ONZE VROUWENRUBRIEK .VMT) -2 ft i SS i DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLADZIJDE 2 OUDERE ZUSTER ZIJN PRACTISCHE WENKEN. SCHORTJE VOOR KINDEREN VAN 2 TOT 4 JAAR HET EEUWIG-VROUWELIJKE UITVALLEND HAAR EIERWARMER EN AANVATTER VAN VILT 4 RECEPTEN. HOE KUNNEN WE ONZE SLAAPKAMER INRICHTEN? /A Overname u(t deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. Vroeger, dat wil zeggen, in de tijden, toen het kanaal nog niet overgezwom men was, toen dansrecords en schocn- heidswedstrijden nog onbekende dingen waren, toen men er nog aan vasthield, dat de vrouw in huis hoorde, In de tij den van dat „vroeger" was de oudere zuster zoo'n soort plaatsvervangster, wan neer mama niet thuis was. En al was ze ook nog maar 'n jaar of zeventien, ze placht zichzelf zoo ernstig, zoo oud te vinden, ze was zich haar verantwoorde lijkheid tegenover de anderen zóózeer be wust, dat haar autoriteit zonder meer erkend werd, wanneer de moeder mis schien op een dag daarheen ging, van waar zelfs de beste moeder den weg niet meer terug kan vinden. De oudste hielp de moeder in de huis houding, was haar steun in alle zorgen, hielp haar alles overleggen en regelen. Ze voelde zich mee-verantwoordelijk voor de opvoeding der jongeren en zuchtte menigmaal heimelijk over den wildzang van 'n broertje, maakte zich bezorgd wanneer de benjamin koorts had van de tandjes en verpleegde vol zorg en opof fering het kleine zusje, dat waterpokken of bof had opgeloopen. Ze luisterde met een wijs gezichtje naar vaders zorgen en verheugde zich over zijn succes. Ze ging zóó heel en al op in haar moederlijke be zorgdheid voor de anderen, dat ze daar bij vergat, dat ze zelf een van hen was, dat ze jong wis en recht had op haar eigen leven. Haar levensroeping was: oudste te zijn. En wanneer in 'n stil schemeruurtje een zacht, grijs, ongetrouwd dametje ons met *n lieve, versleten stem vertelt van den ouden tijd toen ze jong was, wanneer we niet kunnen begrijpen, waarom zooveel liefde en moederlijkheid niet den weg vond naar een eigen tehuis, waar ze zich zóóveel rijker en liefelijker had kunnen ontplooien, dan zal in tachtig van de honderd gevallen het antwoord zijn, ge geven met lichte verwondering om onze traagheid van begrip bij iets zóó van zelf- sprekends: „Ik was toch de oudste Men mag van den veelbesproken nieu wen tijd denken wat men wil, een zeker gezond egoïsme, dat hij meebracht, kun nen we ongetwijfeld tot zijn goede ga ven rekenen. Uit dit gezonde egoïsme ontstond de zelfstandigheid der vrouw, haar succes in het openbaar leven. Hier aan dankt de vrouw, die het harde lot der eenzaamheid trok, de mogelijkheid, desondanks een rijk, vruchtbaar leven te leiden, in werkzaamheden en interessen, die vroeger voor haar afgesloten waren. Dit gezonde egoïsme werd ook aanleiding tot de vele verbeteringen der techniek, die de altijd-bezige handen der huisvrouw ontlasten, haar de huiselijke bezigheden verlichten en haar tijd laten voor zich zelf. Moeder regelt haar huishouden bijna alleen en vindt voldoenden tijd om in va ders belangen te aeelen; de jongere broers en zusjes zijn op speelplaats of sportterrein en maken tegenwoordig hun schoolwerk zelfstandig. Zal de traditioneele figuur der „oudste" binnenkort tot de herinneringen uit den ouden tijd behooren? Dikwijls lijkt 't zoo, want men hoort niets meer van haar. Geen broer spreekt meer over haar, en het kleine zusje weet er niets van, dat ze nog een vice- mama zou bezitten. We beklagen ons dikwijls, dat onze' tijd zoo arm is geworden aan alle echte gevoelswaarden! Welnu: 'hier schuilen groote mogelijkheden! De nooden van 's menschen innerlijk zijn er nog evenals vroeger en trots alle loochenen zijn ze dezelfde gebleven. Uiterlijke zorgen en genoegens hebben ietwat ander aanzien gekregen, de menschelijke beslommerin gen en problemen zijn nog dezelfde! „Moeder is nog iemand uit den ouden tijd; ze begrijpt me niet." „Mijn vriendin? Ik houd ervan, mijn vriendin nooit anders dan een opgewekt gezicht te laten zien; mijn moeilijkheden vecht ik liever met mezelf alleen uit." Dat zijn zoo de antwoorden op de vraag: „Heb je niemand, bij wien je je hart eens vertrouwelijk kunt uitstorten?" Het kan zoo mooi zijn, 'n oudere zus ter te zijn! Een atmosfeer van vertrou wen omgeeft haar voor altijd, wanneer zij er eenmaal in geslaagd is, door een goed woord, door een begrijpend zwij gen het leed of de zorg te verlichten. Er hoort zoo weinig toe: menscheljjk aan voelen, tact en harte-goedheid. Is dat veel? Het moesten toch de grondtrekken van het vrouwelijk karakter zijn Goedheid en tact heeft men ten allen tijde verlangd van de menschen die men liefhad, vrouwen op de eerste plaats. Het menschelijk begrijpen en aanvoelen kan slechts gegroeid zijn in onzen zooveel moderner tijd, in het harde moeten, uat de vrouw in den strijd van het groote le ven dreef. En slechts die vrouw heeft de les van haar tijd goed begrepen, die haar vrouwelijkheid uitdroeg boven al het verwarrende en ongewone, boven de woelige en troebele stroomingen, waarin vaak genoeg de sterkere man ten onder ging. Oudere zuster te zijn beteekent moeder zijn uit dezelfde generatie, beteekent vriendin zijn, zonder de afgunst en kleingeestigheid, die zoovele vriend schappen verstoren, tusschen mannen zoo goed als tusschen vrouwen. De oudere zuster van tegenwoordig is minder bedil ziek minder oude-vrouwtjes-achtig en minder sentimenteel dan haar voorgang ster van 'n dertig jaar geleden, en zelfs het feit, dat ze zichzelf niet meer zoo blind alles ontzegt terwille der jongeren en dezelfde eischen aan het leven stelt als zij, brengt haar veel nader tot hen, tot hun belangen en moeilijkheden. Het belangwekkendste in het leven is en blijft onze medemensch. En voor nie mand openen zich de harten in al hun diepte, in schuld en in geluk zóó volko men als voor de vrouw, die het roer van haar eigen leven vast en krachtig in haar handen houdt, die het groote le ven kent en doorgrondt en daarom een schat van begrijpende sympathie heeft voor anderen. Die vol teedere vriend schap is voor de jongere zuster en haar zorgen en moeilijkheden, die ze zelf heeft moeten doormaken, helpend meeleeft; die vol frisschen trots deelt in de succes sen van haar broer, en hem over tijden van moedeloosheid en mislukking heen- helpt met haar vertrouwen en haar ge loof in zijn kunnen. Die met haar har monie van haar persoonlijkheid soms de eenige band blijft, die de broers en zus ters te zamen houdt, wanneer het leven hen verstrooit naar uiteenliggende ge bieden van belangstelling. Die hun tehuis blijft, ook dan, als het ouderhuis met de ouders gestorven is Het kan zoo mooi zijn, oudere zuster te zijn MACHTELD Weet ge dat ge citroenen het langste kunt goed houden, döor ze te plaatsen in een doosje of kistje, gevuld met droog fijn zand en elke citroen om wikkeld met vloeipapier op eenige afstand van elkaar plaatsen. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. van al onze modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patronen kantoor", Postbuj no. t, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88. 96, 104 bovenwijdte, k f 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd f 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waann het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hei lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extra toegift. v, 4/if. - 42 39 4238. Schortje voor kinderen van 2 tot 4 jaar. Bovenwijdte 60 c.M. Het modelletje met aangeknipte mouw tjes en sluiting van achteren, is aardig van effen beige linnen of zephir; kraagje en manchetjes in rood of bruin. Patronen in de genoemde bovenwijdte 55 ct. verkrijgbaar. 4138 Ochtendjapon van gebloemde crêpe, gegarneerd met effen gekleurde crêpe. Het model sluit schuin opzij niet een strik. De aangeknipte mouwtjes zijn ge- ajourd. Hiervan zijn patronen in bovenwijdte 96 verkrijgbaar a 75 ct. 4164. Schortje voor meisje van 6 jaar. Bovenwijdte 64. Stof: geruite zephir. 4 tot 4/4s. j De halsuitsnijding is voor: puntig en achter: rond. Op den schouder valt de sluiting. Twee kleine steekzakjes en een effen bies aan den onderkant voltooien het geheel. Patronen in de genoemde bovenwijdte k 55 ct. verkrijgbaar. 4171. Schort voor meisjes van 8 tot 10 Jaar. Bovenwijdte 72. Stof: effen gekleurde zephir of linnen. Dit modelletje heeft een apart opgezet stuk, ceintuur en zakje en is aan den onderkant geschulpt en afgezet met effen bies. De sluiting komt op den rug in het stuk. Patronen in de genoemde bovenwijdte 55 ct. verkrijgbaar. 4145. Ochtendjapon van gebloemde crêpe of dikkere stof. t Mouwen en schouderstuk zijn aaneen- geknipt. Voorpanden worden met eenige ruimte aangezet. Het model heeft breede revers en is schuin in de zijde even opgenomen, met een strik gesloten. Patronen verkrijgbaar alléén in boven wijdte 96 a 75 ct. ANEMOON Ik begin met de bespreking van dit euvel, omdat zoo tallooze menschen er aan lijden, en 't bijna iedereen, wanneer 't onderwerp haarverzorging ter sprake komt, 't eerst en 't meest interesseert, hoe het uitvallen kan worden egenge- gaan. Want er is bijna niemand, of hij heeft er nu en dan last van. Een abnormaal sterke haaruitval kan 't gevolg zijn van een zware ziekte of een aanwijzing van zwakte of overspan ning. In 't voorjaar valt bijna ieders haar wat meer uit dan gewoonlijk en dat hoeft volstrekt geen onrust te wek ken. Op later leeftijd valt het haar ook geleidelijk meer uit dan in de jeugd. Wanneer echter bij een normaal, gezond jong mensch het haar hardnekkig en ge regeld blijft uitvallen, moet de verkla ring bijna altijd gezocht worden in een ondoelmatige verzorging der hoofdhuid. Het «model van den haan maken we van twee lap jes grijs vilt. Het vilt behoeft niet afgewerkt te worden, want ra felen doet hoe niet. Op éderen grijzen vorm wordt eerst de roode lel gestikt. Daarna leggen we de twee grijze vormen op elkaar en stikken snavel- en rugkant dicht, zooals de teekening aangeeft De kam wordt hierbij tusschen de twee grijze vormen gestikt; de voor kant is dus open. Het oog, de nerf van den snavel en de afteekening der veeren worden met "n eenvoudig, zwart steekje opgewerkt. De eierwarmer wordt op dezelfde manier gemaakt. Alleen wordt deze aan beide kanten diehtgestikt. Aan den onderkant blijft de opening. Patroon la en lb toont u eierwar mer en aanvatter. op ware grootte. We kunnen voor de juiste maat deze teekening dus over trekken. DINA r I Gewoonlijk denkt men bij 't hooren van 't woord haarverzorging nog te veel aan de haren zelf, aan hun glans, kleur of „val", en bedenkt niet, dat alle eigen schappen van de haren, gewenscht of ongewenscht, verband houden met, neen, voortkomen uit den toestand van de hoofdhuid. Behandel de hooidhuid goed, en de haren zelf zullen niets te wenschen overlaten. Uitvallend haar wordt veroorzaakt óf doordat de poriën der hoofdhuid verstopt zijn door stof, huldvet of roos-schllvers, of doordat de haarwortels niet voldoende wórden gevoed en de bloed-circulatie door de weefsels onder de hoofdhuid onvoldoende is. Goede hoofdmassage zal ln negen van de tien gevallen reeds na een paar dagen den haaruitval doen verminderen, daar ze de bloedcirculatie bevordert en de poriën tot vernieuwde actie prikkelt. De aluminium-haarborstels met gummi bodem die tegenwoordig heel voordeelig in alle kapperszaken te krijgen zijn, en waar van veel menschen nog een beetje hui verig schijnen, zijn werkelijk onover troffen voor dit doel. Neem een borstel met wit-metalen pinnetjes; gewoonlijR zijn deze beter van kwaliteit dan die met zwarte. Soms is het gummi-gedeelte met de stekeltjes uitneembaar en kan dan afzonderlijk gereinigd worden, zon der dat het, gewoonlijk houten, handvat ervan te lijden heeft. Is dit niet het ge val. dan kieze men een borsel met cellu- loid-handvat. Het is van groot belang, dat dit soort borstels minstens tweemaal per week met warm water en zachte zeep gereinigd wordt. Borstel iederen morgen en avond vijf of tien minuten het hoofd flink, maar niet ruw, in krachtige, langzame streken met dezen borstel, die onmiddellijk tot op de huid doordringt. Het is mogelijk, dat u den eersten keer meent, nooit aan die harde stekels te kunnen wennen, maar wanneer u zachtjes begint, gaat het eiken dag beter, zoodat u tenslotte deze krachtige, verfrisschende bewerking niet meer kunt missen, en een gewone haarborstel akelig slap en futloos vindt. Valt het haar sterk uit, dan mag al leen geborsteld worden in de richting waarin het haar groeit, dat is vanaf de kruin naar alle kanten omlaag. Daar de massage-borstel alle stof van de hoofdhuid losmaakt, is het goed. met een gewonen borstel na te borstelen, om te voorkomen, dat deze deeltjes in de ha ren blijven hangen. Ook massage met de vingers is uitste kend en bijna onmisbaar voor de huid. Het beste geschiedt dit aldus: Zet de vijf vingers van de beide handen op de hoofdhuid, juist boven ieder oor en kneed de huid, ze heen en weer bewe gend in alle richtingen, steeds de vin gers stijf op hetzelfde plekje houdend. Zet dan de vingers iets hooger en doe hetzelfde, tot belde handen op de kruin bijeenkomen. Begin vervolgens met alle tien vingers boven het voorhoofd, en werk omhoog naar de kruin; daarna nog van achter in den nek omhoog, tot u de geheele hoofdhuid bewerkt hebt. Goede resultaten zijn natuurlijk alleen te garandeeren bij trouw en geregeld vol houden, maar dan zijn ze ook onwan kelbaar verzekerd. Dikwijls wordt binnen een week het uitvallen van het haar al •zeer merkbaar minder om na veertien dagen geheel op te houden. EVA Aan het slot van het Boek der Spreuken lezen we de lofspraak op de sterke vrouw: „Het hart van haar man vertrouwt op haar en aan voorspoed zal het hem niet ontbreken. Zij doet hem goed en geen kwaad, al de dagen van haar leven. Zij richt het oog op een akker en koopt dien; van de vrucht harer handen plant zij een wijngaard En zoo gaat het verder, vele verzen lang. „Lieve tijd, wat is dat ouderwetsch en voorwereldlijk, wat klinkt dat bijbelsch, langharig en onmodern," dachten de Ame- rikaansche vrouwen van 't jaar 1928, en schreven dadelijk een prijsvraag uit onder hun intellectueele jongensbollen-élite, na melijk onder de Amerikaansche meisjes studenten. De uitgeschreven vraag luidde: „Welke zijn de deugden der vrouw, die de man het meest in haar waardeert?" De prijs bestond in *n studiereis naar Europa. En daar trokken zich nu de geëmanci peerde, mannelijk-geuilebrilde, cocktail- drinkende en damesrecords-slaande girls, met alle sentimentaliteit en pathos, dat ze, verrassend genoeg, bij zulke gelegenheden aan den dag kunnen leggen, terug in de eenzaamheid van hun kamertjes om zich te concentreerenNa enkele weken kwamen ze, moe-gepeinsd, weer te voor schijn en leverden getikte couverten in. De jury zette zich aan het werk. Nu? En? Ziehier. Er fladderden sensationeele, moeizaam- bepeinsde en uitgewerkte wijsheden bijna gelijkluidend uit alle couverten. De schoonste deugden der vrouw zoo luidde de uitspraak der jongensbollen met de uitgeschoren nekjes laten zich in de volgende eigenschappen samenvatten; 1. Edele fierheid en zelfrespect. 2. Inschikkelijkheid en wijs beleid. 3. Spaarzaamheid zonder gierigheid. 4. Hulpvaardigheid jegens alle men schen en dieren. 5. Aanpassingsvermogen en aanvoelen der mannelijke psyche. 6. Matigheid bij alle stoffelijke genoe gens des levens. 7. Hoog opgevoerde praestaties bij t vervullen der plichten van den werkkring, verbonden met bescheidenheid. 8. Waarachtige goedheid. 9. Zelfbeheersching bij alle gemoeds aandoeningen. 10. Belangeloosheid, waarheidsliefde en waardeering van goede eigenschappen in anderen. Dat was het resultaat, waarvoor men een leger van deelneemsters, prijs-dona- teurs en prijs-rechters op de been had ge bracht in de derde decade van de twin tigste eeuw, in Amerika! Heel interessant, heel opmerkelijk! Ze vonden niets over sport, studie, biceps en vermannelijking, toen ze in zichzelf keerden Bijbelsch, onveranderlijk, tijdloos klinkt de zang uit het boek der spreuken: Een sterke vrouw wie zal haar vinden? Bo ven de paarlen gaat haar waardeZij omgordt haar lendenen met kracht en ver sterkt haren armZij strekt hare han den uit naar den arme en opent hare hand voor den behoeftigeZielskracht en majesteit zijn haar kleedt), zij lacht den dag der toekomst tegenZij opent haar mond met wijsheid en goede woorden zijn op, haar tongHaar brood eet zij niet in ledigheidBedrieglijk Is bevallig heid en ijdel is schoonheid; een vrouw die den Heer vreest, zij moet geprezen wor denGeeft haar van de vruchten harer handen en laat in de poorten haar werken haar roemenVETERAAN. EENIGE KOMKOMMER-GERECHTEN GEVULDE KOMBKOMMERS 3 komkommers. 350 gram varkensgehakt. 35 gram oud brood. 20 gram boter. Peper, zout, noot. Bereiding: Schil de komkommers, snijd er zoonoo- dig de bittere punten af en snijd ze over langs in tweeën. Verwijder het zaad met een lepel en kook ze in ruim kokend water met zout gaar in ongeveer 15 k 20 minuten. Meng in dien tijd het gehakt aan met het geweekte brood, de peper, het zout en de nootmuskaat. Smelt de boter in een koekepan of steelpan, doe er het gehakt in en laat het, af en toe roerende, gaar, doch niet bruin worden in ongeveer 20 minuten. Vul er de komkommers mee. Leg deze in een vuurvasten schotel, giet er wat bouillon of mager jus, verdund met wa ter bij, strooi er wat paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter of giet er wat van de boter van het gehakt over. Maak den rand schoon met de vochtige punt van een doek en laat er in een matig warme pan een korstje op komen. KOMKOMMERS IN AZIJN 6 komkommers. 1% L. inmaakazijn. 21/, gram kurkuma. 5 gram gedroogde gember. 2 Spaansche pepers. 50 gram mosterdzaad. Bereiding: Schil de komkommers dun af, snjjd ze overlangs in tweeën, schep er het zaad met een lepel uit en snijd de komkommers in blokjes. Zet ze een nacht met zout be strooid weg, laat ze goed Uitlekken op een vergiet en doe ze in een goed schoon gemaakten Keulschen pot. Schik er de kruiden tusschen, doch bind het mosterdzaad eerst in een netel- doeksch lape. Kook den azijn en giet dezen op de komkommers zóó dat ze ruim onderstaan en sluit den pot af met vochtig parkementpapier. CATHARINA De eerste teekening geeft u een in druk van een luxueus ingerichte slaap kamer. De wasch-commode of waschtafel is ver dwenen; immers in de moderne woningen vindt men bijna overal een badkamer en is dit niet het geval, dan laat men een vaste waschtafel aanbrengen. De meeste ameublementen worden ver kocht zonder waschtafel; de meubelma ker blijft er vaak mee zitten en bij de geëtaleerde moderne slaapkamerameu blementen, ziet men dit meubel in het geheel niet meer. De toilettafel is er voor in de plaats gekomen. Ook de traditioneele tafel met twee stoelen en twee nachtkastjes zijn niet meer in den smaak. Naast het ledikant of lit-jumeau, staat een mooi tafeltje met los onderblad waarop men boeken of iets anders kan plaatsen, met van boven een smal laadje om iets in te bergen. Verder vindt men in de kamer een ge zellig klein crapaudje, bekleed met frisch- gebloemde cretonne en een practlsch zit bankje, bekleed met gestreepte of andere stof. Verder een lamp van teer gekleurd al bast of imitatie-albast, en indien men het heel goed kan inrichten een electrisch- of gashaardje. De kanten sprei, ziet men thans veel vervangen door een dun zijden over kleed met bloemen of vogels geborduurd. Het eenvoudige, rechte ledikant is in een nis geplaatst. Het overkleed is van moderne stof geweven in strepenmet dezelfde stof is de stoel bekleed. De gordijnen voor afsluiting der nis zijn van in strepen geweven stof, doch in ander motief en kleur dan bed- en stoelbekleeding. De kleuren moeten on derling natuurlijk goed combineeren. Op den grond een kleed eveneens van modem geweven stof. Het kastje, naast het bed, Is eenvoudig van lijn, van onderen bevindt zich een bergplaats met een deurtje er voor, daarboven een ruimte om iets in te zet ten. Een eenvoudig, doch practisch verstel baar lampje is naast het kastje in het bed bevestigd. Een dergelijke meubileering zagen we uitgevoerd in parelgrijs met oranje, rood en parelgrijs, groen met beige en zwart, De geweven stoffen waren hierbij mooi gekozen. Het geheel, hoe eenvoudig ook, voldeed zeer. In oude huizen met alkoof zouden we zelfs iets dergelijks kunnen toepassen. De nis zou dan verkregen worden door de ouderwetsche bedstede weg te breken. Bij dergelijke meubileering ziet men meestal dof-beschilderde wanden. DINA t«£S?S»S!"o- Het behangsel wordt geheel in combinatie met het ameublement gekozen. Men be paalt zich niet meer alléén tot licht, gebloemd pa pier, effen artis tieke kleuren ziet men meer en meer. In de moderne slaapkamer vindt men ook wel een staanden spiegel. In tegenstelling met~ onze luxueus ingeriche kamer, zien we hieronder een veel eenvoudi ger, doch zeer moderne en frisch uitziende slaap kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10