SS imA "140.- 'S PAUSEN BOOD SCHAP AAN CHINA Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49] DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16928 1; i uUUU. AANOIFTF MOFT. OP STRAFFE VAN VERLIES v»FR FN TWrvrir. ORFN NA HST ONGEVAL. Courtney en zijn metgezellen te New York aangekomen Het Malmgren-mysterie opgelost HET ZINKEN VAN DE DUIKBOOT F 14 De dank van Hongarije voor hetgeen Neder land deed voor het Hongaarsche kind Een ontvangst ten huize van den Hongaarsche Gezant te Den Haag Het reddingswerk in volle gang. Gelicht tot 40 M. onder de oppervlakte 1 De opvolger van wethouder Reinalda Prof. dr. D. Franse O. F.M. Voornaamste Nieuws Een Nederlandsche kapitein verdronken Botsing op den Rijksweg Nijmegen Arnhem De sluisbouw in IJmuiden Staking bij het bedrijf? Hevige brand te Haarlem-Noord Vijf woningen aan den Slaperdijk uitgebrand r Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15. ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Aiie abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzeaemigsvoorwaarden f *2111111 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen JLevensiange geneeie ongescmktlieid tot werken door f7 (J H oy een ongeval met O -II ^by vemes van een Hand, f IOC by verlies van een *Crt bij 'n breuk vanf /j fbi) verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; X OU." doodelijken afloop; 1 6uU/een voet of een oog; 1 Inu.' duim of wijsvinger; 1 OU," been of V\N AI I F RFCHTFN OFSrHIFTlFN IHTFDI uk een voet ni?tF»« aai anderen vinger. De H. Vader heeft in een Pauselijk schrij ven, dat voor de relaties tusschen den H. Stoel en China van groot belang is, er aan herin nerd, dat de houding van den H. Stoel je gens China buitengewoon welwillend is ge weest, namelijk bij de wijding van de eerste Chineesche bisschoppen. De Paus drukt in dien brief verder Zijn vreugde over het einde van den burgeroorlog uit en spreekt de hoop uit, dat de binnen- en buitenlandsche vrede zich op liefde en ge rechtigheid zal grondvesten. In den brief wordt voorts gezegd: „Om dezen vrede te verwezenlijken, wenscht de H. Vader, dat de rechtmatige eischen en rechten worden erkend van het talrijkste volk der wereld, 'n volk van oude cultuur, dat grootheid en glans heeft gekend, en aan het welk een groote toekomst nooit kan worden ontzegd, wanneer het op den weg der ge rechtigheid en orde blijft." De H. Vader wenscht, dat de Katholieke missiën tot den vrede en de welvaart in China bijdragen en zegt verder; „De Katholieke Kerk leert eerbied en ge hoorzaamheid jegens de rechtmatige overheid en verlangt voor haar missionarissen en haar geloovigen vrijheid en veiligheid onder het al gemeen recht." In sommige buitenlandsche bladen wordt deze herderlijke, van vaderliefde overvloeien de brief, „een koene, politieke" daad genoemd. ,Die betiteling is er echter naast, want de woorden „politiek" en „diplomatiek" hebben een zeer onaangenamen en ongunstigen klank; zij sluiten in zich het begrip van slim migheid, listigheid en in ons gewone spraak gebruik wekken zij de illusie van een vrien delijk gebaar om groote voordeelen te ver krijgen. Dat aan het pauselijk schrijven deze betee- kenis zou moeten worden toegekend is on juist. Uit het pauselijk document spreekt een intense vreugde over de beëindiging van den burgeroorlog. Dit Is een verheven gedachte en wij verheugen er ons over, dat de Paus de eerste van alle vorsten is geweest, die aan die vreugde uiting gegeven heeft. Wij kun nen zelfs getuigen, dat het de Paus alléén was, die zonder den indruk te wekken, dat het hem om bijzondere voordeelen te doen was, aan de vreugde van de geheele wereld over de beëindiging van den rampzaligen oor log uiting kon geven. Indien de boodschap groote voldoening zal wekken bij de Chinee sche nationalistische regeering, zal iedereen zicii daarover verheugen en zoo de Kerk van deze aangename gesteltenis de vruchten mag plukken, naar onze wijze van zien, des te beter, maar men doet aan de grootheid van een edele figuur als Paus Pius XI tekort zulks als opperste doel voor te stellen van een herderlijken brief, waarin hij zich over de totstandkoming van den vrede verheugt. De Paus en het is daarom dat wij er zooveel prijs op stellen dezen kant van de zaak te belichten is de drager bij uitstek van de groote vredes-idee. Met woord en daad heeft de Paus den vrede vóór, tijdens en né den oorlog gepropageerd, niets is er natuurlijker dan dat de Paus ook d gelegenheid te baat neemt om te laten zien dat zijn idee daar omtrent nog niet gewijzigd is. Het pleit voor den wereldblik van den H. Stoel, dat de Paus, naar ons beste weten, de eenige is geweest om de Chineesche regeering geluk te wenschen. De beteekenis van wat er in China in de laatste weken voorviel, is aan de groote massa blijkbaar voorbijgegaan. Wat de Paus verder zegt in zijn brief is niets dan de eeuwenoude leer van de H. Kerk. Hij hoopt, dat de Vrede gegrondvest zal zijn op de liefde en de gerechtigheid Cis het met als hooren wij wederom den eersten brief van Z. D. H. Mgr. Aengenent aan de Katholieken van het bisdom Haarlem voorlezen?); de Paus eischt, óók voor het Chineesche volk, zijn rechten op en verlangt voor de mis sionarissen en de geloovigen vrijheid en vei ligheid. Dit is geheel in overeenstemming met de leer der Kerk en het verheven en goddelijk leeraarsambt, dat Zij van den Hemelschen Vader door Christus ontvangen heeft en uit geoefend door de eeuwen. Van speciale rechten zoo die de Kerk in China heeft doet de Paus door dit schrijven geen afstand, maar hij vraagt voor de Kerk en de Katholieken de toepassing van de algemeen geldende wetten. Te dikwijls toch worden veler rechten er kend, maar de rechten van de Kerk, speciaal van de Katholieke Kerk, veronachtzaamd of met voeten getreden. Naast een gelukwensch voor de beëindiging van den burgeroorlog, heeft de Paus in zijn herderlijk schrijven niets anders gedaan dan herhalen wat om. de groote Paus Leo XIII in zijn onsterfelijke Encyclieken zoo meester lijk heeft uiteengezet over de taak van den Staat. Geen politieken zet, maar niets anders dan het bovenstaande heeft men in den Pause- Hjken brief aan de Chineesche regeering te lezen. Reuter seint uit New York: De vlieger Courtney is aan boord van de „Minnewaska" aangekomen. De officieele verwelkoming zal waarschijn lijk heden geschieden. Een W. B.-telegram seint nader: De Engelsche vlieger Courtney en zijn metgezellen werden bij de aankomst van de „Minnewaska" aan het quarantaine-station door de ontvangstboot van de stad afgehaald en naar het stadhuis gebracht, waar zij door burgemeester Walker werden begroet. Het W. B. meldt uit Tromsö: De ijsbreker „Krassin" is hier aangekomen en door de bemanning van de schepen in de haven met hoera-geroep begroet. De Noorsche geleerde Höl, die zich gedu rende de geheele reddingsactie aan boord van de „Krassin" heeft bevonden, prees de Russen zeer. Op een vraag of hij zich over de veel besproken episode wilde uitlaten, toen de vlieger Tsjoeknowski Mariano en Zappl op het ijs ontdekte, antwoordde Höl, dat hij er heel zeker van was, dat het bij den derden persoon alelen een paar beenkleederen betrof, die op het ijs lagen. Er had ook nog een broek op de ijsschots gelegen, toen de beide mannen aan boord werden genomen. Het weer was erg mistig ge weest en dat kon aanleiding geven tot ver schillende misverstanden. De film, die Tsjoeknowski opgenomen heeft, zal een defi nitieve oplossing van de kwestie brengen. De film is nog aan boord van de „Krassin". De geleerde verklaarde verder, dat Zappl bij de redding nog tamelijk op krachten was, terwijl de dokter aan boord van de „Kras sin" verklaarde, dat Mariano nauwelijks nog twaalf uren zou hebben kunnen leven. Een interview met Nobile Blijkens een Wolff-bericht uit Rome pu bliceerde de „Popoio di Roma" een inter- vleuw met Nobile, waarin deze te kennen gaf, dat de expeditie hare wetenschappe lijke doeleinden heeft kunnen volvoeren. De generaal deelde ons mede, dat het boek, waarin professor Malmgren aanteekening hield van zijn meteorologische waarnemin gen, eenige dagen na het vertrek van de groep Mariano gevonden werd. Dit boek met aanteekenlngen bevat een groot aantal we tenschappelijke gegevens van waarde, ook op het gebied van het aardmagnetisme. Een gouden medaille Een Wolff-bericht uit Rome meldt, dat de Paus generaal Nobile een gouden me daille heeft laten overhandigen. Jef van Dongen Jel van Dongen heeft aan zijn familie te Arnhem geseind, dat hij Maandag te Tromsö is aangekomen. Zijn reis was door storm in de IJszee vertraagd. Vrijdag of Zaterdag wordt hij te Rotter dam verwacht. Zoowel daar als te Arnhem zal hem een feestelijke ontvangst worden bereid. Op de terugreis Een Wolff-telegram uit Oslo houdt In dat het Italiaansche Marine-vliegtuig, dat syste matisch deel nam aan de opsporing van overblijfselen van het verloren Fransche vliegtuig en zijn bemanning, van Tromsö te Bergen is aangekomen en vandaar de vlucht naar Italië ondernam. „Wat ge aan den minste der mijnen gedaan hebt, dat hebt ge aan Mij gedaan." Met deze woorden van onzen Goddelijken Verlosser zelf teekende Z. D. H. Mgr. Meszaros uit Hongarije op de bijeenkomst der pleegouders van Hon gaarsche kinderen, de beteekenis van de gast vrije liefde welke Holland betoond heeft aan het arme Hongaarsche kind. Om voor die liefde, voor die gastvrije op name den dank van heel het Hongaarsche volk over te brengen, is Z. K. H. Aartshertog Albrecht van Hongarije naar ons land ge- Toen de Italiaansche duikboot voor den kustdienst, de F. 14, Maandagochtend zeven mijl ten Westen van de Brioni-eilanden (bij de kust van Istrië) een aanvalsmanoeuvre uitvoerde, dook zij plotseling onder de boeg van den torpedobootjager „Missori" op, die met haar de manoeuvre deed. De F 14 zonk onmiddellijk tot op 40 m. onder den zeespiegel. De juiste positie van de duikboot is nog niet precies vastgesteld. On- dertusschen verklaarde de bestuurder van een watervliegtuig, dat hij de duikboot niet ver van de ankerplaats van de kruiser „Brin- disi" waarop zich admiraal Foschini bevindt, had gezien. Deze is met de leiding van het reddingswerk belast. Het weer is op het oogenblik niet erg gun stig, maar toch hebben zich reeds vier dui kers ter plaatse begeven. Bovendien zijn maatregelen getroffen om lucht in de duik boot te pompen en haar te lichten. De duikboot kan zich met behulp van een speciaal acoustisch signaal-apparaat voor duikbooten, met de buitenwereld in verbin ding stellen. ROVIGNO, 7 Aug. Het reddingswerk voor de duikboot F. 14, die Maandagmorgen vroeg zeven mijlen ten westen van 't eiland Bioni, ten gevolge van een botsing met den torpedojager „Missori", zonk, is in vollen gang. De duikers hebben vastgesteld, dat de onderzeeër ongeveer 24 mylen ten zuidwes ten van St. Giovanni op een diepte van 27 M. ligt. Het reddingswerk vindt plaats met een grooten lichter van 240 ton, twee kleine lichters van elk 15 ton en drie groote sleep booten. Verder zijn nog een onderzeeër eri zes torpedojagers op de plaats des onheils aangekomen. Volgens latere berichten uit Pola vreest men, dat een deel van het schip met water is gevuld_ Men is niettemin van meening, dat een deel van de bemanning nog leeft. Of de waterdichte schotten het zullen uithouden, totdat de boot boven water is gebracht,1 moet nog worden afgewacht. ROME, 8 Aug. Nader vernemen wij nog, dat de admiraliteit twee hypotheses opge steld heeft, waardoor verklaard zou kunnen worden, dat verdere seinen van de beman ning uitblijven. Ten eerste kan het zijn, dat dat de rook van de gasoline der machines komen, zooals men weet, vergezeld van Z. D. H. Mgr. Meszaros en vele vooraanstaande per<- sonen bij de organisatie der Hongaarsche kin dertransporten. Reeds in Amsterdam en den Haag konden bijeenkomsten van pleegouders belegd worden, waar Z. K. H. persoonlijk den dank van Hon garije kon uitspreken voor de liefdevolle daad van Holland, doch om geheel Nederland te bereiken, zou meer noodig zijn. Daarom heeft Z. K. H. Aartshertog Albrecht gisternamiddag ten huize van den Hongaar- schen gezant te 's Gravenhage verschillende journalisten ontvangen, ten einde nog eens door middel van de Nederlandsche pers, zijn dank uit te spreken uit naam van heel het Hongaarsche volk voor de gastvrije opneming van Hongaarsche kinderen in Holland. In de salons van het gezantschapsgebouw aan de Oranjestraat te den Haag had zich omstreeks half zes een aantal journalisten verzameld, waar het gezelschap ontvangen werd door eenige leden van de Hongaarsche delegatie, onder wie prof. D. Dr. K. KAllay. de heer J. von Husz&r, vice-president van de Kindreliga en den heer W. Neugebauer, direc teur van de Kinderliga te Budapest. Na korten tijd verscheen Aartshertog Al brecht en nadat de aanwezigen aan Z. K. H. waren voorgesteld, nam de Aartshertog het woord om nogmaals zijn dank uit te spreken voor de weldaden door Holland en vooral door de pleegouders aan de arme Hongaarsche kin deren en daarmede juist aan heel het Hon gaarsche volk bewezen. Het zóu natuurlijk, zoo merkte Z. K. H. op, voor de delegatie niet mogelijk zijn, alle co- mité's in het land te bezoeken om dien dank persoonlijk over te brengen, men kon zich slechts tot enkele steden, Amsterdam, den Haag, 's Hertogenbosch beperken, maar daar om riep Z. K. H. de hulp der pers in om zich te kunnen richten tot heel Nederland om de erkentelijkheid van Hongarije voor het schoone werk van Nederland in de droeve dagen van Hongarije te betuigen. Na dit inleidend woord ontspon zich een aangenaam en belangwekkend discours over de huidige toestanden van Hongarije en het beëindigen der kinderactie. Door een der aanwezigen werd aan Z. K. H. de vraag gericht, waarom Hongarije zelf het transport der kinderen naar Holland had be ëindigd. Daarvoor noemde Z. K. H. verschillende redenen. In den onderdom van 68 jaar is gistermiddag te Amersfoort overleden Mgr. dr. Alphons Ariëns, de bekende vurige werker voor de Katholieke drankbestrijding in Nederland De saneering der staatsfinanciën in Hon garije is thans van dien aard geworden, dat weer beduidende sommen voor de verzorging der kinderen gevoteerd kunnen worden en bo vendien, aldus Z. K. H„ het zou minder fraai zijn van de zijde van Hongarije, wanneer inen zou wachten totdat van de zyde van Neder land de stille wenk zou komen, dat men liever een einde aan de kinderactie zou zien ge maakt. Hongarije meende Nederland thans niet langer tot last te moeten zijn. Trouwens de geheele kinderactie is nog niet ten einde, want nog ongeveer 1500 Hon gaarsche kinderën vertoeven in Nederland. Van hen zijn er 90, die geen ouders in Hon garije meer hebben, door Nederlandsche pleegouders geapodpteerd. Ruim 30.000 kinderen zijn in Holland ge weest en er gastvrij ontvangen door de pleeg ouders en ook thans, nu de kinderen weer naar hun vaderland teruggekeerd zyn, zyn die banden niet verbroken. Daarvan getuigt de levendige correspon dentie, welke de kindere- met hun pleeg ouders nog voeren en ook de stapels brieven, di< uit Holland komen. De pleegouders zijn in Hongarije in S aanzien. Nederland heeft er een schitterende plaats veroverd. De verjaardag van Koningin Wilhelmina wordt er gevierd, zelfs heeft men een der hoofdwegen van Budapest naar naar willen de bemanning gedwongen heeft plat te gaan liggen en ten tweede, dat de heele bemanning haar toevlucht genomen heeft tot de cabine van den kapitein, waar versche lucht door een buis toegevoerd wordt. Hoewel de laatste veronderstelling zeer waarschijnlijk is, blyft toch een zekere ongerustheid heerschen. Men verwacht, dat de onderzeeër in den loop van den morgen gelicht zal zijn. De redding werd ten zeerste vergemakke lijkt, doordat de onderzeeër gezonken was op een afstand van slechts een half uur van een Italiaansch marine-station, zoodat alle mo gelijke hulp onmiddellijk ter plaatse aanwe zig kon zijn. ROME, 7 Aug Ofschoon een officieele mededeeling vaststelde, dat de communicatie met de bemanning van den gezonken onder zeeër was bereikt, werd er geen woord los gelaten omtrent het al of niet in leven zijn van de geheele bemanning. Zoodra de weers omstandigheden het veroorloven, zal, naar wij vernemen, begonnen worden met den on derzeeër te lichten. Mussolini wordt in zijn hoedanigheid van Minister van Marine geregeld op de hoogte gehouden van 't red dingswerk door z'n onder-minister, admiraal Siriani, met wien hij heden 'n lang onder houd had. ROME, 7 Aug. Nader vernemen wij nog, uit niet-officieele bron, dat de redders er he denavond laat in geslaagd zijn den onderzeeër F. 14 te lichten tot ongeveer 40 voet onder de oppervlakte. Groote ongerustheid is ge wekt doordat de signalen van de bemanning spoedig na twaalf uur ophielden. Hoewel experts er op wijzen, dat dit niet noodzakelijk beteekent, dat de opgesloten mannen omgekomen zyn, omdat het stoppen van de signalen veroorzaakt kan zijn door tal van omstandigheden, geeft het feit, dat een volledige stilte onafgebroken blijft voort duren, reden tot pessimisme. Intussehen wordt er koortsachtig aan de redding gewerkt, on danks het feit, dat de zee nog zeer ruw is door de zware winden. Uit Pola wordt gemeld, dat de gezonken Italiaansche duikboot F 14 gisterenavond is gelicht. De uit 31 personen bestaande be manning bleek te zijn omgekomen. Typisch is het te zien en te hooren, hoe de Hongaarsche kinderen met de Hollandsche taal vertrouwd geraakt waren. Velen van hen kenden hun moedertaal niet meer, toen ze terugkwamen. Zelfs, zoo vertelde Z. K. H., toen iK in Am sterdam aan een der kleintjes in de Hon gaarsche taal vroeg, hoe lang het nu al in Holland was, verstond de kleine het niet en kon geen antwoord geven. Toengaf de Hollandsche pleegouder in het Hongaarsch antwoord Ook de Nederlandsche taal wordt in Hon garije thans niet vergeten. Verschillende leeraren en leeraressen, die de kinderen op hun reis naar ons land vergezeld hebben en hier gerulmen tijd gebleven zijn, geven thans op 13 scholen les in de Nederlandsche taal, zoo. dat de kinderen driemaal per week één uur in de Nederlandsche taal onderwezen worden. De actie voor de „Mensa Albertina", de zorg voor 350 studenten in Hongarije, wordt in Holland thans nog voortgezet. Verschillende interessante tooneeltjes, die den hechten band tusschen de Hollandsche Pleegouders en Hongarije typeeren, vertelde Z. K. H. nog. Een tweetal moge hier nog volgen: Het gebeurde in een der straten van Bu dapest. De kinderen hadden druk gespeeld en zich daarbij uit den aard der zaak bedient van de Hongaarsche taal, hun moedertaal. Maar als 't op tellen aankomt, dan is 't in eens: één, twee, drie, vierDan was de Hollandsche taal weer gemakkelijker. In Budapest vertoefden eenige pleegouders in een restaurant. Zij gebruiken iets en wan neer ze willen afrekenen, geven ze den kell- ner een fooi. Deze Wijst ze echter af met de woorden: „Pflegeltern nehmt man nichts ab." Nederland heeft een schitterend voorbeeld van naastenliefde gegeven en zich de erken telijkheid van een millioenen-volk voor altijd verzekerd. Naar „Het Volk" meldt heeft de S. D.A. P. raadsfractie als opvolger van wethouder Reinalda aangewezen den heer Mr. J. Gerritsz. Daarmede is de verkiezing van den heer Gerritsz tot wethouder van Haarlem vrijwel verzekerd, want de raadsleden zullen in meerderheid wel de keuze van de raadsfractie bevestigen, temeer daar er blijkbaar voor voeling Is gehouden met andere raadsfracties ook. De wethoudersverkiezing zal in Septem ber plaats hebben. Wij kunnen aannemen, dat de heer Ger ritsz, die een zeer drukken werkkring heeft, by een verkiezing tot wethouder, een gedeel te van zijn tegenwoordigen arbeid aan an deren zal moeten overlaten. Dat ligt ook in zijn plan en daarom zal de verkiezing tot wethouder wel geen onvermengde gevoelens van tevredenheid bij hem opwekken. Ongetwijfeld is hij een der knapste leden van de S. D. A. P.-raadsfractie. Zijn ern stigste concurrent zal wel de heer Joosten geweest zijn. Vooral voor sociale aangele genheden, bijzonder op het gebied van werkloosheidsbestrijding en werkverruiming heeft de heer Gerritsz zich geïnteresseerd. De stadsuitbreiding had mede zyn aandacht. De wethouders verdeelen de functies onder ling en daardoor is nu nog niet te zeggen of de heer Gerritsz de portefeuille van Open bare Werken van den heer Reinalda zal overnemen. lp. hqt college van B. en W. zal met den heer Gerritsz de vierde wethouder zitting nemen die Meester in de rechten is. Hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen De St. Radboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der godgeleerdheid aan de R. -K. Universiteit te Nijmegen, om onderwijs te geven in de patrologie, de dogmageschiede nis en oude Kerkelijke geschiedenis, prof. Dr. D. Franse O. F. M„ thans buitengewoon hoogleeraar aan de Nymeegsche Universiteit. Aartshertog Albrecht van Hongarije betuigt namens zijn land den dank, voor hetgeen de Hollandsche pleegouders voor het arme Hongaarsche kind hebben gedaan. Mgr. dr. Alphons Ariëns. t Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919. De Indische Volksraad heeft de ordonnan tie tot instelling van de provincie Oost-Java aangenomen. De Vierde Limburgsche Sociale Studie week. De vlieger Courtney en zijn metgezellen zijn te New-York ontvangen. Opwinding in verband met den moord op den journalist Ristitsj te Belgrado. De lei ders manen tot kalmte aan. Het Britsche legioen in Frankrijk. De prins van Wales aangekomen. Lord Cushendun zal Chamberlain vervan gen voor de hangende raadszitting en de a.s. Volkenbondsvergadering te Genève. President Ceolidge heeft verklaard, dat Hoover tot president zal worden verkozen. De Italiaansche duikboot F 14 gelicht; de 31 opvarenden omgekomen. ■É8 Barometerstand 9 unr v.m. 7.62 vooruit. Hoogste barometerstand 768 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 741.6 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Matige W. tot Z.W. wind, aanvankelijk opklarend met later mogelijk tijdelijk weer regen, nog weinig verandering in temperatuur. Reuter semt ons uit Reval d.d. 7 dezer: De kapitein van het Nederlandsche motor zeilschip „Roelfiena", de heer Albert Weine- man is gisteren te Arensburg (eiland Oesel) verdronken. De kapitein was na zijn bezoek aan de stad met zijn sloep op weg naar zijn schip toen de sloep plotseling door den storm om sloeg. Zijn lijk is nog niet gevonden. Vier gewonden Uit Nijmegen meldt men ons: Op den Rijksweg Nijmegen—Arnhem is gisteren onder Lent de auto van den heer W. uit Nijmegen aangereden door een melk- auto, welke van achteren tegen den Nijmeeg schen auto botste. Van de vier inzittenden werden de heer W., diens chauffeur en een dame gewond door glasscherven. Een tweede dame kreeg een lichte hersenschudding. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De beschadigde auto werd naar Nijmegen getransporteerd. De Centrale Bond van Transportarbeiders had de Ver. van Werkgevers van de Zuider zeewerken uitgenoodigd tot een herziening der loonen en arbeidsvoorwaarden in over eenstemming met de Zuiderzeeregeling, voor J de baggerwerken buiten de Zuiderzeewerken. Deze vereeniging is daar niet op ingegaan, waarop de Centrale Bond met eiken werk gever afzonderlijk heeft onderhandeld. Met de firma's Volker, Noordenne en de Nijmeeg- sche Int. Bagger Mij. is men tot overeen stemming gekomen. De firma Den Breejen v. d. Bout is echter op deze uitnoodiging niet ingegaan en weigerde tot dusverre de on derhandelingen te openen. Naar aanleiding daarvan besloot de Centrale Bond een ulti matum te verzenden, waarin antwoord vóór of op Vrijdag 10 Augustus werd gevorderd. Ts vóór of op dien datum geen inwilliging van de gestelde eischen verkregen, dan zal een vergadering van het personeel op Zondag 12 Augustus moeten overwegen, om voor dat bedrijf een staking te proclameeren, meldt de „Tel." Het gevolg zal zijn, dat meer dan honderd arbeiders bij dit conflict worden betrokken en de bouw van de nieuwe sluis te IJmuiden met vertraging wordt bedreigd. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur, zag de heer Hendriks, wonende aan den Slaperdijk bij Santpoort, tot zijn grooten schrik, dat zijn huis in vlammen stond. Hij vluchtte met vrouw en kinderen door het voorraam van het perceel en waar schuwde de buren. In minder dan geen tijd was het huis één vlammenzee. Het raads lid Oversteegen waarschuwde de politie. De brand liet zich ernstig aanzien en bleek ook inderdaad 'n grooten omvang aan te nemen. Het belendende perceel, bewoond door den heer v. Heiningen, vatte vlam en spoe dig daarna stond ook dit huis in vlammen. De brandweer was, gezien den afstand, spoedig ter plaatse, maar kon niet dan na een half uur water geven, hoofzakelijk doordat er geen waterleiding op den Slaper dijk is en men aangewezen was op den De gehavende huizen aan den Slaperdijk nabij Santpoort, waarin hedennacht brand is uitgebroken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1