Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws PUROL Luchtverkeer tveede blad Het Smetten, Doorzitten en Stuk hopen der Hu id NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 /at de R;K. Rijkskïes- ring - organisaties te doen staat 3ehandelingvan het ontwerp- program 1929 Een circulaire van het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij De Indische Tentoonstelling te Arnhem gesloten De Koninklijke familie De Klompenindustrie De gemeentebegroo- ting 1929 van Amsterdam Een eindcijfer van bijna 114 millioen Een gemeente in opspraak Twist met tragischen afloop Zeep De Nenyto Voorloopig geen salaris Overreden en gedood 100.000 Pond hooi verbrand Vechtersbazen Bij het fruitplukken Zeekasteelen Brand op een pakzolder Een zeehond geschoten Op slag gedood De reis der „Italia" - bemanning naar Rome Het onfortuinlijk slot Met een gyroplane Goed gelukt Gereed voor den sprong SOCIAAL LEVEN De vierde Limburgsche Sociale Studieweek In verbana met de verschijning van het ontwerp-program 1929 der R. K. Staatspartij heeft het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij aan de besturen der R. K. Rijks- kieskringorganisaties een circulaire ge- zorrien, waarin het volgende wordt opge mekt. Dear 1929 een verkiezingsjaar is voor de Tweeie Kamer der tSaten-Generaal, moeten thans voor het eerst de bepalingen worden toegeiast van art. 15 lid 8 van het Party - reglenent, inzake de opstelling van het Pro gram voor de nieuwe wetgevende periode. Het ontwerp daarvan is volgens bedoelde bepaliig vastgesteld door het Partybestuur op vorstel van het Dageiyksch Bestuur, dat daarmtrent uitvoerig overleg heeft gepleegd met len voorzitter van den Partijraad, Z.Exi Mgr. Dr. W. Nolens. Wat van belang Is. Decirculaire wyst er op, dat het van be- langis, voor den goeden gang in onze party- orgaisatie, dat overal, in alle plaatseiyke parj-Instanties, het program besproken en toef licht worde. ït dagelijksch bestuur van de R. K. Stgtsparty merkt verder op dat anderzijds tofdeze i stanties een gepaste aansporing mc; uitgaan van Partybestuur en Kies- krijbesturen, om te bereiken, dat eene ern- stif en degeiyke behandeling van het pro- gra in den Partijraad niet bij voorbaat wó.e onmogelijk gemaakt door een stort- vld van amendementen. Sn legge er den nadruk op, dat het voor- geiagen ontwerp een ruim opgezet program is voor de volgende vierjarige wetgevende peade dat het niet in details, nóch in té.roote lengte mag verliezen dat de hcdmomenten der practische politiek er iwaar voren moeten treden. rt. 15 lid 8 schryffc voor, dat amende- mten van gemeentelijke (of parochieele) Bsvereenigingen die in de Provinciale KSkringorgamsatie en/of in de Algemeene Vgadering van den Rykskieskring geen nsrderheld mochten verwerven, niettemin ai het Partybestuur moeten worden toege- zden. Wat moet er dns nu geschieden? la publicatie van het ontwerp-program ,eten de Kringbesturen de plaatselijke ïsvereenlgingen uitnoodigen dit te bespre- en e.v amendementen vóór een bepaal- (1 tijd in te dienen. h Kieskringen waar ook Provinciale eskringorganisaties aan de behandeling n het program deelnemen, moeten de ïendementen worden ingediend by de Pro- ïciale-Kringbesturen. Deze dienen, na arover in Algemeene vergadering dier Pro- nciale Kringorganisatie vergaderd te heb- ;n, hun besluiten in by het Bestuur van den nkskieskring. Waar géén Provinciale Kringorganisaties orden ingeschakeld, worden de amende- ïenten rechtstreeks bij het Kringbestuur igediend. Je Algemeene Vergaderingen van de Ryks- deskringen-moeten vóór Woensdag 24 Oc tober a.s. over .het program vergaderd heb- ien en harerzijds de amendementen bij het Partysecretariaat hebben ingediend. Want op 24 November zal de Partyraad vergade ren. Amendementen welke later binnen komen dan 23 October des avonds worden niet hl behandeling genomen. Partyraadsvergadering. Ingevolge art. 15 lid 3 en 4 van het Party- reglement wordt verder aan de Rijkskies- krlngbesturen een voorloopige kennisgeving gezonden van de einde Nov. te houden Par tyraadsvergadering, met de vraag, of, en zoo ja. welke voorstellen de Rykskieskringorga- nisaties op de agenda van werkzaamheden voor die vergadering wenschen geplaatst te zien. Het antwoord op deze vraag moet feitelijk vóór 1 October a.s. by het Partijbestuur worden ingezonden. Om de noodzakeiykheid van tweemaal kort achter eikaar te vergaderen voor de Kringvergaderingen te ontgaan, wordt voor dit jaar de termyn van 1 October verlengd tot 24 October. Het partybestuur vertrouwt, dat van nu af door de Kringbesturen, zoowel als door de plaatseiyke leiders, goed er aan zal worden gedacht dat wij een verkiezingsjaar tegemoet gaan. De circulaire besluit aldus: Wanneer allen tydig paraat zijn, en met opgewekten, eensgezinden geest het werk aanvatten, mogen wij, onder Gods Zegen, een groot succes in 1929 verhopen. Door 300.000 personen bezocht. De Indische Tentoonstelling te Arnhem, kortweg de I. T. A., is gesloten. By een souper, dat in verband met deze sluiting Zondagavond in het Indisch res taurant werd gegeven, zaten aan de Minis ter van Koloniën, de heer Köningsberger, de waarnemend burgemeester van Arnhem, de heer B. Bakker, het hoofdbest. van „Oost en West", het afdeelingsbestuur en voorts de verschillende commissies van bystand voor de tentoonstelling, de lecfen van de Ver. „Eurasia", en anderen. Alle gasten ont vingen een grooten legpenning, waarop een symbolische herinnering van de Ita is uit gebeeld. Aan tafel heeft mr. Huges in de eerste plaats herdacht het overleden bestuurslid den heer Hendriksen, die krachtig aan de voorbereiding van de Ita heeft gearbeid, en verder mededeeling gedaan over het resul taat van de tentoonstelling. Er zyn 300.000 bezoekers geweest, waarvan 70.000 tegen verlaagd tarief en 62.000 schoolkinderen. Het bestuur is er in geslaagd de touwtjes byeen te houden, zoodat noch van de ge meente, noch van de garantiehouders ook maar één cent zou worden gevorderd. Minister Köningsberger verklaarde, dat deze tentoonstelling, geboren uit het hoofd van mr. Huges, beantwoord heeft aan de gestelde verwachtingen. Spr. wenschte daar mede mr. Huges geluk en verheugde zich in het groote succes van de Ita. Hy voegde daaraan toe de mededeeling, dat de Koningin mr. Huges heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wanneer ooit een koninklijke, onderscheiding verdiend is, zegt spr., dan is het wel deze. Spr. bevestigde daaxna het teeken der orde in het knoops gat van den voorzitter van de tentoonstel ling. Een langdurige ovatie volgde. Verder voerden nog het woord, de heer Bakker, waarnemend burgemeester van Arn hem, de heer Zuyderhoff, algemeen voorzit ter van de vereeniging „Oost en West" en de heer Pemandes, voorzitter van de af- deeling West-Indië. Maandag 13 Augustus wordt de Konink- hjke Familie op het Loo terug verwacht. Het Comité van Actie ter verbetering van den toestand in de klompenindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en L. een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op een maatregel ter voorkoming van ver dere vermindering van het houtgewas in die streek, die thans bedreigd wordt met geheel verdwynen, door de gemakkeiyke bepalingen betreffende uitvoer daarvan en gemakkeiy- ken invoer in België, waardoor gebrek aan hout voor de klompenindustrie steeds groo- ter dreigt te worden. Een tijdeiyk verbod zal het aantal geschikte boomen doen toe nemen, het hout goedkooper doen worden en de concurrentie met de Belgische klom penindustrie vergemakkelijken. Groote bedachtzaamheid noodzakelijk meenen B. en W. B. en W. van Amsterdam hebben den ge meenteraad aangeboden de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1929. Het eindcüfer van de begrooting van den gewonen dienst is 113.940.963, dit is 7.881.248 hooger dan dat van de vastge stelde begrooting voor 1928. Maar „een sta ging of daling van het eindcyfer heeft wei nig beteekenis", zeggen B. en W.. Ook nu is bijv. dat eindcyfer met een bedrag van 5.734.801 verhoogd door de toevallige om standigheid, dat by het sluiten van den dienst 1927 genoemd bedrag nog meer moest worden uitgegeven dan ontvangen en daar om als correctie op den ontvangst-post wegens het batig saldo van den dienst 1927 in uitgaaf moest worden gesteld. Voorts is het eindcyfer gestegen, doordat thans voor het eerst onder de ontvangsten wegens Straatgeld ook zyn geraamd de door ge meentelijke diensten en bedryven in dit middel by te dragen sommen. Daartegenover is het eindcijfer verlaagd door de omstandigheid, dat in uitgaaf niet meer tweemaal zyn opgenomen bedragen voor grond-, dijk- en polderlasten door ge- meenteiyke diensten en bedryven ver schuldigd. Naar bekend is, bestaat er, wanneer de inkomsten en uitgaven betreffende vroegere jaren worden geboekt ten bate of ten laste van de jaren waarop zij betrekking hebben, op de gewone inkomsten en uitgaven see dert 1923 voortdurend een tekort. Dit beslaat over 1923 5.698 000. over 1924 2.344.000, over 1925 1,840.000, over 1926 2.585.000 en over 1927 2.300.000. Ook de begrooting voor 1928 wijst weer op een tekort aan middelen betreffende dat jaar. Immers aan deze begrooting moest een bedrag van rond 7.273.000 aan baten uit vroegere dienstjaren 3.273.000 batig saldo 1926 en 4.000.000 bijdrage uit het Reservefonds voor bijzondere doeleinden) worden toegevoegd om zonder tekort te sluiten. Ook de begrooting voor 1929 kon niet sluitend gemaakt worden zonder baten van vroegere dienstjaren. Het streven van B. en W. is er echter or gericht geweest, de begrooting zoodanig te maken, dat het bedrag, hetwelk zy aan wijst als uit vroegere dienstjaren benoodigd om zonder tekort te sluiten, zooveel moge- ïyk zu worden beperkt. In weerwil van het feit, dat het batig saldo van den laatstafgesloten dienst, waarmede de begrooting aanvangt, rond 2.700.000 lager is dan by de begrooting van 1928 het geval was, zyn B en W. er in geslaagd de begrooting sluitend te maken door den post Inkomstenbelasting voorloo- pig te verhoogen met f 3.500.000 in plaats van met een bedrag van 4.000.000 zooals by de ontwerp-begrooting voor 1928 ge schiedde. Het tekort op de eigelijke inkomsten en uitgaven van het dienstjaar, hetwelk uit deze begrooting resulteert is derhalve rond 3.200.000 lager dan bij de begrooting voor 1928 n.I. rond 4.072.000 tegen rond 7.273.000. De vermindering van het tekort op de be grooting is hoofdzakelyk bereikt door een zeer scherpe raming der verschillende on derdeden der begrooting. Hierdoor is het beeld, dat de begrooting van de financieele situatie geeft, duideiyker geworden. Uit die scherpe raming vloeit echter voort, dat de kans op belangrijke meevallers, zooals die tot dusver, byv. In sterke mate ten opzichte van de financieele resultaten der bedrijven, voorkwamen, zeer klein is geworden, zoo niet uitgesloten moet worden geacht. Dit brengt mede, dat de begrooting geen ruimte biedt voor het vo- teeren van nieuwe bedragen aan gewone uitgaven verder dan tot het bedrag van den post van onvoorziene uitgaven ad rond 351.000, welk bedrag wel is waar nog rond 125.000 hooger is dan dat voorkomende op de primitieve begrooting voor 1928, maar hetwelk niettemin vry matig genoemd moet worden. B. en W. zullen zich by het doen van voorstellen tot het voteeren van nieuwe gewone uitgaven beperken tot gevallen van bepaalde urgentie. Een uitvloeisel van de bovenvermelde methode van raming is ook, dat veel groo- ter waarschynlykheid bestaat dan tot dus ver, dat het bedrag waarmede voorloopig de raming van de opbrengst der Inkom stenbelasting isverhoogd, ook inderdaad aan het Reservefonds voor byzondere doeleinden zal moeten worden ontleend. In dit verband zy medegedeeld, dat de stand van dit fonds nog dezelfde is als werd medegedeeld by de voordracht ten ge leide der ontwerp-begrooting voor 1928, n.I. als volgt: In het fonds is gestort 11.394,353. Over de uitkomsten van den dienst 1928 valt thans i»og niets te voorspellen, zoodat B. en W. zich niet kunnen uitlaten over de vraag in hoeverre en behoeve van dien dienst over het by de begrooting als onttrekking aan het Reservefonds geraamde bedrag zal moeten worden beschikt- Hoe dit echter ook zy, het feit, dat se dert 1923 de gewone middelen voortdurend zijn ten achter gebleven by het bedrag der gewone uitgaven, gepaard aan de omstan digheid, dat ook de begrooting voor 1928 en 1929, wat de laatste betreft ondanks een zeer scherpe raming, eenzelfde beeld ver- toonen, wyzen er o.i. duidelyk op, dat de tijd niet ver meer kan zyn, dat het Reser vefonds werkelijk zal moeten worden aan gesproken, welk middel uit den aard der zaak slechts tydeiyk in een tekort kan voorzien. Op den duur zal dan ook het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven zonder belastingverhooging niet kunnen worden bereikt, tenzy belangrijke wyzigingen in treden. Sprekende over de mogelykheid van ver mindering van uitgaven, mag niet uit het oog verloren worden, dat de uitgaven een sterke tendenz van stijging vertoonen. De financieele situatie leidt er o.i. toe slechts met groote bedachtzaamheid aan die nei ging toe te geven. De slotsom van B. en W. is, dat de finan cieele situatie niet geheel normaal is en dus een groote mate van bedachtzaamheid by het voeren van het financieel beleid by voortduring zal moeten worden in acht ge nomen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen vormde zich in de Limburgsche gemeente Posterholt een groep kiezers, schrijft de „Msb.", die stelling nam tegen de voorgeno men betaling van 24.00(1 door de gemeente aan een inwoner, die deze vordering deed gelden voor door hem geleverde electrische energie. Onder de leuze, dat zy hiervoor geen cent wenschten uit te geven, leidden deze kiezers de raadsvergadering in, met het ge volg, dat vier hunner gekozen werden en de meerderheid vormden. Voet by stuk hou dend weigerden zy hun votum te geven aan het voorstel tot afdoening dezer schuld on danks het feit, dat by arbitrale uitspraak de vordering van den eischer was erkend. Deze maakte van zyn recht gebruik en deed door een deurwaarder reeds tweemaal de zich in de gemeentekas bevindende gel den in executoriaal beslag nemen. Boven dien gaf hy opdracht tot publieken verkoop van aan de gemeente toebehoorende gron den. Teneinde dit te voorkomen werd de vorige week een speciale raadsvergadering gehouden. In een te voren gehouden gehei me zitting was men reeds tot overeenstem ming gekomen om een geldleening te slui ten. Het lid van Ged. Staten Verheggen zegde toe stappen te zullen doen, teneinde den aangekondigden verkoop te verhinderen. Nauweiyks is deze quaestie haar oplossing naby, of een tweede doet zich voor door de beteekening van een vonnis inzake de kos ten van onderzoek door de arbiters ten be drage van 800. Gezien de kosten, die aan deze electrlciteitsquaestie vastzitten, mag men wel zeggen, dat de gevolgen van de hiervoor gesignaleerde verkiezingsleuze de gemeente duur te staan komen. Een derde quaestie is er ook nog. Deze betreft het secretariaat van het Burgerlyk Armbestuur ten aanzien waarvan eenig wantrouwen schynt te heerschen. Wethou der Janssen betoogde in dezelfde raadsver gadering, dat den secretaris van het Arm bestuur door de Commissie, belast met het nazien der rekeningen en bescheiden, meer malen de boeken ter inzage werden ge vraagd, wat echter telkens werd gewei gerd. Besloten werd den secretaris gelegen heid te geven de boeken voor een bepaalden tyd ter beschikking te stellen op straffe van ontslag indien hy in gebreke mocht biyven. Naar de ij. K. met zekerheid verneemt, heeft weth. Jansen te Posterholt zijn ontslag ingediend en bedankt voor alle functies. Als eerste opvolger zal in zijne plaats moeten treden de heer P. Reumers. Een jonge vtouw doodgeschoten. De moordenaar verwondt zichzelf ernstig. Gisternacht heeft zich in hotel „Lohen grin", op het Damrak te Amsterdam een drama afgespeeld. Omstreeks 3 uur klonken plotseling scho ten in een kamer, waar twee jonge men- schen hun nachtverblyf hadden. Toen men de kamer binnenging, had zich het drama reeds voltrokken. De jonge vrouw, van 23 jaar, lag zieltogend terneer, terwyi de on geveer 30-jarige man ernstig gewond bleek. De vrouw was getroffen door een drietal kogels, waardoor spoedig een einde aan haar leven werd gemaakt. De man, chauffeur van beroep, die geschoten had, heeft daarna ook een einde aan zyn leven willen maken. Hy trof zichzelf met een kogel in de hartstreek. Het lijk van de vrouw, die vroeger dienst bode is geweest, werd ter schouwing naar het gasthuis gebracht. De gewonde man is naar het Binnengasthuis vervoerd. Zyn toe stand wasvanmorgen redelyk wel. Een twist moet de oorzaak van dit nach telijk drama zyn geweest. „Zeep is tegenwoordig zoo'n buitengewoon belangrijk artikel en wordt in zulke enorme hoeveelheden gebruikt, dat men zich moei lijk kan voorstellen, hoe de wereld er uit zou zien zonder zeep. En toch is deze industrie nog betrekkelijk jong en het algemeen ge bruik van de zeep, zooals wij die nu kennen, dateert eerst van het begin der vorige eeuw. De geschiedenis van de zeep is interessant. De Phoeniciërs, de zeevaarders van de Oud- neid, brachten, ongeveer 600 jaar vóór Christus, de kunst van het zeepmaken aan de Galliërs, die op hun beurt de Romeinen erin onderwezen. Bij de opgravingen van Pompei werd o.m. een compleet zeepfabriek- je gevonden, dat dus stellig een 1700 jaren oud moet zijn zelfs vond men nog blokken zeep, die zeer goed bruikbaar waren, bedolven onder de asch van den Vesuvius. De Romei nen echter gebruikten de zeep niet, zooals wij als waschmiddel, doch als zalfmateriaal. Ook in de middeleeuwen werd zeep nog slechts zeer sporadisch voor het wasschen gebezigd. Onder Karei den Grooten waren er echter reeds zeepziederijen. Later werd Marseille 't centrum van de zeepfabricage en den zeephandel. Het massaverbruik van zeep dateert echter eerst van het einde der 18e eeuw, sedert het opkomen van de katoenweverijen en - bleekerijen en nam lang zamerhand de tegenwoordige afmetingen aan na 1820 (toen de goedkoope Leblancsoaa handelsartikel werd) en na 1850, door den invoer van de tropische oliën en vetten (palm olie, cocosvet)." Bovenstaand kort historisch overzicht van het gebruik van zeep vormt de inleiding tot een boekje, dat de Levers' Zeep Maatschappij te Vlaardingen uitgeeft onder den titel „Onze producten en hunne bewerking'. Daarin worden de grondstoffen en de berei- j ding der producten, zooals zeep, Rinso, ;Vim en Lux besproken. Vele teekeningen 'en interieur-kiekjes van de fabrieken illus- treeren het werkje. suikerwerkenfabriek „De Ster". Door het brandbare materiaal breidde het vuur zich spoedig uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de eerste verdieping en den zolder te beperken. Om trent de oorzaak van den brand is niets bekend. De eerste verdieping en de zolder van het gebouw zyn uitgebrand. De water schade is groot. Verzekering dekt de schade. Dab de Nenyto te Rotterdam zich in groote belangstelling mag verheugen, blykt wel uit het feit, dat de tentoonstelling tot en met Zondagavond door 761.517 betalende bezoekers is bezocht. De ambtenaren van Uden hebben eerst einde Mei hun eerste salaris in 1928 ont vangen. Daar tot heden de gemeente-be- grooting nog niet is goedgekeurd en Ged. Staten machtiging hebben verleend tot het betalen van de helft der op de begrooting voorkomende bedragen, kan voorloopig aan de ambtenaren weer geen salaris betaald worden. Te Almelo is het driejarig zoontje van den gemeentebode J. A. Hakkert aan den Bomschen straatweg onder een auto geko men. De kleine was op slag docd. Te Barneveld zyn een paar met hooi ge vulde bergen van den landbouwer W. Geefs- huizen, wonende op de hofstede „Den Hee", tengevolge van hooibroei afgebrand. Onge veer 100.000 pond hooi is een prooi der vlam men geworden. Niets was verzekerd. Een 21-jarige man, die bij een vechtparty in de Orteliusstraat te Amsterdam met een mes in den schouder was gestoken, is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. By een vechtparty te Amsterdam heeft een 23-jarige chauffeur zyn rechterenkel gebroken. Te Eist is een arbeider by het fruitpluk ken uit den boom gevallen en met zware inwendige kneuzingen opgenomen. Hy is aan de verwondingen overleden. De Norddeutsche Lloyd heeft te Bremen en Hamburg twee reusachtige nieuwe sche pen op stapel staan: de Bremen en de Eu ropa. zy meten elk 46000 ton, 15 en 16 Au gustus loopen de schepen van stapel. Pre sident Hindenburg en de Amerikaansche gezant te Beriyn Schurman zullen de doop plechtigheid verrichten. De schepen komen in het voorjaar 1929 in de vaart op de iyn BremenN e w-Y ork. Té Vlaardingen is brand uitgebroken in de voorraden papier en houtwol van de Als byzonderheid wordt gemeldt, dat een jachtopziener Zondag, tusschen Terwolde en Olst, in den IJsel een zeehond, heeft gescho ten. By het korte, doch hevige onweder, dat Zaterdagavond boven de gemeente Budel woedde, werd de 34-jarige landbouwer H. Somers door den bliksem getroffen. Hy was op slag dood. verzacht en geneest men met Doo« 30-60. Tube 80 et Bij Apoth. en Drogiiten Interessante tooneelen De reis van de overgeblevenen der „Italia" bemanning naar Rome is vol afwisseling en emoties geweest. Ieder station van Brennero tot Rome le verde eigenaardige episodes op. De ont vangst te Verona had plaats aan het sta tion Porta Nuova. De fascisten hadden ge zorgd voor bloemen en voor kaartjes met antwoorden op de aanvallen van eenige bui- tenlandsche bladen. De fascisten begeleid den ook papa en mama van Cesco Tomas- selli, aldus de Res., naar het station. Tomas- selli's vader is professor te Venetië, doch hij nam juist te Verona examens af. Onder ge jubel van het volk had de omhelzing van de drie gelijktijdig plaats. En terwyi Viglieri afscheid nam van den generaal, klonk ook in den wagon van Cecioni vreugdegehuil. Oecioni ontmoette er zijn vrouw -en zyn zoontje. Ziin vrouw had wel een wereld van prettige dingen willen zeggen, maar ze zei niet anders dan: Viifmaal, weet je. vijfmaal Wat dan toch vijmaal? Dat jy, dat JUvyfmaal ben je al dood geweest Maar Cecioni lachte en nam als een le vend mensch zyn zoontje in zijn armen. Toen kwam de broeder van Cecioni binnen en de familie wilde zich van het venster terugtrekken. Maar steeds weer moest ze handen drukken, bloemen in ontvangst ne men en zich vertoonen. Na het vertrek uit Verona, vroegen de overige treinreizigers verlof voorby de coupé's waarin zich de Poolvaarders bevonden, te mogen loopen. Het werd toegestaan, maar zij liepen niet voorby. Ze bleven voor de coupé's staan en vroegen naar byzonderhe- den. Zappi toonde het testament van Biagi, dat'nu geen dienst meer behoefde doen. En Biagi sprak in zyn compartiment over den generaal. Biagi, klein van gestalte, heeft het open, ronde gezicht der Bologneezen, maar hij praat zuiver Romeinsch, Biagi vertelt, dat het fascistisch embleem, hem door zyn stad- genooten vereerd voor zyn tocht naar de Noordpool, in het luchtschip is achtergeble ven. „Je zult het beleven, zegt hy, dat dat teeken me de overigen terugbrengt." Als de reiziers komen by den wagon van Cecioni, zien ze een tooneeltje van Italiaan- sche hulseiyke gezelligheid: zijn vrouw pelt de eieren, versch meegebracht uit Baggio. Na ongezouten berenvleesch smaakt zoo iets wel. Te Poggiorusco dezelfde scène als aan de overige stations. De jeugdafdeeling der Ba- lilia speelt: „Inno al Piave". De arme ke reltjes kwamen vermoedelijk door opwinding blaas te kort, want de hymne aan de Piave viel in de rivier. Te Mirandola wordt het wat lastig: aan de eene zyde een groep de monstranten en aan den anderen kant ge roep van reizigers uit een trein, die naar Verona gaat. Te Persiceto zoekt de menigte Zappi. Een dame wil een lange redevoering beginnen, maar op het beslissende oogenblik begint ze te weenen. Zappi is nog wat ver- biterd, want hy roept uit: „Maar mevrouw, huilt u om een kanibaal?" Inderdaad ziet Zappi er het minst gunstig uit. Hy zegt, dat hy rust noodig heeft en die rust hoopt hij te vinden by zyn moeder, die hii dra weer zal zien, zoodra deze reis naar Rome is volbracht. De een na de ander werd opgemerkt, doch waar is toch Trojani? Trojani heeft het klaar gespeeld zich als tourist voor te doen, en hij juicht de Poolvaarders om het hardst toe. Maar eindelyk krijgt men hem in de gaten en hy moet ook vertellen. Hij heeft het over ysberen. „Een klein kunstje om ze te dooden", zegt hy. „Stil blyven zitten, tot dat ze vlak voor je geweer staan en dan schieten." Men vraagt hem naar de ande ren. Hy vervalt in angstig stilzwygen. Maar slechts een oogenblik, want dan biykt hy de meest optimistische van allen. De on derzoekingen zullen worden hervat. Einde Augustus sluit het ijsveld zich weer en het biedt verbinding met het land. De overigen hebben toch levensmiddelen by zich voor minstens zes maanden. Niemand kan htm lot nog met zekerheid bepalen. Ook Biagi mengt zich in het gesprek en hy verhaalt over Lago, die juist sliep op het moment der catastrofe. Hy probeerde nog in het schuitje te komen. Het was al te laat. Het gesprek wordt afgebroken. Men is te Bologna. De Bologneezen willen het eerst hun stad- genooten zien: Biagi en Zappi. De journa listen voeren Trojani in triomf met zich mee. Twee uur oponthoud, dus hy kan veel ver tellen. Overigens levert iedere wagon steeds meer familietafreeljes op. Nobile heeft nu zyn broeder by zich. Biagi spreekt met zyn twee zusters en met een nichtje. Weer gaat het verder Cecioni gaat last ondervinden van zyn been. Allen worden stiller. Rome is in het zicht. Rome, 23.10. Einde der reis. De beman ning is in burgerkleeren gestoken en zoo goed en zoo kwaad als het ging hebben zy zich allen gereed gemaakt voor de plechtige ontvangst. Zoowel op als buiten het station Turmini bevonden zich duizenden menschen want de avondbladen hebben de aankomst nog kunnen melden. Buiten wachten de ver tegenwoordigingen met de vaandels. Op het station staan de autoriteiten: Giunta, Bian- chi, Cirianni, Lessona, de gouverneur van Rome, Spada Potenzianl, vervolgens Balboa, Cavallero en Vaccari. Allerharteiykst is de verwelkoming, maar het meeste gejuich geldt Cecioni. Niettemin herhalen ook duizenden en duizenden den populairen naam van Biagi. Als Nobile verschijnt, schynt het volk büna te ontroerd om te Juichen. Op de piazza staan de auto's, die de mannen naar huis toe zullen rijden: Nobile naar de piazza Mazzini, waar zyn vrouw en zijn dochter tje hem wachten; Biagi naar zijn huis in de buurt van San Paolo. Behalve zyn vrouw en zyn zoontje vindt hy er: Italia, 't pas geboren dochtertje. De vier kamers van zyn huis zijn gevuld met familieleden en vrien den. Hij omhelsd zyn dierbaren, hij neemt het dochtertje op en toont het aan allen. „Precies het toetje van Biagi", zegt hy. Maar dan ineens breekt het door; de ang stige waarheid kon ook niet verborgen blij ven. Biagi, de man, aan wien de anderen hun leven te danken hebben, zegt het uit: „Als de anderen er nu ook maar geweest waren, danja, d&n hadden we feest kunnen vieren Het Poolsche vliegtuig, dat 31 Juli na een nonstop-vlucht van Polen naar Bagdad, bij het landen capoteerde, en geheel vernield werd, blykt, volgens het „Hbld.", te zyn ge weest de prachtige speciaal voor lange af- standvluchten gebouwde drie-motorige Fok ker, die twee maanden geleden van Schiphol naar Polen, werd overgevlogen. Het toestel dat uitgerust was met drie Wright „Whirl wind" motoren en voorzien van een cabine tank voor 2235 liter benzine, kon een quan tum bedryfsstof vervoeren van totaal 4040 liter. Het vertrek had plaats 30 Juli van Lublin in Polen; de bemanning bestond uit de luitenant-vliegers Kalina en Czalas, en een meccano. De Fokker arriveerde te Bagdad om 2 uur 's nachts, en bleef boven de stad cirkelen om den dag af te wachten, ofschoon de Royal Air Force landingslichten had ontsto ken. Ongeveer drie uren later, toen het beg gon te gloren, besloten de vliegers te lan den. In het half duister zag de bestuurder echter niet een kleinen dam om het terrein, zoodat de machine er tegenaan botste en over den kop sloeg. Luitenant Czalas liep ernstige kwetsuren op en overleed spoedig, terwyl de beide andere inzittenden er met lichte verwondingen afkwamen, zy werden in het Royal Air Force-hospitaal opgeno men. Het doel der vliegers was van Bagdad naar Caïro te vliegen en vervolgens in on onderbroken vlucht van Caïro naar War schau. Dezer dagen zal de vlieger A. Rawson een vlucht door Engeland maken met het Cierva wiekenvliegtuig of gyroplane. Het zal de eer ste groote overlandvlucht zyn, die met het wiekenvliegtuig wordt ondernomen. Naar gemeld wordt, zyn de startproeven door middel van een lanceerinrichting met een postvliegtuig van af het dek van het groote Fransche mailschip „Ile de France" genomen, goed geslaagd, zoodat het schip, wanneer het naar New-York vertrekt, een vliegtuig aan boord medeneemt. Dit zal met een deel der post van het schip vertrekken een paar honderd myl vóór het bereiken der Amerikaansche kust. De startproeven wer den genomen door ltn. Demougeot. Dieudonné Costes is gereed met zyn Bre- guet de vlucht ParijsNew-York aan te vangen. Mogelyk zal zyn doel zyn Philadel phia, welke stad een prijs van 25.000 dollar heeft uitgeloofd. Costes maakt den tocht met den navigator Bellonte. De vierde Limburgsche Sociale Studie week is gisteren te Rolduc voortgezet. Het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kui per uit Utrecht sprak over: „Eerbiediging van den arbeidenden mensch in het geme chaniseerd bedryf". Een hecht steunpunt voor redelijk binden de eischen vinden wy in Gods geboden en de leer van Christus Kerk: zy geven de eenige richtlynen. Aan eerbiediging van den arbeidenden mensch, wordt niet de aandacht geschonken dien oodig is en toch het doel en de positie van den mensch in Gods schepping eischt het op. Elk tydperk stelt zyn eigen eischen. In de laatste Jaren teekent zich een beweging af en wel de onrustbarende afhankeiykheld waarin de arbeiders in schielyk tempo zyn gekomen. De afhankelijkheid neemt toe, de waardeering, de waarde van den mensch-ar- beider neemt af. Alles in het bedrijf wordt beheerscht door het economische en het ma- terleele, aan den mensch wordt nauweiyks meer aandacht geschonken. De nieuwe en verbeterde voorbrengingsmiddelen moeten middel blyven, de goederen door de natuur ons geschonken moeten dus dienstbaar zyn aan het geheele menschdom. Vooral in het gemechaniseerd bedryf, waar ook de mensch gemechaniseerd wordt, waar hy de onder geschikte van zyn omgeving is, moet vooral op de redelyke positie der arbeiders gelet worden. Er moet krachtig stelling genomen worden tegen den kapitalistischen mam- mongeest en krachtig gewerkt worden om da verstoorde redelyke orde te herstellen, om de zedeiyke rechtspositie der arbeiders op hooger plan te brengen. Wettelyke middelen kunnen veel, maar wy katholieken, die de oudste brieven hebben moeten ons toonen de dragers van den Christelyken geest. Ver houdingen dienen bevorderd te worden die den loonarbeider tot medewerker verheffen, tot deelgenoot in het materieel arbeidsre- sultaat en hem vooral ook geleideiyk een be vredigende en toenemende zeggenschap toe kennen in de bedryfsvoering zelf. Als elementen ter bereiking van het doel noemde spreker ten slotte het optrekken van de goede zedelyke krachten om de mensch- heid te doordringen van de gedachten door hem ontwikkeld, het krachtig en sterk ma ken van de vakorganisatie, de arbeidswet geving. Na een korte pauze sprak prof. dr. S. A. Weve O. P. over: „Noodzakeiyk besef van de niet alleen economische, maar vooral ook zedelyke waarde van den menschelyken ar beid". In zyn inleiding zette spreker uiteen, dat de arbeid veelal onderschat wordt omdat men hem aanziet als 'n noodzakeiyk kwaad, waar het leven immers Voor velen niets is dan een samenstel van last en vermaak. De arbeid als praestatie heeft zooveel waarde niet. De puur-corporeele praestatie zynde enkel executief, is de rangorde der activiteiten van geringe waarde. Wat is de puur corporeele praestatie zonder geestes-ac- tiviteit. s ac Maar ook de puur-corporeele praestatie 'JS ,e®n zeer hooge waarde door zijn zede- lilke ar ^'„beSCh°UWd *ls -^che- doen ho f® strekt om den werker te doen beantwoorden aan zijn bestemming. Alle arbeid adelt ten slotte, mits hij gericht is op een zedeiyk doel, op het ware levens doel. De arbeid is ook noodig voor de samen leving voor de maatschappij. Dan is elke arbeid een ambt, daarin ligt ook de hateiykheid van het niets doen, elke mensch moet iets doen voor die groote ge meenschap, waartoe wy allen behooren. Het is de plicht van een ieder, dat hij iets praes- teert. Naar aanleiding van beide redevoeringen werden vele vragen gesteld, welke grooten- deels behandeld werden op den praatavond die den tweeden dag besloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7