In en om Haarlem ff JUGEND- HERBERGE EN VOLKSDANS Telcgraphisch Weerbericht t ;t40. BUREAUX: NASSAULAAN49j 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16929 Uit den Gemeenteraad. Intern, vredestentoonstelling te Amsterdam Privaat-docent te Utrecht Verhooging opstalrechten Haarlemmermeerpolder Brand te Spaarndam Kostbaar schilderstuk gestolen Inbraak in de Residentie Oneerlijke concurrentie door verschil in maat en gewicht St. Raphaël Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Tentoonstelling 1930 in België Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IE IM 35 cl. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 90(10 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OU UIL Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken' door bij 'n breuk van Di) een ongeval met 4Oj-fl bij verlies van een nand, f'lOK dij verlies van een i ëjl l6uU."een voet of een oog; 1 IZO." duim of wijsvinger; 1 d J.' AANOIFTF MOFT. OP STPAFFE VAN VERLTFS VAN AF"7 PFCHTFN. GFpc.HIFDEN UITFRIITK DRIEMAAL VIER FN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; f750 doodelijken afloop; IZ3U .'"een voet of een oog; IIZÜ ."duim of wijsvinger; been of arm bij verlies v, een 'anderen vinger. Ons, krantenmenschen, wordt verweten den komkommertijd te vullen met verhalen over zeeslangen. Dit eischt althans nog oorspron kelijkheid en fantasie, wat van datgene, waar mee onze gemeenteraden de zomerzittingen vol praten, niet kan worden gezegd Onze Raad begon gisterenmiddag met een geheime zitting, welke van half twee tot half vier duurde. Wanneer het gesprokene achter de gesloten deuren even belangwekkend was, als wat wij daarna tot zeven uur in openbare vergadering te hooren kregen, hebben wij er geen spijt van bij het eerste gedeelte niet van de partij te zijn geweest. De heer Joosten begon bij de ingekomen stukken al dadelijk met een aanval op B. en W., omdat zij de correspondentie met Ged. Staten over de rekening-1925 nu niet dadelijk, maar eerst bij de behandeling der rekening- 1927 wilden overleggen. Het baatte niet, of mr. Slingenberg op formeele en practische gron den aantoonde, dat het beter was met deze openbaarmaking even te wachten. De heer Joosten hield eindeloos vol; diende zelfs een voorstel in om zijn zin door te drijven, waar mee hij niets anders dan een succes voor den Wethouder van financiën bereikte. Dan volgden enkele vrij onbenullige zaakjes, als een crediet tot bestrijding der kosten ver bonden aan het raadsbesluit om in de ge meentelijke muziektent openluchtconcerten en zanguitvoeringen te geven. De heer van Liemt vond, dat dë zangvereenigingen een en ander graag voor niets zouden doen en dat de kosten voor het opslaan van de tent veel te hoog waren. Na beantwoording door den waarnemend burgemeester, mr. Heerkens Thijssen en door wethouder Reinalda, ble ken hier nog al misverstanden aanwezig te zijn. Maar alles kwam ten slotte tot een schoon accoord! De eenige zaak van beteekenis was de be handeling van het voorstel van B. en W. om den Directeur van den Ophaal- en Stortings- dienst toe te staan aan zijn inleggers voortaan 2i^ pet. rente te vergoeden voor gestorte gel den. De directeur ziet hierin een middel om het nu bestaande verlies op dien dienst weg te werken door verwachte toename van stor- ters. Een alleszins lofwaardig pogen, zou men zeggen. Maar een gemeenteraad denkt daar anders over dan een particulier. Zoo werd van verschillende kanten opgemerkt: er zijn zoo veel diensten, die met verlies werken; deze eene, die bovendien een sociaal doel beoogt, kan daar nog wel bij! En de Wethouder, mr. Slingenberg,moest inderdaad den Raad sussen met de opmerking, dat dit motief van den di recteur voor B. en W. slechts van onderge schikt belang is. De hoofdzaak is, dat het aantal aangesloten bij den ophaaldienst toe neemt en dus het beoogde sociale doel beter tot zijn recht komt. Den ijver om een verlies post weg te werken, moest dus verontschul digd worden! Het sterkste in zijn critiek op het voorstel stond de heer Roodenburg, die becijferde, dat er een afname van aangeslotenen van pl.m. 300 was geweest in het afgeloopen jaar; en dat, terwijl het aantal gemeentenaren sterk is uitgebreid. Er zijn dan ook nog al klachten over den dienst. Voorts had de heer Rooden burg uitgerekend, dat het bedrag van ge storte gelden tot 2 millioen zou moeten wor den opgevoerd en dat van de verwachte 7000 aangeslotenen er 3500 storters zouden moeten zijn met een bedrag van 500 per hoofd om den dienst sluitend te maken. Om dit echter te bereiken zou de dienst weer aanmerkelijk moeten worden uitgebreid. Er zouden in Scho ten en andere wijken bijkantoren moeten ko men; anders zouden de menschen door den afstand worden afgeschrikt. Die uitbreiding zou echter weer de behaalde voordeelen doen verdwijnen. De heer Castricum kon de bezwaren van den heer Roodenburg niet deelen; z.i. moest het sociale doel vóór alle andere overwegin gen gaan. En rentebetaling zou de verster king van den dienst slechts bevorderen; im mers hierdoor wordt hij populair. Mr. Slingenberg trachtte de bezwaren van den heer Roodenburg te weerleggen. De uit breiding zou ook naar zijn meening niet zoo snel gaan als de directeur verwacht. Maar een goede kans van slagen heeft het plan wel. De heer Roodenburg vergeet, dat door rente betaling juist het aantal inleggers met groote bedragen zal toenemen. Dit getal is nu reeds grooter dan men denkt en het zal zeker toe nemen. Inderdaad kan de Wethouder hierin gelijk hebben. Hoe langer hoe meer wordt van den Postgiro-dienst gebruik gemaakt om be lasting te betalen. Het Rijk vergoedt echter geen rente voor saldi. Doet de gemeentelijke Stortingsdienst dit wel en zelfs met 2/ pet., dan is te verwachten, dat ook flinke belas tingbetalers van dezen dienst gebruik zullen maken. De heer Joosten probeerde het voorstel daarna in socialistischen geest te wijzigen. Hij wilde B. en W. de bevoegdheid geven om van den Stortingsdienst een gewone bank te ma ken, waarover men al zijn betalingen zou kun nen laten loopen. De Raad lachte er eens om, maar de heer Joosten hield vol en liet zijn voorstel in stemming brengen. Het werd na tuurlijk met enkel de roode stemmen vóór verworpen. Toen probeerde hetzelfde raadslid nog wat anders. B. en W. stelden, consequent aan den opzet van den dienst, voor, om slechts rente te vergoeden tot een gestorte som van ƒ1000.—. De heer Joosten wilde het bedrag onbeperkt laten, maar ook hiervoor kreeg hij geen meerderheid. Er is toen nog veel gepraat over rooilijnen en bouwrijp maken van aangekochte gronden, over de weistandsgrens van perceelen in wij ken waar geen winkelbouw is toegestaan en dergelijke dingen, welke wij al tientallen ma len in den Raad hebben hooren bezingen. De benoemingen brachten een verrassing; er moest n.m. drie maal gestemd worden over een voordracht tot benoeming van een hoofd voor de U. L. O.-school letter B. De voordracht luidde: 1. Spruyt; 2. v. d. Haar; 3. Paulen. Bij eerste stemming kreeg No. 1 7 stemmen, No. 2, 12 en No. 3 16 stemmen. Er moest daarna een nieuwe vrije stemming en daarna een herstemming tusschen de hee- ren Paulen en v. d. Haar gehouden worden met als uitslag, dat de laatste met 18 stem men benoemd werd tegen 17 op den anderen candidaat. En dat alles om een hoofd voor een U. L. O.-school! Men behoeft niet te vragen, of zich achter de schermen ook een en ander over deze voor dracht heeft afgespe'eld! Wij voor ons geloo- ven, dat, wanneer wij verslag konden geven van zulk spel achter de coulissen, wij onzen lezers een heel wat pikanter relaas zouden kunnen voorzetten dan de gebruikelijke ver tellingen van de openbare zittingen. Bij de rondvraag waren schriftelijke vra gen van den heer van Kessel over het geval met de Haarlemsche Draadnagelfabriek, waarvan men dezer dagen een en ander in ons blad heeft kunnen lezen. Wij zullen de verantwoording van B. en W. eerst in de vol gende zitting te hooren krijgen. Vriend Oversteegen interpelleerde over den brand aan den Slaperdijk en wilde daaruit een beschuldiging aan het adres van B. en W. smeden, dat er niet tijdig voor een waterlei ding was gezorgd; wat de voorzitter, gesteund door den heer Wolff, afwees. Een onzer vrienden, die zijn vacantie in Duitschland heeft doorgebracht, deelt ons mede, welke plaats daar tegenwoordig de jugendherberge het jeugdhotel zouden wij kunnen zeggen in 't reisverkeer inneemt. Men heeft daar jugendherbergen van ver schillende richtingen ook voor katholie ken. Zij zijn een ware uitkomst voor de jeugd, welke zich niet de weelde permittee- ren kan in dure hotels te logeeren, of welke zich veiliger gevoelt ver van al het mondaine gedoe, dat daar maar al te vaak heerscht. In Duitschland bestaat daaraan nog meer behoefte dan in Nederland, omdat de Duit- sche jeugd er van houdt, groote, dagenlange wandeltochten te maken, terwijl de jeugd daar ook blijkbaar meer alleen uitstapjes van verschillende dagen maakt, terwijl in Nederland, naar wij meenen, nog meer in gezelschap der ouders gereisd wordt. Wij meenen daarom, dat de jugendherber ge in Duitschland een nuttig en onmisbaar instituut is en wij achten het niet uitge sloten, dat ook in Nederland bij het toene mend reisverkeer ook onder de jeugd en vooral onder de oudere schooljeugd en bij de groeiende gevaren, eenmaal een plaats aan deze inrichtingen zal worden ingeruimd. Van jugendherberge naar volksdans was voor onzen berichtgever slechts een enkele stap. 's Avonds toch kwamen de gasten van de katholieke jugendherberge in het pitto reske landschap vaak bijeen, om onder el kander en ten genoege van een geheele om geving in allen eenvoud volksdansen uit te voeren, meestal begeleid door zang of door een guitaai. Men moet dit hebben bijgewoond zoo rapporteerde men ons om te beseffen, welk een gezelligen en onschuldigen indruk dit alles maakte en met een zekeren wee moed slaakte men de verzuchting: och, dat onze Nederlandsche Katholieke Jeugd van allerlei rang en stand zich toch ook eens kon amuseeren, zooals deze Duitsche meisjes het deden! Wat zou dan het vraagstuk voor een goed deel spoedig zijn opgelost! Onze verslaggever spreekt dan ook als zijn meening uit, dat er in het vraagstuk der dancings, der moderne, vaak verderfelijke dansen, al te eenzijdig en wel negatief is te werk gegaan. Een krachtig middel in den strijd zou z.l. gelegen zijn, in een meer po sitieve actte, ten doel hebbende de oude volksdansen en reidansen in eere te herstel len. Wij zouden dezen gedachtengang niet gaarne verwerpen! Te Amsterdam, Tolstraat 162 (P. C. Meu. leman-stichting), wordt een internationale vredestentoonstelling gehouden. De tentoonstelling is op overzichtelijke wijze tentoongesteld. In vertrek I treft men het Inlichtingen, bureau der Nooit-Meer-Oorlog-Pederatie aan. In zaal II bevinden zich de volgende stands: I. Bureau Internationale de laPaix, Unie van Volkenbondvereenigingen, Intern. Vakverbond; n. War Recisters, Internati onal, Int. Anti-mil. Bureau, Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; m. Esperanto; IV. Internationaal Kerkelijk en Religieus Vredeswerk. In zaal III vinden we mededeelingen, gegevens, propaganda, betreffende het vre. deswerk in de volgende landen: België, Po len, Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Amerika, Australië en Japan. Deze landen bezetten de stands 1 tot en met 8. Voor het z.g. oorlogsmuseum van den heer M. Frankenhuis, te Enschedé, werden de stands 916 ingeruimd. Dit mu seum geeft een scherp beeld van de oor- logsverdwazing en ellende. Op een groote tafel in de hoofdzaal kre gen de verschillende Nederlandsche Ver. eenigingen haar „vlakten". Tafelvlakte 3 werd bestemd voor den Katholieken Vre- desbond in Nederland. De muurvlakten werden veelal oedekt door knappe tendenz-werken van den anti- oorlogschilder W. H. van Schaik. Voorts werd de expositie, enkele dagen geleden, verrijkt met de z.g. stereoscopische tafreelen van alle fronten van den grooten oorlog. Zeer aanschouwelijk ziet men hier de meer dan gruwelijke ellende en de ontbe ringen van den loopgravenstrijd in beeld gebracht. Overal vernieling en vernietiging van mensch, dier en ding. Op een andere tafel treft men verroeste en lugubere oor logsmiddelen aan. De expositie werd versierd met vlaggen van vele landen en hier en daar, bij een aardige uitstalling, een frisch bouquetje bloemen. Ze geeft een goed, doch natuurlijk lang geen volledig overzicht van de vredesstre. vingen in vele landen en in bijna alle groepen. Veel is er geageerd, internationaal, tegen de wreedheid en barbaarschheid van den tegenwoordigen oorlog, in woord, beeld en geschrift. Men kan zich van dit gelukkige hier goed overtuigen. Mocht dit alles eens doeltreffend zijn! Het is wencshéiyk, dat men de tentoon, stelling beziet en bezichtigt met het vermo gen des onderscheids, omdat b.v. Katholieice en comministisohe anti-oorlogspropaganda broederlijk bijeen zijn. De schilder Van Schaik, die een zeer goed schilder genoemd mag worden, liet zich, volgens de „Msb.", in een enkel doek wel eens wat te ver voeren, wat betreft de billijkheid tegen bepaalde standen der maatschappij. Dikwijls echter geeselde hij, tn zijn bezienswaardige doeken, fel de dom heid en de groote verschrikking van den oorlog. Op de vreedzame middelen om conflicten op te lossen wijst ook vooral 't studie- en propaganda-materiaal van de. Katholieken Vredesbond In Nederland, dat hier op ge lukkige wijze is tentoongesteld. Men ziet de groote, wit-blauwe affiche met de spreuk van Benedictus XV: „In plaats van de brute wapenen van het geweld, de zedelijke macht van het Recht; voorts de bekende boekjes met studie- en werkprogram en statuten van den Kath. Vredesbond, brochures van Pater Gorris, Pater Keulers, Bart, Rebers (Pauselijk Vredesprogram) en de boeken van Pater Stratmann en Ohlmeyer, resp.; „Wereldvrede en Wereldkerk" en „Nooit en nimmer meer oorlog". De brochures van de heeren Steenhoff en Zwetsloot ontbreken echter. Er is op Katholiek-pacifistisch gebied voldoende lectuur, zoodat zij, die zich voor het vredeswerk interesseeren, hun licht be. hoorlijk kunnen opsteken. Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. C. C. van Essen te 's-Gravenhage tot wederop zegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de kunstgeschiedenis der oudheid van Italië. Woensdagmiddag kwamen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bijeen, om an dermaal te beraadslagen over het besluit van het polderbestuur tot verhooging der opstalrechten in den Haarlemmermeerpol der. Nadat de voorzitter, Jhr. mr. dr. A. Röell een uiteenzetting gegeven heeft van de aangelegenheid, wordt het woord gege ven aan Mr. F. Hagemeijer, vertegenwoor digen vah de partij der opstalhouders. Het toezicht van het polderbestuur, aldus spr., kan een preventief en een repressief ka rakter dragen. In de vergadering van hoofdingelanden van 28 December 1927 zijn een drietal besluiten genomen: 1. gronden in opstal uit te geven; 2. het vaststellen van de algemeene voorwaarden, waaronder dit zal geschieden 3. bijzondere voorwaar den, waaronder de prijzen, waaronder gron den in opstal zullen worden uitgegeven. Spr. is van meening, dat het besluit, sub. 3 in aanmerking komt voor vernietiging, als zijnde in strijd met het algemeen belang (art. 22 wet 1900). De heer Hagemeijer verwijst naar de ge schiedenis van den Haarlemmermeerpolder van J. Eigenhuis. Van de verhooging der op stalrechten met 100 pet. en meer Is niet gebleken, dat ze in het belang der opstal houders is en met recht komen zij hiertegen op. Met den dijkgraaf is door spr. een rap port samengesteld, beoogend hoe practisch onbillijk de verhoogde opstalrechten werken. De opstalhouders vragen geen medelijden, maar rechtvaardigheid. Spr. vraagt dit rap port aan het college te mogen overleggen. De heer Folmer (vertegenwoordiger van het polderbestuur) die thans het woord krijgt, merkt op, dat de heer Hagemeijer bij het verwijzen naar de geschiedenis van den Haarlemmermeerpolder niet gesproken heeft van opstalrechten. In 't algemeen noemt spr. de houding der opstalhouders niet sympa thiek en staaft dit met pers-uitknipsels. Spr. acht de verhooging niet te bezwarend, gezien het feit, dat er met opstalrecht zelfs handel gedreven wordt en dat in omlig gende streken (Aalsmeer, enz.) de prijzen veel hooger zijn. De heer Hagemeijer brengt naar aan leiding dezer opmerking in 't midden, dat opstal een zeer oud recht is. In '1883 werd reeds tegen een voorgestelde verhooging ge protesteerd. Dat er handel gedreven wordt In opstalrecht, acht spr. een argument niet ter zake dienende en niet te handhaven. Wat de heer Folmer in 't midden brengt over een gewettigde verhooging in verband met omliggende gemeenten, is voor spr. niet 't voornaamste. Voor den Haarlemmermeer polder geldt een heel andere basis; men kreeg daar niet zooveel grond als men vroeg, maar wat men beliefde toe te wijzen. Namens opstalhouders spreekt nog de heer S. Beljaars, die nader uiteenzet, wat de heer Folmer op 't oog had met 't drijven van handel in opstalrecht. Spr. geeft toe, dat 't persverslag van een vergadering aan de Kaag niet geheel juist was. Wat 't handeldrijven betreft, beroept de heer Folmer zich op een enkel, speciaal geval te Halfweg aan de Lindelaan. De heer Folmer vraagt, of 't wellicht ook onjuist is, dat er op 't oogenblik een aantal ongeteekende contracten liggen en waarom deze geweigerd worden te teekenen. De heer Hagemeijer: Dat kan ik u zeggen. Het teekenen is opgeschort, tot 't college een beslissing heeft genomen over de han gende kwestie. De heer Siccama merkt op, dat er ook contracten tegen den ouden prijs nog niet geteekend zijn, waarop de heer Beljaars op merkt, of de heer Siccama eene verhooging van 2 op TA cent geen verhooging noemt. De discussies worden hierna gesloten. Vischrookerij uitgebrand In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is brand uitgebroken in de zeevischrookerij van den heer W. A. Balm, aan den Spaam- dammerdijk te Spaarndam. De brand liet zich in den beginne zeer ernstig aanzien, terwijl er gevaar bestond dat de belendende perceelen door het vuur zouden worden aan getast. Passeerende automobilisten waar schuwden de buren, die onmiddellijk hun huis verlieten; de kinderen werden voorloopig in de auto's ondergebracht. De Haarlemsche handbrandspuiten, die te Spaarndam zijn gestationneerd, waren spoe dig ter plaatse; met twee slangen werd water gegeven. Aanvankelijk liep de hooischuur van de Gebroeders Vallentgoed. naast het bran dende perceel, groot gevaar; de wind was echter in dit opzicht gunstig en door nat houden wist men uitbreiding van het vuur aan deze zijde te voorkomen. Ook de andere belendende perceelen wist men voor den brand te behoeden. De motorbrandspuit uit Haarlem was eveneens gerequireerd en arri veerde met de Staf van de Brandweer; het was evenwel niet noodig met de motorspuit water te geven. Omstreeks half drie was het gevaar bezworen en kon de brandweer in rukken. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend; bjj de ronde om 's avonds half elf was alles nog veilig en om twaalf uur werd de eige naar gewekt, daar zijn rookerij in brand stond. De rookerij van zeevisch en drie schuurtjes zijn uitgebrand. Alles is tegen brandschade verzekerd, behalve een partij visch, die gisteren gekocht was en vandaag gerookt zou worden; dit beteekent een scha de van 500 k 600. De belendende perceelen, die gevaar liepen door het vuur te worden aangetast, werden ontruimd; de meubelen werden naar buiten gedragen. De brand trok groote belangstelling; bijna het geheele dorp was op de been. De politie zorgde voor de orde op het terrein van den brand. Het officieele politie-rapport luidt: Gisteravond omstreeks 12 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de palingrookerij van Balm, wonende Spaarn- woude 82a. De Spaarndamsche brandweer was spoedig ter plaatse en heeft den brand met 2 stralen op de watrrleiding gebluscht. De Staf der Haarlemsche Brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. De rookerij was geheel uitgebrand, terwijl eveneens een houten loods achter de rookerij in de vlammen opging. Een groote hoeveel heid visch en eenig materiaal is verbrand. Een partij visch, welke niet verzekerd was, ter waarde van 500, is verbrand. Belooning voor dengene die inlichtingen kan geven Naar het Corr. Bur. meedeelt is bij de po litie te 's-Hage bericht ingekomen, dat de firma J. W. Bell en Co., assurantie-maat schappij, 23 rue de la Paix te Parijs een be looning uitlooft van 50.000 francs voor de(n) gene, die inlichtingen kan geven omtrent een schilderij, voorstellende een middeleeuwsche buitenpartij. Het schilderstuk wordt toege schreven aan Watteau. Eenlgen tijd geleden is bedoeld kunstwerk in Engeland gestolen. Bij de afdeeling C. van het hoofdkantoor van politie is een foto van het schilderij aanwezig. Een buit van 360 paar zijden kousen Inbrekers nebben een bezoek gebracht aan twee naast elkaar gelegen winkels in de Veenestraat te 's Hage. Waarschijnlijk zijn zij het schoenenmagazijn „Centraal" aan de achterzijde binnengekomen, waarna zij de gel «Ie zaak grondig hebben onderzocht. De kas: i werd geforceerd. De buit van 21 was hun blijkbaar niet volfloende, zoodat zij naar het aangrenzende huis, het pand van de fa. Spruyt v. Rietschoten z-n gegaan, 't geen niet veel moeite kostte. Hier vonden zij meer van hun gading. Niet minder dan 360 paar zijden kousen, alle van de duurste soorten, werden uit de doozen gehaald en Ingepakt In een groot kleed, dat ook in den winkel aan wezig was. De waarde der kousen wordt geschat op 1600 k 1800 gulden. Langs denzelfden weg als zij gekomen waren zijn de inbrekers weer vertrokken zonder een spoor achter te laten. De politie tast dan ook volkomen in het duister. De Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen vraagt den Minister om maatregelen De strijd van de huisvrouw tegen bedrog en fopperij is moeilijk. Vroeger, toen de ver houding tusschen winkelier en klanten an ders, wij zouden haast zeggen intiemer was, had een huisvrouw vrijwel alleen op kwali teit en prijs te letten. En dat behoefde zij niet eens met vee aandacht te doen, want de winkelier zou zich wel wachten, zijn gewaar deerde klanten te bedriegen. Het distributieproces heeft tegenwoordig iets mechanisch gekregen, gevolg van de mechanisatie in de verwerking en de bewer king der waren. Daar zijn b.v. de verpakte artikelen. Er is zeer veel te zeggen voor het verkoopen van verpakte artikelen. Ongetwijfeld kunnen verpakte artikelen hygiënischer zijn en wel licht ook wat goedkooper, zeker is de verkoop ervan gemakkelijker. Maar er zijn ook na- deelen aan verpakte artikelen in het algemeen verbonden. Zij bieden n.l. een goede gelegenheid aan fabrikanten om zich beter voor te doen dan zij zijn. In verpakte artikelen kan een goed deel oneerlijke concurrentie steken. Niet alleen de huisvrouwen voelen dit. Ook de fabrikanten lijden onder dit euvel. Hoe dik wijls ziet men aankondigingen en adverten ties van firma's, die met nadruk wijzen op het grootere gewicht van hun verpakte arti kelen in tegenstelling met die van andere leveranciers. Het is een bekend trucje om in een grooten zak wat minder gewicht aan waren te geven en daardoor den schijn te wekken, dat het artikel goedkooper is. Maar het zijn vooral de huisvrouwen, die er de nadeelen van ondervinden. Hoe moet een huisvrouw nagaan, welk artike voor haar het voordeeligst is, wanneer zij niet weet hoeveel het pakje inhoudt En hoeveel verschil er in de diverse verpakkingen steekt toont een lijstje, dat wij in het Augustusnum mer van het Maandblad van de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen aantref fen. Zeeppoeder. De gewichten varieeren van ongeveer 200 tot 287 gram. Gewicht Prijs 287.5 gramf 0.10 247.,,0.14 247.0.13 232.ft „0.18 225.„0.10 223.„0.10 210.0.13 enz. Dezelfde qualiteit. Vanille Suiker. De gewichten van een pakje varieeren van 4.5 tot 13.5 gr. Gewicht per pakje Prijs 13.5 gramf 0.06 11.„O.IO ,0.05 ,0.10 ,0.05 ,0.15 0.07 enz. 10.— 9-— 9-— 7-— 4-5 Huishoudjam. De inhoud van een pot varieert tusschen 400 en 480 gram, een verschil van 20 pet. Inhoud Prijs 400 gramf 0.48 415 - .,0.50 455 „0.42 480 0.44 enz. Qualiteit varieert. Azijnessence. De inhoud van fleschjes varieert van 185 tot 256 cc. Inhoud Prijs 20D ccf 0.45 215 „0.60 220 0.30 185 „0.40 227 0.65 256 0.40 enz. Limonade gazeuse. De inhoud van de fleschjes varieert van 290 tot 380 cc. Inhoud Prijs 290 ccf 0.30 (zonder fleschje) 320 „0.16 330 ff pp 0.20 350 tt tt 0.20 380 0.25 enz» Bessensap. De inhoud van een flesch je varieert van 325 tot 425 cc. Inhoud Prijs zonder flesch 325 cc. f 0.26 350 ff ft O» 28 O.30 O.35 360 0.30 0.25 O.24 370 0.40 O.25 O.30 380 0.20 O.24 0.28 420 0.25 425 tt 0.30 Maïzena. De gewichten van een pakje varieeren van 220 tot 245 gram. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeft zich tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met een brief gericht, waarin gevraagd wordt de vermel ding van den netto-inhoud op alle verpakte levensmiddelen wettelijk te verplichten. Het wil ons voorkomen, dat bonafide winkeliers en grossiers in dezelfde mate den last van het euvel ondervinden. Daarom kan wellicht door samenwerking resultaat ver kregen worden. De Nederlandsche Grossiersbond is met de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen op dit punt reeds diligent. Vergadering van geestelijke adviseurs Met het oog op de omstandigheid, dat bh de viering van het 25-jarig bestaan van St. Raphaël op 18, 19, en 20 Mei j.l. te 's-Herto- genbosch, moeilijk een passend gedeelte was in te ruimen om de geestelijke adviseurs der afdeelingen, q.q. tot de feestviering uit te noodigen, heeft het hoofdbestuur van St. Raphaël, omdat het het zilveren jubilé van den Bond niet wii afsluiten zonder den cijns zijner erkentelijkheid en hulde gebracht te hebben aan den zeer verdienstelijken arbeid der geestelijke adviseurs, deze uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op 3 Sep tember a.s. te 's-Hertogenbosch. Deze vergadering zal staan onder leiding van den bondsadviseur pastoor H. J. M. Dorv ders. De bondsvoorzitter zal de geestel. advi seurs en hun werk voor de organisaties en hare leden huldigen, terwijl verder een korte uiteenzetting zal gegeven worden van de actie tot oprichting van „Ons Mgr. Mut- saertsoord". Het geheel zal besloten worden met een maaltijd, welken het hoofdbestuur zijnen gasten aanbiedt. (MsbJ Invoering van een opleidingssysteem bij de stratenmakers. Aanzienlijk geschenk aan het Rijksmu seum. Internationale Vredestentoonstelling te Am sterdam. Aartshertog Albrecht van Hongarije te Leiden. FoIUlorïschfeest in het Stadion te Am sterdam. Oneerlijke concurrentie door verschil in maat en gewicht. De Nederland, verecni. ging van Huisvrouwen vraagt den Minister om maatregelen. Stephan Ks-ditsj gisterenavond te 8 uur 55 overleden. De ondergang van de F. 14. Nadere bijzon derheden. De 11.000 Britsche oud-strijders in België. De plechtigheden te Yperen. De Britsche regeerïng heeft Slater 6000 p.st. aangeboden als schadevergoeding, welk bedrag door hem is geaccepteerd. Op de Main bij Bamberg zijn bij een boot tocht drie personen verdronken. De lenst van Florida door een orkaan ge teisterd. Groote materieele schade. Het s.s. .Algonquin" verkeert in nood. Treinderaillement in Illinois. Acht dooden, 200 gewonden. Barometerstand 9 uur v.m. 767 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht OP De lantaarns moeten morgen worderT Opgestoken om: 9.04 uur. Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Rcnnes. Laagste Barometerstand 742.6 m.M. te Kinn. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijdelijk toenemende W. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. STEPHAN RADITSJ, de leider der Kroaten, is gisterenavond overleden. (Zie verder Buitenland). I De Nijverheidsraad richt zich 1 tot de regeering Het besluit der Nederlandsche Regeering om officieel aan de in 1930 te houden Bel gische tentoonstellingen deel te nemen, is, naar de Tel. verneemt, voor den Nijverheids- raad aanleiding geweest den minister van Arbeid te vragen, hoe deze zich voorstelt de Nederlandsche deelneming aan die exposities zdq representatief mogelijk te maken. De Raad heeft zich daarbij bereid ver klaard desgevraagd opnieuw een onderzoek in te stellen naar de belangstelling, die bij de Nederlandsche industrie voor genoemde tentoonstellingen bestaat. Onder meer heeft de Raad den minister er op gewezen, dat IhSt slagen van de Nederlandsche deelneming voor een groot deel zal afhangen van de voorbereiding en dat het werkcomité, dat dezen arbeid zal verrichten, dan ook uit ter zake deskundige personen zal moeten be staan. Aan den minister heeft de Raad verder gevraagd of de regeering reeds haar stand punt heeft bepaald ln zake de officieele deelneming aan de in 1929 te Barcelona te houden internationale tentoonstelling en waarom de Raad in deze niet is gekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1