SPELEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE* SPORT VAN KORFBAL 'r% ZWEMMEN MAANDAG WIELRENNEN ROEIEN. SCHERMEN J-. t Maandagmiddag werd in het Olympisch Stadion een korfbal-wedstrijd gehouden, om het korfbalspel dat slechts in België, Duitsch- land en in Holland beoefend wordt, voor de sportlui van andere naties te demonstree- ren. De Zuid-Hollandsche ploeg won met 4—0 „Ceremonie" gevraagd Zonderlinge situatie op het Stadion. Toen het Nederlandsche tandemduo Leene /an Dijk zijn sublieme wieleroverwinning behaald had, toen de eerste Nederlandsche zege in een Olympisch sportnumer veroverd was, toen laaide een begrijpelijke geestdrift op, onder de duizenden toeschouwers Geestdrift, die vele meenden te moeten uit schreeuwen, want Olympische overwinningen waren voor ons tot heden schaarsch Het publiek wachtte dus op de driekleur op de stem van den luidspreker en op het volkslied. Maar het wielertoumooi was geëindigd en de korfballers moesten begrijpelijk, korfbal len. De „ceremonie protocolaire" bleef dus nog uit. De geestdrift der toeschouwers zou dus met gespuid worden. En de korfballers gin gen korfballen. Toen veranderde de laaiende geestdrift in verbittering. Wieler-officials verklaarden dat het „een schande" was, men adviseerde zelfs om den korfbal te arresteeren, waar door verder spelen onmogelijk zou worden. Onderwijl werden de tribunes rumoerig. Er werd geroepen, gefloten, er werd gebruld, er werd ten slotte in monotoom tempo ge- scheeuw: „Ce-re-mo-nie", en nog eens „Ce- re-mo-nie". De korfballers korfbalden Het geschreeuw hield aan. Het geschreeuw werd sterker De korfballers korfbalden. Tot eindelijk ging één tribune zelfstandig en zonder muzikale begeleiding het Volks lied inzetten De korfballers korfbalden Het geschreeuw hervatte Het geschreeuw werd sterker. Toen zwichtte de Olympische leiding De metalen stem van den luidspreker schalde door het Stadion „Ceremonie protocolaire de protocolaire de cyclisme", Champion Olympi que Hollande" Mèt zette de muziek het volkslied in, mèt werd de driekleur geheschen Toen hebben we «men gezongen De korballers stonden stram in houding Toen ginen ze weer korf ballen..™. Het was in het Olympisch Zwemstadion reeds vroeg dag. Om negen uur 's ochtends begon men reeds met de eerste serie Schoonspringen voor heeren. en vrijwel zonder tusschenpoozen zal, naar «nen zegt, dit uitvoerig programma worden doorgewerkt tot ongeveer zeven uur 's avonds Het was ideaal weer voor zwemwedstrij den. Na de eerste serie schoonspringen be gon men aan de 200 M. schoolslag voor heeren. Uitslag eerste serie: 1. Spence, Canada; 2 min. 56 3/5 sec. 2. Sietas, Duitschland, 2 min. 57 2/ sec. 3. van Parijs, België, 3 min. Tweede serie: 1. Harling, Zweden, 2 min. 56 2/5 sec. 2. Schaf er, Oostenrijk, 2 min. 56 3/5 sec. 3. üdefonso, Philippijnen, 2 min. 57 2/5 s. Derde serie: 1. Rademacher, Duitschland, 2 min. 52 s. 2. Blankenburg, Amerika, 3 min. 41/5 s. 3. Talion, Frankrijk, 3 min. 5 sec. De tijd van Rademacher is een nieuw Olympisch record. Wanneer dit bekend wordt gaat een oor- verdoovend gejuich op. De vierde serie trekt bijzondere belang stelling, daar hier aan den start verschijnen de uitstekende Japansche kampioen Tsuru- ta, de Nederlandsche kampioen Korpershoek en de Zwitsersche kampioen Wyss, welke laatste zoo lang in ons land gewoond heeft, dat men hem bier haast als een landgenoot beschouwt. WJrss verschijnt op klompen aan den start, mogelijk om te laten zien, dat hij zich in Holland best thuis gevoelt. De Japanner neemt dadelijk de leiding en staat die niet meer af. Hij wint met groot verschil op Wyss, die als tweede aantikt. Korpershoek laat met nauwelijks een halven meter verschil den Engelschman Flint achter zich, terwijl de Zweed en de Spanjaard ver ach ter zijn. Uitslag vierde serie: 1. Tsuruta, Japan, 2 min. 50 sec. 2. Wyss, Zwitserland, 3 min. 2 3/5 sec. 3. Korpershoek, Nederland, 3 min. 4 sec. Het blijkt dus, dat de Japanner het zoo juist door Rademacher gevestigde Olym pisch record weer met twee seconden ver beterd heeft. Als snelste derde komt üdefonso, Philip pijnen, in de demi-finale. De Nederlander Korpershoek is dus uit gevallen. In de demi-finale komen de Canadees Spence, de Duitschers Sietas en Radema cher, de Zweed Harling, de Oostenrijker SchMer, de Amerikaan Blankenburg, de Ja panner Tsuruta, de Zwitser Wyss en de Philippijn üdefonso. Naar alle waarschijnlijkheid wordt dit een strijd tusschen Japan en Duitschland. Ame rika telt hier niet mee. WATERPOLO DUITSCHLAND—BELGIë Een zeer belangrijke waterpolo-wedstrijd DuitschlandBelgië vormt het slot van het ochtendprogramma. Ofschoon de Belgen niet meer zoo goed zijn als eenige jaren geleden, verwacht het Hollandsche publiek toch veel goeds van onze Zuiderburen, terwijl de honderden Duitschers den mond vol hebben van hun overweldigend zevental. In de eerste helft van dezen wedstrijd is er van dat overweldigend spel der Duit schers bitter weinig te bespeuren. Zij stel len even hard teleur als de Duitsche hockyers, voetballers en athleten. De Bel gen spelen minstens een klasse beter en veroveren zich al spoedig een 20 voor sprong. Er wordt forsch gespeeld. De Duit schers Atmar en Rademacher benevens de Belg Bauwens worden het water uitgezon den. De Duitsche spelers trekken de een na den ander him zwem tricot uit om vrijer in hun bewegingen te zijn. De opstelling der aeventallen is: BelgL Brandeleer, Bauwens, Visser, Blitz, Mélardy, Van Gheem, Coppieters. Atmar, Bahre, J. Rademacher, Benecke, Gunst, Cordes, E. Rademacher. Duitschland. Eerste doelpunt van België wordt gemaakt door Coppieters. Van Gheem brengt den stand op 20. Nadat België nog een straf- worp gemist heeft, komt de rust met 20 voor België. De tweede helft Het spel verruwt, doch de Engelsche scheidsrechter Hodson heeft de spelers goed in bedwang. Van beide partijen worden er twee spelers het water uitgezonden,zoodat men nu met vijftallen speelt. Duitschland stelt alles in het werk om een tegendoel punt te maken, doch slaagt (Jaar voorloopig niet in, totdat Bahre met een scherp schot keeper Brandeleer weet te verrassen. 1—2. Duitschland speelt nu veel beter dan voor rust en Benecke brengt partijen op gelijken voet. Een verwoede strijd om de leiding ont staat nu. Van beide partijen worden drie speters het water uitgezonden, zoodat men nu nog viertallen overhoudt. Het publiek wacht met belangstelling of men de beken-, de geschiedenis der zeven kleine nikkertjes hier tot het einde toe zal krijgen. Maar voorloopig houdt men het aan weerszijden op één doelverdediger, één achterspeler en twee voorhoedespelers. Het Duitsche publiek gedraagt zich zeer onhebbelijk tegenover de uitstekenden Engelschen scheidsrechter en fluit onophoudelijk diens beslissingen uit. Het eind is 22, zoodat er verlengd moet worden. In de verlenging wint Duitschland met 5—3. 1500 M. vrije slag heeren Finale Het middagprogramma in het Olympisch Zwemstadion ving Maandag aan met de fi nale van de 1500 M. vrije slag heeren. In deze finale hadden zich geplaatst Ault, Ca nada; Arne Borg, Zweden; Ruddy, Ameri ka; Zorilla, Argentinië; Charlton, Austra lië en Grabbe, Amerika. Het wereldrecord stond op r.aam van Arne Borg. Zweden, in 19 min. 7,2 sec., het Olympisch record op naam van A. Charlton, Australië, in 20 min. 6 3/5 sec. Zijn gewoonte getrouw, neemt Arne Borg dadelijk de leiding. Hij loopt in den aan vang goed uit, terwijl Charlton en Zorilla het blijkbaar op den eindspurt willen laten aankomen. De Amerikaan Grabbe is niet zoo goed op dreef als den vorigen dag. Hij kan althans het tempo van de drie anderen niet bijhouden. Ruddy en Ault raken lang zamerhand achter. Na 1200 M. klopt Arne Borg den Canadees, Charlton ligt op dat moment 20 M. achter, terwijl Crabbe den Argentijn van de derde plaats verdrongen heeft. De eindspurt van Charlton mag niet ba ten. Arne Borg is voor en blijft voor. Op schitterende wijze neemt de Zweed hier re vanche voor zijn nederlaag van Parijs in 1924. Onder groote geestdrift worden Arne Borg en Charlton met de armen om el- kaars schouders gefotografeerd, terwijl de ZweedSche .toeschouwers in een donderend gejuich losbarsten. Uitslag: 1. Ame Borg, Zweden, 19 min. 51 4/5 sec.; 2. Charlton, Australië, 20 min. 2 3/5 sec.; 3. Crabbe, Amerika, 20 min. 28 4/5 sec.; 4. Ruddy, Amerika; 5. Zorilla, Argentinië; 6. Ault, Canada. Ame Borg heeft in dezen wedstrijd zijn wereldrecord niet gehaald. Hij bleef 42 sec. boven zijn eigen record, maar wel heeft hij in deze race een nieuw Olympisch record gemaakt. 400 M. vrije slag dames Finale Daarna wordt gezwommen de finale 400 M. vrije slag voor dames. Wereld- en Olympisch record Mej. M. Norelius met resp. 5 min. 51 2/5 seccc. en 6 min. 2 1/5 sec. Aan den start verschijnen de dames van der Goes, Zuid-Afrika; Stewart, Engeland; Norelius, Amerika; Tanner, Engeland; Mc. Kim, Amerika en Zus Braun, Nederland. Wanneer Zus Braun aan den start ver schijnt, barst een oorverdoovend gejuich los. Het zwemstadion is thans uitstekend ge vuld; ongeveer 4000 toeschouwers zijn aan wezig. Het weer is bijzonder fraai. Onder doodsche stilte wordt er gestart. Uitslag: 1. Miss Norelius. Amerika, 5 min. 42 4/5 sec.; 2. Zus Braun, Nederland, 5 min. 57 4/5 sec.; 3. Mc. Kim, Amerika, 6 min. 1/5 sec.; 4. Stewart, Engeland; 5. Van der Goes, Zuid-Afrika; 6. Tanner, Engeland. Miss Norelius zwom een nieuw wereld- en Olympisch record. Miss Norelius nam onmiddellijk de lei ding. Tusschen Zus Braun en Mc. Kim ging het om de tweede plaats. De drie anderen geraakten onmiddellijk achter en speelden geen rol. Mc. Kim blijft voortdurend 5 M. voor Zus Braun tot de laatste baan. Dan zet de Rotterdamsche zwemster een schit terende eindspurt in, waarbij alle toeschou wers zich van hun zetels verheffen om de kranige Hollandsche toe te juichen. Onder oorverdoovend gejubel bereikt Zus Braun als tweede de finish. WATERPOLO FrankrijkMalta 160 De waterpolowedstrijd Frankrijk-Malta had weinig te beteekenen. De Franschen wonnen, zooals zij wilden. Voor rust maakten zij acht doelpunten, na rust no'g eens acht, zoodat zij met 160 de grootste overwinning in het tournooi wisten te behalen. Daarna kwam de wedstrijd N ederlandEngeland De Nederlandsche ploeg verscheen in de zelfde opstelling als den vorigen dag. Enge land stelde daar tegenover: Ablett, Beaman, Temme, Hodgson, Radmilovic, Peter, Budd. Het is een buitengewoon spannende wed strijd, waarin Nederland door Scholte en Jacq. Kohier een 2—0 voorsprong verovert, welke Temme en Radmilovic met twee goede schoten te niet doen. De rust komt met 22. De tweede helf Na de rust wordt het spel forscher. Het publiek weert zich geweldig en de vele kee- ren, dat de Engelschen de grens van het toelaatbare overschrijden, gaat er een oor verdoovend gejoel en gebrul op. Doelpunten blijven mede door het uit stekende werk der beide doelverdedigers uit. De Hollandsche keeper Van Ölst oogst meermalen een daverend applaus, wanneer hij eenige felle schoten stopt. Ook Scholte probeert het met verre schoten, die door den Britschen keeper op fraaie wijze worden gekeerd. Wanneer van beide partijen een speler het water uitgezonden is, wordt het spel nog forscher. Hartstochtelijk wordt er van beide zijden geschreeuwd om het leidende doel punt, dat ten slotte aan de Engelschen ten deel valt. Radmiloigc geeft van dichtbij kee per van Olst het nakijken, 23. Holland geeft zich echter nog niet gewon nen en onder onbeschrijflijk gejuich maakt Scholte gelijk, 33. Het einde komt met gelijken stand, zoodat er verlengd moet worden. In de eerste helft der verlenging neemt Engeland de leiding, door Peter en wanneer even daarna Budd een van de lat terugstui- tende bal langs van Olst plaatst, schijnt het pleit ten voordeele van Engeland beslist, doch de Fransche scheidsrechter Beulque annuleert dit doelpunt omdat Budd zich binnen de 2 M. grens bevonden had. Met 43 voor Engeland wordt gedraaid. De Hol landsche aanvoerder haalt daarna van Silf- hout uit de achterhoede om de voorhoede te versterken. Reeds dadelijk zwemt van Silfhout langs ettelijke tegenstanders maar strandt op den keeper. Een doelpunt van Köhler wordt wegens afzetten geannuleerd. Nog één minuut is er te spelen. Holland probeert den achterstand in te halen. Twee spelers van beide partijen worden het wa ter uitgestuurd. Het gaat nu vijf tegen vijf en daarop beslist Radmilovic met een vijfde doelpunt den strijd in het voordeel van En geland, Nederland is dus uitgeschakeld en behoudt alleen nog kans, indien Engeland den eersten prijs wint, daar in dat geval vol gens het Bergvall-systeem alle landen, die van den eersten prijswinnaar verloren heb ben, nog eens kunnen spelen om de twee den prijs. Het einde komt met 5—3 voor En geland. AmerikaHongarije 05 De Amerikanen hebben Johnny Weismuller op de midden-voorplatas, waar de wereld recordhouder niet bijzonder veel presteeren kan, doordat de Hongaarsche keeper Barta de onmogelijkste schoten uit zijn doel weet te houden. Reeds spoedig geeft Vertesi den Hongaren de leiding wat een geestdriftig hoei-hoei-hoera van zijn landgenooten op de tribunes ontketent. Keserü Sr. zorgt voor het tweede doelpunt, zoodat de Amerikanen met een bedenkelijken 20 achterstand de tweede helft ingaan. Na de rust zijn de Amerikanen sterker, doch vinden in de Hongaren een niet te overwinnen tegenstander. Tegen het einde verslappen de Amerikanen en dan wordt het in een minimum van tijd 50 voor Hongarije. Keserü Sr. scoorde al deze doelpunten na de rust. Met een verpletterende 50 nederlaag verlaat Amerika het water. In de demi-finale komen nu Duitschland tegen Engeland en Hongarije tegen Frankrijk. Hierna volgde de ceremonie protocolaire van de beide finales, die dezen dag plaats hadden. Het eerste gaat ter eere van Arne Borg's zege over de 1500 Meter de Zweedsche vlag in top, terwijl een armzalig muziekcorps van 5 trompetters een poging doet het Zweedsche volkslied te spelen. Onmiddellijk daarna wapperen de stars and stripes ter eere van Miss Norelius aan den eere-mast, geflankeerd door de Neder landsche driekleur en een kleinere Ameri- kaansche vlag. SCHOONSPRINGEN VOOR HEEREN Het schoonspringen voor heeren bestond uit vijf verplichte sprongen en zes sprongen naar keuze. De nummers 1, 2 en 3 van elk der drie series, worden geplaatst in de finale, welke Woensdagmiddag gehouden wordt. Uitslag eerste serie: 1. Desjardins (Amerika) 182.10 punten. 2. Plumanns (Duitschland) 148 punten. 3. Philips (Canada) 134 punten. Uitslag tweede serie: 1. Galitzen (Amerika) 178.90 punten. 2. Simaika (Egypte) 164.96 punten. 3. Riebschlager (Duitschland) 151.20 pun ten. De Nederlander Lotgering, die in de eer ste serie uitkwam, wist zich niet te plaat sen. De uitslag van de volgende serie wordt eerst morgen bekend gemaakt. Onder een stralenden zomerhemel en een voor een werkdag aardig bezet Stadion, werden gistermiddag de wielerwedstrijden voortgezet. Demi-finale er D. K. M. sprint. Allereerst komen aan den start de Deen Falck Hansen, die in den strijd tegen het horloge den kortsten tijd heeft gereden, en Maizarac. De Hollander had het beter kun nen treffen dan thans reeds tegen dezen snellen Deen te komen! Hansen gaat oogen- blikkelijk (voorop. Maizarac volgt op een wiellengte. In de laatste ronde zet Maizarac plotseling voor de Marathon-tribune aan en wint onder daverende toejuichingen in een langen spurt met ruim één lengte. Laatste 200 M. 12 4/5 sec. In de tweede demi-finale rijden de Duit- scher Bernhardt en de Franschman Beau- fraud. Door laatstgenoemde na een feilen spurt gewonnen in den tijd van 13 1/5 sec. over de laatste 200 M. De demi-finales der Achtervolgingsrace over 4 K.M. brengt de Engelsche en Italiaansche ploe gen aan den start. Al spoedig loopt Italië uit om met 50 M. voorsprong te winnen in den tijd van 5 min. 2 3/5 sec. Frankrijk en Nederland rijden hierna de demi-finale, voor ons land Braspennix, Maas, van der Horst', en van de Reyt. Een zeer spannende rit, waarin beide ploegen elkander in den beginne weinig toegeven. Langzaam loopen de onzen evenwel uit en winnen met een kleinen 20 M. voorsprong in den tijd van 5 min. 4 1/4 sec., zoodat door deze overwinning Nederland in elk geval in dit nummer een tweeden prijs gewonnen heeft. Om den derden prijs in de 1 K.M. sprint strijden vervolgens Bernhardt, Duitschland, en Falck Hansen, Denemarken. Voor de Marathon-tribune demareert de Deen in de laatste ronde uit de tweede positie en wint met grooten voorsprong in een laatste 200 M. tijd van 121/5 sec. Denemarken heeft hierdoor den derden prijs in de 1 K.M. sprint gewonnen. Voor de demi-finale tandem rijden eerst Sibbit en Chambers, Engeland, en Corsi en Lanzi, Italië. In de voorlaatste bocht dei- laatste ronde gaan plotseling de Italianen binnen door en hebben in een ommezien een drietal meters voorsprong. Doch bij het uitkomen der laatste bocht zijn de Engel schen gelijk gekomen om te eindigen met een halve wiellengte voorsprong. Tijd laatste 200 M. 121/5 sec. Nederland rijdt dan met Leene-van Dijk tegen Bernhardt en Köther, Duitschland. De Duitschers leiden voorloopig met twee fietslengten, tot in de voorlaatste ronde wordt afgebeld, daar de Hollandsche tandem uit de bocht glijdt. Dus wordt overgestart, waarbij de volgorde dezelfde is. In de voor laatste ronde gaan de onzen naar voren, versnellen gaandeweg het tempo, slaan in de laatste ronde twee Duitsche aanvallen af en winnen van de wanhopig spurtende Duitschers met een halve wiellengte. Tijd laatste 200 M. 121/5 sec., zoodat ook in dit nummer de tweede plaats verzekerd is. Na een genoegelijke korfbaldemonstratie komen voor den eersten en tweeden prijs over den 1 K.M. sprint Maizarac en Beaufraud in de baan. Zal onze man het tegen den 20-jarigen snellen Franschman houden? Hier is geen balan- ceeren. Oogenblikkelijk gaat de Franschman met één wiellengte verschil voorop. Midden in de voorlaatste bocht wordt het tempo versneld en hoe Maizarac zich ook inspant, verder dan de as van het voorwiel van den Franschman brengt hij het niet. Maizarac wordt met een halve wiellengte geslagen en Beaufraud, Frankrijk, is Olympisch kam pioen. Laatste 200 M. 13 2/5 sec. De algemeene uitslag is: 1. Beaufraud, Frankrijk. 2. Maizarac, Nederland. 3. Falck Hansen, Denemarken. Thans komt de strijd om den derden prijs in de Achtervolgingsrace Engeland en Frankrijk. Doch wegens een gebroken pedaal wordt afgebeld Dan ver trekken eerst de Hollandsche en Italiaan sche ploegen om den eersten en tweeden prijs. De Hollanders zetten er oogenblikkelijk een moorddadig tempo inN De Italianen niet minder; het is een der spannendste wed strijden, waarin de onzen na harden en taaien tegenstand met een kleine 25 Meter worden geslagen. De Ita lianen op het middenterrein zoenen hun schitterende rijders; deze laatsten drukken hun geslagen tegenstanders de hand. Een fraaie race in den tijd van 5 min. 6 1/5 sec. en verdiend gewonnen. Om den derden prijs in den achtervol- gings-race over 4 K.M. rijden ten slotte de Engelschen en Franschen. De laatsten, die een tijdlang voor waren, zakken terug, zoo dat Engeland wint in den tijd van 5 min. 2 4/5 sec. Einduitslag: 1. Italië; 2. Nederland; 3. Engeland; 4. Frankrijk. Als laatste nummer komt de derde prijs tandemrace over 2 K. M. Aan den start Bemtardt en en Köther, Duitschland, en Corsi en Lanzi, Italië, door de Duitschers gewonnen met een laatste 200 M. tijd van 12 1/5 sec. The topic of the day! Om den eersten prijs: NEDERLAND ENGELAND. HOLLAND WINT! Leene-Van Dijk tegen Sebbit en Cham bers. De Hollanders blijken beter te kun nen balanceeren en Engeland gaat met. ruim één tandem lengte voorsprong voorop. Het is stil in het Stadion. Tot aan de bel wordt zoo voortgekropen, al komt Holland lang zaam aan iets dichterbij. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht zet Holland de spurt in, schiet vooruit, er is geen houden aan!. Holland wint den eersten prijs (Olym pisch kampioenschap) met een halve wiel lengte. Tijd laatste 200 M. 114/5 sec. VIERDE DAG Welk een verschil met het Sloten dat wij Zaertdag achterlieten in den meest onvrien delijke regen, nattigheid en ongastvrije on herbergzaamheid. Er is weinig wind en het zonetje schijnt als Maandagmorgen de roeiwedstrijden worden hervat. Den weinigen wind, die er nog is, hebben de roeiers mee, zoodat er weinig verschil tusschen de boei en bestaat en sr veel kans is, dat wij heden record-verbeteringen krijgen. De dag begint met den tweeden herkan sing-wedstrijd vier met stuurman waarvoor aan den start verschijnen Duitsch land, boei 1 en Hongarije, boei 2. De Hongaren roeien zeer tactisch en gaan spoedig in baantempo over. Zij laten de Duitschers twee meter voor op de 250 M. Op de 500 M. zakken de Duitschers iets af en dan liggen de booten gelijk. Op de 1000 M. zijn de Duitschers een halve lengte voor. De Hongaren loopen weer in, doch Duitsch land blijft sterker en wint met ruim een lengte voorsprong in 6 min. 58.4 sec. Tijd van Hongarije 7 min 0.4 sec. Het volgende nummer is de tweede her kansingswedstrijd Skiff tusschen Canada, boei 1 en Italië, boei 2. De Italiaan Bernarsconi is ongesteld, doch wil een kans wagen. De Canadees Wright wil echter niets wagen en gaat er vandoor. Op 250 M. is hij een lengte voor. Op 500 M. twee lengten. Op de 1000 M. is Bernarsconi echter totaal uitgeroeid en geeft met een wanhopig gebaar op. Wright roeit door en wint in 7 min. 49.4 sec. Daarna verschijnen voor de tweede heat aan den start boei 1, Engeland, D. Collet en boei 2, Hongarije, B. Szendey. Op 250 M. is de Engelschman een halve lengte voor, Op 500 M. anderhalve lengte en op 1000 M. roeit hij zelfs in de verkeerde baan. Enge land wint gemakkelijk met vele lengten in 7 min. 35 sec. Tijd Hongarije 7 min 42.4 sec. De ochtend werd besloten met den twee den herkansings-wedstrijd Acht tusschen Argentinië, boei 1 en Polen, boei 2. De Polen starten slecht en de Argentijnen gaan er dadelijk vandoor en zijn op 250 M. driekwart legte voor. Zij vergrooten spoedig hun voorsprong tot een lengte. Maar dan gaan de Polen regelmatig inloopen en op 1250 M. liggen beide ploegen gelijk. Het uit houdingsvermogen der Argentijnen begint te verminderen en de Polen roeien zelfbewust verder. Polen wint in 6 min. 24.6 sec. tijd Ar gentinië 6 min. 35 sec. Maandagmiddag werden de roeiwedstrijden voortgezet met de tweede voorwedstrijden BUBBLE SCULL Voor de eerste heat verschenen aan den start Frankrijk (boei 1) en Zwitserland (boei 2). De Franschen gaan spoedig in baantempo over. Op 250 M. zijn zij een halve lengte voor. Bij de 500 M. zetten de Zwitsers op om bij de 1000 M. een lange lengte voor te zijn en 250 M. verder een lengte. Op de 1500 M. spurt Zwitserland opnieuw en wint met twee lengten in 6 min. 55 4/5 sec. Tijd van Frankrijk 7 min. 1 4/5 sec. De tweede heat bracht aan den start Oostenrijk (boei 1) en Amerika (boei 2) Er wordt goed gestart en de Amerikanen nemen na 150 M. de leiding om op 250 M. een halve lengte en op 500 M. één lengte voorsprong te hebben. Amerika blijft uitloo- pen en wint met vier lengten voorsprong in den tijd van 6 min. 48 2/5 sec. Tijd Oostenrijk 6 min. 55 3/5 sec. Daarna volgde de race tusschen Duitsch land (boei 1) en Canada (boei 2). De Duitschers roeien een feilen start en probeeren uit te loopen. Maar als zij één taflengte hebben op de 250 M., gaat Canada harder trekken en heeft op de 500 M. een halve lengte voorsprong. Dan spurt Duitsch land, loopt in, komt op de 750 M. gelijk en is op de 1000 M. zelfs een halve lengte voor. De Duitschers blijven uitloopen en winnen tenslotte met 1% lengte voorsprong in den tijd van 6 min. 54 2/5 sec., tijd van Canada 58 3/5 sec. Dit nummer werd besloten met voor den vierden heat aan boei 1 Engeland (H. Board man en D. Gyue) en aan boei 2 (Nederland) (H. Cox en C. J. Pieterse). Wij hebben ditmaal twee ploegen van on geveer gelijke kracht, zoodat wij bij den aanvang goeden moed hebben. Na het start schot gaan de Engelschen op hun bekende wijze direct over in baantempo. Holland be gint te spurten en komt op de 250 M. reeds een lengte voor en op de 2500 M. is deze voorsprong met een lengte vergroot. Hier begint Engeland te spurten, doch op de 1000 M. is Holland meer dan twee lengten voor. Bij de 1300 M. ongeveer begint Engeland ge vaarlijk in te loopen. Op 1500 M. is het ver schil niet meer dan 1 lengte. Dan loopt Engeland hard in, zoodat op de 1800 M. de voorsprong van Holland nog slechts een kwart lengte bedraagt. Dan spannen Cox en Piterse zich tot het uiterste in en weten ten slotte met één lengte voorsprong te win nen. Tijd Holland 6 min. 55 4/5 sec., tijd van Engeland 6 min. 59 1/5 sec. In de tweede heat heeft Amerika het Nederlandsch record dubble scull met 5 sec. verbeterd. Het volgende nummer is twee zonder stuurman. Aan den start verschijnen voor den eer ste heat Zwitserland (boei 1) en Italië (boei 2). De Zwitsers trekken als bezetenen en heb ben op de 250 M. een lengte voorsprong en op 500 M. 1 lengte. Italië begint op 750 M. langzaam maar zeker in te loopen en op 1250 M. liggen beide booten gelijk. Op de 1500 M. is Italië één lengte voor en wint met 2 y, lengte in 7 min. 21 2/5 sec. en verbetert hier mede het Nederlandsch record (7 min 38 sec.) Tijd Zwitserland 7 min. 29 1/5 sec. De tweede race gaat tusschen Engeland (boei 1) en Amerika (boei 2). Amerika start zeer hard en neemt lengte op de 250 M. terwijl het op de 500 M. reeds een lengte voor is. De Engelschen loopen in en zijn op 1250 M. nog maar een halve lengte achter. Het wordt een spannende race, waarbij ten slotte de Amerikanen met lengte voor sprong winnen in 7 min. 12 sec. (Opnieuw wordt het Nederlandsch baan record gebroken). Tijd van Engeland 7 min. 14 1/5 sec. De laatste race in dit nummer gaat ten slotte tusschen Nederland, (van Suylekom en van Wankum) aan boei 1 en Duitschland (boei 2). Wij hopen vurig, dat de Nederlandsche ploeg wint, daar, als zij thans verliest, her kansen niet meer mogelijk is. Maar de sterke Duitsche ploeg loopt als het startschot valt, dadelijk weg en het is alsof de Hollanders stil liggen. Op de 500 M. zijn de Duitschers reeds twee lengten voor en loopen dan ge makkelijk en regelmatig uit om zonder strijd met vele lengten te winnen. Tijd 7 min. 19 2/5 sec., tijd Nederland 7 min. 30 1/5 sec. Deze tijd van Nederland, is, ondanks het verliezen, toch een Nederlandsche recordver betering. Twee met stuurman Tweede voorwedstrijden. Eerste heat: Boei 1 Zwitserland, boei 2 Italië. Zwitserland neemt onmiddellijk de leiding en is op 500 M. een lengte voor. Op de 1250 M. zijn de Zwitsers 1 y3 lengte voor. De Ita liaansche stuurman wordt dan woedend en brult zijn roeiers toe, die van schrik onge looflijk gaan trekken. Daardoor laat op 1750 M. de slag zijn riem los, de boot zijn even wicht verliest en de drie fascisten in het water spartelen. Zwitserland wint in 7 min. 46 4/5 sec. hetgeen een verbetering Neder landsch baanrecord beteekent met 7 sec. De Italiaansche drenkelingen hebben hun boot weer weggeroeid. Tweede heat: Boei 1 Farnkrijk, boel 2 België. De sterke Fransche ploeg gaat er onmid dellijk vandoor en is op de 500 M. reeds meer dan een lengte voor. De Franschen winnen ten slotte met vier lengten voorsprong in 7 min. 53 2/5 sec. België 8 min. 2 2/5 sec. Vier zonder stuurman Tweede voorwedstrijd Boei 1: Engeland. Boei 2: Duitscland. Een zware start met Duitschland iets voor op de 250 M. en een boord-aan-boord- race tot op ongeveer 1000 M. Dan beginnen de Engelschen te spurten en loopen langzaam in. Zij jagen de ver moeide Duitschers op, die hun laatste krach ten benutten langs de tribune, waar een stormachtig lawaai de roeiers begeleidt. Als apotheose gebeurt het dan, dat de slag der Duitschers een snoek vangt en niet meer vrij kan komen, zoodat de Engelschen alleen door de finish gaan. Tijd Engeland 6 min. 44 1/5 sec., waarmede het Neder landsche baanrecord met 17% sec. werd verbeterd. Tweede heat: Frankrijk, dat tegen Ame. rika zou uitkomen, trok zich wegens ziekte in de ploeg terug. Amerika heeft een row in 7 min. 12 3/5 sec. Ten slotte heeft Italië een row over in I 1 2/5. Individueele wedstrijden op degen Maandagmorgen tegen half tien zijn de individueele wedstrijden op degen in het Olympisch Schermgebouw aangevangen Hieraan namen 21 landen deel met totaal 59 degen-schermers Van de oorspronkelijke ingeschrevenen ontbraken 3 Cubanen, 3 Italianen, 1 Fin en 1 Spanjaard op het appél. De volgende landen kwamen uit: Enge land, Spanje, Griekenland, Portugal, Mexico België, Noorwegen, Hongarije, Duitschland Egypte, Zweden, Nederland, Roemenië, Frankrijk. Zwitserland, Denemarken, Bulga rije, Finland, Tsjecho-Slowakije, Amerika Argentinië. Voor Nederland kwamen uit Majoor A. E. W. de Jong, W. Driebergen en Myer. De Italianen ontbraken op het appél, zoo dat Italië in dezen wedstrijd geen afgevaar digden had Er werd op zes loopers getrokken en in deze voorwedstrijden ging bat om slechts één touché. Onze vertegenwoordigers waren in drie verschillende poules ingedeeld. Uit poule 1 gingen naar de le halve be slissing over Garcia Monotore (Spanje) met 7 winstpartijen en 2 ontvangen treffers. Biscou (Engeland) 6 met 3; Moyal (Egypte) 6 met 3; Silveira (Portugal 5 met 4; de Beur (België) 5 met 4; Halberstadt (Duitschland) 5 met 4. Niet geplaatst werden Hernandez (Mexi co), 36; Akre Aas (Noorwegen) 18; Hatz (Hongarije 36 en Cederchiöld (Zwe den) 18 Uit poule 2 plaatsten zich: Hellsten, Zwe den, 7 met 2; Calnan, Amerika, 7 met 2; Osier, Denemarken 6 met 3; Empeyta, Zwit serland, 6 met 3; Hajdu, Hongarije, 5 met 4; Jack, Duitschland, 3 met 6, na barrage met Kriz, Tsjecho-Slowakije, 3 met 6 en onze Amerikaansche landgenoot Meyer, die even eens 3 met 6 maakte. Zoowel Kriz als Meyer werden dus niet geplaatst voor de le halve be slissing, evenals N. Boranfü, Roemenië, 2 met 7, Appelroth, Finland 2-7. Uit poule 4 plaatsen zich Massa, 6 met 3; Berthelsen, Denemarken, 6 met Ecca Leal, Portugal, 6 met 3; W. Drieb» gen, Nederland, 5 met 4; Dyrrsen, Zweck 4 met 5: Rady, Hongarije, 4 met 5. De No Heide 4 met 5, de Spanjaard Badia 4 met en de Argentijn Villamil vielen na barrm met Dyrrsen en Rady af. Voorts niet gi plaatst Bamett, Amerika, 1 met 8. Uit poule 4 plaatsten zich Massaari Frankrijk, 6 met 3; Penesou, Roemenië, met 3;L. Tom, België, 6 met 3; Ryefeldi Denemarken, 5 met 4; Martinez, Argentinië 5 met 4; Milner, Amerika, 4 met 5; laatstge noemde na barrage met Cemohorsky Tsjecho-Slowakije, 4 met 5, waardoor laatst genoemde niet over ging, evenals Bebis, Griekenland, 3 met 6; Lorentzen, Noorwe gen 1 met 8; A. E. W. de Jong, Nederland, 2 met 7. Uit poule 5 gingen over: L. Gaudin, Frankrijk, 7 met 1; Jacquet, Zwitserland, 6 met 4; Delporte, België, 6 met 4; Fischer, Duitschland, 4 met 6; Paredes, Portugal, 4 met 3; Childs, Engeland, 3 met 7 na bar rage met Gheorghiu, Roemenië, 3 met 7, welke dus niet geplaatst werd, evenals Abett, Griekenland, 2 met 8; Adda, Egypte, 2 met 8 en Llauro, Argentinië, 1 met 9. Uit poule 6 plaatsten zich: Buchard, Frankrijk, 7 met 1; JJacquet, Zwitserland, 6 met 2; Holt, Engeland, 6 met 2; Trianta- fylacos, Griekenland, 4 met 4; Jungman, Tsjecho-Slowakije, 3 met 5 en Mercado, Me xico, 3 met 5, de twee laatstgenoemden na barrage met Goyoaga, Chili, 3 met 5, welke afviel. Verder vielen af: Vassileff, Bulgarije, 2 met 6; Kettunen, Finland, 2 met 6. Om half twee ving de eerste halve be slissing aan in drie poules van 12 scher mers. In deze ronde ging het eveneen.' om slechts één touché. De eerste halve beslissing die op drie loo pers getrokken werd in poules van 12, vor derde ruim vier uren. De resultaten hiervan waren: Poule 1. Geplaatst voor de tweede rnlve beslissing: L. Gaudin, Frankrijk, 9 gezon nen partijen en 2 ontvangen treffres: Pa rades, Portugal, 8 met 3. Halbersadt, Duitschlad 74, Moyal, Egypte 7 m« 4. W. Driebergen, Nederland 6 met 5, Cl de Beur, België 5 met 6. laatstgenoemde na barrage met Jacquet, Zwitserland 5 mi 6, die dus geplaatst werd. De volg«de schermers vielen af: Ryefeldt, Denemaien 29 Penescu, Roemenië, 4 met 7, Dij ran Zweden 4 met 7, Holt, Engeland 2 mei 9, Martinez, Argentinië 2 met 9. Uit poule 2 plaatsten zich: Caiman, An- rika 8 met 3, Cieuvel, Egypte 8 met 3, n- porte, België 7 met 4, Massard, Frankik, 7 met 4, Osiier, Denemarken 7 met 4, B- peyta, Zwitserland 5 met 6. De degenscb-- mers Garcia Montoro, Spanje 5 met 6 n Silveria, Portugal 5 met 6 vielen na barrie met Empeyta af. Verder worden niet i- plaatst: Mercado, Mexico, 2 met 9, Ja;, Duitschland 4 met 7, H. Hajdu, Hongan 3 met 8, Biscoe. Engeland 3 met 8. Uit poule 3 gingen over: Berthelsen, L- nemarken 8 met 3, L. Tom, België 7 met, Milner, Amerika 6 met 5, Buchard, Fran rijk 6 met 5, Hellsten, Zweden 6 met 5 i Rady, Hongarije 6 met 5. De Portugees E Leal die eveneens 6 met 5 trok, viel tenslo te na barrage met Milner, Buchard, Hei sten en Rady af. In deze barrage verloor t van al zijn tegenstanders. Voorts verdwent van den looper: Jugman, Tsjecho-Slowaki. 5 met 6, Tryantafylaeos, Griekenland 4 m< 7, E. Fitting, Zwitserland, 4 met 7, Fische Duitschland 1 met 10, Childs, Engeland met 8. De Fransche „hors classe" Luclen Gaudi ging als eerste uit zijn poule over. In de zelfde poule trok onze vertegenwoordiger W Driebergen, dfe zich als vijfde plaatste. Aan gezien hij ditmaal een zeer sterke afdeelin; trof, was dat een bijzonder mooi succes. De Amerikaan Calnan boekte in de andere pou le evenals Cicurel, Egypte een fraai resul taat, terwijl in de derde poule het keurige werk van den Deen Berthelsen opviel. Ook de Belgische degenschermer L. Tom liet thans duidelijk zijn capiciteiten zien op dit wapen. De tweede demi-finale begon om half ze ven. De 18 overgebleven degenschermers werden in twee poules ondergebracht, elk van 9 candidaten voor de beslissing. In de ze ronde werd om 2 touches getrokken, waardoor meer kansen worden geschapen voor herstellingen. Onze landgenoot Driebergen lootte in een uiterst zware poule met Gaudin, Tom, Cal nan, Osiier, Delporte, Empeyta, Moyal en Rady. De eerste partij van Driebergen eindigde in een overwinning met 21 op Moyal, doch de Belg Tom bracht hem daama een ne derlaag toe 21. De Franschman Gaudin begon al zeer onfortuinlijk door zijn partij tegen den snellen Amerikaan Calnan met 12 te verliezen. Daama verloor Drieber gen met 1—2 van den Hongaar Rady. Hoopvol stemde zijn volgende partij, die hij van den gevreesden Deen Ossiier met 20 won. De Amerikaan Caluan was hem echter te machtig, want met 12 moest Driebergen zijn meerderheid erkennen, ter wijl hij begrijpelijkerwijze ook van L. Gau din verloor, 02, die zich intusschen her steld had en verder slechts winstpartijen boekte. In de partij Driebergen-Calnan deed zich een typisch geval voor, dat wij even vermelden omdat het resultaat dezer ont moeting invloed had op het overgaan van Driebergen naar de finale. Na den stand 11 toucheerde Driebergen. Beide secondanten hadden niets gezien, doch Calnan annonceerde zelf den treffer op de hand, nadat de secondanten hetniei- aankomen hadden geconstateerd. De hoofd- seconant Anselmi vroeg daama aan de ju ryleden of hij alsnog Calnan als touché kon verklaren, waarop Majoor de Jong hem er op wees dat zulks reglementair niet juist zou zijn. Inderdaad is dit volgens den let ter van het reglement ook zoo. Het komt ons echter voor, dat het in strijd is met den geest van het sportief gereglementeer de wedstrijdschermen, te meer daar Calnan er geen belang bij had om de partij door het aankondigen van een touche gewonnen te geven. De partij DriebergenDelporte eindigde 12 in het voordeel van den Belg en onze landgenoot won zijn laatste partij met 21 van Empeyta. waardoor hij zijn kans ver grootte voor de laatste plaats in de finale. Teen evenwel Calnan de laatste partij won, werd Driebergen voor de finale uitgescha keld. De resultaten dezer poule waren, dat naar de beslisisng gaan: Gaudin (Frankrijk) met 6 winstpartijen en 7 ontvangen treffers, L. Tom (België) 5 met 9. Delporte (Frank- gië) 5 met 11, Moyal (Egypte) 4 met 11, Calnen (Amerika) 4 met 11, Niet geplaatst Driebergen (Nederland) 3 met 12; Osiier (Denemarken) 3 met 12, Empeyta (Zwitser land) 2 met 13; Rady (Hongarije) 2 met 14. In den anderen looper plaatsen zich: Buchard (Frankrijk) 6 met 7; Hellsten (Zweden) 6 met 9; Cicurel (Egypte) 5 met 9; Ch. de Beur (België) 4 met 9; Massard (Frankrijk) 4 met P; Niet geplaatst: Milner (Amerika) 4 met 10; Berthelsen (Denemarken) 3 met 11; Paredes (Portugal) 3 met 12; Halberstadt (Duitschland) 0 met 16. Om ruim half 10 was deze schermdat ten einde. Zie vervolg pagina 3. 1ste blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8