Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 Een omvangrijk transport De wijziging der arbeidswet 1919 De burgemeester van den Helder Om het behoud der Loos- drechtsche plassen „Op het oogenblik ls het water der Loos- Regeling der arbeids bemiddeling Een klein T. B. C. - ziekenhuis te Amsterdam De „Roode auto" op Zondag KERKNIEUWS Mgr. dr. Alphons Ariëns T Het Eucharistisch Congres te Sydney VERKEER EN POSTERIJEN Het reizigersvervoer op de Ned. Spoorwegen Brand in de vuurwerk fabriek te Leiden Met het groote dok op weg naar Singapore Door den trein gegrepen en gedood Een zeehond in den IJssel Een tragische samenloop van omstandigheden KUNST EN KENNIS De Miller-prijs LANDBOUW EN VISSCHERIJ Duitsche dendrologen in ons land Een ontwerp van wet inzake pacht In zijn nachtrust gestoord Gestoorde pret Tusschen tram en een hek bekneld Zonder eenigé proviand op zee Vergiftigde soep LUCHTVERKEER Een vliegtuig ten dienste der visscherij Luchtpost in Amerika Een nieuwe poging SOCIAAL LEVEN De Vierde Limburgsche Sociale studieweek De brug over de Eendracht, 700.000 K.G. zwaar, wordt naar de plaats der bestemming gebracht Het transport van de brug over de Een dracht, welke van Tholen naar haar plaats van bestemming moet worden gebracht, wordt met belangstelling gevolgd. Nadat men op de werf van de firma Kloos Zonen te Kinderdijk Zaterdag jJL was gereed gekomen met het plaatsen van de twee bruggen op de speciaal daartoe in de rivier geheide pijlers, heeft men gistermor gen het circa 700 ton wegende gevaarte op een viertal, twee aan twee naast elkaar lig gende zandbakken geplaatst. Zooals men weet wordt de brug op deze bakken in haar geheel naar Tholen gesleept. wegens den Oostenwind der laatste da- fjen en den daardoor lagen waterstand kon men tot nog toe de brug niet op de zand bakken plaatsen, daar deze bij hoog water het gevaarte niet zouden kunnen lichten. Gistermorgen te circa kwart voor tien is men gereed gekomen met het plaatsen van de brug op de bakken en momenteel bevindt het geheele gevaarte zich drijvende. Voor een en ander is men hedenmorgen tegen het aanbreken van den dag reeds be gonnen met de zandbakken onder de brug te brengen en de ruimte tusschen brug en bakken met ijzeren staven en houtblokken op te vullen. Langzamerhand werd het wa ter hooger en hooger en zakten de bakken dieper en dieper weg, totdat te circa 9 uur de brug aan den Zuidelijken kant vrij kwam. Aan de Noordelijke zijde vlotte het aan vankelijk niet en bleef de brug aan den kant, waar zich de voetbrug aan de buitenzijde bevindt (de brug is n.l. aan beide zijden van haar lengteas niet even zwaar) op den Noordelijken pijler liggen. Daar het water toen reeds zijn hoogsten stand had bereikt het was toen circa 1.60 M. gestegen heeft de sleepboot „Jo hanna" van De Wit's Bergings- en Tran sportbedrijf, die het geheel een eindje van den wal af zou sleepen, in den aan de Zuid zijde liggenden zandbak tegen 't punt, waar de brug nog vast zat, ongeveer 20 ton water gepompt, waardoor de brug, na het wegslaan van nog eenige tusschen brug en pijler lig gende houtblokken, vrijkwam. Het was toen even half tien. Het gevaarte is hierna ongeveer 30 Meter uit den wal in de rivier voor anker gelegd. Gistermiddag 4 uur ging men de brug ver- sleepen, welk karweitje door een viertal sleepbooten der N. V. De Wit's Bergings- en Transportbedrijf geschiedde. (Het verschui ven en plaatsen op de bakken had de firma Bijker uit Haarlem verricht). Het ligt n.l. in de bedoeling om de brug bij wassend wa ter door de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordt te doen varen, terwijl men daarna in de zeehaven van Dordrecht voor anker zal gaan. Heden hoopt men de reis voort te zet ten. Het gevaarte steekt bijna 18 M. boven den waterspiegel uit. De complete brug, wei- ka het eiland Tholen met den vasten Noord-Brabantschen wal moet verbinden, bestaat uit landhoofden en pijlers van ge wapend beton, uit enkele kleinere spannin gen van dit materiaal en voorts uit de ge noemde ijzeren overspanning, wier hoofd liggers in vorm afwijken van de tot dusver in Nederland gebouwde groote ijzeren brug gen. De hoogte neemt zooals gebruikelijk toe naar het midden van de brug, de bovenrand is echter niet boogvormig, doch bestaat uit vijf rechte gedeelten, waardoor een slank geheel wordt verkregen. Haar vrije spanning van 100 M. wordt slechts bij een enkele brugoverspanning in Nederland overtroffen. Ze is Ingericht voor zwaar rij- en voor stoomtramverkesr. De stoomtram uit Bergen op Zoom wordt dan ook tot in de kom van de gemeente Tholen doorgetrokken. Voorts is er rekening mede gehouden dat de bovenbouw der brug zonder al te groote kosten versterkt kan worden ten dienste van een lokaal-spoorweg, welke Tholen met Westelijk Noord-Brabant zou verbin den. Haar onderbouw is daarop reeds be rekend. Omtrent het transport wordt nog gemeld, dat dit met een klein ongelukje begon, daar een der 600 K.G. zware ankers in het water vi-1. Het kon echter door de sleepboot „Everdlna" weer naar boven gehaald worden. Het verdere deel van den tocht tot Dord recht is uitstekend verloopen. Het convooi had zich als volgt geformeerd: Voorop de sleepbooten „Stormvogel" en „Adelaar", achter de „Johan de Wit". Het geheel stond onde leiding van den heer N. de Wit Jr. Na een half uur, kwam de Dordtsche toren in zicht. Te circa half zes ging het convooi van uit de Noord, de oude Maas op. Langzaam maar zeker naderde het con vooi de spoorbrug over de Oude Maas. Met de trossen op nauwelijks 10 Meter, de sleep booten- bijna onder de van voren en van ach teren buiten de zandbakken uitstekende brug. ging men met het 13 breede ge vaarte op de doorvaartopening der spoor brug aan, die slechts 18 'A M. breed is. Zon der maar een oogenblik van wachten, werd deze brug te 6.05 gepasseerd. Spoedig was de zeehaven bereikt. Te kwart voor zeven werd de brug achter uit in de haven gevaren, aan twee boelen gemeard, om hedenochtend te zes uur weer te worden weggesleept. drechtsche plassen nog voor een krats te koop en gaat ook het land de slappe dras mag dien naam haast niet hebben tegen bespottelijk lage prijzen van de hand. Wan neer de gemeente daar nu laat koopen, niet officieel natuurlijk, maar door vertrouwens mannen, dan zal het haar mogelijk zijn in den loop van eenige jaren voor enkele dui zenden guldens een gebied van vele hectaren in haar bezit te krijgen, met behulp waar van zij een watersportbedrijf zal kunnen vestigen en ontwikkelen dat zijn gelijke niet heeft in dit waterland. Een bedrijf, dat waarschijnlijk heel wat gunstiger resultaten zal opleveren dan van het Sportpark ooit kunnen worden verwacht." en pleinen partijreclame-speeches worden afgestoken, hetwelk vaak hinderlijke volks- opeenhoopingen en verstopping op de ver keerswegen veroorzaakt? Acht Zijn Excellentie het niet juist, dat de Zondag en de openbare wegen niet de dag en de plaats zijn om voor dergelijke doelein den te gebruiken? Is Zijn Excellentie bereid te bevorderen: I. dat des Zondags geen politieke mee tings gehouden kunnen worden? II dat nimmer toestemming verleend worde om politieke speeches te houden op openbare wegen en pleinen? Eervol ontslag Bij Kon besl. is aan den heer W. Houwing, op zijn verzoek, met ingang van 15 Novem ber 1928 eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Den Helder, met dankbetuiging voor de in verschillende be trekkingen aan den Lande bewezen diensten. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Thans is verschenen de memorie van ant- l woord aan de Tweede Kamer inzake het wets- I ontwerp tot wijziging der "Arbeidswet 1919. Daarin herinnert de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Memorie van I Toelichting, waarin is uiteengezet, waarom I naar zijn meening een volledige regeling der I delegatie, voor zoover betreft de bevoegdheid van den minister en .de ambtenaren der ar beidsinspectie om krachtens een algemee- nen maatregel van bestuur gebods- en ver bodsbepalingen te stellen, benevens van de aan hen toe te kennen dispensatie-bevoegd heden, niet gemist kan worden. De minister kan niet inzien, dat een rege ling der delegatie, als in dit ontwerp voorge steld, in strijd zou zijn met het tweede lid van art. 55 der Grondwet. Nooit is in het openbaar een ernstige klacht geuit betreffende de wijze waarop de arbeidsinspectie van de haar toegekende macht om ultvoeringseischen te stellen, ge bruik maakte. De minister kan daarom niet inzien, waarom deze bevoegdheid, die sinds 1895 wettelijken grondslag vindt in de Veilig heidswet, sinds 1905 in de Caissonwet, sinds 1911 in de Steenhouwerswet en sinds 1914 in de Stuwadoorswet, thans plotseling bij de Ar beidswet niet aan de districtshoofden zou mo gen worden toegekend op grond van vrees voor groote rechtsonzekerheid en het ontstaan eener ambtenarenregeering. Ontkend kan echter niet worden dat het uit theoretisch oogpunt wel eenige bedenking ontmoet, indien aan de districtshoofden de bevoegdheid wordt gegeven, eischen te stellen ten aanzien van niet bij de wet aangegeven, maar bij algemeenen maatregel van bestuur aan te geven onderwerpen, zonder dat de al- gemeene maatregel tevens normen stelt, waarvan die eischen de uitvoering zijn. In verband hiermede wordt bij Nota van Wijziging voorgesteld aan het slot van het eerste lid van het bij art. XXV van het wets ontwerp voorgestelde art. 98 quater der Ar beidswet in plaats van „de toepassing daar van in een bepaald geval" ,te lezen: „de uit voering in een bepaald geval van in den al gemeenen maatregel vervatte voorschriften." Wordt in de toekomst het noodig geacht de verwarming van winkels te kunnen vorderen, dan zal de algemeene maatregel van bestuur daarover een voorschrift van materieelen in houd moeten bevatten. Sommige leden meenen in liet Voorl. Ver slag de oplossing van de vraag, hoe met hand having van de noodzakelijke soepelheid amb telijke willekeur bij de toepassing der Arbeids wet kan worden vermeden, te moeten zoeken in de instelling van een vaste commissie, waarin werkgevers en arbeiders zitting heb ben en welke den minister adviseert, wan neer deze op een ingesteld beroep moet be slissen. Ook dit denkbeeld acht de minister op grond van de eischen der praktijk niet voor verwezenlijking vatbaar. Als de bestaan de regeling zoo slecht was en een betere re geling voor de hand lag. zou in de ruim dertigjarige werking van dit stelsel de regee ring wel een poging tot verbetering hebben gedaan. Dit is echter niet geschied en met reden. In nagenoeg alle gevallen van bevei liging en hygiëne worden vragen gesteld die alleen door ervaren deskundigen te beant woorden zijn. Commissies van werkgevers en arbeiders zullen daartoe als regel niet ln staat zijn. 0.m. is wijziging gebracht in de bepaling van art. 62, door het in dier voege te verrui men, dat aan den eisch van 17 vrije Zondagen per jaar niet behoeft te worden voldaan in de gevallen, bij algemeenen maatregel van be stuur bepaald. Het ligt geenszins in de bedoe ling, koffiehuizen en hotels in het algemeen vrij te stellen van de verplichting om den in die inrichtingen werkzamen musici een zeker aantal vrije Zondagen te garandeeren. maar alleen om vrijstelling van de verplichting, om 17 vrije Zondagen te geven, mogelijk te ma ken voor die gevallen, waarin het vasthou den aan die verplichting op overgroote be zwaren zou stuiten. Een dienovereenkomstig gewijzigd wetsont werp is aan de Memorie toegevoegd. De „Gooi- en Eembode" bespreekt in een artikel het vraagstuk der demping van de Loosdrechtsche Plassen., in verband met het standpunt van B. en W. van Hilversum. Het blad stelt o.a. de vraag, wat de gemeente Hilversum kan doen en geeft daarop het volgende antwoord: „Indien de andere betrokken autoriteiten met die van onze gemeente zouden willen samenwerken zeggen de gemeentebesturen van Amsterdam en Utrecht, de Prov. Staten van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht en ook de landsregeering dan zou uiteraard de zaak in een wip geheel en voor altijd in orde kunnen zijn. Maar wanneer dat niet het geval mocht zijn, wanneer Hilversum op een eventueel verzoek om samenwerking nul op het request zou krijgen, wat kan onze gemeente dan zelfstandig doen? Zij zou zich in ^ie plassen zooveel eigen dommen kunnen vergaren, dat het onmoge lijk zou worden voor andere eigenaren, om iets in het groot te ondernemen op het ge bied van demping of droogleggen zonder de goedkeuring en de medewerking dezer ge meente. En zij zou dat meenen wij kunnen doen op een wijze, waardoor de fl- nancieele offers weinig of niets zouden be dragen." En verder: Naar het Corr. Bur. mededeelt, heeft een wetsontwerp tot regeling der arbeidsbemid deling het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid verlaten, Kosten millloen Naar de „Tel." verneemt, is het plan voor het bouwen van een klein tuberculose-zie- kenhuis te Amsterdam thans gereed, om ln het college van B. en W. behandeld te wor den, waarna de desbetreffende voordracht spoedig bij den gemeenteraad zal worden in gediend. In December 1926 werd besloten tot het bouwen van een klein ziekenhuis voor de lijders aan tuberculose en om tijdelijk het Tesselschade-Ziekenhuis te bestemmen voor verplegingsinrichting voor zieke ouden van dagen en lijders aan chronische ziekten. Als een uitvoering hiervan is thans het plan van dit kleine ziekenhuis, dat ongeveer 2 y. millloen zal kosten, gereed gekomen. Het zal komen te Sloten aan den Akerweg en Slimmerweg bij de'bocht van de Ringvaart. Door den heer Braat zijn aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door de socialisten, speciaal des Zondags, met de z.g. „roode auto" door de dorpen wordt rondgere den, en vanaf den wagen op openbare wegen In den ouderdom van 68 jaar is in het St. Josephklooster te Amersfoort, na voor dien te zijn van de H.H. Sacramenten der i Stervenden, gistermiddag omstreeks 5 uur 'overleden Mgr. dr. Alphons Arléns, eme- ritus-pastoor van Maarssen. Geruimen tijd was mgr. Arièns ongesteld, doch vooral de laatste dagen namen zijn krachten snel af. Eenige oogenblikken voor zjn ste.ven ontving mgr. Ariëns nog bezoek van Jhr. mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, den voorzit- ter der Tweede Kamer. Bij het overlijden waren enkele personen tegenwoordig, onder wie ook de heer Joseph Ariëns uit Amsterdam en de rector en eenige eerw. paters van het Retraitehuis. Alphons Marie Aug. Jos. Ariëns werd26 April 1860 te Utrecht geboren en 5 Aug, 1882 priester gewijd. Op 30 Sepf®"l J werd Z. Eerw. benoemd tot ^apelaian te.En schedé. Op 31 Mei 1901 werd hij benoemd tot pastoor te Steenderen. Daar de zielzorg uit tot 28 Augustus 1908 toen hu door Z. D. H. den Aartsbisschop werd be noemd tot pastoor te Maarssen. Op 14 Oc tober 1919 werd Pastoor Ariëns tot Whelm Kamerheer van Z. H. den Paus benoemd. Op 19 November 1926 verkreeg Z. Hoog- eerw. om gezondheidsredenen eervol ont- i siag Mgr. nam toen zijn intrek in het Moe- derhuis der St. Joseph-congregatie te Amersfoort. Mgr. Ariëns was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal Zaterdagmorgen te Maarssen plaats vinden. De lijkrede zal wor den gehouden door prof. dr. J. Hoogveld van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Het overlijden van mgr. Ariëns wordt allerwege als een groot verlies beschouwd, immers zijn groote verdiensten waren in ge heel katholiek Nederland en ook daarbuiten bekend Een volstrekt éénig man, voor wien onze bewondering altijd grooter werd en voor wien onze eerbied en onze liefde even sterk groeiden, aldus schrijft Gerard Brom naar aanleiding van dit overlijden in de „Msb.'. Want, zoo vervolgt hi), is er één leven voor beeldig, dan dit ongeloofeltjk vruchtbaar leven, waarin de goede werken elkaar op volgden als de woorden bi) een ander. Een van zijn regels was immers, dat iemand bij 't gewetensonderzoek niet alleen moest vragen, wat hij voor verkeerds, maar voor al wat hij voor goeds had gedaan. En toch, zooveel hij ook deed, deze wel doener van ons allen, hij beteekent nog meer door wat hij was: de edelste onder ons. Wie gelegenheid had om hem van dichtbij waar te nemen, hem geregeld bij te wonen, ont dekte in hem hoegenaamd niets kleins en niets valsch. Hoe kon deze persoon heel zon der erg zijn en tegelijk vol kritiek? Een kind in de zonde, een man ln de wijsheid, zooals de Apostel de geloovigen wilde hebben, was Ariëns. Het scherpe oog, waarmee hij op een vergadering rondkeek, kenmerkte zijn open blik voor de werkelijkheid. Hij doorzag de verhoudingen, hij onderscheidde de toestan den, hij begreep de vraagstukken met het zelfde gemak, waarmee hij zich mondeling of schriftelijk uitdrukte, zoolang hij ten minste niet door verschillende omstandighe den leed aan 't verlies van zelfvertrouwen, dat het zwaarste kruis in zijn bestaan is ge weest. „Iemand, die één ding kan, die kan alles" beweerde hij overtuigd dat zijn veel zijdigheid het gewoonste ding van de wereld was. Zijn doordringend begripsvermogen sneed hem niet pijnlijk van zijn naasten af, hij had de zeldzame gave om zijn oorspron kelijkheid te laten dienen tot verbinding met anderen. Deze gemeenschapsmensch bij uitnemend heid is nooit opgetreden als de vereerde meester, die terloops omkeek of zijn gevolg wel groot genoeg was. Hij voelde zich den dienaar van zijn volk, alleen den helper en niet den redder en daarom beriep hij zich telkens op personen, die ver zijn minderen waren. Bewonderen kon hij met een gren- zelooze kinderlijkheid; en die redenaar bij Gods genade genoot van het luisteren naar den eersten den beste, terwijl hij elk gesprek i gebruikte om raad te vragen. I Met ontelbaren is de geweeglijke priester in aanraking gekomen, haast iedereen durfde hij een dienst of een offer in Gods naam vragen; en veeleischend mag hij gé- leken hebben, nooit vervelend, omdat z1-'^ heilig vuur levenslang op hitte bleef. Laat. hij dikwijls den koelen spot opgezocht heb ben, waarmee 't „gezond" verstand zich op de geestdrift wreekt hij vond nergens een sDoor van vijandschap want hij wist de waarheid in liefde te verwerkelijken. Hij was onze voorganger vooral ln de liefde, de he haftige en offervaardige liefde van een 1 apostel. Om zijn liefde min of meer te meten, ner- Inneren we ons even het eigenaardige va zijn wezen. Een uiterst gevoelige natuur, honderd keer per dag onwillekeurig aan dingen gestooten, waagde hij zich tr0 midden in 't gedrang. Hem kostte het Be'f^ schapsleven bijzondere moeite, hij was mers te fijn van aard voor allerlei wr«vi S en had heel wat bij zijn meeste broede te vergeven, omdat hij leed onder o toon. Maar hij vermeed de menschen n waaronder hij nu eenmaal zijn zending vervullen had, en verbeeldde zich altyd I te leeren van anderen. Een drijver zou J geweest zijn volgens de gemakzuchtig die liever stilzaten <*m hem te volgen in z j apostolische vaart. Een drijver zal Christus ook wel geheeten hebben, toen Hij de koop lui In den tempel voortjoeg, t Is maar de vraag, bij wie iemand inlichtingen over een Persoon verzamelt, bij de tegenstanders of bij de geestverwanten. Voer duizenden was Ariëns een zacht «strekkende, onw^aan- baar betooverende leider, even vindingrijk in zijn middelen als in zijn program. HM leerde binden, matigen, yerzoenendemde- lijke oplossing ln moeilijkheden ontdekken. Het vereenigingsleven was zijn gebied, om dat hij de geesten en de harten in één vrome bezieling vereenigde. De begaafde en geliefde priester had geen licht bestaan, hij wilde zijn spontane op wellingen streng beoordeelen, zichzelf on- verbiddellijk onderhanden nemen met een geweten, zoo nauw als zijn wetenschap breed was. Zijn verlichting voldeed hem niet zon der waarborgen. Stokpaardjes werden zijn beginselen evenmin, hij bevorderde elke be weging, die de zielen nader kan brengen tot God, Waar zat hij tenslotte niet achter? Noem iets uit de latere jaren, toen zijn initiatief binnen zijn parochie beperkt scheen en u vindt hem er zeker bij. Som mige geloofsgenooten voelden zich ln de so ciale actie teleurgesteld en gingen zich uit sluitend op godsdienstige werken richten, waarin ze een tegenstelling met de maat schappelijke meenden te zien. Zoo geeste lijk, zoo kerkelijk kon een werk intusschen niet zijn, of Ariëns gaf er zijn krachten aan. Wat de missiebeweging, wat het binnen landsch bekeeringswerk, wat de Derde Orde dankten aan deze zuiver priesterlijke figuur, die, na adviseur van arbeidersbonden en drankweervereenigingen geweest te zijn. de intieme raadsman van zooveel geestelijken werd, dat alles wacht een volledige beschrij ving, waaraan Katholiek Nederland zich voorgoed stichten zal. I Hoewel het aantal deelnemers uit Neder land aan het Eucharistisch Congres te Syd ney, wegens de lange reis, zeer beperkt is, zal men toch ten onzent zij het in den geest zieh willen vereenigen met de hulde aan den Christus Eucharisticus, daar in het verre werelddeel gebracht. Door den H. Stoel is, naar de Tijd meldt, volgens gebruik, expresselijk tot dit doel, het volgende gebed samengesteld, mede voor het welslagen van het congres: O Jezus, wezenlijk en waarachtig tegen woordig in het Allerheiligste Sacrament, om er onze zielespijs te zijn: gewaardig U het Werk der Internationale Eucharistische Con gressen te zegenen, en met volledig succes te bekronen alle Eucharistische Congressen en Bijeenkomsten, die in aansluiting daarmede gehouden zullen worden. Jezus, zegen vooral het aanstaande Internationaal Congres zelf. Heilig Hart van Jezus, zegen het Congres. H. Paschalls Baylon, bid voor ons. Z. H. de Paus heeft het verrichten van dit gebed willen verrijken met de volgende gees telijke gunsten: Voor de Geloovigen van geheel de wereld, die zich in den geest met dit Congres zullen vereenigen: a. Eenmaal een volle aflaat, wanneer zij onder de gewone voorwaarden gedurende de Congresdagen een kerk of openbare kapel zullen bezoeken en er bidden voor het wel slagen van het Congres. b. Een aflaat van 300 dagen, telkens wan neer zij bidden, eenlg ander goed werk doen of een gift geven voor het welslagen van het Congres, ook als het al geëindigd is. Het personenvervoer is, naar het „Hbld." verneemt, in de maand Juli J.l. op onze spoorwegen zeer druk geweest, aanmerkelijk drukker dan in de maand Juli van het vo rige jaar. Niet alleen, dat het gewone reizigersver voer in Juli drukker was, doch ook het bij zondere spoorwegvervoer was in Juli be langrijk meer dan het vorige jaar. De talrijke ingelegde goedekoope treinen met en zonder Tegenverzekering, hadden een druk vervoer, en het aantal bedevaarttrei- wen was veel grooter dan vorige jaren. Behalve al deze extra-treinen, is dit Jaar het kindervervoer grooter dan ooit. Gewoon lijk was dit vervoer einde Juli afgeloopen, doch dit jaar is het voor het eerst anders, want thans heeft dit vervoer nog steeds in ongekende massa plaats. In deze maand loo ien er nog verschillende geheele o£ gedeel telijke kindertreinen. Een en ander is oorzaak dat vrijwel het geheele wagenpark van de Nederlandsche Spoorwegen in gebruik is, hetgeen hoe wel tot nu toe aan alle aanvragen voldaan kon worden voor den betrokken dienst dikwijls allerlei moeilijkheden oplevert. Te Leiden werd gistermorgen in den om trek van de Haarlemmervaart een vrij he vige knal gehoord. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in een der houten loodsen van de kunstvuurwerkfabriek van den heer A. J Kat aan den Haarlemmerweg, welke fabriek op grond van overheidsvoorschriften zoo is gebouwd, dat zij uit afzonderlijke kleine, op behoorlijken afstand van elkaar geplaatste, loodsen bestaat, opdat bij even tueel uitbreken van brand deze niet het ge- geheele fabriekscomplex kan aantasten. Het werkvolk, dat in genoemde loods aan den arbeid was, wist zich tijdig in veiligheid te brengen. Echter geraakte door den wind ook nog een tweede loods in brand. De brand weer rukte met veel materiaal uit en heeft het vuur tot twee loodsen, voornamelijk ge vuld met materiaal voor het opstellen van vuurwerk, weten te beperken. Zij zijn geheel ln de asch gelegd. De oorzaak onbekend. Het vernielde was niet verzekerd. Reuter meldt uit Kaïro, dat vele men schen. naar aanleiding van den doortocht van het drijvende dok voor Singapore, van alle kanten, velen zelfs per auto, naar het Suez-kanaal kwamen om het te zien passee- 1 ren. j De menigte was grooter dan toen op den j 14en Juli. Britsche troepen langs het ka- I naai waren opgesteld. Naar reeds werd me- degedeeld, bedraagt de ruimte tusschen den kanaalwand en het dok slechts 15 voet. Het dok is 855 voet lang en 172 voet breed. De doortocht volbracht Reuter meldt uit Suez, dat het drijvende dok in twee gedeelten, dat voor Singapore is bestemd, gistermiddag daar is aange komen na den doortocht door het Suez- kanaal van af Port Said. De 70-jarige gepensionneerde lichtwachter Latjens werd op den onbewaakten overweg nabij het station Hoek-van-Holland door een trein gegrepen. De man was bijna on middellijk dood. Te Terwolde, bij Deventer, is door den heer H. Nijkamp in den IJssel een zeehond geschoten. Het dier, dat dus de rivier een 45 K.M. was opgezwommen, had een leng te van een meter en een gewicht van onge veer honderd pond. Te Eindhoven speelden tn de Woensel- sestraat vier kinderen. Op het signaa' van j 'n naderenden vrachtauto stoven zij uiteen; een hunner liep voor den auto. langs. De I chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat een aantal steenen, die van den wagen vielen, op het knaapje terecht kwamen. Het werd met ernstige wonden opgenomen en i% kort daarna over leden. Het was de driejarige Antomius v. d Stoop. Het is nog niet vastgesteld of hij aan de gevolgen van de aanrijding, dar. wel tengevolge van de vallende steenen ls overleden. Naar draadloos uit Berlijn wordt gemeld, hoeft de Internationale tandartsen-vereeni- ?h'.g Zondag bij de opening van de 22o jaar vergadering te Keulen de grootste onder- schelding, den internationalen Millerprijs, aan den Berlijnschen professor Dicck toe gekend. De Duitsche Dendologen Verein, voorzitter Graaf von Schwerin, onderneemt a.s. Vrij dag een excursie door ons land. Het gezel schap, ongeveer 200 personen sterk, zal van de Duitsche grens per auto bezoeken het kasteel en park Rozendaal, het Pinetum c.p „Sehovenhorst" van Dr. Oudemans te Put ten en te ongeveer 1 uur op het Loo arr:- veeren, waar geluncht wordt. Daarna zal nog een bezoek gebracht worden aan liet Koninklijk Park het Loo. Naar wij vernemen, heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw aan de betrok ken organisaties op landbouwgebied voor het maken van opmerkingen doen toeko men een ontwerp van wet inzake pacht, benevens een ontwerp op de pachtcommis- sies, beide met een toelichting en opge maakt naar aanleiding van de voorstehen van de Staatscommissie voor het Pacht- vraagstuk neergelegd in Deel II van haar verslag. Mede namens den minister van Justitie merkt de minister van Binn. Zaken en Landbouw op. dat ten aanzien van ont werpen en toelichtingen de volle vrijheid van wijziging wordt voorbehouden alsmede, dat de ontwerpen ln het bijzonder wat de formeel juridische zijde daarvan betreft, nog enkele aanvullingen zullen moeten onder- gaan- Het gebeurde gisternacht in Rotterdam, vertelt de „Msb." Daar bemerkte een nachtwaker dat van een kantoorboekwinkel in den Hang de deur openstond. Hij waarschuwde een agent, waarna de mannen samen een onderzoek instelden. Gp de toonbank lag een man, een rol letje papier onder het moede hoofd, rustig en rechtvaardig te slapen. Hij werd pas wakker, toen men hem in korte termen aansprak, wreel zich lang de oogen uit, vroeg: „waar ben ik" en herkende toen de omgeving. Het bleek dat deze nog jeugdige meneer tot voor kort allergenoegelijkst aan het pas sagieren was geweest en. toen eenmaal de kosmos om hem heen was gaan wandelen, den moed verloren had, naar huis te gaan, omdat zijn moedei hem daar vermoedelijk een frisoh standje zou hebben gegeven. Als nuchter beroep oefende hii dat van boekbinder uit bij den kantoorboekhandel in den Hang. HIJ bezat een sleutel van de win keldeur. Niets lag dus meer voor de hand, dan daar, op de toonbank, ter ruste te gaan. Jammer, dat hij vergeten had, de buiten deur achter zieh te sluiten. Het is niet p-ettig van gemeentewege uit je bed te worden gehaald. Gisteren werden te Wouwsche Plantage, ter gelegenheid van de kermis aldaar, volks feesten gehouden. Bij het polsstokhoogsprin gen, waaraan o.a ook werd deelgenomen door den heer J. Devilers, kwam deze bij zijn sprong zoo ongelukkig neer, dat zijn been juist boven den voet brak. Per auto werd de heer D. naar het ziekenhuis te Roosen daal overgebracht, waar het been werd ge zet. Te Velp stond gisteren een gezelschap uit Amsterdam tusschen het hek voor het Oranjehotel en de tramrails op de tram te wachten. Er was daar evenwel onvoldoende ruimte, zoodat, toen de tram aankwam, die ter plaatse bovendien nog een bocht moest maken en dus overhelde, het heele gezelschap tegen het hek geduwd werd. De heer Meyer, uit Amsterdaim werd zoodanig aan beenen en voeten gewond, dat hij in het ziekenhuis verbonden moest worden. Vele anderen kre gen schaafwonden, terwijl van verschillende dames de kleeren werden vernield en zelfs het leer van de schoenen gescheurd- Het Wolff-bureau seint ons uit Berlijn d.d. 7 dezer: De commandant van den kruiser „Berlin" deelt mede, dat hij op 3 dezer bi) het eiland Manoek een Nederlandsch vlsschersvaartuig, Jupiter genaamd, met 23 personen, onder wie vrouwen en kinderen, zonder eenige pro viand aantrof. De kruiser verleende hulp en voorzag de opvarenden van water en pro viand. Dezer dagen is het gezin van den arbeider Donker te Diever, na het eten van soep ernstig ongesteld geworden. Verschillende leden werden bewusteloos. Nadat de dokter hun een braakmiddel had Ingegeven, werd de toestand iets gunstiger. Gebleken ls, dat de soep gekookt ls ln een pot zonder glazuur. Naar het „Hbld." verneemt, heeft, volgens een bericht uit IJsland de regeering daar een vliegtuig van de IJsiandsche Luchtver- keermaatschappij gecharterd, dat een vlucht langs de Noordkust zal ondernemen, ten einde vast te stellen op welke plaatsen zich de haringscholen bevinden. Dat vliegtuig zal dan zijn waarnemingen draadloos aan de schepen doorzenden. De luchtpostdienst van de Vereenigde Staten, die tien jaren geleden in het leven werd geroepen, begint van steeds grootere beteekenis te worden. Op het oogenblik zijn niet minder dan 22 lijnen ln exploitatie, waardoor de inwoners van ongeveer 80 pet. var. de oppervlakte van de Vereenigde Staten van dezen dienst gebruik kunnen maken. Eiken dag worden meer dan 25.000 mijlen per postvliegtuig afgelegd. In Juni van dit jaar werden 209.760 Amerikaansche ponden mail per vliegmachine vervoerd. De verla ging van het porto voor luchtmail, die met 1 Augustus ing'ng en door het publiek met groote ingenomenheid is begroet, van 15 op 5 per ounce of gedeelte van een ounce zal er ongetwijfeld toe bijdragen, het ge bruik van de luchtpost nog aanmerkelijk te verhoogen. Omdat een sterke vermeerde ring van het gebruik wordt verwacht heeft d? heer New, postmeester-generaal ernstig overwogen qm de mail gedurende de vlucht te doen sorteeren, waardoor een groote be spoediging van de bestelling kan worden verkregen. Vermoedelijk zal hiermee spoedig een proef worden genomen op de lijn var New-York naar San Francisco, die in Me ln exploitatie kwam en welke afstand in 3" uren kan worden gevlogen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de vliegeniers Demarmi en Farreau op 5 u. 35 hedenmorgen te le Bourget zijn opgestegen, om te trach ten het wereldafstandrecord gesloten circuit t' verbeteren. Tijdens de te Rolduc gehouden vierde Limburgsche Sociale Studieweek heeft het Tweede Kamerlid Henri Hermans ge sproken over: „Beteekenis van het gezinsle ven voor het menscselük geluk". Hoe stillen wij den honger naar levens geluk, is wel het probleem van onzen tijd, welke staat in het teeken van het pessi misme. De oorzaak daarvan is de eenzijdige technische vooruitgang, de arbeid is tot machinewerk verlaagd, de kunst staat vaak niet meer in dienst van het schoone. Ook het onderwijs en niet het minst de klassenstrijd dragen de sporen van het pessimisme, zijn producten van een valsche cultuur. Vele oor zaken van het gemis aan levensgeluk zijn er aan te wijzen. Maar de grondoorzaak van de verwoesting van het levensgeluk ligt in de ontkerstening der maatschappij, die chrlstelijken levens- eenvoud. bron van waar geluk, deed verloren gaan. Keert terug naar den eenvoud des levens ls het antwoord op de vraag van allen naar levensgeluk. Ook voor de armsten is het huisgezin een koninkrijk. Zelfs in socialistische kringen be gint de waardeering van het hulsgezin door te dringen Op den grondslag van het hulsgezin heb ben wij Katholieken al onze programma's opgebouwd. De beste waarborg voor de zedelijkheid van een huisgezin is godsdienstzin. Het gé- luk moet worden bevorderd en beschermd door ln de voorbereiding en de beleving van het huwelilk toe te passen de rechten van den godsdienst en door in het maatschap- neliik leven rekening te houden en te doen houden met de rechten van het huisgezin. Pater J. Colsen. rector te Nuth sprak over: Sociale vrede en geluk door gezonde verhoudingen tusschen de maatschappelijke standen. Vrede, tevredenheid en geluk zijn van de zelfde familie. Vrede is de rust der orde. Orde is de verwezenlijking van het plan Gods. Liefde verrijkt het leven. God ls liefde en de levensgever en hergever. Waar liefde heerscht. daar moet het leven rijker en rijker stroomen. Gezonde verhoudingen krijgen we dus door reeht en liefde Het, algemeen welzijn wordt door de standen gediend, maar dan ook door het rüke leven van alle standen. Geen klas senstrijd geen burgerkrijg, geen separatisme geen zelfgenoegzaamheid, geen kastengeest, geen isolement De standen moeten onder geschikt zi'n aan gemeenschapszin, elke post elk ambt toegankelhk voor allen, die ge schikt. en bekwaam zijn Recht en liefde nastreven van stand tot stand en van mensch tot mensch. Sociale vrede en geluk zt1n slechts moge- li1k door het beleven van Christus' woord dat alle menschen broeders zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7