg; het bovenstuk stond geheel in vlam. Na waarschuwing verscheen personeel van de lichtfabrieken, dat poog de het vuur te dooven, maar het lukte niet, waarop de lantaarn is omgetrokken, doch toen begon hij van onderen te branden. Dit is echter spoedig gebluscht, waarna de lei ding is afgesloten. OLDENZAAL, 7 Augustus. Hedennacht ver toefde prins Louis Ferdinand van Pruisen, zoon van den ex-kroonprins van Duitschland alhier. In gezelschap van een Spanjaard reisde hij vanmorgen verder per auto naar Doom en de Olympische Spelen. ELST, 7 Augustus. Op den Rijksweg werd gistermiddag de 18-jarige Rotterdamsche padvinder A. H., die daar per rijwiel reed, aangereden door een auto uit Arnhem. De jongeman bekwam een hoofdwonde en een dubbele linkerbeenbreuk. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. Den bestuurder treft geen schuld. ZWOLLE, 7 Augustus Het 6-jarig zoon tje van den heer v. Sloten is gisteravond bij het Roode Torenplein alhier, te water ge raakt en verdronken. Hij werd door schip pers op het droge gebracht, doch een ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De zesde Nederlandsche imkersdag zal Zaterdag 18 Aug. a.s. te Concordia te Bus- sum gehouden worden. Boven Londen heeft in den afgeloopen nacht een groote luchtmanoeuvre plaats ge had, waaraan door een 100-tal bombarde ment-vliegtuigen werd deelgenomen. Tegelijk met deze nachtelijke luchtaanval- en op de Engelsche hoofdstad hebben een heden der Engelsche vloot elkaar bestreden. Vr.: Wanneer vertrekt de Amsterdamsen? processie naar Kevelaer? Antw.: Morgen (Woensdag) om 7.30 uur uit Amsterdam. Het vervoer van de overspanning over 100 K.M. afstand THOLEN, 7 Aug. Over het aanstaande vervoer van de ijzeren overspanning voor de in aanbouw zijnde brug over de Eendracht van Kinderdijk naar Tholen, een afstand van ten naaste bij honderd kilometer, over de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche rivieren Een 5-jarig kind door een spoorwagen overreden en gedood. Te Rotterdam waren gisteren eenige jon gens aan het spelen in de Nijverheidsstraat bij een leegen spoorwagen. De 6-jarige L. Heygemans, gewoond hebbende aan den Zin- kerweg. was op de rails gaan zitten. De spoorwagon werd opgeduwd door oudere jon gens, die niet zagen, dat hun kameraadje ge vaar liep. Plotseling hoorden zij een afgrij selijk gekerm. Het bleek, dat de wagon het kind over beide beenen was gereden, zoodat zijn linkerbeen geheel, zijn rechter nagenoeg geamputeerd was. Het ventje werd naar het ziekenhuis overgebracht, doch bleek bij aan komst reeds overleden. BIMA, 7 Aug. Te middernacht in den nacht van Zaterdag op Zondag werden te Atjeh gedurende 2 uren in Oostelijke rich tingen knallen waargenomen. Zondag viel er gedurende den geheelen dag een lichte aseh- regen. Meer Oostelijk wordt de aschregen nog dichter. De lucht is zwaar bewolkt. Vele dooden. KOzw-ANG (Timor),. 7 40*. Paleowih is geteisterd door een vulkanische uitbar sting en een vloedgolf. Er zijn vele dooden en gewonden. en stroomen, wordt ons het volgende mee gedeeld: De ijzeren overspanning wordt in verband met den grooten afstand en de geringe breed te van het vaarwater vervoerd op een wijze als tot dusver nog niet of zelden is toe gepast, namelijk op twee paar gekoppelde schuiten, achter elkaar varend, en door sleepbooten getrokken. Het gevaarte weegt ongeveer 70.000 K.G. en steekt bijna 18 me ters boven den waterspiegel uit. De complete brug, welke het eiland Tholen met den vas ten Noord-Brabantschen wal moet verbin den, bestaat uit landhoofden en pijlers van gewapend beton, uit enkele kleinere span ningen van dit materiaal, en voorts uit de genoemde ijzeren overspanning, wier hoofd liggers in vorm afwijken van de tot dusver ir. Nederland gebouwde groote ijzeren brug gen. De hoogte neemt zooals gebruikelijk toe naar het midden van de brug, de bovenrand is echter niet boogvorm1?, doch oestaat uit vijf rechte gedeelten: waardoor een siank geheel verkregen wordt. Haar vrije spanning van 100 M. wordt slechts bij een enkele brugoverspanning in Nederland overtroffen. Ze is ingericht voor zwaar rij- en voor tramverkeer. De stoomtram uit Bergen op Zoom wordt dan ook tot in de kom der ge meente Tholen doorgetrokken. Voorts is er rekening mede gehouden, dat de bovenbouw der brug zonder al te groote kosten versterkt kan worden ten dienste van een locaalspoorweg welke het eiland Tholen HANNOVER, 7 Augustus. Hedenochtend is voor het binnenrijden in het station Olfeld een goederentrein ontspoord. De locomotief met vier wagons vlogen uit de rails. Een spoorwegbeambte werd zwaar gewond. De materieele schade is aanzienlijk. (Ni f- O f f iet ee n. 44Ss STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 7 Augustus I'. 2e Klasse 2e Liist. Hooge prijzen: 13311 20.000. 6S99 1500. 5583 18835 19821 200. 12018 18854 20835 f 100. Prijzen van 30 15 35 47 54 149 159 271 343 393 408 460 546 561 594 690 732 739 749, 758 858 878 :052 I0Ö1 1062 1125 1241 1295 1344 1398 1449 1460 1465 1553 1584 1636 1682 173.3 1792 1800 1812 1880 1921 1936 2083 2139 2341 2426 2458 2460 2549 2771 2785 2790 2808 2860 2917 3015 3153 3260 3277 3331 2387 3418 3464 3559 3562 3581 3594 3U>6 3700 3836 3899 3915 3952 3992 3999 4050 4066 4067 4072 4106 4140 4280 4281 4326 4337 4358 4359 4367 4433 44S3 4614 4655 4677 4690 4799 4811 4835 4872 4873 4949 5110 5129 5130 5167 5220 5247 5309 5334 5337 5108 5480 5524 5525 5578 5660 5664 5482 5698 57S8 5 793 5423 5835 5855 5*57 5891 5993 6013 6144 6146 6260 62S9 6368 6386 6409 6411 6463 6490 6592 6,695 6738 6815 6835 6864 6949 6960 7014 7109 7129 7202 7388 7390 7495 7536 7757 7946 79.52 7984 8067 8125 8145 8240 8263 8295 8300 8325 8366 8396 8488 8580 8584 8.60n 8623 862S 8638 8708 8717 8779 »S02 8938 9089 9110 9206 9297 9355 9469 9485 9572 9578 9615 9637 9657 9781 9783 9SM 9814 9865 9909 9961 10037 10152 10180 10238 10266 10295 10.300 i 0321 10462 10480 10511 10535 10548 10616 10618 10782 10784 10S29 19905 10915 10936 10942 10968 10997 11014 11035 11116 11131 11171 11181 11257 11274 11507 11575 11599 11655 11809 11871 11888 11952 12178 12181 12328 12338 12349 12417 12515 12557 12639 12752 12768 12824 12863 12914 12979 12982 12996 13017 13031 13033 13155 13:81 13228 13229 13275 13356 13362 13375 13381 13398 13417 13419 13505 13589 13628 13687 136*9 1.371.5 13730 13875 13922 13963 14009 14036 14214 14261 14268 14286 14337 14361 14380 14405 14413 14437 14467 14612 14606 14726 14739 14793 14804 14904 14955 14972 14979 14999 15028 15043 1506O 152.37 15256 15257 15.357 15367 15370 15391 15570 15833 15904 15924 15927 15995 16156 16183 16'54 1626? 16289 16335 16357 16395 16521 16562 16596 1663.3 16670 16699 16717 1CS44 16845 16946 16989 17018 17037 17136 17141 17161 17205 17222 17290 17300 17397 17444 17456. 175z6 17535 17545 17590 17629 17702 17720 17755 17760 17767 17795 17814 17894 17895 17978 17981 18099 18113 18225 18257 18268 18315 18389 1S399 18406 18421 18439 IS-L^ 18487 18596 18669 18719 18794 18911 18920 18928 18979 19008 19057 19060 19079 19168 19211 19508 19526 19550 19590 19614 19754 19789 19790 J9S01 19852 19889 19973 20135 20244 "0358 20404 20433 20560 20591 20593 20650 20655 20706 20708 2073S 20896 20911 20917 20951 Verbetering. 2c Klasse le lijst: 5484 mz. 11659 11671 11737 11974 12051 12080 12436 297 646 951 1384 1657 1927 2476 2983 3427 3800 4054 4290 4553 4861 5212 5512 5758 5944 6371 6731 7085 7560 8172 8470 8707 9123 9610 9831 10265 10532 10873 11016 11366 11756 12145 12495 12871 131 IS 13354 13627 13049 14294 14556 14952 13198 15466 16176 16421 16757 17139 17416 17655 17836 18266 18426 18837 19064 19593 19896 20586 20811 5414. DINSDAG 7 AUGUSTUS Koersen Heden opening 2? kitiCLisaiig CU. S% Nederland 1919 Nederland 1918 ♦H Nederl. 1917 N.-Indiê 1923 D ibi N.Ind. 1926 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel 1(4). Resc. Dito Industrieën. Marg. Urne Nederl. Kunstzijde Maecubee HoU Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Bultenlan Anaconda O. 8. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Liège LONDEN, 7 Augustus. Het Amerikaan sche bankiershuis Morgans treft voorberei dingen voor een groote stabilisatieleening voor Spanje. De Bank van Spanje zal de garantie op zich nemen. Aan boord van het s.s. „Monte Olivia", op z'n Noordkaapreis, herdachten de ruim 200 Hollanders op waardige en gezellige wijze den 70sten verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder. Onder voorzitterschap van dr. M. Niemeijer had zich 'n commissie gevormd, waarvan ook prof. F. van Schelven, ds. J. Gunning, J. C. H. van Duyl Sr. en H. M. Muller (Transvaal) leden waren. De kapitein liet het schip versleren. De passagiers werden gewekt door een plechtig Wilhelmus van de kapel aan boord. Een gelukwensch aan de Koningin-Moeder werd draadloos verzonden, namens de verzamelde Nederlanders. De beteekenis van H. M. de Koningin-Moeder werd in een openingswoord door den voor- i zitter uiteengezet, terwijl prof. van Schelven I zijn gehoor boeide door een korte rede over Koningin-Moeder en het Oranjehuis. Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dom Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadl Silau V. L O. O Allied Intercontln Rubber Scheepvaart. HoU. Amerika Ujn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Ml]. Nederland Rotterd. LloVd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Suiker. H. V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenbanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw 8t. Paui Kansas City South Erie Rallr Prolongatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2